Modelism - RHC Forum: Scalliop - freza finisare - iMachinig - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Scalliop - freza finisare - iMachinig

#1 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 24 May 2014 - 11:22 PM

in solidcam la iMachining se pot seta valorile de Scallop -
acum intrebarea ar fi urmatoarea - pentru urmatoarea faza - sa ziceam HSM - care este raportul intre Scallop si frezarea finala.
probabil intrebarea nu este foarte corect pusa
dar ideea este cit pot fi de mari scarile pentru o freza ball nose de marime X ?
0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 25 May 2014 - 12:17 AM

pai asta depinde de nivelul de finisare pe care vrei sa-l obtii
un scallop mic inseamna finisare buna si implicit treceri dese, durata de frezare mare

http://cncprogramming.martinchick.com/surface_fin.gif

totul depinde de ce ai tu nevoie sa obtii
ca idee, cand am frezat un model de pala de elice de avion am avut nevoie de finisare buna si am dat scallop-ul la 0.05mm ptr o freza ballnose de 6mm (cu strategia "3D milling". parca...)
si parca tot ar fi trebuit mai mic, s-a mai luat destul la smirghel dupa aia
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 25 May 2014 - 09:07 AM

Multumesc de raspuns.
stiu ce repreziinta scallop - stepover si stepin.

la step over se recomanda pentru finisari foarte foarte bune valori de 1/10 din dimensiunea frezei-

spre exemplu in cazul dat pentru freza de 6mm un scallop de 0.05 repreziinta un step ofer de 1mm - adica 1/6 din marimea frezei- prin urmare pentru o finisare buna, dupa recomandari, trebuia un scallop ceva mai mic de 0.01.

-
Acum ceea ce am intrebat eu este diferit, ma gandeam ca nu am formulat bine intrebarea si nu m-am facut inteles.

Cand ai frezat pala respectiva, inainte de ultima faza, cea de finisare, ce scallop ai folosit? mai exact cit material ai lasat pentru ultima freza - cea de 6mm ball nose ? Aceasta informatie nu am gasit-o nicaieri.

Am sa postez citeva poze exact cu ceea ce ma intereseaza

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 25 May 2014 - 09:08 AM

0

#4 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 25 May 2014 - 09:52 AM

spre exemplu in pozele urmatoare am frezare cu scallop de 3mm freza de 16mm iMachining

urmata de HSM cu freza de 6mm ball nose - dupa cum se poate vedea in poze suprafata de taiere este variabila.

normal pentru suprafetele unde materialul este mai putin pot folosi feed mai mare iar pentru cele cu material mult feed mai mic.

in iMachining Feed si Speed sunt alese automat si variaza in functie de doc-woc

in HSM pot alege doar o singura valoare generala de FEED SPEED, dar am la fel DOC si WOC variabile - trag concluzia ca trebui aleasa valoarea maxima pentru suprafata cu cel mai mult material.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: t.jpg
  • Imagine atasata: t1.jpg

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 25 May 2014 - 09:53 AM

0

#5 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 25 May 2014 - 06:09 PM

aaa... nu mai retin cat material am lasat inainte de finish, posibil ceva la 1mm si scallop tot de 1mm astfel incat sa nu am mai mult de 2mm material de frezat la pasul final

chestia asta difera totusi, o pui "orientativ" in functie de ce freza vei folosi la finisare, de cat de mult rezista freza fara sa aibe deformare (deflexie) ptr a avea un finish precis
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#6 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 26 May 2014 - 12:17 PM

cred ca ar trebui sa existe un raport intre scallop si frezarea finala, dar nu am gasit nimic pe internet.

am freze de 4mm ball nose, am sa comand mai mari dar pentru moment trebuie sa ma rezum la ce am.
0

#7 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 26 May 2014 - 02:52 PM

nu cred ca exista asa ceva, cel putin nu ceva batut in cuie
totul depinde de ce nivel de finish vrei sa obtii, de material, de compozitia frezelor, de dimensiunile lor si nu in ultimul rand de geometria modelului

una e sa ai un model in care finisarea se face pe suprafete cat de cat apropiate de cele orizontale si alta e sa faci finisarea in zone unde supratele sunt puternic inclinate, spre vertical
anumite cauzuri necesita folosirea mai multor strategii de frezare, cate una ptr fiecare zona in parte
o zona orizontala se finiseaza usor dar una verticala si diferita ca orientare (lateralele unui trunchi de piramida de exemplu) necesita atacare din directii diferite ptr fiecare fata
o strategie simpla gen "raster" sau "contour" cum sunt cele din vectric aspire nu mai face ce trebuie din prima si e posibil sa fie nevoie de strategii de genul "morphing between curves" sau altele asemenea

si revin iar la material si freza
un material moale permite lasarea in urma degrosarii a unui strat gros de material pe piesa, material care sa fie dat jos la finish
dar unul tare s-ar putea sa faca probleme mai ales daca finisarea se face cu o freza mica
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#8 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 27 May 2014 - 09:31 PM

tocmai de aceea am zis sa fac o sticla, are toate unghiurile posibile, astfel pot invata ce si cum

Azi am finisat suprafata cu freza de 4mm .

Pentru a prinde experienta am oprit de mai multe ori frezarea si am schimbat metoda de abordare,


Ceea ce m-a surprins - una din frezele de 4mm s-a rupt din cauza frezarii in ambele sensuri, merge doar in motul de urcare pe material.

frezarea este facuta cu step over de 0.4mm - cam mic - dar am tinut mortis sa vad daca dupa citeva ore bune de frezare contiua pierd pasi sau nu.

zona unde se poate observa in poza o mica diferenta in adancime este cauzata de schimbarea frezei de 4mm cu alta, dar la mana nu se simte nici o diferenta.

https://www.youtube....h?v=BrIy6__CTJA
0

#9 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 27 May 2014 - 09:41 PM

this video is private
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#10 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 27 May 2014 - 09:54 PM

gata, scuze.

miine am sa incerc sa frezez iar cu freza de 12mm, dar dau feed ceva mai mic sa vedem cum se comporta.

am mai cumparat o freza de 9.525mm Niagara incerc si cu asta sa vad ce iese. din cite vad la producator are duritate 92.1 HRA, 1600HV, fiind pentru otel nu stiu cit de bine se pupa la aluminium.
0

#11 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 28 May 2014 - 07:37 AM

cauta o strategie/parametrii de frezare care sa-ti miste freza "urcare-coborare" pe "panta", perpendicular pe axa sticlei si nu in trepe paralele cu axa
vei putea scoate finish mai bun chiar si cu freza cilindrica (acolo unde intra)

in trepte (constant Z) e ok ptr degrosare dar la finish nu prea mi-a placut cum scoate decat in foarte putin cazuri
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#12 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 426
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 28 May 2014 - 12:23 PM

Inafara de freze, mai exista pentru finisare si alte scule. Cauta prin cataloage...
Parca "burrs" le zice in engleza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: burr1.jpg

0

#13 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 28 May 2014 - 06:59 PM

azi am avut o zi tare proasta.

s-au rupt doua freze si nu din vina mea.
una niagara de 9.5mm HV1600 - o freza scumpa si rara.
si un HSS de 12mm.

Nu inteleg ce s-a schimbat de ieri si pana azi de a luat-o razna .

AXA Z o data la freza de 9.5 a ramas pe loc nu a urcat conform codului de comanda si a intrat in material freza.

iar cand am frezat cu 12mm axa Z a coborat brusc in material fara a exista ceva in CODUL DE COMANDA.


Ati intampinat asa ceva ? cred ca problema este din MACH3. ideea este ca ieri am frezat 8 ore diverse piese si nu am avut nici o problema.

Tin sa precizez ca ambele erori au aparut dupa ce s-a repozitionat axa X SI Y in feed maxim . Dar nici una din cele doua axe nu au pierdut pasi.
Doar axa Z intampina probleme, parca ar fi blocat-o cineva si a pierdut brusc foarte multi pasi.
0

#14 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 28 May 2014 - 08:11 PM

singurul lucru pe care l-am modificat pe parcursul operatiilor de frezare a fost feed rate overridden
pot aparea probleme din cauza asta ? am frezat de la 7% pana la 250% .
0

#15 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 28 May 2014 - 09:17 PM

M-am tot gandit de la ce poate aparea problema .

si daca tot am observat ca problema apare cand se trece la rapid move catre noua locatie de frezare .
intrebarea ar fi , problema poate aparea de la kernel speed ? am setat 35000hz

dar de ce doar axa Z -

apropo, cand se da comanda de GO TO ZERO axa x si y se duc la 0 urmat de axa Z dar doar dupa terminarea celor 2 axe x si y.
0

#16 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 28 May 2014 - 10:03 PM

in mod normal nu trebuie sa fie probleme cu viteza kernelului
poti posta g-codul aferent si eventual sa spui si unde anume a aprut eroarea?

ai avut cumva schimbari de freza in interiorul codului?
cum e setat mach-ul sa trateze comenzile de "tool change"?
ai fost atent la offseturile sculelor? corelarea T1 H1, T2 H2, Txx Hxx e corecta?
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#17 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 28 May 2014 - 10:58 PM

nu schimb frezele in cod, am preferat sa le fac pe rand , incarc cod dupa cod in functie de freza folosita.


Daca stau sa ma gandesc bine s-ar putea ca motorul de pe axa Z sa fi facut stall dupa o foarte scurta miscare - dar nu stiu ce ar fi putut cauza asa ceva.

dupa ce s-au rupt frezele decalajul pe axa Z fiind foarte mare 10 12mm.

in ambele cazuri cand au aparut erorile - frezarea terminase pasul respectiv si trecea in fast move la alte coordonate x-y-z.
axa Z nefacand miscarea completa- dar nu doar pierdere de pasi- ca si cand ar fi fost blocata axa de ceva fizic.

miine deconectez motorul de pe axa z si invart surubul cu mana pe toata lungimea lui sa vad daca nu cumva ceva ii inhiba miscarea.
Dar totusi ar fi ciudat sa se intample asa ceva.
0

#18 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 28 May 2014 - 11:19 PM

Ce ma doare, deabia am reusit sa fac rost de citeva freze mai bune si cum fac ca le rup.
pana acum am rupt 6 freze si doar una singura din neatentie, restul din cauza erorilor diverse aparute in frezare.

primele 4 au fost mici toate de 4mm si pot fi folosite doar ca le lipsesc citiva mm din lungime.
dar cele de azi sunt facute bucatele. macar daca erau freze chinezesti - dar cum am facut ca tocmai pe cele mai scumpe le-am folosit.
0

#19 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 29 May 2014 - 08:33 AM

Vezi postareakappa_ii, la 28 May 2014 - 11:19 PM, a spus:

Ce ma doare, deabia am reusit sa fac rost de citeva freze mai bune si cum fac ca le rup.
pana acum am rupt 6 freze si doar una singura din neatentie, restul din cauza erorilor diverse aparute in frezare.

primele 4 au fost mici toate de 4mm si pot fi folosite doar ca le lipsesc citiva mm din lungime.
dar cele de azi sunt facute bucatele. macar daca erau freze chinezesti - dar cum am facut ca tocmai pe cele mai scumpe le-am folosit.



folosesti cumva solidcam 2013??? in simulare totul apare OK?
eu am avut niste probleme acum ceva vreme cu SC2013, imi baga niste erori la deplasarea in rapid (tinea freza in material si pleca de nebun)
dar acele erori apareau si in simulare, vezi aici: http://www.cnczone.c...tml#post1442808

nu mi-am mai batut capul dupa ce am incercat cu SC2012 si cu exact acelasi model si aceleasi operatiuni erorile au disparut
de atunci am ramas pe SC2012 si abia acum cochetez cu ideea de a retesta SC2013 in varianta SP6 HF1
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro