Modelism - RHC Forum: Discutii Libere_Old - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii Libere_Old Sa nu uitam sa ne respectam reciproc !!!

#871 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 04 November 2014 - 09:31 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 04 November 2014 - 04:39 PM, a spus:



Am citit pe "diagonala" si as avea o singura propunere; capitolul dedicat acumulatorilor lipo (din Anexa) sa aiba un caracter generic pentru ca este posibil sa dispara si astia in citiva ani. In plus, inca sint folositi NiCd si NiMh care au si ei recomandari specifice.
Ceva in genul : utilizarea combustibililor sau a acumulatorilor pentru propulsie se va face in concordanta cu recomandarile fabricantilor. Sau ceva asemanator.

Aceasta postare a fost editata de bizu: 04 November 2014 - 09:32 PM

0

#872 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 04 November 2014 - 09:53 PM

Vezi postareabizu, la 04 November 2014 - 09:31 PM, a spus:

Am citit pe "diagonala" si as avea o singura propunere; capitolul dedicat acumulatorilor lipo (din Anexa) sa aiba un caracter generic pentru ca este posibil sa dispara si astia in citiva ani. In plus, inca sint folositi NiCd si NiMh care au si ei recomandari specifice.
Ceva in genul : utilizarea combustibililor sau a acumulatorilor pentru propulsie se va face in concordanta cu recomandarile fabricantilor. Sau ceva asemanator.

Buna,

Rog propuneri clare (o fraza clara ) pe adresa clubmodelism@gmail.com se poate pune si pe forum. Doresc sa iau informatii dintr-o singura sursa....avem foarte multe pe cap si nu facem fata situatiei daca ne uitam in mai multe locuri.


Multumesc,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#873 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 04 November 2014 - 10:24 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 04 November 2014 - 09:53 PM, a spus:

Buna,

Rog propuneri clare (o fraza clara ) pe adresa clubmodelism@gmail.com se poate pune si pe forum. Doresc sa iau informatii dintr-o singura sursa....avem foarte multe pe cap si nu facem fata situatiei daca ne uitam in mai multe locuri.


Multumesc,


Se numeste "discutii libere". Daca vrei pareri, aici e posibil sa apara.
O fraza clara: astept doar legitimatia!

Vezi postareaAndrix_y, la 04 November 2014 - 09:53 PM, a spus:

Buna,

Rog propuneri clare (o fraza clara ) pe adresa clubmodelism@gmail.com se poate pune si pe forum. Doresc sa iau informatii dintr-o singura sursa....avem foarte multe pe cap si nu facem fata situatiei daca ne uitam in mai multe locuri.


Multumesc,


Se numeste "discutii libere". Daca vrei pareri, aici e posibil sa apara.
O fraza clara: astept doar legitimatia!

Aceasta postare a fost editata de bizu: 04 November 2014 - 10:24 PM

0

#874 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 04 November 2014 - 10:46 PM

Vezi postareabizu, la 04 November 2014 - 10:24 PM, a spus:

Se numeste "discutii libere". Daca vrei pareri, aici e posibil sa apara.
O fraza clara: astept doar legitimatia!



Se numeste "discutii libere". Daca vrei pareri, aici e posibil sa apara.
O fraza clara: astept doar legitimatia!

Legitimatiile si tricourile vor fi date si ele spre executie in curand. Mai lipsesc cateva poze de la legitimatii.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#875 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 November 2014 - 11:17 PM

Am trimis si pe email, dar postez si aiaci, ca mor de drag sa mai iau cate una...

Va rog, eliminati referirea la autopiloti (misiuni automate), nu au treaba cu activitatea de hobby, si in viitor vor face o mare diferenta...

ICAO classify unmanned aircraft into two types under Circular 328 AN/190.
Autonomous aircraft are considered to be not suitable for regulation due to legal and liability issues
Remotely piloted aircraft are subject to civil regulation under ICAO and under the relevant National aviation authority

Eu chiar as preciza explicit ca navigarea autonoma nu face obiectul zborului de hobby si recreere sau sportiv.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#876 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 05 November 2014 - 01:02 AM

Privind Anexa 1, norme de siguranta.
Normele de siguranta trebuiesc sa fie imperative si informative, ori in aceasta anexa pe alocuri capata un caracter interogativ. Daca doriti puteti introduce o lista de verificari ca document conex.
Trebuiesc cautate normele de securitate si protectia muncii, cele folsite de cluburile elevilor. Eu imi amintesc doar acea norma pe care am considerat=o ca fiind de maxima importanta, privind prima masura ce trebuie luata in cazul ingerari accidentale de combustibil pe baza de metanol, care consta in administrarea urgenta de etanol. Mai exact justificarea perfecta pt. prezenta obligatorie, a sticlei de palinca in trusa de zbor. Mai in gluma mai in serios, cel putin la termice sunt mult mai multe de spus in privinta sigurantei. Nu am vazut de ex mentionat mai nimic privind pericolul reprezentat de elicea in miscare, gen sa nu stai in fata elicii cand este motorul turat etc...

La regulamentul de ordine interioara, prevederile simpaticului art.31.q) impiedica posibilitatea aplicarii prevederilor art.34

Referitor la statut, orice comentariu este de prisos, fiind deja un act oficial vizat de autoritati. Poate doar o singura remarca privind excesul de grija aratat de membrii fondatori in privinta proprilor date cu caracter personal, care in opinia mea nu face decat sa induca si in randul potentialilor membrii, teama de a oferii asociatiei datele personale necesare inscrierii.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 05 November 2014 - 01:04 AM

0

#877 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 05 November 2014 - 10:12 AM

Vezi postareaxorg, la 04 November 2014 - 12:16 PM, a spus:

Te temi sa nu produci vreo dauna cu spuma de cateva sute de grame, sau doresti sa-i convingi pe asiguratori sa asigure un model care zboara in ilegalitate?



Am cerut cotatii pt. doua categorii: hexacopter de 4.5kg si avion de 900-1000g.

Pana acum, doar o firma mare mi-a raspuns ca ar fi posibil sa asigure drone, dar nu aeromodele. :)
Le-am dat detaliile tehnice care le-au cerut si astept o cotatie.

Pe de alta parte, o conditie eliminatorie este inmatricularea "dronei".

Constructia proprie de asemenea ridica probleme (ar vrea detalii gen fabricant, model, factura......cam ca si la DJI Phantom).
0

#878 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 05 November 2014 - 10:20 AM

Vezi postareaxorg, la 04 November 2014 - 12:16 PM, a spus:

Te temi sa nu produci vreo dauna cu spuma de cateva sute de grame, sau doresti sa-i convingi pe asiguratori sa asigure un model care zboara in ilegalitate?



Iar pentru daunele produse de o spuma, DA, ma tem de ele. Probabil ca exista 1 caz la 1.000.000, dar pentru acel caz anume se cere "RCA"-ul.
O spuma de 980g intr-un parbriz e suficient....


Asta in conditiile in care nu primesc pentru asigurare un pret cat un RCA la o betoniera! :)
0

#879 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 November 2014 - 10:56 AM

Abordarea lui tibko mi se pare realista si o sustin.
Si 4 elici pe un cadru de 600 grame pot provoca traume pe viata...

Ma mira ca la cele comerciale inmatriculate nu au deja oferte... ar parea normala chiar obligativitatea, vad acolo potential de "malpraxis" chiar mai mare decat in medicina... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#880 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 November 2014 - 11:19 AM

Vezi postarearenatoa, la 05 November 2014 - 10:56 AM, a spus:

Abordarea lui tibko mi se pare realista si o sustin.
Si 4 elici pe un cadru de 600 grame pot provoca traume pe viata...

Ma mira ca la cele comerciale inmatriculate nu au deja oferte... ar parea normala chiar obligativitatea, vad acolo potential de "malpraxis" chiar mai mare decat in medicina... :unsure:


Linga noi (aeroclub) este o sosea lunga, dreapta, si foarte larga. Totusi, am vazut mai multe accidente cu iesiri in decor (mult mai multe ca pe orice drum drept), intrari pe contra sens, rostogoliri pe drumul drept, si vre-o doi morti, facute de soferi care s-au uitat dupa avioane. Spre linistea noastra, zburau 1:1 nu aeromodele, exista semnalizare rutiera 'atentie avioane', se stie ca e aeroport. Chiar asa are limitare de viteza.... largiti sfera de pagube care le poate porduce o spuma (au si aia de la asigurari ratiunile lor, nu neaparat indiferenta).

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  sosea.jpg (27.7K)
    Number of downloads: 14

0

#881 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 November 2014 - 11:25 AM

Mai colegi.O luati razna.

Eu propun sa facem asigurare pe tot ce zboara.Toate pot provoca ranire sau traume pe viata.Ba nu, eu as interzice complet tot ce zboara.

O sa ajungem sa zburam prin curte cu o mizerie de ceva si o sa te dea vecinu in gat ca n-ai asigurare la o petarda de coaxial cu care se joaca ala micu.


Ne departam de la orice ne-am propus si scopul infiintarii acestei asociatii.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 05 November 2014 - 11:26 AM

SUNTEM FUDULI
0

#882 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 05 November 2014 - 11:33 AM

Chiar va asteptati sa va desbagubeasca pt. cazurile in care zburati prin parcari? Sau va ganditi la propriile masini? Pe principiul asta ar fi necesar si un fond de pensii private obligatoriu, ca cine stie cum bagam degetu-n elice si ne pierdem capacitatea de munca.
0

#883 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 November 2014 - 11:41 AM

Cine a zis asta ?
Asigurarile nu se fac ca sa dea unora libertatea care o inteleg prost, adica sa zboare in intravilan.
In Anglia cand am cerut voie sa zbor la un club, planor de 900 grame, m-au intrebat din start de asigurare, si apoi... sorry...
Cand i-am intrebat de ce, de jur imprejur fiind camp cat se vede, mi-au aratat turla bisericii satului, la mama naibii, clar peste 500m, si m-au intrebat ce se intampla daca avionul meu ajunge acolo ?
Iar durerea lor mare era nu pagubele, ci ca fusese lansat de pe terenul lor...
La ce e buna asigurarea ? Cea mai mare platita de BMFA, 600.000 GBP a fost pentru desfigurarea unui copil de cateva luni, tinut in brate de tatalui lui, la un eveniment oficial, organizat cum trebuie, cu garduri cu de toate, unde ceva a mers prost. Nu cand pilotul e tampit si ignora orice...

Vreti libertatea nesimtirii care o vedem la top in politica? Votati cum trebuie si o sa puteti zbura in Rusia si China cat cuprinde... :angry:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 05 November 2014 - 11:44 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#884 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 November 2014 - 12:13 PM

Ar fi foarte multe de povestit despre Libertatea asta de a zbura pe un camp cu o spuma si pe care acum o consideram nesimtita.

Dar mi-e teama ca nici in curtea mea nu o sa mai pot zbura cu ceva care nu o sa aiba tot felul de mizerii aprobari etc.

Daca prin asta vedeti voi libertatea atunci Da, pot eu sa spun ca este o libertate NESIMTITA.Sau pe cale de disparitie :angry2:

Aceasta postare a fost editata de EBA: 05 November 2014 - 12:13 PM

SUNTEM FUDULI
0

#885 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 November 2014 - 12:41 PM

Vezi postarearenatoa, la 05 November 2014 - 11:41 AM, a spus:


Vreti libertatea nesimtirii care o vedem la top in politica? Votati cum trebuie si o sa puteti zbura in Rusia si China cat cuprinde... :angry:



Pai cu cine zici sa votam ? ..

cu Ponta .. adica Hrebe, Mazare, Oprisan, Dragnea, Vangelie , Ghita, Tata Socru, ... astia sunt cu China ?
sau
cu Iohannis ... adica Blaga , Videanu, Stolo, Boagiu, Falca, Sulfina, Bebe Ionescu ... si benzinariile GazProm sau Alro ? .. astia sunt cu Rusii ??

Lasa bre politica ca strica si aeromodelismul ... riscam sa il privatizeze si p'asta daca se lasa cu comision baban !

P.S.

Altfel s-ar putea sa fim indrumati catre un anume notariat in vederea inmatricularii caricioplanelor ..

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 05 November 2014 - 12:43 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#886 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 November 2014 - 12:46 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 05 November 2014 - 12:41 PM, a spus:

Pai cu cine zici sa votam ? ..

cu Ponta .. adica Hrebe, Mazare, Oprisan, Dragnea, Vangelie , Ghita, Tata Socru, ... astia sunt cu China ?
sau
cu Iohannis ... adica Blaga , Videanu, Stolo, Boagiu, Falca, Sulfina, Bebe Ionescu ... si benzinariile GazProm sau Alro ? .. astia sunt cu Rusii ??

Lasa bre politica ca strica si aeromodelismul ... riscam sa il privatizeze si p'asta daca se lasa cu comision baban !

P.S.

Altfel s-ar putea sa fim indrumati catre un anume notariat in vederea inmatricularii caricioplanelor ..


Adica o sa zbor pa persoana fizica? :rofl: Care este? :rofl:

Aceasta postare a fost editata de EBA: 05 November 2014 - 12:47 PM

SUNTEM FUDULI
0

#887 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 November 2014 - 01:00 PM

Vezi postareaEBA, la 05 November 2014 - 12:46 PM, a spus:

Adica o sa zbor pa persoana fizica? :rofl: Care este? :rofl:


Aiurea .. privatizarile s-au soldat cu desfiintare totala ...

Asa ca recupereaza cuprul de pe bobinajele motoraselor cat mai ai timp , fire , cabluri ...
ca ne lasa astia doar cu lipiciu de pe baghete ..

P.S.

Da se pare ca si " occidentalii " aia din regat i-au dat cu ignore lui Renatoa .. pusese romanu nostru ochii pe turla bisericii ..
O fi fost si aia invelita cu ceva neferoase ? si .. daca e asa .. nu e tot mai bine cu Chinezii ? ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#888 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 November 2014 - 01:01 PM

Ehe sa vedeti voi asigurari obligatorii de 100euroi la o spuma.Si atunci sa vedeti care mai face HOBBY.Or sa zica asiguratorii ca asta este cea mai ieftina asigurare din europa asa ca basti de aci daca nu-ti convine.

Ca Mizerabilul de la metrou care sustinea ca avem cele mai mici preturi la beletu de calatorie din toate capitalele europei.Asa ca hai sa-l mai scumpim.Asa-i cand te plimbi prin marile capitale ale europei si habar nu ai ce salarii sunt in Romanica.Bietul de el o crede ca salaru minim aici o fi egal cu cel din Anglia sau paris?.


Poftiti libertate nesimtita :rofl:
SUNTEM FUDULI
0

#889 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 November 2014 - 01:30 PM

Nu se asigura zburatoarea, ci pilotul.
Deci numarul de modele nu va conta, ci poate varsta...
Dincolo este pe la 50 Euro pe an, nu vad de ce aici ar urca asa sus... :unsure:
Si aici este rolul ARA, sa negocieze o asigurarea mai buna pentru un volum de membrii mai mare ;)
Daca imi fac asigurarea pe club ma costa 67 lire si e valabila doar daca lansez de pe terenul clubului, daca imi iau de la BMFA ma costa 42 si e valabila pe orice teren afiliat din commonwealth ;)
De pe maidan nu ma acopera nici o asigurare, iar in orase pot zbura liber numai modele desemnate ca park flyer, numai in zonele special amentajate din anumite parcuri publice.
Nu sunt nici ei asa absurzi, o minge de golf poate si ea provoca pagube destule...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#890 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 05 November 2014 - 01:56 PM

Intelepciune populara romaneasca: “Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia

Nota: povestea de mai sus este pur fictiva și orice asemănare cu situații sau persoane reale este pur intamplatoare. Asiguram iubitorii animalelor ca nici un caine nu a avut de suferit cu ocazia relatarii celor de mai sus.
0

#891 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 05 November 2014 - 01:56 PM

Ca de obicei, va aberati.

Asigurarile astea se fac ca sa te exonereze de plata catre TERTI. Raspundere civila. De raspunderea penala, daca e cazul, nu scapi.
Adica, din varii motive imi scapa de sub control aeromodelul si se ciocneste de CEVA. Acel CEVA trebuie platit si/sau readus la forma initiala.

Masina? Trebuie despagubit proprietarul.
Geam? Trebuie despagubit proprietarul.
Gard? Trebuie despagubit proprietarul, chiar si pentru o scandurica.
Om? Trebuie despagubit, el sau urmasii lui.

Degeaba va agitati ca "Ce-i gandirea asta? Mie nu mi poate intampla, ca-s pe camp!", ca o faceti degeaba. Ceasul rau exista si pe camp.
Bag mana in foc ca si in Romania s-au intamplat astfel de accidente, doar ca (probabil) nu s-a aflat de ele.

Problema este cum vor fi incheiate aceste asigurari, ca de scapat sigur nu vom scapa de ele.
Per persoana? Per model? Va fi un pret accesibil? Daca iti baga un 200 RON/model, esti terminat. Daca baga un 200 RON/pilot, te-ai scos.


Ca si update la situatia initiala:
- o singura firma mare mi-a raspuns, si versiunea scurta este ca un aeromodel zboara, deci e avion, deci se poate asigura, dar ca si un avion 1:1. Adica jdemii de euro.
Superb.
0

#892 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 05 November 2014 - 02:09 PM

Se poate intampla si sa te calce unul cu bicicleta, dar cu toate astea nu a simtit nimeni pana acum nevoie sa introduca RCA obligatoriu pt. biciclisti.
0

#893 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 November 2014 - 02:13 PM

Adica coaxialul ala de-l cumpar de la auchan de 70lei mai vine in spate cu o asigurare de 200lei pe care tre sa o ia copilu? :blink:
SUNTEM FUDULI
0

#894 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 05 November 2014 - 02:16 PM

Vezi postareaxorg, la 05 November 2014 - 01:56 PM, a spus:

Intelepciune populara romaneasca: “Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia”Nota: povestea de mai sus este pur fictiva și orice asemănare cu situații sau persoane reale este pur intamplatoare. Asiguram iubitorii animalelor ca nici un caine nu a avut de suferit cu ocazia relatarii celor de mai sus.



Vezi postareaxorg, la 05 November 2014 - 02:09 PM, a spus:

Se poate intampla si sa te calce unul cu bicicleta, dar cu toate astea nu a simtit nimeni pana acum nevoie sa introduca RCA obligatoriu pt. biciclisti.



Au rost comentariile astea? Colectionezi post-uri? Vrei premiu?

La avatar vad ca ai ceva avion mare. Vedea-te-as cat de viteaz mai esti dupa ce hardughia aia sparge o masina sau un cap sau un dinte.
0

#895 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 November 2014 - 02:17 PM

Vezi postareaxorg, la 05 November 2014 - 02:09 PM, a spus:

Se poate intampla si sa te calce unul cu bicicleta, dar cu toate astea nu a simtit nimeni pana acum nevoie sa introduca RCA obligatoriu pt. biciclisti.


La astia nu se pune.Ca nu te raneste grav.Doar te baga in spital un pic.Vreo 3 zile.

Ce trebe asigurare? ati inebunit?
SUNTEM FUDULI
0

#896 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 November 2014 - 02:19 PM

Aici:
http://www.maac.ca/home.php?pflg=e
puteti vedea cum este cu asigurarea. Oricum este valabila doar in locuri autorizate.
Caz concret: un vant puternic a dus o spuma pana la primele case, a spart geamul, a ricosat de un tv mare si a gaurit un perete de rigips. Proprietarul a fost intelegator si MAAC a platit cateva sute de dolari.
Multa, multa bafta.
0

#897 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 05 November 2014 - 02:26 PM

Vezi postareaEBA, la 05 November 2014 - 02:13 PM, a spus:

Adica coaxialul ala de-l cumpar de la auchan de 70lei mai vine in spate cu o asigurare de 200lei pe care tre sa o ia copilu? :blink:


Aia e jucarie si se vinde ca atare.

Un copter de 4 kile tot jucarie e?
O spuma de 1 kil e tot jucarie? Chiar daca poate zbura cu 150km/h?

Vezi postareaEBA, la 05 November 2014 - 02:13 PM, a spus:

Adica coaxialul ala de-l cumpar de la auchan de 70lei mai vine in spate cu o asigurare de 200lei pe care tre sa o ia copilu? :blink:


Aia e jucarie si se vinde ca atare.

Un copter de 4 kile tot jucarie e?
O spuma de 1 kil e tot jucarie? Chiar daca poate zbura cu 150km/h?
0

#898 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 05 November 2014 - 02:46 PM

[quote name='tibko' timestamp='1415190397' post='766357']
Aia e jucarie si se vinde ca atare.

Un copter de 4 kile tot jucarie e?
O spuma de 1 kil e tot jucarie? Chiar daca poate zbura cu 150km/h?



Esti sigur ca e jucarie? Nu cumva este aeronava civila motorizata fara pilot la bord cu masa maxima la decolare mai mică sau egală cu 1 kg.
Da bicicleta? tot jucarie e, sau aia nu se pune pt. ca nu merge cu 150km/h?
0

#899 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 November 2014 - 02:57 PM

Vezi postareaxorg, la 05 November 2014 - 02:46 PM, a spus:






Da bicicleta? tot jucarie e, sau aia nu se pune pt. ca nu merge cu 150km/h?


Daca e valea lungaaaaaa si abruptaaaaa cred ca poate depasii 150 km / h inainte sa se dezintegreze ... da cred ca TOT nu se pune
ca valea nu va fi considerata loc amenajat , loc public si nu are marcaj rutier
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#900 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 November 2014 - 03:07 PM

Mamaaaaa cati bani ar face statu daca ar fi asigurari obligatorii la bicle.

Ia autosesizati-va organele in masura si vedeti ce se poate face in privinta asta.Sa vezi atunci ce tunuri v-or da societatile de asigurari peste noapte.Ca de la noi astia hobistii cu capul in nori nici o sansa.Suntem prea putini.

Poate asa v-om scapa noi :pardon:

Aceasta postare a fost editata de EBA: 05 November 2014 - 03:08 PM

SUNTEM FUDULI
0

Arata acest topic


  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro