Modelism - RHC Forum: Saibe, saibe si saibe - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Saibe, saibe si saibe

#1 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 25 July 2013 - 10:28 PM

Buna prieteni modelisti.
Tocmai ce am desfacut diferentialele BP de pe Flux.
Inauntru sunt doua saibe mari ; 6x18x0.3 mm .... asa ochiometric. Din oaresce motive imi pare ca prea joaca rotitele in dif. si as vrea sa pun cate doua saibe de astea mari pe ambele parti. Problema este ca NU LE GASESC niciunde separat. Trebuie cumparata toata carcasa de diferential #86827 ca sa primesti doua saibe de astea.

Poate stie cineva de pe unde as putea achizitiona cateva saibe asemanatoare ca dimensiune.
Iata si o poza cu inculpatele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20130725_215927.jpg

HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

#2 Useril este offline   e.cata 

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3386
  • Inregistrat: 22-October 12
  • Gender:Male

Postat 29 July 2013 - 10:57 AM

Vezi postareaelbutchos, la 25 July 2013 - 10:28 PM, a spus:

Buna prieteni modelisti.
Tocmai ce am desfacut diferentialele BP de pe Flux.
Inauntru sunt doua saibe mari ; 6x18x0.3 mm .... asa ochiometric. Din oaresce motive imi pare ca prea joaca rotitele in dif. si as vrea sa pun cate doua saibe de astea mari pe ambele parti. Problema este ca NU LE GASESC niciunde separat. Trebuie cumparata toata carcasa de diferential #86827 ca sa primesti doua saibe de astea.

Poate stie cineva de pe unde as putea achizitiona cateva saibe asemanatoare ca dimensiune.
Iata si o poza cu inculpatele.


salut.
am intampinat si eu aceeasi problema. inclusiv pinionul de atac are joc cu cupa montata..
am fost in baumax si am lauat saibe gaura de 8 de 0.1mm sau 0.2mm nu mai retin.
atentie pretul e cam piperat pt niste saibe..
mai fac o baie!
0

#3 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 29 July 2013 - 01:20 PM

Salut.
Dupa indelungi cautari am gasit niste saibe de 6x15x???. Le spune OFNA 40012 diff shims.
Am comandat un set si acum stau cuminte sa vad ce iese.
Sper sa fie de 0.2-0.3 grosime.
Multumesc de raspuns.
HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

#4 Useril este offline   e.cata 

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3386
  • Inregistrat: 22-October 12
  • Gender:Male

Postat 31 July 2013 - 08:18 PM

Vezi postareaelbutchos, la 25 July 2013 - 10:28 PM, a spus:

Buna prieteni modelisti.
Tocmai ce am desfacut diferentialele BP de pe Flux.
Inauntru sunt doua saibe mari ; 6x18x0.3 mm .... asa ochiometric. Din oaresce motive imi pare ca prea joaca rotitele in dif. si as vrea sa pun cate doua saibe de astea mari pe ambele parti. Problema este ca NU LE GASESC niciunde separat. Trebuie cumparata toata carcasa de diferential #86827 ca sa primesti doua saibe de astea.

Poate stie cineva de pe unde as putea achizitiona cateva saibe asemanatoare ca dimensiune.
Iata si o poza cu inculpatele.


jocurile de la cupe, pe partea opusa cu coroana cum ai reusit sa le anulezi sau sa le reduci ???
eu tot incerc si nu reusesc..
e prea mare toleranta si cupa are joc enorm in gaura de aluminiu...
pe partea cu corona e mai ok treaba, cu toate ca si acolo e destul de mare jocul...

Aceasta postare a fost editata de e.cata: 31 July 2013 - 08:21 PM

mai fac o baie!
0

#5 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 31 July 2013 - 10:31 PM

Inca nu am primit toate saibele comandate DAR ...
Din obsesia de a scoate jocurile enorme din transmisie am comandat ( si primit ) un set de saibe Kyosho 96046. Sunt 30 de saibe 6x8x0.1 / 0.2 / 0.3 .
Am "saibuit" transmisia cum scrie la carte si mi-au mai ramas destul de multe.

Revenind la diferential .... pe partea cupei de aluminiu si la mine joaca de numa : Daca nu ajung doua saibe pe interior ( cred ca daca pun mai multe va strange planetele prea tare ) mai saibuiesc si pe exterior cu saibe de 6x8. Probabil ca asta va mai scoate putin din joc ... sper cel putin.

Nasol ca si rulmentii de pe partea cu cupa de alu sunt cam batrani si copti si i-am comandat din china ... 3 SAPTAMANI !!!! innebunesc.
HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

#6 Useril este offline   e.cata 

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3386
  • Inregistrat: 22-October 12
  • Gender:Male

Postat 02 August 2013 - 02:07 PM



din 2010 nu ai umblat la diff-uri ??
cat te-ai dat cu masina?
mai fac o baie!
0

#7 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 02 August 2013 - 03:10 PM

In mai 2010 am spart un pinion de atac iar in august am trecut la pinioane si coroane Bulletproof. Din noiembrie 2010 pana luna trecuta cred ca m-am jucat cu ea de cel mult 20-30 de ori ( spre rusinea mea ) . Deci jocurile sunt doar putin mai mari decat in video.

Dupa revizia asta am de gand sa-i dau in buba saptamanal :D . E timpul pentru ultima revizie la E-savage-uri si le scoatem la vanzare.

Ca tot butonez aici .... au venit si saibele de 6x15. Se potrivesc de minune iar pe exterior mai trebuie cel mult cate o saiba de 6x8x0.1 pe fiecare parte . Mai mult de atat nu se poate :D.

Inca o data P/N folosite pentru cine e interesat.

6x15 OFNA 40012
6x8x0.1/0.2/0.3 Kyosho 96046
HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

#8 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 18 November 2014 - 08:52 AM

Jocurile la care faci referire in videoclipul de pe youtube, respectiv cele de pe Savage Flux- cele care apar intre axul capului de planetara si carcasa diff, le-am eliminat printr-o soluție simpla eleganta si extrem de eficace. Culmea si rezistenta. Am cumpărat pentru a-mi izola burlanul de hota la bucătărie scotch de aluminiu de 0,02, este de fapt pelicula autoadeziva de aluminiu cu aderenta extraordinara. Nu a trebuit decât sa tai fara sa petrec, o fasiuta pe care am lipit-o pe axul capului de planetara. Intra fest, iar după prima învârtire se păsuiește perfect. In caz de greșeală se curata cu lama cutterului si diluant.
Este in esența foita foarte subțire de aluminium din care practic va creați o bucsafixa pe capul de planetara.
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#9 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 18 November 2014 - 08:59 AM

Iar părerea mea este sa îți revizuiești decizia de a vinde E Savage-urile. Aseară am ieșit cu ele pe ploaie in parcare si a fost spectacol. Derapaje de vis pe asfaltul ud si plin de frunzele căzute din copaci....crede-ma ca ma încânta mult mai mult decât puternicul meu Flux HP. Mult mai docil si precis in mișcări, silențios si eficace ca o sarbacana in fata unei catapulte.....
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#10 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 22 November 2014 - 12:08 AM

Foita aia de aluminiu la primul wheelie dispare de zici ca nici nu a fost acolo vreodata.
Azi-maine nu mai gasesti piese la e-sav. E vremea sa ne dam batuti :D
HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

#11 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 22 November 2014 - 11:10 AM

Deci, sa inteleg ca roller-ul de rezerva pe care il am.....sa il pastrez cu grija si sfintenie ca si donator de organe?
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#12 Useril este offline   elbutchos 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 397
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Budapest

Postat 22 November 2014 - 01:49 PM

Vezi postareamaster, la 22 November 2014 - 11:10 AM, a spus:

Deci, sa inteleg ca roller-ul de rezerva pe care il am.....sa il pastrez cu grija si sfintenie ca si donator de organe?

Daca vrei sa pastrezi e-sav. ia diferentiale, planetare, plasticaraie de rezerva cat mai gasesti ....
HPI E-Savage, GCM reaction diffs with HPI Blitz gears, Modified driveshafts, Superglide steering, Turnigy Trackstar 150A, Turnigy XK3665-B-2300KV, External BEC, Turnigy 15Kg Servo, Rulux Halfups, HPI Aggressors.
HPI E-Savage stock.
HPI Savage Flux stock.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro