Modelism - RHC Forum: SmoothStepper ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

SmoothStepper ?

#1 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 17 May 2011 - 03:47 PM

Stie cineva sa mi explice ce este acela un SmoothStepper ?
Modul in care se construieste o cutie de comanda l am inteles mai demult dar acum incerc sa pricep care e treaba cu placile care duc mai mult de 4 drivere si chestia asta (SmoothStepper) despre al carui rost inca nu m am prins.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 May 2011 - 04:52 PM

Nu te pot ajuta la cutia de comanda, inca nu stiu cum se construieste. Adica exceptand regulile aplicate in electrotehnica legate de cutii, panouri si protectiile necesare, nu stiu alte amanunte.
Ceva informatii suplimentare pentru SmoothStepper, poti afla de aici.
Nu e mare lucru dar e un punct de plecare.
Dupa priceperea mea, o placa ce duce mai mult de 4 drivere este una construita pentru mai mult de 4 drivere. Adica e un fel de cafea 2 in 1 sau 3 in 1, sau cat vrei in aceeasi electronica. Eu zic ca poti face cate drivere vrei pe o placa. Pentru CNC-uri ar ajunge 6-7, dar daca treci la roboti, te duci lejer spre 20 de drivere. Asta ar fi o problema.
A doua, ar fi cine le controleaza. Tot o placa, facuta pentru cate drivere vrei. Cred ca o sa te incurci in detalii, o sa ajungi expert in drivere pentru 25 de axe pe aceeasi placa dar o ai nesansa sa gasesti masini cu cel mult 6 si o sa-ti construiesti una cu 3. Adica exact cat poti scoate pe un port paralel sau pe altceva de la un amarat de PC.
Imi cer scuze ca am tras-o pe CNC-uri, probabil ca ramai pe domeniul roboticii. Banuiesc ce vrei, dar o sa vorbesti singur... Daca nu gresesc pentru mana umana ti-ar trebui o placa cu 27 de drivere. Eu zic sa vezi intai cat te tine cureaua la partea mecanica.
Bafta la cautat pe net!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 May 2011 - 04:55 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 18 May 2011 - 04:43 PM

Vezi postareabitex, la 17 May 2011 - 04:52 PM, a spus:

Nu te pot ajuta la cutia de comanda, inca nu stiu cum se construieste. Adica exceptand regulile aplicate in electrotehnica legate de cutii, panouri si protectiile necesare, nu stiu alte amanunte.
Ceva informatii suplimentare pentru SmoothStepper, poti afla de aici.
Nu e mare lucru dar e un punct de plecare.
Dupa priceperea mea, o placa ce duce mai mult de 4 drivere este una construita pentru mai mult de 4 drivere. Adica e un fel de cafea 2 in 1 sau 3 in 1, sau cat vrei in aceeasi electronica. Eu zic ca poti face cate drivere vrei pe o placa. Pentru CNC-uri ar ajunge 6-7, dar daca treci la roboti, te duci lejer spre 20 de drivere. Asta ar fi o problema.
A doua, ar fi cine le controleaza. Tot o placa, facuta pentru cate drivere vrei. Cred ca o sa te incurci in detalii, o sa ajungi expert in drivere pentru 25 de axe pe aceeasi placa dar o ai nesansa sa gasesti masini cu cel mult 6 si o sa-ti construiesti una cu 3. Adica exact cat poti scoate pe un port paralel sau pe altceva de la un amarat de PC.
Imi cer scuze ca am tras-o pe CNC-uri, probabil ca ramai pe domeniul roboticii. Banuiesc ce vrei, dar o sa vorbesti singur... Daca nu gresesc pentru mana umana ti-ar trebui o placa cu 27 de drivere. Eu zic sa vezi intai cat te tine cureaua la partea mecanica.
Bafta la cautat pe net!

Multzam mult de raspuns. Incerc sa inteleg mai multe despre sistemele CNC cu mai mult de 4 drivere. Probabil ca o sa "sun un prieten" cand ajung la partea electrica dar nu mi place sa fac ceva fara sa inteleg.
Marius
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 May 2011 - 06:47 PM

Pana la urma am prins ideea, scopul ar fi realizarea unui CNC cu mai mult de 3 axe. Ba mai mult, chiar de la 4 in sus. E un tel nobil, dar nu usor de realizat.
Eu ti-as propune sa faci un CNC foarte bun doar cu 3 axe (pentru inceput) si sa afli problemele lucrand cu el. Important e sa-ti lasi posibilitatea de a adauga axe, mai tarziu.
Cu electronica nu vor fi probleme, exista softuri pentru 5-6 axe si poti lega relativ usor driverele. Exact cum legi 3 drivere asa le legi si pe cele suplimentare. Mecanica va fi o mare provocare.
Multa bafta si spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 19 May 2011 - 03:40 PM

Pai asta e si ideea mea: sa fac o masina pe cat mai solida. In mare experienta capatata construind MechMate mi a "deschis capul" dar electronica chiar nu e punctul meu forte. Partea mecanica ai dreptate ca este o provocare dar nu mi este teama :D . Fiind a doua masina pe care o fac pot sa inteleg plusurile si minusurile unui sistem. E clar pt mine ca in prezent sunt o gramada de optiuni ref la electronica dar poate ma repet : trebuie sa intelegi cand faci ceva. Majoritatea placilor nu vin cu explicatii detaliate asupra modului cum se leaga componentele (mai ales produsele china) ce sa mai vb despre setarile din Mach3. La partea mecanica daca ai sculele ca iti trebuie chiar nu e un cosmar. Una din lectiile invatate ref la construirea unei asemenea masini: poate platesti in plus dar prelucrarile metalice chiar si banalele debitari e bine sa le faci cu ateliere specializate. Aparent costa dar in fapt salvezi timp(care nu stiu cum poate fi evaluat), nervi, bani, riscul de accidentare, etc. Chiar azi vb cu cineva despre faptul ca un asemenea sistem trebuie sa includa drivere in plus pt eventualitatea upgradarii. Nu voi pune din prima universalul dar e imediat ce va fi functionala.
Eu personal nu vreau sa inventez "gaura la covrig" 4 axe sunt suficiente si spun asta prin prisma faptului ca masina trebuie sa intre in productie si nu e pt hobby sau de vanzare.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro