Modelism - RHC Forum: magazin online reactivi chimici ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

magazin online reactivi chimici ? magazin online reactivi chimici ?

#31 Useril este offline   Preanecajitul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 01-January 06
  • Gender:Not Telling

Postat 28 November 2014 - 10:29 PM

Vezi postareaspy100, la 05 October 2012 - 09:08 AM, a spus:

Stie cineva un magazin online de unde poti cumpara acid sulfuric,azotic,clorhidric,apa oxigenata ?... in cantitati mici ,ma chinuii sa tot caut si nu gasesc ,la toti cu care am vorbit le este frica sau nu vor sa vinda persoanelor fizice ,nu stiu ce sa intamplat dar din 2009 pana in prezent ,nu prea se mai gaseste pe piata asa ceva.:hi: Am intrebat o farmacista de acid clorhidric la mine in oras ,se uita la mine parca eram Bin Laden :clapping:

0

#32 Useril este offline   Preanecajitul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 01-January 06
  • Gender:Not Telling

Postat 28 November 2014 - 10:33 PM

Trebuie sa sti ca acidul clorhidric si acidul sulfuric sunt precursori de droguri si nu mai pot fi comercializati decit persoanelor juridice si asta sub control strict. asa ca daca ai nevoie de asa ceva mai bine te reorientezi ca in mod sigur nu iti va vinde nimeni.
0

#33 Useril este offline   Preanecajitul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 01-January 06
  • Gender:Not Telling

Postat 28 November 2014 - 10:35 PM

Vezi postareaspy100, la 05 October 2012 - 09:16 AM, a spus:

Aia de la farmacie e de 3 sau 6 % are concentratie mica ,mie imi trebuie concetratie mai mare minim 30% ,experimentez cu motoare cu combustibil lichid ...

Ceea ce ai nevoie se numeste perhidrol si nu cred ca il poti gasi la farmacie.
0

#34 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 November 2014 - 11:06 PM

Vezi postareaPreanecajitul, la 28 November 2014 - 10:33 PM, a spus:

Trebuie sa sti ca acidul clorhidric si acidul sulfuric sunt precursori de droguri si nu mai pot fi comercializati decit persoanelor juridice si asta sub control strict. asa ca daca ai nevoie de asa ceva mai bine te reorientezi ca in mod sigur nu iti va vinde nimeni.


Acid sulfuric se gaseste la orice magazin de piese auto de cartier si cumperi cat poti duce in traista. Clorhidric n-am cautat dar gasesti si din ala. Daca mergem pe aceeasi logica, si sarea de bucatarie e precursor pentru droguri. Tot asa, si acetona e precursor pentru droguri dar o gasesti in sticlute mici sau in bidonase, in toate magazinele. E drept ca asta din urma trebuie deseori "descantata" sa o duci spre puritate mare. Dar o gasesti. Aproape tot ce doresti gasesti, daca stii ce si unde sa cauti si sa prelucrezi pe urma.
Multa bafta si multa atentie!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 November 2014 - 11:06 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#35 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2014 - 12:49 AM

Vezi postareaZIPPO 9, la 08 July 2014 - 01:40 PM, a spus:

Metanol oare se mai comercializeaza?

Daca gasesti pe undeva, sa-mi zici si mie. Am gasit la un nene in Constanta, dar momentan nu mai are
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#36 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 30 November 2014 - 01:07 PM

Vezi postareaTzicul, la 29 November 2014 - 12:49 AM, a spus:

Daca gasesti pe undeva, sa-mi zici si mie. Am gasit la un nene in Constanta, dar momentan nu mai are

La el am sunat si eu si mi-a dat acelasi raspuns.
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#37 Useril este offline   Minimals 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-July 14

Postat 27 December 2014 - 09:14 AM

Pentru reactivi p.a aveti nevoie de autorizatie de la mediu,politie etc,,,,multa bataie de cap si alergaturi....nu o sa va vinda nimeni fara sa aveti autorizatie pt ca daca se afla de cine nu trebuie e nasoala ex: eu imi pierd licenta si dosar penal iar celui care i-am vandut dosar direct ....
As vrea sa intreb pulbere de aluminiu particule sferice 20-30microni unde as putea gasi ?
0

#38 Useril este offline   chemd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 03-March 15

Postat 13 March 2015 - 02:19 AM

Stiu ca topicul este extrem de vechi dar in speranta ca mai are nevoie cineva de reactivi, vreau sa vand tot ce mai am pe aici. Lista e destul de lunga dar in mare cuprinde perhidrol, azotic, clorhidric, sulfuric si multe multe alte produse...
Vb pe email sau PM. Sunt din Bucuresti.
0

#39 Useril este offline   Minimals 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-July 14

Postat 14 March 2015 - 09:15 AM

Vezi postareachemd, la 13 March 2015 - 02:19 AM, a spus:

Stiu ca topicul este extrem de vechi dar in speranta ca mai are nevoie cineva de reactivi, vreau sa vand tot ce mai am pe aici. Lista e destul de lunga dar in mare cuprinde perhidrol, azotic, clorhidric, sulfuric si multe multe alte produse...
Vb pe email sau PM. Sunt din Bucuresti.


servus se poate o lista cu preturi si substante ?
0

#40 Useril este offline   Tabun 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 15-October 15

Postat 16 October 2015 - 02:53 PM

Am vazut topicu' asta si am facut cont sa spun cateva.
Atentie:
-Incep de la ideea ca sunteti capabili sa calculati concentratii sau masa de reactant necesara(daca nu,puneti sub formula masa molara ce este pe internet,sus masa care o puneti in reactie si folositi regula de trei simpla.Merge si pentru aflarea masei teoretice de produs.Grija la impuritati)
-HNO3 concentrat aprinde majoritatea lucrurilor la contact si degaja oxizi de azot(toxic).Asta se intampla inclusiv unor manusi.Fumega tare.
-Acidul clorhidric este o solutie de HCl(clorura de hidrogen,gaz) in apa.Concentrat,si el fumega.
-Faceti reactia mai intai la scara mica,unele sunt relativ violente.

N2O=protoxid de azot.
NO=oxid de azot.Se duce la NO2 in aer.
NO2=dioxid de azot.
Ultimele 2 sunt toxice.
Simptomele intoxicatiilor cu cele de mai sus apar intarziat si intoxicarile sunt foarte periculoase(fatale,efecte ireparabile)

Acum...

NH4NO3+KOH--->KNO3+NH3+H2O(reactia se petrece in solutie.Amoniacul poate sa fie barbotat in apa pentru a fi folosit ca solvent sau precursor pentru hexamina in reactia cu formolul)

In locul KOH se poate folosit NaOH si se produce NaNO3.E prea hidroscopic pentru a fi folosit la praf de pusca dar:

2NaNO3+H2SO4(conc.~98%)=HNO3+Na2SO4.Asta pe la 80 de grade.Nu vreti descompunerea acidului azotic.Se va folosi doar sticlarie si teflon(e naibii acid azotic gazos...).Distilatul o sa fie foarte concentrat.Nu va recomand sa il manipulati nediluat fara o masca de gaze(am spus,fumega tare).Se poate adauga uree daca prezinta oxizi dizolvati in urma descompunerii(doar cat sa dispara culoarea.O sa il si dilueze putin reactia,nu mult)

Alta este:

NaNO3+HCl.Asta nu o sa fie buna pentru distilarea HNO3-ului dar adaugati cupru.Acidul diluat o sa reactioneze cu degajare de NOx(or sa mai fie si alte gaze,acidul facut asa este impur) pe care ii barbotati in niste apa sau peroxid de hidrogen pentru un randament mai mare.

Acid clorhidric:

NaCl+H2SO4(conc.)--->NaHSO4+HCl(il barbotati in apa).Putina caldura pentru reactie.

SAU:

NaOH+H2SO4=NaHSO4+H2O

NaHSO4+NaCl--->HCl+Na2SO4.Ii incalziti impreuna.

Praf de pusca bun nu se face cu carbune de gratar.Salcia stiu absolut sigur ca este foarte buna.
0

#41 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 04 December 2015 - 02:43 PM

Ce mica este distanta de la motor racheta la chimie :rolleyes: bine ca din cauza legislatie in loc sa faci un amestec si sa-l incarci iti faci laborator chimic intai, acuma Doamne fereste sa se intample un accident mai exploziv ca sa terminat cu totul
Cum eu sunt pasionat si de rachete si de chimie continui si eu postarea colegului de mai sus cu o idee de distilare acid azotic din ingrasamant nitrat si acid sulfuric obtinand un acid azotic undeva la 70-80% depinzand de concentratia acidului sulfuric
Idee este ca rezulta vapori de oxid de azot toxici daca nu este etansat bine borcanul iar deasupra eu as folosi o folie de aluminiu cu gheata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: distil.png

Aceasta postare a fost editata de Marius: 04 December 2015 - 02:44 PM

0

#42 Useril este offline   cristianromania 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08-May 11

Postat 18 March 2016 - 09:25 PM

salutari
incerc sa zinchez sa cuprez si sa cromez cate ceva ptr o masina istorica si as avea nevoie de urmatoarele substante:
Stie cineva de unde le pot procura? Am tot cautat dar mai repede gaseam cocaina in stare pura decat astea.....
Merci anticipat!

Cuprare:
Sulfat de cupru CuSO4 5H2O-3 kg
Hidroxid de Amoniu-3 kg
Zincare:
Sulfat de zinc-ZnSO4 7H2O-3 kg
Sulfat de Aluminiu Al2)SO4)3 18 H2O-1 kg
Sulfat de sodiu-Na2SO4 10H2O-3kg
Nichelare:
Sulfat de nichel:NiSO4 7H2O-2 kg

Clorura de sodium-NaCl-2kg
Clorura de amoniu-ZnSO4 7H2O-2kg
Acid boric-H3Bo3-2kg
Decaparea:
Acid Clorhidric HCl-2L
Acid sulfuric concentrate H2SO4-2L
Acid azotic concentrate HNO3-2L
0

#43 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 19 March 2016 - 07:45 PM

sulfat de cupru = piatra vanata (tratament viticol/pomicol) se mai gaseste la magazine de profil, alti sulfati se obtin din reactia acidului sulfuric (electrolit auto) cu metalul respective. Clorura de sodium o gasesti in solnita din bucatarie (preferabil neiodata), clorura de amoniu nu are formula chimica - ZnSO4 dar se mai cheama si tipirig si o gasesti la cei care decapeaza table. Acizii sunt problematici deoarece clorhidricul este considerat precursor de droguri si nu se prea mai gaseste decat rar ca acid muriatic sau apa tare nestinsa (unii numesc la fel acidul azotic), sulfuricul il gasesti la 30% ca electrolit auto iar azoticul deja este interzis multumita tampiteilor care fac pocnitori in Franta ( pe vremuri se utiliza la corodat cablaje electro). Este un "cetatean rrom" pe olx. -Stanescu sau alte pseudonime de Rm Valcea care vinde apa tare/cositor/acid azotic/etc. si care trage tepe la client si pune in pachet altceva.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#44 Useril este offline   Minimals 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-July 14

Postat 19 March 2016 - 08:33 PM

Vezi postareaH7-25, la 19 March 2016 - 07:45 PM, a spus:

sulfat de cupru = piatra vanata (tratament viticol/pomicol) se mai gaseste la magazine de profil, alti sulfati se obtin din reactia acidului sulfuric (electrolit auto) cu metalul respective. Clorura de sodium o gasesti in solnita din bucatarie (preferabil neiodata), clorura de amoniu nu are formula chimica - ZnSO4 dar se mai cheama si tipirig si o gasesti la cei care decapeaza table. Acizii sunt problematici deoarece clorhidricul este considerat precursor de droguri si nu se prea mai gaseste decat rar ca acid muriatic sau apa tare nestinsa (unii numesc la fel acidul azotic), sulfuricul il gasesti la 30% ca electrolit auto iar azoticul deja este interzis multumita tampiteilor care fac pocnitori in Franta ( pe vremuri se utiliza la corodat cablaje electro). Este un "cetatean rrom" pe olx. -Stanescu sau alte pseudonime de Rm Valcea care vinde apa tare/cositor/acid azotic/etc. si care trage tepe la client si pune in pachet altceva.


Ce treaba are clorura de amoniu cu ce ai zis tu acolo?znso4??
NH4cl este formula clorurii de amoniu gasit in comert sub denumire de tipirig
0

#45 Useril este offline   Minimals 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-July 14

Postat 19 March 2016 - 08:41 PM

iar treaba cu acizii nu i de gluma...pot devenii foarte periculosi daca nu sunt manevrati cu atentie.
acidul sulfuric folosit ca electrolit la masina pentru purificare trebuie distilat ceea ce s ar putea obtine H2so4 98%



0

#46 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 20 March 2016 - 11:30 PM

Minimals, daca citesti cu atentie postarea lui cristianro... gasesti acolo ca doreste printre altele:"Clorura de amoniu-ZnSO4 7H2O-2kg",...??? felul in care pune problema denota pregatirea lui superficiala in chimia de scoala generala si nu-i recomand sa se apuce de amestecat substante ( poate doar NaCl cu H2O ) pana nu intelege bine ce si cum. Cu acizii concentrati desigur nu cred ca cineva fara pregatire temeinica si masuri de siguranta adecvate ar trebui sa lucreze. Oricum nu prea cred ca are nevoie de concentratie mare la placari metalice, probabil vrea sa mai faca si alte experimente. Nu-i rau sa stii iar experimentul este mama invataturii dar cu substante extrem de corozive, oxidante sau ce emit vapori toxici nu e de glumit, mai bine se adreseaza unor meseriasi de profesie carora le iese treaba de calitate din prima fara probe costisitoare.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#47 Useril este offline   chemd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 03-March 15

Postat 24 March 2016 - 10:19 PM

Daca aveti nevoie de ceva si va pot ajuta dati un PM sau cel mai bine trimiteti email. trimit numai prin curier, prin posta am avut ceva probleme in trecut si de atunci nu mai trim prin posta.
0

#48 Useril este offline   Minimals 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-July 14

Postat 25 March 2016 - 09:36 PM

Vezi postareachemd, la 24 March 2016 - 10:19 PM, a spus:

Daca aveti nevoie de ceva si va pot ajuta dati un PM sau cel mai bine trimiteti email. trimit numai prin curier, prin posta am avut ceva probleme in trecut si de atunci nu mai trim prin posta.


v am lasat un PM
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro