Modelism - RHC Forum: Discutii Libere_Old - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii Libere_Old Sa nu uitam sa ne respectam reciproc !!!

#181 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 03 April 2014 - 07:32 AM

@Zod
Multumesc ca ai rapdarea si te ocupi cu argumente potrivite unde se pare ca ar fi in zadar, unde nici macar nu este bunavointa de a participa sau unde, dupa vreo 20000 de mesaje prin mailuri si forumuri mai exista omeni ca si Renato Aranghelovici sau Dan Iorga de la GSM Center SRL (XORG) care cauta o schema de tradare a neamului ascunsa.
Sigur ca si asta este un fel de implicare si un fel de opozitie iar sa incepi sa vorbesti DUPA faptele sint constituite si in lipsa de argumente sa tragi tematica pana la protectia animalelor ....

Cel mai bun argument este totusi cum ai spus, ZOD si DP ca nimeni nu este fortat sa fie membru in viitor iar cei care nu au fost in fata locului sa se implice nu au de cit se tace cindva cind va fi vorba de a cauta ajutorul la ARA cind ei au calcat vreo legislatie care nu vor se acepte.

In rest se vad ca de obicei doar cei Gigi Contra cauta se creeze legendele care arate altfel de cit realitate care este deschis si liber de citit pentru cine vrea aici prin forum si prin documentele online. Din pacate cei care xe simt bine reprezentati stau calm. Eu ma simt binereprezentat si doar nu stiu sa tac :)
Walter Born
rhc@born.ro
0

#182 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2014 - 07:58 AM

Nu inteleg de ce este pusa in discutie ARA tocmai de partea "pasiva" a acestei comunitati. Brusc vad ca au inviat Xorg si Dece dupa multe luni de tacere. Ce nu va convine fratilor ca o parte dintre aeromodelisti vrea ARA? ARA nu e ceva ce va deveni obligatoriu, apartenenta la ARA va fi optionala. Niciodata ARA nu a cerut MT sa regimenteze modelistii sub tutela ei, deci nu poate fi acuzata ca are interese financiare. Singurul interes al ARA in momentul de fata e sa obtina de la MT cat mai multa libertate pentru toata lumea, inclusiv pt. cei care stau, se uita si carcotesc. Eu, in 37 de ani, am invatat un lucru: mai bine te apuci sa faci ceva, chiar daca nu va avea o finalitate sau va iesi prost, decat sa nu faci nimic.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#183 Useril este offline   dece 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 490
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:aeromodelism

Postat 03 April 2014 - 08:01 AM

@wabo
Daca vrei sa nu mai "comentam" noi astia care dam cu pietre , de ce ati mai deschis acest subiect?
Daca va deranjeaza atat de mult parerile celor care nu au fost la acea intalnire si vreti sa-si spuna parerea doar cei care au fost la acea intalnire, scrieti fratilor cu subiect si predicat ca sa inteleaga si neuronul meu.
Oricum, mi se pare aberant sa propunem noi MT mai multe restrictii (gen protectia animalelor, asigurari si altele), nu credeti ca sunt suficiente cele impuse de ei? Tot trageri ca aia afara fac asa si pe dincolo dar nu ne mai comparati cu "aia de afara". Va repet, majoritatea aeromodelistilor zboara pe maidane, pt ca ne place si e comod si inca astept sa vad daca voi cu ARA ne ve-ti sustine sau nu, pana acum din ce am citit eu raspunsul este NU si defiecare data cand ne spunem parerea ne bagati pumnul in gura.
Incercati sa nu mai argumentati raspunsurile de pe picior de superioritate.
Si acum wabo, cauta-ma si pe mine cine sunt, poate primesc si eu reclama gratuita cum a primit si Dan Iorga de la GSM Center.
0

#184 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 03 April 2014 - 08:25 AM

Domnilor, topicul acesta este pentru cei care fac / vor sa faca parte dintr-o asociatie care sa-i reprezinte. Sunt destui care au depus singuri jalbe in protap la MT si prin alte locuri sau petitii semnate de unspe mii de oameni fara rezultate notabile. E asa greu de inteles ca daca vrei sa te faci auzit trebuie sa fie o gasca / echipa / asociatie / grup organizat legal ??!? Ai dreptate XORG, pe "persoana fizica" nu facem nimic.

In ARA nu e cascaval de mancat ca in politica, iar cei care vor sa se contreze pe diverse teme cu altii (cu care in trecut au avut ceva de impartit), sunt rugati sa puna mana pe telefon si sa-i sune sau sa se intalneasca pentru rezolvarea problemelor. Cei din conducerea asociatiei se straduiesc acum sa obtina ceva pierdut prin hatisurile birocratiei / democratiei autentice de pe meleagurile mioritice asa cum a zis si ZOD.

Kennedy avea dreptate, actiunea presupune riscuri si costuri. Dar acestea sunt mult mai mici decat riscurile pe termen lung ale inactiunii comfortabile !

Succes tuturor & zboruri line !
0

#185 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2014 - 08:36 AM

A.R.A. inseamna Asociatia Romana de Modelism - telul pe termen lung e sa ajunga echivalentul AMA din america sau BMFA din UK - adica sa ii reprezinte pe toti modelistii. Clientii (patronii) ARA sunt modelistii nu MT asa ca eu sugerez (inca odata) mai multa bunavointa chiar daca se pune aceeasi intrebare de zece ori si oamenii nu citesc cu atentie ce a fost scris pana acum.

dece, misumat, xorg, renato nu cauta o schema de tradare ascunsa si nici nu au sugerat asta (mai putin xorg cu trasnaia cu patronii de modelodroame).


Vezi postareawabo1, la 03 April 2014 - 07:32 AM, a spus:

@Zod
Multumesc ca ai rapdarea si te ocupi cu argumente potrivite unde se pare ca ar fi in zadar, unde nici macar nu este bunavointa de a participa sau unde, dupa vreo 20000 de mesaje prin mailuri si forumuri mai exista omeni ca si Renato Aranghelovici sau Dan Iorga de la GSM Center SRL (XORG) care cauta o schema de tradare a neamului ascunsa.
Sigur ca si asta este un fel de implicare si un fel de opozitie iar sa incepi sa vorbesti DUPA faptele sint constituite si in lipsa de argumente sa tragi tematica pana la protectia animalelor ....

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 03 April 2014 - 12:59 PM

0

#186 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2014 - 08:43 AM

Vezi postareadece, la 03 April 2014 - 08:01 AM, a spus:


Oricum, mi se pare aberant sa propunem noi MT mai multe restrictii (gen protectia animalelor, asigurari si altele), nu credeti ca sunt suficiente cele impuse de ei? Tot trageri ca aia afara fac asa si pe dincolo dar nu ne mai comparati cu "aia de afara". Va repet, majoritatea aeromodelistilor zboara pe maidane, pt ca ne place si e comod si inca astept sa vad daca voi cu ARA ne ve-ti sustine sau nu, pana acum din ce am citit eu raspunsul este NU si defiecare data cand ne spunem parerea ne bagati pumnul in gura.




Ai citit Ordinul asa cum a fost el publicat in Monitorul Oficial in Ianuarie ? Daca petru tine faptul ca de la 1kg s-a ajuns la 20kg, faptul ca a disparut din ordin restrictia de folosire a aparatelor de filmat si a celor de transmisie de date, faptul ca nu mai trebuie sa fi legitimat FRMD, ca nu mai ai restrictie de distanta pe orizontala nu inseamna obtinerea de libertati in schimb te deranjeaza protectia animalelor nu pot sa trag decat o concluzie: tu practici aeromodelismul doar ca sa alergi caini si vaci pe camp cu avionul. Cei 120m sunt subiect tabu pt. MT, vor neaparat o zona tampon intre ULM si aeromodele, dar se va gasi o solutie si pt. asta.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#187 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 03 April 2014 - 08:57 AM

Vezi postareadece, la 03 April 2014 - 08:01 AM, a spus:

@wabo
Oricum, mi se pare aberant sa propunem noi MT mai multe restrictii (gen protectia animalelor, asigurari si altele), nu credeti ca sunt suficiente cele impuse de ei?


Imi poti spune cum ai ajuns la concluzia ca noi am propus vreo restrictie? Inclusiv cele de care zici tu .

Raspunde-mi cu calm si argumentat.



Multumesc.
DT
0

#188 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 03 April 2014 - 10:35 AM

Stimati aermodelisti,


Am urmarit discutiile din ultimele zile si as vrea sa punctez niste lucruri, deoarece nu mi se pare ok sa ramana nediscutate sau mai bine zis, neclarificate.

In primul rand, vreau sa va spun ca nu am avut NEGOCIERI cu MT, ci o DISCUTIE LIBERA. Nu ne aflam in postura de a negocia. Echipa ARA a incercat sa le transmita, sa le prezentam modul in care cei care practica aeromodelismul vad ordinul si am propus modificari ale ordinului acolo unde s-a putut, astfel incat sa se ajunga la un numitor comun, ceea ce inseamna ca si ULMistii si parapantistii si aeromodelistii etc. sa se bucure de activitatea pe care o practica, fara a intra in conflict cu legea. Cei de la MT s-au bucurat de initiativa ARA cu tot ce inseamna (de la fondare, la activitate etc.), deoarece aveau nevoie de o entitate cu care sa colaboreze, cu care sa se consulte pentru a nu impiedica practicarea hobby-urilor noastre. Nu mai suntem in situatia in care putem zbura oriunde si oricum si ar fi bine sa ne impacam cu asta. Oricum, nu se putea zbura in anumite zone inca de dinainte de ordin si asta e o chestie absolut normala.

In al doilea rand, noi nu ne propunem sa reprezentam doar interesele celor care au venit la Brasov, ci ale tuturor aeromodelistilor. Nu am favorizat pe nimeni, mai ales ca am dat telefoane, am facut invitatia cu o luna inainte, am facut sondaje si lista mai poate continua. Nu putem cunoaste numele tuturor aeromodelistilor si sa facem invitatii personalizate. Invitatia de participare a fost pentru toata lumea si daca nu s-a putut ajunge din diverse motive, s-a putut comunica prin live meeting. Cati au facut asta cu adevarat, e o alta poveste, nu mai tine de noi si pe partea asta, subiectul este incheiat din punctul nostru de vedere.

In al treilea rand, nu cred ca este cazul sa se arunce cu pietre fara sa se afle dinainte cum stau lucrurile si va rog frumos, sa incetati sa mai faceti afirmatii care nu sunt confirmate si fondate ca cu toti vom ajunge la ESEC care este efectul inconstientei noastre. Daca aveti nelamuriri, puteti intreba si vi se va raspunde cu toata onestitatea. Nu avem nimic de ascuns, am fost si vom fi tot timpul transparenti. Totul a fost afisat si reafisat, postat si repostat pentru ca toata lumea sa stie ce s-a facut, in ce stadiu suntem si ce vrem sa facem. Nu facem lucrurile de capul nostru si acolo unde am avut dubii am apelat la ajutor specializat, ba mai mult, am incercat sa va integram in procesul decizional prin postarile de pe rhc. Am vrut opinia voastra si am incercat sa o integram in ceea ce am facut.

Nu incercam sa limitam exprimarea opiniilor, ci vreau ca toata lumea sa inteleaga faptul ca nu actionam impotriva aermodelistilor, ci pentru ei, pentru voi. Desigur, daca aveti nelamuri, sunteti liberi sa vi le exprimati, dar nu sub o forma de acuzare ci sub o forma constructiva, cu propuneri clare si concise.

De asemenea, sunteti invitatii nostri sa ne ajutati, sa ne sustineti cum puteti.

Sper ca prin ce am scris, am reusit sa aplanez o parte dintre conflicte si sa linistesc apele cat de cat.

O zi buna,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#189 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 03 April 2014 - 08:46 PM

Vezi postareawabo1, la 03 April 2014 - 07:32 AM, a spus:

@Zod
Multumesc ca ai rapdarea si te ocupi cu argumente potrivite unde se pare ca ar fi in zadar, unde nici macar nu este bunavointa de a participa sau unde, dupa vreo 20000 de mesaje prin mailuri si forumuri mai exista omeni ca si Renato Aranghelovici sau Dan Iorga de la GSM Center SRL (XORG) care cauta o schema de tradare a neamului ascunsa.
Sigur ca si asta este un fel de implicare si un fel de opozitie iar sa incepi sa vorbesti DUPA faptele sint constituite si in lipsa de argumente sa tragi tematica pana la protectia animalelor ....

Cel mai bun argument este totusi cum ai spus, ZOD si DP ca nimeni nu este fortat sa fie membru in viitor iar cei care nu au fost in fata locului sa se implice nu au de cit se tace cindva cind va fi vorba de a cauta ajutorul la ARA cind ei au calcat vreo legislatie care nu vor se acepte.

In rest se vad ca de obicei doar cei Gigi Contra cauta se creeze legendele care arate altfel de cit realitate care este deschis si liber de citit pentru cine vrea aici prin forum si prin documentele online. Din pacate cei care xe simt bine reprezentati stau calm. Eu ma simt binereprezentat si doar nu stiu sa tac :)


@Wabo Ma bucur ca prin dvs. ARA a inceput sa lucreze si asupra datelor cu caracter personal obtinute cu ocazia sondajelor initiale de infiintare. Ce faceti acum incercati sa ne aratati ca ARA este o forta care stie multe si trebuie temuta de cei ce intraznesc sa nu-i impartaseasca intru totul opiniile? Sau incercati doar sa-mi faceti reclama pe aici in speranta ca mai sponsorizez si eu la traducerile alea? Chiar nu inteleg cum puteti acuza pe cei care privesc de pe margine de lene si nevointa, in conditiile in care aproape fiecare incercare de a interveni a primit din parte dvs. o reactie bolnava cu referire la persoana similara cu cea de mai sus. De ce sa mai intervina si altii ca sa aibe cine va suporta mizeriile?

Cred ca ar trebui inteles ca de cea ce faceti voi acolo, depind si drepturile noastre ale celor neimplicati direct in discutii.
Ca vreti sau nu, la negocierile/discutiile cu MT, reprezentati toti zburatorii RC, cu sau fara acordul lor. Rezultatele discutiilor dvs. ne vizeaza pe toti fara discriminare si asta indiferent daca v-am dat sau nu acordul de a ne reprezenta. Pana la urma este oarecum normal sa fie asa, inteleg ca nu poti optine acordul de la toti, dar totodata este normal ca si noi sa ne spunem opiniile si mai ales sa stim ce faceti voi acolo cu drepturile noastre. Ori de cate ori am incercat sa intervin am fost primit cu critici si acuze de genul ca doresc sa ingradesc aeromodelismul sau am fost declarat dujmanul ARA etc fara sa mai tin seama si de mizeriile lui Wabo cu atacuri la persoana. Observ recent ca si altii care au avut curajul sa spuna ceva chiar si dupa ce au vazut aceste reactiile la adresa mea, au avut parte cam de aceias primire. Daca va deranjeaza critica va rog sa spuneti deschis asta.
In spirutul transparentei invocat de dvs. va rog sa lamurim si cele intamplate la MT: Din postarile lui Wabo aflu ca portile negocierilor cu MT sunt larg deschise, din spusele lui Zod, auzim ca negocierile au fost dictate de MT urmate fiind de o decizie mai mult unilaterala a dansilor, iar din postare lui Andrix_y aflu ca nu au fost NEGOCIERI cu MT, ci o DISCUTIE LIBERA.
Va rog sa ne spuneti care este situatia de fapt in acest moment si daca mai este ceva de facut in opinia dvs., sau proiectul de modificare a ordinului este in forma definitiva.
Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 03 April 2014 - 08:50 PM

0

#190 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2014 - 09:23 PM

Toate cele trei afirmatii sunt corecte in functie de cum privesti lucrurile. Da, ai dreptate, de discutat la MT discuta cativa, deciziile MT vor afecta pe toti.

Daca vrei ca opinia ta sa conteze ai mai multe optiuni:

- o spui aici pe forum intr-un mod politicos astfel incat sa fi luat in serios - ulterior te faci membru ARA si opinia ta o sa aibe mai multe greutate.

- bati la usa MT si spui ca (si tu) esti modelist si vrei sa negociezi ordinul cu ei.

- te faci membru ARA (cat de curand o sa fie posibil) si la primele alegeri interne alegi pe unul care iti convine sau poate o sa fi ales chiar tu presedinte - dupa care mergi la negocieri cu MT.

- gasesti 2 prieteni si formezi o asociatie, strangi membrii, etc dupa care bati la usa MT.

Eu nu vad prea multe alte optiuni. Asta e valabil pentru oricine citeste pe aici si are o parere despre viitorul (legislativ) al aeromodelismului.

Intotdeauna o sa fie mai multe pareri de cum trebuie negociat cu MT si orice negociere (discutie) ar fi tot MT decide ce vrea in final.

Cea mai simple solutie este totusi prima. Nu uitati ca a fost o intalnire la Brasov la care au facut efortul sa participe 40 de oameni in carne si oase (si puteau participa oricati pe web), cei care au fost la negocieri nu s-au dus chiar ca neica nimeni.

Asa e treaba cu reprezentarea, presedintele tarii (de exemplu) ne reprezinta pe toti si deciziile lui afeacteaza intrega populatie; in clipa asta la MT ne reprezinta Andras, BIG si ZOD - zic ca nu stam rau.

Wabo are un stil mai coltos dar are dreptul dupa cate vechime are si cate a facut pentru modelism, altii sunt coltosi fara a avea nici un merit.


Vezi postareaxorg, la 03 April 2014 - 08:46 PM, a spus:

In spirutul transparentei invocat de dvs. va rog sa lamurim si cele intamplate la MT: Din postarile lui Wabo aflu ca portile negocierilor cu MT sunt larg deschise, din spusele lui Zod, auzim ca negocierile au fost dictate de MT urmate fiind de o decizie mai mult unilaterala a dansilor, iar din postare lui Andrix_y aflu ca nu au fost NEGOCIERI cu MT, ci o DISCUTIE LIBERA.
Va rog sa ne spuneti care este situatia de fapt in acest moment si daca mai este ceva de facut in opinia dvs., sau proiectul de modificare a ordinului este in forma definitiva.
Multumesc anticipat.

0

#191 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 03 April 2014 - 09:28 PM

Vezi postareaxorg, la 03 April 2014 - 08:46 PM, a spus:

@Wabo Ma bucur ca prin dvs. ARA a inceput sa lucreze si asupra datelor cu caracter personal obtinute cu ocazia sondajelor initiale de infiintare. Ce faceti acum incercati sa ne aratati ca ARA este o forta care stie multe si trebuie temuta de cei ce intraznesc sa nu-i impartaseasca intru totul opiniile? Sau incercati doar sa-mi faceti reclama pe aici in speranta ca mai sponsorizez si eu la traducerile alea? Chiar nu inteleg cum puteti acuza pe cei care privesc de pe margine de lene si nevointa, in conditiile in care aproape fiecare incercare de a interveni a primit din parte dvs. o reactie bolnava cu referire la persoana similara cu cea de mai sus. De ce sa mai intervina si altii ca sa aibe cine va suporta mizeriile?

Cred ca ar trebui inteles ca de cea ce faceti voi acolo, depind si drepturile noastre ale celor neimplicati direct in discutii.
Ca vreti sau nu, la negocierile/discutiile cu MT, reprezentati toti zburatorii RC, cu sau fara acordul lor. Rezultatele discutiilor dvs. ne vizeaza pe toti fara discriminare si asta indiferent daca v-am dat sau nu acordul de a ne reprezenta. Pana la urma este oarecum normal sa fie asa, inteleg ca nu poti optine acordul de la toti, dar totodata este normal ca si noi sa ne spunem opiniile si mai ales sa stim ce faceti voi acolo cu drepturile noastre. Ori de cate ori am incercat sa intervin am fost primit cu critici si acuze de genul ca doresc sa ingradesc aeromodelismul sau am fost declarat dujmanul ARA etc fara sa mai tin cond si de mizeriile lui Wabo cu atacuri la persoana. Observ recent ca si altii care au avut curajul sa spuna ceva chiar si dupa ce au vazut aceste reactiile la adresa mea, au avut parte cam de aceias primire. Daca va deranjeaza critica va rog sa spuneti deschis asta.
In spirutul transparentei invocat de dvs. va rog sa lamurim si cele intamplate la MT: Din postarile lui Wabo aflu ca portile negocierilor cu MT sunt larg deschise, din spusele lui Zod, auzim ca negocierile au fost dictate de MT urmate fiind de o decizie mai mult unilaterala a dansilor, iar din postare lui Andrix_y aflu ca nu au fost NEGOCIERI cu MT, ci o DISCUTIE LIBERA.
Va rog sa ne spuneti care este situatia de fapt in acest moment si daca mai este ceva de facut in opinia dvs., sau proiectul de modificare a ordinului este in forma definitiva.
Multumesc anticipat.


Ma bucur mult ca te-ai mai linistit un pic.

Wabo vede acceptarea MT la discutii intr-un mod optimist , eu am vazut-o ca pe o negociere in care MT are o pozitie puternica si Andras asa o vede el (probabil ca se referea la prima intalnire cu MT) si nu o considera negociere ca nu suntem inca organizati oficial. Poti sa rastalmacesti cuvintele mele sau ale lui Walter , poate ca avem o optica diferita asupra evenimentelor dar a fost o discutie la MT live restul s-a discutat pe mail pe baza ordinului, si rezultatul il vezi in documentele publicate. Restul sunt interpretari ale tale

Probabil ca am gresit cand m-am bagat in discutie cu toate ca hotarasem cu totii ca doar Alexandra sa raspunda si sa se ocupe de comunicare. Astfel probabil ca s-ar fi eliminat din confuzie.

Intelegi ce doresti tu sa intelegi dar mai mult nu e de spus. Sper sa te convingi la un moment dat ca nu exista niciun fel de agenda ascunsa si nu te-a privat nimeni de nimic.

Imi pare rau ca nu vezi nimic bun in asta dar argumentele si rabdarea mea s-au cam terminat.








DT
0

#192 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 03 April 2014 - 09:47 PM

Vezi postareaZOD, la 03 April 2014 - 09:28 PM, a spus:


Wabo vede acceptarea MT la discutii intr-un mod optimist , eu am vazut-o ca pe o negociere in care MT are o pozitie puternica si Andras asa o vede el (probabil ca se referea la prima intalnire cu MT) si nu o considera negociere ca nu suntem inca organizati oficial. Poti sa rastalmacesti cuvintele mele sau ale lui Walter , poate ca avem o optica diferita asupra evenimentelor dar a fost o discutie la MT live restul s-a discutat pe mail pe baza ordinului, si rezultatul il vezi in documentele publicate. Restul sunt interpretari ale tale



Sunt cu totul de acord cu raspunsul dat de Cristian Dinu. Da m-am referit la prima intalnire ca de fapt despre asta se discuta. Acuma depinde fiecare ce intalege prin negociere.....Pana acuma noi am propus numai modificarea ordinului pe baza informatiilor primite de la voi prin diferite tipuri de cai de comunicare.

Update. Pana in prezent nu am primit nici un raspuns de la MT in legatura cu ultima propunere trimisa de noi catre MT

O seara placuta.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#193 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 03 April 2014 - 10:25 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 03 April 2014 - 09:47 PM, a spus:

Sunt cu totul de acord cu raspunsul dat de Cristian Dinu. Da m-am referit la prima intalnire ca de fapt despre asta se discuta. Acuma depinde fiecare ce intalege prin negociere.....Pana acuma noi am propus numai modificarea ordinului pe baza informatiilor primite de la voi prin diferite tipuri de cai de comunicare.

Update. Pana in prezent nu am primit nici un raspuns de la MT in legatura cu ultima propunere trimisa de noi catre MT

O seara placuta.

Daca se poate te rog sa mai lamuresti un aspect: Textul de lege postat in doc cu denumirea "ordin 9_modif ARA_V7.doc" este propus de dvs. ca varianta pt. MT si la aceasta asteptati inca un raspuns?
0

#194 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 04 April 2014 - 06:25 AM

Vezi postareaxorg, la 03 April 2014 - 10:25 PM, a spus:

Daca se poate te rog sa mai lamuresti un aspect: Textul de lege postat in doc cu denumirea "ordin 9_modif ARA_V7.doc" este propus de dvs. ca varianta pt. MT si la aceasta asteptati inca un raspuns?


Da.
DT
0

#195 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 04 April 2014 - 07:15 AM

Eu banuiesc ca raspunsul dureaza pentru ca ei se consulte cu COAP in legatura cu procedura propusa si cum se probabil cum se poate face legitimarea la telefon. La ULM se face prin nume si numar de brevet pilotaj si inregistrarea identificare ULM. Din lipsa de brevete si inregistrarea modelelor poate se aparae o conditie in plus referitor la identificare, ori un sitsem separat ori un numar membru unei asociatiei, FRMD/ARA/FAI ce o mai fi care ei pot verifica in baza de date a lor. Asa ma gindesc.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#196 Useril este offline   dece 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 490
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:aeromodelism

Postat 04 April 2014 - 08:29 AM

Vezi postareaZOD, la 03 April 2014 - 08:57 AM, a spus:

Imi poti spune cum ai ajuns la concluzia ca noi am propus vreo restrictie? Inclusiv cele de care zici tu .

Raspunde-mi cu calm si argumentat.



Multumesc.


Extras din : "ordin 9_modif ARA_V7.doc"
4. La articolul 5, alin. (2) şi (3) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
„(2) Operatorul unei aeronave civile motorizate fără pilot la bord, inclusiv al unui aeromodel, are obligaţia să se informeze înainte de executarea zborului cu privire la eventualele restricţii specifice aviaţiei aplicabile zonei în care urmează să fie executat zborul şi să ia toate măsurile de siguranţă necesare pentru a respecta aceste restricţii, precum şi pentru a preveni eventualele răniri ale persoanelor sau animalelor aflate în apropriere sau distrugeri ale bunurilor mobile sau imobile aflate în zonă.
Dex: ANIMÁL, -Ă, animali, -e, s.n., adj. 1. S.n. Ființă organizată, uni- sau pluri-celulară, înzestrată cu facultatea de a simți și de a se mișca;
Conform dex orice vietate este animal, inclusive muste, tantari, fluturi, conform cerintelor voastre practic nu mai poti ridica un aeromodel in aer.
Fiti atenti la exprimare cand este vorba de un act legislativ.
Stergeti ce este bolduit, este mai sigur asa.
0

#197 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 04 April 2014 - 08:48 AM

Vezi postareadece, la 04 April 2014 - 08:29 AM, a spus:

Extras din : "ordin 9_modif ARA_V7.doc"
4. La articolul 5, alin. (2) şi (3) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
„(2) Operatorul unei aeronave civile motorizate fără pilot la bord, inclusiv al unui aeromodel, are obligaţia să se informeze înainte de executarea zborului cu privire la eventualele restricţii specifice aviaţiei aplicabile zonei în care urmează să fie executat zborul şi să ia toate măsurile de siguranţă necesare pentru a respecta aceste restricţii, precum şi pentru a preveni eventualele răniri ale persoanelor sau animalelor aflate în apropriere sau distrugeri ale bunurilor mobile sau imobile aflate în zonă.
Dex: ANIMÁL, -Ă, animali, -e, s.n., adj. 1. S.n. Ființă organizată, uni- sau pluri-celulară, înzestrată cu facultatea de a simți și de a se mișca;
Conform dex orice vietate este animal, inclusive muste, tantari, fluturi, conform cerintelor voastre practic nu mai poti ridica un aeromodel in aer.
Fiti atenti la exprimare cand este vorba de un act legislativ.
Stergeti ce este bolduit, este mai sigur asa.



Ca sa iti raspund la fel : Fi atent la ce am intrebat :

Cum ai ajuns la concluzia ca noi am pus fraza aia acolo ?

si repet cealata intrebare sub alta forma : Ti se pare normal sa fie ok sa lovesti oameni, animale sau alte chestii cu un aeromodel ? Putem veni cu o propunere in care sa spunem ca noi nu suntem deacord cu masuri de siguranta si suntem ok cu distrugerea propietatilor sau vatamarea oamenilor, animalelor? Mai mult , si am mai zis asta , fraza aia e ca apa sfintita , nu ajuta dar nici nu face rau. Daca lovesti un animal sau distrugi un bun sunt alte legi in fata carora trebuie sa raspunzi.

Nu crezi ca e penibil sa propunem o modificare de genul " cu exceptia insectelor, fluturilor, mustelor sau tantarilor " ? Asa dupa gandirea ta, crezi ca te-ar mai baga cineva in seama daca ai veni cu asemenea propunere ?

Te rog si pe tine si pe ceilati nu duceti discutiile astea in derizoriu si nu mai exagerati. Vad ca lovirea fluturilor si tantarilor ai luat-o in serios... Repet, eu unu nu pot sa propun stergerea frazei respective sub justificarea ca intra si tantarii la categoria animale. E destul de jenant pt mine sa am discutia asta aici... sa ma duc cu o justificare de genul asta pentru un act legislativ ...eu unu nu pot face asa ceva.
DT
0

#198 Useril este offline   Archaeon 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 17-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Budapesta (momentan)
  • Interests:De vreo 2-3 ani slow RC in zbor si pe apa. In rest fotografia, nitica arta si mai multa mestereala.

Postat 04 April 2014 - 09:06 AM

Deja reglementate:
1. distrugere bunuri mobile si impobile reglementat de Noul Cod Penal (art. 251 - 254)
2. raniri ale persoanelor reglementat de Cod Penal art. 194 (nu stiu varianta noua, dar este nemodificat si in Noul Cod Penal)
3. raniri ale animalelor reglementat de Legea nr 205/2004 privind protectia animalelor

...

Se numeste dubla legiferare. Ce zice juristul consultat de treaba asta?

Aceasta postare a fost editata de Archaeon: 04 April 2014 - 09:10 AM

Computers runs on smoke...

"Once you let the smoke out, it will not work anymore."
0

#199 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 04 April 2014 - 09:43 AM

Nu inteleg de ce nu lasati ARA sa lucreze in liniste iar daca puteti ajuta rezolvarea eventualelor scapari, nu inteleg de ce nu apelati la telefoane, mail-uri, pm-uri ...

Asa cum s-a spus de la inceput acest topic era bine sa fie inchis si doar utilizat pentru informare.

Exista medici geniu dar si idioti care distrug vieti, exista mecanici auto de formula unu dar si carpaci, sunt bucatari la nivel de master chef dar si d'aia de cantina la orfelinate sau case de batrani ... la fel si juristii pot fi de top, medii sau
mai putin pregatiti pe un domeniu .. sau pur si simplu nu au timp de a aprofunda in detaliu si consilieaza si ei la repezeala
fara sa gandeasca la fluturi , tantari si alte oratanii ( daca era vre-un milion de euroi in conturile ARA , poate s-ar fi putut apela la o casa de avocatura interna sau din afara si se terminau discutiile astea )

Pe mine nu ma atrage ARA ( asta ca sa nu se creada ca am vre-un interes ) doar din simplul motiv ca nu am timp de mers la zbor
decat foarte rar pe de o parte , iar pe de alta parte nici o data in viata nu am fost inscris in vre-o asociatie sau in vre-un partid , sindicat etc ..

De asemenea asa cum poate am mai spus pe undeva , cand ajungi lider trebuie sa ai multa rabdare cu ceilalti si intai oferi inainte sa ceri .. pentru asta trebuie sa ai ori foarte multa rabdare , tact, diplomatie fie ii iignori si le dovedesti in final prin rezultatele obtinute - caci " cetateanul " cotizant are mandria cetateanului european cu drepturi .. ca in reclama.
Incercarile de a explica de a lamuri finalizate cu contre nu face decat sa largeasca prapastia dintre pasionatii acestei ramuri a modelismului ajungandu-se iar la gasca mea, gasca ta, la fitosi , increzuti etc ...

Eu am avut si am o retinere doar vis a vis de numarul optimist de viitori membrii in Asociatie amintit de Stiganas .. asta pe termen scurt .. peste cativa zeci de ani posibil sa se depaseasca si cateva mii .. dar in modul in care se prefigureaza dezastrul economic imediat iar am o retinere ... ( acize, gaze, curent .. companii inchise , somaj - o spun marii econmisti, marii industriasi , sefii patronatelor )

Cine vrea sa inteleaga ceva bine , cine nu .. iarasi bine ..

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 04 April 2014 - 09:45 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#200 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 04 April 2014 - 09:51 AM

Vezi postareaAndrix_y, la 27 March 2014 - 12:55 PM, a spus:

In perioada 20-27.03.2014 au cotizat in total 5 aeromodelsiti in valoare totala de 591 RON. Pentru mai multe detalii va rugam accesati folderul finaniciar si fisierul Tabel_Plati_V4 din link-ul de mai jos.

In link-ul de mai jos puteti gasi toate documentele publicate official de ARA.

https://onedrive.liv...B37367F0C%21105


Din pacate mie nu-mi merge linkul, An error occurred during a connection to onedrive.live.com. The OCSP response is not yet valid (contains a date in the future). (Error code: sec_error_ocsp_future_response) . Cum fac sa accesez si eu fisierele ?
0

#201 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 04 April 2014 - 10:25 AM

Salut,

Eu tocmai acuma am incercat de pe iphone4s si linkul functioneaza poate ai ceva cu aplicatia de navigare pe net.

O zi buna,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#202 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 04 April 2014 - 10:34 AM

Rog reprezentati ARA sa ma lamureasca daca exista pana acum un raspuns scris al MT cu referire la propunerile ARA sau daca exista in scris vreo propunere a MT trimisa catre dvs. si unde ar putea fi gasite acesta.
Multumesc.
0

#203 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 04 April 2014 - 10:53 AM

@xorg

Comunicare intre ARA si MT se face prin adresa de e-mail publica clubmodelism@gmail.com.
Tot cea ce am primit de la MT si tot cea ce a trimis ARA catre MT sunt postate pe rhc.ro si pe folderul ARA public.

O zi buna,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#204 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 04 April 2014 - 10:54 AM

Vezi postareaxorg, la 04 April 2014 - 10:34 AM, a spus:

Rog reprezentati ARA sa ma lamureasca daca exista pana acum un raspuns scris al MT cu referire la propunerile ARA sau daca exista in scris vreo propunere a MT trimisa catre dvs. si unde ar putea fi gasite acesta.
Multumesc.


Discutiile s-au dus pe email. Nu exista nimic scris. ori faci misto de noi ori ai o misiune a ta de a face de cacat tot ce se intampla aici. Ti-am dat punctual raspuns la toate intrebarile tale si ti s-a explicat de mai multe ori ca tot ce s-a propus catre MT se gaseste acolo, a fost o discutie live la MT si restu a fost pe email. Cam de cate ori trebuie sa repetam asta ? Esti pus pe distrus si este extrem de greu sa discut cu tine. Incontinuu cauti tot felul de lucruri ascunse incercand sa dovedesti ca unii au ceva de castigat si altii de pierdut. Eu ca si tine sunt aeromodelist... la fel si Wabo la fel si Andras. Nu am niciunl fel de afacere in modelism nu sunt inscris in niciun club si nu inteleg ce crezi ca am de castigat. A... consideri tu ca suntem tampiti si ca trebuia abordat altfel, ti s-a explicat si asta.. esti liber sa incerci , sti adresa ministerului da ? http://www.mt.ro/nou....php?id=form_ct

Cati dintre voi , ca cetateni informati si destepti cum va dati , dupa ce s-a dat ordinul ati facut in scris reclamatie, petitie, cerere de audienta la MT ? Daca ati facut cum s-a finalizat ?



Pt Archaeon , da juristul a zis ca e ok pentru ca in ordin scrie clar ca sa incerci sa previi accidentarea sau distrugerea. Daca nu ma insel si codul rutier te roaga frumos sa incerci sa previi accidentele. Cam ca la avioane dar in loc sa lovesti ceva cu masina e cu un aeromodel. Inca odata va rog insistent sa fiti constructivi nu distructivi si sa nu cautati nod in papura la orice.

Nu inteleg de ce va certati cu noi si va canalizati tot efortul sa dovediti intr-un fel sau altul ca n-am facut nimic bine.


Pe mine m-ati dovedit ... am obosit.

DT
0

#205 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 04 April 2014 - 11:09 AM

Vezi postareaZOD, la 04 April 2014 - 10:54 AM, a spus:

Discutiile s-au dus pe email. Nu exista nimic scris. ori faci misto de noi ori ai o misiune a ta de a face de cacat tot ce se intampla aici. Ti-am dat punctual raspuns la toate intrebarile tale si ti s-a explicat de mai multe ori ca tot ce s-a propus catre MT se gaseste acolo, a fost o discutie live la MT si restu a fost pe email. Cam de cate ori trebuie sa repetam asta ? Esti pus pe distrus si este extrem de greu sa discut cu tine. Incontinuu cauti tot felul de lucruri ascunse incercand sa dovedesti ca unii au ceva de castigat si altii de pierdut. Eu ca si tine sunt aeromodelist... la fel si Wabo la fel si Andras. Nu am niciunl fel de afacere in modelism nu sunt inscris in niciun club si nu inteleg ce crezi ca am de castigat. A... consideri tu ca suntem tampiti si ca trebuia abordat altfel, ti s-a explicat si asta.. esti liber sa incerci , sti adresa ministerului da ? http://www.mt.ro/nou....php?id=form_ct

Cati dintre voi , ca cetateni informati si destepti cum va dati , dupa ce s-a dat ordinul ati facut in scris reclamatie, petitie, cerere de audienta la MT ? Daca ati facut cum s-a finalizat ?



Pt Archaeon , da juristul a zis ca e ok pentru ca in ordin scrie clar ca sa incerci sa previi accidentarea sau distrugerea. Daca nu ma insel si codul rutier te roaga frumos sa incerci sa previi accidentele. Cam ca la avioane dar in loc sa lovesti ceva cu masina e cu un aeromodel. Inca odata va rog insistent sa fiti constructivi nu distructivi si sa nu cautati nod in papura la orice.

Nu inteleg de ce va certati cu noi si va canalizati tot efortul sa dovediti intr-un fel sau altul ca n-am facut nimic bine.


Pe mine m-ati dovedit ... am obosit.


Cred ca intrebarea mea a fost destul de simpla si la obiect. Mailul reprezinta tot o forma scrisa de comunicare, gasesti gresit ca dorim sa vedem si noi ceva in scris de la MT? Nu de alta dar pana acum ne-ai lasat impresia ca au fost obtinute unele acorduri din partea MT, poate meritam si noi sa le citim adliteram.
Multumesc.
0

#206 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 04 April 2014 - 11:37 AM

Vezi postareaAndrix_y, la 04 April 2014 - 10:53 AM, a spus:

@xorg

Comunicare intre ARA si MT se face prin adresa de e-mail publica clubmodelism@gmail.com.
Tot cea ce am primit de la MT si tot cea ce a trimis ARA catre MT sunt postate pe rhc.ro si pe folderul ARA public.

O zi buna,

Te rog sa-mi indici denumirea si locul exact unde as putea sa lecturez si eu cele scrise de MT daca esti amabil.
In folderul de aici https://onedrive.liv...B37367F0C%21105 nu reusesc sa identific nimic ca fiind scris de MT.
Merci de intelegere.
0

#207 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 04 April 2014 - 11:38 AM

Vezi postareaxorg, la 04 April 2014 - 11:09 AM, a spus:

Cred ca intrebarea mea a fost destul de simpla si la obiect. Mailul reprezinta tot o forma scrisa de comunicare, gasesti gresit ca dorim sa vedem si noi ceva in scris de la MT? Nu de alta dar pana acum ne-ai lasat impresia ca au fost obtinute unele acorduri din partea MT, poate meritam si noi sa le citim adliteram.
Multumesc.


sunt sigur ca ti-a scapat asta :

Postul alexandrei #129 din thread-ul asta contine copy paste din email . Si il mai dau odata :
„Referitor la propunerile asociatiei dvs. pe proiectul de ordin de modificare a OMT nr. 8/2014, prezentate in anexa, am urmatoarele comentarii:<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);"><br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">- definitia aeromodelului se refera doar la aparatele motorizate deoarece ordinul se refera doar la UAV-urile motorizate. Este o definitie strict in aplicarea ordinului. Putem insera in definitie ca aparatul de zbor poate avea montat sau nu echipament video de pilotare, dar acest lucru daca nu este interzis expres inseamna ca este permis si prin urmare nu este absolut necesara completarea dvs;<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);"><br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">- stabilirea greutatii aeromodelului la 20 kg s-a facut luând in considerare cerinte similare privind operarea aeromodelele din SUA si Marea Britanie. Acolo avem primul prag pentru aeromodele la aprox. 20 kg iar operarea este permisa numai in camp vizual direct (fara intermedierea altor mijloace) si in general fara depasirea inaltimii de 400 feet;<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);"><br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">- pentru inaltimea de 120 m am avut in vedere aceleasi cerinte din UK si SUA. Peste inaltimea de 150 m apare riscul incidentei cu traficul cu aeronave cu pilot. In lipsa mijloacelor de coordonare si informare dinamica cu privire la traficul din zona, prezenta aeromodelelor la inaltimi de peste 150 m, in afara unor zone segregate de care sa fie informati ceilalti participanti la trafic, reprezinta un risc la siguranta traficului pe care nu putem sa ni-l asumam;<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);"><br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">- putem analiza posibilitatea cresterii inaltimii de zbor in cazul zborurilor in zone de control de aerodrom sau în zone restricţionate, caz în care înălţimea va fi stabilită împreună cu unitatea de trafic care controlează zona respectivă.”<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">


Asta este ultimul raspuns de la MT din 27 martie.

Te rog a nu stiu cata oara sa incerci sa citesti cu atentie tot, sa ai rabdare sa dea MT un raspuns si sa realizezi ca tot flame-ul pe care il faci nu face decat sa distruga o posibila viitoare formatiune , ARA, care ar putea apara drepturile aeromodelistilor daca , evident, aeromodelistii sunt uniti .

Dupa ce totul va fi pus la punct, dupa ce asociatia va fi infiintata si vor aparea primii membri poti participa ca membru la alegeri pentru ca eu am spus de la inceput ca nu doresc sa fac parte din conducere si cel putin un loc se va elibera. Sunt sigur ca o sa gasesti sustinatori . Vad ca esti foarte convins ca nu facem ce trebuie , chiar daca convingerea ta e gresita avem nevoie de cineva care sa poata sa investeasca atata energie in ARA.

Nu exista nimic ascuns, nu exista niciun fel de beneficiu ascus dat cuiva . insinuiarile tale nu fac decat sa strice . Nu exista niciun fel de alte acorduri si nu inteleg (si nu imi raspunde) de ce nu crezi asta. Tu chiar iti inchipui ca am vorbit noi la minister si doar eu cu andras o sa putem sa zburam ca avem dispensa de la ei... :)

Cred ca s-a spus tot ce era de spus.






DT
0

#208 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 04 April 2014 - 01:12 PM

Vezi postareaZOD, la 04 April 2014 - 11:38 AM, a spus:

sunt sigur ca ti-a scapat asta :

Postul alexandrei #129 din thread-ul asta contine copy paste din email . Si il mai dau odata :
„Referitor la propunerile asociatiei dvs. pe proiectul de ordin de modificare a OMT nr. 8/2014, prezentate in anexa, am urmatoarele comentarii:<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);"><br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">- definitia aeromodelului se refera doar la aparatele motorizate deoarece ordinul se refera doar la UAV-urile motorizate. Este o definitie strict in aplicarea ordinului. Putem insera in definitie ca aparatul de zbor poate avea montat sau nu echipament video de pilotare, dar acest lucru daca nu este interzis expres inseamna ca este permis si prin urmare nu este absolut necesara completarea dvs;<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);"><br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">- stabilirea greutatii aeromodelului la 20 kg s-a facut luând in considerare cerinte similare privind operarea aeromodelele din SUA si Marea Britanie. Acolo avem primul prag pentru aeromodele la aprox. 20 kg iar operarea este permisa numai in camp vizual direct (fara intermedierea altor mijloace) si in general fara depasirea inaltimii de 400 feet;<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);"><br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">- pentru inaltimea de 120 m am avut in vedere aceleasi cerinte din UK si SUA. Peste inaltimea de 150 m apare riscul incidentei cu traficul cu aeronave cu pilot. In lipsa mijloacelor de coordonare si informare dinamica cu privire la traficul din zona, prezenta aeromodelelor la inaltimi de peste 150 m, in afara unor zone segregate de care sa fie informati ceilalti participanti la trafic, reprezinta un risc la siguranta traficului pe care nu putem sa ni-l asumam;<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);"><br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">- putem analiza posibilitatea cresterii inaltimii de zbor in cazul zborurilor in zone de control de aerodrom sau în zone restricţionate, caz în care înălţimea va fi stabilită împreună cu unitatea de trafic care controlează zona respectivă.”<br style="font-size: 13px; line-height: 19.5px; background-color: rgb(250, 251, 252);">


Asta este ultimul raspuns de la MT din 27 martie.

Te rog a nu stiu cata oara sa incerci sa citesti cu atentie tot, sa ai rabdare sa dea MT un raspuns si sa realizezi ca tot flame-ul pe care il faci nu face decat sa distruga o posibila viitoare formatiune , ARA, care ar putea apara drepturile aeromodelistilor daca , evident, aeromodelistii sunt uniti .

Dupa ce totul va fi pus la punct, dupa ce asociatia va fi infiintata si vor aparea primii membri poti participa ca membru la alegeri pentru ca eu am spus de la inceput ca nu doresc sa fac parte din conducere si cel putin un loc se va elibera. Sunt sigur ca o sa gasesti sustinatori . Vad ca esti foarte convins ca nu facem ce trebuie , chiar daca convingerea ta e gresita avem nevoie de cineva care sa poata sa investeasca atata energie in ARA.

Nu exista nimic ascuns, nu exista niciun fel de beneficiu ascus dat cuiva . insinuiarile tale nu fac decat sa strice . Nu exista niciun fel de alte acorduri si nu inteleg (si nu imi raspunde) de ce nu crezi asta. Tu chiar iti inchipui ca am vorbit noi la minister si doar eu cu andras o sa putem sa zburam ca avem dispensa de la ei... :)

Cred ca s-a spus tot ce era de spus.


Multumesc. pentru raspunsul la obiect. Vad ca usor usor incepe sa devina mai transparenta si comunicativa ARA, nu inteleg de ce va suparati atunci cand sunt puse intrebari, cred ca ARA are numai de castigat atunci cand da dovada de transparenta, opacitatea lasa loc de speculatii ce pot fi eliminate simplu si constructiv. Dupa cum am mai spus de rezultatul actiunilor voastre depind si viitoarele noastre drepturi ale celor neimplicati direct. Acesta este pt mine un motiv puternic si consider ca ma indreptateste sa stiu ce se intampla acolo cat si sa-mi spun punctul de vedere. Poate voi din interiorul ARA o vedeti ca fiind suficient de transparenta, insa eu din exterior o vad opaca si cred ca fiecare raspuns al vostru in genul celui de mai sus reduce aceasta opacitate si implicit speculatiile neintemeiate. Ar fi bine sa intelegeti ca daca pana acum cu totii loveam in MT, acum sunteti interpusi intre noi si MT, motiv pt care unele manifestari de neaprobare fata de acest ordin se indreapta catre voi.
Acum discutand strict la obiect te rog sa-mi spui daca mai exista orice altceva fie el raspuns si/sau proiect de ordin, altul decat raspunsul de mai sus, pe care MT sa-l fi trimis intr-o forma scrisa catre dvs.
Merci.
0

#209 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 04 April 2014 - 01:25 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 04 April 2014 - 10:25 AM, a spus:

Salut,

Eu tocmai acuma am incercat de pe iphone4s si linkul functioneaza poate ai ceva cu aplicatia de navigare pe net.

O zi buna,


Acum merge, multumesc.
0

#210 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 04 April 2014 - 01:27 PM

Vezi postareaxorg, la 04 April 2014 - 01:12 PM, a spus:

Multumesc. pentru raspunsul la obiect. Vad ca usor usor incepe sa devina mai transparenta si comunicativa ARA, nu inteleg de ce va suparati atunci cand sunt puse intrebari, cred ca ARA are numai de castigat atunci cand da dovada de transparenta, opacitatea lasa loc de speculatii ce pot fi eliminate simplu si constructiv. Dupa cum am mai spus de rezultatul actiunilor voastre depind si viitoarele noastre drepturi ale celor neimplicati direct. Acesta este pt mine un motiv puternic si consider ca ma indreptateste sa stiu ce se intampla acolo cat si sa-mi spun punctul de vedere. Poate voi din interiorul ARA o vedeti ca fiind suficient de transparenta, insa eu din exterior o vad opaca si cred ca fiecare raspuns al vostru in genul celui de mai sus reduce aceasta opacitate si implicit speculatiile neintemeiate. Ar fi bine sa intelegeti ca daca pana acum cu totii loveam in MT, acum sunteti interpusi intre noi si MT, motiv pt care unele manifestari de neaprobare fata de acest ordin se indreapta catre voi.
Acum discutand strict la obiect te rog sa-mi spui daca mai exista orice altceva fie el raspuns si/sau proiect de ordin, altul decat raspunsul de mai sus, pe care MT sa-l fi trimis intr-o forma scrisa catre dvs.
Merci.

Buna

Dupa cum am mai specificat si eu si altii te rog sa citesti forumul ca vei gasi toate informatiile. Raspunsul de mai sus este ultimul primit de catre MT. Iar raspunsul nostru a fost trimis catre MT prin propunerea (documentul ordin 9_modif ARA_V7.doc.
Te rog sa imi dai numarul de mobil pe mesaj ca sa te pot contacta sa iti dau mai multe detalii si sa iti raspund la intrebari daca mai ai.

O zi buna,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

Arata acest topic


  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro