Modelism - RHC Forum: Telemetrie de la FrSky - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Telemetrie de la FrSky solutia universala

#1 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 29 May 2012 - 10:27 AM

Deja este binecunoscut faptul ca FrSky ofera sisteme de telemetrie compatibile cu transmitatoarele JR, Futaba si nu numai. Acestea inlocuiesc modulele de transmisie ale statiilor oferind in Full Range o raza >1.5 km si date de telemetrie (voltaj acumulator, coordonate GPS, altitudine, etc.) pe un display aditional sau chiar pe cel al statiei cum este cazul Turnigy 9x si a celor similare.
Dat fiind faptul ca nu este un sistem dedicat unui anumit model de statie am decis sa deschid acest nou subiect pentru a ne exprima aici diferitele pareri/nelamuriri si a primi raspunsuri de la cei mai experimentati.

Eu am achizitionat (multumiri Renatoa) pentru Turnigy 9x un modul DHT-U, un receptor D8R-II plus si un senzor de voltaj acumulator.
Am cateva intrebari:
1. Senzorul de voltaj acumulator se conecteaza la unul din porturile A1, A2 de pe receptor, corect?
2. Portul "digital data-stream port (Rx)" tot de pe receptor la ce foloseste?
3. Pe senzorul de voltaj firul de + dinspre acumulator este lipit acolo unde scrie 3S, va fi afisata corect tensiunea tinand cont de faptul ca folosesc acumulatori LiPo de 3 si respectiv doua celule?
Fisier atasat  FrSky battery voltage sensor.JPG (56.53K)
Number of downloads: 158

Aterizari line !
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2012 - 10:45 AM

1. Da. La partea spre baterie cei care se tem de bucle de masa (ground loop) zic ca e bine sa lasi minusul (negrul) neconectat, adica sa legi doar plusul = rosu.

2. Pentru conectare hub telemetrie si upgrade-uri software

3. va fi afisata corect daca setezi factorul de divizare la 6 in display-ul DHT-U. Cu acest factor poti masura tensiunea pe pachete pana la 5s, si in anumite conditii chiar si 6s.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 29 May 2012 - 11:01 AM

Multumesc de raspunsuri!
Am aruncat o privire in meniul receptorului, multe chestii de acolo imi sunt necunoscute dar le descoper incet incet :pardon:

Pe receptor am un jumper ce conecteaza doi pini de la porul A1 despre care manualul spune asa: When side port pins of A1 and X are connected by the jumper, A1 will change from external analog telemetry port to internal built-in battery voltage sensor;, daca pe A2 conectez senzorul de voltaj trebuie eliminat acel jumper sau va afisa atat tensiune din receptor cat si cea de pe acumulator?

Imi cer scuze daca intrebarile mele sunt "tampite" dar prefer sa am confirmarea celor mai experimentati :)
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2012 - 11:16 AM

Daca lasi jumper-ul pe A1, acesta il va conecta la un divizor intern in raport de 1/4, si va masura tensiunea receptorului.
Adica setand factorul de divizare 4 in display, vei avea afisat 5V sau cat iti scoate BEC-ul.
Este o caracteristica a receptorului D8R plus, numai el are asa ceva.
A2 nu are treaba cu A1, ca sa il folosesti trebuie doar sa ii furnizezi tensiunea de masurat, divizata cu un factor intreg, astfel incat sa nu depaseasca 3.3V pe A2. De aici necesitatea acelui "sensor" de tensiune.
Si, in fine, cazul cand nu te intereseaza tensiunea receptorului, si ai de masurat doua tensiuni oarecare din avion, de exemplu vrei sa masori tensiunea unui pack separat de FPV, atunci scoti jumper-ul, folosesti un senzor la fel ca la A2, si setezi divizorul in mod corespunzator in display.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 May 2012 - 11:18 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Mihai Oprescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 666
  • Inregistrat: 03-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:Aero

Postat 29 May 2012 - 11:18 AM

Vezi postarearenatoa, la 29 May 2012 - 11:16 AM, a spus:

Daca lasi jumper-ul pe A1, acesta il va conecta la un divizor intern in raport de 1/4, si va masura tensiunea receptorului.
..............


:pardon:
0

#6 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 29 May 2012 - 11:39 AM

Perfect! Explicat pe romaneste!
0

#7 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 02 June 2012 - 09:44 AM

Ce interfata este necesara pentru a face upgrade de soft in modulul DHT-U? Este suficient doar FrUSB-2 (FUC-2)?
Eu am softul V2 iar pe site-ul FrSky a aparut deja versiunea V2.3 ce imbunatateste si partea de "data logger" pe suport MicroSD.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 June 2012 - 10:52 AM

Am doar FUC-3, care are mai multe utilizari, DHT-U nu se upgradeaza toata ziua, si in plus e mai versatila, se poate modifica ca sa poata fi folosita si la un DHT-U.
Practic FUC-2 este un adaptor USB-serial TTL, poate fi folosit orice altceva similar, gen FTDI.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 04 June 2012 - 07:33 PM

Odata cu iesirile de ieri la zbor, am reusit sa testez si noul modul FrSky. Se comporta asa cum ma asteptam: impecabil.
Semnalul nu a scazut niciodata sub valoarea de 70, vad ca exista doua "bare" ce tot osciliaeza nu stiu exact ce indica fiecare dar presupun ca e vorba de calitatea semnalului ajuns la receptor si calitatea semnalului ce se intoarce cu datele de telemetrie la sol.
In testele facute in casa, tensiunea acumulatorului era afisata simultan pe display cu tensiunea din receptor (asa cum se vede si in imaginea de mai jos), la camp nu s-a mai intamplat asa fiind afisata doar cea pe care o selectam eu. In fine pe mine ma intereseaza cel mai mult voltajul acumulatorului, nu exista diferenta intre ceea ce masuram cu un aparat dedicat si ce afiseaza sistemul de telemetrie. Deci este o investitie foarte, foarte utila! :p

Fisier atasat  P1060558.JPG (252.46K)
Number of downloads: 268
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 June 2012 - 07:55 PM

Nu ai uitat sa conectezi senzorul de tensiune cumva la balancer ?

Ai presupus bine cu cele doua nivele semnal.

Poti pune si o imagine laterala, sa se vada suportul ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 June 2012 - 07:57 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 04 June 2012 - 09:24 PM

Firul rosu de pe senzorul de voltaj este pus direct pe firul "+" al acumulatorului.
Ideea este ca imi afisaza tensiunea de pe acumulator, dar nu o vad simultan cu cea din receptor, asa cum se vede in imaginea dinainte, ci trebuie sa selectez cu ajutorul rotitei sus-jos casuta cu fiecare tensiune in parte de pe display. In fine, oricum o orumaresc doar pe cea a acumulatorului.

Nu pot sa pun o poza cu piciorusul intreg deoarece am facut mica modificare: l-am taiat si am lipit partea cu bila direct pe statie :drinks:

Fisier atasat  P1060612.JPG (154.26K)
Number of downloads: 258 Fisier atasat  P1060611.JPG (154.56K)
Number of downloads: 259 Fisier atasat  P1060610.JPG (144.06K)
Number of downloads: 273

Aceasta postare a fost editata de adioperator: 04 June 2012 - 09:28 PM

0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 June 2012 - 10:20 PM

Am inteles cu tensiunile, vezi ca e un ecran de setari de unde poti configura ce marimi poti vizualiza in primele doua ecrane, si unde sa fie asezata fiecare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 02 October 2012 - 02:30 PM

Din imagini am inteles ca acest modul DHT-U se ataseaza la antena radiocomenzii de unde preia semnalul iar in laterala are un conector care cred ca este alimentarea lui si se conecteaza la bateria acesteia. Corecte presupunerile?

adioperator, senzorul tau de tensiune este diferit de cel care este la HK care si afiseaza tensiunea masurata. De unde l-ai luat?

Aceasta postare a fost editata de jetix: 02 October 2012 - 02:30 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2012 - 02:52 PM

Nu, modulul este si sistem de transmisie RC, nu numai display, statia lui Adi nu mai lucreaza cu receptoare 9X.
Atasarea pe antena este posibila numai la cele vechi FM, una de 2.4G nu i-ar suporta greutatea.
Prin conectorul lateral se alimenteaza, dar preia si semnalul RC PPM de la statie.

Sensorul lui Adi este cel simplu, fara afisaj, acesta. masoara tensiunea integrala pe pack, nu la nivel de celula.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 02 October 2012 - 03:06 PM

Excluzand partea cu sistemul de prindere mecanica, greutate...etc, ma refeream la faptul ca acest modul preia semnalul de la antena radiocomenzii si, asa cum mi-ai confirmat, receptioneaza. Inseamna ca nu se intervine in radiocomanda decat cu cablul de alimentare si semnal ppm. Corect?
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2012 - 03:26 PM

NU preia nici un semnal de la antena telecomenzii, aia e moarta, ingropata, poti uita de ea.
Modulul este transmitator atat de RC cat si de telemetrie. In prima imagine de la postul 11 mai sus, se poate vedea ca modulul are antena proprie.
Nu se intervine in telecomanda chiar de loc, cablul cu care vine poate fi conectat la pinii care intrau in vechiul modul din spate.
Nu cumva confunzi cu sistemul de telemetrie Quanum ? Numai carcasa este preluata de la el, sistemul e complet diferit.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 October 2012 - 03:28 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 02 October 2012 - 03:39 PM

Am inteles. Credeam ca modulul face o translatie a semnalului in ambele sensuri.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#18 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 03 October 2012 - 01:06 PM

GPS-ul pentru FrSky cum se comporta? Unii se plang ca este cam lenes.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 October 2012 - 01:15 PM

Este ! pentru standarde de OSD
Depinde acum ce vrei de la el... avand in vedere ca nu da decat coordonate, care ne intereseaza fix pix, mai putin cazul pierderii modelului, cand ultima coordonata valoreaza cat modelul.
Altitudinea o da mai bine baro... ce ai mai vrea, viteza ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 03 October 2012 - 01:23 PM

Am vazut ca pozitia o da in coordonate de aceea am sa las mai la urma gps-ul cu singura utilitate deja spusa de tine. Viteza nu prea ma intereseaza, cel putin deocamdata. Tensiunile pe acumulatori sunt cele mai importante pentru mine, drept pentru care voi lua 2 senzori de tensiune.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#21 Useril este offline   ggsolom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 28-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Aeromodelism, FPV, pescuit

Postat 08 October 2012 - 07:52 PM

Eu am montat un modul DHT in interior cu antena montata in locul dedicat, am folosit carcasa de la 9x pentru a monta ledul + butonul de bind .
Ecranul FLD-02 l-am integrat in cadrul carcasei cum se ve in imagine (Implica ceva munca => decupare carcasa, configurare locas ecran cu adeziv bicomponent, consrtruirea unei traverse de fixare a celor 2 suruburi ale carcasei din zona antenei) . Modulul backlight si ecranul FLD-02 sunt alimentate independent prin cel doua intrerupatoare montate in stanga si dreapta antenei.
Urmatorul pas : modarea ER9x !!!

Salutari si zboruri line !

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.JPG (77.52K)
    Number of downloads: 324
  • Fisier atasat  2.JPG (96.9K)
    Number of downloads: 318
  • Fisier atasat  3.JPG (94.19K)
    Number of downloads: 326

Canard LRS FPV
Spider Quad LRS FPV
Quad Eachine 250 FPV
Egreta Glider
Phoenix 2000 Glider
Skyfun
Combat Wing
T-45 Goshawk

T9 & FrSky mod
FrSky Taranis Plus

Life is short, fly fast fly low !
0

#22 Useril este offline   ggsolom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 28-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Aeromodelism, FPV, pescuit

Postat 08 October 2012 - 08:03 PM

Mai atasez 2 poze in care se observa mai bine integrarea ecranului in carcasa.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  4.JPG (76.75K)
    Number of downloads: 224
  • Fisier atasat  5.JPG (68.62K)
    Number of downloads: 227

Canard LRS FPV
Spider Quad LRS FPV
Quad Eachine 250 FPV
Egreta Glider
Phoenix 2000 Glider
Skyfun
Combat Wing
T-45 Goshawk

T9 & FrSky mod
FrSky Taranis Plus

Life is short, fly fast fly low !
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2012 - 08:09 PM

Daca scrii undeva X9D, ii faci pe cei de la Frsky sa creada ca li s-a furat prototipul :good:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 14 December 2012 - 04:53 PM

Ma gandesc sa trec o Futaba T6X pe FrSky pentru telemetrie (cu toate ca as fi vrut un OSD dar RVOSD costa mai mult decat vreau sa investesc pentru asa ceva iar celelalte au diferite probleme (ex Cyclops Storm), si am o nedumerire, pot folosi modulul DHT-U sau e musai sa iau modulul DHT DIY? Din cate vad DHT-U se conecteaza tot cu 3 fire (+, - si ppm).
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2012 - 12:47 PM

Merg ambele.
DHT-U e musai daca vrei logging al datelor de telemetrie in zbor pe uSD card.
Daca vei vrea si ecran, atunci valoric sunt la paritate, un DHT-U = DHT + FLD-02.
Doar ca DHT-U nu are backlight si e mai incomod as zice.

In loc de RVOSD voi starta un topic in ianuarie, despre OSD/autopilotul care ar trebui sa fie cel mai folosit, si, ciudat, nu il vad la nimeni, face tot ce fac toate celelalte, la numai 150$.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 December 2012 - 12:51 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 15 December 2012 - 01:10 PM

Citeaza

In loc de RVOSD voi starta un topic in ianuarie, despre OSD/autopilotul care ar trebui sa fie cel mai folosit, si, ciudat, nu il vad la nimeni, face tot ce fac toate celelalte, la numai 150$.


Un indiciu? M-ar interesa ceva plug and play sa nu pierd timpul cu constructii, setari, software...etc, pentru n-am timp de asa ceva.

Stau in cumpana daca sa iau FrSky pentru ca nu-mi ofera posibilitatea de a zbura dincolo de vizibilitatea ochiului (sau nu stiu eu sa o fac), doar imi ofera datele telemetrice. Inclin catre un osd dar problema este, care?
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2012 - 01:20 PM

Probabil de asta nu se baga nimeni, prea ocupata lumea... prea multi cred ca in FPV ar putea exista RTF...

Zau, Frsky nu ofera, ce ? Daca vrei RVOSD, la pagina lor de LRS ai mers ?
"The FrSKY V8 is the best 2.4GHz frequency hopping long range R/C system..."

Si cu ce te-ar duce un OSD afara din raza vizuala?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 15 December 2012 - 02:19 PM

FrSky nu-mi da posibilitatea sa conectez o camera care mi-ar da posibilitatea sa vizualizez zonele survolate. Este important acest lucru pentru ceea ce vreau sa fac. Nu ma intereseaza recorduri de distanta.

Totusi, poate dezvalui secretul cu osd-ul care vrei sa-l propui. Poate gasesc timp si de mestereala. :rolleyes:
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2012 - 05:08 PM

Pai ce sistem RC iti permite sa atasezi o camera ?

Le amesteci putin... controlul cu vizualizarea...

Sunt unii care nu mai folosesc OSD de loc, pur si simplu nu le mai face placere, ii incurca, etc... isi scot harta de pe satelit a zonei care vor sa o survoleze si zboara ceva mai apropiat de 1:1 decat s-ar crede. Evident, cu copilot care il ghideaza, cum era condusul dupa harta in strainatate inainte sa apara GPS-ul... sotia in dreapta, cu ochii pe harta si te indruma: acum vine... la fel si la zbor. Copilotul are monitor LCD si compara imagine de pe teren cu harta, degrevat de tot stresul pilotarii.
Intreaba pe costi_n si florinelu cum fac echipa... eu am in standby un proiect de cross country fpv de 100km de peste un an, pentru ca nu imi gasesc copilot.
Cine iese sigur la zbor in afara razei vizuale... beep... ma abtin sa il calific.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 December 2012 - 05:11 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 15 December 2012 - 05:40 PM

Nu le amestec, a fost o greseala de formulare, vroiam sa spun ca ce este de la FrSky pe model nu-mi permite conectarea unei camere ca la osd-uri.
Problema copilotului este si la mine, cand vrei sa zbori nu poate el si viceversa... Cei doi mentionati de tine sunt un caz fericit in ceea ce priveste echipa formata.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro