Modelism - RHC Forum: Yacht-ul canoniera "Stefan Cel Mare" si yacht-ul regal " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Yacht-ul canoniera "Stefan Cel Mare" si yacht-ul regal " topic de discutii pentru cele 2 nave romanesti

#31 Useril este offline   Victorian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 07-October 07

Postat 23 January 2011 - 01:12 PM

Stii, Mugur, aici se aplica excelent o vorba a hobby-istilor americani, aia care cumpara cate un produs de fabrica si cum il aduc acasa incep sa-l demonteze si sa-l faca mai bine. Ei zic asa: "prefer o treaba facuta de un amator pasionat, decat una facuta de un profesionist plictisit"

Suna si mai amuzant daca schimbi vorba asta la feminin, cu referire la cea mai veche meserie din lume!

Imi aduc aminte cum citeam pe la inceputul anilor '80 prin reviste la Biblioteca Americana despre un asemenea "ticnit" care a cumparat nou aparutul pe piata cititor de CD-uri, l-a adus acasa si a facut un prototip in care toata partea electronica era facuta cu tuburi. Un prieten de-al lui i-a zis: nu ti se pare ca e complet ilogic, ai un aparat care foloseste cea mai noua tehnica digitala, si tu bagi la el in preamplificator cu tuburi? La care pasionatul a raspuns scurt: hai sa ascultam. Poate fi ilogic, dar cert suna mai bine. Avea dreptate!

Cam asa si in situatia noastra... pana cand vor face ceva "profesionistii" hai sa punem mana noi, amatorii, si sa rezolvam treaba, ca daca stam dupa "profesionisti" ne trezim numau cu exponate de secolul al XIX-lea facute praf (Prietenii stiu de ce)
0

#32 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 24 January 2011 - 08:27 AM

...oare am putea s afacem o petitie mai multi si o trimtiem la Muzeul Marinei Spaniole unde-i rugam sa ne transmita un scan a pozei...nu cred ca ne-ar refuza.
0

#33 Useril este offline   MUGUR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 14-December 08
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 24 January 2011 - 06:16 PM

Ai perfecta dreptate, Claudiu.
Este necesar sa ne organizam si sa gasim cea mai buna cale pentru a obtine fotografia; putem, ulterior, sa le-o facem cadou si celor de la MMR...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro