Modelism - RHC Forum: Aeromodelism interzis in Romania - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Aeromodelism interzis in Romania incepind din 1 februarie 2014

#451 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 25 January 2014 - 09:27 PM

Aaaaa ... era sa uit ! .. daca o sa vedeti un grup de "turisti" in transa cu zambetul lui Iliescu blocat pe mutra in telecabina
ce duce la Babele e clar .... se fac teste de altitudine ! .. nu ii deranjati !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#452 Useril este offline   cristilo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 14-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2014 - 09:46 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 25 January 2014 - 09:15 PM, a spus:

Niste ..... electronisti ... n'are a face cu aeromodelismul .. am mai tot spus-o !

E doar o provocare pentru pasionatii de electronica cu emitatoarele si antenele lor "miraculoase" .

Ei sunt insa in carti si isi pot continua hobby-ul linistiti :

Or sa faca echipe de doi ... ii baga in cur partenerului un vibrator si il suie in trenul de Satu Mare ...
Da cu viteza din stick-uri iar prin telefon e " keep in touch" cu fericitul si isi verifica " bataia " sistemului de antene ...

La intoarcerea din " teste " schima rolurile ..

P.S.

Sa te tii pe urma teste in .... grup !


No offence, dar cred ca peste cateva zeci de posturi pe acest topic vor apare si echipele (nitro, FPV, dronisti...si ce-o mai fi)
personal am imbratisat acest hobby inspirat de unii ca voi, veterani si dupa ca m-am invatit cu spuma in sus si in jos un numar de luni am impins stacheta mai departe si am ajuns la FPV - folosind tot mai departe "spume". Daca este sa ma ocup de asta, merg singur pe camp la 20 de km de bucuresti dupa ce mi-am studiat si masurat atent terenul pe Google Earth sa incerc sa nu deranjez pe nimeni; am zeci de ore de filmare FPV la care ma uit singur si incerc sa urc stacheta si sa invat mai multe si despre zbor si despre electronica - ceea ce este ok pentru mine si ma tine in priza (la 51 de ani) nu postez filme ca sa ma dau mare si ceea ce fac din aceeasi placere pentru acre si tu faci ceea ce faci. Acum sunt fustrat putin cand citesc aici ca trebuie probabil sa fi nitro ca sa aparti acestei comunitati. Probabil ca din suparare si neputinta incepem sa ne catalogam intre noi.
my point este; ok, trebuie sa existe reguli inclusiv pentru FPV, dar mai important este aceasta mica comunitate sa gaseasca o forma a ramane unita pentru a putea eventual sa aiba o pozitie; nici eu nu sunt de acord cu cei care daca si-au permis sa-si cumpere un DJI Phantom V2 s-au grabit si posteze filmulteze HD (bineinteles cu Gopro 3 back edition) de prin parcuri si centrul bucurestiului; fara sa fi zburat probabil inainte nici macar o cioca (noroc cu tehnologia..)
Cred ca exista o bucata de cer pentru fiecare din noi important este sa o castigam impreuna.
0

#453 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5151
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 25 January 2014 - 10:00 PM

Vezi postareacristilo, la 25 January 2014 - 09:46 PM, a spus:


Cred ca exista o bucata de cer pentru fiecare din noi important este sa o castigam impreuna.



EXCELENT SCRIS!!!!!
0

#454 Useril este offline   vic 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1470
  • Inregistrat: 28-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Snagov

Postat 25 January 2014 - 10:12 PM

Am sa respect legea cind o sa reglementeze si zborul pasarilor.
0

#455 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 25 January 2014 - 10:23 PM

Unii dintre colegi cand zboara au langa ei un alt coleg ( helper ) care are grija ca atunci cand intamplator apare un aparat de zbor in zona
sa isi atentioneze colegul de situatie .. desi toate astea se desfasoara asa zis la VEDERE!
Si la intrunirile Hobby Construct spre exemplu domnul Giro era permanent in contac prin statie cu planoarele si ULM-urile care operau pe aerodrom
si prin microfon si statia de amplificare atentiona pilotul de aeromodel .. fie sa se retraga , fie sa aterizeze , fie sa amane decolarea ..

Eeee ... multi dintre acesti minunati colegi au depus toate eforturile sa aiba un loc de zbor la VEDERE civilizat , sigur, ..

Daca insa alti colegi zboara la 840 de metri altitudine sau mult mai sus ( vezi filmul postat de Stiganas ) , deasupra oraselor , satelor, institutiilor , deaspura campurilor, dealurilor, apelor ... e posibil ca tot efortul celorlalti sa se duca pe apa sambetei si bucata aia de cer
pentru fiecare sa o avem doar noaptea in somn ...


Asa ca tot la varianta cu grupri de cate doi si abonament la CFR recomand pentru cei care risca sa faca farame bucata aia de cer daca nu inteleg ca situatia s-a schimbat esential si trebuie sa incercata o rezolvare in limitele legii pentru a nu rupe si ultima speranta celor care fac aeromodelism adevarat.


P.S.

Numai un naiv poate gandii ca de ispravile celor cu DJ Phantom sau alte oratanii FPV, s-a aflat doar dupa pozele si filmele postate pe You Tube sau te miri ce forumuri ..... ridicate cu o drona pe langa ambasade, Cotroceni , si alte zone mai sensibile sperand ca daca nu le pui pe YouTube nu o sa se stie aia dormind in cisme .. si sunt destui care au facut ce am zis ...

Nici mersul caprioarelor nu e reglementat dar ca sofer cand intalnesti un semn de circulatie care atentioneaza acest lucru esti totusi obligat sa il respeti .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 25 January 2014 - 10:27 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#456 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 25 January 2014 - 10:59 PM

Vezi postareavic, la 25 January 2014 - 10:12 PM, a spus:

Am sa respect legea cind o sa reglementeze si zborul pasarilor.


Si pina atunci si eu zbor Mentorul de aproape 2 kile. <_<
0

#457 Useril este offline   Marian B. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2014 - 11:02 PM

Atat timp cat traim in tara lu' peste, unde orice analfabet ajunge mare senator, parlamentar sau euro parlamentar, atat timp cat inca suntem manati de mentalitati de genu' "io nu fac nimic cu X, cu y cu z, ca io's mai catolic decat Papa", atat timp cat dintre toti cei care au o afacere legata de multirotoare, planoare, avioane, elicoptere sau mandarine zburatoare se ridica doar 1-2-3, nu se va rezolva nimic. :)
Tipic, toata lumea face ceva dar nimeni nu face nimic. Pot sa numar pe degete persoanele care au luat ceva masuri evidente: Laur73, Para, Edi, Dramida(da, si el, pana una alta toti urlati pe forum, el e cam singurul care s-a dus la Televiziuni sa zica ceva, bine sau prost a zis ceva.)
Observ ca se incearca "aruncarea maimutei in curtea vecinului": Dramida e vinovat, aia cu FPV-ul sunt vinovati, ba nu, aia cu termicele sunt vinovati, stai...de fapt aia cu "ventilatoare" sunt vinovati, aia cu Phantom sunt vinovati, si lista poate merge mai departe in functie de imaginatia fiecaruia. In loc sa aruncam cu c@€&t in stanga si in dreapta si dam vina pe x,y,z, nu mai bine venim cu ideei constructive?
Prin prisma meseriei pe care o am, va pot spune doar atat: e groasa treaba, si o spun in perfecta cunostinta de cauza si stand de vorba cu colegii mei pot sa va spun ca se vor lua masuri destul de urate impotriva noastra...

Aceasta postare a fost editata de Marian B.: 25 January 2014 - 11:04 PM

Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, AXI 2814/22 Gold Line
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, Altigator A3536 Motors
Quad X Heavy Lift, PRO Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, MK3638 Motors
Hexa, DJI F550 Frame, DJI NAZA v1, DJI GPS, Roxxy 2827-35, Altigator 40A ESC's, Graupner MX-12, Tarot T-2D Brushless Gimbal
Hexa DJI F550 Frame, DJI Naza v2, DJI GPS, DJI Motors, DJI Mini Osd, DJI Bluetooth Module, DJI Zenmuse H3-2D, Graupner MX-20
...si un DJI Phantom, ca e alb! :))
0

#458 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2014 - 11:12 PM

Nu a aruncat nimeni cu nimic si nu am vazut nici o impartire pe gasti. Pur si simplu se despica firul in patru. Si au fost destule idei constructive.

Cat de groasa e treaba, ce se intelege prin masuri destul de urate ?

Vezi postareaMarian B., la 25 January 2014 - 11:02 PM, a spus:

Prin prisma meseriei pe care o am, va pot spune doar atat: e groasa treaba, si o spun in perfecta cunostinta de cauza si stand de vorba cu colegii mei pot sa va spun ca se vor lua masuri destul de urate impotriva noastra...

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 25 January 2014 - 11:33 PM

0

#459 Useril este offline   Marian B. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2014 - 11:16 PM

Vrei exemple din acest topic? Care sunt ideeile alea, ca eu nu vad decat argumente impotriva, aproape, fiecarei ideei de pe aici: sa nu iesim in strada, sa nu mergem la TV, sa nu ii scriem tipei de Minesterul Transporturilor, etc.
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, AXI 2814/22 Gold Line
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, Altigator A3536 Motors
Quad X Heavy Lift, PRO Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, MK3638 Motors
Hexa, DJI F550 Frame, DJI NAZA v1, DJI GPS, Roxxy 2827-35, Altigator 40A ESC's, Graupner MX-12, Tarot T-2D Brushless Gimbal
Hexa DJI F550 Frame, DJI Naza v2, DJI GPS, DJI Motors, DJI Mini Osd, DJI Bluetooth Module, DJI Zenmuse H3-2D, Graupner MX-20
...si un DJI Phantom, ca e alb! :))
0

#460 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 25 January 2014 - 11:46 PM

Domnule Gigi,pe bune zici ca esti de-al lor.O tii una si buna ca degeaba scriem si ne strofocam ca nu ne baga nimeni in seama.Poate asa o fi, da macar murim impacati.
Normal ca trebuie helper daca zbori pe un aerodrom ,nu?Da eu daca zbor pe un camp, unde nu este nici dracu de cine sa ma feresc?
Foarte frumos ca s-au facut cluburi si terenuri de zbor si este normal ca acolo sa se zboare in anumite conditii.In locurile neorganizate trebuie respectate anumite reguli de bun simt:nu zbori langa aeroporturi, cladiri, unitati militare etc.
Ce ma uimeste este ca si unii dintre noi exageram sustinand anumite reglementari drastice care nu sunt general valabile;de exemplu eu nu vreau sa ma afiliez nici unui club si nici FRMd,ce, asta inseamna ca nu pot practica acest hobby? Adica daca merg cu bicicleta sau merg pe schiuri(vezi Huidu ,Schumacher)si nu sunt afiliat la vreun club nu pot sa merg pe camp sau pe un deal la soacramea neamenajat special sa ma dau cu schiurile?
Si apropo, mi-o trebui asigurare?
Decat sa ne vaitam ca fotbalistii in careu, mai bine hai sa facem ceva sa salvam, daca se mai poate ,daca nu ,bafta si minuni!

P.S.Imi place si pescuitul, ce zici bagam de-o asigurare, sa nu care cumva sa ne dam cu plumbii in cap pe balta?
Sau o inregistrare a sculelor, ca nu cumva sa ne bagam la vreun braconaj.

Aceasta postare a fost editata de nicolas: 25 January 2014 - 11:48 PM

Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#461 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 26 January 2014 - 12:04 AM

Nu vad partea constructiva...

Vezi postareaMarian B., la 25 January 2014 - 11:02 PM, a spus:

Atat timp cat traim in tara lu' peste, unde orice analfabet ajunge mare senator, parlamentar sau euro parlamentar, atat timp cat inca suntem manati de mentalitati de genu' "io nu fac nimic cu X, cu y cu z, ca io's mai catolic decat Papa", atat timp cat dintre toti cei care au o afacere legata de multirotoare, planoare, avioane, elicoptere sau mandarine zburatoare se ridica doar 1-2-3, nu se va rezolva nimic. :)
Tipic, toata lumea face ceva dar nimeni nu face nimic. Pot sa numar pe degete persoanele care au luat ceva masuri evidente: Laur73, Para, Edi, Dramida(da, si el, pana una alta toti urlati pe forum, el e cam singurul care s-a dus la Televiziuni sa zica ceva, bine sau prost a zis ceva.)
Observ ca se incearca "aruncarea maimutei in curtea vecinului": Dramida e vinovat, aia cu FPV-ul sunt vinovati, ba nu, aia cu termicele sunt vinovati, stai...de fapt aia cu "ventilatoare" sunt vinovati, aia cu Phantom sunt vinovati, si lista poate merge mai departe in functie de imaginatia fiecaruia. In loc sa aruncam cu c@€&t in stanga si in dreapta si dam vina pe x,y,z, nu mai bine venim cu ideei constructive?
Prin prisma meseriei pe care o am, va pot spune doar atat: e groasa treaba, si o spun in perfecta cunostinta de cauza si stand de vorba cu colegii mei pot sa va spun ca se vor lua masuri destul de urate impotriva noastra...

Aceasta postare a fost editata de edy_lucian: 26 January 2014 - 12:05 AM

0

#462 Useril este offline   Marian B. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 12:10 AM

Nci eu in comentariu tau... Nu asta era ideea, citeste printre randuri, poate gasesti totusi ceva.
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, AXI 2814/22 Gold Line
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, Altigator A3536 Motors
Quad X Heavy Lift, PRO Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, MK3638 Motors
Hexa, DJI F550 Frame, DJI NAZA v1, DJI GPS, Roxxy 2827-35, Altigator 40A ESC's, Graupner MX-12, Tarot T-2D Brushless Gimbal
Hexa DJI F550 Frame, DJI Naza v2, DJI GPS, DJI Motors, DJI Mini Osd, DJI Bluetooth Module, DJI Zenmuse H3-2D, Graupner MX-20
...si un DJI Phantom, ca e alb! :))
0

#463 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 12:14 AM

Apropo de ski. In Austria nu esti despagubit de catre asigurare decat daca accidentul a fost facut pe partie marcata. Daca zburai ca zmeul prin padure si ai facut bau la brad, iti platesti spitalizarea.
Sustin in continuare ideea ca modelismul trebuie reglementat, macar pt. cei ce-l vor reglementat, dar reglementat cu bun simt.Adica niste reguli simple de genul: nu ai voie sa zbori la peste 150m altitudine, modelul trebuie sa aibe maxim 25kg, nu mai aproape de 1km de zonele rezidentiale, daca filmezi sa o faci cu respectarea intimitatii,adica sa te filmezi pe tine si prietenii nu pe Leana cum face topless la ea in curte, echipamente radio in frecvente si puteri legale, etc. Pt. astea nu ai nevoie nici de federatie, nici de terenuri omologate. Pt. cei ce zboara in cadrul unui club ce are teren amenajat sa se acorde posibilitatea omologarii terenului si a obtinerii asigurari de raspundere civila.
Tot ce am scris mai sus e pt. hobby. Pt. firmele care vor sa faca bani din treaba asta, se pot introduce reguli pt. obtinerea autorizatiilor necesare. Ordinul in cauza depaseste cu mult orice limita.

PS. In continuare consider ca FPV-ul si dronele au dus la crearea acestei situatii, pana acum 4-5 ani nu stia nimeni de noi, desi modelismul in tara asta se practica de mult mai multi ani. Ca fapt divers, pt. FPV: modelele noastre se vad pe radar!

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 26 January 2014 - 12:18 AM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#464 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 26 January 2014 - 12:23 AM

Am auzit povestea asta cu "ne asteapta ceva rau" de anul trecut. Speram ca nu se va intampla. Din nefericire cei care au detalii mai multe si care ar putea avea o influenta, nu au facut si nici nu fac nimic.
De zburat se zboara de zeci de ani, dar abia de cand a luat amploare fenomenul comercial cu filmarile aeriene s-a schimbat optica "unora". Imi plac teribil de tare si dronele si orice zburatoare, dar tind sa cred ca au avut un mare aport la ceea ce se intampla acum.
Si da sunt impotriva acestui ordin si am scris si pe pagina doamnei, dar eu personal nu pot face mai mult.
De aceea speram ca discutiile purtate aici sa duca la o idee salvatoare sau macar la ceva mai bun in ceea ce priveste regulamentele de zbor pentru aeromodele.
Pacat ca ajungem sa scriem si sa replicam taios la orice postare.
Scuze daca am deranjat.
Numai bine !



"Nci eu in comentariu tau... Nu asta era ideea, citeste printre randuri, poate gasesti totusi ceva."

Aceasta postare a fost editata de edy_lucian: 26 January 2014 - 12:25 AM

0

#465 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 26 January 2014 - 12:23 AM

Vezi postareaMLGore, la 26 January 2014 - 12:14 AM, a spus:

pt. FPV: modelele noastre se vad pe radar!


Mda?Si pe ce radar?Cine monitorizeaza radarul ala?Ziceam ceva pagini in urma ca zbor langa o unitate de frotiera,unde polistitii care mai fac patrule se opresc sa se uite in monitorul meu(cu fpv) cand ma gasesc si nu-mi zic nimic de rau.Nici azi nu a fost vreo diferenta.Eu cred ca nu o sa ne afecteze deloc acest ordin si ca e facut doar ca sa bage lumea in sperieti.
0

#466 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 12:27 AM

Vezi postareaCiprian97, la 26 January 2014 - 12:23 AM, a spus:

Mda?Si pe ce radar?Cine monitorizeaza radarul ala?Ziceam ceva pagini in urma ca zbor langa o unitate de frotiera,unde polistitii care mai fac patrule se opresc sa se uite in monitorul meu(cu fpv) cand ma gasesc si nu-mi zic nimic de rau.Nici azi nu a fost vreo diferenta.Eu cred ca nu o sa ne afecteze deloc acest ordin si ca e facut doar ca sa bage lumea in sperieti.



Tu poti sa crezi orice, ca oricum esti minor si nu raspunzi penal, dar astia mai majori asa, ce facem?

PS. e vorba de radarul aero de la Chitila. Grenicerii tai de dunare cred ca poseda radar navo asa ca, daca vrei, poti incerca cu un hidroavion.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 26 January 2014 - 12:29 AM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#467 Useril este offline   Marian B. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 01:14 AM

Vezi postareaedy_lucian, la 26 January 2014 - 12:23 AM, a spus:

Am auzit povestea asta cu "ne asteapta ceva rau" de anul trecut. Speram ca nu se va intampla. Din nefericire cei care au detalii mai multe si care ar putea avea o influenta, nu au facut si nici nu fac nimic.
De zburat se zboara de zeci de ani, dar abia de cand a luat amploare fenomenul comercial cu filmarile aeriene s-a schimbat optica "unora". Imi plac teribil de tare si dronele si orice zburatoare, dar tind sa cred ca au avut un mare aport la ceea ce se intampla acum.
Si da sunt impotriva acestui ordin si am scris si pe pagina doamnei, dar eu personal nu pot face mai mult.
De aceea speram ca discutiile purtate aici sa duca la o idee salvatoare sau macar la ceva mai bun in ceea ce priveste regulamentele de zbor pentru aeromodele.
Pacat ca ajungem sa scriem si sa replicam taios la orice postare.
Scuze daca am deranjat.
Numai bine !



"Nci eu in comentariu tau... Nu asta era ideea, citeste printre randuri, poate gasesti totusi ceva."


Nu o lua asa, ca nu ti-a zis nimeni nimic rau. :) Sa dam vina pe x,y,z nu cred ca ne mai ajuta cu nimic, nu?
Fiecare face ce poate, eu eram doar suprins de rautatile subtile, sau nu, aruncate pe ici pe colo.
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, AXI 2814/22 Gold Line
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, Altigator A3536 Motors
Quad X Heavy Lift, PRO Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, MK3638 Motors
Hexa, DJI F550 Frame, DJI NAZA v1, DJI GPS, Roxxy 2827-35, Altigator 40A ESC's, Graupner MX-12, Tarot T-2D Brushless Gimbal
Hexa DJI F550 Frame, DJI Naza v2, DJI GPS, DJI Motors, DJI Mini Osd, DJI Bluetooth Module, DJI Zenmuse H3-2D, Graupner MX-20
...si un DJI Phantom, ca e alb! :))
0

#468 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 26 January 2014 - 02:20 AM

Copilul din noi.
Fisier atasat  1 - Copy.jpg (142.22K)
Number of downloads: 41

Uite tata sus cum zboara,
Un avion maricel,
Poti sa-mi iei si mie unul,
Chiar daca-i mai mititel ?

Poti sa tot visezi copile,
Ca intr-o zi tu o sa-l zbori,
Ca tocmai ne-a spus ministrul,
Zborul, nu-i pentru amatori.

Iar de indrazneti vreodata,
Catre cer tu sa privesti,
Iti recomand prima data,
Sa te uiti spre Bucuresti.

O sa-ntrebi, de ce mai tata?
Pentru mine-i un mister,
Si o sa-ti raspunc copile,
ORDIN DE LA MINISTER.

Dar nu vreau sa speriu lumea,
Nu vreau nici sa spionez,
Nu vreau sa arunc cu bombe,
Eu vreau doar sa ma distrez.

Dar noaptea cind dorm mai tata,
Mai am voie sa visez,
Ca eu zbor acolo sus,
Doar asa sa ma distrez?

Nu stiu mai copile draga,
Inca este un mister,
Dar daca vrei suna tata,
Chiar acum la minister.

Dar de ce mai tata draga,
Ca sunt doar un modelist,
De ce astia ma trateaza,
De parca sunt terorist ?

Dar cind cresc mare mai tata,
Pot sa merg sa protestez,
Sau ramin la stadiu-n care
Traiesc doar ca sa visez ?

Aceasta postare a fost editata de Huffy: 26 January 2014 - 02:21 AM

Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#469 Useril este offline   Wheelflyer 

  • Members
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 16-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Calator

Postat 26 January 2014 - 02:45 AM

Oarecum offtopic, insa ar putea avea o legatura indirecta (referitor si la unele semne de intrebare ce se pun oìin legatura cu incidentul aviatic).

"Distribuiti masiv! Avem nevoie de specialisti care pot interpreta asta!
E foarte tare! ELT este frecventa de emisie pe care o avea avionul lui Iovan. Pe aeronavele vechi, inclusiv BN2, existau doua emisii in ELT: una pe 121,5 Mhz- frecventa civila si alta pe 243 Mhz-frecventa militara. Romatsa nu era autorizata sa intercepteze decit frecventa civila, de pe 121,5 Mhz. Poate Iovan a incercat si pe frecventa militara? Poate de-aia a sunat armata sa-si ofere sprijinul? Poate de-aia s-a scos pasajul acela din raportul Oprea, pe motive de "securitate nationala"? Armata stia/stie mai multe? Cit de multe?"

De pe pagina lui Robert Turcescu.

https://www.facebook...&type=1

Fisier atasat  1518407_742454519100347_1673862573_o.png (86.34K)
Number of downloads: 80

Aceasta postare a fost editata de Wheelflyer: 26 January 2014 - 02:46 AM

0

#470 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 26 January 2014 - 02:45 AM

Calm si hai s-o luam de la zero.

Din pacate, in tara asta, sanatatea caprei vecinului e mai importanta decat a celei din ciurda proprie. Si pe psiholigia asta isi bazeaza campanii electorale, manevre si lovituri. Suntem o comunitate mica, si nu sunt 100% ca ne-au avut in vizor. S-ar putea sa fie niste suturi intre jucatori mari: Teamnet-ul lui Sebastian Ghita, si UTI-ul lui Tiberiu Urdareanu, plus inca unul-doi mai putin cunoscuti. Miza e jumatate de miliard de euro. Daca nu poti folosi UAV-uri la cartografierea unui teren - si nu poti, caci previziunile meteo pentru 45 de zile sunt zero - n-ai tupeul sa te infigi in contract impotriva unuia care foloseste utilitara si stie sa-si depuna planul de zbor cu cateva ore inainte. Teamnet-ul are un program UAV caruia i s-a facut publicitate, UTI are un program de roboti, inclusiv aerieni, samd.
Cu potul de jumatate de miliard deasupra capului, guvernantii nostri nu se gandesc ca exista victime colaterale in razboiul lor dupa contracte cu bani de la buget, iar daca bugetul e UE, cu atat mai bine, e in Euro.

Probabil ca zborurile FPV la inaltime mare, cu modele detectate pe radare, ar fi creat ingrijorare in randul autoritatilor intr-un stat care functioneaza dupa principii de bun-simt. Iar feed-back-ul s-ar fi simtit pe calea naturala, cu FRMd protestand ca cei ce practica asa ceva sunt in afara jurisdictiei lor, si autoritati precum AACR sau ROMATSA explicand pericolele pe care le creeaza operatorii. Ei bine, nu, si AACR si ROMATSA si-au vazut de Boeing, Airbus si Cessna-urile lor, iar MApN-ul n-a trebuit vreodata sa raspunda vreunei cereri de identificare a unui operator aerian ilegal in cazurile noastre de zboruri FPV.

Hai sa nu mai aruncam pisica, si sa mergem cot-la-cot impotriva ordinului 8. Ne afecteaza, lipsit de bun simt, si trebuie contestat. Motivele pot fi divergente, Scopul e acelasi.
0

#471 Useril este offline   Florinelu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 04-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Militari
  • Interests:Da' ce nu ma intereseaza!

Postat 26 January 2014 - 02:54 AM

Easy Starul meu FPV este mai mic decat o barza si mult mai usor (800 gr. maxim), deci densitate mai mica, chiar este vizibil pe radar chiar daca zbor departe de aeroporturi? Intrebarea este serioasahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Florinelu: 26 January 2014 - 02:55 AM

Cand eram mic, nu erau din astea... acum recuperez :)
0

#472 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 January 2014 - 03:09 AM

Pe langa ce o sa-ti raspunda cei care stiu raspunsul, adica ala cu DA sau NU este vizibil pe un radar "de aeroport", eu iti spun ca modelul tau nu zboara ca o barza si un operator experimentat si-ar da seama de diferenta. Sper sa raspunda cineva ca acel model nu se vede pe radar.

Problema nu se pune asa, cum sau daca sa fentam legea. Ca daca vreau sa nu o respect, nu identific modelul si nu are nimeni ce sa-mi faca. Daca e in aer cand apare cineva langa mine opresc statia cu modelul sus si spun ca dau la peste cu antena chiar daca modelul se pierde, daca modelul e jos nu are ce-mi face ca nu zbor si nu incalc nici o lege. Fac poze pentru urmasi sa vada ce pasiune aveam eu cand traiam.

Eu sunt curios cum de in activitatile oficiale ale FRMD nu trebuie sa respecti conditiile acestui ordin de ministru. Si cum se impaca capra cu varza, cand chiar nu le poti respecta. La zbor liber, planorul se ridica si evolueaza necontrolat. In cazul ala cine raspunde in caz de incident? Federatia? Are asigurare?

PS. Din ce inteleg, daca nu se incalca alte legi (aici e de discutat), acest ordin nu acopera modelele nemotorizate, adica planoarele deci se poate face FPV in continuare cu ele. Nu-s asa manevrabile, dar nu-i nici imposibil.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 January 2014 - 05:22 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#473 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 January 2014 - 04:18 AM

Am postat si eu:
''Dan MiteaStimata doamna, va rog sa reconsiderati ordinul dumneavoastra. Sper ca dintr-o neintelegere, ati alaturat aeromodele, in general, categoriei de aparate de zbor pe care incercati s-o prindeti in cadrul legii. Astfel scoateti din legalitate, in ansamblul ei, comunitatea aeromodelistilor, care, de-a lungul timpului, prin perseverenta, tenacitatea si spiritul ei inventiv a adus tarii multe foloase si recunoasterea pe plan international. Sunt convins ca va veti reaseza lucrurile pe un fagas nomal.''
0

#474 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 09:01 AM

Extras din "Manualul micului zburator ilegalist:

Capitolul 1. Avertizarea
Pe terenul de zbor, se alege prin tragere la sorti cine sta de 6. Cum apare organu' in zona, se anunta imediat, pasaroaiele se aduc de urgenta la sol si cand organu' ajunge la locul faptei - "noi facem poze de grup cu jucariile la sol".

MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#475 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2379
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 26 January 2014 - 09:02 AM

I-am trimis si eu un mesaj doamnei. In plus am intrebat si eu pe alte site-uri din tari civilizate si iata raspunsul :
Bonsoir Olivian,

Si ce que tu évoques est vrai, je suis consterné par ce qui arrive en Roumanie.
En France, jusqu'à ce jour, nous sommes à peu près libres de faire évoluer nos modèles réduits sous réserve de :
- l'accord du propriétaire du terrain d'évolution
- de voler en dessous de 500 pieds sol
Il est fortement conseillé de souscrire à une assurance responsabilité civile.

La majorité des modélistes sont regroupés au sein de la Fédération Française d'Aéromodélisme (FFAM) qui défend nos intérêts.

Il faut organiser la resistance en Roumanie.

Bon courage.
Alain
Poate asa cum s-a recomandat in multiple posturi sa se inspire din alte tari, altfel vorba cuiva pe acelasi site francez, ajungem tot la comunism.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#476 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 January 2014 - 09:20 AM

Am posta si pe RC Network
Vedem daca ceva sa miste.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#477 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 26 January 2014 - 09:20 AM

Domnilor, exista pe facebook multe pagini ale aeromodelistilor din toata lumea. Eu am postat un mesaj pe pagina Aeromodelistas Amigos Todos, din USA in care i-am informat pe scurt despre situatie si le-am solicitat sprijinul. Puteti face si voi ceva asemanator.
Vad ca Walter a avut o idee similara. Sper sa iasa ceva.


Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 26 January 2014 - 09:22 AM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#478 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 26 January 2014 - 09:29 AM

Dragi colegi, v-as ruga sa nu mai contemplati si sa va folositi ingeniozitatea de care nu duceti lipsa pentru a reusi ceva. Nu putem sa ne lasam la mana unor nemernici guvernati de zeul BAN.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#479 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 09:32 AM

Cred ca suntem prima tara din lume in care aeromodelismul ca hobby este interzis in mod oficial si cel sportiv, in cadrul FRMD, este imposibil de practicat inafara competitiilor oficiala.

Poate se trezeste FRMD (care are pe bune legaturi excelente cu federatiile de afara) si ii roaga se reactioneze oficial.

Din ce am citit pe forumuri am dedus ca sunt tari din EU unde conditiile de zbor pentru modelisti sunt destul de restrictive (de pilda in Belgia ai voie sa urci un model la maxim 200m ceea ce ii deranjeaza pe planoristi) dar nicaieri, absolut nicaieri nu este interzis modelismul ca hobby (si cu atat mai putin cel practicat prin federatii).

Asta ca tot invatam din cele mai mici clase ca Romania este unica; uite ca aveau dreptate, este unica.

PS Sunt convins ca in Korea de Nord pionierii nu trebuie sa faca cerere cu 45 de zile inainte si pot zbura (cu instructor bineinteles) si in afara competitiilor, ceea ce pionierii nostri nu pot sa faca.
0

#480 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 26 January 2014 - 10:01 AM

Am mai citit un pic si am remarcat o chestie: nu avem nicio contrapropunere argumentata si coerenta pentru ordinul cu pricina.
V-as propune, desi era treaba FRMD, sa incercam impreuna o schita de propunere apropo de cum ar trebui sa arate reglementarile astea. Ar trebui sa participe mai multi, adica planoristii, cu motor sau fara, cei cu modele mici, mari, foarte mari. Fiecare are alte necesitati ori impuneri rezultate din natura "pasaroiului".
As trasa prima data capitolele mari si apoi le-as umple cu pareri. La final, ar iesi, poate, o propunere care sa ne reprezinte si sa ne multumeasca pe toti.
Asadar, capitolele (va rog sa completati):
- definirea si delimitarea terenului de zbor
- legat de proprietate
- legat de vecinatati si eventual de dimensiuni
- clasificare modele pe greutati
- tip de organizare club ori asociatie
- delimitarea "cutiei" de zbor pentru categoriile anterior definite
- altele la care va mai ginditi si voi

Asta ar veni firesc si ar da o lumina buna asupra comunitatii, dupa ce mai multi dintre noi au sesizat prin diverse mijloace, in tara si afara, absurditatea ordinului.
A, uitasem FPV istii necomerciali, scuze. Si voi ar trebui, zic eu, sa va trasati limitele acceptabile...

PS, multe pareri s-au dat deja dar hai sa le centralizam si sa scoatem o chestie comuna
PPS. nu cred ca se mai poate reveni la epoca nereglementata, nu siu cit de mult timp vom putea merge la "ilegalisti"
PPPS daca e o treaba organizata, Dramida si alti inconstienti nu au loc in comunitate

Aceasta postare a fost editata de bizu: 26 January 2014 - 10:03 AM

0

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro