Modelism - RHC Forum: CNC ZEN - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC ZEN

#1 Useril este offline   bog_c 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 20-June 11

Postat 21 June 2011 - 09:55 AM

Ma incanta de mult ideea de a avea un CNC pentru prelucrat diverse materiale sau pentru gaurit/facut PCB-uri. Din lipsa de timp (si fonduri uneori) nu prea s-a materializat ideea.

Intre timp, am gasit asta CNCul de la ZEN Toolworks. Costul ar fi de $330 + 60 transport, adaugand si TVA ar iesi la 1450 RON (daca nu se mai pun si taxe vamale). Investitia este foarte mare si pentru mine, dar sunt oarecum tentat spre cumpararea unui kit pentru ca m-ar scuti de alergatura pe care altfel nu as avea timp sa o fac.

Cum vi se pare masina? Intreb din orice punct de vedere, de la gneral la detalii pentru ca nu ma pricep prea mult. Daca ar fi sa ma apuc sa fac singur, iese ceva concret semnificativ mai ieftin? Ma astept sa mi se ceara si taxe vamale in afara de TVA?

Masina mai are nevoie de drivere si freza. Dispun de ambele(L297 + L298 cumparate mai de mult, 12V dintr-o sursa de PC, freza PROXXON). Deci in principiu ar mai fi nevoie doar de frezele pentru gravat, burghie etc.

Am gasit si un link care arata asamblarea, asta ar trebui sa dea mai repede detalii celor cunoscatori in legatura cu componentele folosite.
Apreciez mult orice ajutor imi puteti da.

Mai jos pun descrierea de pe amazon:

Citeaza

Technical Details

7(X) x 7(Y) x 2(Z) inches travel capacity
PVC Frame, Steel guide rods and precision linear bearings provide maximum accuracy and rigidity
New Nema 17 Stepper Motor included, 2 Phase, 4 Wires, 1.3A
M8 x 1.25 Stainless Steel Lead Screws with ball bearng end support
Effective backlash elimination with brass Anti-Backlash Lead Screw nuts

Product Description

NOT INCLUDED - This is just the CNC machine with motors. You will need a 3 Axis Stepper Motor Driver to manage each motor, a spindle/cutter (a Dremel would work) and a DC power supply for the driver. You will also need a computer with a standard printer port and CNC software. - You will also need a way to mount and secure the spindle/cutter tightly to the Z-axis plate on the machine. We offer a Spindle Kit complete with a mounting frame for this machine. We also offer a 3 Axis Stepper Motor Driver that we use with our CNC systems.

You can see some video demos of this machine in action. Just go to YouTube and search for "Zen Toolworks CNC"

You are looking at a DIY kit of a CNC carving machine. Now you can build your very own CNC carving machine to do relief carving, letter cutting, inlay and all other interesting features to enhance your woodworking, PCB or other projects.

The body of the machine is constructed with high density PVC boards. Steel guid rod, linear bearing and stainless steel lead screws are used to construct the moving parts. The anti-backlash brass nut design will virtually eliminate all backlashes. New Nema 17 motors(2 phases, 1.3A, 4 leads) for all three axis are also included. The install is very easy, if you have a bench vise and a power screw driver, that will really help. Install instruction CD is included in the package. Assembling the CNC is very fun and only takes around 3-4 hours to complete. You will be amazed by what can be achieved by this machine. Finally, you can build and own your very own CNC machine for a price that's within your budget!

0

#2 Useril este offline   Nadielf 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 01-September 05
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 21 June 2011 - 10:57 AM

Vezi postareabog_c, la 21 June 2011 - 09:55 AM, a spus:

Ma incanta de mult ideea de a avea un CNC pentru prelucrat diverse materiale sau pentru gaurit/facut PCB-uri. Din lipsa de timp (si fonduri uneori) nu prea s-a materializat ideea.

Intre timp, am gasit asta CNCul de la ZEN Toolworks. Costul ar fi de $330 + 60 transport, adaugand si TVA ar iesi la 1450 RON (daca nu se mai pun si taxe vamale). Investitia este foarte mare si pentru mine, dar sunt oarecum tentat spre cumpararea unui kit pentru ca m-ar scuti de alergatura pe care altfel nu as avea timp sa o fac.

Cum vi se pare masina? Intreb din orice punct de vedere, de la gneral la detalii pentru ca nu ma pricep prea mult. Daca ar fi sa ma apuc sa fac singur, iese ceva concret semnificativ mai ieftin? Ma astept sa mi se ceara si taxe vamale in afara de TVA?

Masina mai are nevoie de drivere si freza. Dispun de ambele(L297 + L298 cumparate mai de mult, 12V dintr-o sursa de PC, freza PROXXON). Deci in principiu ar mai fi nevoie doar de frezele pentru gravat, burghie etc.

Am gasit si un link care arata asamblarea, asta ar trebui sa dea mai repede detalii celor cunoscatori in legatura cu componentele folosite.
Apreciez mult orice ajutor imi puteti da.

Mai jos pun descrierea de pe amazon:




Eu zic ca merita banii. Citeste review-urile : link

Succes !

Aceasta postare a fost editata de Nadielf: 21 June 2011 - 10:57 AM

0

#3 Useril este offline   bog_c 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 20-June 11

Postat 21 June 2011 - 01:34 PM

Multumesc pentru raspuns. Reviewuri am citit, nu am gasit nimic de rau pe nicaieri, ziceau doar unii de lipsa de documentatie, dar s-a completat.

Atept si parerea altor utilizatori :rolleyes:

Despre eventualele taxe vamale, in afara de tva stie cineva ceva?
0

#4 Useril este offline   smeagle 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 28-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2011 - 04:12 PM

pai daca te apuci sa-l faci te va duce tot cam atat poate chiar mai mult si drumuri , alergatura , cauta sa-ti faca piesele te trezesti ca iti mai greseste cate unu cate o cota , placile sa le tai pe laser din otel de costa cateva sute de ron fara probleme daca sunt din alu mai mult , mai sunt motoarele (poate sa le iei sh sa le iei mai ieftin) ca sub 100 ron nu gasesti apoi bucsele cu bile , arborii + prelucrarile lor ; una peste alta merita 100% .Parerea mea.
0

#5 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 21 June 2011 - 04:22 PM

Are dreptate smeagle... La pretul ala nu l scoti aici nici daca il faci din carton ! Traiasca mama China ! (eu inca cred ca acolo exista sclavagism...)
0

#6 Useril este offline   bog_c 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 20-June 11

Postat 22 June 2011 - 01:30 PM

Masina pare a fi facuta de un chinez(dupa nume) dar vine din SUA. Sunt destul de convins ca o voi lua.
0

#7 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 22 June 2011 - 10:37 PM

Vezi postareabog_c, la 21 June 2011 - 01:34 PM, a spus:

Multumesc pentru raspuns. Reviewuri am citit, nu am gasit nimic de rau pe nicaieri, ziceau doar unii de lipsa de documentatie, dar s-a completat.

Atept si parerea altor utilizatori :)

Despre eventualele taxe vamale, in afara de tva stie cineva ceva?



Pare ok pentru lucrari in materiale moi si hobby, dar ar fi bine daca il iei sa mai adaugi ceva intariri pe la placile de plastic, si tinand cont ca suruburile nu sunt cu bile si sunt cu piulite trapez, ar fi bine sa schimbi motoarele, ca sunt slabute alea din poza.
0

#8 Useril este offline   bog_c 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 20-June 11

Postat 23 June 2011 - 04:05 PM

Tu spui ca nu ar fi suficient de rigid pentru chestii mai tari gen aluminiu si ca necesita motoare mai puternice?

In general sunt interesat de plastic, dar as vrea sa pot decupa si gauri in panou de 2-3mm de aluminiu.
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 June 2011 - 06:22 PM

Eu zic ca poti prelucra plastic si aliaje de aluminiu, dar cu regim de aschiere care s-ar putea sa nu iti convina, daca rigiditatea nu este potrivita. Motoarele fac fata, nu cred ca sunt probleme legate de ele. Ca sa reformulez dupa intrebare, m-as uita mai mult la rigiditate, ca motoarele sunt OK.
Sau ca sa te incurc, mecanica e destul de rigida pentru regimuri usoare de prelucrare. Poti prelucra si otel daca ai scula buna si regim potrivit, cu aceeasi mecanica, doar ca iti creste barba. Si candva o sa tragi linie si o sa spui ca nu mai prelucrezi otel nu ca nu poate masina ci ca nu o faci rentabil. Masina poate, tu nu o sa poti sta dupa ea pana termina...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 23 June 2011 - 09:53 PM

Vezi postareabog_c, la 23 June 2011 - 04:05 PM, a spus:

Tu spui ca nu ar fi suficient de rigid pentru chestii mai tari gen aluminiu si ca necesita motoare mai puternice?

In general sunt interesat de plastic, dar as vrea sa pot decupa si gauri in panou de 2-3mm de aluminiu.



Alea sunt niste motoare nema 17. Sigur au vreo 30-40oz/in. Daca tu crezi ca motoarele alea iti fac fata pe aluminiu, te inseli.
Spun asta ca toate suruburile sunt cu piulite trapez, deci ai frecari mai mari ca la cele cu bile. De acea te indrum la nema 23, cu cel putin 100oz/in.
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 June 2011 - 02:13 AM

Da, e o buna medie. Ele se gasesc pana pe la 90 oz-in, dar nu se moare nici cu jumate. Asta inseamna cam 0,3 Nm. E drept ca niste motoare mai mari ar ajuta, dar nu stiu daca in cazul asta rezolva ceva. Masina pare ieftina, dar mecanica e slaba, vine fara drivere pentru motoare, fara capul de frezare. Astea vor mari mult pretul final. Parca spunea unul prin comentariile alea ca a scris 8 litere in 5 minute si in 27 minute un alt desen. Asta inseamna o singura trecere. Daca la masina aia setezi un pas de 0,1mm pe verticala pentru o eventuala frezare, efectiv nu iti arde de prelucrat ceva. Nu prea m-am uitat pe componente, dar la dimensiunile din poze, as crede ca suruburile nici nu au profil trapezoidal. Aproape ca in 300 euro se construieste ceva mult mai rigid ca acel kit, cu componente noi.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   bog_c 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 20-June 11

Postat 27 June 2011 - 04:25 PM

Am mai gasit si jucaria asta: https://sites.google.../cncdiyorg/2520 dar momentan nu stiu cat ajunge cu tot cu shipping.


Multumesc pentru restul de raspunsuri. O sa incerc sa fac si un buget sa vad ce mi-ar trebui daca ar fi sa construiesc masina de la zero.

@bitex, cam pe unde ar trebui sa ma orientez de componente pentru a ma incadra la cei 300 de euro de care mentionezi? Exista ceva planuri de constructie cu componente gasibile la noi, pentru o masina mica, de hobby?
Este decupatul in aluminiu o cerinta exagerata pentru o masina asa de mica/ieftina?
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 June 2011 - 11:33 PM

Orice firma cu astfel de materiale la preturi omenesti are componente cu care te incadrezi in pret.
Hai sa iau pentru socoteli la componentele importante, ca e mai simplu din cauza preturilor afisate, pe hi-end.ro
Ai nevoie de vreo 12 suporti de capat, pentru bara. Sa zicem ca facem socoteala pentru bara de16mm. Asta inseamna 168 lei.
Punem la socoteala cam 2,5m de ghidaj, bara de 16mm, si duce pe la 150 lei.
Trebuiesc cam 10-12 rulmenti liniari (bucse cu bile cu recirculare, in carcasa). Zicem 12x50=600 lei.
Nu pun la socoteala structura mecanica acum, adun doar ce-i scump sau important.
Ai ghidajele cu suporti, cu bucsile cu bile in carcasa, la aproximativ 920 lei.

Pentru transmisie:
3 motoare=100 lei (SH, dar gasesti si mai bine ca pret, depinde de cunostinte)
3 cuplaje=200 lei (am vazut pe net cuplaje bune de la 15 euro in sus)
3 piulite=100 lei (am pus varianta simpla, de 30 ron bucata, e doar pentru calcule)
surub trapez Tr12x3 zicem 1,5m in total=100 lei (in mod sigur ajunge si 1 m dar lasam asa)
rulmenti vreo 8-10 =40 lei (in medie e 4 lei bucata)
carcase pentru rulmenti vreo 6 bucati =80 lei (aici modifici suporti de capat la 13 ron bucata)

Daca adun totul ar fi putin peste 350 de euro, dar exceptand motoarele, totul este nou, cumparat. Daca o parte dinpiese le poti face ieftin, iesi mult mai bine.
La astea mai pui cativa metri de teava rectangulara de otel si restul e munca ta. Nu intra in pret electronica si alte maruntisuri, dar asta o s-o poti incadra in pret, daca stii cum sa cumperi.
Eu am mai pus niste link-uri (1, 2, 3, 4 ) cu cateva masini mici facute de mine, in trecut. Din pacate in toate am mers pe curele, nu obtii viteza asta pe suruburi, cu motoare fara cuplu.
In 1 am pus ceva greutate pe carucior sa probez motoarele (NEMA 17 ca tot pomeneam pe undeva de ele)
In 2 e mai mult ploter, dar poate grava cu micromotor de turatie mare, are tot nema 17.
Cam ca in 3 fac teste, depinde de caz. La masinile mai mari ma urc eu pe carucior si ma plimb pana obosesc.... Blocul ala de otel are 27 kg. In realitate scula e un ac de seringa cu o ventuza in capat, si nu au impreuna nici 10 grame. Varianta montata ar fi ca in 4, dar se misca in aer. Motorul pe Y e de la o imprimanta HPIII si cel de pe Y e de 1Nm. Ca tot veni vorba, masina din 4 cred ca e sub 300 euro, dar Z-ul e foarte mic, aproape nu se pune la socoteala.
In mod sigur scoti pret mai mic daca faci calcule exacte, pentru format A4 cat ziceai. Si sigur gravezi cablaje, sau chiar aluminiu daca ai scule bune si regim usor. Mai dai bani pe alte maruntisuri ca intra multe, dar te incadrezi in pret. SI nu poti face treaba buna daca pleci chiar de la zero la capitolul tehnica sau indemanare. Daca te bazezi pe ceva materiale achizitionate in timp, ai deja un bonus. Sau apelezi la materiale SH si faci fie ceva mult mai rigid in acei bani, fie ceva mult mai ieftin.

Asta e varianta nasoala, sa iei pe bucati. Daca discuti despre intregul kit, faci economie mult mai mare. Vezi 3kit-uri complete pentru axe de 16, si scoti in total 777 lei in loc de 920. Daca esti atent si la restul iti scoti si de alte maruntisurilor.
Parerea mea e ca poti, daca stii si chiar vrei.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 June 2011 - 11:52 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   tibicnc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 23-September 09

Postat 06 July 2011 - 01:02 AM

Eu zic categoric nu se merita este o jucarie chinezeasca ca oricare alta de proasta calitate.

In primul rand suruburile nu sunt trapezoidale sunt tiji filetate de 2 bani m8x1,25 dar prezentate intro maniera incat sa crezi ca sunt chiar cu bile
"M8 x 1.25 Stainless Steel Lead Screws with ball bearng end support"

Rulmeti aia lineari probail de cea mai proasta calitate au un joc destul de mare.
Materialul din care este facut este un pvc cu densitate mica ieftin si flexibil probabil daca era din pal sau mdf era mult mai rigid .

Motoarele nema17 sunt ok daca ai rabdare mai bei o cafea doua pana isi face treaba .

Asa ca sa te orientezi folosind componente de la Tekro poti iesi la o treime din pretul respectiv.

3 motoare nema 17 = 60 lei
ghidaje fi12 30 cm 5 bucati = 50 lei
bucsi bronz in carcasa al 8 buc=64 "garantat joc mai mic decat la rulmenti aia lineari"
1 metru surubub trapezoidal tr12x2=59lei
3 piulite poliamida =66lei
3 rulmenti cu flansa pt capatul suruburilor=42 lei
3 cuplaje elastice=180 lei sau poti si fara folosind furtun cu inserie si coliere
Prelucat suruburi si axe la capete la un strungar vreo 50-60 lei
Mai pui si mdf de vreo 40lei

Total fara cuplaje e de 430 lei la astea mai adugi si cateva zile de lucru cu unelte simple.
Sau mai bine zis poti obtine ceva asemanator cu ce vezi aici continuarea aici
Multa bafta si spor :)

Aceasta postare a fost editata de tibicnc: 06 July 2011 - 01:03 AM

0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 July 2011 - 03:40 AM

Eu doar am banuit ca este un surub normal, dupa poze. Si nu atat dupa ce se vedea, cat dupa ce nu se prezenta. Daca ai o astfel de scula, la un asa pret, e imposibil sa nu punctezi aspectele valoroase. Nu speram la mai mult de trapezoidal, dar nici macar asta nu era precizat.
Nu conteaza ce-i acolo, ideea e ca se poate mai bine cu ce se gaseste la noi, daca ai putin simt tehnic.

Vreau sa nu se inteleaga ca daca am comentat cu niste preturi in fata nu se poate si in alt fel. Sunt multe magazine de vazut.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 July 2011 - 01:03 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   bog_c 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 20-June 11

Postat 07 July 2011 - 10:28 AM

Intr-adevar, masina ajunge sa coste mult fata de cat face... probabil nu era exagerat de mult daca ar fi costat $300 + transport local. Dar asa se aduna multe. M-am uitat si eu pe calculele facute de @bitex si @tibicnc si par rezonabile. Vad ca pot sa obtin pe la aceeasi bani o arie de lucru mai mare.

Ma gandeam la o combinatie de kituri de axe de 490+490+240 si construit in sistemul dat de @bitex in linkul 4, dar mai ridicat putin pentru a avea ceva spatiu pentru piese mai mari. Inca nu stiu daca sa aleg varianta cu surub sau cu curea, dar ma mai documentez. Observ pe masinaria lui bitex ca exista ceva piese pentru conectat axele intre ele si carcasele rulmentilor. Exista pe undeva ceva gata facut sau acelea sunt facute la comanda?

P.S. scuze de intarziere, am fost plecat putin.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro