Modelism - RHC Forum: helicommand & copilot, pilotare asista, da sau nu ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

helicommand & copilot, pilotare asista, da sau nu ? orice pt a evita crash-urile !

#1 Useril este offline   alinutz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 29-December 10

Postat 23 January 2011 - 06:18 PM

buna,
parerile despre aceste echipamente sunt impartite si nici pe forum nu am gasit un topic dedicat, astfel ca mi-am permis sa deschid eu unul.
sunt incepator, am Align T-rex 500 ESP, motor/esc stoc, 4 x Futaba S9650, Gyro Futaba 401, pale Align. ma gandesc sa il echipez si cu un helicomand, in ideea de a evita crash-urile.cel putin o perioada as vrea sa il folosesc pana ma acomodez cu heli si mai invat cate ceva.
ce parere aveti ? e bine, nu e bine ? rog explicati si argumentati. chiar ma salveaza de la crash ? in ce proportie ?
ce imi recomandati ?

multumesc.
0

#2 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 23 January 2011 - 06:50 PM

Nu te salveaza de la crash, asa ca nu da banii pe el. Pentru inceput GY401 e suficient, si servourile sunt OK.
De banii aia cupara-ti un simulator, si iti mai si raman si de doua trei crash-uri severe.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 23 January 2011 - 06:52 PM

0

#3 Useril este offline   alinutz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 29-December 10

Postat 23 January 2011 - 06:55 PM

Vezi postareaPrimus, la Jan 23 2011, 06:50 PM, a spus:

De banii aia cupara-ti un simulator, si iti mai si raman si de doua trei crash-uri severe.


am simulator, multumesc. il si folosesc ori de cate ori am ocazia, insa prefer siguranta.
dar totusi pt ce exista atunci helicommand ? sincer decat sa dau bani pe doau trei crash-uri severe, mai bine as da pe un helicommand si stau linistit si relxat, dar sa fie asa. :D

Aceasta postare a fost editata de alinutz: 23 January 2011 - 06:55 PM

0

#4 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 23 January 2011 - 07:00 PM

Pai asta e ca nu stai relaxat. Helicomand poate ajuta pe cineva care face fotografie sau filmare aeriana, desi cei de la FPV au gasit platforme dedicate.
Fiind la inceput, te sfatuiesc sa aprofundezi zborul in hover, sa inveti orientarile incet incet. Cu un helicomand o sa te complici tare, cu programarea si asa mai departe, iar in cele din urma, o sa fie mai greu sa te "dezveti" de el.

Invata pe simulator tot ce e nou, si apoi direct pe heli, la camp. :D

Aceasta postare a fost editata de Primus: 23 January 2011 - 07:00 PM

0

#5 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 23 January 2011 - 07:02 PM

Citeaza

sincer decat sa dau bani pe doau trei crash-uri severe


Ah, sa nu uit... crash-urile sunt o certitudine, nu de indoi. Intrebarea e cand apar ele :D
0

#6 Useril este offline   alinutz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 29-December 10

Postat 23 January 2011 - 07:04 PM

Vezi postareaPrimus, la Jan 23 2011, 07:00 PM, a spus:

Pai asta e ca nu stai relaxat. Helicomand poate ajuta pe cineva care face fotografie sau filmare aeriana, desi cei de la FPV au gasit platforme dedicate.
Fiind la inceput, te sfatuiesc sa aprofundezi zborul in hover, sa inveti orientarile incet incet. Cu un helicomand o sa te complici tare, cu programarea si asa mai departe, iar in cele din urma, o sa fie mai greu sa te "dezveti" de el.

Invata pe simulator tot ce e nou, si apoi direct pe heli, la camp. :D


si copilot ? acest echipament ce face ? care e diferenta intre helicommand si copilot ? pe mine ca incepator, ma ajuta echipamentele astea ?
rog argumentati !

multumesc.
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2011 - 07:05 PM

Eu am avut copilot:
http://www.rhcforum....showtopic=24916

dar deja stiam sa fac hover bine. Plecam fara copilot si dupa aceea il cuplam. E mai posibil sa faci un crash cu helicomand (copilot) decat fara daca esti incepator absolut.

Nu sunt atat de categoric ca Primus si ceilalti dar sigur hover trebuie sa inveti de unul singur.
0

#8 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 23 January 2011 - 07:18 PM

Stefan, asta e motivul de fapt pentru care nu recomand asa ceva, mai ales la inceput.
In opinia mea, un astfel de echipament te tine pe loc in curba de invatare. Reflexele de zbor la punct fix trebuiesc primele invatate, iar in acest caz, "sari" un pic peste etapa asta, pentru ca heli va tinde sa stea singur in hover. :D

P.S. Eu il vad utilitatea poate un pic la nose in si side in, dar e prea scump sa il folosesti doar pentru una sau doua etape. Ulterior te cam incurca.
In plus, un incepator are mai multe sanse sa greseasca in setarea lui, si asa sunt multe necunoscute.

Parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 23 January 2011 - 07:29 PM

0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2011 - 07:40 PM

Pai cam tot pe acolo e si parerea mea. Eu m-am simtit bine cat l-am avut dar e clar ca trebuie sa scapi de el.

Daca vrei sa bagi bani in ceva electronica de viitor mai bine bagi banii intr-o unitate FBL gen Align 3g sau mai scump intr-un V-bar. Elicopterul o sa fie mai stabil in hover si in zbor si oricum asta e viitorul, nu sunt bani aruncati.

Atentie unitatile FBL nu tin heli drept in hover ca un copilot. Tot tu il pilotezi.


Vezi postareaPrimus, la Jan 23 2011, 07:18 PM, a spus:

Stefan, asta e motivul de fapt pentru care nu recomand asa ceva, mai ales la inceput.
In opinia mea, un astfel de echipament te tine pe loc in curba de invatare. Reflexele de zbor la punct fix trebuiesc primele invatate, iar in acest caz, "sari" un pic peste etapa asta, pentru ca heli va tinde sa stea singur in hover. B)

P.S. Eu il vad utilitatea poate un pic la nose in si side in, dar e prea scump sa il folosesti doar pentru una sau doua etape. Ulterior te cam incurca.
In plus, un incepator are mai multe sanse sa greseasca in setarea lui, si asa sunt multe necunoscute.

Parerea mea.

0

#10 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2011 - 07:41 PM

Daca vrei sa fii cu adevarat ajutat si la inceput si pe viitor, ia un VBar de la mikado.
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2011 - 07:44 PM

Hehe, parca ne-am vorbit, am scris simultam acelasi sfat.

Vezi postareamorph, la Jan 23 2011, 07:41 PM, a spus:

Daca vrei sa fii cu adevarat ajutat si la inceput si pe viitor, ia un VBar de la mikado.

0

#12 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 23 January 2011 - 09:37 PM

Vezi postareaPrimus, la Jan 23 2011, 07:18 PM, a spus:

Stefan, asta e motivul de fapt pentru care nu recomand asa ceva, mai ales la inceput.
In opinia mea, un astfel de echipament te tine pe loc in curba de invatare. Reflexele de zbor la punct fix trebuiesc primele invatate, iar in acest caz, "sari" un pic peste etapa asta, pentru ca heli va tinde sa stea singur in hover. :rolleyes:

P.S. Eu il vad utilitatea poate un pic la nose in si side in, dar e prea scump sa il folosesti doar pentru una sau doua etape. Ulterior te cam incurca.
In plus, un incepator are mai multe sanse sa greseasca in setarea lui, si asa sunt multe necunoscute.

Parerea mea.




+1

p.s cred totusi ca alinutz nu a sapat destul ceea ce vrei tu sa afli s-a mai discutat e cel putin 2 ori.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#13 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 23 January 2011 - 09:42 PM

http://www.rhcforum.ro/index.php?showtopic...p;hl=helicomand

si nu e singurul mie lene sa le parcurg nu mai am nici un interes in asa ceva


p.s. si rusine sa spun ca la inceput eram pro helicomand , experienta insa acum m-a face sa consider ca e o porcarie cum un coleg a zis mai sus nu face altceva decat sa te tina pe loc, spun asta dupa ce am avut 3.

la ce te ajuta el poti face cu putina ambitie si un heli bine reglat.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#14 Useril este offline   alinutz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 29-December 10

Postat 23 January 2011 - 11:03 PM

ok... aveti dreptate, nu am sapat suficient.
totusi, sa zicem ca am un heli ok, echipat corespunzator, bine reglat. am si ambitie si bag simulator la greu.
dar... ce as mai putea pune pe el, astfel incat sa reduc riscul de crash cat mai mult.
parca as mai face ceva la el, astfel incat sa am o doza de siguranta, in modul asta imi creste si increderea si moralul... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif

multumesc.
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2011 - 12:45 AM

2 bete in X
0

#16 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 24 January 2011 - 01:09 AM

Si cineva cu experienta langa tine ca sa iti verifice heli/setarile si mai ales sa te tina de vorba in timp ce tu transpiri de mama focului incercand sa ti heli in hover
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2011 - 09:15 AM

E bine ca topicurile astea revin din cand in cand, lucrurile se mai misca.

De pilda exista de nu mult timp Skookum SK-720. Asta e o unitate FBL care asigura optional si autostabilizare. Softul a avut probleme dar se pare ca e din ce in ce mai bun. Cu alte cuvinte ai si heli FBL de cea mai buna calitate ai si stabilizare daca simti nevoia.

Nu e ieftin.

Vezi postareanen77, la Jan 23 2011, 09:37 PM, a spus:

+1

p.s cred totusi ca alinutz nu a sapat destul ceea ce vrei tu sa afli s-a mai discutat e cel putin 2 ori.

0

#18 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 24 January 2011 - 01:34 PM

Vezi postareaalinutz, la Jan 23 2011, 11:03 PM, a spus:

dar... ce as mai putea pune pe el, astfel incat sa reduc riscul de crash cat mai mult.
parca as mai face ceva la el, astfel incat sa am o doza de siguranta


Cumpara-i niste piese de schimb.
In felul asta, moralul tau va creste dramatic stiind ca ai cu ce sa inlocuiesti piesele distruse - eventual chiar pe camp !
0

#19 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 24 January 2011 - 10:01 PM

Am avut si eu unul anul trecut, montat pe un Spirit L16 de la Robbe (rotor 120cm) A zburat super frumos. Am incercat si nose in si era incredibil de stabil. Parca aveam un coaxial de jucarie. Si totusi dupa o zi cu mai multe zboruri l-am dat jos de pe elicopter. De ce? Pentru ca aveam certitudinea ca nu voi progresa niciodata cu el montat. Si atunci la nose in am montat trainerul (acele bete in X) si mi-am propus sa fac sute de curse la fiecare iesire. Apoi l-am dat jos. Nu i-am mai dus dorul helicommandului si personal prefer sa zbor fara el. Cred ca pentru filmari aeriene este bun, dar ca reflexele sa se dezvolte, trebuie doar ore de zbor... multe... si mai multe........ - PAREREA MEA :lol:
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#20 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 24 January 2011 - 10:22 PM

Alin inca invata pe simulator, asta va dura o vreme. Cand va fi pregatit voi iesi cu el si am sa-l ajut la fel cum am procedat si pana acum. Frica lui este nejustificata, cel putin inca.... :lol:

Aceasta postare a fost editata de ady23: 24 January 2011 - 10:24 PM

0

#21 Useril este offline   alinutz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 29-December 10

Postat 20 January 2013 - 10:52 PM

Vezi postareaalinutz, la 23 January 2011 - 06:18 PM, a spus:

buna,
parerile despre aceste echipamente sunt impartite si nici pe forum nu am gasit un topic dedicat, astfel ca mi-am permis sa deschid eu unul.
sunt incepator, am Align T-rex 500 ESP, motor/esc stoc, 4 x Futaba S9650, Gyro Futaba 401, pale Align. ma gandesc sa il echipez si cu un helicomand, in ideea de a evita crash-urile.cel putin o perioada as vrea sa il folosesc pana ma acomodez cu heli si mai invat cate ceva.
ce parere aveti ? e bine, nu e bine ? rog explicati si argumentati. chiar ma salveaza de la crash ? in ce proportie ?
ce imi recomandati ?

multumesc.

Buna, dupa o buna bucata de vreme, aduc din nou in actualitate problema de mai sus !
Din 2011 heli-ul descris mai sus, sta gata de zbor, spre rusinea mea ( sper sa nu ma criticati prea tare ) lipseste " mana de pilot "
De atunci si pana acum a aparut cumva alt echipament, device, etc.care sa "rezolve" problema mea ?
Imi pare rau ca nu pot trece ( inca ) de acest inconvenient... Si nu pot renunta la ideea mea de safe.

Multumesc pentru intelegere.
0

#22 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 10:58 PM

Ai noroc. A aparut.

Se numesc microheli:

Blade nano, Mcpx, 130X, McpxBL, Turnigy FBL100, Hobbyking FP100, etc, etc.

Astea or sa-ti rezolve problema mult mai ieftin si mai placut decat orice helicomand.

Vezi postareaalinutz, la 20 January 2013 - 10:52 PM, a spus:

Buna, dupa o buna bucata de vreme, aduc din nou in actualitate problema de mai sus !
Din 2011 heli-ul descris mai sus, sta gata de zbor, spre rusinea mea ( sper sa nu ma criticati prea tare ) lipseste " mana de pilot "
De atunci si pana acum a aparut cumva alt echipament, device, etc.care sa "rezolve" problema mea ?
Imi pare rau ca nu pot trece ( inca ) de acest inconvenient... Si nu pot renunta la ideea mea de safe.

Multumesc pentru intelegere.

0

#23 Useril este offline   alinutz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 29-December 10

Postat 20 January 2013 - 11:25 PM

Vezi postareastiganas, la 20 January 2013 - 10:58 PM, a spus:

Ai noroc. A aparut.

Se numesc microheli:

Blade nano, Mcpx, 130X, McpxBL, Turnigy FBL100, Hobbyking FP100, etc, etc.

Astea or sa-ti rezolve problema mult mai ieftin si mai placut decat orice helicomand.

Mda... Cu riscul sa fiu off-topic, am un align 100 la care imi trebuie un set de pale. Se pare ca sunt cam antitalent daca si la asta am reusit sa " sparg" pale.
In ritmul asta Cel mare mai are de asteptat...
Totusi, in ciuda " antitalentului " inca NU am renuntat, ba mai mult imi cam face cu ochiul un 130x , mai ales datorita faptului ca il pot zbura afara.
Dar mai caut totusi solutii de safety pt cel mare. Scuze incapatanarea.
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 11:45 PM

Sunt mai multe solutii de safety.

Cele mai multe iti aduc heliul la orizontala cand comuti un switch pe statie. Dar de multe ori te pierzi si nu il comuti.

Cea mai sigura metoda actuala (si care nu interfera cu zborul) se numeste hard-deck si lucreaza inpreuna cu copilotul (de la revoelectrix).

In esenta este un barometru care pune o "podea" virtuala la ce inaltime doresti tu. Odata urcat peste acea inaltime il activezi si din acea clipa zbori ce vrei si cum poti fara nici o interferenta.

In clipa in care ai ajuns la inaltimea prestabilita (sa zicem 10m) indiferent de pozitie, orientare, viteza, heliul este adus in mod automat in pozitie de hover si tinut ca atare. Daca nu ai probleme tehnice e imposibil sa il busesti.

Da costa.

Vezi postareaalinutz, la 20 January 2013 - 11:25 PM, a spus:

Mda... Cu riscul sa fiu off-topic, am un align 100 la care imi trebuie un set de pale. Se pare ca sunt cam antitalent daca si la asta am reusit sa " sparg" pale.
In ritmul asta Cel mare mai are de asteptat...
Totusi, in ciuda " antitalentului " inca NU am renuntat, ba mai mult imi cam face cu ochiul un 130x , mai ales datorita faptului ca il pot zbura afara.
Dar mai caut totusi solutii de safety pt cel mare. Scuze incapatanarea.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 20 January 2013 - 11:45 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro