Modelism - RHC Forum: Cafenea planoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 73 Pagini +
  • « Prima
  • 71
  • 72
  • 73
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cafenea planoare orice despre planoare

#2161 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 August 2022 - 09:08 PM

Smart, barrier, bypass solar, le gasesti la panouri de celule fotovoltaice.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2162 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 30 August 2022 - 12:30 AM

Multumesc frumos, mare mester.
0

#2163 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 11 September 2022 - 09:20 AM

A aparut o noua editie a cartii "Understanding The Sky".

https://xcmag.com/sh...?v=cd32106bcb6d

Am comandat-o pe 30 august, pe 1 septembrie a ajuns la Bucuresti, si am ridicat-o de la oficiul postal in 9, platind si o taxa de 35 de lei.

Fisier atasat  SAM_2354.JPG (265.85K)
Number of downloads: 20


Cand am comandat-o pretul era aproape 24 de lire (aproximativ 28 Euro) - probabil promotia de lansare, acum am vazut ca e 40 de euro + aproape 5 lire posta + taxele din tara. Macar acum nu te mai plimba la oficiul postal vamal.

Cartea are noi ilustratii, si textul un pic reorganizat, fata de prima editie (pe care apropo o aveam in format pdf).

Aparent o editie de lux :), insotita si de un cadou. Nu stiu cu ce ocazie ...

Aceasta postare a fost editata de popad: 11 September 2022 - 09:20 AM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#2164 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 October 2022 - 06:24 PM

Cateva noutati, poate ar fi fost indicat sa pun postari in topicele dedicate dar cred ca merg si asa. In ordinea cronologica:
- am finalizat prima "scandurica in H"...adica un taietor cu laser cu suprafata activa de 107 x 30 cm. Beneficiar: cercul de modelism al Palatului copiilor Ploiesti. Acelasi tip de modul laser de putere optica 2300 mW.
- am cumparat un taietor laser "de firma", modul de putere 5500 mW, suprafata de taiere 30 x 30 cm. Pret bunicel (ceva peste 160 EUR adus acasa). Bineinteles ca l-am modificat pentru 107 x 30 cm (am inlocuit unele profile cu profile de 120 cm). Rezultate: "partial color". Modificarile nu sunt prea usor de facut, pe axele lungi u exista un sistem de intindere a curelei GT2 (si acum vad vcat de utilr erau intinzatoarele mele la care nu faceam rabat de calitate si puneam intinzatoare de aluminiu facute pe CNC) si dioda e mai puternica si are spot mai mare si are distanta focala fixa. Am facut niste teste dar nu sunt multumit (inca).Trebuie neaparat sa pun un sistem de intindere a curelei pentru ca miscarea nu este simetrica pe cele 2 laturi lungi ale literei H (ca sa nu mai virbesc de faptul ca se schimba axele X si Y intre ele si trebuie sa iti bagi minaserios in electronica sa calibrezi curentii prin motoarele pe x si pe motorul pe y).Deocamdata am reusit sa ard cu spor cateva placi de balsa ptr ca laserul e prea puternic & nefocalizat (inca) si miscarea nu e corecta (de exmplu unele elipse din kitul de Dynamo nu se inchid...din cauza tensiunii diferite in cele 2 curele). Trebuie neaparat sa ii fac un sistem de tensionare cu surub. Si bineinteles un sistem de ventilatie si de air assist.Inca e in lucru. Dar (deocamdata) proiectul meu (fie cel cu latimea 10 cm fie cel nou de 30 cm) da rezultate mult mai bune
- am facut si vreo 4 sedinte de CAD cu copii de la cercul de modelism, un proiect cu bataie ceva mai lunga ...sa vedem ce-o iesi
- zilele trecute am intrat pe fuga pe rcgroups, am vazut ca sunt niste postari noi in topicul de Viator, nu am avut timp sa citesc...azi cand am fost la Palatul copiilor am zis hai sa incarc in masina (pe linga cele 7 laptop-uri) si un Viator sa le arat un model de competitie. Ajung acasa , intru pe rcgroups ...si vad ce era nou in topicul Viator: saptamina asta (cred ca pe 5 octombrie) au anuntat ca a murit constructorul (Viktor Frunze). Sa-i fie zborul lin spre zari mai senine. Prin pasiunea si rezultatele muncii lui a adus bucurie multor modelisti (inclusiv de la noi). Sper ca unul din constructorii din Rusia sa ii poata prelua matritele si sa continue acest model.


0

#2165 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 October 2022 - 11:23 PM

Aveam nevoie de un receptor Spektrum. Cu aceasta ocazie am vazut ca sunt mai multe receptoare cu antene lungi. Eu mi-am luat unul cu zece canale dar sunt si cu mai putine. Au si telemetrie integrata. Pe mine nu ma intereseaza dar sunt si cu stabilizare integrata.
Numai de bine, dragilor.
0

#2166 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 22 October 2022 - 06:38 PM

Vezi postareaender67, la 09 October 2022 - 06:24 PM, a spus:

Prin pasiunea si rezultatele muncii lui a adus bucurie multor modelisti (inclusiv de la noi). Sper ca unul din constructorii din Rusia sa ii poata prelua matritele si sa continue acest model.



eu sunt unul căruia îi aduce bucurii, modelul e demențial!...nu mi-a trecut prin mâini un model mai fain de zburat..chiar dacă mai am modele serioase!!!... Păcat că e pe cale de dispariție.
0

#2167 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 December 2022 - 01:30 PM

https://www.helicomi...pbSxhHPEHtKEy74

Elvetia a reusit sa faca distinctia dintre aeromodele si drone. Deci se poate.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 05 December 2022 - 01:31 PM

0

#2168 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 05 December 2022 - 02:01 PM

Felicitări Elveției. Noi, suntem originali. Alții ca noi nu veți găsi.
Sultan Eduard
0

#2169 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 December 2022 - 04:03 PM

Elvetia nu e in EU, noi suntem... ce comparam ?

Daca veti lua la frunzarit regulementul sigur veti constata ca e mai rau ca la noi.
In Elvetia de mult sunt taiate ULM, FPV, si in general orice inseamna violare privacy si deranjarea pretiosului lor turism.
Daca au fost in stare sa argumenteze ca ULM-urile le deranjeaza vacile...
Banui ca se poate zbura numai pe creste/coaste care nu se preteaza la nici un fel de alta activitate... sau cluburi private.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2170 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 December 2022 - 04:04 PM

Legislatia europeana este din nou in schimbare.

In organizarea 'cer unic', se creaza spatii speciale (in spatiul G) pentru pilotaj la distanta (RC + autonom). Asa ca Elvetia doar (abia) s-a aliniat la legislatia adiacenta....
0

#2171 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 25 December 2022 - 01:38 PM

Vezi postareapopad, la 01 August 2022 - 07:43 PM, a spus:

Am adunat o multime de carti despre planoare radio comandate si DVD -urile lui Paul Naton, numarand ajung la 72. Am tot cautat tot ce se scrie in ele despre pilotarea planoarelor radio comandate, despre cum se cauta termicele.

Din materialele adunate am tradus capitolele despre pilotaj:
1. Pag: 1-19; Radio Control Soaring, Hughes, Dave (compiled and edited) – Capitolul 5

2. Pag: 20 – 78; Radio Control Thermal Gliding Book, Authors: Markus Lisken and Ulf Gerber – Capitolul 7

3. Pag: 79 – 86; Radio Controlled Gliding, Dave Jones – Capitolul 8

4. Pag: 87 – 94; Aufwinde kennen – finden – nutzen, Frank Schwartz – Capitolul “Besser zentrieren”

Analizand ultimul meu zbor, am regasit foarte multe lucruri comune, pe care Dave Jones le explica in Capitolul 8: " Thermaling" al cartii "Radio Controlled Gliding".
A fost si declicul care m-a determinat sa scriu acest post.

Aceasta traducere este versiunea a doua (4 capitole), prima continea doar 2 capitole.


De atunci am mai facut antrenamente, am cautat, am incercat sa inteleg si sa aplic cele invatate. Multumesc Stefan pentru EXPO ! Planorul meu s-a simtit mai bine in zbor. Nelu m-a asistat la mai multe antrenamente.
Am mai rupt un fuselaj, incercand sa-l fac sa stea cat mai mult in aer: 12 minute 38 secunde, dar la 5 metri de sol a intrat in stall. Botul s-a rupt frumos. A urmat alt fuselaj - probabil cel mai reusit. Am apucat sa fac doar 7 zboruri cu el, ultimul de 12 minute 34 secunde. CG mai in spate la 92 mm (fata de 87-90 mm, recomandat ).

Am adaugat un capitol nou foarte scurt si exact pe tema gasirii termicelor la inaltime joasa: Metoda Soren. Cel putin in cazul meu a dat rezultate, durata zborurilor trecand de cele 10 minute, atat de dorite :).

5. Pag : 97 - 99; Metoda Soren !

A ajuns la 100 de pagini.


Nu cred ca pot distribui traducerea care a adunat 100 de pagini, dar prietenilor interesati as putea sa le trimit o copie pdf. ( Au fost 4 cereri - pe care le-am onorat. )

Fisier atasat  logoRHC.jpg (378.71K)
Number of downloads: 10

Craciun fericit !

Aceasta postare a fost editata de popad: 25 December 2022 - 01:38 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#2172 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 March 2023 - 11:26 AM

(Scuzati reclama personala, sunt si multe alte articole interesante in noua forma a RC Soaring Digest)

Project ALTius. Part I: A simpler approach to… | by Tiberiu Atudorei | The New RC Soaring Digest | Feb, 2023 | Medium

Project ALTius. Part 2: Getting our feet wet with 2D… | by Tiberiu Atudorei | The New RC Soaring Digest | Mar, 2023 | Medium

Topicurile de pe RCgroups de acum cativa ani:

fuse2stl - program for designing a fuselage for F5J - RC Groups

project ALTius - RC Groups

Aceasta postare a fost editata de ender67: 08 March 2023 - 11:27 AM

0

#2173 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2023 - 10:04 AM

Foarte tare, felicitari.

Vezi postareaender67, la 08 March 2023 - 11:26 AM, a spus:


0

#2174 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 09 March 2023 - 11:45 AM

Vezi postareaender67, la 08 March 2023 - 11:26 AM, a spus:

Felicitari!
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#2175 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 27 March 2023 - 07:58 PM

In cautarea termicelor joase ...


Aterizari fericite !

PopaD
0

#2176 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2023 - 02:09 PM

Vezi postareapopad, la 27 March 2023 - 07:58 PM, a spus:

In cautarea termicelor joase ...


Clipul este vechi (si misto) dar am aruncat un ochi pe canalul japonezului si are multe alte clipuri interesante. De pilda:


0

#2177 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 21 April 2023 - 07:47 PM

Am luat un kit Hoellein Innovation. Il prezenta @stiganas acum ceva timp. Un planor mic, in varianta clasica sau electrica. Am deschis un topic nou pe blogul meu de pe rcgroups, unde pozele sunt la rezolutia aparatului meu.

Constructia fuselajului are aceleasi caracteristici ca si cel lucrat pentru Introduction F5J, acelasi stil de fixare a aripii, si restul structurii foarte asemamnatoare, respectand dimensiunile.

Constructia aripii a fost factorul decisiv, care m-a convins sa incerc si aceasta constructie. Aripa este placata cu balsa.

Sunt curios cum va zbura. Profilul MB971 a fost special proiectat pentru acest planor.


Kit este taiat cu laser foarte precis, un puzzle 3D. Sunt insa si cateva elemente unde trebuie dat cu smirghel, dar nu e o problema. Contine si sabloane pentru verificarea bordului de atac, pentru a respecta profilul.

Fisiere atasate


Aterizari fericite !

PopaD
0

#2178 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2023 - 05:58 PM

M-am uitat pe poze, arata bine, sunt curios cum o sa fie pana la final. Eu cand/daca il fac nu o sa ii pun motor.

Vezi postareapopad, la 21 April 2023 - 07:47 PM, a spus:

Am luat un kit Hoellein Innovation. Il prezenta @stiganas acum ceva timp. Un planor mic, in varianta clasica sau electrica. Am deschis un topic nou pe blogul meu de pe rcgroups, unde pozele sunt la rezolutia aparatului meu.

Constructia fuselajului are aceleasi caracteristici ca si cel lucrat pentru Introduction F5J, acelasi stil de fixare a aripii, si restul structurii foarte asemamnatoare, respectand dimensiunile.

Constructia aripii a fost factorul decisiv, care m-a convins sa incerc si aceasta constructie. Aripa este placata cu balsa.

Sunt curios cum va zbura. Profilul MB971 a fost special proiectat pentru acest planor.


Kit este taiat cu laser foarte precis, un puzzle 3D. Sunt insa si cateva elemente unde trebuie dat cu smirghel, dar nu e o problema. Contine si sabloane pentru verificarea bordului de atac, pentru a respecta profilul.

0

#2179 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 02 May 2023 - 08:01 PM

Vezi postareastiganas, la 02 May 2023 - 05:58 PM, a spus:

M-am uitat pe poze, arata bine, sunt curios cum o sa fie pana la final. Eu cand/daca il fac nu o sa ii pun motor.


Multumesc. Aripa este gata de infoliere.

Fisier atasat  SAM_4076.JPG (311.77K)
Number of downloads: 17


Am inceput lucrul la fuselaj. O sa-l fac cu motor, dar va putea fi folosit si fara motor, inlocuind conul cu elicea plianta cu un con din balsa. Kit-ul este dual.

Constructia poate fi urmarita pe link-ul indicat mai sus.



Aterizari fericite !

PopaD
0

#2180 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2023 - 10:56 PM

Asa o aripa frumoasa nu e pacat sa o infoliezi ?

Am vazut mai multe (pe net) cu folie si arata meh.

Poti sa o lacuiesti cu lac poliuretanic pe baza de apa (si eventual adaugi cateva elemente de culoare sa fie mai vizibil) sau infoliat cu folie transparenta de laminare, sa arate ca DER KLEINE UHU.


Vezi postareapopad, la 02 May 2023 - 08:01 PM, a spus:

Multumesc. Aripa este gata de infoliere.

Atasament SAM_4076.JPG


Am inceput lucrul la fuselaj. O sa-l fac cu motor, dar va putea fi folosit si fara motor, inlocuind conul cu elicea plianta cu un con din balsa. Kit-ul este dual.

Constructia poate fi urmarita pe link-ul indicat mai sus.

0

#2181 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 03 May 2023 - 09:27 AM

Vezi postareastiganas, la 02 May 2023 - 10:56 PM, a spus:

Asa o aripa frumoasa nu e pacat sa o infoliezi ?

Am vazut mai multe (pe net) cu folie si arata meh.

Poti sa o lacuiesti cu lac poliuretanic pe baza de apa (si eventual adaugi cateva elemente de culoare sa fie mai vizibil) sau infoliat cu folie transparenta de laminare, sa arate ca DER KLEINE UHU.


O sa folosesc Oralight. Imi place cum se lipeste de balsa. Cu lacuirea si vopsirea am avut probleme cand lucram aripi de balsa solid pentru mini dlg-uri, asa ca prefer o folie de calitate.

https://www.rcgroups...er.php?u=222948





Aterizari fericite !

PopaD
0

#2182 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 15 May 2023 - 05:12 PM

Inca o ilustrare a metodei Soren, de a gasi o termica ...


Aterizari fericite !

PopaD
0

#2183 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 25 September 2023 - 09:28 AM

Ce planor pina in 250 de grame, gata de zbor, ati recomanda pentru antrenament ?

In asteptarea unui raspuns "Afirmativ/Negativ", caut alternative de a putea face totusi antrenamente ... in cazul unui "Negativ".

Aceasta postare a fost editata de popad: 25 September 2023 - 09:30 AM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#2184 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 September 2023 - 12:17 PM

Vezi postareapopad, la 25 September 2023 - 09:28 AM, a spus:

Ce planor pina in 250 de grame, gata de zbor, ati recomanda pentru antrenament ?

In asteptarea unui raspuns "Afirmativ/Negativ", caut alternative de a putea face totusi antrenamente ... in cazul unui "Negativ".


La greutatea asta doar un DLG de 1m, la HK erau vreo 2 modele (unul cu eleroane si unul simplu).
Sau ceva de genul asta - iti da o configurtie sa il scoti sub 250 grame inlcusiv flight controller si camera FPV:
https://www.banggood...CategoryToysPri

Ar mai fi ceva in zona 280-290 grame:
https://www.lindinge...ECKROHR/9709516



0

#2185 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2023 - 06:30 PM

Un DLG de 1.5m e de departe cea mai buna varianta - dupa ce zbori cu un DLG adevarat nu mai vrei altceva.

Daca nu DLG atunci un RES de 1.5m gen Flamingo sau Dynamo - la Dynamo ai avantajul ca poti sa tai usor laser sa faci de la zero. Dar de baza tot un DLG ramane. Daca nu poti sa il lansezi ca pe un DLG ii pui o scobitoare pe burta si il lansezi la sandou.

Vezi postareapopad, la 25 September 2023 - 09:28 AM, a spus:

Ce planor pina in 250 de grame, gata de zbor, ati recomanda pentru antrenament ?

In asteptarea unui raspuns "Afirmativ/Negativ", caut alternative de a putea face totusi antrenamente ... in cazul unui "Negativ".

0

#2186 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 25 September 2023 - 06:35 PM

Vezi postareaender67, la 25 September 2023 - 12:17 PM, a spus:

La greutatea asta doar un DLG de 1m, la HK erau vreo 2 modele (unul cu eleroane si unul simplu).
Sau ceva de genul asta - iti da o configurtie sa il scoti sub 250 grame inlcusiv flight controller si camera FPV:
https://www.banggood...CategoryToysPri
Ar mai fi ceva in zona 280-290 grame:
https://www.lindinge...ECKROHR/9709516

Multumesc @ender67 pentru sugestii ...

Pina la urma am primit "Afirmativ", deci pot continua antrenamentele F5J cu "Introduction F5J".

Incepusem sa scot din depozit un UMX ASK-21, pina gaseam altceva. Ma gandeam sa cumpar o Alula Trek ...

Ce bine e cand totul se termina cu bine. Aveam emotii ... Nu pot da aici mai multe detalii.

Fisier atasat  Screenshot from 2023-09-13 22-22-01.resized.resized.png (360.17K)
Number of downloads: 5

Aceasta postare a fost editata de popad: 25 September 2023 - 06:35 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#2187 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 25 September 2023 - 06:44 PM

Multumesc @stiganas !

Am un DLG "Zippo" nezburat, un pic mai greu de 310 grame. Eu cautam sa ajung sub 250 de grame, dar intre timp problema s-a rezolvat ...
Aterizari fericite !

PopaD
0

#2188 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2023 - 11:07 AM

Aha, am inteles dar povestea cu DLG-ul ramane in picioare - cel de la Zippo e OK (mai ales lansat la sandou)

Vezi postareapopad, la 25 September 2023 - 06:44 PM, a spus:

Multumesc @stiganas !

Am un DLG "Zippo" nezburat, un pic mai greu de 310 grame. Eu cautam sa ajung sub 250 de grame, dar intre timp problema s-a rezolvat ...

0

#2189 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 December 2023 - 10:44 PM

Ma bag si eu in seama, in speranta ca poate, poate am noroc. Topicul de Dynamo by Felipe Vadillo a ramas cam in spate ca sa il readuc pe prima pagina, dar mi-a ramas gandul la planorul ala. Este cineva doritor sa taie un kit? Contra cost, evident. Am avut varianta HK de Dynamo si l-am dat. Si mi-a parut rau din secunda 2. Daca este cineva dispus sa ma ajute, va rog scrieti.
-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#2190 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 January 2024 - 06:18 PM

Daca este cineva interesat, ar putea sa-l contacteze pe nenea:
''Hi, I have a number of RC related magazines dating from the 70's, 80's and 90's (RCM, Model Airplane News, etc.). I would like to donate them to the club or, if you know of someone specific who would like them and could mention it to them. They are free and it would be a shame to toss them in the recycle bin. I'm located in Ville Saint-Laurent and my email is faysal@fjsnet.com''
0

Arata acest topic


  • 73 Pagini +
  • « Prima
  • 71
  • 72
  • 73
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro