Modelism - RHC Forum: Router CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Router CNC Ajutor Constructie

#1 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 19 August 2011 - 01:52 PM

Buna ziua,

As dori sa construiesc un Router CNC, am urmarit topicurile de pe forum dar sper sa ma ajutati sa imi fac costurile, as vrea ceva asemanator cu cel din imaginea alaturata

http://www.cnc-router-routers.com/S-1000_Fraesmaschine_CNC_STEP_1.jpg

Ca dimensiuni as vrea sa fie de 1200mm/1500mm/200mm, ce motoare imi recomandati, ce controllere, ce sursa, bugetul este oarecum limitat iar daca aceasta constructie va depasi cu mult bugetul sunt dispus sa ma intind ca si timp de constructie si sa fac ceva cu gabarit mai mare.

In principiu ma intereseaza taiere foi aluminiu si debitare 3D plastic.

Cu toate ca am urmarit tot ce se scrie pe forum, nu sunt cunoscator si nu inteleg mare parte din termenii folositi.

Multumesc.
0

#2 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 19 August 2011 - 05:51 PM

Dupa o scurta vizita pe siteul High End am ajuns la concluzia ca o sa coste foarte mult tijele de comanda si am gasit asta.





In felul acesta tijele de comanda o sa coste in jur de 70Lei cu tot cu rulmenti, ramane problema cu suruburile cu bile, care sunt exagerat de scumpe si as vrea sa stiu daca pot opta pentru suruburi trapez fara sa am probleme. Acestea adaugand la costul total inca 30Lei+costul piulitelor care iar mi se par enorm de scumpe. Masa fabricata din rectangular ce aduce costuri de aproximativ 300Lei, ramane partea electronica.

As vrea sa imi spuneti unde gresesc sau daca aveti idei mai bune pentru un cost redus.
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 August 2011 - 07:09 PM

Din mesajul de inceput, imi este neclara utilizarea. "Taiere foi aluminiu" pentru mine e neclar. Unde lucram pe vremuri tabla era considerata tabla pana in 60 mm grosime, Daca vrei sa tai tabla subtire (poate de 1 mm grosime) si ai nevoie doar de ghidarea sculei, poti face cum propui. Daca vrei sa frezezi efectiv, nu reusesti daca nu ai o constructie foarte rigida. O masina industriala are cateva tone si nu prelucreaza pe mai mult de 500x500mm.
La regimuri foarte lejere maresti mult suprafata de lucru, dar tot e necesara o constructie rigida.
Pe varianta postata in mesajul al doilea abia daca poti taia polistiren cu fir cald. Din ce banuiesc asta si face proiectul ala. Am si eu o masina facuta asa, cu teava patrata din aluminiu, rotita la 45 grade si cu role profilate. Dar repet, merge la polistiren unde aproape nu ai forte rezistente la prelucrare. Poti improviza sau esti nevoit sa faci asta la curse extrem de mari sau unde iti permite precizia de prelucrare (o taiere cu plasma, debitare fara mari pretentii, prelucrare lemn).
Chiar si eu apreciez tot felul de initiative si sprijin pana si proiectele cu mici sanse de reusita, dar ce vrei tu sa faci nu are absolut nici o sansa.

Daca prin tije de comanda te referi la ghidaje, varianta vazuta la hi-end este cea mai ieftina. Nu zic ca nu gasesti la unele firme si preturi mai mici, dar la comenzi mici sunt pierderi mari si asta se reflecta in pret. Bara rotunda e varianta minima ca performanta de la care sa pleci, dar in sus nu in jos.

Cu preturi aproximative, o sa ai 100 euro pe electronica, cam 100 euro pentru motoare (sa zicem ca inclusiv cu suport si cuplaj, pentru fiecare).
Chiar in varianta subtirica propusa de tine, o sa ai 16 rulmenti pe fiecare axa (daca observi, fiecare rola e facuta din 2 rulmenti montati unul langa altul si bara intra intre ei, sau tot 16 sau 12 si in cealalta varianta cu 2 pe cate o latura...). Adica 16 rulmenti x3 axe = 48 bucati in total si la 4 ron bucata iesi la 192 ron Nu-ti face iluzii ca adaugand si bara din aluminiu o sa scazi la 70 ron. SI vezi pe la secunda 55 din prima secventa cam cum face structura si daca cu asa ceva poti freza. Solutia propusa de el la minutul 1 nu rezolva nimic, nu de acolo e problema.

Comentand despre suruburi fara detalii, ai cam 3 m de surub si 3 piulite. Adica 70x3 plus 30x3. Nu vad de ce par piulitele scumpe, ca nu se fac usor. Cand le produci cu 20 bucata in loc de 30 sa-mi zici si mie. Adica pentru transmisie fara prelucrari la capete, fara rulmenti, fara carcase pentru rulmenti si piulite ai cam 300 ron. Daca pui si maruntisurile pe care le-am omis, dublezi pretul,

Chiar in varianta propusa de tine care nu te ajuta la frezat nimic, vei avea 100 euro electronica, 100 euro motoarele, 100 euro gridajele, 100 euro transmisia. Pe langa astea iti trebuie si structura mecanica de sustinere, care tot nu-i ieftina si macar motorul de frezare.
Daca te pricepi bine, ai scule si stii sa lucrezi, ai mari sanse sa obtii ceva care functioneaza dar nu pentru ce ti-ai propus sau nu eficient si nu sub 1000 euro. Era o vorba veche cu biciul si cu pocnitul. Putin probabil sa obtii sprijin pentru un proiect irealizabil in conditiile precizate de tine.
Spor la treaba si succes in tot ce faci.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 August 2011 - 07:17 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 19 August 2011 - 07:42 PM

Pentru frezare chiar si in tabla de Al de 1mm, ce sa vede in videoclipurile alea nu va merge nicicum.
Poate doar sa tai din mai multe treceri, dar ma indoiesc ca freza va merge totdeauna pe acelasi traseu.
Pentru taiere cu plasma poate fi o solutie.
Cred ca ar trebui sa investesti in motoare si electronica bune.
Daca tii mortis sa faci varianta prezentata de tine in primul post, nu te zgarci la motoare si electronica.
Le vei folosi pt up-grade ulterior.
Daca dimensiunile le ai bine stabilite si nu te vei razgandi ulterior, ia si suruburi bune.
In rest ia aminte la ce zice bitex.
Pentru o masina serioasa, vezi ce face katran. Nu stiu daca el a facut una de dimensiuni atat de mari.
Sfatul meu:
Construieste intai o masina de mici dimensiuni si dupa aceea iti dai seama ce ai de facut.
Sau daca are cine te ajuta, treci direct la constructia celei mari.
Oricum, pretul de 1000 de euro nu te va duce la rezultatul asteptat de tine.

Stima.

Aceasta postare a fost editata de znecula: 19 August 2011 - 07:45 PM

0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 August 2011 - 08:18 PM

Cand am zis de tabla de 1 mm m-am gandit la o eventuala debitare cu disc abraziv, cu deplasare controlata pe cate o directie. In nici un caz la frezare. Daca frezeaza tabla de 1 poate si de 20 si nu e cazul aici.

Daca vrei sa faci o masina ca aia din poza primului mesaj poti lua ca pret orientativ chiar pretul acelei masini. E pe suruburi trapezoidale, cateva profile din aluminiu, e varianta cea mai ieftina.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 19 August 2011 - 09:13 PM

O masina care sa lucreze la cursele alea , in aluminiu ... Pai daca tu te ingrijorezi la sume
de ordinul sutelor de RON , atunci mai bine stai linistit ... Ai idee cat de rigida trebuie sa fie
structura , ca sa poti plimba pe gantry un motor capabil sa frezeze aluminiu ?

Cel mai bine spui clar ce buget ai disponibil si apoi vedem ce se poate face . Si , mai ales ,
spune clar ce vrei sa prelucrezi ... sa debitezi foi de aluminiu , bine , dar ce grosime ?
La ce viteza ? La ce precizie ? Debitare 3D nu poti face cu genul asta de masina ...chestia
asta se face pe masina in 4 axe de lucru ...

Succes.
0

#7 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 20 August 2011 - 12:25 AM

Bugetul este de aproximativ 500Euro, am inteles ca sunt necesare tijele de comanda de la high end dar vad ca un proiect de pe forum (MechMate) foloseste ca ghidaj un sistem mai rudimentar si anume

Imagine atasata: IMG_0537.jpg

Asa ceva poate fi facut cu un cost extrem de redus fata de tijele si piulitele de pe piata, am facut rost de rectangular si cornier pentru masa, electronica oricum ramane ultima, astept pareri despre sistemul din poza de mai sus si cateva pareri despre poza de mai jos, eu unu asa gandeam un sistem de ghidaj liniar.

Imagine atasata: ghidaj liniar.png

Aceasta postare a fost editata de elektoshok: 20 August 2011 - 12:26 AM

0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 August 2011 - 01:12 AM

Nu vreau sa intelegi gresit. Eu cumpar de la hi-end ca asa imi place. Nu te obliga nimeni sa faci la fel.
Da, e OK sistemul ala de care pomenesti, dar daca urmaresti atent subiectul, o sa vezi ca se preteaza la taierea cu plasma sau la gravat lemn dar cand masina este grea si solida. Si daca o sa urmaresti si mai atent, o sa vezi ca e mult mai dificil sa faci acele ghidaje decat sa cumperi ceva gata facut. Poti improviza orice, dar rezultatele vor fi pe masura investitiei.
Si hai sa fim seriosi, pentru bara de 20 mm diametru, ai avae nevoie de maxim 6m de bara, adica putin peste 300 ron. Cu cornier o sa fie ai ieftin, dar nu gratis. La cat costa restul componentelor diferenta intre preturile variantelor de ghidaj vor fi nesemnificative. Adica iti faci probleme pentru un 5-10% din pretul masinii. La cursele dorite de tine nici n-as recomanda bara rotunda incastrata doar la capete, ca bara se incovoaie prea mult si mai si vibreaza cand nu e cazul.
In poza a doua e sistemul de care aminteam, cu 16 rulmenti pe o axa. Sunt si roboti industriali cu ghidaj de tipul asta, dar conteaza mult reglajele si calea de rulare. Daca faci ce doresti si mai si functioneaza in 500 euro, scoate la vanzare proiectul sau construieste in serie, ca e fain pretul, Pana la urma tot la rigiditate o sa ajungi...
Cel mai simplu e sa pui totul pe hartie si sa incepi treaba, Candva o sa tragi o linie si o sa faci socoteala. Ca tot mi-am amintit, ce motor de frezare o sa folosesti?
Multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 August 2011 - 01:16 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 20 August 2011 - 01:47 AM

Pai din moment ce am cornierul si rectangular 40mm/40mm, rulmentii de skateboard sunt 7lei/4bucati in en-gros, teava rectangulara de aluminiu de 17x25mm este 2,4 euro/ml iar pentru ghidaje am nevoie de 6ml ceea ce inseamna 60Lei, asta daca as merge pe sistemul din poza 2, daca as folosi sistemul din poza 1 nu ar mai fi nevoie de rectangular de aluminiu, dar as avea mai multa incredere in a doua varianta, si in cazul in care as cumpara rectangular de otel si cornier tot ar fi costuri reduse, nici nu ma gandesc inca la freza, ce ma preocupa momentan sunt masa si ghidajele, nu stiu cat o sa coste electronica si motoarele pentru ca nu stiu ce sa aleg, daca ma poti ajuta cu cateva sfaturi as fi recunoscator, suruburile si piulitele vor mai costa si ele 100Euro.

Daca le punem la cap sunt:

-100Euro suruburi si piulite
-100Euro (exagerat) Aluminiu, rulmenti, surubele, piulite, seibi si alte maruntisuri.
-100Euro Driver
-100Euro Motoare
-100Euro Freza

Oare o fi asa?
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 August 2011 - 02:03 AM

Motoarele vor fi mai ieftine, posibil si freza. La freza ori te incadrezi in 100 ron ori esti nevoit sa cumperi o varinta mult mai scumpa. Probabil ca o sa ramai la varianta ieftina, ca e buna pana la urma. Driverul e cam cat spui sau cu noroc si mai putin (dar ai de pus la socoteala sursa de alimentare si tot cam acolo iesi).
La suruburi si piulite nu stiu cum o sa fie.
Surubul are prelucrari la capete, o piulita, lagare, carcase pentru rulmenti, o carcasa pentru piulita. N-am facut socoteala, nu stiu de unde procuri totul.
Ca tot ai pomenit de rulmenti ieftini, in ce engros ai vazut la pretul ala? De fapt ma intereseaza rolele (rotile ca piese de schimb) nu rulmentii, dar banuiesc ca stau cam impreuna.
Sa revin. Poti face ceva si in 400 euro, dar nu poti freza aluminiu in bune conditii.
In orice caz, alta solutie sa inveti nu cred ca stiu. Cel mai sigur e sa faci sa sa vezi problemele. Aproape totul poate fi refolosit, cu exceptia structurii metalice.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 August 2011 - 02:05 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 20 August 2011 - 02:14 AM

Dragonul Rosu rulmenti la set de cate 4, fara roti, rotile cu rulmenti sunt undeva la 12Lei 2 bucati, am avut magazin de jucarii si am avut si role si skateboard :pardon:.

O sa incerc sa ma apuc de treaba de maine sa vad ce iese, oricum pana la drivere, motoare si freza mai este, o sa incep cu constructia cadrului apoi cu casetele pentru rulmenti.

Imagine atasata: rulment liniar.jpg

Imagine atasata: masaCNC.jpg
0

#12 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 20 August 2011 - 03:58 PM

Tot urmarind videoclipuri pe YouTube am mai gasit ceva ce ar putea reduce costurile semnificativ de la 100Euro la 150Lei.



Lanturile de bicicleta sunt 8-10lei bucata, pinioanele tot cam asa dar astea se gasesc si prin bazar la preturi de nimic, o sa mai caut pe net sa vad ce mai gasesc.

Ce m-a surprins este faptul ca 90% din CNC-urile de pe youtube au ca sistem de ghidaj acelasi principiu ca si la MechMate, intr-adevar erau folosite tijele si rulmentii cu bile la proiecte mici dar toate CNC-urile cu gabarit mare foloseau rulmenti si cornier ca si ghidaj.
0

#13 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 20 August 2011 - 04:19 PM

Extrem de interesant , desigur ...ce precizie de lucru speri sa obtii cu acest setup ? am inteles ,
componentele de baza ( lanturi , pinioane , rulmenti , cornier fier/aluminiu , ) vor costa relativ
putin . Dar restul ? Din ce vrei sa faci structura ? Si aici nu ma refer la masa , ci la podul rulant ,
axa Z , sistemele de prindere pentru motoare , etc .

in varianta asta , ai nevoie de 4 motoare de actionare , 4 drivere , sursa de alimentare , eventual break out board .
functie de masele deplasate si vitezele de lucru , dimensionezi motoarele ( probabil nema34 , 4-5N/m , 3-5Amp ) , apoi ,
vezi ce sursa ai nevoie ( sa duca 3 motoare in acelasi timp , la sarcina maxima ) . Driverele , este clar ca trebuie
bipolare , microstep , minim 3Amp/faza . BOB-ul nu este necesar , dar te scapa de niste dureri de cap ...

Ar di foarte bine daca ai face mai intai un proiect/schita , care sa arate clar ce necesar de materiale ai nevoie ,
dimensionarea componentelor , si gabaritul masinii ( chestia e sa poti sa o si construiesti fizic , eventual sa poti
muta / scoate pe usa agregatul ... eu am problema asta , am facut masina , dar nu pot s-o scot din atelier fara
s-o fac mai intai praf ... ) .

Bafta maxima si succes !!!
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 August 2011 - 09:57 PM

Orice e posibil pe lumea asta. Ramane sa realizezi ceva si sa tragi linie dupa aceea.

Iti vand un pont legat de ultima varianta postata. Dupa cum ai observat, in filmulet lantul sta in aer pe toata lungimea. Montajul corect se face invers, cu lantul sprijinit pe o suprafata plana si nu face nici un fel de "burta". Am tras cateva linii in paint, poate se intelege ce spun. Daca ajungi sa faci transmisie prin curea, iti arat variante si mai faine.

Daca tot ai postat varianta asta faina cu lant, poti afla si un pret pentru ea? Sa vedem daca a iesit in 400 euro.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desters.JPG

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 20 August 2011 - 10:02 PM

Vezi postareaelektoshok, la 20 August 2011 - 03:58 PM, a spus:

Tot urmarind videoclipuri pe YouTube am mai gasit ceva ce ar putea reduce costurile semnificativ de la 100Euro la 150Lei.



Lanturile de bicicleta sunt 8-10lei bucata, pinioanele tot cam asa dar astea se gasesc si prin bazar la preturi de nimic, o sa mai caut pe net sa vad ce mai gasesc.

Ce m-a surprins este faptul ca 90% din CNC-urile de pe youtube au ca sistem de ghidaj acelasi principiu ca si la MechMate, intr-adevar erau folosite tijele si rulmentii cu bile la proiecte mici dar toate CNC-urile cu gabarit mare foloseau rulmenti si cornier ca si ghidaj.



Ma bag si eu ca musca pe perete.
Cu cei 500E nu o sa faci nici macar cadrul la marimea aia. Daca bagi suruburi filetate cu piulite din trusa de scule cu joc de 20%, o sa ai nevoie de niste motoare de 10NM, la care tu te-ai gandit sa cumperi 4 motoare cu 100E. Pai cu banii astia o sa iei niste chinezarii care scrie ca are 2Nm, si mai jos cu litere de 0.2mm putere peak. Cu driverele la fel, sursa de curent de 20A la fel, etc. Nici macar daca iei fierul de buna calitate de la fier vechi, nu-ti ajung banii astia.
0

#16 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 20 August 2011 - 10:36 PM

Pentru a-l parafraza pe colegul cu postarea anterioara, ma bag si eu tot "ca musca in lapte"
Nu am pretentia de a fi un mare "fauritor" de CNC-uri dar asa, din amuzament am facut cate ceva (in weekend-ul asta am facut urgent si din topor unul pentru poistiren pt un amic care vroia sa taie polistiren, nu conteaza cum ...)

Din punctul meu de vedere, ideea din primul post este o glumita buna doar pentru a ilustra principiile de functionare.Iti vei da seama cu adevarat de forta pe care o reclama chiar si o freza extrem de subtire doar dupa ce vei face experimental un proiect de mici deimensiuni (sau .. pune pe un dremel o freza si incearca sa tai o bucata de sticlotextolit).
Cu aceasta ocazie vei descoperi cat de enervanta este masinaria care nu vrea sa se lase facuta "patrata" ... am gasit in urma cu mult timp acest termen pe forum, nu stiu la cine dar de atunci il folosesc fara copyright. (si ma tot chinui cu unghiurile ... si tot sper ca cineva va posta la un moment dat un mic tutorial, o idee macar despre cum se face treaba aceasta mai usor)

Privind prima masina, cea facuta industrial, ma gandesc ce se va intampla cu ea daca o muti de pe o masa pe alta fara sa o reglezi din nou ! Mi se pare destul de putin rigida in forma in care este prezentata acolo.

Sfatul meu de mester care a invatat cum sta treaba de pe aici de pe forum este urmatorul: incearca sa faci o masina mica cu titlu de experiment, in care sa investesti rezonabil dar din care sa inveti mult, incearca sa intelegi ca exista o diferenta intre o masina facuta din hobby pe genunchi cu un buget foarte redus si o masina care costa ceva bani dar care va prduce bani ...

Mihai

Aceasta postare a fost editata de mishu_g: 20 August 2011 - 10:37 PM

0

#17 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 21 August 2011 - 01:14 AM

@mincof - nu vreau sa cumpar 4 motoare ci 3, pentru structura metalica cu teava rectangulara cumparata de la depozit de materiale de constructii sunt necesari mai putin de 100Euro insa teava o am deja si am mai spus acest lucru, am si 3 bare de 6m de cornier, in ceea ce priveste motoarele am inteles de la bitex ca nu vor fi necesari 100Euro, din ce am urmarit pe net am vazut ca se poate si cu buget de cateva sute de euro, in momentul in care termin schitele voi face necesarul de materiale si vi face un calcul amanuntit.


Momentan ramane la stadiul de proiect insa sunt convins ca se poate, din moment ce sunt CNC-uri facute cum ghidajele, transmisia si cadrul cum doresc sa le fac si eu si functioneaza fara probleme nu vad de ce al meu nu ar functiona la fel de bine.
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 August 2011 - 10:05 AM

La latime mare a masinii adica distanta mare intre ghidaje ar fi indicat sa actionezi ambele capete ale ghidajului transversal deplasat pe acea axa (ambele carucioare). Ca daca actionezi doar mijlocul cu un singur surub, si freza prelucreaza departe de acel punct, exista solicitari mari care vor afecta functionarea masinii. Daca nu gresesc, cursele masinii din prima poza luata ca model sunt cam ca cele dorite de tine. Si ei au dorit sa obtina o varianta foarte ieftina. Ai idee de ce n-au folosit un singur motor pe X? Ca mai faceau economie de un surub, motor, controler si tot ce mai e pe langa transmisia aia. Adica iti dai seama ca sunt din toate cate 4 in loc sa fie 3. Oare ieseau cu 20-25% mai ieftin? Poate la pret da, dar si la performante si nu o mai puteau vinde. Poate gresesc.

Poti folosi un singur surub pe mijloc, daca departezi foarte mult rulmentii de pe un carucior. Dar creste mult gabaritul masinii. Am inteles ca ai teava patrata de 40x40 pentru cadru. La cursa de 1500 o sa ajungi aprope la 2000 gabarit. Teava e cam subtirica si se incovoaie cu tot cu corniere. Ori folosesti teava mult mai solida, ori faci o structura metalica sudata ori pui mai multe picioare sub bara. Important e sa ajuti putin, sa nu se incovoaie "ghidajul". Daca pui picioare nu poti ajunge usor sub masa, sa te legi de piulita surubului central.

Fa cat mai rezistente elementele de ghidare, laterale. Restul vine de la sine.
Legat de motorul de frezare ieftin, ai doua variante. Ori cumperi o micuta freza (gen dremel) ori una din aceea de frezat lemn pe care o adaptezi la ce ai tu. Ambele ar fi de evitat dar iti recomand din doua rele pe ultima. Adica motor de frezat vertical, din acela cu talpa, de care gasesti ieftin in orice magazin de scule, pe la 1000W. E greu, face zgomot dar macar e ieftin, sub 100 ron la oferta. E destul de fiabil, folosesc eu unul de cativa ani si nu mai moare. La ce faci tu e potrivit. Schimbi cu ceva mai bun daca o fi cazul.

Posibil ca ai vazut si cnc-uri din lemn. Exista si de dimensiuni mari, deci se poate orice. Trebuie doar sa incerci. Sper sa obtii exact ce-ti doresti. Singura diferenta intre variante ar fi ca cei care le-au facut pe alea au multa experienta si au trecut prin problemele prin care abia urmeaza sa treci si tu. Dar cum ziceam, alta solutie vad ca nu se poate.
Urmatoarea masina sigur va fi mai buna ca prima.

Sa ne tii la curent cu evolutia proiectului si ce-i mai important sa faci o estimare cat mai corecta a pretului. M-ar interesa cat va fi cel final si cam cum decurge constructia. Macar sa stiu sa nu-i mai sperii pe ceilalti care doresc sa incerce.
Spor la treaba si multa bafta! Pentru orice eventual ajutor, suntem pe aici.
Vorbim.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 21 August 2011 - 10:08 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 21 August 2011 - 03:44 PM

Multumesc ca ma sustii <_<, am inceput sa fac modelul 3D, cateva poze de inceput, sper ca in 2-3 zile sa il termin si in felul acesta pot face necesarul de material mult mai precis.

Imagine atasata: r1.jpg
Imagine atasata: r2.jpg
Imagine atasata: r3.jpg
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 August 2011 - 07:27 PM

Cred ca vei avea o problema cu cursa pe verticala. In mesajul initial spuneai ca vrei 200 mm pe verticala si nu prea o sa obtii asa ceva. Degeaba ridici freza 200 daca nu incape material atat de gros pe masa. Te multumesti cu prelucrare pe grosime mica? E OK si asa.
Bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 21 August 2011 - 09:12 PM

Daca vrei sa te inspiri , uite cateva capturi cu un proiect pe care intentionez sa-l fac
pana la sfarsitul anului ... nu te uita la componente , ci la solutia de constructie ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1-51.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2-31.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/3-16.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/4-11.jpg

....................................................................
0

#22 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 21 August 2011 - 09:36 PM

Sau asa ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1-52.jpg

In ambele variante , inspiratia a venit de la o clona K2 CNC ... prima masina construita de mine ...
facea treaba in limite rezonabile , dar nu se comporta asa cum trebuie in aluminiu ...
0

#23 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 22 August 2011 - 05:15 PM

Vezi postareakatran, la 21 August 2011 - 09:36 PM, a spus:

Sau asa ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1-52.jpg

In ambele variante , inspiratia a venit de la o clona K2 CNC ... prima masina construita de mine ...
facea treaba in limite rezonabile , dar nu se comporta asa cum trebuie in aluminiu ...



Spune-mi te rog ghidajele alea unde le pot gasi, profile am gasit la preturi relativ mici, dar ghidajele alea nu le-am gasit pana acum la noi, pentru ca initial ma gandeam sa il fac din profile de aluminiu, ma mai gandeam la o varianta cu constructia din PAL Melaminat pentru ca am o sursa de unde cumpar cu 70Lei foaia, sunt capacele care vin la transport si sunt putin uzate dar nu ma deranjeaza asta, plus deitarea o fac tot ei cu 7Lei/foaie si am vazut routere destul de mari facute din lemn, as intari constructia cu cornier si rectangular dar nu va mai fi nevoie de atata otel, astfel iesind mai ieftin si cred ca va fi si estetic daca cumpar PAL Negru, stiu ca exista riscul ca la umezeala sa se deformeze dar nu este cazul la mine pentru ca il voi tine in casa si intariturile facute cu cornier vor preveni decalarea placilor de pal, dar totusi astept sa vad ce raspuns imi dai cu ghidajele alea, multumesc.



Aceasta postare a fost editata de elektoshok: 22 August 2011 - 05:16 PM

0

#24 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 August 2011 - 08:03 PM

Alea sunt ghidaje profilate THK ... nu merita sa pui asa ceva pe o constructie de lemn sau pal ... costa mult ... si
nu le gasesti in Romania ...doar pe ebay ...
Daca faci masina din pal , eu ma retrag din discutie . Din punctul meu de vedere , masina facuta din lemn nu-si merita
numele de CNC ... este doar o pierdere de timp si resurse ... poate ca s-ar putea face ceva , dar la un nivel absolut
mediocru , chestie cu care eu nu ma impac ...

Succes.
0

#25 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 22 August 2011 - 10:59 PM

Pe mine ma intereseaza sa fie functionala, nu ma intereseaza cum arata si din ce este facuta, atata timp cat face ce am nevoie si o face bine.. Nu vreau sa fac masinaria pentru a o vinde, nu vreau sa o fac pentru a face bani cu ea, vreau sa o fac pentru mofturi personale, tocmai de aceea caut cea mai ieftina cale posibila.

Daca faceam o investitie pentru a scoate un profit probabil ca merita sa investesc si 2000-3000Euro dar atata timp cat o voi folosi pentru ceva ce nici macar necesar nu imi este si anume, vreau sa imi fac o carcasa pentru PC pe CNC, cateva gravuri si 2-3 alte maruntisuri, puteam sa fac toate astea cerand altcuiva sa imi taie ce am nevoie dar m-am gandit sa o construiesc pentru ca imi poate fi utila si pe viitor, pana la urma am ajuns la concluzia ca tijele de comanda de la high end sunt de fapt niste fite pentru ca se poate mult mai bine si mai ieftin iar in ceea ce priveste constructia din PAL, eu vad ca isi fac treaba foarte bine CNC-urile construite din PAL-MDF-Lemn, nu inteleg de ce esti impotriva, daca masinaria isi face treaba la fel de bine nu vad de ce ai avea ceva impotriva. Pana la urma asta caut, functionalitate nimic altceva.
0

#26 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 23 August 2011 - 06:29 AM

La faza cu pal refolosit si ghidaje pe rulmenti clasici cred ca glumesti ! Domnii de mai sus , Bitex si Katran , nu cred ca sunt rautaciosi , dimpotriva , vor sa te ajute si , crede-ma , sunt cam cei mai in masura sa faca asta , mai ales ca primesti sfaturi gratuit !!! Pina la urma tu decizi ce si cum . Chiar daca pare doar un vis frumos , un cnc facut din scinduri pe care sa prelucrezi un bord de nava spatiala , merita sa incerci , nu ?! Si , pina la proba contrarie cind o sa le dai dreptate lui Katran si Bitex , iti urez bafta ! ( asta sincer...)
0

#27 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 23 August 2011 - 06:41 AM

Daca o sa te multumeasca doar faptul ca se misca, fara sa te intereseze foarte mult precizia sau vitezele de prelucrare, probabil ca e bun si mdf-ul sau pal-ul pentru structura. Dar sunt sigur ca o sa te plictisesti repede, cand o sa vezi ca decuparea unui patrat de 100x100mm din mdf o sa dureze vreo juma' de ora. Eu m-am jucat cu niste iconite 3d de 120x160 mm, si la viteza maxima permisa de freza (1 mm),tot a durat 5 ore prelucrarea.
Ca sa te lammuresti singur, poti sa iei motoare si electronica pentru un cnc mai mare si cu ele sa faci unul mic, din lemn, ca test.O sa descoperi multe lucrurisi o sa intelegi de ce lumea recomanda batiu solid la masina si ghidaje serioase.
Bafta!
smart-custom.ro
0

#28 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 23 August 2011 - 10:45 AM

Vezi postareautzy, la 23 August 2011 - 06:29 AM, a spus:

Domnii de mai sus , Bitex si Katran , nu cred ca sunt rautaciosi , dimpotriva , vor sa te ajute si , crede-ma , sunt cam cei mai in masura sa faca asta , mai ales ca primesti sfaturi gratuit !!!

Aici subscriu si eu, cel putin in cea ce il priveste pe Katran .
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#29 Useril este offline   c_gutu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:cnc

Postat 23 August 2011 - 11:18 AM

Salut,

tocmai lucrez si si eu la un cnc si nu il fac cu intentia de a scoate profit ci doar de hobby, si eu m-am gandit mult cum as putea reduce costurile la constructie si pana la urma am ajuns la urmatoarele:

- rulmenti, ghidaje, suruburi chinezesti (http://stores.ebay.c...motionbearings/)
au ajuns intr-o saptamana (~ 1800 ron + 100 ron vama)
- 3 motoare (3Nm) + 3 drivere(4,2A) + sursa(350w) (~ 1200ron) (http://shop.ebay.com...&_from=&_ipg=25)
au ajuns in 3-4 zile
- cadru pentru axa z ii din aluminiu ( pret aluminiu + prelucrare ~ 300ron)
- aluminiu debitat pentru restu cadrului ii ~ 1800 ron neprelucrat

dar ca si idee poti sa te uiti pe siturile de mai sus ca gasesti si piese mai ieftine, de ex. am mai luat 14 rulmenti liniari LME20UU cu ~ 130ron, pentru cadru poti apela la o firma care comercializeaza PAL, MDF pe mine m-a costat ~ 350 ron o coala MDF de 25mm (2600mm x 2100mm) debitat la dimensiunile mele

spor si nu te da batut :)
0

#30 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 23 August 2011 - 03:51 PM

Trebuie sa ajung la un compromis, voi face pana la urma structura din PAL, la dimensiuni mai mici 1000mm/800mm, ca model voi urma acest CNC:

Imagine atasata: router1.jpg

Voi folosi acelasi sistem de ghidaj liniar, iar daca nu voi fi multumit de el voi face o investitie mai mare in jucarie si voi face un MechMate, nu stiu insa ce motoare, controller si sursa sa folosesc, iar daca aveti voi de vanzare astept oferte, momentan las de-oparte taiatul foilor de aluminiu si il voi folosi doar pentru placi de PVC, Forex si Plexiglass si pentru lemn, as dori sa stiu ce motoare ar face treaba pentru asemenea taieri si gravuri, mai am o nelamurire, am vazut foarte multe CNC-uri pe net cu bara filetata si piulite normale, de care se gasesc la orice depozit de materiale de constructii si am vazut ca si parerile sunt impartite, unii spun ca au precizie mai mare dar reduc viteza, altii spun ca nu au nici precizie nici viteza, voi ce spuneti?

Multumesc mult pentru sfaturi, sper sa aveti rabdare cu mine in continuare :rolleyes:.

Aceasta postare a fost editata de elektoshok: 23 August 2011 - 03:52 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro