Modelism - RHC Forum: freze pentru filetare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

freze pentru filetare filetare pe masini de frezat

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 23 March 2014 - 03:38 PM

Salutare. Foloseste cineva freze pentru filete pe masina de frezat ? daca da, ce fel de ? de unde ? Pro/contra ? Multam.
0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 24 March 2014 - 08:39 AM

pe la inceputuri studiasem si eu chestia asta dar problema cu frezele ptr filetare care se pot utiliza pe routere, cu motoare cu turatii mari, e ca ptr fiecare pas iti trebuie o anumita freza
de exemplu, ptr pas de filet M5 iti terbuie o anume freza si ptr pas de filet M6 alta freza si tot asa...
iar acestea sunt destul de scumpe, oscileaza intre zeci si sute de usd/eur bucata

http://www.ebay.com/...=item3a7c053ac6

mie personal imi par enorm de scumpe si neavand cerere ptr atat de multe filetari am revenit la metoda clasica, tarod "ad labam", adica manual cu mana :D

da, exista riscul de a rupe tarodul in piesa care devine astfel rebut si trebuie refacuta
exista si timpii mai mari in care lucreaza omul in locul masinii
dar diferenta de pret intre un tarod si o freza d-asta, pe care o poti si rupe din neatentie... ma cam orienteaza catre tarod :blush:
...plus lungimile acestor freze, care sunt de cele mai multe ori destul de scurte

da, daca as avea vreun job in care sa am de gaurit/filetat cateva sute de gauri in aceeasi piesa... atunci s-ar merita, cu conditia ca lungimea frezei sa fie suficienta ptr lucrare
dar cum nu am avut si nici nu cred ca o sa am curand vreun asemenea job... nu prea cred ca le voi aborda vreodata, sau cel putin pe moment nu le adaug nici macar in "wish list"
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 March 2014 - 09:11 PM

[quote name='sebba' timestamp='1395643140' post='725052']
pe la inceputuri studiasem si eu chestia asta dar problema cu frezele ptr filetare care se pot utiliza pe routere, cu motoare cu turatii mari, e ca ptr fiecare pas iti trebuie o anumita freza
de exemplu, ptr pas de filet M5 iti terbuie o anume freza si ptr pas de filet M6 alta freza si tot asa...
iar acestea sunt destul de scumpe, oscileaza intre zeci si sute de usd/eur bucata


Ce spui tu este corect doar ca o varianta, adica varianta multi thread mill.....exista si alta varianta, de ex: Datron, M5-M10; 57,4 Euro (http://www.datron.co...hread_Mills.pdf).....
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2014 - 09:26 PM

Am vrut sa intervin si eu cam cu acelasi raspuns, exista o varianta mai ieftina pentru aceeasi operatie, si anume o freza cu 1, 3 sau 4 dinti. Stiu pasionati care au cumparat chiar la preturile alea marisoare vehiculate la inceput, dar nu am discutat despre cum au folosit sculele. Am luat la nimereala un link.
Este aparent mai simplu, poti folosi freza pentru o gama mai larga de filete, nu esti limitat de pasul constructiv al ei. Dar este mai firava si nu te scuteste de emotii. N-as vrea sa fiu in pielea unuia care da 60 euro pentru una de M1 care are corpul de 0,7 mm si trebuie s-o bage in span...
Am vazut in talcioc una cu un singur dinte, la pret de vreo 20 lei, pentru filete prin zona M5-M6 dar nu m-a interesat sa cumpar. Cu oarece indemanare si scule pe langa tine, iti poti construi singur o astfel de freza. Atentie, desi filetul generat are 60 grade, taisul frezei are unghi diferit, in functie de "diametrul" ei. Cine lucreaza cu softuri 3D poate masura unghiul daca face modelele complete (ale filetului frezat si ale sculei, apoi cu o sectiune prin scula). Inca n-am ajuns sa frezez 3D si nici in spirala, deci partea cu filetele nu e o prioritate pentru mine. Dar e pe lista.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 March 2014 - 09:41 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 14 May 2014 - 05:20 AM

http://www.mscdirect...&navid=12105976

Trebuie sa tai in forma elicoidala.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro