Modelism - RHC Forum: CNC Romanian Directory - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC Romanian Directory cine are, unde e localizat si ce poate prelucra

#1 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 May 2013 - 02:00 PM

Salutare,

as vrea sa facem un "CNC Directory" astfel incat sa ne putem gasi mai repede si mai direct
suna a reclama de Pagini Galbene dar daa stau bine sa ma gandesc... chiar asta e scopul :)
si cred ca ar fi util un astfel de topic pentru ca ofertantii de servicii sunt destui de putini si cine are nevoie de ei nu prea ii gaseste

incep eu dar ii rog pe toti cei care pot prelucra CNC sa-si "dezvaluie" capacitatile de lucru

deci, am un router CNC, util 780x760x240mm, cu motor de 1.5kw, 6-24k rpm
pot prelucra in 3 axe, m-am bagat pana acum la "maxim neferoase", precizie cam de +/-0.02 mm
mai am si o axa rotativa dar e micuta, cu universal de 80mm, am lucrat pana acum pe ea niste roti dintate elicoidate din poliamida si cateva piese simple (4 axe indexat)
Atelierul este la vreo 25km de Arad, in Sântana, tel meu este 0732.25 si 4 de zero

ca request: as fi interesat de cineva din zona care poate prelucra (gaurire in principal dar si frezare) o placa de aluminiu de 1800x1000x12mm
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#2 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 10 May 2013 - 05:22 PM

Salut ,
Ma cheama Gabriel , si sunt din Bucuresti . Atelierul este la Breaza/Prahova .
Am router CNC ( curse de lucru 900 x 600 x 250 ) , strung , freza , banzic . In general i-mi place sa
construiesc masini cnc ( routere , freze ) , mai putin sa execut diferite piese la cerere ... Timpl meu
este extrem de limitat , si abia reusesc sa fac ce-mi propun , daramite alte alea ...

Lucrez in neferoase ( in special in alminiu ) , la precizii de plus/minus 0.025mm . Am facut pana acum vreo 15-16 masini ,
care s-au vandut ( mai putin masina pe care lucrez si freza ... ) . N-am avut plangeri de la clienti ( inca ... ) . Nu lucrez
pe comanda , prefer sa-mi proiectez masina asa cum stiu eu si s-o execut fara sa ma grabeasca nimeni ... daca se gaseste client , bine ...
daca nu , asta e .

Momentan am in lucru 2 masini ( lucrez la ele in paralel ) ... exista un build-log pe aici pe undeva ...

Contact : Gabriel Niculae , tel. 0742 11 30 11 , email: gabriel_niculae@aol.com .

cheers.
0

#3 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 12 May 2013 - 02:37 PM

eugen, am si eu un cnc cu freza pentru neferoase 1300+/900+/180-, 3 axe (2 1/2D), precizie (teoretica) 0.01mm, bucuresti, crangasi

lucrez in general plastice si aluminiu, mai fac cnc-uri si la comanda

Contact : tel. 0742.140.836, email/messenger: ivaeugen@yahoo.com
0

#4 Useril este offline   unoradean 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 25-May 14

Postat 30 May 2014 - 11:47 PM

[quote name='sebba' timestamp='1368187256' post='654311']
Salutare,

As dori sa te intreb daca poti sa imi explici ca unui incepator in ale cnc-ului cum pot transforma un 3d sau stl sau un dxf (orice fisier) din format plan intr-un fisier cilindric(adica pentru axa A) ? Momentan dispun de programele Aspire 3.0 , 4.0 ,artcam pro 9.1 si sincer nu prea ii dau de cap cu transformarea . Mi-am luat si eu un cnc mic chinezesc si as dori sa gravez cu el si cilindric.Am si a 4 axa la el. Si inca o intrebare daca cumva cunosti programul Aspire. La frezare initiala are o axa z=0 stabilita la supafata materialuilui.La prelucrarea de finisare axa z=0 este tot la suprafata materialului sau este la nivelul de la frezarea bruta initiala ? Multumesc anticipat orice sfat.
0

#5 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 31 May 2014 - 08:05 AM

e cam offtopic postarea ta dar te iertam ca e prima data :)

ce vrei tu se face in aspire cu "wrapping toolpath" sau cam asa ceva, spun din aduceri aminte
aspire nu lucreaza in 4 axe, lucreaza doar in 3 axe, dar stie sa ia un model 2D si sa-l "roteasca" in jurul unei axe
adica presupunand ca axa ta rotativa e paralela cu axa Y, aspire va face acea rasucire inlocuind axa liniara X cu axa rotativa B
in loc sa deplaseze liniar freza pe deasupra materialului (la 2D) va roti axa B, adica materialul, tinand axa X nemiscata si nefolosita

ptr alte detalii fa totusi un topic nou
sau vino pana la Santana candva, ca se pare ca esti aproape :drinks:
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#6 Useril este offline   unoradean 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 25-May 14

Postat 31 May 2014 - 09:09 PM

Multumesc de raspuns.....am observat ca am gresit deoarece de fapt intrebarea iti era adresata doar tie.....scuze celorlati de greseala.
Luni sau marti sint prin Santana,poate te sun daca nu deranjez,am acolo un colaborator bun firma Alexandria Matcons- domnul Adi.O seara Buna.
0

#7 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 04 July 2014 - 03:10 PM

hai sa ma bag si eu,
vreo 2 strunguri,2 routere,1 cnc deckel,masina de gravat,3d printer,alte utilaje conventionale(freze de scularie,presa,pantograf,banzig...alte nebunii adunate in ani de zile)
prelucrez cam in orice.
atelierul este in reghin,0740063773,remus.
0

#8 Useril este offline   EmilPreo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 22-July 14

Postat 23 July 2014 - 09:59 AM

Salutare,
Spuneti-mi daca imi poate copia cineva niste placute din otel, imi trebuie o eroare de max 0.01-0.02mm
Dimensiunile de gabarit alea placutelor sunt de aprox 50/30/5 mm
Eu am placutele originale si as vrea sa le fac cateva copii inainte sa le uzez.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro