Modelism - RHC Forum: Aeromodelism interzis in Romania - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Aeromodelism interzis in Romania incepind din 1 februarie 2014

#481 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 26 January 2014 - 10:07 AM

este dureros ! pana in '90 nu erau prea multe materiale dar se facea modelism de masa ,...nu erau restricti decat la folosirea statiei ! acum modelisti sunt nedoriti !
0

#482 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 26 January 2014 - 10:19 AM

Bizule, cam asta ziceam si eu, in alt format, de aceea am rugat colegii sa scoata din reglementarile internationale idei aplicabile in Romania, tinand cont de particularitatile de la noi. Daca as gasi undeva cateva astfel de regulamente traduse corect as incerca o sinteza coerenta. Eu sunt nou printre voi si am destule goluri in domeniul reglementarilor si de la noi si de aiurea.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#483 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 January 2014 - 10:21 AM

Saltare,

Nu trebuie sa inventam reguli sau alte specificatii, luam cel mai bun exemplu din UE si incercam sa il promovam. Pana acum Germania pare cel mai bun exemplu. Tot timpul vrem sa adaptam. Am mai vazut putin si pe cel italian si iar pare OK.
Daca il avem alaturi de noi pe Walter dece sa nu folosim experienta lui, mai ales ca vrea sa ne ajute.

Walter parea ta, e ok in Germania sa faci aeromodelism ca hobbyst nu sportiv legitimat?

Mersi
Mugurel
0

#484 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 10:23 AM

Apropo , eu de ceva vreme sunt fascinat de mintea umana si felul in care percepe realitatea fals. De pilda un pilot de avion gaseste ca fiind cat se poate de acceptabil sa depaseasca viteza legala cu masina dar absolut inacceptabil sa stie ca la Chitila zboara in weekend cateva aeromodele (bag de seama ca reclamatiile au fost facute doar ca va vedeau acolo cu modele obisnuite).Cat despre foarte reprobabilele teste de altitudine pe care le-am facut in vremuri mult mai libere ele mi-au dat o sansa 1:259.633.575.360 calculata grosier si presupunand ca exista non stop un avion in zona 500-1500m pentru zona Bucurestiului.In plus cifra e inselatoare pentru ca traficul nu este omogen distribuit , e asemanator cu calcularea sanselor de ciocnire a pietonilor cu masinile luand in calcul numarul , viteza, suprafetele frontale si suprafata bulevardului uitand de faptul ca in general masinile merg pe strada (adica langa Baneasa si Otopeni). Asa de preocupati sunt cei din vest (si est) de problema asta incat n-am vazut nici un studiu legat de impactul aeromodelelor de polistiren cu avioanele ci doar testul NASA facut pe RCC la 800 km/h.
Constructiv , daca ar fi vremea buna ar fi sa facem o ultima adunare a modelistilor , undeva unde se poate fara controverse (3D ,sud) , cu modele obisnuite si cu poze multe, eventual invitata presa .O petrecere de adio.
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#485 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 26 January 2014 - 10:28 AM

Vezi postareaGigiGL, la 26 January 2014 - 10:19 AM, a spus:

Bizule, cam asta ziceam si eu, in alt format, de aceea am rugat colegii sa scoata din reglementarile internationale idei aplicabile in Romania, tinand cont de particularitatile de la noi. Daca as gasi undeva cateva astfel de regulamente traduse corect as incerca o sinteza coerenta. Eu sunt nou printre voi si am destule goluri in domeniul reglementarilor si de la noi si de aiurea.



Pai cred ca mai toti "independentii" au goluri. Ma gindesc doar ca, fara sa stim ce vrem, vom fi picati din Caragiale...
Cel mai simplu este sa contestam in intregime si sa cerem scoaterea aeromodelelor in afara reglementarii. Poate ca este si cea mai buna solutie.
Ordinu' asta e copt de ceva vreme; ar lua ceva timp sa se cristalizeze o alta varianta care sa ne lase oarece libertate si sa nu fie si ea, schioapa.
Pe de alta parte, daca dezbatem aici, la citi sintem, fiecare paragraf, nu terminam niciodata...
Nu mai stiu nici eu...
Daca ramine asa, o sa fie ca chestia asta din codul rutier prin care, nu ai voie sa conduci in stare avansata de oboseala; motiv pentru care, a aparut mistocareala aia; asteptam dotarea politistilor cu "obosimetru".
0

#486 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 10:36 AM

Ce ma mira pe mine e ca Federatia tace. N-am vazut niciun fel de pozitie oficiala (nici pro, nici contra). De unde trag concluzia ca ordinul le convine. Ei ar fi cei mai in masura sa aiba un cuvant de spus si sa vina cu solutii. Dar probabil ca le pica bine (nu-mi dau seama de ce).
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#487 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 January 2014 - 10:39 AM

Traducerea nu este o problema. Senzul ei mai mult.
Nu sintem practic nimeni, nu sintem nici macar o asociatie.
De adevarat util ar fi o asociatie care sa aiba dintr-o data macar 2-3000 de membri din care sa face o comisie care sa poate lua legatura officiala.
Ca totusi cite stiu eu administratie trebuie sa raspunde la termeni de 30 zile.
Daca avem asa multi membri o sa avem si fonduri sper sa angajam avocatura si sa fim auzit.
Sa discutam aici detalii regulamentului nu are sens pana nu exista forma pe care sa va merge.
Sunt convins ca exista cineva care are deja o asociatie activa in domeniu care putea fi folosita.
Avem in Bistrita ramas din ultimul esec de ar face aerodrom activi inca Asociatia Aeroclub Bistrita si poate sint si in alta parte.
Ce ma pune pe ginduri totusi este ca multi mari modelisti care o conosc eu nu sa exprim chiar deloc.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 26 January 2014 - 10:42 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#488 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 January 2014 - 10:39 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 25 January 2014 - 09:15 PM, a spus:

Niste ..... electronisti ... n'are a face cu aeromodelismul .. am mai tot spus-o !

E doar o provocare pentru pasionatii de electronica cu emitatoarele si antenele lor "miraculoase" .

Ei sunt insa in carti si isi pot continua hobby-ul linistiti :

Or sa faca echipe de doi ... ii baga in cur partenerului un vibrator si il suie in trenul de Satu Mare ...
Da cu viteza din stick-uri iar prin telefon e " keep in touch" cu fericitul si isi verifica " bataia " sistemului de antene ...

La intoarcerea din " teste " schima rolurile ..

P.S.

Sa te tii pe urma teste in .... grup !


Ei nah cometariu.. o sa zburam pe ordinul 8 pana in 2016.. iar topicul asta o sa ajunga la 100+ pagini fara un rezultat.
0

#489 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 26 January 2014 - 10:43 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 26 January 2014 - 10:21 AM, a spus:

Saltare,

Nu trebuie sa inventam reguli sau alte specificatii, luam cel mai bun exemplu din UE si incercam sa il promovam. Pana acum Germania pare cel mai bun exemplu. Tot timpul vrem sa adaptam.



Sincer sa fiu nu am citit mare lucru in materie iar propunerea mea parea tot mai "irealizabila" pe masura ce o scriam dar, teama mea este ca treaba se raceste si nu facem ce trebuie.
Intradevar, o reglementare din CE care functioneaza si ne "convine" ar fi de sustinut. Numai sa o facem.
0

#490 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 January 2014 - 10:45 AM

Vezi postareawabo1, la 26 January 2014 - 10:39 AM, a spus:

Traducerea nu este o problema. Senzul ei mai mult.
Nu sintem practic nimeni, nu sintem nici macar o asociatie.
De adevarat util ar fi o asociatie care sa aiba dintr-o data macar 2-3000 de membri din care sa face o comisie care sa poate lua legatura officiala.
Ca totusi cite stiu eu administratie trebuie sa raspunde la termeni de 30 zile.
Daca avem asa multi membri o sa avem si fonduri sper sa angajam avocatura si sa fim auzit.
Sa discutam aici detalii regulamentului nu are sens pana nu exista forma pe care sa va merge.
Sunt convins ca exista cineva care are deja o asociatie activa in domeniu care putea fi folosita.
Avem in Bistrita ramas din ultimul esec de ar face aerodrom activi inca Asociatia Aeroclub Bistrita si poate sint si in alta parte.
Ce ma pune pe ginduri totusi este ca multi mari modelisti care o conosc eu nu sa exprim chiar deloc.


Deci nu sunt in asociatie, nu am voie sa zbor, iarasi ?!

Vad ca nimeni nu se gandeste sa atace la esente problema. S-a argumentata ca nu e spatiu aerian disponibil, ca este totul al Armatei... si inghitim asta pe nemestecate ? Cu proprietarea privata cum este? Pana la ce inaltime este aerul meu propriu deasupra campului pe care il detin ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#491 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 January 2014 - 10:47 AM

Vezi postareabizu, la 26 January 2014 - 10:01 AM, a spus:

...
La final, ar iesi, poate, o propunere care sa ne reprezinte si sa ne multumeasca pe toti.
Asadar, capitolele (va rog sa completati):
- definirea si delimitarea terenului de zbor
- legat de proprietate
- legat de vecinatati si eventual de dimensiuni
,,,

Nici n-ai inceput bine si o sa te incurc cu comentarii. Amestecam doua lucruri: conditiile pentru terenurile de zbor cu zborul in sine.
Pentru realizarea unui teren de zbor, cred ca lucrurile sunt deja legiferate si clare. Ramane de vorbit despre zborul de agrement, cu aeromodele.
- trebuie vorbit cel mult de terenul (pista) de decolare sau aterizare. Spatiu aerian nu este privat absolut deloc, proprietarul terenului nu are in proprietate nimic din aerul de deasupra lui (din nefericire!).
- legat de proprietate nu trebuie precizat nimic, asta inseamna ingroparea in hartii. Cel mult despre conditiile de siguranta. Nici macar de acordul proprietarului nu trebuie discutat, deoarece exista deja legi clare legate de proprietate. Trebuie sa ai acordul lui, se stie asta, dar nu trebuie trecut si in alta lege.
Si tot asa...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#492 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 26 January 2014 - 10:48 AM

Inca de anul trecut imi trecea prin minte sa ma afiliez unui club. M-am documentat cat de cat si am aflat ca FRMD nu gestioneaza decat latura competitionala pe categorii consacrate, lucru care nu ma poate atrage.
Avem cluburi la Galati, dar asta presupune participarea la competitii in timp ce eu sunt amator doar de recreere si divertisment cu trainere, spume si alte "inventii" zburatoare neincluse in lista FRMD. Imi plac si acrobatele de exemplu, dar inca nu am unul, antrenamente n-as avea posibilitatea sa le fac asa cum suna ordinul, si oricum, la varsta mea iese din discutie performanta sportiva, ceea ce nu inseamna ca accept ca cineva sa-mi interzica apriori dreptul de a ma relaxa cum imi place in mod abuziv. Daca FRMD doreste sa se ocupe si de latura practica si recreativa, atunci cu mare placere ma inscriu. Ar fi o varianta, care ar implica doar excluderea limitarii zborului numai la competitii.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 26 January 2014 - 10:50 AM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#493 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 January 2014 - 10:50 AM

Vezi postarearenatoa, la 26 January 2014 - 10:45 AM, a spus:

Cu proprietarea privata cum este? Pana la ce inaltime este aerul meu propriu deasupra campului pe care il detin ?


Spatiul aerian nu apartine proprietarului terenului sub nici o forma si nu exista nici o limita de inaltime. Vorba unui coleg, si un automodel RC cu camera video, daca sare peste o groapa, intra in spatiul aerian national si tare mi-e teama sa nu fie catalogat aeronava, ca se gasesc ceva suprafete portante si la aia.

Din pacate nu avem nimic deasupra solului. Nici cu subsolul nu mi-e rusine, ca si acolo e cu mare cantec. E al tau cat nu-l vor altii. Proprietatea omului in Romania este cam cat intra plugul in pamant si cat are groapa de adanca dupa ce moare. Asta e dreptul nostru de proprietate, pentru asta traim sau luptam.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 January 2014 - 10:52 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#494 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 January 2014 - 10:55 AM

Renatoa, nu ai ascoiatie, nu poti reprezinta de cit pe tine insusi. Nu vrei sa intelgei ca unirea este singura solutie si un demrs COMUN.
Asta este singura pozibilitate, restul este bla bla.Dar stiu din experiente din ultimi 20 ani in Romani ca nu prea dorest nimeni sa ascoieze sau sa alutar cu adresa si semnatura. Foarte greu.Din asta am dat si noi cum sa spune "chix" in Bistrita si ne am ales cu costuri fara rezultat.
Fara asociere formala nu se va face nimic.Dac nici macara asta sa pricepe, restl discutiilor este absolut inutil si nefolositor.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#495 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 26 January 2014 - 11:09 AM

Vezi postareaMLGore, la 26 January 2014 - 12:14 AM, a spus:

Apropo de ski. In Austria nu esti despagubit de catre asigurare decat daca accidentul a fost facut pe partie marcata. Daca zburai ca zmeul prin padure si ai facut bau la brad, iti platesti spitalizarea.
Sustin in continuare ideea ca modelismul trebuie reglementat, macar pt. cei ce-l vor reglementat, dar reglementat cu bun simt.Adica niste reguli simple de genul: nu ai voie sa zbori la peste 150m altitudine, modelul trebuie sa aibe maxim 25kg, nu mai aproape de 1km de zonele rezidentiale, daca filmezi sa o faci cu respectarea intimitatii,adica sa te filmezi pe tine si prietenii nu pe Leana cum face topless la ea in curte, echipamente radio in frecvente si puteri legale, etc. Pt. astea nu ai nevoie nici de federatie, nici de terenuri omologate. Pt. cei ce zboara in cadrul unui club ce are teren amenajat sa se acorde posibilitatea omologarii terenului si a obtinerii asigurari de raspundere civila.
Tot ce am scris mai sus e pt. hobby. Pt. firmele care vor sa faca bani din treaba asta, se pot introduce reguli pt. obtinerea autorizatiilor necesare. Ordinul in cauza depaseste cu mult orice limita.

PS. In continuare consider ca FPV-ul si dronele au dus la crearea acestei situatii, pana acum 4-5 ani nu stia nimeni de noi, desi modelismul in tara asta se practica de mult mai multi ani. Ca fapt divers, pt. FPV: modelele noastre se vad pe radar!


Asa este, cum zici dar nimeni nu s-a gandit sa interzica schiul ca si-a rupt Schumacher gatul.Zbori in spatii amenajate(ceea ce este de preferat)respecti regulile casei plus cele date prin lege.Problema noastra este ca nu sunt suficiente locuri amenajate si de aceea legea trebuie adaptata conditiilor din Romania.
In cazul acestei legi se aplica foarte bine zicala "Prea mult strica si cei prea putin nu se ajunge"
Sper ca nu s-a inteles ca sunt impotriva regulilor,de bun simt bineinteles.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#496 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 26 January 2014 - 11:18 AM

Vezi postareawabo1, la 26 January 2014 - 10:55 AM, a spus:

Renatoa, nu ai ascoiatie, nu poti reprezinta de cit pe tine insusi. Nu vrei sa intelgei ca unirea este singura solutie si un demrs COMUN.
Asta este singura pozibilitate, restul este bla bla.Dar stiu din experiente din ultimi 20 ani in Romani ca nu prea dorest nimeni sa ascoieze sau sa alutar cu adresa si semnatura. Foarte greu.Din asta am dat si noi cum sa spune "chix" in Bistrita si ne am ales cu costuri fara rezultat.
Fara asociere formala nu se va face nimic.Dac nici macara asta sa pricepe, restl discutiilor este absolut inutil si nefolositor.


M-am mai lovit de acesta problema si ai dreptate. Facem una noua sau o folosim pe cea existenta, FRMD prin modificarea statutului. Numai astfel putem discuta si rezolva ceva, desi si acest lucru este destul de anevoios. Cat timp vedem doar interesul individual, suntem morti.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#497 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 January 2014 - 11:20 AM

Ai punctat bine, cu regulile de bun simt. Cred cabsolut toti acceptam regulile atat timp cat sunt corecte pentru toata lumea si cat sunt posibil de indeplinit. Chiar si conditiile acestui ordin ar parea suportabile daca ar putea fi indeplinite. Pentru ca tare mi-e teama ca lucrurile scrise usor prin articole vor deveni pentru modelisti extrem de complicate.

E pe langa subiect, dar ziceau pe undeva "sa detina drept de proprietate" pentru aeronava. Daca e un model cumparat, e OK, arat factura, chitanta. Dar daca e construit de mine, nu cumva inseamna ca trebuie sa merg cu dosarul cu hartii, sa fac teste si sa-l omologhez? Adica sunt trecut la grupa mare desi nu-s nici macar la gradinita. Candva poate veni vorba de pilotat aeronava. Adica s-ar putea trezi un destept ca te pune la coada cu pilotii de 1:1 sa treci prin aceleasi proceduri. Ca legea nu mai face diferenta. Ca esti la mansa, ca ai statia RC in mana sau cablurile de la captive, tot pilot te numesti.
Mai zicea cineva pe undeva ca in 2 ani nu a reusit sa obtina o asigurare pentru aeromodel, ca nu face nimeni. Pai daca nu face sa-mi dea la mana hartie ca in Romania nu se face sa pot indeplini conditiile ordinului, sa pot bifa literele din asticol, sa ies la zbor.
La asta ma gandesc cand spun ca ar trebui sa fie reguli de bun simt. Precis ca si cei cu dronele isi doresc sa activeze in legalitate, sa nu mai poata fi sicanati de orice purtator de bocanci.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 January 2014 - 11:22 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#498 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 11:21 AM

Concret putem face o asociatie (sau club sportiv, un jurist poate sa ne zica cum e mai bine).

De pilda Diesel de la auto se ocupa de acte pentru firme, banuiesc ca se poate ocupa si pentru asociatii.

Trebuie sa se ofera careva bun la organizare (sau chiar Diesel) care sa stranga banii si actele/adeziunile pentru infintare.

Evident e vorba de bani dar banuiesc ca suntem destul de multi astefel incat o taxa de 50 RON pe an sa fie suficienta. Asociatia poate negocia inclusiv o asigurare pentru membrii (asa cum e in alte tari), asiguratorul e fericit, primeste bani gramada si nu da nimic in schimb.

Adadar, eu sunt foarte dispus sa ma inscriu intr-o astfel de asociatie, sa dau bani si eventual sa particip la luarea deciziilor. Nu sunt dispus sa particip la partea de organizare/legalizare ca nu sunt bun la asa ceva.

Nu uitati ca in acest hobby e circulatie foarte mare. Pe hobistul mediu il tine pasiunea cam 2 ani. De aceea tot timpul 95% din cei activi pe forum sunt proaspeti.

EDIT

Si pei care fac poze/filmare aeriana au nevoie de o asociatie altfel sansele lor sunt zero, cu asociatie mai au o sansa chiar daca e 1:1000000.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 26 January 2014 - 11:24 AM

0

#499 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 26 January 2014 - 11:23 AM

Vezi postareawabo1, la 26 January 2014 - 09:20 AM, a spus:

Am posta si pe RC Network
Vedem daca ceva sa miste.


De trei ani m-am inscris si eu ca membru pe acest forum si pe inca 2 forumuri germane de modelism. Si ce credeti? Nici n-am voie sa postez, numai sa citesc. De ce? Pt ca-s roman. In 2011, cat am stat in Germania, am vrut si eu sa mai cumpar cate ceva de la bursele lor de vanzari. N-am avut voie.
0

#500 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 26 January 2014 - 11:30 AM

Buey .. io imi bag ... ceva in aeromodelele mele ... voi cu ale voastre faceti ce vreti !
Asa ca va las ca am treaba .... imi continui pasiunea cu pescuitul si am de facut cateva monturi de ... copca ! - sa vad cum scad tempeatura
la apa din cada !

Pa ! Pa ! .. si o sa va urmaresc la T.V. daca o sa dea cumva .... jandarmeria vre-un comunicat sec referitor la vre-un miting .


1 - Cu schiurile te dai pe partie amenajata , in rest e pe barba ta ( sau pe teasta ta )
2 - Cu patinele te dai pe patinoarele amenajate , daca cazi sub copca in Herastrau asta e .. sa fii imbracat gros totusi ( ca sa nu te chinui - ajungi sigur mai repede la fund )
3 - Vrei liniuta cu Mustang-ul ? ... se mai fac in cadru organizat pe pista de la Baneasa .. altfel poti ramane fara permis si nu numai ..
Vrei sa bagi un inot sau o saritura de la trambulina ? .. incearca la Aqua Magic sau Floreasca ... daca te crezi Tarzan si cazi in freza si iti rupi cervicala pe Arges , Mures sau pe Dambovita la Unirea .. asta e ! .. sa nu ai pretentii .. SMURD, Salvare .. d'astea !
4 - Altfel de "LINIUTE" sunt la fel de ... nocive si tot aia cu niste chestii trase pe cap le pun capat !
5 - Iti place tiroliana ? .. sunt spatii amenajate ! .. antenele de pe blocuri nu le recomand .. dar daca tii mortis ... macar limiteazate la
blocurile cu 4 etaje ca sa nu fii necajit !
6 - Iti plac drumetiile montane ? .. eee lasa acasa trusa de grafiti si urmareste marcajele deja facute ... ale tale afara de partea artistica poate nu vor duce nicaieri ...
7 - Pusca de vanatoare tip "boc" sa o tii ca la carte .. in lada, demontata, si cartusle separat ! .. nu d'alta .. da sa nu se uita a batrana pe teava in lipsa vizorului de la usa si curioasa fiind de fel ..


Daaca vreti pot continua asa inca vre-o cateva zile pana sa ajung la partea care va intereseaza .. cu aeromodele, PFV, Drone si flocii vecinei
de peste doua cartiere luate in zoom-ul profi al unuia dintre voi ...

P.S.

Unii dintre voi se vor organiza ca la carte ( cu Federatie, cu terenuri etc ) altii vor ramane .. haiduci .. sau ca Nicusor de la Braila !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#501 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 January 2014 - 11:32 AM

Vezi postareaViorelX, la 26 January 2014 - 11:23 AM, a spus:

De trei ani m-am inscris si eu ca membru pe acest forum si pe inca 2 forumuri germane de modelism. Si ce credeti? Nici n-am voie sa postez, numai sa citesc. De ce? Pt ca-s roman. In 2011, cat am stat in Germania, am vrut si eu sa mai cumpar cate ceva de la bursele lor de vanzari. N-am avut voie.

RC Network este destul de restrictiv asta asa este. Dac doresti fa iti un cont cu oricare adresa de mail de pe web.de Contul meu pe Rc Network este cu adresa din Romania si adresa de mail tot romanesc. Deci ceva nu ai reusit sa intelegi. Eventual trimitem un mesaj privat.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#502 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 January 2014 - 11:38 AM

De pe RC Network venea idea sa se adresese direct la Asociatii DAEC si DMFV pentru suport ca au 80000 de membri si ar trebui sa fie intesresate ca intro tara europeana sa fie respectate reguli europeene.

" Einfach dem DAEC und DMFV melden, die sollen sich um das Thema kümmern, zu was hat man über 8o.ooo Mitglieder??
Man kann doch nicht EU tauglich werden und dann das Modellflugverbot. DAs passt doch nicht. Anders natürlich bei Copter, da ist das evt. wegen fotografieren verboten!
"

Walter Born
rhc@born.ro
0

#503 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 26 January 2014 - 11:39 AM

Vezi postarearenatoa, la 26 January 2014 - 10:45 AM, a spus:

Deci nu sunt in asociatie, nu am voie sa zbor, iarasi ?!

Vad ca nimeni nu se gandeste sa atace la esente problema. S-a argumentata ca nu e spatiu aerian disponibil, ca este totul al Armatei... si inghitim asta pe nemestecate ? Cu proprietarea privata cum este? Pana la ce inaltime este aerul meu propriu deasupra campului pe care il detin ?


Daca ai un teren de o anumita X suprafata si este domeniu privat asta nu inseamna ca ceea ce este sub el sau deasupa lui este tot al tau adica zacaminte naturale sau spatial aerian deasupra acelui teren ..... cel putin asa stiu eu.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#504 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 26 January 2014 - 11:48 AM

@stiganas, ceea ce spui este corect, am mai participat la asa ceva ca instructor auto la Galati. In cazul de fata, avand in vedere distributia geografica nationala a membrilor potentiali trebuie facuta asociatia (propun titulatura "Asociatia Aeromodelistilor Amatori") la Bucuresti, inregistrata la tribunal cu sediu, telefon, statut... bla bla.. Ma tem ca ne vom scoate avioanele pe ebay daca nu ne dezmeticim.
Sumele necesare nu sunt mari, dar e nevoie de sediu, reprezentanti, cont bancar.... juristul stie mai bine.

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 26 January 2014 - 11:49 AM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#505 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 January 2014 - 11:54 AM

Wabo,

Fii amabil, la parpante cum e?

- cum se inmatriculeaza aripa?
- cum se inregistreaza terenul de zbor?
- ce licente/inregistrari sunt necesare ca sa zbori (declari zborul)?
0

#506 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 11:55 AM

Din ce stiu, exista deja Asociatia Romana de Modelism care are si un forum (concurent) si un teren de zbor (iar nu stiu de ce nu e voie sa amintim de el aici). Ma gandesc ca oamenii aia au deja "infrastructura" necesara unei Asociatii, dar nu stiu de ce aici s-a incetatenit regula ca n-avem voie sa vorbim despre ei. Ar fi deja mult mai simplu sa ne inscriem la ei si sa-i cooptam in treaba asta. pe forumul lor s-a discutat deja ceva in sensul acesta. Nea Gigi stie ca e si acolo...
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#507 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 12:10 PM

Asa e, scuze, am uitat. E o directie care merita investigata.

Vezi postareaRower, la 26 January 2014 - 11:55 AM, a spus:

Din ce stiu, exista deja Asociatia Romana de Modelism care are si un forum (concurent) si un teren de zbor (iar nu stiu de ce nu e voie sa amintim de el aici). Ma gandesc ca oamenii aia au deja "infrastructura" necesara unei Asociatii, dar nu stiu de ce aici s-a incetatenit regula ca n-avem voie sa vorbim despre ei. Ar fi deja mult mai simplu sa ne inscriem la ei si sa-i cooptam in treaba asta. pe forumul lor s-a discutat deja ceva in sensul acesta. Nea Gigi stie ca e si acolo...

0

#508 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 January 2014 - 12:17 PM

Vezi postareavlad1, la 26 January 2014 - 11:54 AM, a spus:

Wabo,

Fii amabil, la parpante cum e?

- cum se inmatriculeaza aripa?
- cum se inregistreaza terenul de zbor?
- ce licente/inregistrari sunt necesare ca sa zbori (declari zborul)?


Nu am brevet romanesc, nu stiu. Sint destui aici pe Forum cu brevet de parapanta sau ULM romanesc.
Intrebati pe ei.
Eu indata ma retrag din discutia ca se vede ca nu ne indreptam spre organizare, nu sare nimeni sa incepe demersul.

Exepmplu:
"Certificatele privind aeronavele civile

Art. 71 . – (1) Aeronavele civile care se înmatriculeazã în România, motoarele si elicele acestora trebuie sã posede un certificat de tip emis de Ministerul Transporturilor.
(2) În certificatul de tip se înscriu durata valabilitãtii acestuia, conditiile si limitãrile care sunt cerute în interesul sigurantei zborului.
Art. 72. – (1) Productia de serie a aeronavelor civile si a componentelor acestora se autorizeazã de Ministerul Transporturilor printr-un permis de productie, în baza constatãrii cã produsele de serie ale oricãrei aeronave civile, pentru care a fost emis un certificat de tip, se conformeazã acestuia.
(2) În permisul de productie se înscriu durata de valabilitate a acestuia, conditiile si limitãrile care sunt necesare în interesul sigurantei zborului.
Art. 73. – (1) Punerea în serviciu a unei aeronave civile nu poate fi fãcutã decât dupã obtinerea certificatului de navigabilitate, eliberat în urma constatãrii cã aeronava civilã este conformã cu certificatul de tip, cu conditiile prevãzute în permisul de productie si cã este aptã de zbor.
(2) În certificatul de navigabilitate se înscriu durata valabilitãtii, categoriile de activitãti pentru care aeronava civilã poate fi folositã, alte conditii si limitãri impuse de asigurarea sigurantei zborului.
Art. 74. – (1) Ministerul Transporturilor emite reglementãri aeronautice specifice privind certificarea aeronavelor civile.
(2) Ministerul Transporturilor poate stabili categorii de aeronave si parasute care, prin exceptie de la prevederile art. 73, pot efectua zboruri fãrã sã detinã certificat de tip si/sau de navigabilitate."

Walter Born
rhc@born.ro
0

#509 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1549
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 January 2014 - 12:21 PM

Vezi postareastiganas, la 26 January 2014 - 12:10 PM, a spus:

Asa e, scuze, am uitat. E o directie care merita investigata.



A fost propus cred ca deja pe prima pagina de discutii...Iar cei care au aces la forumul lor...eu sunt banat... pot sa verifice si sa ea contactul.
Ar fi o reluare totusi de o incercare care ei au mai facut o si nu sunt ferm convins ca vor sa se sacrifice bani si timp inca o data pentru o comunitate unde, vezi ca si ei sint banati aici...
Bisericute. Romania este pe curs de autodistrugere, nu are nevoie inamici externi. Vezi si articolul din Gindul.info de astazi sau ieri.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#510 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 January 2014 - 12:28 PM

http://www.gandul.in...-avion-11964833

Asta este si mai aproape de topic...

http://riscograma.ro...bazat-pe-spagi/
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro