Modelism - RHC Forum: Router CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Router CNC Ajutor Constructie

#31 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 23 August 2011 - 05:22 PM

Daca o sa termini varianta care vrei sa o faci si o sa si functioneze , adica sa se miste cele trei axe ,
o sa ai o relizare vei fi bucuros dar vei capata experienta la final si vei vedea ca nu poti prelucra cu el ce ti-ai propus.
Atunci o sa-ti para rau si te vei apuca de un proiect mai serios si vei cheltui alti bani din nou
pentru ca ce o sa cumperi acuma nu vei putea folosi la alt proiect.

Un Mechmate nu poti sa il faci cu 500 -1000 de euro !
Trebuie experienta , indeminare , rabdare ..... nu numai teorie!

http://www.cnczone.c..._materials.html


Bafta !
0

#32 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 23 August 2011 - 05:58 PM

Vezi postareafanefane, la 23 August 2011 - 05:22 PM, a spus:

Daca o sa termini varianta care vrei sa o faci si o sa si functioneze , adica sa se miste cele trei axe ,
o sa ai o relizare vei fi bucuros dar vei capata experienta la final si vei vedea ca nu poti prelucra cu el ce ti-ai propus.
Atunci o sa-ti para rau si te vei apuca de un proiect mai serios si vei cheltui alti bani din nou
pentru ca ce o sa cumperi acuma nu vei putea folosi la alt proiect.

Un Mechmate nu poti sa il faci cu 500 -1000 de euro !
Trebuie experienta , indeminare , rabdare ..... nu numai teorie!

http://www.cnczone.c..._materials.html


Bafta !


Posibil asa sa fie, dar din moment ce sunt zeci de CNC-uri pe youtube construite in modul in care vreau sa il construiesc si eu si lucreaza foarte bine chiar si in foi de aluminiu de 1mm grosime, sculpteaza in lemn fara nici un efort, daca voi reusi sa il fac la capacitatile celor demonstrate pe net cu aceeasi constructie voi fi mai mult decat multumit, sincer mai rigid pare unul construit din PAL decat cel din prima poza postata de mine din profile de aluminiu, mai repede as avea incredere intr-un bloc de pal decat intr-o bara de aluminiu dar ramane de vazut ce va iesi la final.
0

#33 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 23 August 2011 - 08:48 PM

Vezi postareaelektoshok, la 23 August 2011 - 05:58 PM, a spus:

Posibil asa sa fie, dar din moment ce sunt zeci de CNC-uri pe youtube construite in modul in care vreau sa il construiesc si eu si lucreaza foarte bine chiar si in foi de aluminiu de 1mm grosime, sculpteaza in lemn fara nici un efort, daca voi reusi sa il fac la capacitatile celor demonstrate pe net cu aceeasi constructie voi fi mai mult decat multumit, sincer mai rigid pare unul construit din PAL decat cel din prima poza postata de mine din profile de aluminiu, mai repede as avea incredere intr-un bloc de pal decat intr-o bara de aluminiu dar ramane de vazut ce va iesi la final.



Normal trebuia sa-ti raspund la citatul de mai sus cu motoarele. Dar o fac aici.
In primul rand modelul tau de cnc este luat dupa bzt germania. Eu aduc componente bzt si stiu, inclusiv mesele canelate.
Ala este un cnc cu un pret de plecare. Tu nu poti sa-l folosesti daca nu-l intaresti si cu masa canelata.
In al doilea rand: tu niciodata nu o sa poti cumpara 3 (nu 4 cum am spus) motoare de soi cu 100E si puternice sa lucreze cu alte suruburi decat cele cu bile.
Daca tot vrei sa-l faci din pal, eu iti recomand mdf-ul.
La motoare iti mai trebuie un controller cu drivere, o sursa,cuplaje motor, igus,etc.
Deci concluzie: mai asteapta o perioada, mai fa roat de bani si fa-ti o scula sigura.
0

#34 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 23 August 2011 - 11:50 PM

Vezi postareamincof, la 23 August 2011 - 08:48 PM, a spus:

Normal trebuia sa-ti raspund la citatul de mai sus cu motoarele. Dar o fac aici.
In primul rand modelul tau de cnc este luat dupa bzt germania. Eu aduc componente bzt si stiu, inclusiv mesele canelate.
Ala este un cnc cu un pret de plecare. Tu nuolosesti daca poti sa-l fnu-l intaresti si cu masa canelata.
In al doilea rand: tu niciodata nu o sa poti cumpara 3 (nu 4 cum am spus) motoare de soi cu 100E si puternice sa lucreze cu alte suruburi decat cele cu bile.
Daca tot vrei sa-l faci din pal, eu iti recomand mdf-ul.
La motoare iti mai trebuie un controller cu drivere, o sursa,cuplaje motor, igus,etc.
Deci concluzie: mai asteapta o perioada, mai fa roat de bani si fa-ti o scula sigura.


Masa/Blatul care va fi dublu va fi si intarit pe dedesupt cu traverse, treaba cu surubul normal era mai mult o curiozitate pentru ca m-am decis oricum sa folosesc surub trapez, iar ca motoare, electronica si sursa nu stiu ce sa cumpar, am gasit motoare pas cu pas pe o multime de siteuri la preturi mici si mari, de diferite dimensiuni dar nu stiu ce s-ar potrivi la un CNC de 1000/800/300 care sa lucreze in lemn si plastic.

Spre exemplu am gasit motoare ieftine cu urmatoarele specificatii

Curent pe faza - 3A

Nr. fire -6 (poate fi conectat bipolar sau unipolar)
Nr. de pasi - 200
Cuplu aprox 1,4 Nm
Lungime motor - 67 mm
Lungine ax - 113 mm
Diametru ax- 7 mm
Format motor - Nema 23 (dimensiune flansei de prindere 56/56 mm)
Curent pe faza - 3,6 A

Imagine atasata: motor pas cu pas astrosyn cnc-500x500.jpg

Driver am gasit asta Link

Am mai gasit asta http://www.rhcforum....c-bipolar-35-a/

Acum nu stiu daca ajunge 1,4Nm pentru ce am eu nevoie, iar ca sursa inca nu stiu ce sa folosesc.
0

#35 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 23 August 2011 - 11:50 PM

Vezi postareamincof, la 23 August 2011 - 08:48 PM, a spus:

Normal trebuia sa-ti raspund la citatul de mai sus cu motoarele. Dar o fac aici.
In primul rand modelul tau de cnc este luat dupa bzt germania. Eu aduc componente bzt si stiu, inclusiv mesele canelate.
Ala este un cnc cu un pret de plecare. Tu nuolosesti daca poti sa-l fnu-l intaresti si cu masa canelata.
In al doilea rand: tu niciodata nu o sa poti cumpara 3 (nu 4 cum am spus) motoare de soi cu 100E si puternice sa lucreze cu alte suruburi decat cele cu bile.
Daca tot vrei sa-l faci din pal, eu iti recomand mdf-ul.
La motoare iti mai trebuie un controller cu drivere, o sursa,cuplaje motor, igus,etc.
Deci concluzie: mai asteapta o perioada, mai fa roat de bani si fa-ti o scula sigura.


Masa/Blatul care va fi dublu va fi si intarit pe dedesupt cu traverse, treaba cu surubul normal era mai mult o curiozitate pentru ca m-am decis oricum sa folosesc surub trapez, iar ca motoare, electronica si sursa nu stiu ce sa cumpar, am gasit motoare pas cu pas pe o multime de siteuri la preturi mici si mari, de diferite dimensiuni dar nu stiu ce s-ar potrivi la un CNC de 1000/800/300 care sa lucreze in lemn si plastic.

Spre exemplu am gasit motoare ieftine cu urmatoarele specificatii

Curent pe faza - 3A

Nr. fire -6 (poate fi conectat bipolar sau unipolar)
Nr. de pasi - 200
Cuplu aprox 1,4 Nm
Lungime motor - 67 mm
Lungine ax - 113 mm
Diametru ax- 7 mm
Format motor - Nema 23 (dimensiune flansei de prindere 56/56 mm)
Curent pe faza - 3,6 A

Imagine atasata: motor pas cu pas astrosyn cnc-500x500.jpg

Driver am gasit asta Link

Am mai gasit asta http://www.rhcforum....c-bipolar-35-a/

Acum nu stiu daca ajunge 1,4Nm pentru ce am eu nevoie, iar ca sursa inca nu stiu ce sa folosesc.
0

#36 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 24 August 2011 - 12:04 AM

Vezi postareaelektoshok, la 23 August 2011 - 11:50 PM, a spus:

Masa/Blatul care va fi dublu va fi si intarit pe dedesupt cu traverse, treaba cu surubul normal era mai mult o curiozitate pentru ca m-am decis oricum sa folosesc surub trapez, iar ca motoare, electronica si sursa nu stiu ce sa cumpar, am gasit motoare pas cu pas pe o multime de siteuri la preturi mici si mari, de diferite dimensiuni dar nu stiu ce s-ar potrivi la un CNC de 1000/800/300 care sa lucreze in lemn si plastic.

Spre exemplu am gasit motoare ieftine cu urmatoarele specificatii

Curent pe faza - 3A

Nr. fire -6 (poate fi conectat bipolar sau unipolar)
Nr. de pasi - 200
Cuplu aprox 1,4 Nm
Lungime motor - 67 mm
Lungine ax - 113 mm
Diametru ax- 7 mm
Format motor - Nema 23 (dimensiune flansei de prindere 56/56 mm)
Curent pe faza - 3,6 A

Atasament motor pas cu pas astrosyn cnc-500x500.jpg

Driver am gasit asta Link

Am mai gasit asta http://www.rhcforum....c-bipolar-35-a/

Acum nu stiu daca ajunge 1,4Nm pentru ce am eu nevoie, iar ca sursa inca nu stiu ce sa folosesc.



La surub trapez pe lungimea care o vrei nu faci treaba cu 1,4Nm peak. Sigur te-ai uitat la motoare chinezesti care are peak 1,4.
Daca iei de la Vasile drivere, poti sa cumperi si motoare bune, dar nu te gandi la ieftineala.
0

#37 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 24 August 2011 - 05:11 AM

Vezi postareamincof, la 24 August 2011 - 12:04 AM, a spus:

La surub trapez pe lungimea care o vrei nu faci treaba cu 1,4Nm peak. Sigur te-ai uitat la motoare chinezesti care are peak 1,4.
Daca iei de la Vasile drivere, poti sa cumperi si motoare bune, dar nu te gandi la ieftineala.


Motoarele sunt Minebea Astrosyn si se pare ca sunt Made in Japan, in privinta asta chiar nu ma pricep, dar judecand dupa specificatii acest CNC de 1000mm/1500mm foloseste motoare Nema 17 si din cautari am aflat ca aceste motoare au intre 0,1 Nm si 0,7Nm, cu bara de otel filetata si piulita normala, nu surub cu bile, nu surub trapez:




Daca motoarele alea de maxim 0.7Nm si surub de la Hornbach cu piulita de 13 functioneaza nu inteleg de ce motoarele de 1,4Nm cu surub Trapez la dimensiuni de 1000mm/800mm nu ar functiona, eu inteleg ca cel mai bine este cu motoare de 10Nm si structura din aliaje de aeronava si cu surub cu bile si ghidaje liniare de 100Euro/10cm dar nu caut sa fac ceva perfect din punct de vedere tehnic si estetic, caut sa fac ceva functional pentru niste decupari amarate in placi de PVC si Forex si unele gravuri in lemn la care nu este nevoie de cine stie ce precizie, nu vreau sa prelucrez otel ci niste materiale la care face fata si forfecuta de unghii, probabi par absurd dar vreau sa intelegeti ca "jucaria" pe care vreau sa o construiesc probabil va fi folosita de 10ori apoi pusa la pastrat pentru cand voi mai avea treaba cu ea, din acest motiv nu merita investitia necesara unui CNC cu pretentii, fara marja de eroare si cu puterea sa prelucreze otel brut.

Ce ma framanta cel mai tare este ca voi imi spuneti ca nu se poate si altii au facut asemenea contraptii care functioneaza, ori sunteti voi carcotasi ori videoclipurile si posturile de pe net sunt false, speram oarecum sa ma sustineti si macar sa fiti mai aproape de adevar, cum spuneam nu sunt cunoscator de aceea pe langa cautarile pe forumurile de afara am cerut ajutor si aici dar voi spuneti ca nu se poate ce restul lumii deja face si foloseste. Poate ca aberez dar ma surprinde faptul ca la CNC-ul ala de 1 metru jumate pe 1 metru merg motoarele alea de 0.1-0.7Nm cu un amarat de surub si piulita de la roata de la bicicleta si in acelasi timp face ce este destinat si anume graveaza in lemn.

Aceasta postare a fost editata de elektoshok: 24 August 2011 - 05:12 AM

0

#38 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 24 August 2011 - 07:18 AM

[quote name='elektoshok
Ce ma framanta cel mai tare este ca voi imi spuneti ca nu se poate si altii au facut asemenea contraptii care functioneaza, ori sunteti voi carcotasi ori videoclipurile si posturile de pe net sunt false, speram oarecum sa ma sustineti si macar sa fiti mai aproape de adevar, cum spuneam nu sunt cunoscator de aceea pe langa cautarile pe forumurile de afara am cerut ajutor si aici dar voi spuneti ca nu se poate ce restul lumii deja face si foloseste. Poate ca aberez dar ma surprinde faptul ca la CNC-ul ala de 1 metru jumate pe 1 metru merg motoarele alea de 0.1-0.7Nm cu un amarat de surub si piulita de la roata de la bicicleta si in acelasi timp face ce este destinat si anume graveaza in lemn.
[/quote]

Majoritatea celor care au postat si-au expus doar parerile , in cunostinta de cauza . Doar parerile ! Nu te obliga nimeni sa faci ce zic ei , mai ales ca , cu o mica incapatinare , pentru fiecare specificatie ai gasit tu insuti solutia ce o crezi mai fiabila ! Nu e nimeni circotas . Daca ei si-au expus parerile prin faptul ca tu zici mai in fiecare post ca nu te pricepi la aia sau la aia , inseamna ca cineva vrea sa te ajute , in nici un caz invers . De altfel or sa ramina pe postul asta doar cei mai sus mentionati , cei care ti-au furnizat SFATURI nu o sa-i mai prinzi pe aici :blush: ! Asa ca fa cum stii mai bine , spor la treaba ( asta sa nu zici ca nu te sustine nimeni ) si pune poze in functie de cum avansezi cu lucrarea , poate avem si noi de invata din experienta ta ! Bafta !
0

#39 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 24 August 2011 - 07:53 AM

Pai pana acum singurul care a spus ca motoarele vor costa mai putin de 100euro a fost Bitex, ma gandesc ca nu se referea ca pot sa iau motoare de 3Nm cu 25Euro bucata ci se referea la faptul ca pot folosi fara probleme motoare de 1-1,4Nm, acum sa nu confundam parerile cu afirmatiile, cand spui "Nu o sa faci nimic cu motoare de 1,4Nm" e clar o afirmatie si face imposibila folosirea lor, iar pe net sunt motoare de 0,5Nm care lucreaza impecabil pe routere de dimensiuni mari, acum scuza-ma daca par necioplit dar cand stii ca un cm are 10mm si altcineva iti spune ca este imposibil un cm are 20mm nu cred ca iti pica bine, sa recapitulam:

Pe constructie PAL/MDF/Lemn nu merge cum trebuie



Ghidajele liniare facute din rulmenti si cornier nu sunt bune



Motoarele de 1.4Nm nu sunt bune pentru CNC de 1000x800 care mai mult ca sigur sunt dalea chinezesti...
Filmulete mai sus cu motoare sub 0.7Nm pe CNC de 1500x1000

Si pentru surub normal cu piulita normala sunt necesare motoare foarte puternice...
Ca cele de <0.7Nm folosite la cel de 1500x1000

Bitex mi-a spus ca nu voi reusi sa tai aluminiu cu ce vreau sa fac si am inteles, pentru asta am ales sa il fac ieftin dar nu il voi folosi decat pentru plastic si lemn dar se pare ca nu se poate face ieftin nici pentru aceste materiale.

Aceasta postare a fost editata de elektoshok: 24 August 2011 - 07:57 AM

0

#40 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 24 August 2011 - 09:38 AM

Mai omule ... sigur ca se poate face si ieftin ... totul se reduce la cat de buna/precisa/fiabila vrei sa fie masinaria ...
eu personal am facut vreo 10-12 masini din astea si d-aia am ajuns la concluzia ca in domeniul asta este de preferat
sa folosesti componente de calitate ... Dar eu vorbesc din prisma celui care construieste masini , nu le foloseste efectiv ...
O singura masina o folosesc intensiv , cea pe care prelucrez piesele ...

Asa ca , in ultima instanta , decizia i-ti apartine ... tu stii mai bine ce buget ai disponibil , ce vrei sa faci cu masina ...
Noi doar am incercat sa-ti dam niste sfaturi , avand oarecare experienta ...

Apropo de componente ieftine , vezi ca cel mai bun loc de gasit asa ceva este ebay ...tocmai am ratat o licitatie la
un set de motoare LIN ENG Nema34 , 4,5N/m , 5Amp , 3 buc ... s-au dat la vreo 35USD ( setul )... licitatia s-a terminat azi-noapte
la 2 dimineata ... dormeam ca o valiza , si oricum , uitasem ... Asa ca , se poate si ieftin ... trebuie doar sa stii
unde sa cauti ... Poti gasi ghidaje la licitatii plecand de la 0,99USD , la care nu se baga nimeni ... la fel si suruburi ...
0

#41 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 24 August 2011 - 10:06 AM

Vezi postareaelektoshok, la 24 August 2011 - 07:53 AM, a spus:

Pai pana acum singurul care a spus ca motoarele vor costa mai putin de 100euro a fost Bitex, ma gandesc ca nu se referea ca pot sa iau motoare de 3Nm cu 25Euro bucata ci se referea la faptul ca pot folosi fara probleme motoare de 1-1,4Nm, acum sa nu confundam parerile cu afirmatiile, cand spui "Nu o sa faci nimic cu motoare de 1,4Nm" e clar o afirmatie si face imposibila folosirea lor, iar pe net sunt motoare de 0,5Nm care lucreaza impecabil pe routere de dimensiuni mari, acum scuza-ma daca par necioplit dar cand stii ca un cm are 10mm si altcineva iti spune ca este imposibil un cm are 20mm nu cred ca iti pica bine, sa recapitulam:

Pe constructie PAL/MDF/Lemn nu merge cum trebuie



Ghidajele liniare facute din rulmenti si cornier nu sunt bune



Motoarele de 1.4Nm nu sunt bune pentru CNC de 1000x800 care mai mult ca sigur sunt dalea chinezesti...
Filmulete mai sus cu motoare sub 0.7Nm pe CNC de 1500x1000

Si pentru surub normal cu piulita normala sunt necesare motoare foarte puternice...
Ca cele de <0.7Nm folosite la cel de 1500x1000

Bitex mi-a spus ca nu voi reusi sa tai aluminiu cu ce vreau sa fac si am inteles, pentru asta am ales sa il fac ieftin dar nu il voi folosi decat pentru plastic si lemn dar se pare ca nu se poate face ieftin nici pentru aceste materiale.



Tu ori nu vrei sfaturi, ori habar nu ai de nimic.
Tu ce vrei? Sa-ti faci un cnc care doar sa-ti mute axele, sau sa-ti faci un cnc sa mai lucreze vreo piesa?
Cand oi reusi tu sa lucrezi cu un cnc de 1500/1000 cu motoare nema 17, si sa lucrezi vreo piesa in lemn sa-mi spui si mie ca va fi revolutionar. Doar daca daca faci vreun raport de 1:20 poate vei lucra ceva, sau poate sai dai o adancime de lucru de 0,01mm.
Gandeste-te ca noi astia care mai stim de electronica, de mecanica, si de ceva proiectare, daca era asa cum crezi tu, nu mai bagam atatia bani in motoare si drivere si construiam cnc-uri mari cu motoare de imprimante portabile.
Eu am spus ce aveam de spus in topicul asta, si nu inteleg de ce mai ceri sfaturi aici, cand tu oricum o sa lucrezi dupa ce vezi pe youtube.
0

#42 Useril este offline   visinica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Electronica
    Calculatoare
    CNC
    Navomodelism

Postat 24 August 2011 - 10:24 AM

buna
sfatul meu ar fi
sa treci pe suruburi trapezoidale si pe Arbori cu bucse
daca mergi pe ideea cu surburi metrice , aceasta e buna numai pt pcb-uri unde placuta are dimensiuni mici
dar cum vad ca tu vrei sa faci un cnc de dimensiuni mari, hmm problema ar fi ca va merge foarte incet, nu cred ca iti va placea ca sa faci o icoana in 2 zile, sau in 2 ore
vei afla pe parcurs
si probleme cea mai mare ar daca vei merge cu solutia cu cornier sunt vibratille,precizia si praful care se vor pune pe ele , din cauza asta pun pariu pe o lada de bere ca o sa iti dai cu pumnii in cap
motoarele pot fi linistit de 1Nm daca gasesti de 2Nm nu ar fi rau, alea mici se vor incalzi foarte repede si vor pieri incet dupa citeva ore de functionare(eu am patit-o)
pai incepe constructia si vei afla pe parcurs
succes
vei avea nevoie

ps sfaturile ce ti-au dat useri nu-s rele , acuma cum vei folosi sfaturile astea e treaba ta, dar cum zice proverbu omu intodeauna isi da mai bine seama pe pielea lui ce si cum
:)
0

#43 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 24 August 2011 - 01:21 PM

Vezi postareavisinica, la 24 August 2011 - 10:24 AM, a spus:

buna
sfatul meu ar fi
sa treci pe suruburi trapezoidale si pe Arbori cu bucse
daca mergi pe ideea cu surburi metrice , aceasta e buna numai pt pcb-uri unde placuta are dimensiuni mici
dar cum vad ca tu vrei sa faci un cnc de dimensiuni mari, hmm problema ar fi ca va merge foarte incet, nu cred ca iti va placea ca sa faci o icoana in 2 zile, sau in 2 ore
vei afla pe parcurs
si probleme cea mai mare ar daca vei merge cu solutia cu cornier sunt vibratille,precizia si praful care se vor pune pe ele , din cauza asta pun pariu pe o lada de bere ca o sa iti dai cu pumnii in cap
motoarele pot fi linistit de 1Nm daca gasesti de 2Nm nu ar fi rau, alea mici se vor incalzi foarte repede si vor pieri incet dupa citeva ore de functionare(eu am patit-o)
pai incepe constructia si vei afla pe parcurs
succes
vei avea nevoie

ps sfaturile ce ti-au dat useri nu-s rele , acuma cum vei folosi sfaturile astea e treaba ta, dar cum zice proverbu omu intodeauna isi da mai bine seama pe pielea lui ce si cum
:yahoo:


Pe suruburi trapezoidale voi face constructia, am mai spus asta, ghidajele o sa ramana cele pe cornier, spuneam de suruburile normale doar ca am vazut ca sunt foarte bune, fac acelasi lucru dar la o viteza mai mica, nu o sa ma apuc sa fac icoane, doar voi decupa unele forme si voi inscriptiona cateva litere, iar ca motoare voi folosi motoarele de 1,4Nm care nu sunt chinezesti sunt japoneze. Multumesc ca nu exagerezi la detalii.

@mincof nu spun ca vreau sa fac asta doar ti-am aratat filmuletele cu CNC-ul cu dimensiuni de 1500x1000 ce foloseste motoare Nema17 si tija filetata ce se gaseste la orice magazin cu materiale de constructii, eu am spus ca vreau sa fac CNC 1000x800, sa folosesc surub trapezoidal si motoare Nema23 de 1,4Nm, motoare despre care tu spuneai ca nu o sa faca nimic, din acest motiv am postat filmuletele alea fiind curios cum se poate ca motoare Nema17 sa faca treaba si motoarele Nema23 sa nu faca nimic.
0

#44 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 24 August 2011 - 02:38 PM

O.K. Deci un router 1000 x 800 . Motoare nema23 de 1,4 . Suruburi trapezoidale ( ce diametru , ce pas ? ) . Structura de MDF .
Ce ghidaje vrei sa folosesti pana la urma ? Cilindrice cu bucse sau improvizezi din cornier de aluminiu si rulmenti ?
Ar mai trebui drivere ... la motoarele alea poti sa folosesti un driver multiaxa ( o placa electronica care are toate
driverele pe ea , 3 sau 4 ) care costa in jur de 70USD . O sursa de alimentare incropesti dintr-un traf ( 220/36 ) , o
punte de diode si doi condensatori ... Cam astea ar fi cele mai importante chestii ...

Acuma ... cum realizezi componentele structurii ? Traforaj sau ai pe cineva care sa ti le taie CNC ( preferabil ) ? Cum
intentionezi sa asamblezi aceste componente ? In suruburi sau altfel ? Cum faci alinierea axelor ?

Chiar vreau sa te ajut cumva , de-aia te intreb toate astea ... Uite , daca vrei si ai timp , poti sa
vii la atelier la mine , si discutam ceva constructiv ... facem o schita , lista de materiale ... Poate
am timp si te ajut si cu realizarea structurii ... Hai sa facem ceva , nu doar sa vorbim ... De vorbe e satula
toata lumea , faptele conteaza ...
0

#45 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 24 August 2011 - 03:55 PM

Vezi postareaelektoshok, la 24 August 2011 - 01:21 PM, a spus:

Pe suruburi trapezoidale voi face constructia, am mai spus asta, ghidajele o sa ramana cele pe cornier, spuneam de suruburile normale doar ca am vazut ca sunt foarte bune, fac acelasi lucru dar la o viteza mai mica, nu o sa ma apuc sa fac icoane, doar voi decupa unele forme si voi inscriptiona cateva litere, iar ca motoare voi folosi motoarele de 1,4Nm care nu sunt chinezesti sunt japoneze. Multumesc ca nu exagerezi la detalii.

@mincof nu spun ca vreau sa fac asta doar ti-am aratat filmuletele cu CNC-ul cu dimensiuni de 1500x1000 ce foloseste motoare Nema17 si tija filetata ce se gaseste la orice magazin cu materiale de constructii, eu am spus ca vreau sa fac CNC 1000x800, sa folosesc surub trapezoidal si motoare Nema23 de 1,4Nm, motoare despre care tu spuneai ca nu o sa faca nimic, din acest motiv am postat filmuletele alea fiind curios cum se poate ca motoare Nema17 sa faca treaba si motoarele Nema23 sa nu faca nimic.




La filmarile alea 2 de mai sus, la care ti-am raspuns, motoarele sunt nema 23. Uita-te atent, sun motoare cu suruburile de prindere in colturi de sus in joos. La nema 17 nu-i vezi suruburile.
0

#46 Useril este offline   elektoshok 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 07-September 07

Postat 24 August 2011 - 06:35 PM

Vezi postareamincof, la 24 August 2011 - 03:55 PM, a spus:

La filmarile alea 2 de mai sus, la care ti-am raspuns, motoarele sunt nema 23. Uita-te atent, sun motoare cu suruburile de prindere in colturi de sus in joos. La nema 17 nu-i vezi suruburile.


de filmuletele astea este vorba



@katran

Multumesc, daca imi lasi PM cu un numar de telefon cand voi avea putin timp liber si daca vei avea si tu timp am sa dau o fuga sa vedem ce iese :), ghidajele le voi face din cornier si rulmenti V ca la mechmate doar ca vor fi montati si sus si jos ca la BlackFoot CNC

http://buildyourcnc....ckFoot7-300.JPG
0

#47 Useril este offline   Rasputin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 26-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Navodari

Postat 25 September 2011 - 06:50 AM

Zic şi eu, în ideia că sînteţi tot la faza de documentare,merită să aruncaţi o privire la adresele de mai jos. La prima vedere,o ptoblemă ar fi limba, cum nu vă îndemn a-l citi pe Tolstoi în original, cred că o scoateţi la capăt.În fapt imaginile îs grăitoare; doar o poză face cît o mie de cuvinte, nu ? Cu olecuţă de ajutor de la amicul "Gogu ", cred că sînt şanse să folositi cele de aici:


vri cnc 1, vri cnc 2, vri cnc 3


Cu oarece muncă de "arheolog", de aici puteţi mere mai departe, spre alte minuni.
0

#48 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 September 2011 - 08:44 AM

site-ul e http://www.vri-cnc######
smart-custom.ro
0

#49 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 September 2011 - 08:45 AM

se pare ca se bolcheaza automat adresa. E punct ru, nu .com

Aceasta postare a fost editata de Mr.Pink: 25 September 2011 - 08:45 AM

smart-custom.ro
0

#50 Useril este offline   Rasputin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 26-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Navodari

Postat 25 September 2011 - 02:24 PM

La momentul postării am încercat să modific, nu a mai fost cu putinţă. Cred că problema survine în mod automat; deşi ar fi fost mai nimerit a spune că e posibil ca eu să nu fi ştiut a ataşa adresele.
Oricum ar fi, scuze pentru neplăceri,..., intenţia a fost alta.
0

#51 Useril este offline   SEPI 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 11-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras

Postat 12 October 2011 - 10:19 PM

Salut.
Ceva noutati colega?
In ce faza a ajuns constructia?
Daca vreti sa faceti unul din PAL (poate ca e mai bun din MDF)putem vb pe subiect. Eu am facut unul din PAL cu motoare de 1Nm cu suruburi din bara filetata e.t.c.. Este un subiect aici pe forum pe constructia mea http://www.rhcforum....6-cnc-low-cost/
Oricum...greii din bransa au perfecta dreptate... performantele sunt proportionale cu investitia.
Eu folosesc masinaria pentru decupat contur(siluete). Vmax este de 400mm/min in lemn. Asa ca este exclusa gravarea 3d. Dar pt chestii simple merge.
Am construit masina cu un minim de investitie.
Concluzia este urmatoarea: Cu motoare de 1Nm si suruburi tip bara filetate, drivere pt motoare unipolare, poti construi masini pt cablaje de dimensiuni mici sa zic o suprafata utila de cca 300x300. La dimensiuni mai mari masina nu are rigiditate cu un surub central- traversa are un usor joc (de torsiune) pivotand fata de piulita centrala.Am reusit sa-l micsorez cu scripeti si cablu (snur).
Poate ca ar fi interesanta varianta cu doua suruburi laterale sau cu doua motoare si cremaliera/curea dintata sau lant.
Cred ca urmatoarea masina pe care o sa o incerc va fi cu transmisie pe curea dintata (si o sa-i cer parerea lui Bitex care are experienta aici) pe un sasiu confectie metalica si cu motoare mai mari driver cu micropasire etc.
Oricum ai face, este bine sa scrii pe forum, pentru ca pana la urma aceasta este o comunitate cu care poti schimba opinii si pareri. Deciziile iti vor apartine. (Pe mine forumul m-a tinut in priza pe perioada constructiei asta pt ca nu aveam nici un cunoscut care sa fie pasionat de subiect).
Succese.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro