Modelism - RHC Forum: Unghi roti HPI BAJA 5B - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Unghi roti HPI BAJA 5B

#1 Useril este offline   Andrei Negulescu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 17-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gaming, rock, pian, masini, am voie sa spun RC sau se subintelege?

Postat 18 April 2014 - 05:11 PM

Am de curand Baja 5B SS pe care nu eu l-am montat. L-am cumparat deja montat la un pret foarte bun. Am observat dupa vreo doua saptamani de joaca faptul ca rotile spate ale masinii sunt, daca ma uit de sus, indreptate spre sasiu. Am citit in manual ca e normal sa fie un pic indreptate ca ajuta la manevrabilitate. Dar pe mine ma deranjeaza avand in vedere ca spatele masinii danseaza atunci cand merg drept pe asfalt, si mai si trage intr-o parte. Acest lucru nu poate fi remediat de trimul directiei din telecomanda fiindca spatele trage intr-o parte, si orice as face tot la fel e. Any advices? E normal asa sau trebuie sa le mai indrept, daca da, cat so cum?
Multumiri anticipate.
HPI BAJA 5B SS CU TUNED PIPE imi aminteste de masina mea preferata, Mercedes SLS AMG. De ce?! PENTRU CA ARE PREA MULTA PUTERE SI TRACTIUNE SPATE CARE NU TRANSFORMA PUTEREA IN MISCARE CI IN PUR EPICNESS.
0

#2 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 18 April 2014 - 05:24 PM

Vezi postareaAndrei Negulescu, la 18 April 2014 - 05:11 PM, a spus:

Am de curand Baja 5B SS pe care nu eu l-am montat. L-am cumparat deja montat la un pret foarte bun. Am observat dupa vreo doua saptamani de joaca faptul ca rotile spate ale masinii sunt, daca ma uit de sus, indreptate spre sasiu. Am citit in manual ca e normal sa fie un pic indreptate ca ajuta la manevrabilitate. Dar pe mine ma deranjeaza avand in vedere ca spatele masinii danseaza atunci cand merg drept pe asfalt, si mai si trage intr-o parte. Acest lucru nu poate fi remediat de trimul directiei din telecomanda fiindca spatele trage intr-o parte, si orice as face tot la fel e. Any advices? E normal asa sau trebuie sa le mai indrept, daca da, cat so cum?
Multumiri anticipate.


Exista la butucul rotii din spate un distantier din plastic , acesta da unghiul rotii spate , tu le ai spre interior , asa este normal acum depinde in ce unghi le ai ? eu am pus distantierul cu unghiul cel mai mic 2' grade , rotile sunt asa pentru a te ajuta la viraje , intoarceri , probabil ca poti intoarce masina cam in 2 metri , daca le aveai drepte iti trebuiau vreo 4 metri , daca poti venii cu ea in zona parc sebastian ne putem uita un pic la ea
0

#3 Useril este offline   soarece 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2860
  • Inregistrat: 03-January 13
  • Gender:Male

Postat 18 April 2014 - 05:25 PM

distantierele alea-s de la INTEGY,am si eu,nu cred sa faca HPI asa ceva !
Ma-ncalt cu tenesii pe dos,am un tricou nike patat de gaura,in cap palarie de paie si pe ochi rayban replica iar pe cheia de la logan scrie renault!
citat : "nu te pune cu prostul...te va trage la nivelul lui si te va bate cu experienta !"
alta culeasa din popor :
"I: De ce-si linge cainele plwa?
R: Pen`ca poate."
0

#4 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 18 April 2014 - 05:35 PM

Vezi postareasoarece, la 18 April 2014 - 05:25 PM, a spus:

distantierele alea-s de la INTEGY,am si eu,nu cred sa faca HPI asa ceva !


In kit-ul de SS vin vreo 3-4 distantiere d'astea pentru setare mai dupa bunul plac , initial am pus de 4' dar mi se pareau foarte strambe rotile dar masina se putea intoarce in maxim 1-1,5m acum merg cu 2' care de fapt este si cel mai mic , de unde crezi ca au luat cei de la Integy modelul ?? crezi ca faceau ei asa dupa capul lor , au copiat cam toate piesele din plastic dar le-au si iesit , am si eu de la ei cateva zeci de piese Integy ce pot spune foarte reusite piesele
0

#5 Useril este offline   soarece 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2860
  • Inregistrat: 03-January 13
  • Gender:Male

Postat 19 April 2014 - 12:30 AM

n-am stiut,daca n-am luat-o de noua...idea e ca am pus de aluminiu de la integy...
Ma-ncalt cu tenesii pe dos,am un tricou nike patat de gaura,in cap palarie de paie si pe ochi rayban replica iar pe cheia de la logan scrie renault!
citat : "nu te pune cu prostul...te va trage la nivelul lui si te va bate cu experienta !"
alta culeasa din popor :
"I: De ce-si linge cainele plwa?
R: Pen`ca poate."
0

#6 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 19 April 2014 - 06:38 AM

Vezi postareasoarece, la 19 April 2014 - 12:30 AM, a spus:

n-am stiut,daca n-am luat-o de noua...idea e ca am pus de aluminiu de la integy...


Cu ce unghi ai pus acum ??
0

#7 Useril este offline   Andrei Negulescu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 17-October 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gaming, rock, pian, masini, am voie sa spun RC sau se subintelege?

Postat 19 April 2014 - 08:40 AM

La asta ma refer. Ignorati scotchul de pe cauciucuri
A fost o farsa a unui prieten care in final s iesit urat. Macar pot zice ca am custom slicks.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20140418_181353~2.jpg

Aceasta postare a fost editata de Andrei Negulescu: 19 April 2014 - 08:42 AM

HPI BAJA 5B SS CU TUNED PIPE imi aminteste de masina mea preferata, Mercedes SLS AMG. De ce?! PENTRU CA ARE PREA MULTA PUTERE SI TRACTIUNE SPATE CARE NU TRANSFORMA PUTEREA IN MISCARE CI IN PUR EPICNESS.
0

#8 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 19 April 2014 - 09:49 AM

Vezi postareaAndrei Negulescu, la 19 April 2014 - 08:40 AM, a spus:

La asta ma refer. Ignorati scotchul de pe cauciucuri
A fost o farsa a unui prieten care in final s iesit urat. Macar pot zice ca am custom slicks.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif


Arata bine unghiul , probabil este tot cel de 2' montat acolo , unde te dai cu ea poate reusim sa ne vedem undeva cu ele , eu am cauciucuri on road puse , cele off road sunt noi noute , si nici nu am scos masina pe off road
0

#9 Useril este offline   soarece 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2860
  • Inregistrat: 03-January 13
  • Gender:Male

Postat 19 April 2014 - 10:22 AM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 19 April 2014 - 06:38 AM, a spus:

Cu ce unghi ai pus acum ??


ce s-a nimerit,nu prea mare,probabil 2-4 grade...idea e ca la o masina cu tractiune spate trebuie sa ai pe spate "toe in"-convergenta pozitiva si "toe out"-negativ pe fata...merg pe unghi de cadere negative pe spate sa stea mai bine pe la viraje !
Ma-ncalt cu tenesii pe dos,am un tricou nike patat de gaura,in cap palarie de paie si pe ochi rayban replica iar pe cheia de la logan scrie renault!
citat : "nu te pune cu prostul...te va trage la nivelul lui si te va bate cu experienta !"
alta culeasa din popor :
"I: De ce-si linge cainele plwa?
R: Pen`ca poate."
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro