Modelism - RHC Forum: Un nou avion - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 40 Pagini +
  • « Prima
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • Ultima »

Un nou avion

#1051 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 May 2015 - 11:36 AM

Vezi postareaParfenov, la 24 May 2015 - 02:15 PM, a spus:

Azi inca un zbor reusit in jur de 7-8 minute :clapping: :clapping: Pe vant greu de zburat dar a mers bine .. aterizarea mai fortata dar aeromodelul a scapat fara nici o paguba .Fara motor este greu de controlat ,si de aia aterizarea a fost mai naspa . Nu prea zboara lin ca alte avioane dar merge la inceput sa ma obisnuiesc. Nu am mai avut asa emotii deoarece eram cu fratele meu . A filmat el ceva dar cu telefonul si nu se observa chiar asa de bine aeromodelul!!


Bravo copilu'. :rolleyes: Vezi că venirea pe pantă şi aterizarea se face cu motor redus, nu oprit. Dacă opreşti motorul îl controlezi greu. Nu e planor şi pierde rapid din înălţime, plus că trebuie să-i dai o pantă de coborâre mai accentuată să poţi avea viteză de control. Deci, nu uita, la aterizare se vine cu motor redus şi vânt de bot.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1052 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 25 May 2015 - 01:21 PM

Hai sa ma bag in seama, sper sa nu fie cu banat.
Un trainer urca sau coboara din gaz. Zboara orizontal la o anumita turatie. Pentru aterizare, inainte de ultimul viraj, reduci gazul cat sa aibe panta de coborare corecta. Asa il aterizezi.
Multa, multa bafta si felicitari pentru progres.

PS. Voi adauga si atributul de ''zburator'' cand vei trece la motoare adevarate care scot fum si canta muzica zeilor.
0

#1053 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 25 May 2015 - 01:49 PM

Abia zboara si matale ii spui de fosilele de termice al nabii de pretentioase. Am termic si nu merita efortul. Razvane, ia-ti un yak 54 epp(cauta la hk) odata ce zbori calumea.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 25 May 2015 - 01:50 PM

0

#1054 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1431
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 25 May 2015 - 01:57 PM

Vezi postareaCiprian97, la 25 May 2015 - 01:49 PM, a spus:

Abia zboara si matale ii spui de fosilele de termice al nabii de pretentioase. Am termic si nu merita efortul. Razvane, ia-ti un yak 54 epp(cauta la hk) odata ce zbori calumea.



Asta-i doar parerea ta, poate deaia nu esti "zburator" sau esti mai mult albinuta...:p ?

Acum lasand gluma de-o parte, fiecare cu opinia sa, insa dupa mine nu se compara nimic cu sunetul scos de un termic in zbor...

Bafta


P.S
Razvane, zboara ce ai, ce poti dar zboara ca sa-ti formezi mana :drinks:

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 25 May 2015 - 02:00 PM

0

#1055 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 May 2015 - 04:34 PM

Sigur ... Daca vin la aterizare cu motor vine cu viteza si nu pot sa ii fac aterizarea bine. Macar acum stiu ca piperul zboara ...Pwotul este si el pregatit dar inca nu il zbor .. Mai vreau sa prind experienta . Vineri ajung acasa si va pun ceva filmulete sa vedeti bondarul ce anemic zboara cand prinde viteza . Cu vant merge de nota 10 . Motor putin , vant destul de tare din fata si aproape ca statea in loc .. atunci ma relaxam :)) zbura ca melcul , insa cand viram sau prindeam vant din spate prindea o viteza super .. Sunetul motorului era alinare curata ;)))))

Aceasta postare a fost editata de Parfenov: 25 May 2015 - 04:34 PM

Parfenov Razvan
0

#1056 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 25 May 2015 - 08:20 PM

Vezi postareadanysoft32, la 25 May 2015 - 01:57 PM, a spus:

Asta-i doar parerea ta, poate deaia nu esti "zburator" sau esti mai mult albinuta...:p ?

Acum lasand gluma de-o parte, fiecare cu opinia sa, insa dupa mine nu se compara nimic cu sunetul scos de un termic in zbor...

Bafta


P.S
Razvane, zboara ce ai, ce poti dar zboara ca sa-ti formezi mana :drinks:


Termicul nu se compara cu electricul, are alta prestanta in zbor si alta tinuta de rulare, ma uit la termicu meu de 2,5cc ca mananca norii si mai multe nu, si cand te gandesti ca e un biet izicraft, dar cu aripa semisimetrica, face si acrobatii de baza :) Acum cochetez cu un laser 200, la 2 metrii si motor de 26cc benzina, evident construit de la 0 de mine, NU ARF-ist :D
Fly it, like you stole it!
0

#1057 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 May 2015 - 11:18 PM

Vezi postareaParfenov, la 25 May 2015 - 04:34 PM, a spus:

Sigur ... Daca vin la aterizare cu motor vine cu viteza si nu pot sa ii fac aterizarea bine. Macar acum stiu ca piperul zboara ...Pwotul este si el pregatit dar inca nu il zbor .. Mai vreau sa prind experienta . Vineri ajung acasa si va pun ceva filmulete sa vedeti bondarul ce anemic zboara cand prinde viteza . Cu vant merge de nota 10 . Motor putin , vant destul de tare din fata si aproape ca statea in loc .. atunci ma relaxam :)) zbura ca melcul , insa cand viram sau prindeam vant din spate prindea o viteza super .. Sunetul motorului era alinare curata ;)))))


Cu motor redus să ai panta corectă, în ultima parte cu botul puţin ridicat, în aşa fel încât, pe cât posibil să atingi solul pe 3 puncte (la cele cu bechie) şi pe 2 puncte (la cele cu tren de bot se atinge solul întâi cu trenul de pe aripi) la contact şi cu scăderea vitezei, atingi şi cu roata de faţă.

Vezi că este vorba de două tipuri de viteză. Ai o viteză faţă de sol şi una faţă de curentul de aer (viteza relativă). Tocmai ai spus că având vânt de faţă :::. Te contrazici. :rolleyes:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1058 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 May 2015 - 11:27 PM

Vezi postareaCiprian97, la 25 May 2015 - 01:49 PM, a spus:

Abia zboara si matale ii spui de fosilele de termice al nabii de pretentioase. Am termic si nu merita efortul. Razvane, ia-ti un yak 54 epp(cauta la hk) odata ce zbori calumea.


Iar tratezi subiectele superficial. :pardon: "Fosilele termice" nu sunt deloc fosile şi orice aeromodelist care se respectă zboară şi aşa-ceva. Sunt ţări unde aeromodeliştii nici măcar nu vor să audă de motoare electrice pe modele.
Dacă ai un termic şi spui că nu merită efortul înseamnă că nu ştii să-l exploatezi, sau motorul e o panaramă, ori uzat.
Dacă vine Răzvan la Bacău, am curajul să-i dau să zboare un Nemesis 90 cu motor pe metanol de 20 CC. Cu siguranţă va constata că e mult mai uşor de zburat, mai ascultător decât orice altă piticanie cu motor electric.

Aş vrea să văd cât poţi zbura cu motor electric, iarna, la minus grade, sau chiar până în 100C. Nu că ţi-ar îngheţa mâinile, dar în motor creşte conductibilitatea electrică, consumă mai mult, iar acumulatorii pierd mai multă energie pe unitate de timp.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1059 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 May 2015 - 05:33 AM

Piperul nu are tren de aterizare ... Trebuie sa il aterizez pe burta :(
Parfenov Razvan
0

#1060 Useril este offline   alex g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 16-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc
  • Interests:Aeromodelismul, e un hobby pe care de mult l-am admirat.

Postat 26 May 2015 - 07:22 AM

Ai facut bine sa-l modifici, acum vezi si tu diferenta, eu la PicoCub foloseam 3S1200mAh si se centra perfect CG si cumotorul oprit plana mai ceva decat WingTiger-ul ce l-ai vazut pe Bodea. Daca ar fi fost sa-l aterizez pe deal cu vantul dispre oras...... :pardon: Acum aripa lui Pico e pe Tiny :blink:

Aceasta postare a fost editata de alex g: 26 May 2015 - 07:22 AM

Alex G:
SCOUT MX2
CESSNA 182, 1,87m
PIPER SUPER CUB, PICO CUB
WING-TIGER
TURNIGY 9X ER9X, E-FLY 6CIID, FUTABA T2R
0

#1061 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 May 2015 - 08:01 AM

Vezi postareaalex g, la 26 May 2015 - 07:22 AM, a spus:

Ai facut bine sa-l modifici, acum vezi si tu diferenta, eu la PicoCub foloseam 3S1200mAh si se centra perfect CG si cumotorul oprit plana mai ceva decat WingTiger-ul ce l-ai vazut pe Bodea. Daca ar fi fost sa-l aterizez pe deal cu vantul dispre oras...... :pardon: Acum aripa lui Pico e pe Tiny :blink:


Si sa potolit ? Sau tot asa de nervos este ?
Parfenov Razvan
0

#1062 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 May 2015 - 12:59 PM

Vezi postareaParfenov, la 26 May 2015 - 05:33 AM, a spus:

Piperul nu are tren de aterizare ... Trebuie sa il aterizez pe burta :(


Nu contează. Aterizarea se face la fel - cu unghi de incindenţă mai mare decât normal şi cu motor redus la limită. Asta îţi permite să ratezi fără să te arunce foarte mult pe cuplu dacă dai gaz mai brusc. Opreşti motorul puţin inainte să atingi solul, să nu rupi elicea.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1063 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 May 2015 - 06:07 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 26 May 2015 - 12:59 PM, a spus:

Nu contează. Aterizarea se face la fel - cu unghi de incindenţă mai mare decât normal şi cu motor redus la limită. Asta îţi permite să ratezi fără să te arunce foarte mult pe cuplu dacă dai gaz mai brusc. Opreşti motorul puţin inainte să atingi solul, să nu rupi elicea.


Am sa incerc pe weekendul acesta mai mult aterizarea ! Sper sa reusesc , fara sa mai rup elici.
Parfenov Razvan
0

#1064 Useril este offline   alex g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 16-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc
  • Interests:Aeromodelismul, e un hobby pe care de mult l-am admirat.

Postat 26 May 2015 - 10:09 PM

Vezi postareaParfenov, la 26 May 2015 - 08:01 AM, a spus:

Si sa potolit ? Sau tot asa de nervos este ?

S-a linistit mult, a devenit slow fly-er, dar trebuie sa mai modific CG-ul, cum tai motorul e sinucigas.
Legat de aterizari iti amintesti ce ziceam de 10-15% motor in functie de model ?
Incearca si ai sa vezi diferenta intre planarea cu motorul oprit si cea cumotorul la minim. :clapping:
Alex G:
SCOUT MX2
CESSNA 182, 1,87m
PIPER SUPER CUB, PICO CUB
WING-TIGER
TURNIGY 9X ER9X, E-FLY 6CIID, FUTABA T2R
0

#1065 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 May 2015 - 09:38 PM

Azi am avut 2 zboruri , unul mai reusit decat altul.

1. Piperul zburat vreo 3 minute , venind la aterizare , vant puternic , dus departe , BUFF ... praf !!! Daune majore , aproape reparat!

https://youtu.be/v-XoiVRVK7E

Pe video nu se vede crashul , dar va zic ca e mai bine asa . Si cel care a folosit camera a fost pentru prima oara , si nu a filmat chiar bine!


2. Vip's plane :clapping: :clapping: nu credeam ca va zbura vreodata! Azi l-am pregatit spre seara .Zboara foarte bine , nu ma asteptam , lejer si foarte lin , putina viteza dar merge . Spre final un incident neplacut , nu mi-am dat seama ca ajunge in el ( vedeti in video ) .. :pardon: :pardon:

https://youtu.be/UZknD_vvSYk

In rest totul ok , avionul a scapat , singura dauna fiind elicea rupta. Stiu ca acum ma ve-ti injura ca zbor acolo , dar am sa incerc sa schimb locatia !
Parfenov Razvan
0

#1066 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 29 May 2015 - 09:46 PM

Vezi postareaParfenov, la 29 May 2015 - 09:38 PM, a spus:

Azi am avut 2 zboruri , unul mai reusit decat altul.

1. Piperul zburat vreo 3 minute , venind la aterizare , vant puternic , dus departe , BUFF ... praf !!! Daune majore , aproape reparat!

https://youtu.be/v-XoiVRVK7E

Pe video nu se vede crashul , dar va zic ca e mai bine asa . Si cel care a folosit camera a fost pentru prima oara , si nu a filmat chiar bine!


2. Vip's plane :clapping: :clapping: nu credeam ca va zbura vreodata! Azi l-am pregatit spre seara .Zboara foarte bine , nu ma asteptam , lejer si foarte lin , putina viteza dar merge . Spre final un incident neplacut , nu mi-am dat seama ca ajunge in el ( vedeti in video ) .. :pardon: :pardon:

https://youtu.be/UZknD_vvSYk

In rest totul ok , avionul a scapat , singura dauna fiind elicea rupta. Stiu ca acum ma ve-ti injura ca zbor acolo , dar am sa incerc sa schimb locatia !


TE INJUR EU, BAH EJTI NEBUN, IAR PESTE CASE???????
Fly it, like you stole it!
0

#1067 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 May 2015 - 10:05 PM

Vezi postareaRedDevil, la 29 May 2015 - 09:46 PM, a spus:

TE INJUR EU, BAH EJTI NEBUN, IAR PESTE CASE???????


DA MA , VA FAC IN CIUDA !!!
Parfenov Razvan
0

#1068 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 29 May 2015 - 10:10 PM

Vezi postareaRedDevil, la 29 May 2015 - 09:46 PM, a spus:

TE INJUR EU, BAH EJTI NEBUN, IAR PESTE CASE???????


:drinks: Nu va faceti griji, a aterizat in ,,limita de siguranta", la 10 metri de gard.

Aceasta postare a fost editata de gyany_eugen: 29 May 2015 - 10:11 PM

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#1069 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 May 2015 - 11:38 PM

Vezi postareaParfenov, la 29 May 2015 - 10:05 PM, a spus:

DA MA , VA FAC IN CIUDA !!!


Nu-i bai Razvane, asa mai inveti cum se da jos un termopan facut tzandari si cum se pune altul la loc, cum se schimba niste tigle pe acoperis, poate chiar o tencuiala exterioara de ce nu... evident toate pe banii tai.
0

#1070 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 May 2015 - 11:47 PM

Vezi postareaCiprian97, la 29 May 2015 - 11:38 PM, a spus:

Nu-i bai Razvane, asa mai inveti cum se da jos un termopan facut tzandari si cum se pune altul la loc, cum se schimba niste tigle pe acoperis, poate chiar o tencuiala exterioara de ce nu... evident toate pe banii tai.


Poi vezi , de ce nu ???
Parfenov Razvan
0

#1071 Useril este offline   alex g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 16-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc
  • Interests:Aeromodelismul, e un hobby pe care de mult l-am admirat.

Postat 30 May 2015 - 07:13 AM

E super ca ai reusit sa zbori, dar lasand gluma la o parte, zburatul peste case nu prea e ok....si incearca sa nu mai treci modelul pe dupa copaci sau alte obstacole ca poti pierde semnalul
Alex G:
SCOUT MX2
CESSNA 182, 1,87m
PIPER SUPER CUB, PICO CUB
WING-TIGER
TURNIGY 9X ER9X, E-FLY 6CIID, FUTABA T2R
0

#1072 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 30 May 2015 - 09:23 AM

Vezi postareaalex g, la 30 May 2015 - 07:13 AM, a spus:

E super ca ai reusit sa zbori, dar lasand gluma la o parte, zburatul peste case nu prea e ok....si incearca sa nu mai treci modelul pe dupa copaci sau alte obstacole ca poti pierde semnalul


La faza cu , copacul nu ma asteptam . Adica veneam la aterizare si dintr-o data a ramas in urma :)))
Parfenov Razvan
0

#1073 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 May 2015 - 04:49 PM

Vezi postareaCiprian97, la 29 May 2015 - 11:38 PM, a spus:

Nu-i bai Razvane, asa mai inveti cum se da jos un termopan facut tzandari si cum se pune altul la loc, cum se schimba niste tigle pe acoperis, poate chiar o tencuiala exterioara de ce nu... evident toate pe banii tai.


:good:
Fly it, like you stole it!
0

#1074 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 01 June 2015 - 11:52 PM

Hm. :angry2:
Nu te astâmperi.
După decolare poţi să-i mai reduci puţin motorul că stă în aer cuminţel şi stabil. Poate zbura şi cu viteză, face şi acrobaţie, dar cu alt motor, sau pune-i o elice puţin mai mare cu acelaşi pas.

Felicitări pentru zbor, dar catargul e al tău pentru locaţie.
Măcar până mai intri în mână şi poţi zbura fără emoţii (adică peste vreo 2 ani) încearcă să zbori în altă parte.
Nu e vorba de termopane şi tencuieli, dar în curţile alea se mai poate găsi câte un gospodar căruia nu i-ar pica prea bine un aeromodel drept în creştet.

În rest, dă-i 'nainte cu tupeu.
Zboruri multe cu aterizări reuşite. (Aterizări cu motor redus, nu oprit). Cu vântul care l-ai avut, dacă ţineai Piper-ul cu motorul redus şi puţin picat, îl aduceai spre tine fără probleme.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1075 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 June 2015 - 06:00 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 01 June 2015 - 11:52 PM, a spus:

Cu vântul care l-ai avut, dacă ţineai Piper-ul cu motorul redus şi puţin picat, îl aduceai spre tine fără probleme.


Poate aici am gresit . Vantul mi-l dadea peste cap , adica incerca si eu ca sa il aduc la mn am acccelerat din ce in ce mai tare .. Avionul a ajuns la verticala si s-a dus .

Cu elicea gresesti . 3 decolari cu 3 elici diferite fata de cea de sambata au esuat . Vineri am zburat cu 10x4.7 , sambata neeavand 10x4.7 am incercat cu 11x4.7 si 9x4.7 .. Dezastru , saracutu avion ... nu ai fi vrut sa vezi cum arata . L-am lipit insa acum trebuie sa ii pun electronica.
Parfenov Razvan
0

#1076 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 June 2015 - 08:55 AM

Vezi postareaParfenov, la 02 June 2015 - 06:00 AM, a spus:

Poate aici am gresit . Vantul mi-l dadea peste cap , adica incerca si eu ca sa il aduc la mn am acccelerat din ce in ce mai tare .. Avionul a ajuns la verticala si s-a dus .

Cu elicea gresesti . 3 decolari cu 3 elici diferite fata de cea de sambata au esuat . Vineri am zburat cu 10x4.7 , sambata neeavand 10x4.7 am incercat cu 11x4.7 si 9x4.7 .. Dezastru , saracutu avion ... nu ai fi vrut sa vezi cum arata . L-am lipit insa acum trebuie sa ii pun electronica.


Cu tot cu unghi negativ la motor, când îl turezi va avea tendința să ridice botul și să se întoarcă pe vânt dacă bate din lateral. Din cauza asta, pe vânt puternic îl manevrezi mai bine dacă reduci puțin motorul și ții modelul pe o pantă descendentă (te ajută gravitația) să-l aduci la tine.
Nu mai știu specificațiile motorului care era pe model. Celălalt model, identic, avea un motor turnigy ca cel pe care-l ai și tu (cel galben).
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1077 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 June 2015 - 07:27 PM

Felicitări pentru zbor, dar catargul e al tău pentru locaţie.
Măcar până mai intri în mână şi poţi zbura fără emoţii (adică peste vreo 2 ani) încearcă să zbori în altă parte.

[/quote]
de ce 2 ani? nu inteleg. De ce ii trebuie 2 ani sa scape de emotii?

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 02 June 2015 - 07:29 PM

0

#1078 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 June 2015 - 08:43 PM

Citeaza

de ce 2 ani? nu inteleg. De ce ii trebuie 2 ani sa scape de emotii?



Cel putin acum sunt mai putine decat la inceput . Merg pe ideea , fie ce or fi... Doar ce se poate intampla ... Acum nimic nu ma surprinde daca fac praf avionul . Bizonul rezolva totul :)))

Aceasta postare a fost editata de Parfenov: 02 June 2015 - 08:43 PM

Parfenov Razvan
0

#1079 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 June 2015 - 09:41 PM

Vezi postareaParfenov, la 02 June 2015 - 08:43 PM, a spus:

Cel putin acum sunt mai putine decat la inceput . Merg pe ideea , fie ce or fi... Doar ce se poate intampla ... Acum nimic nu ma surprinde daca fac praf avionul . Bizonul rezolva totul :)))

Dar de ce iti este frica? Sparge frica si pune capul la contributie, nu trebuie sa zici, las ca lipesc, trebuie sa zici - "de ce sunt stangaci si l-am rupt?" ca sa nu mai rupi. Citeste pe net, baga simulator pana vomiti si o sa vezi diferenta. Pun pariu ca nu bagi simulator mai deloc sau daca bagi, e doar la misto asa, fara sa cauti sa inveti cu adevarat.
0

#1080 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 June 2015 - 11:28 PM

Răzvan e foarte emotiv după câte l-am observat. Nu numai la zbor ci în general.
Când am fost la el şi l-am pus să zboare Bixi, îi tremurau genunchii de ziceai că e motor în doi timpi. :)
După câte văd în filmări, emoţiile i-au rămas cam la acelaşi nivel şi nu cred că e neapărat frică.
Ideea era că după 2 ani nu o să mai zboare el în asemenea spaţii, din responsabilitate.
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


  • 40 Pagini +
  • « Prima
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • Ultima »

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro