Modelism - RHC Forum: Nanocopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nanocopter Nanocopter ajutor

#1 Useril este offline   chiu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 14-October 13

Postat 15 October 2013 - 11:57 AM

Salutare, sunt masterand la Universitatea Transilvania din Brasov specializarea Design industrial.... am de facut un proiect la facultate in care sa folosesc energie din panouri fotovoltaice. Prima mea ideea a fost de a creea un nanocopter (sansele e de reusita sunt destul de mici din partea profului 20%), m-ar interesa sa stiu daca e posbil sa construiesc unul, ma intereseaza in mare parte placa de baza pe care vor fi montate motorasele, senzori, etc dar si ce programare sau daca trebuie programare pentru ea.

Ceva in genul celui de jos, kit-ul in voi proiecta si realiza eu:
http://static.rcgrou...%20IMG_8378.jpg

Orice idee sau sugestie este foarte bine venita

Multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 October 2013 - 12:33 PM

Da, este posibil, orice la un astfel de nano este normal, doar ca miniaturizat.
Exista toate piesele pe piata ca sa faci asa ceva, ba chiar kit-uri.
Am informatii certe ca in unele locuri din tara se tranteste pe masa comisiei un RTF gen parrot sau dji, si gata, asta este proiectul, viitorul inginer daca e luat la intrebari nici un motor nu stie cum functioneaza... sper ca nu asta este intentia si in cazul acesta :)

Referitor la partea cu celule solare, iti pot spune de acum sa nici nu o abordezi, pur si simplu nu este posibila la ora actuala, cu eficienta de conversie a energiei solare de care dispunem acum.
Mai simplu spus dat fiind randamentul de conversie soare-curent electric, si cel consumat pentru zbor, o celula solara nu poate nici macar furniza curentul necesar pentru a isi mentine in aer propria greutate !
Ma refer la hover, nu la zbor orizontal.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   chiu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 14-October 13

Postat 15 October 2013 - 01:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 October 2013 - 12:33 PM, a spus:

Da, este posibil, orice la un astfel de nano este normal, doar ca miniaturizat.
Exista toate piesele pe piata ca sa faci asa ceva, ba chiar kit-uri.
Am informatii certe ca in unele locuri din tara se tranteste pe masa comisiei un RTF gen parrot sau dji, si gata, asta este proiectul, viitorul inginer daca e luat la intrebari nici un motor nu stie cum functioneaza... sper ca nu asta este intentia si in cazul acesta :)

Referitor la partea cu celule solare, iti pot spune de acum sa nici nu o abordezi, pur si simplu nu este posibila la ora actuala, cu eficienta de conversie a energiei solare de care dispunem acum.
Mai simplu spus dat fiind randamentul de conversie soare-curent electric, si cel consumat pentru zbor, o celula solara nu poate nici macar furniza curentul necesar pentru a isi mentine in aer propria greutate !
Ma refer la hover, nu la zbor orizontal.


Nu e lucrare de dizertatie, e doar un proiect al unui curs. Chiar ma uitam acum la cateva panouri fotovoltaice si e extraordinar de greu sa obtii energia necesara prin conversie plus ca ar fi si greutatea propriu zisa a panoului care nu e deloc de neglijat. Doar daca as proiecta un incarcator solar pe care sa-l folosesc la incarcarea acumulatorului de pe nanocopter. Cam la cat m-ar costa un nano copter ...nu vreau kit si doar sa-l sasamblez si vreau sa ma chinui eu, sa simt ca e facut de mine. Sunt aici pe forum astfel de proiecte? Exista vreo lista de componente pe care le-as putea folosi?
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 October 2013 - 01:18 PM

Aici nu am cunostiinta de coptere micro, dar pe site-ul acesta gasesti cam tot ce trebuie, de la zburatoare completa pana la partile din care e facuta. In link-ul de mai jos ai un frame cu controller integrat, la care nu mai trebuie decat sa lipesti motoare, se gasesc si acelea separat, si sa adaugi receptia RC, care si aia e indicat sa fie micro...

http://www.goodluckb...e-cjmcu328.html

Pe rcgroups sunt cateva topice de construit asa ceva serios de la zero, daca nu gasesti, da un semnal, ca le am eu catalogate undeva.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 15 October 2013 - 01:34 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 October 2013 - 01:18 PM, a spus:

Aici nu am cunostiinta de coptere micro, dar pe site-ul acesta gasesti cam tot ce trebuie, de la zburatoare completa pana la partile din care e facuta. In link-ul de mai jos ai un frame cu controller integrat, la care nu mai trebuie decat sa lipesti motoare, se gasesc si acelea separat, si sa adaugi receptia RC, care si aia e indicat sa fie micro...

http://www.goodluckb...e-cjmcu328.html

Pe rcgroups sunt cateva topice de construit asa ceva serios de la zero, daca nu gasesti, da un semnal, ca le am eu catalogate undeva.



Placuta din link are cumva si esc-uri integrate? Sau sunt necesare si ele? Nu am vazut sa scrie ceva pe glb.
Fly it, like you stole it!
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 October 2013 - 01:43 PM

Pai vezi ca are si varianta completa, unde se vede ca sunt motoare periate, ESC-ul este doar un tranzistor comandat pwm, pe verso bratz, se vede in imaginile de detaliu

http://www.goodluckb...uadcopter-.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   COObra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 08-August 13

Postat 15 October 2013 - 02:55 PM

salut.
iti recomand urmatorul topic:
http://www.rcgroups....d.php?t=1710948
primul post este updatat cu lista de cumparaturi, linkurile sunt ok.
am cumparat si eu cele necesare si m-au dus la vreo 22 $.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 October 2013 - 02:58 PM

Nu e vorba de bani aici, care scoate un quad mai ieftin, ci daca pot... nu stiu cati sunt asa nebuni sa incerce sa il imite pe dave, tipul e cunoscut ca o figura.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 15 October 2013 - 03:04 PM

Sunt asa:


1) http://www.hubsan.co...R/H107.htm#here - gata de zbor - ai statie , lipo , incarcator ! - gasesti pe ebay pana in 200-300 Ron



2) http://www.seeedstud...02b-p-1365.html - ceva programabil , controlat prin pc

Aceasta postare a fost editata de Sere4uall: 15 October 2013 - 03:04 PM

Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#10 Useril este offline   COObra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 08-August 13

Postat 15 October 2013 - 04:07 PM

Citeaza

Nu e vorba de bani aici, care scoate un quad mai ieftin

omul a intrebat si de bani

Citeaza

Cam la cat m-ar costa un nano copter ...nu vreau kit si doar sa-l sasamblez si vreau sa ma chinui eu, sa simt ca e facut de mine. Sunt aici pe forum astfel de proiecte?

0

#11 Useril este offline   chiu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 14-October 13

Postat 15 October 2013 - 10:42 PM

Hmm... multumesc pentru raspunsuri .... nu cred ca se mai pune problema propusarii lui cu panouri solare ci acum imi doresc eu sa construiesc unul. In prima faza un nano si apoi in functie de timp si experienta m-as arunca si la un quad copter in adevaratul sens al cuvantului. Inca o data multumesc pentru raspunsuri, ca de fiecare data sugestii sunt bine venite :) intre timp o sa studiez si in scurt timp o sa trec o sa il si produc.
0

#12 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 16 October 2013 - 12:19 AM

http://www.suasnews....lar-multirotor/
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2013 - 08:33 AM

"...and only flight in ground effect..."

"...We utilized a mirror to concentrate solar energy in order to raise the vehicle higher off the ground..."
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro