Modelism - RHC Forum: Constructie cnc,jurnal de bord.. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Constructie cnc,jurnal de bord..

#1 Useril este offline   alex9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-July 14

Postat 16 July 2014 - 05:37 PM

Va salut!
Asa cum spune titlul se vrea un jurnal despre cum va lua forma cnc meu pe care il voi construii
,probabil se va intinde pe ceva timp deoarece bugetul trebuie sa il fac pe parcurs.
Cnc se vrea pt frezat lemn in general si maxim ceva aluminiu.
De meserie si job sunt lacatus mecanic deci toate cotele sunt in mm.
Cu softurile inca mai invat deci totul va fi negru pe alb pt inceput,asa mai invechit ca moda.
Structura de sustinere va fi din teava rectangulara 40x40x3 peste care va fi asezat cadrul de al.
Nu stiu inca cursele de lucru ,nu am cote fixe de atins,doar pe z vreau sa intre material cu h de 100,
mai vedem ca daca voi face si a 4 axa...
Gabaritul va fi de 1200x100x220 pt partea de Al
Pt inceput am cumparat asa-
profil aluminiu clasa heavy zic ei,40x40 canal de 8,
4buc de 1200
4buc de 1000
8buc de 140
pt imbinarea profilelor am luat coltarele aferente profilelor tot gama heavy.
Acuma vine pasul 2 ghidajele ce parere aveti de acest tip de ghidaje?
http://www.makina-ma...k-yatak-12.html
as putea sa le iau la un pret bun,putin peste ghidajele liniare,semnificativ mai putin
decat cele gen hiwinm.
Suruburi sper sa fie cu bile ceva gen 16/5 cel mai rau caz trapez.
Motoare vor fi 2 de 4,5 pe y,8,5 pe x si 4,5 pe z.pana atunci mai vedem ce imi mai trece prin cap.
Backslash la suruburi va fi eliminat mecanic,daca va fi.
Acestea fiind spuse ce parere aveti de ghidajele de mai sus?am avut unele in mana par foarte rigide
pe placa de al pe care sunt montati,rulmentii sunt 2 cu ax cilindric si 2 cu ax excentric cu ceva atentie
se pot regla sa nu aiba joc.
Opinii,sfaturi,critici indiferent ce sunt ele va multumesc de pe acum.
0

#2 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 16 July 2014 - 07:40 PM

Eu zic sa stai cuminte cu ghidajele alea. Am cochetat si eu cu ideea asta dar m am linistit repede. Observa care sunt aplicatiile majore la care se folosesc. Stiu ca doare cand e vb de cumparat ghidaje si suruburi dar mai bine folosesti bara cilindrica cu suport aluminiu. Nici varianta asta nu e f ieftina dar sigur e mai buna. Sau chiar sistemul de la MechMate care chiar daca pare rudimentar iti garantez ca am executat niste lucrari complicate si cu pretentii fara probleme. Nu mai insist pe faptul ca MechMate lucreaza chiar daca il ingropi in praf de MDF. Eu am doua cnc construite iar cand e vb de mult praf trec la batranul MechMate.
Parerea mea... :rolleyes:
Bafta !
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 16 July 2014 - 08:36 PM

parca am mai scris eu cate ceva pe aici, din "istoriile" mele...
la fel, am inceput si eu cu "ieftinatati" dar vrand mereu mai mult si mai bine am ajuns sa "arunc" relativ repede cam toate componentele subdimensionate/slabe

am mers initial pe axe cilindrice sprijinite la capete si pot spune ca acum nu le-as mai folosi nici daca as vrea sa fac un foam-cutter
apoi am trecut la varianta cu axele sprijinite pe suport de aluminiu, de care zice colegu mai sus. astea au tinut mai bine dar deloc multumitor ptr cineva care nu se impaca aproape deloc cu backlash-ul sau alte "jocote" in masina

toti banii dati pe aceste componente s-au dus, pierdere, paguba 100%! ah, hai sa nu zic chiar 100%, ca la ceva tot mi-au folosit: am invatat pe ele, m-am fript pe buzunarul propriu, si asta e cea mai a dracu invatatura

as zice sa nu te arunci la asa ceva daca intentionezi sa frezezi in aluminiu
daca te opresti la lemn si unde precizia de ordinul zecimilor de mm este acceptabila... da, ia axe pe suport dar daca vrei mai mult o sa ajungi ca mine si o sa iti dai seama ca trebuia altceva (sine profilate adica)

si as zice sa te opresti cu alte achizitii pana iti iei sinele si suruburile ptr ca astea sunt cele mai scumpe si abia dupa ce le ai pe astea sa-ti definitivezi proiectul in functie de ce ai

oricum, indiferent ce vei lua si cum vei face... esti pe drumul cel bun, conditia e sa continui si sa termini, chiar daca nu e de la inceput ce-ti trebuie sau ce-ai vrea sa fie :drinks:

spor la lucrare si tine-ne conectati la evolutia lucrarilor
la comentarii suntem profesionisti! :D :D :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   alex9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-July 14

Postat 17 July 2014 - 09:15 AM

Deocamdata nu mai cumpar nimic,prima data sa asamblez sasiu si apoi sa vad ce fac cu ghidajele.
http://www.makina-ma...-degerleri.html aici este un tabel cu ce incarcari suporta.ideea este ca la ce le folosesc la servici este tot pt miscari liniare,cei drept doar pe 2 axe
tot cu steeper,transmie cu lant ,incarcare de aproape 30 kg pe o singura placa si pana acum nu am avut
absolut nici o problema de pozitionare sau jocuri capatate la rulmenti ,asa ca fapt divers la teste
miscare dute-vino timp de 4 zile fara nicio pauza ,nu am avut nici o eroare,jocuri sau alte prb.pozitionare in 16 pct, citire cu senzori optici.Daca doriti explic mai pe larg toata procedura.In fine mai vad pe parcurs spre ce voi alege.
Inclin sa va dau dreptate ca cele gen hiwim sunt mai bune,dar eu zic ca sunt5 net superioare axelor pe suport de al.
De ce spuneti ca nu ar fi bune?
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 July 2014 - 11:02 AM

Sunt foarte bune si cele pe suport din aluminiu din moment ce tot aluminiu o sa ai aproape peste tot.
Indiferent de solutie, alege ceva cu rulare prin rostogolire, fara ungerea ghidajului (role profilate, rulmenti...). Cred ca e bun si ce ai prezentat din acel catalog. Nu e varianta cea mai rigida, dar daca ai suportul destul de rigid mai compensezi din problema. Si ce e cel mai important, sa nu ai complicatii cu ungerea ghidajelor si praful. Stiu ca nu-i foarte OK, dar poti spune pretul la care ai fi cumparat sistmul liniar pe role? In mare, noi le stim pe cele de la ISEL, dar asta pare o alta posibilitate.
Parerea mea este ca teava patrata de 40x40x3 ca suport, nu este suficienta. De regula inteleg problemele, dar un minim 100x50x4 pus pe cant ar fi potrivit pentru o rigiditate acceptabila. Si as spune ca e un minim... Cele mai multe vibratii vor fi introduse de motorul de frezare si de sculele ieftine (necentrate) pe care o sa fii tentat sa le folosesti. Sper sa ma insel si sa fie totul OK.
Spor la treaba si bine ai venit (sau revenit!) printre noi.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   alex9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 10-July 14

Postat 17 July 2014 - 02:09 PM

Suportul pentru ghidaje va fi facut din profilele de al,mai exact un dreptunghi care pe lateral va avea ghidajele,
care va fi asezat pe un alt cadru suport din teava normala,care da il pot face din teava mai mare ca dim decat 40/40.
Probleme de ungere nu e cazul sunt rulmenti radiali-axial capsati,praf si alte mezerii nici atat exista niste capace
profilate dupa forma ghidajului care rad tot de pe ele.Pt inceput cred ca voi ramane la astea pt ca am acces la ele
relativ usor,pret pt vanzare cu amanuntul habar nam.firma la care lucrez nu comercializeaza asa ceva doar folosim,eu ma
lipesc pe langa sa scap de tva,transport,cu discountetc.deci mic pt mine plus ca platesc cand ,cum pot,prefer sa nu il spun ,sper sa nu fie cu suparare :rolleyes:
De maine ma apuc de lucru sa fac cadru de al si o sa vina si pozele.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro