Modelism - RHC Forum: Cafenea planoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 73 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea planoare orice despre planoare

#151 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2013 - 12:04 AM

Asa le zicea tipul de la magazin :)

Suntem cu ochii pe topicul tau. Bafta.

Vezi postareaF2B, la 07 June 2013 - 10:41 PM, a spus:

Cosciug asta inseamna ca pui mortaciuni inauntru? :ph34r: Este mai bine sa le tii in viata.
Miine este zi mare pentru mine. Sper ca totul va merge bine.

0

#152 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 12 June 2013 - 05:47 PM

Da evo 3 nu mai este un vis. A devenit realitate. Mrgem mai departe acuma la urmtorul pas si facem aripi cu carbon la bordul de atac. Daca este necesar sau nu nu stiu. Pentru mine primul prototip este suficient de razistent. Poate o persoana mai sprintena va avea nevoie de mai mult. In general carbon pe bordul de atac ar fi suficient si pentru o persoana care lanseaza puternic pe la 60M.
0

#153 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2013 - 09:16 AM

In acest WE, adica sambata si duminica 22, 23 Iunie 2013 are loc la Brasov Campionatul National F3B, F3J.

http://www.rhcforum....tional-atis-bv/

Este de departe cea mai buna ocazie sa vedeti planoare si planoristi adevarati in actiune. Nu sunt foarte multi participanti dar destui cat sa fie competitie.

Nivelul nu este de campionat mondial dar asta e foarte bine caci vin oameni normali cu modele normale care zboara bine (si foarte bine) dar nu perfect.

Eu o sa ma duc ca spectator. Am mai fost si anii trecuti si merita din plin. Fata de alte conpetitii spectatorii sunt bine tolerati, atmosfera e excelenta.

Peste asta cine vrea sa zboare poate sa o faca pe Lempes, vantul se anunta prielnic.

http://www.windfinde...brasov_sanpetru
0

#154 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 27 June 2013 - 09:48 PM

Am pus manuta pe un planor de 2,7m anvergura, full house. Greutatea totala, cu lipo 4000mah (doar cu asta s-a centrat ok) este de 1,6 Kg. O fi mult?...o fi ok?...
Inca nu l-am zburat, dar de cum va fi vreme buna o voi face.
Am totusi o intrebare. Cum maresc cursa flapsurilor?...(Balamalele sunt din schoci) E nevoie de alte balamale?. Flapsurile pot cobora maxim 30 de grade. Intrebarea e daca va frana pasaroiul suficient de mult pentru a nu fila tot campul
0

#155 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2013 - 10:05 PM

Spune si tu ce model e, pune niste poze, etc. Masa zic ca e OK (spre foarte buna), flapsirile coboara putin, nu o sa franeze mare lucru.

Vezi postareaMihai_supy, la 27 June 2013 - 09:48 PM, a spus:

Am pus manuta pe un planor de 2,7m anvergura, full house. Greutatea totala, cu lipo 4000mah (doar cu asta s-a centrat ok) este de 1,6 Kg. O fi mult?...o fi ok?...
Inca nu l-am zburat, dar de cum va fi vreme buna o voi face.
Am totusi o intrebare. Cum maresc cursa flapsurilor?...(Balamalele sunt din schoci) E nevoie de alte balamale?. Flapsurile pot cobora maxim 30 de grade. Intrebarea e daca va frana pasaroiul suficient de mult pentru a nu fila tot campul

0

#156 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 June 2013 - 10:35 PM

E cel vandut de rottyrc, de la MPX.

Intre 1200 grame la 225cm si 2200 grame la 3m, esti asezat destul de bine la mijloc.
Daca aterizeaza Bird of Time fara nimic franare, nu asta e prima ta grija, ai si eleroane cu care faci un butterfly... ai de unde.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 June 2013 - 10:36 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#157 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 June 2013 - 05:52 AM

Aseara a fost programat la primul zbor, dar la o ultima testare la rece, un servo de pe flapsul din stanga a inceput sa o ia razna. Asa ca o mica operatie, si o mica amanare a primului zbor. Si daca tot am umblat la servourile flapsului, am refacut balamalele in asa fel incat flapsurile pot cobora 40 de grade, si deja e destul. Nu o sa fie frana, dar sper sa fie suficient. (chestia cea mai nasoala e ca daca se intampla in zbor cu servoul ala - nu stiu cum as fi aterizat. Se misca haotic, pana la cursele maxime, necomandat).

Uite de ce e bine ca modelul sa aiba parte de o incercare la sol si abia apoi in zbor. Cu elicea 13x4 se pare ca si motorul se incalzeste. O sa-i pun niste pale mai mici, daca am suficienta tractiune, dar asta doar dupa primul zbor.
0

#158 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2013 - 06:59 AM

Sa inteleg ca e Grace de la Pelikan ? Sa-l zbori sanatos.
0

#159 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 June 2013 - 12:48 PM

Da.
Intr-o ora, daca ma mai linistesc si termina astia de la Bobcu zborul cu "IAR"-urile poate ies si eu la zborul de teste.

Datele lui sunt astea:

Anvergura 107.25 in
Wingarea 792 in²
Weight 56 - 66 oz. - 1587 - 1871 grame - deci sunt in barem.
Wingloading 10 - 12 oz/ft² la mine iese cam 31 de grame pe decimetru....desi cred ca acuma fabulez de-a dreptul...
Airfoil SD 7080

Nu prea am gasit mare lucru despre modelul asta pe net, sau poate nu am sapat destul. O sa-l vad la zbor. Modelul nu a fost montat sau zburat, si asta se vede pe el, caci nu are absolut nici o zgarietura pe burtica, iar locasurile seervourilor sunt neumblate.


Am gasit un filmulet cu un model care arata cam la fel.

0

#160 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 June 2013 - 01:05 PM

Cica ar fi existat si sub numele de "Elegant 700", despre care se gasesc ceva mai multe

http://www.rcgroups....d.php?t=1450416

http://www.klaus-san...Staufenbiel.pdf

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 June 2013 - 01:10 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#161 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 June 2013 - 01:40 PM

Arata la fel, dat unele dimensiuni nu sunt la fel. De exemplu distanta dintre BA si "tabla" de fixare a aripilor, in schite e 68mm, iar in realitate e 75mm. De regula Cg este pe elementul care uneste aripile., si asa l-am centrat. ?Mai pot jongla cu acumulatorul dar pot modifica cam 12 la 15mm CG. Ar trebui sa fie suficient. Pentru mai mult trebuie decupata placa pe care am montat servourile cozii. Asta la zbor vad ce si cum. Singura chestie ce ma cam deranjeaza e ca aripa dreapta are cam 30 de grame in plus fata de cealata. Daca e nevoie in zbor vad eu cum o echilibrez. Parca nu i-as pune plumb. Iarasi, vad la zbor si daca e nevoie de trim mult o sa o echilibrez cu cateva grame de plumb.
Fuselajul arata la fel, dar aripa e diferita. Este construita din 4 bucati. si doar doua unghiuri diedre. Unul la mijloc si cate doua intre partile cu eleroane si flapsuri. Eleroanele sunt pana la varf. O sa-i fac niste poze la camp..
0

#162 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 June 2013 - 03:00 PM

Cum te gandesti sa echilibrezi 30 de grame doar cu cateva grame ?
Fizica imi spune ca ar trebui sa pui 30 grame in centrul de greutatea al aripii mai usoare ca realizezi echilibrarea... Si cum CG al unei aripi este aproximativ cam la jumatatea ei, nu poti scapa cu mai putin de 15 grame chiar daca le pui in varful aripii, pentru ca bratul fortei va fi doar dublu, nu il poti lungi mai mult decat aripa, ca sa realizezi echilibrarea cu mai putin plumb. Imi scapa mie ceva ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#163 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2013 - 04:32 PM

Mihai, mai bine faci un topic separat ca aici la cafenea se pierde, poate deschide si altora gustul pentru planoare adevarate. Oricum l-ai cumparat la un pret foarte bun, si Sharon-ul de 3.4m e la un pret foarte bun, l-as fi cumparat eu dar deja am prea multe.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 28 June 2013 - 04:49 PM

0

#164 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 June 2013 - 04:59 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 June 2013 - 03:00 PM, a spus:

Cum te gandesti sa echilibrezi 30 de grame doar cu cateva grame ?
Fizica imi spune ca ar trebui sa pui 30 grame in centrul de greutatea al aripii mai usoare ca realizezi echilibrarea... Si cum CG al unei aripi este aproximativ cam la jumatatea ei, nu poti scapa cu mai putin de 15 grame chiar daca le pui in varful aripii, pentru ca bratul fortei va fi doar dublu, nu il poti lungi mai mult decat aripa, ca sa realizezi echilibrarea cu mai putin plumb. Imi scapa mie ceva ? :unsure:



pai ma gandeam sa pun cateva grame in varful haripii mai usoare. S-a dovedit ca nu e necesar.

L-am zburat. cu peripetii!...Am reusit sa impotmolesc masina in mocirla, dar noroc ca a trecut un tractorist prin preajma, a ras si mi-a luat banutii, dar m-a si scos de acolo. Am mers pe alt camp, unde am ras repede doua zboruri.

Concluzia - excelent. Planeaza in nestire, e foarte stabil, nu a fost nevoie de trimuri, cu flapsurile coborate la 45 de grade cred ca il pot prinde in mana. Se angajeaza in viraje stranse. A prins si o termica, slaba, dar experienta planoarelor mici si-a spus cuvantul. A urcat repede si corect.

Vezi postareastiganas, la 28 June 2013 - 04:32 PM, a spus:

Mihai, mai bine faci un topic separat ca aici la cafenea se pierde, poate deschide si altora gustul pentru planoare adevarate. Oricum l-ai cumparat la un pret foarte bun, si Sharon-ul de 3.4m e la un pret foarte bun, l-as fi cumparat eu dar deja am prea multe.



WILLCO!
0

#165 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 July 2013 - 02:01 PM

Saraca tara bogata... F3B team-ul american a ajuns sa ceara donatii ca sa isi permita sa ajunga la campionatul mondial in Germania

http://www.rcgroups....d.php?t=1948420
... cu picioarele pe pamant ...
0

#166 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 03 July 2013 - 02:54 PM

Macar astia recunosc, si sigur vor gasi sponsori.
0

#167 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2013 - 04:09 PM

Cred ca in fiecare an a fost asa. Daca merg vreo 10 oameni in Germania cu tot cu planoare sigur nu e ieftin. La fel e si la britanici.

Echipa din China nu are nevoie de sponsorizari - pe bune, de departe stau cel mai bine cu banii.
0

#168 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 July 2013 - 12:43 PM

Emag, care o fi ea mare la noi, dar e un pitic pe langa o firma medie americana, isi permite sa sponsorizeze deplasarea lotului informatic, 5 oameni 10 zile, iar echipa care se presupune ca reprezinta tara cea mai puternica din lume, in orice domeniu sportiv ar fi, apeleaza la colecta publica, asta mi se pare dubios... :unsure:
Mie asta imi suna ca domeniul are potential de reclama zero, cam stim de ce se sponsorizeaza sportul in state.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 05 July 2013 - 12:44 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#169 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5145
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 July 2013 - 01:58 PM

"second spoken language in Microsoft is romanian, and first is hindu"

Citat dintr-un filmulet intitulat "A world without Romania".
0

#170 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 July 2013 - 02:02 PM

Urban myth, sunt destui inaintea noastra.
MS Partner ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#171 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2013 - 04:00 PM

Evident ca modelismul (planorismul RC in special) are potential de reclama zero. Singura chestie care conteaza ca reclama la concursuri e cu ce modele se castiga primele locuri.

Asta va genera vanzari pentru respectivele modele (Explorer, Pike, Maxa, etc) - si asta e tot. Producatorii de planoare nu au bani de reclame (si nu au nevoie, au nevoie sa castige modelele lor).

La concursurile RC nu sunt spectatori - in nici un caz la cele de planoare.

Asta inseamna ca participantii la un concurs (cu atat mai mult unul international) or sa plateasca participarea din buzunar. Asta daca nu se gaseste cate unul plin de bani care a ramas de cand era mic cu o nostalgie.

Chinezii au bani pentru ca e politica de stat sa participe/castige orice concurs in orice domeniu - intrebati-l pe Pricop cum e la rachetoplane.
0

#172 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 July 2013 - 11:27 AM

As vrea sa semnalez niste servo-uri ideale pentru unele din planoarele noastre, tocmai pentru ca sunt pe cale de disparitie... de la HK parinte au fost retrase, si ultimele 5 bucati in acest moment se mai gasesc la HK UK, dupa ce le-am injumatatit eu stocul in prealabil, lol.

Este vorba de acestea:
http://www.hobbyking...idProduct=31881

Nu stiu sa existe ceva similar MG ca marime (8g, 9mm grosime), forta (1.5kg) si pret.
Urmatoarele care se apropie, MKS DS470, care au 10mm grosime dar si 2.4kg forta, sunt triple ca pret.
Am doua pe eleroane la Graupner Cumulus de 225cm si sunt incantat de cum se comporta.

Mi-am facut un stoc substantial, probabil ca in viitor numai asa ceva voi folosi pe urmatoarele 3 modele care asteapta echiparea. Daca le doreste cineva pe ultimele 5, sa zica acum, si i le aduc in tara la mijlocul lui August.
Mihai nu intra aici, el este inclus in stocul meu deja achizitionat ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 July 2013 - 11:30 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#173 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 26 July 2013 - 12:46 PM

Le doresc eu. :) Si multumesc anticipat.
Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#174 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 July 2013 - 02:32 PM

S-au mai dat 4, a mai ramas doar unul, nu mai merita... :(
Sa fie din ai nostrii care le-au luat ? :unsure:, prea e coincidenta, astea 5 stateau de o saptamana...
Se mai gasesc pe ebay, pret un pic mai mare dar shipping inclus.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 July 2013 - 02:33 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#175 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 26 July 2013 - 03:15 PM

Asta e norocul meu. :huh: . Multumesc oricum, pentru deranj. V-am scris un PM.

Aceasta postare a fost editata de catamures: 26 July 2013 - 03:17 PM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#176 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 26 July 2013 - 03:23 PM

Vezi postarearenatoa, la 03 July 2013 - 02:01 PM, a spus:

Saraca tara bogata... F3B team-ul american a ajuns sa ceara donatii ca sa isi permita sa ajunga la campionatul mondial in Germania

http://www.rcgroups....d.php?t=1948420


Guvernul plateste zero pentru campionate mondiale. Totul vine din buzunarul propriu sau te azuta altii. Rata de somaj nu este 8%. Este de fapt cam 20% sau chiar mai mult. Unul din membrii de la echipa aa trebuit sa iasa afara pentru ca nu a lucrat de mulata vreme si pur si simplu nu a putut sa cumpere bilet si ceea ce trebuia. Eu nu pot sa ma duc nicaieri ca nu am bani de loc de fapt ma uit la voi si ma uimesc cum naiba aveti atitia bani sa cumperi toate cele? De aia imi fac modelele proprii. USA nu este tare bogata tara de fapt este cea mai indatorata tara din istoria lumii si cu jumatate de populatie care traieste si suge de la cealata jumatate ti se face greata uneori cum este posibil sa fi ajuns aici.
0

#177 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2013 - 10:53 PM

Primul planor romanesc modern

http://adevarul.ro/l...1548/index.html

Constructorul nu e chiar departe de modelism:
http://www.rhcforum....post__p__645373

Am inteles ca a fost expus si la Baneasa Aero Show. Eu zic ca e o mare realizare. Daca reusesc sa il faca si in serie cu atat mai mult.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 27 July 2013 - 10:55 PM

0

#178 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 July 2013 - 11:27 PM

Poate nu va "suna", dar HF, inginerul care l-a realizat este Horia al nostru, cunoscut in modelism pentru Libelulele sale de fibra cu care a umplut tara dupa RR2009.

http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/07/26/51f2a0f1c7b855ff56772078/627x0.jpg

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 July 2013 - 11:30 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#179 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 28 July 2013 - 10:01 AM

Auzisem de constructia planorului de mai mult timp fara sa cunosc persoana.Ma bucur ca au reusit.
Din cate imi dau seama este un planor de un loc , nu stiu oare se incadreaza ca planor ultrausoar?ca din text nu se inteleg probleme tehnice,problematic va fi pentru ei sa-l omologheze in Romania .
Omologarea si certificatul de navigabilitate va fi mai greu de facut decat constructia propriu zisa.

Ciao Sorin
0

#180 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2013 - 09:58 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 July 2013 - 11:27 AM, a spus:

As vrea sa semnalez niste servo-uri ideale pentru unele din planoarele noastre...


Mi-am luat si io acu un an sau doi vreo patru bucati...
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

Arata acest topic


  • 73 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro