Modelism - RHC Forum: Minicircular - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Minicircular proiect propriu

#31 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 16 December 2011 - 06:59 PM

2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03508rhc.jpg

0

#32 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 16 December 2011 - 07:01 PM

3

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03514rhc.jpg

0

#33 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 16 December 2011 - 07:19 PM

circularele de la proxxon au o gaura in masa de lucru si strapunge perpendicular axul pe care este fixat discul.aceasta gaura foloseste la blocarea axului cind vrei sa schimbi sau sa demontezi discul.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#34 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 16 December 2011 - 07:25 PM

M-am ocupat si de aceasta problema. Si ce mai trebuie sa fac, este sa inlocuiesc surubul care e acum, si sa pun unul cu cap hexagonal. Sa imi fie mai usor cand schimb discul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03511rhc.jpg

0

#35 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 18 December 2011 - 01:05 PM

Nimeni? Ma gandeam sa fac un sistem de intindere care sa nu implice suportul motorului. Un fel de intinzator de curea. Care ar fi cea mai buna metoda? Adica care este cea mai eficienta metoda, mai ales sa nu stric alinierea pinioanelor cand schimb cureaua, sau fac munca de mentenanta la el.
0

#36 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 18 December 2011 - 04:16 PM

eu unul optam pentru un intinzator cu rola ca la distibutie la autoturism ,sau poti face suportul motorului gen intizator gradat ex( ca la alternator la autoturizm )
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#37 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 18 December 2011 - 04:46 PM

eu cam asa procedam

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: plan2.JPG

Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#38 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 18 December 2011 - 04:55 PM

Imi place ideea, si cu un reglaj pentru rola intinzatoare, nu? Sau pur si simplu fortezi un pic cureaua pe sub ea?
0

#39 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 18 December 2011 - 05:29 PM

da normal cu reglaj pe rola
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#40 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 18 December 2011 - 05:38 PM

indicat ar fi sa ridici si motorul putin atunci rola ar fc treba asa cum trebuie



si motorul rola si discul de debitare le pozitionezi dupa ce iti alegi tipul si marimea curelei




spor la treba :rolleyes:
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#41 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 19 December 2011 - 12:35 AM

trebuie sa inalt putin motorul si cred ca o sa il inalt cat de mult pot. deocamdata alegerea de curele a ramas la una destul de scurta, tot de la scanner. o sa pun niste poze. daca imi puteti sugera niste "modele" de curele ar fi extraordinar. acum nu pot sa folosesc chestia cu rola, clar. poate gasesc ceva curele, sau poate imi adaptez ideea in alt fel (intinzator cu arc ceva...)


pai chiar am nevoie de spor, pentru ca pana in craciun vreau sa ma apuc sa debitez ceva :D
si sa ma apuc de urmatotul proiect :) care este si ala la fel de important, daca nu mai important ;)



la randul meu urez spor la toti care sunteti in lucrari :yahoo:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 16122011445rhc.jpg
  • Imagine atasata: 16122011446rhc.jpg

0

#42 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 19 December 2011 - 01:27 AM

nu stiu daca iti pot fi de ajutor cu ceea ce pot oferi.daca pe axul motorului si pe axul discului,montezi cite o roata dintata,poti opta pentru o curea dintata pe interior.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#43 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 19 December 2011 - 01:35 AM

daca faci abstractie de praful care este prin circularul meu,poti vedea in poze ideea celor de la proxxon.in cazul in care esti interesat,iti pot da si cotele rotilor dintate(diametrul interior,diamentrul exterior),dar si cotele curelei.nu cred ca acest tip de curea sa poate folosi pe alt sitem de roti de angrenare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN8696.JPG

nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#44 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 19 December 2011 - 01:36 AM

inca o poza.in prima poza se poate vedea sistemul de prindere al rotilor pe ax.este vorba de un mic surub cu hexagon in interior(pentru cheie imbus),care este in spatele dintilor de plastic.rorile furnizate de proxxon sint din plastic in portiunea unde este dantura,iat totul este prinss pe un suport metalic.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN8695.JPG

Aceasta postare a fost editata de jeli: 19 December 2011 - 01:39 AM

nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#45 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 19 December 2011 - 03:12 AM

Da. Este foarte misto ce au facut astia de la proxxon. Asta o sa fie un fel de upgrade cand o sa gasesc rotile dintate potrivile. Cureaua care o am eu, este tot dintata, numai ca o folosesc pe partea cealalta. Sa aiba mai multa tractiune. Pana o sa ajung la varianta cu roti dintate, trebuie sa imi dau seama cum sa montez motorul :yahoo:
Dar ideea nu este rea. Si mai e un avantaj. Din cate am vazut, cureaua nu este foarte tensionata. Nu stiu daca e din cauza pozitiei in care ai facut poza, sau asa este ea, dar daca asa este ea normal, inseamna ca nu pune prea multa tensiune nedorita nici pe rulmentii axului cu discul, nici pe motor. Ceea ce este bine. Sau poate gresesc aici cu tensionarea curelei. Dar nu ar strica sa imi dai dimensiunile, sa stiu daca pot sa adaptez mai ales la motorul care il am sau trebuie sa caut altul. Oricum, astazi trebuie sa mai inaintez un pic cu lucrarea, poate sa vopsesc suportul axului si sa ma decid asupra suportului motorului.

Cand am facut eu teste, cu discul pus si cu motorul ce urmeaza sa fie montat, nu prea a comentat nimic din ce i-am dat sa taie. Avand in vedere ca mi-a tremurat si mana si nu avea un punct de sprijin solid, s-a descurcat destul de bine. Nu a dat in gol, nu a carait nimic. Mi-a scapat un pic mana si am indoit in spate doi dinti, dar nu cred ca afecteaza performantele discului, deci per total inca sunt bine si cu toate degetele. Urmatoarele teste sper sa le fac cu materialul pe masa montata :)
0

#46 Useril este offline   kelly 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 01-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodele, bricolaj

Postat 19 December 2011 - 11:23 AM

Cum ati prins axul de antrenare pe motor?

Aceasta postare a fost editata de kelly: 19 December 2011 - 11:23 AM

0

#47 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 19 December 2011 - 11:56 AM

Vezi postareakelly, la 19 December 2011 - 11:23 AM, a spus:

Cum ati prins axul de antrenare pe motor?


Axul motorului in sinea lui nu este preaa gros. Are 4.5 mm. Si de asemenea nu este nici prea lung. Si am decis sa fac prinderea cu filet, intrucat axul avea deja un filet in capat. Dar acum stau sa ma gandesc daca nu este prea lung pinionul care este pe motor. Are 29 de mm lungime. Ma gandeam sa il mai reduc 8-9 mm sa fie mai aproape de motor...inca ma mai gandesc la asta
0

#48 Useril este offline   kelly 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 01-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodele, bricolaj

Postat 19 December 2011 - 01:22 PM

Multumesc.
0

#49 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 19 December 2011 - 05:45 PM

Vezi postareaRalex, la 19 December 2011 - 03:12 AM, a spus:

Da. Este foarte misto ce au facut astia de la proxxon. Asta o sa fie un fel de upgrade cand o sa gasesc rotile dintate potrivile. Cureaua care o am eu, este tot dintata, numai ca o folosesc pe partea cealalta. Sa aiba mai multa tractiune. Pana o sa ajung la varianta cu roti dintate, trebuie sa imi dau seama cum sa montez motorul :unsure:
Dar ideea nu este rea. Si mai e un avantaj. Din cate am vazut, cureaua nu este foarte tensionata. Nu stiu daca e din cauza pozitiei in care ai facut poza, sau asa este ea, dar daca asa este ea normal, inseamna ca nu pune prea multa tensiune nedorita nici pe rulmentii axului cu discul, nici pe motor. Ceea ce este bine. Sau poate gresesc aici cu tensionarea curelei. Dar nu ar strica sa imi dai dimensiunile, sa stiu daca pot sa adaptez mai ales la motorul care il am sau trebuie sa caut altul. Oricum, astazi trebuie sa mai inaintez un pic cu lucrarea, poate sa vopsesc suportul axului si sa ma decid asupra suportului motorului.

Cand am facut eu teste, cu discul pus si cu motorul ce urmeaza sa fie montat, nu prea a comentat nimic din ce i-am dat sa taie. Avand in vedere ca mi-a tremurat si mana si nu avea un punct de sprijin solid, s-a descurcat destul de bine. Nu a dat in gol, nu a carait nimic. Mi-a scapat un pic mana si am indoit in spate doi dinti, dar nu cred ca afecteaza performantele discului, deci per total inca sunt bine si cu toate degetele. Urmatoarele teste sper sa le fac cu materialul pe masa montata :yahoo:

cureaua nu este tensionata la maxim,dar nici nu merge intinsa mai mult.cit despre dintii indoiti ce sa spun?daca s-au indoit in spate,fara ca virfurile sa fie in vreuna din parti,nu este grav.eu am reusit performanta sa ii indoi pe toti cind intr-o bucata de lemn am intlnit un cui pe care nu l-am vazut.singura problema este ca nu mai poti ascutii discul daca dintii sint indoiti.daca dintii sint indoiti intr-una din parti ,atunci o sa iasa o taietura mai "zgiriata"la distante regulate.pe linga asta daca nu impingi bagheta dintr-un un cap in altul constant si faci o mica pauza,intr-un anumit punt o sa fie bagheta mai ingusta,din cauza acelor dinti indoiti. :drinks: am sa revin cu dimensiunile cit pot de repede(pentru ca sa pot masura,trebuie sa desfac circularul).
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#50 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 19 December 2011 - 06:58 PM

Vezi postareajeli, la 19 December 2011 - 05:45 PM, a spus:

cureaua nu este tensionata la maxim,dar nici nu merge intinsa mai mult.cit despre dintii indoiti ce sa spun?daca s-au indoit in spate,fara ca virfurile sa fie in vreuna din parti,nu este grav.eu am reusit performanta sa ii indoi pe toti cind intr-o bucata de lemn am intlnit un cui pe care nu l-am vazut.singura problema este ca nu mai poti ascutii discul daca dintii sint indoiti.daca dintii sint indoiti intr-una din parti ,atunci o sa iasa o taietura mai "zgiriata"la distante regulate.pe linga asta daca nu impingi bagheta dintr-un un cap in altul constant si faci o mica pauza,intr-un anumit punt o sa fie bagheta mai ingusta,din cauza acelor dinti indoiti. :good: am sa revin cu dimensiunile cit pot de repede(pentru ca sa pot masura,trebuie sa desfac circularul).



Ei, atunci nu desfa circularul. Cand o sa schimbi discul, sau o sa ii faci o revizie. Nu este neaparata nevoie acum. Am nevoie de ele sa stiu daca pot sa le folosesc cand o sa ii fac upgrade, ceva.

Pana una alta, lucrul la suportul motorului avanseaza, si la sistemul de tensionare :excl:
Maine sper sa pun poze, ca pe seara a ramas la serviciu toata chestiunea si nu am avut cu ce sa ii fac poze.
Sper maine sa fie si ziua de test :angry:

Iar cu dinti, sunt este primul infoit pe spate, iar al doilea este la 3 dinti distanta. In lateral nu sunt indoiti, m-am uitat atent in timp ce roteam de disc. Sper sa nu bulesc discul pana nu montez si masa cu testele mele idioate :excl:)
0

#51 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 20 December 2011 - 06:14 PM

Gata baieti. Circularul este gata! Taie foarte frumos si curat, are 17mm adancimea de taiere. Am taiat lemn cu el maxim inaltime posibil, o bagheta de 50 de cm lungime si eu zic ca se descurca foarte bine. Am taiat plex de 4 mm grosime, fara probleme, textolit de 1 mm. Maine o sa ii fac poze, a ramas tot la serviciu, nu am vrut sa ma car cu el in brate prin tamvai.


Am facut sistemul de tensionare dintr-o sina de metal pana la urma (pentru ca am ramas cu aceeasi curea), pe care aluneca suportul motorului. Deocamdata nu are ghidaj pentru taiat la drept, dar o sa ii fac si asta. Iar sa reglez inaltimea, o sa fac o sanie si cu niste etaloane de 1,2,3,4,5 mm din tabla. Deocamdata nu am nevoie, cand o sa imi trebuiasca o sa fac :)

:) :) :)
0

#52 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 21 December 2011 - 09:53 PM

Asa cum ziceam, poze.

Inca...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03522rhc.jpg
  • Imagine atasata: DSC03532rhc.jpg
  • Imagine atasata: DSC03521rhc.jpg
  • Imagine atasata: DSC03523rhc.jpg
  • Imagine atasata: DSC03524rhc.jpg

0

#53 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 21 December 2011 - 09:56 PM

Si inca....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03534rhc.jpg
  • Imagine atasata: DSC03533rhc.jpg
  • Imagine atasata: DSC03529rhc.jpg

0

#54 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 21 December 2011 - 10:06 PM

sa il folosesti sanatos,si sa te bucuri de el.felicitari pentru acest proiect,si cu siguranta o sa te feliciti singur cind vei vedea cit de util este un circular pentru un modelist
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#55 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 21 December 2011 - 10:12 PM

Mai trebuie sa leg intrerupatorul, care e deja montat deja, asteapta legarea. Mai am depus variatorul de turatie. Si sa ma gandesc sa fac niste protectii pentru rumegus.Un ghidaj mai trebuie. pana una alta o sa folosesc niste cleme sa tina ghidajul in loc. Toate astea sper sa le termin maine :).

Sunt sigur ca o sa mai necesite modificari de care o sa imi dau seama pe parcurs. Dar nu este un lucru rau :)

:) :rofl: ;) ;) :drinks: :drinks:

Pana una alta, astept pareri din partea voastra.
0

#56 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 21 December 2011 - 10:16 PM

Vezi postareajeli, la 21 December 2011 - 10:06 PM, a spus:

sa il folosesti sanatos,si sa te bucuri de el.felicitari pentru acest proiect,si cu siguranta o sa te feliciti singur cind vei vedea cit de util este un circular pentru un modelist


Multumesc mult de tot! Sunt nerabdator sa il folosesc in scopuri utile, nu numai de nerabdare de a taia :))
0

#57 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 22 December 2011 - 01:32 AM

felicitari!!!
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#58 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 22 December 2011 - 02:39 AM

Vezi postareaNtz, la 22 December 2011 - 01:32 AM, a spus:

felicitari!!!


Multumesc!
0

#59 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 22 December 2011 - 09:11 AM

Salutare ,si felicitari pentru proiectul tau si o observatie din partea mea cred ca ar mai trebui facut ceva la circularul tau si anume o sanie de ghidal pentru reglarea latimii de taiere.Toate cele bune multa sanatate si un Craciun fericit.
0

#60 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 22 December 2011 - 08:38 PM

Vezi postareadj.bobo, la 22 December 2011 - 09:11 AM, a spus:

Salutare ,si felicitari pentru proiectul tau si o observatie din partea mea cred ca ar mai trebui facut ceva la circularul tau si anume o sanie de ghidal pentru reglarea latimii de taiere.Toate cele bune multa sanatate si un Craciun fericit.


Deocamdata sistemult de reglare a latimii de taiere e tinut in loc cu niste cleme. O sa pun o poza maine. Am facut un set de 20 de baghete, doar sa ma obisnuiesc un pic cu viteza de taiere, tehnica sa nu imi zboare pisesele taiete. Asta cu balsa. Alte esente nu am incercat cu tai ceva practic, doar joaca :blush:

I-am montat si variatorul de tensiune, este excelent, si amplasarea si functionarea. Dupa cum am zis, idei mai vin, niste lumini, niste prelungiri si cate si mai cate ^_^ dar perand

Urmatorul proiect sper sa aiba la fel de mult succes ca si acesta ! Bafta!!!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro