Modelism - RHC Forum: Breakout board (BOB) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Breakout board (BOB) alegerea unei placi "corecte"

#1 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 19 May 2011 - 03:51 PM

Asta e una din optiunile mele ref la BOB http://www.leeuwinga...ges/mach3.html.
Placa suporta pana la 6 drivere si am vazut o pe net instalata la cineva si functioneaza de 3 ani fara repros.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mach3_bobnew10.jpg

0

#2 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 19 May 2011 - 04:55 PM

Si manualul placii.

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 May 2011 - 08:15 AM

Nu pot intra pe link direct de la tine dar merge pe ocolite.
Pare o lucratura cinstita pentru un BOB complet. Sper sa fie si ptretul atractiv. Exista si variante mai simple, si mai complicate. In lista lor de preturi am vazut totusi 144, presupun ca se refera la EURO. Sper sa-ti foloseasca in intregime. Presimt ca o s-o folosesti pe jumatate. In orice caz, asta ar trebui sa fie ultima ta grija. Important e sa ai ce comanda cu ea si sa ajungi sa folosesti softul astfel incat sa poti s-o faci...

PS. Detaliaza putin scopul topicului, e neclar.
Doresti sa discutam despre performantele placilor, doresti sa discutam despre cum se alege o placa sau doresti sa prezinti ne prezinti niste placi care iti plac?

De exemplu, eu am preferat varianta asta ieftina, care iti permite accesul la toti pinii portului paralel, la fel ca si varianta cealalta. E chestie de portofel si de gusturi, in cel mai fericit caz. De regula cumperi ce poti.
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 May 2011 - 08:26 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 20 May 2011 - 09:45 AM

Asa sunt eu mai smucit... Scopul topicului ca si restul topicurilor de pe forumuri ca acesta trebuie sa fie acela de a face schimb de info. Aici de ex poate ca e normal ca "lumea" sa si puna poze sau ce are pe acasa cu BOBul din dotare sau care la avut.
Revenind la portofel. Cred ca toata lumea isi doreste sa atinga nirvana in materie de achizitii: ieftin si bun. Greu de ajuns acolo poate ca nu exista.
Mai ales daca nu sti ce cumperi e si mai trist si asa ajungi sa cumperi ceva extrem de sofisticat care va fi folost la 30% din capacitate. Dar pe de alta parte mai ales in domeniul cnc trebuie sa ai grija sa nu te limitezi in optiuni si cand vrei sa faci o upgradare sa trebuiasca sa platesti mai mult. Eu de exemplu: cand am luat primul BOB trabuia sa iau unul care duce mai mult de 4 drivere... Acum ce voi face: jos cu cel vechi (care altfel e OK), cumpara altul, reconfigureaza cutia de comanda. Concluzia bani risipiti si timp pierdut...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro