Modelism - RHC Forum: AR.Drone - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

AR.Drone sa se bucure cei cu aifone...

#1 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2011 - 03:41 PM

jucarie disponibila la Orange

http://www.orange.ro/ar-drone/

http://ardrone.parrot.com

Aceasta postare a fost editata de patrocle: 15 February 2011 - 03:42 PM

Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2011 - 05:03 PM

Nu e destul ca am dat o carca de bani pe iphone, acum ar trebui sa dau inca 400 EUR pe jucaria asta. Sunt curios cati o vor cumpara - eu nu o sa ma aflu printre ei.

Avand in vedere ca e la Orange banuiesc ca pot sa o cumpar si pe firma, o trec alaturi de telefoane pe inventar. Trebuie sa le acordam puncte pentru promovarea modelismului, nu ma asteptam.

E un bun cadou corporate pentru sefi dinamici in jurul varstei de 40 ani, eventual expati.
0

#3 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 15 February 2011 - 05:16 PM

Totusi pe cati ani abonamentul si e cumva codata pe Orange? Incep acuma sa ma duc la decodat si cu aveoanele? E 3G sau doar GPRS?







PS: desigur ca glumeam :D
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#4 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 16 February 2011 - 04:05 PM

merge pe wifi , o are un coleg de vreo cateva luni . e mega fun si atat.

daca e soare afara pe ecranul telefonul mai ca nu vezi nimic.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#5 Useril este offline   Marius Sava 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 24-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 17 February 2011 - 10:02 AM

Zilele trecute am dat intamplator peste o dracie ce ar aduce putin a elicopter......doar ca are 4 motoare.....quad-copter....
Va dau linkul unde o sa va vedeti exact despre ce e vorba: http://www.youtube.c...nQ&feature=fvsr

Pe post de statie poate fi folosit orice iphone sau Android cu WiFi. Legatura intre jucarie si telefon se face prin WiFi, desigur cu tot felul de protectii pentru prabusirea aplicatiei din telefon, pentru lipsa de comunicare intre cele 2 deviceuri, low battery protection, erori la motoare, elici blocate, etc......
Toate mesajele de alarma sunt afisate pe ecranul telefonului, avand taste imediate pentru diversele manevre indicate.... Tot pe ecran se afiseaza imaginea in timp real preluata de oricare din cele 2 camera VGA ale zburatoarei....cu posibilitate de captura foto/video.....

Foloseste un LiPo 3S de 1000 mAh parca, timp de zbor aprox 12 minute. Mai are o protectie pentru elici, pentru folosirea indoor....
Pretul e de 319 euro la noi in tara, 300 euro in Europa si cam 300 dolari in USA.

Ce parere aveti?

P.S. Am uitat sa mentionez faptul ca distanta recomandata intre diveceuri ar trebui sa fie undeva in maxim 50 m. Mai are un senzor cu ultrasunete pentru masurarea aproximativa a altitudinii fata de sol.
Savage Flux 1/8 + Traxxas E-Revo VXL 1/16 + Spektrum DX3R

Art-tech Cessna 182
0

#6 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 17 February 2011 - 10:32 AM

Adica cel de aici? AR.Drone la Orange
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#7 Useril este offline   Marius Sava 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 24-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 17 February 2011 - 12:33 PM

Merge si pe telefoanele cu android, aplicatia se gaseste free in market. Se conecteaza pe WiFi, si merge cica in siguranta pana in 50 metri.

Iphonul 4 nu am avut ocazia sa il incerc sub soare puternic, dar la Samsung galaxy S, ecranul e lizibil destul de bine sub soare puternic(cu intensitatea setata manual pe maxim). Din reviewuri si ecranul de ifone4 e cotat cam la fel, deci......

Am comandat la orange, cica vine pe 25-26...revin cu pareri....oricum, din ce am vazut pe net e destul de tare jucarica....si amuzanta...:p numa buna pentru relaxare...
Savage Flux 1/8 + Traxxas E-Revo VXL 1/16 + Spektrum DX3R

Art-tech Cessna 182
0

#8 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:BucureÈ™ti... în weekend

Postat 17 February 2011 - 04:51 PM

Vezi postareaMarius Sava, la 17 February 2011 - 10:02 AM, a spus:

Pe post de statie poate fi folosit orice iphone sau Android cu WiFi.

Esti sigur ca merge si cu Android? Eu in specificatiile producatorului am vazut doar iPhone.
Ave
0

#9 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 17 February 2011 - 07:56 PM

Am unit cele 2 subiecte.

Din cate stiu, merge doar pe iPhone iar in RO se va vinde (oficial) exclusiv prin Orange. Stiu asta de la un distribuitor Parrot.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#10 Useril este offline   Marius Sava 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 24-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 17 February 2011 - 09:12 PM

Da, sunt 90% sigur ca merge si pe Android. In market se gaseste aplicatia pentru download/install. Eu am si instalat-o. Protocolul de comunicare prin WiFi este acelasi fie ca e folosit ifon sau android.

Dupa ce imi va sosi jucarica am sa o incerc pe ambele platforme si confirm sau infirm....
Savage Flux 1/8 + Traxxas E-Revo VXL 1/16 + Spektrum DX3R

Art-tech Cessna 182
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 09:19 PM

Puneti si voi niste filmulete sa vedem cum merge, facute de voi, cu comentarii in lb. romana.

Vezi postareaMarius Sava, la 17 February 2011 - 09:12 PM, a spus:

Da, sunt 90% sigur ca merge si pe Android. In market se gaseste aplicatia pentru download/install. Eu am si instalat-o. Protocolul de comunicare prin WiFi este acelasi fie ca e folosit ifon sau android.

Dupa ce imi va sosi jucarica am sa o incerc pe ambele platforme si confirm sau infirm....

0

#12 Useril este offline   Marius Sava 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 24-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 17 February 2011 - 09:21 PM

Din ce am citit pe net se pare ca functioneaza fara probleme pe minim Android 2.2....Probleme sunt cu versiunile sub 2.2 din cauza conectarii la WiFi-ul dronei. Si pe youtube se gasesc prea multe clipuri cu android pentru a fi facaturi.....
Savage Flux 1/8 + Traxxas E-Revo VXL 1/16 + Spektrum DX3R

Art-tech Cessna 182
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 10:37 AM

Nu frate, vreau sa va vad pe voi zburand cu dracovenia, nu ma intereseaza daca e android sau iphone. Asta e problema cu forumurile si youtubul de afara. Sunt atat de multe opinii si clipuri ca nu stii ce e corect.

Ce vine de la membrii forumului e mult mai credibil ca ne cunostem.

Vezi postareaMarius Sava, la 17 February 2011 - 09:21 PM, a spus:

Din ce am citit pe net se pare ca functioneaza fara probleme pe minim Android 2.2....Probleme sunt cu versiunile sub 2.2 din cauza conectarii la WiFi-ul dronei. Si pe youtube se gasesc prea multe clipuri cu android pentru a fi facaturi.....

0

#14 Useril este offline   Marius Sava 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 24-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 18 February 2011 - 05:21 PM

Asta inca nu stiu...din spusele celor de Orange pe 25 va fi livrat spre clienti. Acum, daca se mai intarzie sau ba nu am de unde sa stiu...
Oricum, cand imi ajunge am sa incerc si pe Galaxy si pe ifon si am sa revin cu informatii exacte...., eventual poate un clip video....

Din cine mai citeste pe aici nu are nimeni jucaria?

Aceasta postare a fost editata de Marius Sava: 18 February 2011 - 05:21 PM

Savage Flux 1/8 + Traxxas E-Revo VXL 1/16 + Spektrum DX3R

Art-tech Cessna 182
0

#15 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 19 February 2011 - 01:06 AM

http://neatza.a1.ro/...eatza_4389.html

Un pic de joaca cu AR Drone.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#16 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 19 February 2011 - 01:25 AM

Prea tare! dar la cat de usor se zboara probabil te vei plictisi reprede :rolleyes:

Oare merge si afara ?
0

#17 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 19 February 2011 - 01:30 AM

Sunt multe filmari pe youtube cu ele afara. Sper sa testez si eu unul cat de curand.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#18 Useril este offline   Marius Sava 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 24-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 19 February 2011 - 08:32 AM

Are setari diferite pentru indoor si outdoor. Pentru outdoor se indeparteaza si acea masca de protectie pentru elici...
Tot in meniu sunt si setari pentru nivelul de experienta al pilotului. Ce se jucau astia la A1 era setat pe easy, el inclina foarte tare ipadul iar drona reactiona destul de lent.
In aceeasi ordine de idei, la folosirea outdoor reactia la comenzi e mult mai puternica.

Singurul dezavantaj care il vad eu e ca merge in maxim 50m. Daca se pierde legatura intre deviceuri drona ramane in ultima pozitie, urmand ca pilotul sa se deplaseze pentru restabilirea legaturii radio. Daca intre timp scade si nivelul bateriei deja va ateriza singura.

Iar nu merge editul, deci postez iar....
Uite un clip cu descrierea setarilor pentru outdoor: http://www.youtube.c...h?v=t7K0O0YJnFo

Promit sa nu depasesc 3 postari consecutive.....:rolleyes:
On intrebare pentru colegii aero.....o baterie de capacitate mai mare creste greutatea, logic. O greutate mai mare creste consumul de energie, la fel de logic, si banui ca face si aeromodelul sa reactioneze un pic mai greu la comenzi......


In aceste conditii se merita totusi un pack de capacitate mai mare? In pachet vine cu 1000mAh hardcase, care e de dimensiunile aprox. ale unui pack de 1300mAh fara hardcase. Eu ma gandeam la un pack de 1500 sau chiar 1800 mAh. Voi ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 19 February 2011 - 10:40 AM

Savage Flux 1/8 + Traxxas E-Revo VXL 1/16 + Spektrum DX3R

Art-tech Cessna 182
0

#19 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 19 February 2011 - 07:57 PM

Super tare dracia!As incerca si io dar e cam scumpa. Abea astept sa o cumparati sa faceti un review.
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#20 Useril este offline   emipop 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 11-June 10

Postat 19 February 2011 - 10:16 PM

Faceti un review in RO sa vedem.
0

#21 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 19 February 2011 - 10:33 PM

o sa il rog pe nicu un coleg de aci , sa faca un filmulet cu el, cum am zis il are din vara spre toamna trecuta.

cred ca la el e un filmulet misto in care am facut combat 250- vs parot.

e super misto la inceput , dar nu pt modelisti e neplacut sa te dai cu naiphone dupa ce te-ai obisunit cu rc.

pt colegul mariussava si eu folosesc si iphone si galaxyS daca e soare afara nu se intelege nimic de pe display de la nici unul dintre ele.
un modelist se plictiseste dupa cativa acumulatori.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#22 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 February 2011 - 11:28 AM

Cu banii aia iti iei quadrocopter calumea, nu jucarie si cred ca-ti mai raman si bani de o statie buna. :ph34r:
It's difficult to make things simple!
0

#23 Useril este offline   Marius Sava 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 24-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 February 2011 - 10:15 PM

A trecut ziua de 25 si in statusul comenzii de pe orange.ro nu s-a schimbat nimic......azi trebuiau sa inceapa livrarile.....:angry2:
Mai astept cateva zile apoi am sa naulez comanda si o sa cumpar din Germania su UK.....
Savage Flux 1/8 + Traxxas E-Revo VXL 1/16 + Spektrum DX3R

Art-tech Cessna 182
0

#24 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 25 February 2011 - 10:35 PM

Exista deja si in RO pe unele site-uri, in stoc :angry2:
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#25 Useril este offline   bogdanteo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 23-August 10

Postat 01 March 2011 - 10:54 AM

Salut,

Eu mi-am cumparat vineri de la Orange si sunt foarte entuziasmat de achizitie. Initial mi-era oaresicare teama ca nu o sa ma descurc foarte bine cu controlul, avand experienta nefasta cu un heli destul de basic cucare nu m-am inteles aproape deloc, e foarte naravas, insa am fost placut surprins de faptul ca drona se conduce foare usor. Pacat ca e vremea cum e si n-am apucat sa merg decat Sambata in Herastrau pe soseaua Nordului, unde am consumat doua baterii, cam 10 minute per baterie. Am zburacu indoor hull fiind primul zbor sis-a comportat foarte bine, era si putin vant.

Sper sa se incalzeasca rapid si sa ne strangem si noi mai multi posesori la un dogfight sa pur si simplu sa zburam impreuna. Poate chiar in weekend, ce ziceti? <_<
Atasez si un link de youtube cu primul zbor inregistrat:
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro