Modelism - RHC Forum: EPP - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

EPP materialul cu care ne-au innebunit strainii

#1 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 01 October 2009 - 12:13 PM

Mii de scuze daca s-a mai discutat, dar functia de Search nu ma poate ajuta in acest caz. Nu stie sa caute dupa mai multe cuvinte si nici cuvinte mai mici de 4 litere (gen "EPP").

Cautand planuri pe net pentru tot felul de spume, m-au innebunit userii de pe forumurile din afara cu materialul numit EPP (Expanded Polypropylene) si proprietatile lui miraculoase. Si daca depron stiu cel putin 5 locuri de unde pot sa imi iau, EPP...
"Goagal" nu m-a ajutat prea mult in gasirea materialului.

V-ati lovit de problema? Ati gasit pe undeva "minunatul" EPP?
Ma intereseaza magazine, nu ambalaje de la diverse obiecte :rolleyes:
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 October 2009 - 12:51 PM

http://www.geplast.ro/en/products/5c34/pvc...ystiren-airplac
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2009 - 01:08 PM

Vand si la bucata? ..ca nu prea par a fi magazin de retail
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 October 2009 - 01:12 PM

Vezi la contact, in toata tara. Au si in Craiova depozit / magazin, unde la telefon imi spusera ca nu au avut EPP niciodata :rolleyes:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 01 October 2009 - 01:48 PM

La Geplast am fost eu acum un an sau mai bine.
Sunt undeva vis a vis de spitalul fundeni pe o straduta si sint distribuitori, dau la bucata dar bucata e mare rau.
pe vremea aia cautam un material spumos prins intre doua foi de carton si unitatea minima de vinzare era placa de 1,2 pe 2m.
Oricum, cu linkul, o rezolvi prin telefon.

bafta
0

#6 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 02 October 2009 - 07:26 AM

EPP nu este acelasi lucru cu EPS!

Materialul pe care il dati in link e EPS, adica polistiren expandat. 100% se topeste in contact cu cyanacrilatul normal si trebuie folosit "foam safe".
Daca nu stii exact ce este te uiti dupa semnul de reciclare. Polistirenul are cod PS (cod 6).
EPP este polipropilena expandata care dupa cate stiu rezista la "picatura". De ex. capacul de tic tac este facut din PP (neexpandata desigur).
Polipropilena are cod de reciclare PP (cod 5).

Succese.
West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#7 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 02 October 2009 - 07:52 AM

revin si cu un link la polipropilena:

http://www.geplast.ro/en/products/5c34/pvc...-akyplac-akylux

Din pacate e cu structura fagure, nu expandat...

Aceasta postare a fost editata de docmarius: 02 October 2009 - 07:53 AM

West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2009 - 08:02 AM

Nici asta nu e ce vrea Maverick, asta este ceeace noi numim coroplast. sau polipropilena celulara.
Scuze de link gresit initial, dar, cred ca totusi geplast au asa ceva, dadeam link-ul aici in timp ce vorbeam cu ei la telefon :)
Trebuie mers la magazin / depozit sau vorbit la telefon pentru clarificare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2009 - 02:34 PM

Vezi postarearenatoa, la Oct 2 2009, 09:02 AM, a spus:

Trebuie mers la magazin / depozit sau vorbit la telefon pentru clarificare.


O singura problema: Avand in vedere ca Geplast din ce spuneti voi nu vorbesc aceasi limba cu noi, iar eu nu stiu exact cum arata aceasta Polipropilena Expandata (fizic, ca in poze am vazut-o, dar asta nu inseamna ca stiu cum ar trebui sa se comporte la pipait).. e mai greu sa le explic ce vreau de la ei..
Sugestii?
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2009 - 03:00 PM

Asta as vrea si eu sa ma clarific... este cineva care a vazut si a pipait * concret * asa ceva?
Poate sa o descrie? Se gasesste in vreun ambalaj de larga utilizare? E cu bule, este compacta, cum este altfel decat cele cunoscute, adica:
- arcel, elapor, solidpor
- depron
- polistiren extrudat
- polistiren expandat
Pare clar ca nu e ca nici una din astea, atunci ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   blackheart 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 02 October 2009 - 03:20 PM

uitati aici, oameni buni, ce inseamba epp. dati la minutul 8.

http://www.youtube.c...h?v=3Zq6Jao9ukI
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2009 - 03:22 PM

Pare o fleasca totala, numai carbonul ii tine forma :blink:
Dar probabil de aia este si indestructibil...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 02 October 2009 - 03:24 PM

Vezi postarearenatoa, la Oct 2 2009, 04:00 PM, a spus:

Asta as vrea si eu sa ma clarific... este cineva care a vazut si a pipait * concret * asa ceva?
Poate sa o descrie? Se gasesste in vreun ambalaj de larga utilizare? E cu bule, este compacta, cum este altfel decat cele cunoscute, adica:
- arcel, elapor, solidpor
- depron
- polistiren extrudat
- polistiren expandat
Pare clar ca nu e ca nici una din astea, atunci ?


Seamana cu cel expandat,aceleasi bilute dar sunt parca cauciucate,nu are goluri,este foarte elastic.Am gasit ambalat un DVDR extern,iar pe cutie scria "Ambalat in epp",era roz la culoare.
0

#14 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2009 - 04:00 PM

Vezi postareatakeoff, la Oct 2 2009, 04:24 PM, a spus:

Seamana cu cel expandat,aceleasi bilute dar sunt parca cauciucate,nu are goluri,este foarte elastic.Am gasit ambalat un DVDR extern,iar pe cutie scria "Ambalat in epp",era roz la culoare.


Mai ai ambalajul? Mi-ar folosi macar sa ma duc cu o bucatica la Geplast (si eventual si altii) sa le dau exemplu de ceea ce vreau, gen "Nenea, nenea, material de asta ai?" indiferent de cum il cheama pe la noi :rolleyes:
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#15 Useril este offline   mayer 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 27-April 08

Postat 03 October 2009 - 07:20 PM

salut! oricum epp-ul asta e destul de scump daca il gasesti...iar ce am auzit de la veterani in aeromodelism e ca daca e mare avionul iti trebuie mult carbon sa-l rigidizezi ca daca nu vibreaza...au trecut din nou la depron...de exemplu fox-ul multiplex e din epp...
0

#16 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 03 October 2009 - 09:37 PM

Fox-ul de la multiplex este din elapor. Elaporul contine si polipropilena, dar si polistiren. Epp este mai flexibil decat elaporul, dar si mai elastic (mai rezistent).
0

#17 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2009 - 10:06 PM

Vezi postareamayer, la Oct 3 2009, 08:20 PM, a spus:

salut! oricum epp-ul asta e destul de scump daca il gasesti...


In afara cel putin, ei zic ca e mai ieftin decat depronul, eu cel putin asa am citit pe forumuri..
Scump, ieftin, mai putin relevant la ora actuala.. sa il gasesc inainte si dupa aia analizam si alte aspecte gen pret

Citeaza

iar ce am auzit de la veterani in aeromodelism e ca daca e mare avionul iti trebuie mult carbon sa-l rigidizezi ca daca nu vibreaza...au trecut din nou la depron...de exemplu fox-ul multiplex e din epp...


Vreau sa ii cunosc si eu pe veteranii de care zici tu. Asa as rezolva 2 probleme dintr-un foc: as sti de unde sa cumpar, as primi niste sfaturi avizate.

De principiu oricum nu iti faci avion cu anvergura de 2m cu depron/EPPsau orice alta spuma. In general planurile sunt pentru ceva pana in 1m. Nu ma sperie ca trebuie sa bag un pic mai mult carbon si nici ca va fi un pic elastic.. pana la urma de asta caut EPP, sa fie usor elastic ca sa nu se rupa cand dai cu el de mama terra.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#18 Useril este offline   mayer 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 27-April 08

Postat 04 October 2009 - 08:31 AM

Vezi postareaMaverick, la Oct 3 2009, 10:06 PM, a spus:

In afara cel putin, ei zic ca e mai ieftin decat depronul, eu cel putin asa am citit pe forumuri..
Scump, ieftin, mai putin relevant la ora actuala.. sa il gasesc inainte si dupa aia analizam si alte aspecte gen pret



Vreau sa ii cunosc si eu pe veteranii de care zici tu. Asa as rezolva 2 probleme dintr-un foc: as sti de unde sa cumpar, as primi niste sfaturi avizate.

De principiu oricum nu iti faci avion cu anvergura de 2m cu depron/EPPsau orice alta spuma. In general planurile sunt pentru ceva pana in 1m. Nu ma sperie ca trebuie sa bag un pic mai mult carbon si nici ca va fi un pic elastic.. pana la urma de asta caut EPP, sa fie usor elastic ca sa nu se rupa cand dai cu el de mama terra.

salut!..uite cat costa ,in afara,epp-ul,de ex.in italia unde locuiesc momentan..www.modellismo-piu.it...iar de veteranii ce-ti vorbesc sunt de aici din clubul waco din roma unde merg destul de des...si deci credema pe cuvant ,ca ei asa au zis!nu stiu in alte tari epp cat costa prin europa dar oricum e dificil cu transportul,ma gandesc.. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif
0

#19 Useril este offline   mayer 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 27-April 08

Postat 04 October 2009 - 08:41 AM

Vezi postareaDragos Avramescu, la Oct 3 2009, 09:37 PM, a spus:

Fox-ul de la multiplex este din elapor. Elaporul contine si polipropilena, dar si polistiren. Epp este mai flexibil decat elaporul, dar si mai elastic (mai rezistent).

salut dragos!...eu am si easy star si twister edf multiplex si alea sunt sin elapor iar foxul am vazut ca e diferit ca material,iar pentru mine este epp....il gasesc mult mai elastic fox-ul!!salutari si numai bine...uite ce zic si altii

Fisiere atasate


0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 October 2009 - 08:42 AM

UK
www.modelshopleeds.co.uk (Depron,Gediplac & EPP)
www.stevewebb.co.uk (Depron)
www.depronfoam.co.uk (Depron)
www.brchobbies.co.uk (Depron)
www.robotbirds.com (Depron & EPP)
www.flyingwings.co.uk (EPP)
www.micronradiocontrol.co.uk (Depron)
www.conceptmodels.co.uk (Depron)
www.samsmodels.com (Depron)
www.balsamart.co.uk (block foam)
DE
www.epp-versand.de
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 October 2009 - 09:04 AM

Vezi postareaMaverick, la Oct 3 2009, 11:06 PM, a spus:

De principiu oricum nu iti faci avion cu anvergura de 2m cu depron/EPPsau orice alta spuma. In general planurile sunt pentru ceva pana in 1m. Nu ma sperie ca trebuie sa bag un pic mai mult carbon si nici ca va fi un pic elastic.. pana la urma de asta caut EPP, sa fie usor elastic ca sa nu se rupa cand dai cu el de mama terra.

Se pare ca se pot face si avioane mai maricele din EPP. Un exemplu mai jos, un FPV/UAV de 180 cm / 1.5kg, care face acum valuri pe forumurile de profil:

http://www.borjet.de/product/index.php?nav...1&navid=pro

Mie mi se pare ca e EPP, dupa niste imagini apropiate luate de cei care l-au cumparat deja.
Discutia cea mare deocamdata este ca pare cam scump la 200 euro, de zburat nu l-a zburat inca nimeni sa faca aprecieri. daca este asa cum se spune aici EPP-ul asa de scump si o fi impanat cu carbon, poate ca pretul este justificat. Numai ca eu vad in pozele detaliate mult coroplast, nu carbon.

http://www.rcgroups.com/forums/attachment....hmentid=2769859 - detaliu fuselaj unde se vede "puntea principala din coroplast
http://www.rcgroups.com/forums/attachment....hmentid=2769861 - detaliu aripa cu intariturile din pvc, nu carbon ! in care intra tuburi de carbon de cuplare aripi
http://www.rcgroups.com/forums/attachment....hmentid=2769867 - fuselajul, pare taiat din EPP masiv, si probabil are in interior carbon ca sa nu flexeze, plus coroplastul din partea superioara, cam asta ar fi structura
http://www.rcgroups.com/forums/attachment....hmentid=2777868 - cat baza se poate pune pe spuma asta se vede de aici http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif nici la un transport din Germania nu a rezistat...

Din toata constructia, merita retinuta ideea cu coroplastul ca schelet de rezistenta pentru un fuselaj de spuma, si profilele patrate de pvc in aripa, in rest...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2009 - 01:28 PM

Vezi postarearenatoa, la Oct 4 2009, 10:04 AM, a spus:

http://www.rcgroups.com/forums/attachment....hmentid=2777868 - cat baza se poate pune pe spuma asta se vede de aici :) nici la un transport din Germania nu a rezistat...


Sincer, ma indoiesc ca asta ar fi EPP. Asemenea gauri in EPP nu aveau cum sa apara de la transport, doar daca decupa cineva intentionat din el, sau era maltratata cutia in care a venit excesiv, sau avea acel EPP o densitate foarte foarte mica. La cat e de elastic prin ce filmulete am mai vazut ma indoiesc ca doar de la transport se putea intampla asa ceva.. sau nu e EPP

Si totusi.. intrebarea mea ramane, indiferent de pret, daca vreau sa cumpar o coala de EPP din RO am de unde sau numai din import?
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#23 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

Postat 07 October 2009 - 06:25 AM

am stat si m-am uitat si io dupa epp-ul asta , si din intamplare in dimineata asta am desfacut echipamentul de mers la pescuit de noapte . si surpriza : banalul izopren care se pune sub sacii de dormit seamna izbitor cu faimosul material . poate ma insel . sa-si mai dea cineva cu parerea dupa ce a luat izoprenu in fata si pozele de pe net . precizez ca am izopren mai de calitate nu ragaliile de 5 lei din real

Aceasta postare a fost editata de on_off road: 07 October 2009 - 06:26 AM

daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#24 Useril este offline   florin_cta 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 02-January 08

Postat 07 October 2009 - 07:08 AM

nu cred ca are legatura cu izoprenul

o descriere destul de buna aici:
http://www.flyingfoa.../FoamTypes.html

zilele trecute am despachetat o componenta electronica si se lauda ambalajul ca e EPP, reciclabil, bla bla

arata ca un burete mai dur asa, flexibila (nu tine fara armaura mai mult de 40 cm anvergura) dar foarte rezistenta...adica am tras serios de ea sa o pot rupe si doar dupa ce am ciupit-o putin pe margine cu unghiile...asta la o grosime de 6-8mm...

in concluzie, asta e pt tine andrei...:)

Aceasta postare a fost editata de florin_cta: 07 October 2009 - 07:13 AM

0

#25 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 07 October 2009 - 10:54 AM

Vezi postareaon_off road, la Oct 7 2009, 07:25 AM, a spus:

am stat si m-am uitat si io dupa epp-ul asta , si din intamplare in dimineata asta am desfacut echipamentul de mers la pescuit de noapte . si surpriza : banalul izopren care se pune sub sacii de dormit seamna izbitor cu faimosul material . poate ma insel . sa-si mai dea cineva cu parerea dupa ce a luat izoprenu in fata si pozele de pe net . precizez ca am izopren mai de calitate nu ragaliile de 5 lei din real

Izoprenul (ce numim noi asa) se face din ce am vazut din doua materiale: neopren (de la care vine si numele) sau polietilena. Polipropilena e altfel.
0

#26 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 21 October 2009 - 12:13 AM

Nu mai gaseam bucatica de epp,am dat de ea,comparatie cu polistiren expandat si un alt tip de "burete".
Fisier atasat  epp.jpg (277.75K)
Number of downloads: 782
0

#27 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2009 - 06:40 PM

Am mai vazut si in realitate si in mai multe poze de pe forum folosit. Am avut chiar si eu la un moment dat la un ambalaj de electronice.
Toti cei la care l-am vazut folosit il au de la diverse ambalaje. Ca sa "imbrace" bine echipamentul, etc pe care il protejeaza nu este turnat intr-o forma ci este format din mai multe straturi lipite in forma respectiva... ceea ce ma face sa cred ca el la origine se "toarna" numai in foi.

Am mai aflat despre el ca se gaseste sub diferite densitati (cu cat este mai dens cu atat este mai rigid, dar si mai greu).

Avand in vedere ca inca nu am gasit magazin in RO care sa comercializeze asa ceva, imi puneam urmatoarea intrebare: Exista vreo firma romaneasca care sa fabrice electronice si care sa ambaleze produsele in asa ceva? Pentru ca daca exista atunci ei trebuie sa aiba si astfel de coli (avand in vedere cele spuse mai sus cu lipitul mai multor straturi).

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 21 October 2009 - 06:41 PM

Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#28 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 21 October 2009 - 08:01 PM

Vezi postareaMaverick, la Oct 21 2009, 07:40 PM, a spus:

Am mai vazut si in realitate si in mai multe poze de pe forum folosit. Am avut chiar si eu la un moment dat la un ambalaj de electronice.
Toti cei la care l-am vazut folosit il au de la diverse ambalaje. Ca sa "imbrace" bine echipamentul, etc pe care il protejeaza nu este turnat intr-o forma ci este format din mai multe straturi lipite in forma respectiva... ceea ce ma face sa cred ca el la origine se "toarna" numai in foi.

Am mai aflat despre el ca se gaseste sub diferite densitati (cu cat este mai dens cu atat este mai rigid, dar si mai greu).

Avand in vedere ca inca nu am gasit magazin in RO care sa comercializeze asa ceva, imi puneam urmatoarea intrebare: Exista vreo firma romaneasca care sa fabrice electronice si care sa ambaleze produsele in asa ceva? Pentru ca daca exista atunci ei trebuie sa aiba si astfel de coli (avand in vedere cele spuse mai sus cu lipitul mai multor straturi).


Nu,cel lipit (bucata alba,cea mai mare din poza) NU este epp.Bucata ROZ,este EPP,seamana cu polistirenul expandat,numai ca este mult mai dens si elastic,nu poti sa rupi bilutele.
0

#29 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2009 - 01:26 PM

Si ala alb (felia de sub) ce este?
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#30 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2009 - 08:19 PM

Saptamana asta am fost la cumparaturi prin Hornbach si ia ghiciti peste ce am dat din prostie.. Peste minunatul material numit EPP, doar ca.. bineinteles ca nu putea sa vina si el intr-o forma "normala" (a se citi "utilizabil in scopuri modelistice") ci sub forma de rola de 50m lungime. Banda are 10cm latime si aproape 1cm grosime. Ca si densitate nu e extraordinar (ar trebui mult carbon daca vrei sa faci ceva zburabil din el, e moale rau).

Una peste alta pentru cine e interesat se gaseste in Hornbach (in Bucuresti in Militari am gasit eu) si costa cam 25 RON rola, adica ieftinache.

Fisiere atasate


Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro