Modelism - RHC Forum: Minicircular - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

Minicircular proiect propriu

#91 Useril este offline   dreammer54 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 30-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Barlad

Postat 18 July 2012 - 09:43 PM

@manolo: ideal asa era, dar n-am gasit pe nimeni sa-mi faca pinioane, din cauza asta folosesc cureaua invers si cu fulii.
Nu vreau sa tai in mod frecvent scandura de 2-2,5 cm., dar mi-ar placea sa am posibilitatea asta, in loc sa merg la atelier de tamplarie pentru o taietura de cativa cm. lungime...
Initial, am vrut sa cumpar un circular de mana, sa ii fac o "cutie" si un blat de taiere, sa-l intorc cu fundu-n sus si era mai simpla treaba. Am renuntat din cauza zgomotului pe care-l fac motoarelea astea de bormasina, circulare portwbile, etc...locuiesc la bloc, asta e. Jucaria pe care ati vazut-o in poze e silentioasa in comparatie cu un circular portabil, chiar daca nu e nici pe departe la fel de eficienta. Oricum, inainte n-aveam deloc, acum, tot e ceva.
@dan_mitea: cum am zis, proiectul a fost pentru panze Proxon, pentru lemn, dar meseriasul probabil a pierdut schita si a lucrat dupa panzele lui. Stiu ca frezele alea sunt pentru metal, dar daca tot mi-a dat vreo 3 bucati cand a fost gata lucrarea, de ce sa-l refuz ? Macar am avut cu ce sa fac primele teste. Mai mult, ar putea fi folosite pentru confectionarea gratarelor de pe punte, as face o proba sa vad ce iese.
Urmeaza un inel adaptor de la 16 la 22,3 mm.(gaura interioara), pentru o panza pentru lemn, cu ceapraz, din alea care se folosesc de obicei pe flex-uri (ma rog, polizoare unghiulare...). Panza o am deja, se vede in poze. Am cumparat-o din talcioc, dar noua, nu de la vechituri. Daca voi fi multumit de "masinarie", o sa-mi iau ceva de calitate ( a se citi "de firma"...) si probabil cu pastile vidia.
Va multumesc pentru feed-back.
0

#92 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 19 August 2012 - 05:11 PM

Felicitari dreammer54 pentru realizare! Imi place foarte mult alegerea motorului. Iti permite mult mai multe variante de materiale.
Iti urez sa ai spor cu el si sa aiba viata lunga iar daca te hotarasti sa faci ceva upgrade-uri sa ne pui.
Pana pe la mijlocul lunii septembrie o sa fiu ocupat, dar o sa vreau sa ii pun si la al meu un sistem de ghidare mai sanatos
(deocamdata stau cu o bara de metal si clesti).

:drinks:
0

#93 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 19 August 2012 - 05:18 PM

un link cu bun cu minicircularul in actiune
My link

Aceasta postare a fost editata de Ralex: 19 August 2012 - 05:19 PM

0

#94 Useril este offline   Kromag 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 03-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Rm. Sarat

Postat 22 January 2013 - 12:49 PM

Salut, Alex.
Bun circularul, dar schimba sensul de rotatie al motorului sau intoarce panza (in film e gresit sensul discului). Nu de alta, dar faci praf dintii la un lemn de esenta mai tare.
In rest, felicitari.
0

#95 Useril este offline   alex g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 16-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc
  • Interests:Aeromodelismul, e un hobby pe care de mult l-am admirat.

Postat 29 January 2013 - 12:55 AM

Vezi postareaKromag, la 22 January 2013 - 12:49 PM, a spus:

Salut, Alex.
Bun circularul, dar schimba sensul de rotatie al motorului sau intoarce panza (in film e gresit sensul discului). Nu de alta, dar faci praf dintii la un lemn de esenta mai tare.
In rest, felicitari.


Salut, am urmarit cu atentie clipul si cu incetinitorul si panza se invarte in sensul corect.
Spor la bricolat. :pardon:
Alex G:
SCOUT MX2
CESSNA 182, 1,87m
PIPER SUPER CUB, PICO CUB
WING-TIGER
TURNIGY 9X ER9X, E-FLY 6CIID, FUTABA T2R
0

#96 Useril este offline   Kromag 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 03-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Rm. Sarat

Postat 09 February 2013 - 08:43 AM

Vezi postareaKromag, la 22 January 2013 - 12:49 PM, a spus:

Salut, Alex.
Bun circularul, dar schimba sensul de rotatie al motorului sau intoarce panza (in film e gresit sensul discului). Nu de alta, dar faci praf dintii la un lemn de esenta mai tare.
In rest, felicitari.

:fool: Scuze, dar am vazut gresit! Sensul e bun, ochii m-au inselat!:blush:
Spor la treaba, ca scula buna ai! :good:
0

#97 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 06 March 2013 - 11:05 AM

Am mai facut o mica inginerie, acolo unde am inchis in plex suportul axului, am pus un "dop"
de spuma, in care am facut o gaura cat sa incapa mufa unui aspirator. Astazi pun la
incercare sistemul.

P.S. sunt in lucru cu design-ul pentru un circular electric facut cu ajutorul unui
fierastrau pendular ... deocamdata sunt in faza de cotare, nu vreau sa iasa nici prea mare,
nici prea fragil
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro