Modelism - RHC Forum: Vreau sa ma fac aeromodelist - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Vreau sa ma fac aeromodelist a facut cineva un elicopter?

#1 Useril este offline   tody 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 21-March 05

  Postat 23 March 2005 - 12:41 AM

De ce vreau sa las acest mesaj pentru ca vreau sa fac un elicopter PASIUNEA e mare si vreau sa incerc si ma intrebam daca nu exista careva sa fi facut un elicopter cu motor electric(eu incerc)si poate ma ajuta cineva si imi da niste schite eu stiu ca nu ma prea pricep sa construiesc un rotor principal si altele....
Cine stie prea multe sufera prea mult
0

#2 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 23 March 2005 - 01:14 AM

Imediat Tody, stai sa-ti citeasca mesajul Valterash, care este tatal elicopterelor de pe acest forum, el are deja raspunsul pentru ceea ce cautzi.... -_-
...audaces fortuna iuvat...
0

#3 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 March 2005 - 01:42 AM

Dar mai bine nu l-ai citi -_-
0

#4 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 March 2005 - 06:56 AM

n-a facut nimeni ,nu se poate face home-made.nu incerca sa ne spui ce tare esti si ce cunostinte ai ca nu tine.nu ai materialele necesare si nici nu ai cum sa le prelucrezi.

hai falterashule baga-l si aciulea ca e grava treaba -_-

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 23 March 2005 - 07:02 AM

flying is my life...
0

#5 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2005 - 08:59 AM

Silfax, la 23 Mar 2005, 01:14, a spus:

.. Valterash, care este tatal elicopterelor de pe acest forum...

Silfaxule, cer dreptul la replica! Nu voi tolera asa ceva! Nu este nimic adevarat, stimati forumishti! Minciuna sfruntata! Io nu sunt tata la elicoptere pe acest forum si nu voi fi niciodata! Nu ma ridic io in veci purure amin la asa nivel! Se stie ei!

Dar, poci sa ma autoproclam, cu unanimitate de sustinere din partea la onor pretinii d'acilea care ma cunoaste ei - poci sa ma autoproclam ziceam, tata la tooooaate subiectele "Io fac elicopter", dupe acest forum!

De fapt, daca stau bine si ma gandesc, mai bine-mi fac io direct un forum "Io fac elicopter". Decat ca nu prea ma precep la HashTeMeLe-uri si alte alea.

............

Cum ziceam si la subectul alalantu' cu elecopterilii, ii mai las sa se zbenguiasca un pic...
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#6 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2005 - 10:52 AM

Citeaza

(Silfax @ 23 Mar 2005, 01:14)
.. Valterash, care este tatal elicopterelor de pe acest forum...

...de fapt, el e matusa lor...
Dom'TiparNita, te-au vazut mai prost imbracat si se dau la tine...
lasati-i sa abereze, sau mai bine puneti un capitol separat care sa se cheme asa(vreau sa-mi fac elicopter), sa scrie ei tot ce au pe suflet. ...si sa vezi cand s-or incaiera, care sa se uite mai de aproape la Valterashu la RR cum ciopleste el un elicopter pe genunchi in fata gratarului sau la foc de tabara...

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 23 March 2005 - 11:42 AM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#7 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2005 - 11:34 AM

vai de mine, valterashule, mie cre'ca ti-ar cadea aratarea aia de-o ai pe perete in birou in cap de indignare la un asa afront! -_-
sariti!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#8 Useril este offline   tody 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 21-March 05

Postat 23 March 2005 - 08:39 PM

@silviu66 nu ai de unde sa stii ca nu ma pricep in elicoptere si nu ai de unde sa stii ca nu am materialele necesare eu am intrebat pe cineva care se pricepe cat de cat sa imi dea si mie eu stiu o schita cum sa fac de exemplu un rotor sa-l inteleg si alte chestii ca dupa parerea mea rotorul este cel mai greu presupun...
Cine stie prea multe sufera prea mult
0

#9 Useril este offline   tody 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 21-March 05

Postat 23 March 2005 - 08:41 PM

sper sa ma puteti ajuta....*daca puteti
Cine stie prea multe sufera prea mult
0

#10 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 23 March 2005 - 09:14 PM

"nu incerca sa ne spui ce tare esti si ce cunostinte ai ca nu tine.nu ai materialele necesare si nici nu ai cum sa le prelucrezi."

dar ma silviu66 de ce esti asa de sigur ca omu nu are materiale si nu are unde sa le prelucreze?daca ziceam ca am nevoie cu sudura cu fascicol de electroni erai asa sigur ca nu am unde?sau cnc care taie placi de 8mm
de metal?

sa pui un motor o roata dintata si o curea de transmisie se cam poate face.lasa omu sa se bucure.sper sa nu te superi dar ai fost cam rautacios cu omu.parerea mea.daca suntem pe forum suntem sa ne ajutam....

ca nu are fibra de carbon pt pale, ca nu are rasini ca nu are.....asta nu inseamana ca nu poate sa faca o jucarie mica.daca chiar asa sta voba....erau prin magazine kituri cu un elicopter care era prins cu o bagheta si se rotea in aer cat timp avea curent. sau jucarii cu 50 de para puneai acumulatorii in elicopter si se ridica pur si simplu in cercuri...asta cu telecomanda.

ps
omu nu mi s-a parut sa se dea rotund ca are cunostinte de elicoptere....chiar din contra era cam pierdut si cerea ajutor...schite alea alea.

Aceasta postare a fost editata de Rares: 23 March 2005 - 09:27 PM

0

#11 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 March 2005 - 09:17 PM

ptr toddy: Nenea silviu ti-a spus clar ca n-ai cum sa-l faci acasa... acuma poate faptul ca a fost categoric te-a deranjat...
voi incerca sa clarific (daca gresesc corectati-ma):

daca tu nu stii cum se face un rotor de elicopter atunci crede-ma ca si cu schita tot nu-l vei putea face "pe nenea elicopteru`" http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

MIG-29

P.S.1 : in antichitate (adica prin 1970) existau oameni in US care faceau elicoptere acasa... unele piese fiind prelucrate in atelierele unde lucrau oamenii respectivi... ghici unde lucrau?:D despre doi (de care am auzit si eu povestea) am auzit c-ar fi fost ingineri pe la Boeing... si cica mai erau unii si de pe la unele univ si centre de cercetare ce colaborau cu NASA iar modelismul era hobby-ul lor :D ideea este ca e extrem de dificil de a face asemenea zburatoare... (bine poti sa o construiesti dar sa nu zboare ca un elicopter... asta e usor de facut :D ).

P.S.2: SUB NICI O FORMA sa te lasi descurajat de cele spuse de noi.. dar cauta sa te sustii cu anumite cunostinte pe care sa le acaparezi in mod logic.. adica pleaca de la planoare... avioane "normale"... incearca sa intelegi lucrurile... si daca intr-adevar iti place si asta e ceea ce vrei sa faci crede-ma ca vei ajunge sa faci si elicopter... insa ai trei cerinte
1.) pune mana pe matematica si fizica sanatos: subiecte ca aeroelasticitate, idee despre dinamica solidului rigid, aerodinamica si sisteme complexe trebuie sa fie mancarurile tale preferate dimineata, la pranz si seara... noaptea o rezervi experimentelor de meteorologie...

2.) vointa... MULTA VOINTA! (o sa ai dupa-amiezi pierdute in atelier incercand sa scoti aripi de planor bune...)
3.) DEMERS LOGIC (adica nu incepi sa construiesti ceea ce vrei tu mai mult ci ceea ce te ajuta si formeaza o insiruire de pasi logici catre tinta finala... adica raspunde la intrebarile: de ce fac? cum fac? unde ajung? ) .

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 23 March 2005 - 09:22 PM

0

#12 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 23 March 2005 - 09:31 PM

mig ai dreptate.dar omu poa sa faca ceva miscator sa se ridice in aer.ca nu iese performant (minimul necesar de comenzi) ii drept, dar daca se chinuie ceva tot iese "sburator".
0

#13 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 March 2005 - 09:34 PM

Rares, la 23 Mar 2005, 21:14, a spus:

"nu incerca sa ne spui ce tare esti si ce cunostinte ai ca nu tine.nu ai materialele necesare si nici nu ai cum sa le prelucrezi."

dar ma silviu66 de ce esti asa de sigur ca omu nu are materiale si nu are unde sa le prelucreze?daca ziceam ca am nevoie cu sudura cu fascicol de electroni erai asa sigur ca nu am unde?sau cnc care taie placi de 8mm
de metal?

sa pui un motor o roata dintata si o curea de transmisie se cam poate face.lasa omu sa se bucure.sper sa nu te superi dar ai fost cam rautacios cu omu.parerea mea.daca suntem pe forum suntem sa ne ajutam....

pai daca esti tu asa bun de ce nu-i dai omului schite ca materiale inteleg ca are tody ,el doar vrea sa inteleaga cum functioneaza un rotor,si mai vrea sa inteleaga si alte chestii.... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif

daca il intrebi din ce material ar trebuii sa prelucreze palele rotorului ,cum se echilibreaza sau......,revenim la subiecte mai vechi.

asta imi aduce aminte de unu costobocus parca (pe care am facut greseala sa-l aduc la mine acasa sa vada ce inseamna un elicopter si un aeromodel) care de atunci nu a mai intrat pe forum deloc.

pentru inceput rog pe tody sa citeasca subiectul elicopter

@TODY :vezi ca sunt subiecte multe aici pe forum referitoare la elicoptere.apasa si tu pe butonul :cauta"

si cum valterash nu a vrut sa (RE)posteze un mesaj deja devenit CLASIC aici pe forum imi permit sa-i dau un copy/paste .

Cu o periodicitate demna de cel mai precis ceas atomic, apare pe acilea cate un tovaras de suferinta, care zice cam asa:

Io nu prea stiu ce si cum, dar ma manca tare-n cur sa fac un elicopter si am sa-l fac, ca demult ma tot gandesc la treaba asta si nimic nu ma poate abate din drum!

Io personal cred ca prin cleierii capului la fiecare dintre noi s-a zbatut ideea asta ( si la mine s-a zbatut, da' nu prea avea loc!). Unii au ramas doar la stadiul de idee eterica (pleonasm?), altii au mers un pic mai departe inspre a-i da forma si continut.

Din cauza periodicitatiii mai sus amintite, io tin in arhiva un mesaj ce il bag la fiecare subiect cu "io fac elicopter". Multi dintre cei care au scris aici, deja il cunosc. Au mai fost fo cateva subiecte cu "io fac elicopter". De data asta, mesajul este oarecum "off topic", deoarece invinuitul a declarat si sustinut ca nu vrea sa faca chiar elicopter RC asa cum il definim noi, ci mai degraba, ceva care sa se ridice de pe masa, cu niste fire si elice si schelet de sarma, etc.

Dar mesajul se completeaza cu cele anterioare.

Deci:

Dupa cum am mai spus si cu alta ocazie, cel mai "trouble free" mod de a face un elicopter, este sa ...cumperi unul gata facut dupa care cumperi si fo 10- 20 de ore de instructaj in dubla comanda.

Eu, pe vremea cand nu stiam ca unele lucruri nu pot fi facute, m-am apucat sa fac un elicopter RC ca am zis ca sunt dibaci (he, he, he!).

Am gasit franturi de scheme prin reviste vechi, poze alb-negru spionate, etc. Pana la urma m-am apucat sa-l proiectez de unul singur, functie de materialele si oportunitatile tehnologice de care dispuneam (dural din belsug, masina de frezat in coordonate, timp berechet, etc.).

Chestia ca de desenat piese si de calculat angrenaje cu roti dintate, e floare la ureche! Planseta de desen suporta orice!

La prelucrat piesele au fost ceva problemutze dar le-am rezolvat. Mai o piesa refacuta de trei ori pana iesea bine, mai rotile dintate danturate la Bacau la Aerostar, mai o scormonire de talcioc dupa rulmenti potriviti (fo 28 la numar!)...

Ehehei, dragii mosului, surpriza emisiunii apare atunci cand tre sa pupi doua piese una cu alta! Atunci ies la scena toate erorile de prelucrare, toate abaterile, toate tolerantele prost gandite si prost obtinute! Cand e vorba sa asamblezi sandramaua, iti dai seama ca asta nu e bine gandita, ca alea nu se pot centra dinamic usor, ca astealalte nu se pupa unele cu altele...

Poanta e ca, cu toate astea, aproape l-am terminat si eram ferm convins ca sunt pe drumul cel bun si ca ar mai fi doar niste amanunte de pus la punct!

Insa taman acu isi baga dracu' coada, sub forma unui bun prieten, modelist si el, care fuse pe afar' si-mi aduse un catalog ROBBE de elicoptere, nou-nout (~1995)! Dupa cateva zile de super incantare si excitare la vazul pozelor, schemelor si axonometriilor explodate, revelatia m-a lovit in moalele capului!!

Pai, nene, cand am vazut mai indeaproape ce inseamna un elicopter adevarat, cu o gramada de piese injectate in mase plastice de super calitate, cu o gramada de piese si asablari facute la SuperMareaArta...

...pai, nene, imediat ce mi s-a ridicat valul negru de pe creiere, am cautat un cui mare-mare, am mai luat un ciocan asijderea si instantaneu am futut cuiu' in perete, la fo doi metri inaltime si-am agatat elicopterul in el! De atunci nu l-am mai dat jos! Decat sa fac niste poze sa vi le trimit, ca sa va linistiti. Le atasez; sper sa mearga (nu le mai atasez in mesajul asta - cauta-le prin celelalte cu "io fac elicopter").

...Ceea ce ma bucura este faptul ca o data cu trecerea timpului, dupa ce am mai vazut si eu elicoptere (chiar m-am jucat f.f. putin cu unul), mi-am dat seama ca decizia cu fututul cuiului in perete a fost pasul cel mai intelept din Actiunea Elicopterul!

Eu visam, demuuuult, atunci cand l-am inceput, ca o sa ma duc cu el pe camp sau intr-o parcare (!?), il dau jos din masina (pe care nu o aveam), il alimentez, dau drumul la statie (Start DP5 !!), pun demarorul pe el, zbiirrr-zbiiirrr-pirrr-pirrrr si trag o acrobatie pe sus de n-a vazut Parisu' si mai lansez si rachetele alea de pe pilonii de acrosare si mai dau drumul si la parasutele alea mici din container dupa care aterizez frumoooos la picior, pliez palele si-l bag in porbagaj, in uralele si aplauzele asistentei siderate!

Ehei, de atunci, intre timp s-au mai schimbat niste amanunte...

......................

Asta a fost mesajul vechi. Costobocule, asta se petrecea tot pe platforma "Increst" din Militari. Toate atacurile la jugulara sa stii ca sunt prietenesti si cu cea mai curata intentie. Toti ne-am fript cu cate ceva si de aia shuturile in cur!

Daca numai vrei sa ridici in aer niste sarme cu SiDi-roame, no problem! Daca chiar vrei sa faci ceva fezabil, atunci hai cu derbedeii pe camp cu polistirenele si astealalte "lou tec" sa vezi ce si cum.

Si nu descuraja! Maine va fi mai rau!

cam asta e mesajul lui valterras catre inaintashul tau care se apucase sa-si construiasca singur un heli.
cand a ajuns pe la mine si a vazut ce inseamna un motor de modelism si un servomecanism a renuntat direct .

in concluzie nene tody: daca vrei sa te apuci de aeromodelism ,anunta-ne si pe noi.
pana atunci.....
flying is my life...
0

#14 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 March 2005 - 09:37 PM

Rares, la 23 Mar 2005, 21:31, a spus:

poa sa faca ceva miscator sa se ridice in aer

de exemplu o foaie de hartie aruncata pe geam de la etaju 5?
ca si aia e miscatoare si chiar se ridica in aer... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
flying is my life...
0

#15 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 23 March 2005 - 09:40 PM

ma silviu...un elicopter din ala cu 50 de dolari se poate face si in casa.daca te uiti mai bine vezi ca am mentionat ca nu ai performante si nici control. pur si simplu se ridica in aer in cercul largi cand ii dai gaz....
si eu am ramas uimit cand am vazut cat de complex si complicat ii un sg rotor...si asa ceva nu se poate face in casa dar o jucarie zburatoare se poate realiza fara probleme....si-l incurajez pe tody sa-si faca asa ceva. ma batea gandul sa-mi cumpar ozn din ala cu 1mil.si cand l-am studiat mai bine era de fapt o elice si o carcasa care nu il lasa se se intoarca (anula cuplu) f simplu....

Aceasta postare a fost editata de Rares: 23 March 2005 - 09:46 PM

0

#16 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 March 2005 - 09:47 PM

@tody

citeste subiectul elicopter home made

si dupa ce citesti mai cauta ca mai gasesti subiecte despre elicopter ,subiecte deschise de oameni seriosi ,care dau sute de dolari pe kituri ,le mai fac si up-grade si tot au necazuri.

si cand te mai linistesti un pic ,si poate vrei sa te apuci de un planoras ceva mai vorbim. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

no offence!
flying is my life...
0

#17 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 23 March 2005 - 10:09 PM

Eu zi ca Raresh ar dreptate, o dracovenie zburatoare cum zice el e realizabila, ce-i drept va fi o dracovenie nu un elicopter in sensul strict al cuvantului
Spor la construit.
0

#18 Useril este offline   tody 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 21-March 05

Postat 23 March 2005 - 11:33 PM

in primul rand multumesc lui @rares ca ma sustine si celorlalti dar fiti atenti ceea ce vreau eu sa fac nu este neaparat un elicopter ca la carte ci chiar ceva care se ridica de la pamant ar fi super pentru mine si apoi cum ziceti voi sa ma apuc de ceva serios ca aveti dreptate nu am eu cunostintele alea ca sa fac unu dar poate ma ajutati sa fac unu cu un motor electric la care sa-i atasez o elice potrivita nu stiu ce elice(ce marime-latime,lungime,grosime pentru un motor anume-care are o anumita dimensiune sau rotatii nu stiu dupa ce se ea) sa pun la motor si daca se ridica super!!!!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de tody: 24 March 2005 - 12:29 AM

Cine stie prea multe sufera prea mult
0

#19 Useril este offline   tody 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 21-March 05

Postat 23 March 2005 - 11:44 PM

daca ma-ti ajuta ar fi super!!!!
Cine stie prea multe sufera prea mult
0

#20 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2005 - 12:32 AM

Citeaza

@tody

citeste subiectul elicopter home made

Asculta-l macar partial pe Silviu66 si citeste acest subiect. Pe la inceput erau niste indicatii serioase. Apoi...

Uita-te 4 posturi mai sus.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 24 March 2005 - 12:33 AM



0

#21 Useril este offline   tody 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 21-March 05

Postat 24 March 2005 - 12:47 AM

ok asa am sa fac(mersi)
Cine stie prea multe sufera prea mult
0

#22 Useril este offline   tody 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 101
  • Inregistrat: 21-March 05

Postat 24 March 2005 - 12:53 AM

cam asa vreau sa fac si eu ceva asemanator ca costobocus fiind o pasiune si atata tot cam mare pasiunea si eu nu vreau sa ma complic cu ceva complex poate si cu asta mai tarziu dar deocamdata sa fac ca el sa se ridice de pe sol si sti cum o sa fiu foarte foarte fercit si am luat aceasta treaba putin mai mult in serios...
Cine stie prea multe sufera prea mult
0

#23 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 March 2005 - 02:56 AM

tody, la 23 Mar 2005, 23:33, a spus:

in primul rand multumesc lui @rares ca ma sustine si celorlalti dar fiti atenti ceea ce vreau eu sa fac nu este neaparat un elicopter ca la carte ci chiar ceva care se ridica de la pamant ar fi super pentru mine si apoi cum ziceti voi sa ma apuc de ceva serios ca aveti dreptate nu am eu cunostintele alea ca sa fac unu dar poate ma ajutati sa fac unu cu un motor electric la care sa-i atasez o elice potrivita nu stiu ce elice(ce marime-latime,lungime,grosime pentru un motor anume-care are o anumita dimensiune sau rotatii nu stiu dupa ce se ea) sa pun la motor si daca se ridica super!!!!! :)

elicea n-are latzime...

are pas si multe altele... pasu-tzi zice cat mushca din aer...

MIG-29
0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 March 2005 - 03:32 AM

Cineva a postat pe forum un video cu un elicopter mititel de incapea in palma. Cu doua elici. Home made.
Unde este ca-l caut de inebunesc ?
0

#25 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 24 March 2005 - 05:20 AM

Se poate si asa ?, la 24 Mar 2005, 03:32, a spus:

Cineva a postat pe forum un video cu un elicopter mititel de incapea in palma. Cu doua elici. Home made.

elicopterul ala avea in el mai multa tehnologie avansata decat elicopterele (model) normale.
chiar daca era home made.
flying is my life...
0

#26 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 24 March 2005 - 07:13 AM

tody, la 24 Mar 2005, 00:53, a spus:

cam asa vreau sa fac si eu ceva asemanator ca costobocus fiind o pasiune si atata tot cam mare pasiunea si eu nu vreau sa ma complic cu ceva complex poate si cu asta mai tarziu dar deocamdata  sa fac ca el sa se ridice de pe sol si sti cum o sa fiu foarte foarte fercit si am luat aceasta treaba putin mai mult in serios...

Pai atunci ia-ti jucaria aia zburatoare de 1 milion sau vezi ca mai era un elicopter similar tot asa!
Joacate cu el prin casa pina te saturi!
Dupa asta incerca sa-l IMBUNATATESTI in primul rind pe ALA de l-ai cumparat!
Schimba-i caroseria, modifica raport de transmitere, .... :)

PS:
1. Sfatul nu e la misto! da iti va scuti o groaza de timp pierdut!
2. Acea mica jucarie iti va demonstra MULT MAI MUUUUULTE lucruri referitoare la ce inseamna sa ridici ceva in aer! SI SA-L TII ACOLO!
3. Daca esti tenace egzperienta asta te va costa cel putin 5-6 milioane ;)
4. Dupa care cauta-ma sa-ti zic cum sta treaba cu Calimero, EZ si alte alea!
Cu stima

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 24 March 2005 - 07:19 AM

0

#27 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2005 - 09:10 AM

Si, cu permisiunea autorului, imi permit deci, mie insumi, sa ma autocitez, ca sa fiu mai clar (sunt, nu?):

"Costoboace,
Nicidecum nu tre sa renunti! Nu tre neaparat ca ceea ce faci sa fie "profi". De multe ori, intreprinderile la care purcedem, sunt doar de dragul de a astampara piticii de pe cleieri si se stie ca astora nu le poti rezista si nici nu e bine sa li te opui!
Asa ca GO AHEAD!
Dupa ce te joci cu alea doua 200 (280?) si nu abandonezi, iti dau io cacadou doua 400 7,2V. "

Tody, daca Costobocul a renuntat, te trec pe tine pe lista de asteptare a unui 400. Sau doua? Ca poate iese din calcule birotor...
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#28 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 24 March 2005 - 09:45 AM

Cind un proiect e NEVIABIL moare de la sine si atunci dam vina pe TIMP, lipsa de informatii sau pe PRIETENII care n-au vrut cu nici un chip sa ne ajute!
SAU...
se amina proiectul pina la o data ulterioara .... :)
0

#29 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 March 2005 - 01:03 PM

SILVIU66, la 24 Mar 2005, 05:20, a spus:

Se poate si asa ?, la 24 Mar 2005, 03:32, a spus:

Cineva a postat pe forum un video cu un elicopter mititel de incapea in palma. Cu doua elici. Home made.

elicopterul ala avea in el mai multa tehnologie avansata decat elicopterele (model) normale.
chiar daca era home made.

Exact. Unde-i ? Ca vreau sa ma mai uit un pic la el.
0

#30 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 24 March 2005 - 01:05 PM

aici
flying is my life...
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro