Modelism - RHC Forum: DIAMOND 2500 Art-Tech (ROBBE ARCUS SPORT) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DIAMOND 2500 Art-Tech (ROBBE ARCUS SPORT) un planor adevarat din spuma

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2011 - 09:30 AM

Pana la urma nu am rezistat si l-am luat. Nou nout de la Sierra. Am fost la un pas sa il cumpar de la wabo asta vara dar atunci m-am razgandit asa ca l-am luat de la Sierra de doua ori mai scump dar in cutie, de 500 RON in plus am privilegiul sa simt mirosul de produs nou. Pentru cine are alergie la chinezarii poate cumpara un ROBBE ARCUS SPORT - calitate germana bineinteles - care e tot diamond cu alte stickere:

http://www.der-schwe...t/artikel/81102

De ce l-am cumparat ?

- nu mai am nici un planor din spuma de tavaleala (inafara de Radian care e altfel), pe cele de 2m uzuale le-am avut si nu mai vreau.
- m-am jucat cu Cularis si am vazut prea multe chestii care nu mi-au placut (o sa il compar permanent cu Cularis)
- l-am vazut pe acelasi wabo cu Diamond 2500 la Rapa Rosie si am fost impresionat
- wabo a scos la vanzare receptoare Spektrum Orange cu 9 canale la pret de nimic. Diamond are nevoie de 7 canale.
- am vrut sa sprijin comertul romanesc inca o data.

Ca de obicei am inceput topicul inainte sa am planorul. E insa platit asa ca saptamana viitoare sigur o sa fie in mainile mele. Au mai fost cateva topicuri in care apare Diamond 2500 dar nu erau la subiect sau tratau planorul din punct de vedere FPV. Pe mine ma intereseaza doar ca planor.

Dupa ce am citit pe net am cumparat din start urmatoarele upgradeuri (tot de la Sierra):

- elice CamProp 14x8 adevarata. Am vazut cu ochii mei cum s-a rupt o pala la Wabo si a rupt botul. Cu un CamProp stau linistit. Partea absurda e ca la Sierra palele ArtTech sunt mai scumpe decat cele CamProp.

- teava centrala carbon de 12mm. Kitul vine cu teava de aluminiu. Teava de aluminiu pare OK dar se poate stramba si e mai grea decat carbonul.

Mai multe dupa ce il am in mana.
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2011 - 12:00 AM

OK, l-am primit. Atat Sierra (cu planorul) si Wabo (ce receptorii) au fost foarte rapizi. Vineri le-au pus la curier sambata la pranz le-am avut.

Cutia mare, abia am carat-o acasa. Am avut asa un gand sa il zbor sambata dar m-am linistit, asa ca seara l-am luat la gadilat pe indelete si sper sa-l zbor maine.

Spuma este de o calitate extraordinara (Multiplex arata ca ruda saraca la finisaj) dar e o problema. Spuma asta se infunda foarte usor. Bagi un deget, ramane urma. Te porti cu gingasie maxima e clar superioara; se mai loveste prin casa, o apuci mai sanatos, raman urme. Nu stiu cum e mai bine.

Impresii la sol.

- a fost proiectat exceptional dar e vandut pentru amarati care au statie cu 5 canale (gen E-fly). In cutie vine un dublu cablu Y + un dispozitiv de controlat flapsurile. Se poate zbura si asa dar e chiar pacat sa iti bati joc de un planor full-house. Motorul bengos, cu elicea Graupner 14x8 consuma 600W cu bateria 4s. Cu o baterie 3s duce vreo 250W (si e perfect zburabil)

- incarcatorul din cutie e o porcarie care incarca pe mufa de egalizare si numai 4s - bun de aruncat. Bateria pare foarte OK.

- servourile slabe. Daca zboara bine o sa le schimb.

- sistemul de imbinare al aripilor - genial. Extrem de simplu robust si fiabil. Nimic nu misca, nu are joc. Cularis e o gluma la imbinarea aripilor, inginerie fara cap.

- servourile de coada sunt in coada - asta inseamna tije de control foarte scurte - joc zero, pacat de servourile proaste.

- suprafetele de control nu erau deloc muncite. Trebuie toate desfacute si indoite bine de cateva ori. Altfel servo blege vor muncii si mai mult.

- sistemul de imbinare a mufelor de la servo din aripa este inexistent. Pur si simplu bagi mufa in prelungitor si o ascunzi cumva acolo. La Cularis e un sistem smecher dar care, din nou, nu merge bine.

Acum vine parte palpitanta: FLAPSUL. La orice planor adevarat flapsul e o bataie de cap. Trebuie sa coboare pana la 90 grade. Usor pe hartie, greu in practica. Servourile erau puse prost, abia daca coborau 30 grade. Asta insa se rezolva usor daca pui bratele cum trebuie si programezi bine statia. Mai greu e cu suprafetele - de multe ori sunt prost proiectate si nu pot sa coboare cat trebuie (nu sunt sigur dar la Cularis nu pot sa coboare bine pana la capat).

Ei bine, cine a proiectat planorul asta stia ce face. Degajarile sunt asimetrice astfel incat cursa la flaps este de la 30 grade in sus pana la 90 grade in jos. Nu e o intamplare, la eleroane este altfel. Pun 2 poze pentru exemplificare.

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 13 November 2011 - 08:41 AM

Vezi postareastiganas, la 13 November 2011 - 12:00 AM, a spus:


Spuma este de o calitate extraordinara (Multiplex arata ca ruda saraca la finisaj) dar e o problema. Spuma asta se infunda foarte usor. Bagi un deget, ramane urma. Te porti cu gingasie maxima e clar superioara; se mai loveste prin casa, o apuci mai sanatos, raman urme. Nu stiu cum e mai bine.




Daca se afunda atat de usor nu ar merge dat pe toata suprafata cu lac poliuretanic ? Eu asa am facut si pt.polistiren si pt.depron si suprafata s-a intarit notabil. Nu stiu insa la o asemenea suprafata ce aport de greutate aduce lacul poliuretanic .....
0

#4 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 13 November 2011 - 12:10 PM

L-am avut, zburat de exact 3 ori dupa care vandut - nu prea ma atrag planoarele astea ... poate unde nici nu am gasit
vre-o termica in cele trei zboruri .

Atentie la forta de strangere a suruburilor de la ampenajul orizontal care se fixeaza in " varful " directiei.
Daca strangi diferit de la zbor la zbor surubul din spate fata de cel din fata vei fi nevoit sa retrimezi de la zbor la zbor profundorul ... eu chiar am pus si plumb la un moment dat pe coada caci se modifica mult incidenta ampenajului orizontal.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2011 - 09:37 PM

Multam Gigi si Robert pentru sfaturi. Intradevar ampenajul orzontal e cel la care trebuie sa fac ceva. Merge si cum e acum dar nu imi place. E foarte placuta suprafata spumei asa cum e, o sa ma port cu grija.

Azi l-am zburat la Chitila cu morcov mare ca la primul zbor. Zboara foarte frumos. Nu am folosit butterfly, doar flapsuri - foarte eficiente.

Planeaza cu autoritate, incet si nederanjat de vant. Aripa e foarte rigida (cu teava de aluminiu, nu i-am pus inca teava de carbon).

Servourile de pe flapsuri nu fac bine fata, unul e varza (il misti cu mana cand e sub tensiune). Mai vad eu cum le permut, e un planor prea fain sa nu merite ceva mai bun.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 13 November 2011 - 09:38 PM

0

#6 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 14 November 2011 - 12:02 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 13 November 2011 - 12:10 PM, a spus:


Daca strangi diferit de la zbor la zbor surubul din spate fata de cel din fata vei fi nevoit sa retrimezi de la zbor la zbor profundorul ...


Gaurile prin care trec suruburile ma gandesc ca se pot bucsa astfel incat poti strange cat vrei de la zbor la zbor fara sa deformezi materialul. E doar o idee.
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2011 - 11:58 PM

Gaurile sunt bucsate. Ei bine dupa primul zbor l-am luat din nou la mana si acum sunt multumit. Ce am facut ?

Un servo de la flaps era mort, misca dar cu greu. Am luat servo din coada si l-am pus in locul celui bolnav. A fost nevoie de putina chirurgie la fire. In coada am pus un servo bun, Inolab.

Am gasit o pozitie buna la conectorii de servo, acum se pot ascunde firele complet, fara complicatii ca la Cularis. Am pus putin scoci astfel incat ampenajul orizontal e acum paralel cu aripile (da foarte rau in zbor cand le vezi strambe)

Am luat exemplul lui Mircea din Cluj si pun un filmulet cu miscarea suprafetelor.



Intai aleroane cuplate cu flaps, dupa aceea fara cuplaj, flapsuri coborata maxim, reflex si camber. Flapsurile sunt pe stick-ul de throtle, motorul e pus pe sliderul din dreapte, e programat ca un planor adevarat. Mai tarziu pun si poze.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 15 November 2011 - 12:00 AM

0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2011 - 06:12 PM

Cu micile ajustari a zburat excelent. Se simte in aer ca e mare. E rigid, nu se indoaie, nu intra in flutter (atat cat am tras de el)

Flapsurile sunt foarte eficiente dar cu butterfly vine si mai incet. Roata aia din fuselaj ma enerveaza dar e greu de dat jos asa ca o las acolo pana se rupe (ceea ce pare inevitabil).

Nu pare sa aibe apucaturi urate dar trebuie multe zboruri pana ma relaxez.

Fisiere atasate


0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2011 - 09:53 PM

DIAMOND vs CULARIS

Cine vrea un planor mare (ieftin) de spuma are doua optiuni: Cularis de la Multiplex si Diamond-ul de la Artech. Am avut Cularis acasa imprumut si am dat cateva zboruri si acum am Diamond asa ca incerc sa fac o comparatie. Cel mai important lucru e cum zboara; din pacate la acest capitol nu sunt suficient de bun sa le compar si nici nu am zburat destul cu Cularis. Aparent amandoua zboara foarte bine.

Sa incepem:
Coada:
T-tail vs flying stab. T-tail este folosit la planoare scale, toate planoarele moderne au flying stab care are multe avantaje. Cularis are ce trebuie dar sistemul de fixare nu e stralucit. Diamond are servo pus in coada ceea ce duce la jocuri foarte mici, precizie ridicata. Avantaj Cularis.

Aripile si fuselajul.
Cei de la Multiplex au vrut sa faca ceva ieftin doar cu spuma, plastic si 2 bete de carbon. Nu prea a iesit. Imbinarea aripilor e slaba, aripile flapaie, cand iesi dintr-un dive se aude un trosnet puternic, senzatia e ca la un moment dat aripile or sa zboare singure. Cei de la ArtTech au folosit si alte materiale: lemn si metal pe langa plastic si spuma. Aripa de la Diamond e mult mai simpla, mult mai robusta, mai usor de pus si scos, e una cu planorul. La iesirea din dive nu flexeaza, nu trosneste, nu flutura. La randul lui fuselajul are ceva tije prin interior care il rigidizeaza.
Avantaj major Diamond

Calitatea executiei: piesele sunt turnate perfect la amandoua. Spuma difera substantial. Spuma Diamond e mult mai fina/precis turnata dar mult mai sensibila la compresie, de cate ori o strangi ramane infundata (putin). Prefer Diamond - nu am reusit sa ma obisnuiesc cu buburuzele de la Multiplex.

Rezistenta la mucificare: netestata

Cularis vine kit si trebuie muncit sa il faci (munca cu superglue la suprafetele mari de la Cularis nu e o placere si exista riscul sa lipesti piesele stramb). Diamond vine RTF si e bine montat. Totusi trebuie luat la mana si gadilat. Avantaj Diamond.

Echipare/pret - Diamond e 950 RON complet echipat (+ 100 RON mici chestii ca pale bune, servo de profundor, etc), Cularis e 600 RON gol.

Daca echipezi Cularis de la Multiplex te usuca de bani (de banii respectivi cumperi un planor adevarat) - imi pare o optiune aberanta - nu stiu, ca un Logan cu scaune de piele - vorbim totusi de o spuma.

Asadar daca echipam Cularis de la HobbyKing rezulta cam asa: 50 USD (motor + ESC) + 60 USD (6 servo bune) + 20 USD baterie + 15 USD (con si elice) + 30 USD transport = 175 USD = 560 RON

Deci avem
Diamond RTF = 1050 RON
Cularis RTF = 1160 RON - Cularis pare mai scump dar de fapt am pus servo mai bune decat la Diamond, cu servo de 5 USD costa exact la fel de mult.

In concluzie cele 2 planoare costa la fel. Fiecare are plusuri si minusuri. Eu am ales Diamond deoarece mi-a placut mai mult cum e proiectat, executat.
0

#10 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 November 2011 - 10:07 PM

Cele doua "bete" din plastic care fixeaza aripile eu le am legat intre ele cu un snur ( ca cel pe care se pun rufele la uscat - dar unul mai subtire ).
Lungimea snurului este putin mai mare ( 1-2 cm ) decat distanta dintre cele doua gauri in care intra .

Astfel sunt mai usor de scos - tragi pur si simplu de la jumatatea snurului plus ca nici nu le ratacesti unul de altul - adica ori le pierzi pe amandoua ori nu .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#11 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 18 November 2011 - 12:44 PM

@stiganas
Te rog pune cateva imagini cu botul lui Diamond, mai precis cu sistemul de prindere al motorului daca se poate scoate masca (eventual si din interior..).
Am intrat in posesia unui Diamond 2500 care a fost maltratat de cel care l-a avut si vreau sa-l refac. Problemele sunt la bot, datoria faptului ca a fost trantit iar sistemul de prindere al motorului nu mai este cel original, si la ampenajul vertical unde vine prins cel orizontal iar acum tinuta acestuia nu mai este orizontala ci pe o parte.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2011 - 06:00 PM

Pentru cineva priceput ca tine nu o sa fie o problema. Masca e lipita si nu vreau sa-l desfac. Pun cateva poze care sper sa te ajute.

Am zburat cu Diamond la panta la Calugareni pe un vant moderat. Zboara foarte bine, nu e nici o comparatie cu un planor de 2m, se simte ca e mai mare. Sta bine in aer dar nu se compara cu Alula.

Multam Gigi de sfat, e o idee buna.

Fisiere atasate


0

#13 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 19 November 2011 - 07:34 PM

Merci, nu este nicio problema, nici eu nu l-as fi desfacut.
In privinta tinutei de zbor, din filmuletele vazute, se aseamana foarte mult cu cea a unui Easy Glider, dar la o alta scara. De aceea l-am si luat.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2011 - 08:57 PM

Am avut si eu revelatia asta. Diamond seamana foarte mult cu EzGlider, atat la design cat si la zbor. Am zburat de cateva ori cu el si am zburat de cateva ori cu Cularis (il am si pe asta acum).

Diferenta la zbor e mare. In favoarea Diamond. Are zero tendinte urate, nu se angajeaza, zboara incet, zboara repede. Sistemul de imbinare si tevile din aripi le fac mult mai rigide. Cularis flexeaza serios (si te gandesti tot timpul daca nu cedeaza) - Diamond flexeaza foarte putin. Inca nu am pus teava de carbon, sunt inca cu cea din aluminiu.

In termica sta bine si poate face cercuri stranse, mult mai stranse decat Cularis. Roata de pe fuselaj nu imi place dar la aterizari da bine. M-am tot gandit sa il testez cu o baterie 3s 2200 mah dar inca nu am avut motiv si imi e cam frica de decolare, nu stiu daca are destula forta sa compenseze o aruncare slaba. Cu 4s oricum il arunci pleaca bine. Castigul are fi cam de 100g. Acum are RTF 2000g.

Pentru mine DIAMOND vs CULARIS

Castigator clar DIAMOND.

Ma gandesc sa ii fac niste dungi negre pe intrados sa fie mai vizibil. La distanta sticarele de pe el sunt invizibile (si de aproape te lipsesti de ele)

Vezi postareajetix, la 19 November 2011 - 07:34 PM, a spus:

Merci, nu este nicio problema, nici eu nu l-as fi desfacut.
In privinta tinutei de zbor, din filmuletele vazute, se aseamana foarte mult cu cea a unui Easy Glider, dar la o alta scara. De aceea l-am si luat.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 02 December 2011 - 10:11 PM

0

#15 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 20 December 2011 - 11:21 PM

Tocmai am intrat si eu in rindul posesorilor de Diamond 2500 :clapping:
Sa ma incred in palele originale sau sa pun unele Gaupner CAM Folding 14 x 8,care le-am luat de rezerva?
Am aproape 2 ani de cind zbor un Easy Glider supramotorizat,care a mai avut parte de crash-uri dar inca zboara.
Ceva sfaturi inainte de prima lansare?
Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2011 - 11:38 PM

Eu am facut asa:

- am scos palele originale artech si am pus camprop 14x8. Am vazut cum se duce botul cand zboara o pala si nu vreau. Cu bateria din kit si palele astea are peste 600W si pleaca singur din mana, e imposibil sa-l busesti la decolare daca ai comenzile corecte. Motorul la blana bineinteles. Fara glide test initial, e reteta sigura de rupt botul.

- palele originale (clar slabute comparat cu camprop) le-am transplantat pana la urma pe ASW 28 de flyfly (similar discus de la Jamara). Cu motorul de pe ASW si cu 3s trag cam 280W, arhisuficient si cred ca nu se vor dezintegra.

dar nu m-am oprit aici:

- palele de pe Diamond, cele bune, le-am mutat pe Valenta Dragon. Pe acesta l-am luat cu un motor MVVS Redliner si pale de 15x10 - mult prea mult. Cu 14x8 si 3s e numai bine, tot asa vreo 600W.

- pe Diamond am pus palele care erau pe AS28, camprop 12.5x6.5 si acum Diamond are cam 400W cu bateria 4s din kit. Alternativ pot sa pun palele de 15x10 cu baterie 3s pentru vreo 350W. Inca nu am facut proba sa vad cum pleaca dar ar trebui sa fie OK, la peste 600W era prea mult inutil. Diamond se vinde si intr-o varianta mai anemica, fara flaps si cu baterie 3s (cu aceleasi pale si motor)

Cred ca v-am ametit. Ce am mai schimbat a fost servo de la profundor cu unul foarte bun. Servo Arttech sunt foarte slabe dar in mod normal salvezi planorul daca crapa unul in aer cu exceptia celui de pe profundor. Crapa acela e by by Diamond.

La cum e vremea afara nu cred sa-l zbor din nou prea curand.
0

#17 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 20 December 2011 - 11:46 PM

Am vrut sa-i fac botezul aerului pe weekend,dar din cauza vintului prea puternic si in rafale,am decis sa nu-l scot din cutie.
In schimb am zburat EG-ul si m-am aplecat dupa el de doua ori Simbata si de trei ori Duminica.Luni a zburat din nou,chiar mai bine decit pina acum.
Azi in jur de ora 17 a inceput sa ninga...sper sa prind anul asta o zi frumoasa sa zbor Diamond-ul.
Al meu e cel cu flaps si pack 4s 2500.

Aceasta postare a fost editata de Huffy: 20 December 2011 - 11:48 PM

Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#18 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 26 December 2011 - 10:42 AM

A prins si Craciunul "sub brad" si inca nu a zburat.
Fisier atasat  DSC_7893.JPG (162.35K)
Number of downloads: 143
Prima zi cu vreme buna...la zbor cu el.
Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#19 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 01 January 2012 - 03:24 PM

Am reusit sa ies cu el la zbor <_<.Diferenta fata de Easy Glider e imensa.Comportamentul in zbor e super si se simte ca e mai mare(si mai greu).Cred ca la panta o sa fie super.La lansare,e de-a dreptul fantastic,motorul facindu-si treaba foarte bine.La aterizare,daca se folosesc flapsurile,vine incet,ca o pisicuta.Fara flapsuri,din cauza vitezei destul de mari si a efectului de sol,parca il respinge pamintul.Din pacate nu a fost nimeni cu mine ca sa se ocupe de filmare,deci...

Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 January 2012 - 04:57 PM

Felicitari. Diamond 2500 nu are probleme cu vantul, nu il deranjeaza. Profundorul e paralele cu aripile ? Unde ai pus baterie, ce statie ai si cum ai programat-o.
0

#21 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 01 January 2012 - 06:43 PM

Multumesc.Am asteptat mult ca sa-i fac botezul aerului.Ma uitam la cutie cum sta pe dulap si la vintul urit de afara.Cind nu a mai batut vintul,a dat ceata de nu vedeai la 50 m :yahoo:.Cind nu a fost nici vint,nici ceata,am fost la munca.In sfirsit in ultima zi din an mi-am facut timp sa-l zbor si nu-mi pare rau,decit ca nu l-am luat mai repede cu citeva luni.
Profundorul este paralel cu aripile(chiar m-am mirat)si bateria 4S 2500mah e prinsa cu velcro in locasul ei,cam la 2 cm de partea din spate a compartimentului,ca sa dea bine CG(dupa carte)
Fisier atasat  2 copy.jpg (50.13K)
Number of downloads: 86

Statia este E-FLY ETC62, 6 canale, 2.4GHz .Eu m-am invatat de la EZ* cu deriva si profundorul stikul din dreapta.Cind am trecut la EG,am lasat deriva si profundorul pe dreapta si am pus eleroanele pe stinga(cu cablu Y).La fel zbor si cu Diamond-ul.Flapsurile le am puse pe ch 5 swich-ul de gear.Pe toate suprafetele de comanda am pus expo 50 % si dual rate,tot 50%.Deocamdat nu m-am jucat cu mixaje si alte minuni,dar astept sugestii <_<
Fisier atasat  3.jpg (14.73K)
Number of downloads: 80
Sper ca zilele acestea sa-l scot la o sedinta de zbor cu filmare si fotografie aeriana la Bilea Lac.

Aceasta postare a fost editata de Huffy: 01 January 2012 - 06:46 PM

Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#22 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 January 2012 - 10:23 PM

E bine sa programezi statia de la inceput cum trebuie, mai tarziu o sa te chinui. Statia ta fiind limitata, nu are nimic de planor, trebuie sa il programezi ca avion. Pune eleroanele unde trebuie, pe dreapta.

Diamond fiind planor adevarat, full house, merita programat ca atare cu o statie care stie planoare.
0

#23 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 02 January 2012 - 12:10 AM

Deocamdata doar statia asta o am si cu asta defilez.Urmeaza sa-mi iau in fuselaj si ampenaje noi la EG(de data asta varianta Pro,ca sa bag motorul in interior) si sa pun comenzile cum scrie la carte,adica eleroanele pe dreapta si deriva pe stinga.Pe simulator(AeroFly Professional Deluxe)am mai incercat sa zbor in configuratie normala(eleroane pe dreapta),dar mai trintesc modelul la manevre aproape de sol.Cind o sa-mi permita bugetul o sa-mi iau si o statie mai buna(am auzit ca vine iepurasul cu una).Ce statie in 2,4 imi recomanzi?O statie second Turnigy 9X 9Ch+receptor pot sa iau la 50 euro.Merita sau sa-mi string bani de una mai buna?
Gasesc pe undeva modelul Diamond 2500 pentru AeroFly ?

Aceasta postare a fost editata de Huffy: 02 January 2012 - 12:15 AM

Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2012 - 12:17 AM

Turnigy 9x resoftata. Nu e perfecta pentru planoare dar are toate functiile (ii lipsesc sliderele laterale). Am citit ca in primavara or sa scoata si modul de emisie compatibil Spektrum si atunci chiar ca nu ai ce sa-ti doresti altceva (in buget mic). Peste Turnigy 9x trebuie sa dai de la 400 USD in sus.
0

#25 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 02 January 2012 - 12:39 AM

Am uitat sa specific ca e varianta resoftata si cu display-ul iluminat.Partea buna e ca pot sa o iau cind vreau si sa dau banii doar la pasti,cind vine proprietarul acutual din tari straine.Zilele acestea sar pe ea.Multumesc.Ai idee ce raza de actiune are?Cu E-FLY ETC62,nu am avut probleme cu raza de actiune nici cind mai vedeam EG-ul doar un punct pe cer si spoter-ul de linga mine imi zicea in ce directie se duce.Oricum o sa-mi iau si un GPS TRACKER pentru orice eventualitate.
Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#26 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 02 January 2012 - 02:23 PM

Modulul 2.4GHz de pe 9x asa 'jaf' cum este(nu are failsafe) are raza suficienta(>1km) si foloseste tehnologia FHSS si DSSS in mai mult de 15 frecvente care elimina orice posibilitate de interferenta cu alte statii 2.4, fiind destul de mult peste E-fly zic eu.
Un sistem adevarat totusi pentru 9x este FrSky.
It's difficult to make things simple!
0

#27 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 02 January 2012 - 04:43 PM

Vezi postareaHuffy, la 02 January 2012 - 12:10 AM, a spus:


Gasesc pe undeva modelul Diamond 2500 pentru AeroFly ?


Gasesti Diamond 2500 pentru RealFlight : http://www.knifeedge...der%201_3XT.jpg si http://www.knifeedge...shot1t1_hX3.jpg
0

#28 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2012 - 05:07 PM

Nu am 9X dar in jurul meu au foarte multi. Toti sunt foarte multumiti, zero incidente. Posesorii de 9X sunt mult mai multi decat se vede pe forum. Eu zic sa o cumperi. Partea radio fiind pe modul nu esti blocat intr-un sistem anume.

Vezi postareaHuffy, la 02 January 2012 - 12:39 AM, a spus:

Am uitat sa specific ca e varianta resoftata si cu display-ul iluminat.Partea buna e ca pot sa o iau cind vreau si sa dau banii doar la pasti,cind vine proprietarul acutual din tari straine.Zilele acestea sar pe ea.Multumesc.Ai idee ce raza de actiune are?Cu E-FLY ETC62,nu am avut probleme cu raza de actiune nici cind mai vedeam EG-ul doar un punct pe cer si spoter-ul de linga mine imi zicea in ce directie se duce.Oricum o sa-mi iau si un GPS TRACKER pentru orice eventualitate.

0

#29 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 02 January 2012 - 10:14 PM

Azi a fost o zi de superba pentru zbor.De data aceasta am avut si companie,deci a avut cine sa filmeze si am pus si pe aripa o camera breloc 808 varianta 11.Totul a fost super,pina aproape de final,cind,se pare ca motorul a refuzat sa mai functioneze :).Se aude in filme sunetul ciudat scos de motor in momentul cind nu a a vrut sa mai faca treaba.Din fericire nu am ramas fara comenzi si a avut altidudine suficienta incit sa-l aduc frumos la sol.Regulatorul era putin caldut,pack-ul mai avea aproape 16V fara diferente intre celulu mai mari de 0.02V,comenzile mergeau,dar motorul nu mai dadea decit niste spasme scurte.Am decuplat si am cuplat din nou pack-ul,dar degeaba.

Filmul de la decolare pina la aterizarea "fortata" :

Film in slow motion unde se aude foarte clar sunetul acela ciudat :

Care sa fie problema?
Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

#30 Useril este offline   Huffy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 811
  • Inregistrat: 30-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism si automodelism...mai rar

Postat 02 January 2012 - 10:25 PM

De la sol...la final se aude sunetu "groazei" scos de motor :)

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Huffy: 02 January 2012 - 10:30 PM

Bondar cu 4 elici
Discus
Easy Star 2
HEPTAD 2200
Easy Glider
Diamond 2500-resuscitat si zburat
0722.464.922. - 0744.100.626.
http://www.youtube.com/my_videos
http://www.vimeo.com...r2400545/videos
Resoftari Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4
Programari chei Logan
- http://www.rhcforum....970#entry476970
Poze Rapa Rosie 2012 - https://picasaweb.go.../RapaRosie2012#
Poze Rapa Rosie 2013 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2013
Poze Rapa Rosie 2014 : https://picasaweb.go...7/RapaRosie2014
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro