Modelism - RHC Forum: magazin online reactivi chimici ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

magazin online reactivi chimici ? magazin online reactivi chimici ?

#1 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 05 October 2012 - 09:08 AM

Stie cineva un magazin online de unde poti cumpara acid sulfuric,azotic,clorhidric,apa oxigenata ?... in cantitati mici ,ma chinuii sa tot caut si nu gasesc ,la toti cu care am vorbit le este frica sau nu vor sa vinda persoanelor fizice ,nu stiu ce sa intamplat dar din 2009 pana in prezent ,nu prea se mai gaseste pe piata asa ceva.:hi: Am intrebat o farmacista de acid clorhidric la mine in oras ,se uita la mine parca eram Bin Laden :clapping:
0

#2 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 05 October 2012 - 09:10 AM

apa oxigenata iei de la farmacie si restu de la magazine de "chimicale" !
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#3 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 05 October 2012 - 09:16 AM

Vezi postareaRapperul, la 05 October 2012 - 09:10 AM, a spus:

apa oxigenata iei de la farmacie si restu de la magazine de "chimicale" !



Aia de la farmacie e de 3 sau 6 % are concentratie mica ,mie imi trebuie concetratie mai mare minim 30% ,experimentez cu motoare cu combustibil lichid ...
0

#4 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 05 October 2012 - 12:09 PM

Vezi postareaspy100, la 05 October 2012 - 09:16 AM, a spus:

Aia de la farmacie e de 3 sau 6 % are concentratie mica ,mie imi trebuie concetratie mai mare minim 30% ,experimentez cu motoare cu combustibil lichid ...


Sunt mai multe magazine online de substante chimice, tunic, chimopar, etc .

Nici unul nu vinde la persoane fizice (sau nici unul din cate stiu eu), doar la firme sau asociatii (ONG-uri). Mai mult, si astora le trebuie autorizatie de la Inspectoratul Teritorial de Munca. E o formalitate se pare, dar trebuie stampila si semnatura sefului de la firma sau ong-ul cu pricina.

Daca iti iese ceva sa pui poze ;)

Succes
0

#5 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 16 November 2012 - 11:00 PM

Si eu am facut mai demult experimente cu motoare cu apa oxigenata , iar perhidrolul de 30% l-am cumparat de la o "cunostinta" care lucreaza la farmacie asa ca daca cunosti pe cineva apeleaza la el.
Acid sulfuric gasesti la piese auto "electrolit baterie" si il concentrezi prin fierbere, acid clorhidric gasesti in detartant bine nu pur iar acid azotic cam greu si ii periculos sa detii acasa asa ceva deci incearca fara el
0

#6 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2012 - 02:38 AM

http://www.romedic.r...analiza-0H48246
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#7 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 20 December 2012 - 10:21 AM

Vezi postareaTzicul, la 10 December 2012 - 02:38 AM, a spus:




Nu e bun link-ul ,nu vand persoanelor fizice...
0

#8 Useril este offline   Paco 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 06-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 25 December 2012 - 09:34 AM

http://www.kasteldarotim.ro/
0

#9 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 04 January 2013 - 11:33 PM

Vezi postareaPaco, la 25 December 2012 - 09:34 AM, a spus:


link-ul e spam nu vinde la persoane fizice....
0

#10 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 01:48 AM

Vezi postareaspy100, la 20 December 2012 - 10:21 AM, a spus:

Nu e bun link-ul ,nu vand persoanelor fizice...


Acu' si tu, n-ai pe cineva cu o firma? :)
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#11 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 05 January 2013 - 07:57 PM

Vezi postareaTzicul, la 05 January 2013 - 01:48 AM, a spus:

Acu' si tu, n-ai pe cineva cu o firma? :)


Nope
0

#12 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2013 - 08:01 PM

Daca vrei, spune-mi ce ai nevoie, facem o cerere de oferta si vedem cum rezolvam. Vreau doar sa-mi spui de unde esti si cati ani ai, te rog
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#13 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 07 January 2013 - 04:40 AM

Vezi postareaTzicul, la 05 January 2013 - 08:01 PM, a spus:

Daca vrei, spune-mi ce ai nevoie, facem o cerere de oferta si vedem cum rezolvam. Vreau doar sa-mi spui de unde esti si cati ani ai, te rog


Asa pot sa fac si eu chestii de genu asta ,dar vreau sa caut magazine de unde poti cumpara tu fara sa ai nevoie de intermediari... (Sunt major ...)
0

#14 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2013 - 09:17 PM

Am vrut doar sa te ajut. N-ai nevoie, nici o suparare. Sa fii sanatos
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#15 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 January 2013 - 10:00 AM

Vezi postareaspy100, la 07 January 2013 - 04:40 AM, a spus:

,dar vreau sa caut magazine de unde poti cumpara tu fara sa ai nevoie de intermediari... (Sunt major ...)


Atunci cauta mai departe ca pana la pensie gasesti sigur.Daca se intampla un accident, o arsura o explozie cine crezi ca intra la bulau.Astea sant substante care trebuie manipulate de persoane care au cunostinta in domeniu nu de teenageri in calduri cu aere de teribilism.Tu chiar crezi ca poti sa faci pe masa de bucatarie si pe genunchi un motor racheta cu combustibil lichid?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#16 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2013 - 09:03 PM

Lasa-l, mai, in pace!! N-auzi? E major!! :)
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#17 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 17 January 2013 - 07:12 PM

Vezi postareaSkyspy, la 08 January 2013 - 10:00 AM, a spus:

Atunci cauta mai departe ca pana la pensie gasesti sigur.Daca se intampla un accident, o arsura o explozie cine crezi ca intra la bulau.Astea sant substante care trebuie manipulate de persoane care au cunostinta in domeniu nu de teenageri in calduri cu aere de teribilism.Tu chiar crezi ca poti sa faci pe masa de bucatarie si pe genunchi un motor racheta cu combustibil lichid?



Imi pare rau sa va spun ca nu sunt "adolescent",daca dumneavostra considerati ca o persoana la 25 de ani este inca adolescent,asta este opinia dumneavoastra si nu va pot contrazice ...Ignoranta de care dati dovada dumneavostra este tipic romaneasca ,ca numai anumite persoane cu diplome ,certificate si studii la scoli specializate pot lucra cu aceste substante si sunt capabile de a face anumite lucruri .Consider ca fiecare om are dreptul sa invete ,sa experimente ,sa creeze cat mai multe lucruri pentru a avea o viata mai buna pentru el si cei din jurul sau.Acest drept nu i se poate limita de nici o persoana ,stat ,organizatie...Ignoranta dumneavostra tipic romaneasca este dovada clara si motivul pentru care tara noastra nu a fost in stare sa trimita un om in spatiu prin mijloacele proprii,sa trimita un om pe luna ,sa creeze o bomba atomica pentru a-si apara teritoriul,s.a.m.d.Va doresc tuturor care aveti aceasta gandire sa traiti o vesnicie in intunericul care va inconjoara:(
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 January 2013 - 08:06 PM

Mai tii minte jocul ala "Nu te supara frate"? Noi l-am cam uitat, dar mai folosim numele din cand in cand. Din intamplare, fata de noi, chiar esti adolescent si bucura-te de avantajul varstei.
Pentru restul, tin sa te contrazic putin, nu ca nu ai avea dreptate ci pentru ca am si eu putina.

Scuze ca citez, dar vreau sa am in fata pasajul la care fac referire, ca de la o vreme ma cam lasa memoria.

Vezi postareaspy100, la 17 January 2013 - 07:12 PM, a spus:

Acest drept nu i se poate limita de nici o persoana ,stat ,organizatie...

Nu stiu de ce, dar traim dupa niste reguli scrise sau nescrise. La capitolul substante sunt multe reguli si legi scrise, care iti limiteaza mult acel "drept" de care vorbesti. Din cauza asta ca particular, nu o sa poti face mare lucru.

Vezi postareaspy100, la 17 January 2013 - 07:12 PM, a spus:

Ignoranta dumneavostra tipic romaneasca este dovada clara si motivul pentru care tara noastra nu a fost in stare sa trimita un om in spatiu prin mijloacele proprii,sa trimita un om pe luna ,sa creeze o bomba atomica pentru a-si apara teritoriul,s.a.m.d.(

Exagerezi amice, hai sa fim seriosi, ca nu din cauza asta n-am avut bomba atomica pentru a ne apara teritoriul. Bucura-te ca nu l-am aparat asa cum ai fi vrut. Probabil eram o tara de modelisti, fiecare avea cate trei manute si un ochi mai spre ureche. Iti dai seama cate comenzi puteam folosi simultan pe o statie!

"Va doresc tuturor care aveti aceasta gandire sa traiti o vesnicie in intunericul care va inconjoara:"
Multumim pentru urare, asa sa fie!
Pentru tine, un viitor luminat, cu ce ti-l doresti!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2013 - 08:29 PM

Imi pare bine ca ti-ai detaliat un pic nemultumirile fata de ingradirile din tara noastra plina de oameni cu mintea intunecata. Si asta pentru ca mi-ai dovedit ca, in ciuda celor 25 de ani, esti tot un copil. Considera retrasa oferta mea de a te ajuta.
Sa ai parte de un viitor (mult mai) luminos!!
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#20 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 January 2013 - 11:49 AM

Vezi postareaspy100, la 17 January 2013 - 07:12 PM, a spus:

dovada clara si motivul pentru care tara noastra nu a fost in stare sa trimita un om in spatiu prin mijloacele proprii,sa trimita un om pe luna ,sa creeze o bomba atomica pentru a-si apara teritoriul,s.a.m.d.Va doresc tuturor care aveti aceasta gandire sa traiti o vesnicie in intunericul care va inconjoara:(


Ia legatura cu ARCA ca au aceleasi aspiratii ca si tine si au deja si substantele.Poate impreuna reusiti ceva, ca si ei cam de 15 ani tot bat apa-n piua.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#21 Useril este offline   Stratos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 15-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2013 - 01:52 PM

Vezi postareaspy100, la 17 January 2013 - 07:12 PM, a spus:

Imi pare rau sa va spun ca nu sunt "adolescent",daca dumneavostra considerati ca o persoana la 25 de ani este inca adolescent,asta este opinia dumneavoastra si nu va pot contrazice ...Ignoranta de care dati dovada dumneavostra este tipic romaneasca ,ca numai anumite persoane cu diplome ,certificate si studii la scoli specializate pot lucra cu aceste substante si sunt capabile de a face anumite lucruri .Consider ca fiecare om are dreptul sa invete ,sa experimente ,sa creeze cat mai multe lucruri pentru a avea o viata mai buna pentru el si cei din jurul sau.Acest drept nu i se poate limita de nici o persoana ,stat ,organizatie...Ignoranta dumneavostra tipic romaneasca este dovada clara si motivul pentru care tara noastra nu a fost in stare sa trimita un om in spatiu prin mijloacele proprii,sa trimita un om pe luna ,sa creeze o bomba atomica pentru a-si apara teritoriul,s.a.m.d.Va doresc tuturor care aveti aceasta gandire sa traiti o vesnicie in intunericul care va inconjoara:(


Parintii tai sunt mandrii de tine ?
0

#22 Useril este offline   Mythra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 29-June 12
  • Gender:Male

Postat 29 January 2013 - 02:11 PM

salut:) sunt oarecum nou in rachetomodelism... am facut cateva rachete cu BP dar as vrea sa fac urmatorul pas:D poate sa imi spuna cineva cam cat timp se prajeste amestecul de zahar si kno3?
0

#23 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 01 February 2013 - 03:49 AM

Vezi postareaMythra, la 29 January 2013 - 02:11 PM, a spus:

salut:) sunt oarecum nou in rachetomodelism... am facut cateva rachete cu BP dar as vrea sa fac urmatorul pas:D poate sa imi spuna cineva cam cat timp se prajeste amestecul de zahar si kno3?

Pana are o culoare maronie sau mai simplu pana o sa arate ca zaharul ars( culoare maronie ) ...amesteca in timp ce "prajesti"...si foloseste flacara mica ,nu uita sa iti pui M.O.M. (Masca,ochelari de protectie si manusi ,macar masca daca nu le ai pe toate 3) ... Foloseste zaharul pudra daca poti ,in loc de zahar clasic ...incearca sa fii cat mai rapid cu azotatul ,absoarbe umezeala din aer ...
0

#24 Useril este offline   Mythra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 29-June 12
  • Gender:Male

Postat 01 February 2013 - 03:13 PM

si trebuie sa pun si apa peste amestec sau pot sa il fac si fara?
0

#25 Useril este offline   spy100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 25-January 08

Postat 01 February 2013 - 05:43 PM

Vezi postareaMythra, la 01 February 2013 - 03:13 PM, a spus:

si trebuie sa pun si apa peste amestec sau pot sa il fac si fara?

nu trebuie sa pui apa,fara apa...

Aceasta postare a fost editata de spy100: 01 February 2013 - 05:43 PM

0

#26 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 12 April 2013 - 11:13 PM

Acid clorhidric destul de concentrat se mai gaseste la tinichigii sau la fierarii de prin bazare. Au pe taraba sticlute cu un lichid galben = "apa tare - nestinsa cu zinc" care picurat pe prundis/beton da efervescenta, desi apa tare se mai spune tehnic si la acidul azotic dar care e greu de gasit.
Cat despre concentrarea acidului sulfuric prin fierbere ...am mari rezerve deoarece fiind foarte higroscopic se poate doar daca e foarte slab sa obtii o mica inbunatatire a concentratiei.
Alti reactivi poti gasi pe e-bay dar depinde cat sunt de periculosi ca nu-i primeste posta la expeditie decat in anumite conditii sau se merge pe principiul ca oricum nu verifica nimeni coletele din UE!
In God we trust, all others must pay cash!
0

#27 Useril este offline   serviccom 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 06 April 2014 - 08:45 AM

Vad ca anuntul este mai vechi, dar zic ca poate mai intereseaza pe cineva. Am eu urmatoarele care nu mai imi folosesc:
-apa oxigenata puritate 30% pa(pentru analiza)2.5l (2bidoane de 1l sigilate si unul desfacut, mai e jumate);
-acid clorhidric puritate 37% pa 3 bidoane a cate 1l sigilate;
-acid azotic puritate 67% pa 1l sigilat;
-acid sulfuric puritate 94-96% pa 1l sigilat;
-metabisulfit de sodiu 1kg desigilat am luat cateva lingurite din el;
-uree 1kg.

Toate astea mi-au folosit la rafinarea aurului din componente electronice, procesoare, placi de telefoane, etc, dar acum nu mai am timp sa fac asta asa ca vand substantele, iar din cate mi-am dat seama si tie iti trebuie la acelasi lucru.
Substantele sunt achizitionate de 1 luna cu termene de valabilitate de peste 1 an si vin insotite de fisele tehnice a fiecarei substante pe care vi le pot trimite si inainte.

Sper sa nu fiu sanctionat ca pun adresa de e-mail pentru cei care vor sa rafineza aur si nu au substantele necesare.
Adresa mea este stropelnitav@gmail.com, atunci va pot da mai multe detalii, multumesc.
0

#28 Useril este offline   serviccom 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 06 May 2014 - 11:44 PM

Vezi postareaserviccom, la 06 April 2014 - 08:45 AM, a spus:

Vad ca anuntul este mai vechi, dar zic ca poate mai intereseaza pe cineva. Am eu urmatoarele care nu mai imi folosesc:
-apa oxigenata puritate 30% pa(pentru analiza)2.5l (2bidoane de 1l sigilate si unul desfacut, mai e jumate);
-acid clorhidric puritate 37% pa 3 bidoane a cate 1l sigilate;
-acid azotic puritate 67% pa 1l sigilat;
-acid sulfuric puritate 94-96% pa 1l sigilat;
-metabisulfit de sodiu 1kg desigilat am luat cateva lingurite din el;
-uree 1kg.

Toate astea mi-au folosit la rafinarea aurului din componente electronice, procesoare, placi de telefoane, etc, dar acum nu mai am timp sa fac asta asa ca vand substantele, iar din cate mi-am dat seama si tie iti trebuie la acelasi lucru.
Substantele sunt achizitionate de 1 luna cu termene de valabilitate de peste 1 an si vin insotite de fisele tehnice a fiecarei substante pe care vi le pot trimite si inainte.

Sper sa nu fiu sanctionat ca pun adresa de e-mail pentru cei care vor sa rafineza aur si nu au substantele necesare.
Adresa mea este stropelnitav@gmail.com, atunci va pot da mai multe detalii, multumesc.


S-au dat foarte repede substantele, nu mai am nimic.
0

#29 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 08 July 2014 - 01:40 PM

Vezi postareaserviccom, la 06 May 2014 - 11:44 PM, a spus:

S-au dat foarte repede substantele, nu mai am nimic.

Metanol oare se mai comercializeaza?
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#30 Useril este offline   Minimals 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-July 14

Postat 07 August 2014 - 10:41 AM

hmm tocmai cand cautam ce imi trebuie pentru rafinarea aurului de pe componente...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro