Modelism - RHC Forum: Discutii Libere_Old - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii Libere_Old Sa nu uitam sa ne respectam reciproc !!!

#211 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 04 April 2014 - 01:29 PM

Vezi postareaxorg, la 04 April 2014 - 01:12 PM, a spus:

Multumesc. pentru raspunsul la obiect. Vad ca usor usor incepe sa devina mai transparenta si comunicativa ARA, nu inteleg de ce va suparati atunci cand sunt puse intrebari, cred ca ARA are numai de castigat atunci cand da dovada de transparenta, opacitatea lasa loc de speculatii ce pot fi eliminate simplu si constructiv. Dupa cum am mai spus de rezultatul actiunilor voastre depind si viitoarele noastre drepturi ale celor neimplicati direct. Acesta este pt mine un motiv puternic si consider ca ma indreptateste sa stiu ce se intampla acolo cat si sa-mi spun punctul de vedere. Poate voi din interiorul ARA o vedeti ca fiind suficient de transparenta, insa eu din exterior o vad opaca si cred ca fiecare raspuns al vostru in genul celui de mai sus reduce aceasta opacitate si implicit speculatiile neintemeiate. Ar fi bine sa intelegeti ca daca pana acum cu totii loveam in MT, acum sunteti interpusi intre noi si MT, motiv pt care unele manifestari de neaprobare fata de acest ordin se indreapta catre voi.
Acum discutand strict la obiect te rog sa-mi spui daca mai exista orice altceva fie el raspuns si/sau proiect de ordin, altul decat raspunsul de mai sus, pe care MT sa-l fi trimis intr-o forma scrisa catre dvs.
Merci.


Nope. Absolut nimic de la mailul asta.





DT
0

#212 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 04 April 2014 - 01:52 PM

Vezi postareaZOD, la 04 April 2014 - 01:29 PM, a spus:

Nope. Absolut nimic de la mailul asta.

Mailul asta este doar ultimul sau este si singurul inscris pe care MT la trimis catre voi? Stiu ca sunt insistent dar si raspunsurile tale lasa loc pt. unele interpretari.
0

#213 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 04 April 2014 - 02:05 PM

Vezi postareaxorg, la 04 April 2014 - 01:52 PM, a spus:

Mailul asta este doar ultimul sau este si singurul inscris pe care MT la trimis catre voi? Stiu ca sunt insistent dar si raspunsurile tale lasa loc pt. unele interpretari.


Buna,

Nu este singurul mail/raspuns din partea MT si nici din partea noastra.
Te rog mult citeste forumul ca vei gasi toate raspunsurile. Te-am rugat sa imi dai numarul de mobil sa te pot suna ca sa iti pot raspunde la intrebari daca nu doresti atunci te rog sa vi cu o lista de intrebari punctuale la care iti vom raspunde cu cea mai mare placere. Intrebaril le poti pune pe adresa de e-mail: clubmodelism@gmail.com daca doresti pe urma vei putea face public raspunsul nostru.

O zi buna,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#214 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 04 April 2014 - 02:44 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 04 April 2014 - 01:27 PM, a spus:

Buna

Dupa cum am mai specificat si eu si altii te rog sa citesti forumul ca vei gasi toate informatiile. Raspunsul de mai sus este ultimul primit de catre MT. Iar raspunsul nostru a fost trimis catre MT prin propunerea (documentul ordin 9_modif ARA_V7.doc.
Te rog sa imi dai numarul de mobil pe mesaj ca sa te pot contacta sa iti dau mai multe detalii si sa iti raspund la intrebari daca mai ai.

O zi buna,


In opinia mea transparenta discutiilor este vitala, dar inteleg si utilitatea unei discutii private cu scopul reducerii de aici a unor postari mai putin constructive. Sunt de acord cu propunerea ta mai ales atat timp cat am acordul de a face publice concluziile celor discutate si fata de ceilalti zburatori care si-au exprimat sau nu aici opiniile. Ai PM cu datele mele de contact.
Merci.
0

#215 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 04 April 2014 - 10:38 PM

In cursul zilei de astazi am avut un sir de discutii cu Andry_x, ocazie cu care am hotarat de comun acord asupra necesitatii postarii aici pe forum intr-un mod mai transparent si cat mai accesibil, a tuturor documentelor si mailurilor pe care ARA le-a schimbat cu MT pana in prezent.
Un alt subiect al discutiei a fost legat de zborul pe maidan, aspect ce ma intereseaza si vizeaza direct personal. Din pacate aici nu am reusit inca sa picam de comun acord asupra unor aspecte, dar din discutie, inclin sa cred ca este mai mult o problema legata de felul in care fiecare dintre noi intelege termenul de maidan. Oricum discutia pe aceasta tema a ramas deschisa, alaturi de alte cateva subiecte atinse doar ocazional in cursul discutiilor de astazi pe tema textelor de lege propuse pana acum.
Pot spune ca Andry_x a incercat si a reusit in buna masura sa-mi arate si o parte interioara a ARA, o parte cu bune si rele, dar care de aici de pe forum nu este prea vizibila. ARA are nevoie de sustinerea a cat mai multora dintre noi si toti avem nevoie de o asociatie care sa ne reprezinte. Am promis sa ofer si sprijinul meu, dar am atentionat ca mai degraba ma pricep la critici. Am refuzat pt. moment oferta de a lucra in echipa lor si asta in special din considerente personale legate de timp, dar si din cauza unor viziuni diferite. Cu toate acestea am promis sa-mi ofer ajutorul atunci cand este posibil.
Sper ca in urma acestor discutii ARA va deveni mai transparenta pt cei neimplicati direct si sper ca in viitorul apropiat zburatorii de maidan si acele grupuri mici din cele mai izolate colturi ale tarii sa poata gasi un sprijin real in ARA.
0

#216 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 08:48 AM

Am mai scris pe un topic.

Eu zic o mai lasam cu maidanul ca suna rau, parca am fi niste golani. Noi nu zburam pe maidan, zburam pe camp (sau la deal, panta). Nu e vina noastra ca unele campuri arata ca un maidan.

Vezi postareaxorg, la 04 April 2014 - 10:38 PM, a spus:

Un alt subiect al discutiei a fost legat de zborul pe maidan, aspect ce ma intereseaza si vizeaza direct personal.

0

#217 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 426
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 05 April 2014 - 10:49 AM

Stimabililor, sunt interesat sa fac parte dintr-o asociatie si sa zbor "legal", as plati si o cotizatie anuala(desi e cam greu cu banii in ultima vreme), dar nu am timp sa citesc zeci de posturi cu ce-l taie pe fiecare capul.

Poate reusiti sa lasati un topic liber numai cu concluziile de la discutii, ca altfel iese o varza. sunt sigur ca adera si altii la parerea mea.

Spor!
0

#218 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 426
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 05 April 2014 - 12:05 PM

Observ ca se cristalizeaza cam greu o parere comuna; cred ca cel mai bine se infiinteaza o asociatie, aceasta negociaza cu institutiile cu drept de decizie, si cui ii convine, adera la asociatie. Sau isi face alta asociatie.Simplu! Din pacate democratia nu este un sistem perfect si uneori "conducatorul unic" este de preferat. ;)
0

#219 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 April 2014 - 01:20 PM

Cu privire la alegerea alexandrei ca persoana reprezentativa pentru ARA:

Inainte de a ma banui ca sunt misogin sau cu inclinatii minoritare, va asigur ca nu ne cunoastem, nu avem dispute in desfasurare, si chiar mai mult si pe mine ma cheama Alexandru.

Valoarea personalului de reprezentare (eu asa am invatat), parvine din trei elemente: 33% inteligenta, 33% cunoastere (cunostinte in domeniul de lucru si domenii conexe), 33% coeficient de prezenta (cu t de la tantar nu cu t de la tantalau). Ca o fi corecta alegerea, ca nu, nu comentez. Doar remarc ca au fost cam agasati colegii (de forum), si eu m-am cam gindit ca era bine sa fie intoarsa spre MT nu spre forum. Totusi observati ca respect alegerea facuta.

Problema cu femeile si forumul este urmatoarea: ele in viata reala se folosesc citadin de mijloace care nu functioneaza in digital. Ele NU inteleg asta, rezultatul insa este ca desi sunt majoritare in viata reala, in discutiile virtuale constituie o minoritate, cu foarte modeste rezutate. Exemplu:
- greutatea - ca ai 40 sau 140 Kg, in forum e indiferent
- silueta - ca ai deformari/excrexcente, nu are nici o importanta digitala
- imbracamintea - pantofii, rochia sau poseta, vai nu functioneaza aici
- farmecul personal - parfumul, machiajul tenul sau coafura sunt complet indiferente in digital
.....
Sigur, cind dialogam cu o doamna, suntem mai atenti la conversatie, totusi: nu trebuie sa ma credeti pe mine, va rog constatati statistic cite colege avem pe forum, cite idei utile au sustinut si ce rezultate au avut.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 05 April 2014 - 01:21 PM

0

#220 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 01:45 PM

Dupa ce manuale inveti tu acolo ?

Sunt cumva la fel ca ale lui MlGore cu:
Modelism = 10% zbor + 90% lipici

Oricum nu ne-ai spus ce e ultimul procent, ala e cel mai important (poate e factorul X)

Vezi postareavlad1, la 05 April 2014 - 01:20 PM, a spus:

Valoarea personalului de reprezentare (eu asa am invatat), parvine din trei elemente: 33% inteligenta, 33% cunoastere (cunostinte in domeniul de lucru si domenii conexe), 33% coeficient de prezenta



Statistic nu avem deloc colege pe forum dar alea care sunt au sustinut numai idei utile si au rezultate excelente.

Vezi postareavlad1, la 05 April 2014 - 01:20 PM, a spus:

Sigur, cind dialogam cu o doamna, suntem mai atenti la conversatie, totusi: nu trebuie sa ma credeti pe mine, va rog constatati statistic cite colege avem pe forum, cite idei utile au sustinut si ce rezultate au avut.

0

#221 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 02:08 PM

Vezi postareastiganas, la 05 April 2014 - 01:45 PM, a spus:

Dupa ce manuale inveti tu acolo ?

Sunt cumva la fel ca ale lui MlGore cu:
Modelism = 10% zbor + 90% lipici

Oricum nu ne-ai spus ce e ultimul procent, ala e cel mai important (poate e factorul X)




Statistic nu avem deloc colege pe forum dar alea care sunt au sustinut numai idei utile si au rezultate excelente.



Da' ce are vere samnatura mea, nu place la domnu'? Pt. mine asta e aeromodelismul, 10% zbor restul lipici (ca timp alocat vorbesc).

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 05 April 2014 - 02:08 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#222 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 05 April 2014 - 02:24 PM

Vezi postareavlad1, la 05 April 2014 - 01:20 PM, a spus:

Cu privire la alegerea alexandrei ca persoana reprezentativa pentru ARA:
Doar remarc ca au fost cam agasati colegii (de forum),


ca peste tot, si in modelism este bine sa sustinem si persoanele de sex feminin. alegerea Alexandrei nu s-a facut de dragul de a avea o fata printre noi, ci din multe alte considerente. + ca este fata, + ca se implica.

colegii de forum, cei agasati, nu pot gandi sau refuza sa gandeasca ca printre noi sunt si fete care practica acest hobby. hai sa nu ne mai legam de chestii minore. Alexandra v-a ramane, sper, interfata de comunicare intre Ara si noi.



_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#223 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 02:35 PM

Vezi postareavlad1, la 05 April 2014 - 01:20 PM, a spus:

Cu privire la alegerea alexandrei ca persoana reprezentativa pentru ARA:

Inainte de a ma banui ca sunt misogin sau cu inclinatii minoritare, va asigur ca nu ne cunoastem, nu avem dispute in desfasurare, si chiar mai mult si pe mine ma cheama Alexandru.

Valoarea personalului de reprezentare (eu asa am invatat), parvine din trei elemente: 33% inteligenta, 33% cunoastere (cunostinte in domeniul de lucru si domenii conexe), 33% coeficient de prezenta (cu t de la tantar nu cu t de la tantalau). Ca o fi corecta alegerea, ca nu, nu comentez. Doar remarc ca au fost cam agasati colegii (de forum), si eu m-am cam gindit ca era bine sa fie intoarsa spre MT nu spre forum. Totusi observati ca respect alegerea facuta.

Problema cu femeile si forumul este urmatoarea: ele in viata reala se folosesc citadin de mijloace care nu functioneaza in digital. Ele NU inteleg asta, rezultatul insa este ca desi sunt majoritare in viata reala, in discutiile virtuale constituie o minoritate, cu foarte modeste rezutate. Exemplu:
- greutatea - ca ai 40 sau 140 Kg, in forum e indiferent
- silueta - ca ai deformari/excrexcente, nu are nici o importanta digitala
- imbracamintea - pantofii, rochia sau poseta, vai nu functioneaza aici
- farmecul personal - parfumul, machiajul tenul sau coafura sunt complet indiferente in digital
.....
Sigur, cind dialogam cu o doamna, suntem mai atenti la conversatie, totusi: nu trebuie sa ma credeti pe mine, va rog constatati statistic cite colege avem pe forum, cite idei utile au sustinut si ce rezultate au avut.



Doar pt. ca mintea ta a debitat textul de mai sus face din tine un misogin, iar fraza de la inceput te face si ipocrit.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#224 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 02:37 PM

Semnatura ta e perfecta, ma umple de invidie, arata o profunda cunostere a vietii si puterea de a traduce senzatii in procente. Aveam nevoie de ceva sa fac punte cu procentele lui Vlad.

Un necitit ca mine ar fi zis o combinatie de:
inteligenta, cunoastere , prezenta. Dar nu, Vlad (alexandru) adauga valoare stiintifica cu cele 33%. De functionarea digitala a femeii nu mai zic nimic.

Vezi postareaMLGore, la 05 April 2014 - 02:08 PM, a spus:

Da' ce are vere samnatura mea, nu place la domnu'? Pt. mine asta e aeromodelismul, 10% zbor restul lipici (ca timp alocat vorbesc).



Revenind putin la Alexandra e cam greu sa zici ceva de bine sau rau pentru ca nu au iesit inca actele ARA si nu prea are ce comunica. Dar cum tot nu au iesit inca actele si ne cam plictisim (acum ca si xorg a dat-o la pace) e un bun subiect.

Propun, pentru animarea discutiei sa posteze Alexandra niste poze recente, eventual cu niscaiva captive in brate (nu neaparat ca in avatarul lui shogi)
0

#225 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 05 April 2014 - 02:44 PM

Vezi postareavlad1, la 05 April 2014 - 01:20 PM, a spus:

Cu privire la alegerea alexandrei ca persoana reprezentativa pentru ARA:

Inainte de a ma banui ca sunt misogin sau cu inclinatii minoritare, va asigur ca nu ne cunoastem, nu avem dispute in desfasurare, si chiar mai mult si pe mine ma cheama Alexandru.

Valoarea personalului de reprezentare (eu asa am invatat), parvine din trei elemente: 33% inteligenta, 33% cunoastere (cunostinte in domeniul de lucru si domenii conexe), 33% coeficient de prezenta (cu t de la tantar nu cu t de la tantalau). Ca o fi corecta alegerea, ca nu, nu comentez. Doar remarc ca au fost cam agasati colegii (de forum), si eu m-am cam gindit ca era bine sa fie intoarsa spre MT nu spre forum. Totusi observati ca respect alegerea facuta.

Problema cu femeile si forumul este urmatoarea: ele in viata reala se folosesc citadin de mijloace care nu functioneaza in digital. Ele NU inteleg asta, rezultatul insa este ca desi sunt majoritare in viata reala, in discutiile virtuale constituie o minoritate, cu foarte modeste rezutate. Exemplu:
- greutatea - ca ai 40 sau 140 Kg, in forum e indiferent
- silueta - ca ai deformari/excrexcente, nu are nici o importanta digitala
- imbracamintea - pantofii, rochia sau poseta, vai nu functioneaza aici
- farmecul personal - parfumul, machiajul tenul sau coafura sunt complet indiferente in digital
.....
Sigur, cind dialogam cu o doamna, suntem mai atenti la conversatie, totusi: nu trebuie sa ma credeti pe mine, va rog constatati statistic cite colege avem pe forum, cite idei utile au sustinut si ce rezultate au avut.

Dragă Alexandru,

Încântată de cunoștință (și nu, nu e ironică remarca mea, pur și simplu mi se pare normal să știu cu cine stau de vorbă și mă bucur că mi-ai spus numele tău real, ca să zic așa). O să vorbesc strict în numele meu, fără A.R.A, fără nimic altceva pentru că așa mi se pare corect.
Din postarea ta eu nu am înțeles care e exact problema. Există o problemă? Dacă da, poate nu mi-e mie suficient de clar, dacă nu, cu atât mai bine. E adevărat, viața online e diferită de viața reală, motiv pentru care poate e un plus faptul că nu mă pot folosi de micile cochetării specifice unei femei pentru a mă impune. Cum arăt, cum mă machiez etc. mi se pare irelevant în contextul ăsta, mai ales pentru faptul că nu vreau să fiu cunoscută drept „tipa care arată în x mod” sau mai știu eu cum. Am o vagă bănuială că ne-am văzut pe la mitinguri dacă lucrezi sau ai conexiuni cu Aeroclubul României. Prin urmare, poate ai o vagă idee despre cum arăt. Cât despre competențe, nu știu ce să zic. Vrei să știi ce competențe am? Din ce domeniu? Asta dacă vrei, discutăm în privat. Nu o să pretind că sunt un geniu sau că știu tot. Ar fi stupid, dar m-am implicat pentru că iubesc aeromodelismul și aviația în general. Nu's un soi de groupie care stă pe lângă trupa favorită și speră să fie băgată în seamă. Am și eu niște realizări, mai mici sau mai mari, depinde cum privești și sincer, oricât de bun ai fi, consider că mereu există loc de mai bine.
Nu m-am oferit să ajut, mi s-a propus și am acceptat din motivele de mai sus. Dacă fac o treabă bună sau nu, îi poți întreba pe colegii mei. Eu nu intervin în discuții pentru că nu vreau să joc rolul de arbitru sau să creadă lumea că mă bag aiurea în seamă. Spun ce este necesar și când este necesar. Nu intenționez să cenzurez pe cineva. S-a discutat la un moment dat despre modul în care scriu (prea autoritar, cu diacritice etc.) și din pricina asta, o să clarific următoarea chestie: scriu cu diacritice pentru că așa m-am obișnuit. Scriu așa peste tot unde pot. E o opțiune personală. Nu am probleme cu cei care nu o fac, nu am probleme de orice fel cu nimeni. Am înțeles partea cu formalismul și am lăsat-o mai moale.
Concluzia mea este asta: Da, sunt fată, Da, iubesc aeromodelismul, Da, îl susțin și vreau să ajut atât cât pot (asta apropo de competențe) și Da, sunt aeromodelistă. Hai să nu facem o teorie legată de asta :)

O zi faină,
Alexandra D.
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#226 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 05 April 2014 - 04:27 PM

Vezi postareavlad1, la 05 April 2014 - 03:43 PM, a spus:

Faceti un efort si incercati o abordare mai profesionala. Scriind asa personal, conversatia se incinge inutil.
Am eu banuiala ca si daca o alegeau pe Amalasunda, rezultatele erau similare.

In era digitala purtatorul de cuvint este ceva mai mult decit era in rural (cel care stie vorbi). Acum trebuie sa fie un element de legatura a institutiei cu exteriorul. Pe forum, functia este asimilata de moderatori. Constat ca mai mult modereaza Stefan pentru ARA.

Ok. Îți înțeleg punctul de vedere, dar nu putem mulțumi pe toată lumea în mod egal. De asemenea, poate sunt dăți când e mai bine să răspundă colegii mei din motive obiective. Ține cont că și ei au dreptul să spună ceva, nu numai eu. E ca și cum i-ai spune directorului unei companii că nu are niciun drept să dea declarații din partea companiei pentru că ar trebui s-o facă doar purtătorul de cuvânt (ăsta e un exemplu la întâmplare care mi-a venit acum). Mai mult, tonul discuțiilor e în general destul de informal. Dacă ai urmărit discuțiile, probabil ai observat faptul că părerile sunt împărțite în legătură cu modul de abordare. Unii vor formal, alții informal, unora nu le pasă de abordare și vor doar informațiile etc. Momentan, eu nu am funcția de moderator pe forum, pe când Ștefan da. De asemenea, el îi și cunoaște, probabil, pe majoritatea. Dacă m-aș fi băgat în discuții mai tare, pot să garantez că cineva ar fi zis de ce fac asta. Tu spui că nu o fac suficient. Vorba lui Ștefan, momentan, e o atmosferă de cafenea aici. Se va face cât de curând un topic închis cu postări și unul separat pentru discuții. Probabil că mi se va da și mie efectiv funcția asta, scris cu roșu sub nume și toate cele. Am încercat să mă ocup cât am putut, dar am răspuns strict la chestiile oficiale. Deja când lucrurile au început să ia o întorsătură negativă și care bătea înspre personal, am considerat că e mai bine să nu intervin. Cât despre funcție și ce înseamnă ea. Poate greșesc, dar de la nicio instituție nu stă cineva 24/24 h să monitorizeze ce se zice și să răspundă. Sigur, aici lucrurile stau un pic diferit pentru că nu putem organiza conferințe de presă sau alte chestii de genul acesta, dar eu cred că s-a încercat să fie o transparență cât mai mare și să se țină pasul cu toate întrebările care au apărut. Și încă ceva, suntem o mână de oameni care ne-am implicat și care, pe deasupra, avem și alte responsabilități. Trebuie să privim problema în toată complexitatea ei, nu să ne concentrăm pe un singur aspect și să spunem că nu e bine. Toată lumea muncește și se agită ca să iasă ceva bun. Doar pentru că la suprafață poate nu se vede absolut toată munca depusă, nu înseamnă că ea nu există. Nu știu dacă ești pilot sau nu, dar dacă ești, gândește-te că publicul vede doar zborul spectaculos de pe cer, nimic altceva. Nu știe nimic despre orele de antrenament, efortul, stresul la care te supui, doar pentru a ajunge la un anumit nivel de performanță.

Aceasta postare a fost editata de Alexandra D.: 05 April 2014 - 04:29 PM

Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#227 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 05 April 2014 - 04:51 PM

Vezi postareavlad1, la 05 April 2014 - 03:43 PM, a spus:

Faceti un efort si incercati o abordare mai profesionala. Scriind asa personal, conversatia se incinge inutil.
Am eu banuiala ca si daca o alegeau pe Amalasunda, rezultatele erau similare.

In era digitala purtatorul de cuvint este ceva mai mult decit era in rural (cel care stie vorbi). Acum trebuie sa fie un element de legatura a institutiei cu exteriorul. Pe forum, functia este asimilata de moderatori. Constat ca mai mult modereaza Stefan pentru ARA.

Și încă ceva Alexandru, motivul pentru care primul meu răspuns a fost așa de informal, personal etc. este pentru că mi s-a părut că indirect era adresat mie mai mult mesajul tău. Și cum am zis, am vorbit strict în numele meu. Ți-am zis cum văd eu lucrurile. Nu cred că a fost ceva neprofesional în asta atâta timp cât am specificat de la bun început cum abordez problema. După cum cum vezi, încerc să iau lucrurile cu calm și să nu o dau în chestii diverse, neprofesionale. Vreau să păstrez o relație bună cu toată lumea, cu tine inclusiv.
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#228 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 April 2014 - 05:52 PM

Citesc si nu-mi vine sa cred. Cativa pasionati pun suflet, energie timp si bani sa faca ceva. Sa micsoreze urmarile ordinului, facut, sa nu spun cu rea intentie, asta pentru a gandi pozitiv, dar in necunostinta de cauza, iar, unii, nu fac decat sa critice. Cine va opreste, dragilor, sa faceti altceva constructiv?
Alexandra, te rog sa-mi ierti familiaritatea, toate postarile impotriva ta mi-au lasat un gust amar. Parca am fi in tarile arabe si o femeie nu ar trebui sa apara in public. Tot respectul pentru implicarea ta si-ti doresc mult succes in ceea ce vei intreprinde. Te rog sa-mi permiti sa fiu in lista ta de prieteni.
Multa, multa bafta.
0

#229 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 05 April 2014 - 06:14 PM

Buna Vlad,

Imi pare rau ca trebuie sa spun ca nu ai un pic de respect pentru femei. Te rog sa o iei ca o parere personala.
Din punct de vedere ARA Alexandra este una din persoanele care se implica mult in a face ceva constructiv pentru noi si nu vom mai acepta nici o critica asupra ei.
Chiar vreti sa nu mai facem nimica pentru aeromodelism decat sa distrugem. Unde vreti sa ajungem?

Imi pare rau ca spun aceste cuvinte grele dar astfel de atitudini nu fac decat sa desparta aeromodelisti in loc sa ii adune. Ati auzit de respect reciproc? ..., de asta avem nevoie.

Cu stima,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#230 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 05 April 2014 - 06:34 PM

Vezi postareadan_mitea, la 05 April 2014 - 05:52 PM, a spus:

Citesc si nu-mi vine sa cred. Cativa pasionati pun suflet, energie timp si bani sa faca ceva. Sa micsoreze urmarile ordinului, facut, sa nu spun cu rea intentie, asta pentru a gandi pozitiv, dar in necunostinta de cauza, iar, unii, nu fac decat sa critice. Cine va opreste, dragilor, sa faceti altceva constructiv?
Alexandra, te rog sa-mi ierti familiaritatea, toate postarile impotriva ta mi-au lasat un gust amar. Parca am fi in tarile arabe si o femeie nu ar trebui sa apara in public. Tot respectul pentru implicarea ta si-ti doresc mult succes in ceea ce vei intreprinde. Te rog sa-mi permiti sa fiu in lista ta de prieteni.
Multa, multa bafta.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  like.jpg (6.81K)
    Number of downloads: 1

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#231 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 06:34 PM

Din toata ecuatia aia de mai sus eu am inteles un singur lucru: 33%+33%+33%=99%. Lipseste 1% !!!!
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#232 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 05 April 2014 - 06:38 PM

Vezi postareastiganas, la 05 April 2014 - 02:37 PM, a spus:

Semnatura ta e perfecta, ma umple de invidie, arata o profunda cunostere a vietii si puterea de a traduce senzatii in procente. Aveam nevoie de ceva sa fac punte cu procentele lui Vlad.

Un necitit ca mine ar fi zis o combinatie de:
inteligenta, cunoastere , prezenta. Dar nu, Vlad (alexandru) adauga valoare stiintifica cu cele 33%. De functionarea digitala a femeii nu mai zic nimic.




Revenind putin la Alexandra e cam greu sa zici ceva de bine sau rau pentru ca nu au iesit inca actele ARA si nu prea are ce comunica. Dar cum tot nu au iesit inca actele si ne cam plictisim (acum ca si xorg a dat-o la pace) e un bun subiect.

Propun, pentru animarea discutiei sa posteze Alexandra niste poze recente, eventual cu niscaiva captive in brate (nu neaparat ca in avatarul lui shogi)


Nici nu știu ce să zic,Stefan. Ideea nu e rea. Cu toate astea, dacă am iscat asemenea controverse, am altă propunere. Pentru cei care au facebook și fac parte din grupul cu Aeromodelism R/C- Hobby, propun să vă uitați prin postări pentru că e un clip cu mine, cu tatăl meu și mai mulți zburând un acrobat captiv. No, dovada cea mai bună că știu să zbor.
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#233 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2014 - 06:52 PM

Adica asta:



<ironic>
Nu stiu ce sa zic... machiajul nu era potrivit pentru asemenea ocazie... si cred ca si niste pantofi cui te-ar fi ajutat sa te rotesti mai gratios :p
Si nu vad nici RC acolo, chestii din astea "batranesti" numai la FRMD se mai servesc, veniti cu ceva mai modern :)
</ironic>

:)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#234 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 April 2014 - 07:02 PM

De unde am plecat si unde am ajuns .. la discriminari ale masculilor fata de colegele noastre de forum
si de hobby .. misto ! ?? .. ba nasol !!!
Eu tot nu inteleg de ce nu ramane acest topic strict pentru comunicare ( avizier frate .. ca la intretinere la
bloc ) fara posibilitatea de a scrie fiecare tot ce ii trece prin minte dupa ce se trezeste ametit la pranz sau
dupa ce ragaie fericit datorita sticlei de bere anexa la masa copioasa tot ..... de la pranz.

Sau probabil ca va si place balacareala asta care va fi clar fara sfarsit ..
... cineva aduce o noutate , hop .. hai sa o criticam ! - nu mai avem noutati ? .. hai sa ne criticam intre noi !
si tot asa ... azi , maine, poimaine ... misto ! ?? .. ba .. tot nasol !!

P.S.

Nici mie nu imi plac captivele ... ma duce cu gandul la catelul din copilarie al bunicilor .. era pe o sarma
lungaaaaaa saracul ! .. de nenumarate ori am incercat sa o tai sa il eliberez .. nu reuseam fiind prea mic ( eu ) .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 05 April 2014 - 07:05 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#235 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 05 April 2014 - 07:04 PM

Vezi postarearenatoa, la 05 April 2014 - 06:52 PM, a spus:

Adica asta:



<ironic>
Nu stiu ce sa zic... machiajul nu era potrivit pentru asemenea ocazie... si cred ca si niste pantofi cui te-ar fi ajutat sa te rotesti mai gratios :p
Si nu vad nici RC acolo, chestii din astea "batranesti" numai la FRMD se mai servesc, veniti cu ceva mai modern :)
</ironic>

:)


:)) Drept să vă spun, am zburat și pe tocuri. Cam dificil, dar merge. Cât despre machiaj, aveam o delegație cu reprezentanți din mai multe țări și le-am prezentat muzeul, așa că era nevoie de ceva mai special :D
Nu știu dacă sunt „bătrânești” captivele, dar eu am crescut cu ele, îmi plac foarte mult și nu mi-e rușine de chestia asta. Zburăm și r/c, stați liniștit. Zborul ăsta a fost urmat de niște demonstrații r/c :)
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#236 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 05 April 2014 - 07:07 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 05 April 2014 - 07:02 PM, a spus:

De unde am plecat si unde am ajuns .. la discriminari ale masculilor fata de colegele noastre de forum
si de hobby .. misto ! ?? .. ba nasol !!!
Eu tot nu inteleg de ce nu ramane acest topic strict pentru comunicare ( avizier frate .. ca la intretinere la
bloc ) fara posibilitatea de a scrie fiecare tot ce ii trece prin minte dupa ce se trezeste ametit la pranz sau
dupa ce ragaie fericit datorita sticlei de bere anexa la masa copioasa tot ..... de la pranz.

Sau probabil ca va si place balacareala asta care va fi clar fara sfarsit ..
... cineva aduce o noutate , hop .. hai sa o criticam ! - nu mai avem noutati ? .. hai sa ne criticam intre noi !
si tot asa ... azi , maine, poimaine ... misto ! ?? .. ba .. tot nasol !!


Am zis mai de mult ca.... da' iote ca m-ai facut sa ma razgandesc! Sunt de acord cu tine de data asta!
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#237 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2135
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 05 April 2014 - 07:35 PM

Aeromodelismul are multe ramuri pe care nu le putem cuprinde intr-o viata,de ce aveti ceva cu unii sau cu altii.
Alexandra fiica mea face aceasta ramura Aeromodele Captive de pe la 7 ani ,asta a vazut la tac-su asta afacut.
La Pucioasa relieful nu a permis alte ramuri asa ca acel "Mentor "bunicul Alexandrei si tatal meu asta a insuflat copiilor, Captive si Micromodele iar succesul nostru este, se stie......... de 60 de ani .(si bunica Alexandrei a facut aeromodelism de performanta si este Maestru al Sportului, asta ca sa moara asistenta)
Alexandra a zburat in afara de Machete de Aeronave clasa F4B si clasa F2A viteza cu rezultate de top ,unde la fel ca si aici a lasat cu gura cascata "Baieti Destepti " ca voi ,in rest as putea sa va pun la dispozitie un CV cu rezultate .
Poate ca nu este frumos ce fac dar ar trebui sa stiti si sa respectati ce fac unii dintre noi indiferent de ce zboara, cum zboara cand duc preformanta la rang de Virtute. :drinks:
0

#238 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 05 April 2014 - 07:39 PM

Vezi postarearenatoa, la 05 April 2014 - 06:52 PM, a spus:


<ironic>
Nu stiu ce sa zic... machiajul nu era potrivit pentru asemenea ocazie... si cred ca si niste pantofi cui te-ar fi ajutat sa te rotesti mai gratios
Si nu vad nici RC acolo, chestii din astea "batranesti" numai la FRMD se mai servesc, veniti cu ceva mai modern
</ironic>


No, nu ma pot stapani. Renatoa, nici mie nu-mi plac multe, dar asta nu inseamna sa fac un misto ieftin, de santier. :angry:

si ironic nu esti, poate doar vulgar.



_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#239 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2014 - 07:51 PM

Ok, treci la loc la visat
... cu picioarele pe pamant ...
0

#240 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 08:04 PM

Nu, mai degraba acest topic ramane pentru discutii libere. Or sa fie altele pentru comunicare. Si cum se stie ca nu exista publicitate proasta, vlad-alexandru ajuta cum poate la mentinerea interesului pentru subiect.

Nu pot decat sa-i multumesc caci acum stam si asteptam sa iasa actele, sa vine ministerul cu un raspuns, etc, plictiseala frate. Putina animatie nu strica.

Tu (realdesign) si BogdanStancu ati umplut vreo 3 pagini de forum cu bascalie in asteptarea intalnirii de la Brasov:
http://www.rhcforum....post__p__649614
si nu a fost rau deloc.

Nu stiu de ce se umfla atata pipota in noi, vlad si renato nu au jignit pe nimeni, cine ii cunoaste de mult timp stie ca asta e stilul lor.

Si tu, cand esti in forma (adica mai tot timpul) ii tai pe toti.

Vezi postareaREAL DESIGN, la 05 April 2014 - 07:02 PM, a spus:

De unde am plecat si unde am ajuns .. la discriminari ale masculilor fata de colegele noastre de forum
si de hobby .. misto ! ?? .. ba nasol !!!
Eu tot nu inteleg de ce nu ramane acest topic strict pentru comunicare ( avizier frate .. ca la intretinere la
bloc ) fara posibilitatea de a scrie fiecare tot ce ii trece prin minte dupa ce se trezeste ametit la pranz sau
dupa ce ragaie fericit datorita sticlei de bere anexa la masa copioasa tot ..... de la pranz.

Sau probabil ca va si place balacareala asta care va fi clar fara sfarsit ..
... cineva aduce o noutate , hop .. hai sa o criticam ! - nu mai avem noutati ? .. hai sa ne criticam intre noi !
si tot asa ... azi , maine, poimaine ... misto ! ?? .. ba .. tot nasol !!

P.S.

Nici mie nu imi plac captivele ... ma duce cu gandul la catelul din copilarie al bunicilor .. era pe o sarma
lungaaaaaa saracul ! .. de nenumarate ori am incercat sa o tai sa il eliberez .. nu reuseam fiind prea mic ( eu ) .

0

Arata acest topic


  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro