Modelism - RHC Forum: MSH Protos 500 CF stretch - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

MSH Protos 500 CF stretch

#61 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 14 May 2014 - 10:39 PM

Vezi postareaIce9, la 14 May 2014 - 10:27 PM, a spus:

Personal, cred ca te agiti prea tare (nu vreau sa minimizez insa eforturile de proiectare, pe care, cel putin eu, le gasesc admirabile).
Si mie mi-a cedat tija de control la Protos, dar la unul din capete...:)
Daca totusi nu mi-ar da pace noaptea :) , as face ca Stefan si as cauta un tub de aluminiu pe dimensiuni.


Imi place sa lucrez in 3d asa ca efortul nu e prea mare si daca stai sa te gandesti la sutele de ore de simulator sau miile de euro investiti de noi toti 5-6 ore de munca de proiectare nu sunt mare lucru.
Printatul 3d mi se pare o chestie absolut fantastica in general si in mod special pentru hobby-ul nostru. Vreau sa incerc sa vad ce se poate face. Investitia cu tot cu transport se ridica la 20 de euro. Cred ca merita si cred ca foarte curand o sa fie o chestie obisnuita pentru helicopteristii rc. Stati sa vedeti daca ma apuca nebunia si incep modificarile la 130! Sper sa ma abtin totusi ca acolo chiar e de lucru serios de tot.

Partea proasta e ca am descoperit erori pe care le-am facut la masuratori in doua randuri. Sper ca acum e 100% corect pentru ca in ciuda aparentei de simplitate nu e chiar asa.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#62 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 14 May 2014 - 10:52 PM

Daca tot vrei sa proectezi si sa imbunatatesti modelul cred ca o idee mai buna ar fi ansamblul de coada,e un punct slab case-ul.
La primele modele au fost probleme,exploda case-ul din cauza turatiilor mari,ulterior au modificat putin adaugand niste benzi de rigidizare pe lateral si nu au mai fost probleme la turatie mare insa la cea mai mica atingere case-ul se sparge.Sigur ca la 6 lire cat costa piesa nu e un dezastru insa mi se pare mai utila imbunatatirea caseulil decat ghidul tijei.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#63 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 14 May 2014 - 10:58 PM

Vezi postareafurios, la 14 May 2014 - 10:52 PM, a spus:

Daca tot vrei sa proectezi si sa imbunatatesti modelul cred ca o idee mai buna ar fi ansamblul de coada,e un punct slab case-ul.
La primele modele au fost probleme,exploda case-ul din cauza turatiilor mari,ulterior au modificat putin adaugand niste benzi de rigidizare pe lateral si nu au mai fost probleme la turatie mare insa la cea mai mica atingere case-ul se sparge.Sigur ca la 6 lire cat costa piesa nu e un dezastru insa mi se pare mai utila imbunatatirea caseulil decat ghidul tijei.


Habar nu am cat de rezistent e plasticul pe care il folosesc printerele 3d asa ca nu pot sa ma bag la asa ceva pana nu vad si eu despre ce e vorba cu ochii mei si oricum parca exista pe piata un upgrade de aluminiu.

http://s3.comparerc.com/productimages/174967.jpg
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#64 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 14 May 2014 - 11:14 PM

Nu prea are nici un rol ghidajul acela, tija e destul de groasa si nu are cum sa flexeze daca tai ghidajul. Poti sa tai si sa slefuiesi si nici n-o sa se vada ca a fost taiat vreodata, am
Impresia ca te complici prea mult degeaba...
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#65 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 15 May 2014 - 02:19 PM

Vezi postareaqntt, la 14 May 2014 - 10:58 PM, a spus:

Habar nu am cat de rezistent e plasticul pe care il folosesc printerele 3d asa ca nu pot sa ma bag la asa ceva pana nu vad si eu despre ce e vorba cu ochii mei si oricum parca exista pe piata un upgrade de aluminiu.

http://s3.comparerc.com/productimages/174967.jpg

Eu il folosesc pe cel metalic si sunt extrem de multumit de el .
Daca poti ia si blade holdere de up'grade .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2134.JPG

Aceasta postare a fost editata de tantar: 15 May 2014 - 02:22 PM

Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#66 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 15 May 2014 - 04:16 PM

Sigur ca sunt ceva upgrade-uri pe piata,unele doar cu rol estetic si unele cu folos,daca vorbim de "gripuri" cred ca e suficient (daca nu ai)sa ii pui gripuri cu rulmenti de presiune,al meu a venit doar cu rulmenti normali si e posibil ca si al tau sa vina lafel...merita upgrade.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#67 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 15 May 2014 - 04:35 PM

Vezi postareafurios, la 15 May 2014 - 04:16 PM, a spus:

Sigur ca sunt ceva upgrade-uri pe piata,unele doar cu rol estetic si unele cu folos,daca vorbim de "gripuri" cred ca e suficient (daca nu ai)sa ii pui gripuri cu rulmenti de presiune,al meu a venit doar cu rulmenti normali si e posibil ca si al tau sa vina lafel...merita upgrade.


Cum imi dau seama? Kitul de stretch pe care l-am primit nu vine cu adaptor pentru motor ci cu un ax mai lung. Trebuie sa desfac motorul si nu am nici un chef. O sa mai stea asa o vreme. Oricum o vreme o sa zbor mai linistit cu el asa ca poate sa stea si asa.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#68 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 15 May 2014 - 04:43 PM

M-am lamurit. Nu imi aduc aminte cand l-am montat sa fi vazut asa ceva. Totusi nu are joc.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#69 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 15 May 2014 - 04:54 PM

Joc nu are ci frecare in sarcina centrifugala,in teorie cand careste turatia creste frecarea...dar chiar si asa nu e deranjant.
Axul motor se scoate mai simplu decat crezi,in "fundul" motorului(in aerisirea aia) o sa gasesti un imbus si la partea de sus a motorului peste rulment ai o siguranta...asta e tot,lucrare de 5 minute cu pinion cu tot.


Ps.In nici un caz nu o sa gasesti joc pe coada chiar si dupa 100 de zboruri mai mare ca la un ALIGN NOU

Aceasta postare a fost editata de furios: 15 May 2014 - 04:56 PM

T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#70 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 15 May 2014 - 05:02 PM

Vezi postareafurios, la 15 May 2014 - 04:54 PM, a spus:

Joc nu are ci frecare in sarcina centrifugala,in teorie cand careste turatia creste frecarea...dar chiar si asa nu e deranjant.
Axul motor se scoate mai simplu decat crezi,in "fundul" motorului(in aerisirea aia) o sa gasesti un imbus si la partea de sus a motorului peste rulment ai o siguranta...asta e tot,lucrare de 5 minute cu pinion cu tot.


Da. Merci. Banuiam ca nu e greu dar astazi a trebuit sa schimb sasiul pe un 130 si lucrarea m-a scarbit pentru o vreme. Dobitocii astia de la Blade nu au macar o diagrama sa-ti spuna ce servo se conecteaza unde pe placa de baza. Am gasit la fisuri si uzura cat pentru 10 heli. Suportul pentru servo-ul de coada a crapat de nou sub ochii mei cand am bagat un surubel minuscul ca sa montez servo-ul. Super calitate! Incredibil ca nu exista concurent pe piata cand ar fi asa de usor sa bati petarda asta.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#71 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 15 May 2014 - 05:21 PM

Nu esti singurul cu problema asta,130X este dupa parerea mea si se pare ca nu numai...cea mai mare teapa data de HH.E facut special sa te distruga psihic.A intrat pe linia Walkera,Art-tech and CO'
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#72 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 26 May 2014 - 05:59 PM

Am trecut pe pinion de 14 si am montat suportul pentru cel de-al treilea rulment pe axul motorului. Operatiunea nu e grea dar trebuie schimbat axul motorului si mi-a luat o ora de incercari si ezitari pana m-am hotarat sa pun ciocanul pe el! Dupa ce am luat hotararea "dureroasa" a mers repede. Am ajustat setarile si in ESC ca sa stie de noul raport de forte si sa mentina head speed-ul initial.
Ca o prima impresie inainte de zbor, cu tensiune destul de mare pe curea, din cauza rulmentului suplimentar "la mana" pare sa fie considerabil mai putina rezistenta atunci cand rotesti palele. Fara pale la sol cand il turez, ma asteptam ca motorul sa tipe din cauza turatiilor mai mari dar surprinzator pare chiar mai silentios ca inainte. Sa vedem in zbor cum sta treaba si cum se prenzinta consumul.

Foloseste cineva pinion de 13/12?

P.S.

1.Ca fapt divers: Astia de la MSH sunt nebuni cand au inclus in kit o ring-urile alea negre cu care ar trebui sa-ti fixezi bateriile?!?! Sunt atat de tari si tepene ca lasa urme pe baterii! Eu dupa ce le-am incercat o data am renuntat la ele.
2. Cam de cacao faza: Cumperi un kit care lasa de inteles ca e stretch si totusi mai ai de cumparat cateva piese ca sa-l completezi. Nu ma plang si am ramas la parerea initiala ca e un Heli pe cinste dar e totusi o mica meschinarie aici.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#73 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 27 May 2014 - 07:58 PM

Foloseste cineva pinion de 13/12?
Salut. Am folosit si pinion de 13 si de 14 , dar din pacate s-au uzat f.f. repede si am trecut inapoi la minionul de 15 care tine bine in timp.Raportul de putere este mult mai bun cu cel de 13 , puteam sa merg cu acceleratia pana la 100% si ai putere din plin in 3D.Acum am pinionul de 15 si curba de acceleratie limitat la 90 %. Asa merge destul de bine, dar comparativ cu Trex 500Pro Dfc- <<mananca bateriile>>


0

#74 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 27 May 2014 - 09:40 PM

Vezi postarearadulp, la 27 May 2014 - 07:58 PM, a spus:

Foloseste cineva pinion de 13/12?
Salut. Am folosit si pinion de 13 si de 14 , dar din pacate s-au uzat f.f. repede si am trecut inapoi la minionul de 15 care tine bine in timp.Raportul de putere este mult mai bun cu cel de 13 , puteam sa merg cu acceleratia pana la 100% si ai putere din plin in 3D.Acum am pinionul de 15 si curba de acceleratie limitat la 90 %. Asa merge destul de bine, dar comparativ cu Trex 500Pro Dfc- <<mananca bateriile>>




Interesant! Ce s-a uzat? Rulmentul cu sens unic sau chiar dintii? Bateriile le suprasolicita sau doar le consuma repede?

Aceasta postare a fost editata de qntt: 27 May 2014 - 09:43 PM

You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#75 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2014 - 10:19 PM

Unisensul de 13 si 14 au rulmentul interior mult mai mic. Nu rezista la stres. Exista si un pinion de 12 care e si mai amarat.

De la 15 dinti in sus unisensul tine bine.

De fapt protosul a fost facut initial pentru pakuri de 4s-5s. Asa au calculat rapoartele si initial vindeau pinioane de la 15 in sus, aveau si pinion de 20T. Zace la vanzatori in magazine la juma de pret.

Ulterior s-au prins ca toata lumea merge pe 6s si 15T era maximum de pinion asa ca au scos si de 14/13T.

Numai ca au avut o problema, nu mai incapea pe axul motorului (motorul original lipotech) asa ca trebuia sa tai axul si sa pui un adaptor si pinionul nou.

De fapt ei tot timpul au o problema cu rapoartele din cauza curelei si de aceea motoarele lor au Kv neobisnuit (fata de alte heli)

Vezi postareaqntt, la 27 May 2014 - 09:40 PM, a spus:

Interesant! Ce s-a uzat? Rulmentul cu sens unic sau chiar dintii? Bateriile le suprasolicita sau doar le consuma repede?

0

#76 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 02 June 2014 - 02:45 PM

Vezi postareastiganas, la 27 May 2014 - 10:19 PM, a spus:

Unisensul de 13 si 14 au rulmentul interior mult mai mic. Nu rezista la stres. Exista si un pinion de 12 care e si mai amarat.

De la 15 dinti in sus unisensul tine bine.

De fapt protosul a fost facut initial pentru pakuri de 4s-5s. Asa au calculat rapoartele si initial vindeau pinioane de la 15 in sus, aveau si pinion de 20T. Zace la vanzatori in magazine la juma de pret.

Ulterior s-au prins ca toata lumea merge pe 6s si 15T era maximum de pinion asa ca au scos si de 14/13T.

Numai ca au avut o problema, nu mai incapea pe axul motorului (motorul original lipotech) asa ca trebuia sa tai axul si sa pui un adaptor si pinionul nou.

De fapt ei tot timpul au o problema cu rapoartele din cauza curelei si de aceea motoarele lor au Kv neobisnuit (fata de alte heli)


As fi zis ca raportul mai mare ar fi trebuit sa puna mai putin stres pe rulment dar se pare ca nu e suficient ca sa-l protejeze. Exista rulmenti mai buni pe piata? Nu poate fi inlocuit cu ceva mai performant poate de la Boca?

In alta ordine de idei: Nu stiu cum trebuie sa fie in mod normal dar eu cred ca am joc excesiv pe platoul ciclic. Am filmat ceva ca sa puteti sa-mi dati un sfat. In cazul in care jocul este excesiv asa cum cred eu, cum se rexolva? Presare sau insurubare sau schimb piesa?

https://www.youtube....eature=youtu.be
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#77 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 02 June 2014 - 07:18 PM

E grav,nu am vazut asa joc nici la MCPX,nu stiu daca se poate regla ceva acolo...o sa ma uit si eu la al meu si iti zic daca e ceva de facut.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#78 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 02 June 2014 - 09:37 PM

Asa de departe vazut, si neavand nici o experienta cu MSH, as zice ca e marisor jocul ala, sa ne gandim ce deviatii poate da in controlul ciclic si in stabilizarea data de unitatea fbl.

Sper sa ma insel?
0

#79 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 02 June 2014 - 09:56 PM

Vezi postareaPrimus, la 02 June 2014 - 09:37 PM, a spus:

Asa de departe vazut, si neavand nici o experienta cu MSH, as zice ca e marisor jocul ala, sa ne gandim ce deviatii poate da in controlul ciclic si in stabilizarea data de unitatea fbl.

Sper sa ma insel?


NU cred ca te inseli... Trex 450 NU are joc!
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#80 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2014 - 10:15 PM

Ale mele nu au joc deloc. Cred ca e prost montata. Din pacate nu cred ca e serviceabila.
0

#81 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 02 June 2014 - 10:44 PM

Am un singur swash (de la Gaui X5) cu un mic joc, dar nu in lungul axului, ci intre cele doua piese care-l compun...ma rog greu de explicat, ideea este ca este considerat normal, desi indelung dezbatut. Eu nu am avut nici o problema cu el.
Jocul tau este diferit, si nu-l consider normal...as schimba swash-ul. Vad ca nici "colegii de brand" nu-l confirma, deci...
0

#82 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 02 June 2014 - 11:13 PM

Vezi postareaqntt, la 02 June 2014 - 02:45 PM, a spus:

As fi zis ca raportul mai mare ar fi trebuit sa puna mai putin stres pe rulment dar se pare ca nu e suficient ca sa-l protejeze. Exista rulmenti mai buni pe piata? Nu poate fi inlocuit cu ceva mai performant poate de la Boca?

Stresul pe rulmentul unisens este direct proportional cu raportul. Stresul pe motor este invers proportional cu raportul. Daca mai pui la socoteala si faptul ca la pinioane mai mici si rulmentul este mai mic, sansele sa cedeze se dubleaza.
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#83 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 02 June 2014 - 11:17 PM

Le-am scris celor de la Fastlad. Mi-e cam mila de ei pentru ca dupa parerea mea nu au nici o vina. Daca imi schimba piesa sper sa-si recupereze pierderea de la MSH.

https://www.youtube....4oORJI3046D7qBA
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#84 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 04 June 2014 - 04:27 PM

Vezi postareaqntt, la 02 June 2014 - 11:17 PM, a spus:

Le-am scris celor de la Fastlad. Mi-e cam mila de ei pentru ca dupa parerea mea nu au nici o vina. Daca imi schimba piesa sper sa-si recupereze pierderea de la MSH.

https://www.youtube....4oORJI3046D7qBA


Daca te ajuta am un swash de rezerva, ti-l pot imprumuta , nu este nou dar nu are jocul asa de mare ca cel al tau .

0741188340
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#85 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 04 June 2014 - 05:03 PM

Vezi postareatantar, la 04 June 2014 - 04:27 PM, a spus:

Daca te ajuta am un swash de rezerva, ti-l pot imprumuta , nu este nou dar nu are jocul asa de mare ca cel al tau .

0741188340


Merci! Apreciez dar oricum sunt blocat la sol pana primesc incarcatorul pentru ca cel vechi a luat foc ca sa nu mai vorbesc de noul Brain care e pe drum fiindca pe cel vechi s-a rupt USB-ul.
Am scris si la MSH si la Fastlad si toata lumea tace. Nu zic nici passs.
Am gasit la un neamt pe ebay (Fastlad nu are in stoc) swash-ul dar i-am spus ca vreau sa-l verifice inainte sa-l cumpar, daca are joc ca sa nu iau iara tzeapa si nici asta nu raspunde.
Incep sa ma simt ca unul care face o gluma proasta la o petrecere si in jurul caruia se face o liniste penibila. Acum ca am cautat pe forumuri, e plin de nemultumiti cu swashuri cu diferite probleme.
Daca primeam macar un raspuns stiam ce am de facut. Incerc sa-l repar pe asta sau cumpar altul. Asa stau ca toanta poate vor sa-l trimit pe asta la schimb sau ceva de genul asta.

Si cand ma gandesc ca am dat 300 si ceva de euroi pe servo-uri precise rapide si performante ca sa-mi strice tot setup-ul o singura piesa cu probleme.

Aceasta postare a fost editata de qntt: 04 June 2014 - 05:06 PM

You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#86 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 04 June 2014 - 05:15 PM

Am stat si m-am holbat bine cu lupa la swash si am descoperit ca are joch chiar si pe bila/nuca centrala de unde deduc ca piesa care le preseaza pe toate nu a fost insurubata suficient.
Problema 1: Piesa respectiva are urme de Locktite verde (ala puternic)
Probabil cu un pistol cu aer cald se poate desface, asta daca nu distruge insertia de teflon.
Problema 2: E nevoie de o cheie speciala dar am descoperit ca mandrina de la strung o apuca destul de bine.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#87 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 04 June 2014 - 08:09 PM

Eu m-am uitat la al meu si nu pare sa aiba un sistem de reglare sau strangere,daca imi aduc eu bine aminte MSH au facut 2 modele de swash,unul cu probleme si unul indestructibil,acum nu mai stiu daca modelele circula in paralel sau au fost inlocuite cu timpul.
Macar in teorie ar trebui sa il ai pe ala bun(fiind kitul nou)

Ps.Eu am avut 2 protos si niciunul nu a avut problema asta,primul cred ca a depasit 300 de zboruri si al doilea cred ca bate de 200,nu am vazut nici cel mai mic joc in swash la niciunul.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#88 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 04 June 2014 - 09:34 PM

Vezi postareafurios, la 04 June 2014 - 08:09 PM, a spus:

Eu m-am uitat la al meu si nu pare sa aiba un sistem de reglare sau strangere,daca imi aduc eu bine aminte MSH au facut 2 modele de swash,unul cu probleme si unul indestructibil,acum nu mai stiu daca modelele circula in paralel sau au fost inlocuite cu timpul.
Macar in teorie ar trebui sa il ai pe ala bun(fiind kitul nou)

Ps.Eu am avut 2 protos si niciunul nu a avut problema asta,primul cred ca a depasit 300 de zboruri si al doilea cred ca bate de 200,nu am vazut nici cel mai mic joc in swash la niciunul.


Bine de stiut!

Mi-a raspuns domnul Davide de la MSH si a spus ca e foarte uimit de cate probleme am intampinat cu kitul de la ei. Dupa ce i-am dat un video cu jocul de pe swash a spus ca piesa inr-adevar trebuie inlocuita dar nu s-a oferit sa o inlocuiasca. Nu a adus macar vorba de cele 6 suruburi lipsa sau de cat de greu se baga pinii in rolele presoare. M-a mai pus sa-i fac poze cu gaurile de pe fetele de carbon care nu se aliniaza corect cu cele de pe structurile de plastic. Destul de greu de facut pozele chiar cu o lentila specializata de macro pentru ca e negru pe negru si trebuie sa lucrezi cu trepied si expunere lunga. Ma rog... Le-am facut si le-am trimis. Lui o sa-i foloseasca, sunt curios la ce o sa-mi foloseasca mie.
Acum astept sa raspunda cei de la Fastlad dar nu prea mai am sperante dupa doua zile de tacere. Cred ca o sa risc si o sa cumpar alt swash si gata. Daca sunt atat de ghinionist si o sa am joc si pe asta nou, nu stiu cum o rezolv.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#89 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 04 June 2014 - 09:42 PM

Credeti ca e posibil ca oscilatiile nasoale pe care le aveam la spool up sa fi fost cauzate tot de jocul pe swash? Am echilibrat si rasechilibrat palele si nu am reusit sa le reduc decat prin marirea vitezei de spool up.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#90 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 05 June 2014 - 04:18 PM

Vezi postareaqntt, la 04 June 2014 - 09:34 PM, a spus:

Bine de stiut!

Mi-a raspuns domnul Davide de la MSH si a spus ca e foarte uimit de cate probleme am intampinat cu kitul de la ei. Dupa ce i-am dat un video cu jocul de pe swash a spus ca piesa inr-adevar trebuie inlocuita dar nu s-a oferit sa o inlocuiasca. Nu a adus macar vorba de cele 6 suruburi lipsa sau de cat de greu se baga pinii in rolele presoare. M-a mai pus sa-i fac poze cu gaurile de pe fetele de carbon care nu se aliniaza corect cu cele de pe structurile de plastic. Destul de greu de facut pozele chiar cu o lentila specializata de macro pentru ca e negru pe negru si trebuie sa lucrezi cu trepied si expunere lunga. Ma rog... Le-am facut si le-am trimis. Lui o sa-i foloseasca, sunt curios la ce o sa-mi foloseasca mie.
Acum astept sa raspunda cei de la Fastlad dar nu prea mai am sperante dupa doua zile de tacere. Cred ca o sa risc si o sa cumpar alt swash si gata. Daca sunt atat de ghinionist si o sa am joc si pe asta nou, nu stiu cum o rezolv.


Retrimite mail-ul la Fastlad cu raspunsul lui Davide la filmulet.
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro