Modelism - RHC Forum: Discutii Libere_Old - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii Libere_Old Sa nu uitam sa ne respectam reciproc !!!

#901 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 05 November 2014 - 03:28 PM

Pentru cei interesati, voi reveni cu informatii pertinente, pe masura ce primesc raspunsuri de la asiguratori/brokeri.
0

#902 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 November 2014 - 03:30 PM

Vezi postareaEBA, la 05 November 2014 - 03:07 PM, a spus:

Mamaaaaa cati bani ar face statu daca ar fi asigurari obligatorii la bicle.

Ia autosesizati-va organele in masura si vedeti ce se poate face in privinta asta.Sa vezi atunci ce tunuri v-or da societatile de asigurari peste noapte.Ca de la noi astia hobistii cu capul in nori nici o sansa.Suntem prea putini.

Poate asa v-om scapa noi :pardon:


Si aia cu rolele sau cu skate-urile .. ca sunt pericol social ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#903 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 November 2014 - 03:31 PM

Ca modelu-i mare, ca-i mic, nu are nici o importanta. Ca pilotu-i incepator, sau avansat... la fel INDIFERENT (eventual crash-eaza mai rar).

Eu i-am vazut pe multi dintre avansatii momentului (Wa, AB....) facindu-si zob modelele temeinic. Chiar in public, la intilniri, de fata cu toata lumea (evident fiecare dupa posibilitati). Nu mai scriu de incepatori. Daca vreti sa vedeti spectacol mergeti la mansa de zbor a aunui concurs de machete (unde au toti patalama)....Toti erau plinii de bune intentii si dorinte de zbor sigur. Si eu am avut incidente care n-aveau nici o legatura cu modelul, frecventa, sau experienta mea.

Eu cred ca are si asigurarea (tertilor) ratiunea ei. Cel putin ca dovada statistica, asa se face peste tot.
0

#904 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 05 November 2014 - 06:57 PM

“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.
0

#905 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 November 2014 - 07:55 PM

Unii nu au citit subtitlul topicului...
Si pentru asta noua restul ne e foarte greu... si pentru ca acest soft de forum nu are "Ignore"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#906 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 November 2014 - 10:59 PM

Vezi postareaxorg, la 05 November 2014 - 06:57 PM, a spus:

“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

Dar 'sau exclusiv,g (asa banuiesc ca se traduce apelativul tau in romaneste), fii amabil, asta este un mod mai evoluat de a ne face prosti?
0

#907 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 05 November 2014 - 10:59 PM

Vezi postareaxorg, la 05 November 2014 - 06:57 PM, a spus:

“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.


Cica parlamentarii intreaba pe presdintii de camere :
-Domnilor presedinti de ce avem noi salarii asa mari???
Raspunsul vine promt si la subiect:
-Domnilor parlamentari "prostia se plateste".
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#908 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 06 November 2014 - 07:51 AM

Tematica a fost discutat in lung si in lat si la inceputul tuturor discutiilor.

Orice paguba care cu orice mijloc sau incident o faci la terti trebuie achitat.

Unele pagube pot fi asa mare ca nu o poti plati....fatale, dat foc unui bloc de locuinte integral cu cauza unui Lipo incarcat linga instalatie de gaz cu setari gresite...boummmm....
Pentru cazurile asta exista asigurari.

La jucaria din mall de exemplu in Germania exista asigurari RCA generale care sint voluntare. Nimeni nu iti cere asigurare pentru ele.
Cum zice Renato despre Anglia este aproape si in Germania doar ca asigurare care o am de la DMFV este valabil si pe cimp si worldwide oriunde si unde exista o legislatie in vigoare. Aici este interpretabil daca avem ceva legislatie in vigoare care reglementeaza hobbyul nostru in afara de interdictia 8/2014.

Din alceas cauza, am mai scris acum 10 luni ca am vorbit si la conducere DMFV si si cu omul potrivit la asigurare singurului concern care face asigurari din aviatie in toata Europa despre cazul nostru unde nu prea exista reglemenari ca si in D/UK/F/I si unde sint foarte putini modelisti in comparatie. (3000 versus 250000) Si au zis ca vine si asigurare DUPA lesgislatia se fie existenta. Fara ARA nu va fi niciodata, doar cu casca gura si discutii aberante.

Repet ca exista o singura asigurare si asta va vei asigura si in RO dupa ce avem legislaia clara. Pentru asta a fost infintat ARA, ca se avem legislaia clara si pe urma se ne putem proteja drepturile si eventual se putem se ne asiguram la un pret adecvat in caz ca ne cere legislatia. Si aici este bine ARA se aiba cit mai multi membri ca se arata important si se fie luat in serios, se avem si argumente. De la discutii de aici uneori nu poti trage concluzii care mai bine nu le scriu.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 06 November 2014 - 07:53 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#909 Useril este offline   misumat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2014 - 11:13 AM

Wabo, vad ca o ai la avatar pe Monica Macovei. Sper ca e totusi o gluma (o gluma proasta oricum). Sau se voteaza si pe forum la prezidentiale ? Si succes cu dezbaterile infinite despre ARA si legi, pana atunci eu ies putin la zbor. Dupa mintea mea aeromodelismul era despre zburat aeromodele (in gasca sau singur-in cazul meu) si nu despre Monica Macovei, ARA (despre care am tot intrebat si nu a raspuns nimeni, care ar fi beneficiul/avantajele unei persoane care cotizeaza la aceasta ARA) si legi despre care autoritatile nici nu au habar dar sunt mari sanse sa afle acum pentru ca unii de aici discuta despre asta de luni de zile fara pauza...
ALIGN Trex 600N (in fuselaj de Bell Jet Ranger), OS 50SX-H, Futaba T10C 2,4 Ghz, GY-520/S9254, GV-1 Governor, 3xS3152
CMPro YAK-54 (1,3m) fiberglass, 100 g/dm2, OS 91 FX, 5xS3003, MA 14x8
CMPro Transall C-160 (1,85m) fiberglass, 118 g/dm2, 2 x OS 35 AX, 6xS3003, 2xAPC 10x6 cu 4 pale
CMPro Cessna 182 Skylane (1,65m) fiberglass, 109 g/dm2, OS 55 AX, 7xS3003, MA 13x6
Canadair CL-415 (2,05m) fiberglass, 2 x OS 55 AX, 9xS3003, 2 x MA 13x6
0

#910 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 06 November 2014 - 12:15 PM

Daca-ti dai foc la casa cu Lipo, cel mai probabil vei fi despagubit in baza asigurarii obligatorii pt. locuinta, eventual vor fi desbagubiti si vecini daca ai optat pentru o asigurare de raspundere civila alaturi de cea obligatorie. Spun probabil pt. ca de cele mai multe ori asiguratorii invoca neglijenta pt. a refuza despagubirea, care in exemplul dat de dvs. este destul de evidenta. Sincer ma indoiesc ca asigurarea modelului va acoperii o dauna produsa de incendierea casei prin operarea incorecta a acumulatorului LiPo.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 06 November 2014 - 12:15 PM

0

#911 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 November 2014 - 12:36 PM

sau exclusiv g,

Nu mi-ai raspuns la intrebare. De ce ne facusi prosti? Care e schepsis'u citatului ala? Ar trebui sa ne bucuram ca nu ne-ai pus film++? (daca tot vrei sa fii explicit). Eu nu am nevoie sa ne porcaim p'aicea.
0

#912 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 06 November 2014 - 02:05 PM

Vezi postareavlad1, la 05 November 2014 - 10:59 PM, a spus:

Dar 'sau exclusiv,g (asa banuiesc ca se traduce apelativul tau in romaneste), fii amabil, asta este un mod mai evoluat de a ne face prosti?



Fii linistit, nu am nimic cu tine. Daca as fi avut, ai fi stiut asta fara urma de-ndoiala. Este doar un citat mai mult sau mai putin celebru apartinand culturii universale, pe care fiecare il interpreteaza liber conform propriilor gandiri.
0

#913 Useril este offline   avy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 22-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto Moto Aero

Postat 06 November 2014 - 10:56 PM

[quote name='wabo1' timestamp='1415253105' post='766463']
Tematica a fost discutat in lung si in lat si la inceputul tuturor discutiilor.

Orice paguba care cu orice mijloc sau incident o faci la terti trebuie achitat.

Unele pagube pot fi asa mare ca nu o poti plati....fatale, dat foc unui bloc de locuinte integral cu cauza unui Lipo incarcat linga instalatie de gaz cu setari gresite...boummmm....
Pentru cazurile asta exista asigurari.

La jucaria din mall de exemplu in Germania exista asigurari RCA generale care sint voluntare. Nimeni nu iti cere asigurare pentru ele.
Cum zice Renato despre Anglia este aproape si in Germania doar ca asigurare care o am de la DMFV este valabil si pe cimp si worldwide oriunde si unde exista o legislatie in vigoare. Aici este interpretabil daca avem ceva legislatie in vigoare care reglementeaza hobbyul nostru in afara de interdictia 8/2014.

Din alceas cauza, am mai scris acum 10 luni ca am vorbit si la conducere DMFV si si cu omul potrivit la asigurare singurului concern care face asigurari din aviatie in toata Europa despre cazul nostru unde nu prea exista reglemenari ca si in D/UK/F/I si unde sint foarte putini modelisti in comparatie. (3000 versus 250000) Si au zis ca vine si asigurare DUPA lesgislatia se fie existenta. Fara ARA nu va fi niciodata, doar cu casca gura si discutii aberante.

..............................................................................................


Poti da foc la bloc si cu o bricheta,si cu o priza proasta (ca astea se gasesc pe la noi prin comert...) !
Mai termina cu "Germanica" ,aici e "romanica" ,daca cineva doreste o pozitie de monopol in asigurari sa incerce in alta parte. Pana una-alta discutia era despre zborul liber nu despre cum sa il mai restrictionam NOI un pic si sa mai bagam si niste bani in buzunarul altora . In romania daca nu ai inteles pana acum orice lucru bun sfarseste cu o aplicare extraordinar de proasta...

Aceasta postare a fost editata de avy: 06 November 2014 - 10:57 PM

0

#914 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 07 November 2014 - 08:56 AM

Uite Avy, omeni cu atitudini ca si ale tale sint cauza de ce nu progrezeaza nici aeromodelism si din ce cauza a fost emis 8/2014. Din cauza omenilor cu abordarea asta balcanica care nu vor se participa sau schimba nimic, legislatia poate deveni foarte aspru si de acea , vorba ta unele "lucruri sfarsesc extraordinar de prost"

Probabil nu ai auzit ca Romania a aderat in 2007 la Uniunea Europeana si ca asta are ceva implicari? Ma rog, somn usor in continuare. Doar trezirea va fi foarte abrupta.

PS: It place acum avatarul meu mai bine?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#915 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 07 November 2014 - 09:18 AM

Zbor "liber" nu mai exista. Si e foarte bine ca este asa, pentru ca viata umana (zbor 1:1) bate aeromodelismul.
Nu ar fi mai bine sa zbori "liber" dar in anumite conditii, decat sa nu zbori deloc?
0

#916 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 November 2014 - 09:50 AM

Probabil genul asta de "libertate" este apreciat de unii, cam ca in isprava asta ...
http://www.rhcforum....post__p__766618

La marginea drumului... haiduc, ce mai...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#917 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 November 2014 - 10:02 AM

Vezi postareawabo1, la 07 November 2014 - 08:56 AM, a spus:


PS: It place acum avatarul meu mai bine?



Betial avatarul ! ... imi place MAXIM !

Daaaa .. nu mergea mai bine o poza de grup ? ...

Adica OMU ' in centru si STAFF-ul lui pe fundal .. Falca, Blejnar, Duta, Scripcaru, Blaga, Videanu, Boagiu, Stolo
daca nu o fi iar bolnavior saracu' .... oameni seriosi !

Aaaaa .. si NASU frateeeee ... ( adica Base nasu lu' Falca ! ) La Familia !!

P.S.

Si dati draq de tricolor pe sigla , tricouri , ecusoane ... doar ne facem ... nemtzi ! Nu ??
Nu d'alta da am vazut ca si Americanii cu diverse ocazii flututura steagul U.E. ...

Nu vad rostul politicii sau al dezbaterilor religioase pe forum ... sincer
Bafta !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 07 November 2014 - 10:07 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#918 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 07 November 2014 - 11:17 AM

Vezi postareatibko, la 07 November 2014 - 09:18 AM, a spus:

Zbor "liber" nu mai exista. Si e foarte bine ca este asa, pentru ca viata umana (zbor 1:1) bate aeromodelismul.
Nu ar fi mai bine sa zbori "liber" dar in anumite conditii, decat sa nu zbori deloc?


Eu prefer sa zbor liber intr-un parc cu pustiul si coaxialul lui sau minigliderul pe un camp decat sa mai dau un ban si la alt ,,ghertoi'' pe nu stiu ce aberatie de asigurare care o sa coste mai mult decat jucaria si asta numai de teama ca drobul de sare sa nu cada pe parbrizul sau capul cuiva.

Devenim tot mai obsedati de DACA si cu PARCA se plimbau c-o BARCA.


Eu zic sa lasam asa cum este adica ordinu lu peste prajit 8 decat sa ajungem sa iesim intr-un parc cu copilul si sa-i dam tableta sa se joace avioane.


Legi mai bune decat ordinu 8 nu o sa vedem.Mai proaste decat ordinu 8, DA in romanica.
SUNTEM FUDULI
0

#919 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 07 November 2014 - 12:30 PM

Din pacate avantajele inscrierii in ARA nu sunt nici directe si nici imediate. Multi o fac in speranta ca ele vor venii cu timpul. Daca suntem uniti putem prezenta o opinie coerenta autoritatilor, mai ales in privinta viitoarelor legi. Se pare insa ca si aici in asociatie, in locul unui front comun pt. libertatile aeromodelistilor, ne lovim de opinii, care cer din interior restrictii suplimentare prin obligativitatea unor asigurarii de aceasta data, sub pretextul civilizarii acestui hobby.
Desi am aratat anterior un alt ordin emis de MT, ordinul 125/2013 pentu reglementarea materialelor pirotehnice lansate in aer, inclusiv rachetomodele, prin care se ofera mai multe libertati unei activitati cu riscuri dedeparte mai ridicate decat cele ale aeromodelismului, exista in continuare voci care in ciuda evidentelor doresc cu orice pret sa ne convinga ca restrictiile ce ne sunt impuse prin ordinul8, sunt cauzate de potentialele pericolele mai mult imaginare ce izvorasc din practicarea hobbyului nostru.
Daca aceasta dorinta a dansilor de a intocmi asigurari obligatorii provine din pur simt civic ori comercial, o sa vedem cu timpul.
Pentru noi insa, cei ce ne dorim sa ne vedem de hobbyul asta liberi si fara prea multe obligatii, actuala situatie nu prea ofera multe optiuni. Putem alege ori ingrata solutie de a adera la o asociatie impotriva vocilor potrivnice din interior, care ne trateaza ca fiind o piedica in calea civilizarii acestui hobby, ori sa ramanem in continuare neorganizati, la mila legiuitorului dar si a celor care ne vor pune-n cap asigurari obligatorii sau inregimentari pe modelodroame pt. tot ce zboara ori multe alte nastrusnicii cu pretentii civilizatoare. Personal consider ca in cazul aderarii la aceasta asociatie, prin vot se va putea corecta directia acesteia in interesul majoritatii. Daca fara un vot asociatia va decide implementarea unor asigurari obligatorii, sau a altor masuri potrivnice, in mod evident ne vom retrage si poate vom infiinta o alta asociatie intemeiata pe principii mai democratice. Dar daca se va vota in favoarea acestor asigurari in cadrul acestei singure asociatii, doar pt. ca noi am preferat sa stam deoparte fara sa luptam pt ce dorim, ne cam putem lua larevedere de la mult mai multe libertati decat ne-au rapit oficialii pana acum prin ordinul8. Stiu ca paoate va este greu sa cotizati niste bani care se vor duce inclusiv spre traducerile care propovaduiesc sfrsitul libertatii acestui hobby, dar din pacate nu stiu sa fie alta cale acum. N-avem decat sa mergem cu totii pe drumul asta si sa decidem prin vot liber ce ne dorim. Pana la urma asta este “Asociatia Romana de Aeromodelism”, deci este si a voastra nu doar a lor. Fara cei ce doresc un hobby liber in asociatie, soarta ne este pecetluita, ne vom trezi cu RCA obligatoriu pt un amarat de eazy star ori pt jucaria de la supermaket, sau poate chiar om fi obligati sa le zburam pe cine stie ce modelodrom. Fara noi in interior cu drept de vot lucrurile pot lua turnuri destul de grave. Nu cred ca bravele autoritati au nevoie de foarte multa incurajare sa impuna o asigurare obligatorie prin lege ori un modelodrom sau cine stie ce taxe inutile, caci toate astea inseamna printre altele si bani la buget prin impozite etc. Sincer nu cred ca-i vor refuza cand unica vocea oficiala a acestui hobby se roaga cu banuti nostrii de bugetul consolitat al statului.

Atasat oridnul M125/2013, aici este reglementata tot de MT, cu putin inaintea ordinului8, o alta activitate evident mai periculoasa decat aeromodelismul, dar cu libertati de bun simt si fara pretentii civilazatoare. Vedeti si art. 5 alin.2 care ofera libertate totala pt. spatiul aerian clasa G in limita a 150m pe timpul zilei.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de xorg: 07 November 2014 - 12:32 PM

0

#920 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 November 2014 - 12:46 PM

Libertate prin omisiune...
Nu exista spatiu G pe o raza de cel putin 20 km in jurul nici unui oras mare care are aeroport...

De vorbarie cu iz de limbaj de avocat pe mine cel putin m-ati saturat pana acum... vreau un singur lucru de la dv: enumerati propriul cod de valori pe care considerati dv ca ar fi destula libertate pentru o activitate de hobby. Greutate pana la cat sa fie liber, unde, cat si cum sa se poata zbura ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#921 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 07 November 2014 - 01:44 PM

Vezi postarearenatoa, la 07 November 2014 - 12:46 PM, a spus:

Libertate prin omisiune...
Nu exista spatiu G pe o raza de cel putin 20 km in jurul nici unui oras mare care are aeroport...

De vorbarie cu iz de limbaj de avocat pe mine cel putin m-ati saturat pana acum... vreau un singur lucru de la dv: enumerati propriul cod de valori pe care considerati dv ca ar fi destula libertate pentru o activitate de hobby. Greutate pana la cat sa fie liber, unde, cat si cum sa se poata zbura ?



Eu credeam ca vocabularul meu apartine limbii romane, cel putin cu exceptia eventualelor greseli de ortografie si nu numai. Dar vedeti dvs. si eu intampin dificultati in a intelege ce doriti mai exact atunci cand imi cereti sa: "enumar propriul cod de valori pe care consider ca ar fi destula libertate pentru o activitate de hobby"
Va rog insa, sa lecturati totusi ordinul M125/2013 chiar daca nu este enuntat cu cel mai potrivit limbaj, ordin postat de mine mai sus si spuneti-mi de ce nu vi se par suficiente restrictiile impuse de acest ordin in cazul rachetomodelelor. De ce ar fi necesare pt aeromodele mai multe restrictii de atat? Vedeti dvs. acolo o limita de greutate sau necesitatea unei asigurari ori inmatriculari? Considerati ca pt. aeromodele este necesara o strictete mai mare in privinta zonelor de utilizare, altele decat cele impuse materialelor pirotehnice prin ordinul 125?

Aceasta postare a fost editata de xorg: 07 November 2014 - 01:45 PM

0

#922 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 November 2014 - 01:54 PM

V-am spus deja:
"Nu exista spatiu G pe o raza de cel putin 20 km in jurul nici unui oras mare care are aeroport..."

Deci trimiteti afara din Bucuresti cam dincolo de Snagov pe oricine vrea sa fie liber sa zboare... un modelodrom aflat mai aproape, poate chiar in intramuros, la CET de exemplu, vi se pare limitarea libertatii, nu ?

Deci nu mai aburiti pe cine e dispus sa va asculte cu libertatea asta de care nu sunteti constient ca nu o aveati nici inainte de Ord.8.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#923 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 07 November 2014 - 02:24 PM

Renatoa, atunci unde-i satisfactia daca nu-i gasim hobby-ului nostru punctul(zona) G ?:rolleyes:
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#924 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 November 2014 - 02:32 PM

Asa cum intr-un oras mare cu aeroport international pot sa fie infiintate 2-3 aeroporturi de ULM care au fiecare propriile lor spatii, aflate sub umbrela celui mare, nu vad dificultatea de a face asa ceva si pentru hobby... doar ca unii cand aud de modelodroame le creste tensiunea...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#925 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 07 November 2014 - 02:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 07 November 2014 - 02:32 PM, a spus:

Asa cum intr-un oras mare cu aeroport international pot sa fie infiintate 2-3 aeroporturi de ULM care au fiecare propriile lor spatii, aflate sub umbrela celui mare, nu vad dificultatea de a face asa ceva si pentru hobby... doar ca unii cand aud de modelodroame le creste tensiunea...


Mie chiar imi plac modelodroamele. Din pacate saracia interminabila romaneasca ma tine departe de ele... La varsta mea, speranta de a le avea si utiliza e pe duca... Poate tinerii de azi vor fi mai norocosi.
Am avut ocazia sa vizitez de doua ori astfel de locuri, este excelent sa ai la indemana toate facilitatile necesare alaturi de oameni ce-ti impartasesc pasiunea... :drinks:

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 07 November 2014 - 02:53 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#926 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 November 2014 - 03:01 PM

Galati nu are nici un aeroport utilitar ? Ati incercat sa va lipiti acolo ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#927 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 07 November 2014 - 03:18 PM

Mie-mi creste tensiunea numai cand aud de asigurare la o zburatoare pana-n 1kil oricare ar fi ia.Si ca sa ma mai duc si la mama dracului special pentru a zbura o jucarie,de jaba ne mai agitam.

E ca pe timpu lu ceasca.Avem parcuri frumoase daaa.....NU CALCATI PE IARBA......sau..INTERZIS BICICLETELOR......



Nu ne-am cam saturat sa tot primim libertati din astea la jumatati de masura?


Haideti sa ne facem libertatea nostra daca tot vrem sa facem ceva nu ce ne tot dau altii care habar n-au cu ce se mananca.
SUNTEM FUDULI
0

#928 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 07 November 2014 - 03:23 PM

Vezi postarearenatoa, la 07 November 2014 - 03:01 PM, a spus:

Galati nu are nici un aeroport utilitar ? Ati incercat sa va lipiti acolo ?


Pegas la Galati si Aerial Vadeni. Domnul Malaxa de la Vadeni ne lasa oricand sa mergem acolo, bineinteles respectand programul de zbor al aerodromului si intretinandu-ne bucatica de teren pusa la dispozitie. Partea a doua da mari batai de cap... Suntem romani... Nimic nou sub soare, s-au mai auzit astfel de povesti si in alte locuri.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 07 November 2014 - 03:26 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#929 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 07 November 2014 - 04:43 PM

Vezi postareaEBA, la 07 November 2014 - 03:18 PM, a spus:

Mie-mi creste tensiunea numai cand aud de asigurare la o zburatoare pana-n 1kil oricare ar fi ia.Si ca sa ma mai duc si la mama dracului special pentru a zbura o jucarie,de jaba ne mai agitam.

E ca pe timpu lu ceasca.Avem parcuri frumoase daaa.....NU CALCATI PE IARBA......sau..INTERZIS BICICLETELOR......



Nu ne-am cam saturat sa tot primim libertati din astea la jumatati de masura?


Haideti sa ne facem libertatea nostra daca tot vrem sa facem ceva nu ce ne tot dau altii care habar n-au cu ce se mananca.



Ai dreptate, nu-i totuna o jucarie de 70 RON cu o chestie de-a noastra.
Formuleaza o propunere de delimitare a jucariilor de aeromodelele noastre si inainteaz-o catre ARA, sa o discute cu AACR.

Dar de "RCA", e 100% ca nu vom scapa. Nu inteleg de ce nu vreti sa mergeti pe val si tot insistati sa-l incasati full-contact drept in moaca.


Coaxialul din Cora are 200g si merge cu 5km/h => pagube directe zero
Aeromodelul de 500g merge cu 60km/h => sparge un termopan
Aeromodelul de 999g merge cu 120km/h => cred ca te tot omoara daca are tinta buna
Care dintre ele scapa de "RCA"?

Aceasta postare a fost editata de tibko: 07 November 2014 - 04:44 PM

0

#930 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 07 November 2014 - 04:55 PM

Eu sunt CONTRA interzicerii zborului urban. Dar, sunt PRO pentru reglementarea lui.
Iar daca as avea modelodrom, destul de putin as zbura pe acolo. Dupa o vreme te saturi. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le avem.

Cum ramane cu zborurile din salbaticie?
Exemplu: merg in drumetie si car dupa mine o aripa cu care vreau un FPV de ala......"ca-n filme". Nu ar fi mai simplu sa ai numar de la ceva turn din zona, sa anunti zborul, un "RCA" in buzunar si sa nu iti mai bati capul?

Atentie, ca ma refer la zborurile cu simt de raspundere, nu ca am "RCA" si da-i sa puta, sparg tot!

Si sunt PRO si pentru inmatricularea aeromodelelor. Dar nu in conditiile actuale, parca 140euro/model (identic cu 1:1). Cativa lei as da pt. un YR-xxx.
0

Arata acest topic


  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro