Modelism - RHC Forum: Motor magnetic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Motor magnetic NU ESTE perpetuum mobile....

#31 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 December 2010 - 02:10 PM

Vezi postareazgr_44, la Dec 10 2010, 11:35 AM, a spus:

utilizeaza 3 discuri de magneti pe 3 statoare si defazeaza-le la 30 grade asfel vei obtine "ruptura" de care ai nevoie. statoarele vor avea magnetii in linie, iar rotoarele vor fi defazate

Si de ce nu faci unul? Nu vrei cei 10 000$?
Va dau un exemplu de motor care merge aproape vesnic: un pendul greu intr-o incinta vidata. De fapt este un acumulator care este ''incarcat'' de ridicarea initiala. Se va misca 200 de ani, dar nu va produce nimic.
0

#32 Useril este offline   RAnet 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 19-January 06
  • Gender:Male

Postat 10 December 2010 - 03:32 PM

Vezi postareadan_mitea, la Dec 10 2010, 02:10 PM, a spus:

Si de ce nu faci unul? Nu vrei cei 10 000$?
Va dau un exemplu de motor care merge aproape vesnic: un pendul greu intr-o incinta vidata. De fapt este un acumulator care este ''incarcat'' de ridicarea initiala. Se va misca 200 de ani, dar nu va produce nimic.


Am sa incerc sa ti-i iau eu! ^_^
In the laws of nature, there is nothing imposible except the state of your mind!..
--------------------
Locuri de munca - Angajari - Companii: myFirstJob.ro
Publicitate aproape gratuita: tag-uri.ro
0

#33 Useril este offline   Busan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 22-November 10

Postat 10 December 2010 - 03:35 PM

Build a magnetic power Generator

Aceasta postare a fost editata de Busan: 10 December 2010 - 03:44 PM

0

#34 Useril este offline   RAnet 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 19-January 06
  • Gender:Male

Postat 10 December 2010 - 03:38 PM

Vezi postareaBusan, la Dec 10 2010, 03:35 PM, a spus:



Rusii au reusit foarte multe lucruri in privinta device-urile overunity. Dar ceva doar pur magnetic inca nu am vazut...
In the laws of nature, there is nothing imposible except the state of your mind!..
--------------------
Locuri de munca - Angajari - Companii: myFirstJob.ro
Publicitate aproape gratuita: tag-uri.ro
0

#35 Useril este offline   Busan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 22-November 10

Postat 10 December 2010 - 03:43 PM

Vezi postarearanet, la Dec 10 2010, 03:38 PM, a spus:

Rusii au reusit foarte multe lucruri in privinta device-urile overunity. Dar ceva doar pur magnetic inca nu am vazut...


Am auzit mai multe despre preocuparea si stadiul la care ar exista aceste generatoare la rusi dar nu am participat "live" la nici un test.
Poate intr-o zi vedem ca s-a ajuns la un nivel puternic si in aceasta directie a motorului free energy ^_^
0

#36 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 05:11 PM

Vezi postareadan_mitea, la Dec 10 2010, 02:10 PM, a spus:

Si de ce nu faci unul? Nu vrei cei 10 000$?
Va dau un exemplu de motor care merge aproape vesnic: un pendul greu intr-o incinta vidata. De fapt este un acumulator care este ''incarcat'' de ridicarea initiala. Se va misca 200 de ani, dar nu va produce nimic.

daca nu afirmi ca aia din linkul dat de Busan e vrajeala, nu te recunosc, aici nu e vorba de perpetuum mobile, ci de un motor magnetic, total diferit, de altfel am si specificat, ca nu discutam de perpetuum mobile, asa ca, comparatiile cu pendule nu prea au loc, mototrul magnetic nu va merge vesnic, ci atat cat il vor tine magnetii, si evident uzura rulmentilor

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 10 December 2010 - 05:14 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#37 Useril este offline   RAnet 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 19-January 06
  • Gender:Male

Postat 10 December 2010 - 05:38 PM

Vezi postareazgr_44, la Dec 10 2010, 05:11 PM, a spus:

daca nu afirmi ca aia din linkul dat de Busan e vrajeala, nu te recunosc, aici nu e vorba de perpetuum mobile, ci de un motor magnetic, total diferit, de altfel am si specificat, ca nu discutam de perpetuum mobile, asa ca, comparatiile cu pendule nu prea au loc, mototrul magnetic nu va merge vesnic, ci atat cat il vor tine magnetii, si evident uzura rulmentilor


uzura rulmentilor poate fi eliminata folosind tot magneti.
In the laws of nature, there is nothing imposible except the state of your mind!..
--------------------
Locuri de munca - Angajari - Companii: myFirstJob.ro
Publicitate aproape gratuita: tag-uri.ro
0

#38 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 06:34 PM

Vezi postarearanet, la Dec 10 2010, 05:38 PM, a spus:

uzura rulmentilor poate fi eliminata folosind tot magneti.

admitem uzura rulmentilor, asta sa fie paguba, dar pana acum nimic concret la subiect dpdv tehnic, doar teoria conspiratiei
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#39 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 10 December 2010 - 06:44 PM

Salut.
Nu va mai luati dupa youtube, nimeni nu poate garanta ca nu sunt trucaje. Acolo posteaza cine ce vrea! Nu este posibil un astfel de motor, ca sa invarti magnetul este necesara o forta exterioara mai mare decat cea cu care acesta invarte rotorul!! Deci vom consuma energie mai multa decat daca am invarti direct "rotorul"!!! ^_^
Mai sus Zen si Dan au raspuns corect. Cat despre magnetism, acesta nu reprezinta o energie , spre exemplu pentru a-l produce o bobina consuma energie numai datorita pierderilor care implica acest proces (fizica !!), asta rezulta chiar din formula intensitatii campului magnetic (in formula avem doar nr de spire, intensitatea electrica si lungimea bobinei , nu si tensiunea sau rezistenta conductorului, deci nu energie!).

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 10 December 2010 - 06:55 PM

0

#40 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2010 - 07:01 PM

sa lamurim niste lucruri, ca multi ori faceti misto, ori....

- definitia acceptata pentru perpetuum mobile e un 'ceva' care produce mai multa energie decat consuma. Nu conteaza cat merge.
Din punctul asta de vedere, cam tot despre ce e vorba aici este despre perpetuum mobile. altfel conceptul e greu de definit... cum ai putea verifica un perpetuum mobile, tinand cont ca si viata universului e limitata, zic unii. Va rog, da' va rog, sa nu deschidem si subiectul asta :)

- motorul lui Perendev e considerat o sarlatanie ca si persona in sine. nu l-a vazut nimeni altcineva, decat pe youtube, nu a acceptat nici un test independent, etc. etc. dati cu google dupa perendev motor hoax, cum am mai zis

- se poate face un motor cu magneti permanenti, care merge si produce energie, bazat pe faptul ca o parte din mageneti isi pierd din campul aferent in prezenta altui camp magnetic mult mai puternic (repede, nu in 200 de ani...). Desigur, produce mult mai putina energie decat trebuie folosita la fabricarea magnetilor... Cum altfel ^_^. Si merge foarte putin...
Cam asta vedeti in filmele rusesti (magneti mici si unul MARE). Pentru cei care nu inteleg cum ar putea sa mearga iaca o explicatie incompleta si oarecum inexacta, dar usor de inteles: pe bucata de apropiere a magnetului mic de cel mare, e atras de acesta cu o forta data, dar fiindca trece prin campul puternic al celui mai mare ii scade 'magnetismul' si la iesire forta de sens contrar miscarii e mai mica... Iaca asa se invarte, evident nu prea mult si nici prea tare.

Desigur, se poate sa fiu si eu o victima a conspiratiei mondiale ce nu lasa lumea sa se bucure de energie pe gratis...
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#41 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 December 2010 - 07:19 PM

Vezi postareapatrocle, la Dec 10 2010, 08:01 PM, a spus:

sa lamurim niste lucruri, ca multi ori faceti misto, ori....

- definitia acceptata pentru perpetuum mobile e un 'ceva' care produce mai multa energie decat consuma. Nu conteaza cat merge.
Din punctul asta de vedere, cam tot despre ce e vorba aici este despre perpetuum mobile. altfel conceptul e greu de definit... cum ai putea verifica un perpetuum mobile, tinand cont ca si viata universului e limitata, zic unii. Va rog, da' va rog, sa nu deschidem si subiectul asta ^_^

- motorul lui Perendev e considerat o sarlatanie ca si persona in sine. nu l-a vazut nimeni altcineva, decat pe youtube, nu a acceptat nici un test independent, etc. etc. dati cu google dupa perendev motor hoax, cum am mai zis

- se poate face un motor cu magneti permanenti, care merge si produce energie, bazat pe faptul ca o parte din mageneti isi pierd din campul aferent in prezenta altui camp magnetic mult mai puternic (repede, nu in 200 de ani...). Desigur, produce mult mai putina energie decat trebuie folosita la fabricarea magnetilor... Cum altfel :). Si merge foarte putin...
Cam asta vedeti in filmele rusesti (magneti mici si unul MARE). Pentru cei care nu inteleg cum ar putea sa mearga iaca o explicatie incompleta si oarecum inexacta, dar usor de inteles: pe bucata de apropiere a magnetului mic de cel mare, e atras de acesta cu o forta data, dar fiindca trece prin campul puternic al celui mai mare ii scade 'magnetismul' si la iesire forta de sens contrar miscarii e mai mica... Iaca asa se invarte, evident nu prea mult si nici prea tare.

Desigur, se poate sa fiu si eu o victima a conspiratiei mondiale ce nu lasa lumea sa se bucure de energie pe gratis...

Asta este, intr-adevar, ceva rational. In acest caz putem asimila acest motor cu o pila electrica. Produce energie prin ''consumarea'' campului magnetic. Va functiona pana cand energia consumata initial pentru magnetizarea micilor magneti se va consuma integral. Si va produce, evinent, mai putin.
0

#42 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 10 December 2010 - 07:25 PM

Plusez la oferta de 10000$ (canadieni?) a lui dan_mitea cu inca 10000 pe care inca nu-i am (dar ii voi obtine din exploatarea conceptului si din santajarea marilor companii din domeniul energiei).

Aceasta postare a fost editata de rad_gaby: 10 December 2010 - 07:26 PM

0

#43 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 07:36 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la Dec 10 2010, 06:44 PM, a spus:

Salut.
Nu va mai luati dupa youtube, nimeni nu poate garanta ca nu sunt trucaje. Acolo posteaza cine ce vrea! Nu este posibil un astfel de motor, ca sa invarti magnetul este necesara o forta exterioara mai mare decat cea cu care acesta invarte rotorul!! Deci vom consuma energie mai multa decat daca am invarti direct "rotorul"!!! ^_^
Mai sus Zen si Dan au raspuns corect. Cat despre magnetism, acesta nu reprezinta o energie , spre exemplu pentru a-l produce o bobina consuma energie numai datorita pierderilor care implica acest proces (fizica !!), asta rezulta chiar din formula intensitatii campului magnetic (in formula avem doar nr de spire, intensitatea electrica si lungimea bobinei , nu si tensiunea sau rezistenta conductorului, deci nu energie!).

Corect, acolo posteaza cine vrea si cine nu vrea, DAR ceea ce vedem daca mai si trecem prin filtrul mintii , ne putem da seama daca se poate sau nu sa fie real. Ideea nu era de a produce energie , ci pur si simplu sa utilizezi magneti permanenti intr-o anumita postura si aranjament si sa se invarta motorul ala, ce forta va avea, ce turatie are, putin important, ideea e sa se invarta si ATAT. Dar toti s-au aruncat la NU merge si gata. Si Coanda cand a inventat motorul cu reactie in 1910 cand tehnologia era mult mai precara decat in zilele noastre a avut parte de multi care au spus, "nu se poate sa functioneze".

Tehnic, este cineva care sa spuna, "uite, nu merge pentru ca:" explicatie tehnica. "deoarece, fiindca si din cauza motivului

Ideea de baza: ce se intampla cu 2 magneti care sunt apropiati pe aceeasi polaritate, se resping evident, asa ca nu ai nevoie de vreo forta mai mare sau mai mica, incetati cu perpetuum mobile ca deviem si nu facem decat sa fim "gica contra"
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#44 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 07:40 PM

Vezi postarearad_gaby, la Dec 10 2010, 07:25 PM, a spus:

Plusez la oferta de 10000$ (canadieni?) a lui dan_mitea cu inca 10000 pe care inca nu-i am (dar ii voi obtine din exploatarea conceptului si din santajarea marilor companii din domeniul energiei).

De obicei pariurile se fac pe bani, nu pe blana ursului din padure. Chiar asa de greu de abtinut de la discutii inutile

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 10 December 2010 - 07:41 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#45 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 10 December 2010 - 07:49 PM

Vezi postareazgr_44, la Dec 10 2010, 07:36 PM, a spus:

Tehnic, este cineva care sa spuna, "uite, nu merge pentru ca:" explicatie tehnica. "deoarece, fiindca si din cauza motivului


Citeaza

sir_vaska:
.....ca sa invarti magnetul este necesara o forta exterioara mai mare decat cea cu care acesta invarte rotorul!! Deci vom consuma energie mai multa decat daca am invarti direct "rotorul"!!!
...


Citeaza

fizica: Principiul al III-lea al mecanicii
Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează și el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune) de aceeași mărime și de aceeași direcție, dar de sens contrar. Acest principiu este cunoscut și sub numele de Principiul acțiunii și reacțiunii.

( http://ro.wikipedia....gile_lui_Newton )


La acea forta de actiune se mai adauga si fortele de frecare ....

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 10 December 2010 - 07:53 PM

0

#46 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 December 2010 - 07:55 PM

Daca forta magnetului este constanta, atunci, forta cu care este atras este egala cu forta cu care este respins si sistemul, indiferent de configuratia savanta, se opreste. Asa ceva nu merge si-mi pun gatul in joc.
Ceea ce am vazut in filmulet este cu totul alt ceva. Forta cu care este atras aste mai mare decat cea cu care este respins, datorita explicatiei lui Patrocle. Magnetul mic isi pierde din forta in campul celui mare. Probabil se orienteaza partticulele....ceva in genul acesta. Pe masura ce discul se roteste, particolele revin la pozitia initiala. Evident ca toate acestea se produc cu consum energetic si motorul se va opri si va genera mai putin decat s-a consumat initial.
0

#47 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 08:09 PM

Vezi postareadan_mitea, la Dec 10 2010, 07:55 PM, a spus:

Daca forta magnetului este constanta, atunci, forta cu care este atras este egala cu forta cu care este respins si sistemul, indiferent de configuratia savanta, se opreste. Asa ceva nu merge si-mi pun gatul in joc.
Ceea ce am vazut in filmulet este cu totul alt ceva. Forta cu care este atras aste mai mare decat cea cu care este respins, datorita explicatiei lui Patrocle. Magnetul mic isi pierde din forta in campul celui mare. Probabil se orienteaza partticulele....ceva in genul acesta. Pe masura ce discul se roteste, particolele revin la pozitia initiala. Evident ca toate acestea se produc cu consum energetic si motorul se va opri si va genera mai putin decat s-a consumat initial.

Si a spus cineva ca trebuie sau nu sa produca mai mult decat consuma ? Am spus si in titlu, NU este perpetuum mobile. Ideea e sa se utilizeze magneti in loc de curent, benzina si alte surse conventionale.
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#48 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 10 December 2010 - 08:22 PM

Nu se poate face astfel de comparatie. Dupa cum s-a explicat si mai sus magnetismul nu reprezinta energie. In schimb curentul este energie , benzina prin ardere (consum !) elibereaza energie, s.a.m.d
Daca totusi privim si magnetul ca un produs consumabil atunci intradevar realizam un motor cu o rotatie la cateva sute de ani!. Din cate stiu , inca nu s-a gasit metoda sa se consume dintr-o data, dar si asa ar aparea problema de altfel subliniata mai sus, cea a consumului de energie necesara fabricarii magnetilor care pe langa frecari si alte pierderi mai implica si salarii pt angajati!!!

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 10 December 2010 - 08:28 PM

0

#49 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 08:45 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la Dec 10 2010, 08:22 PM, a spus:

Nu se poate face astfel de comparatie. Dupa cum s-a explicat si mai sus magnetismul nu reprezinta energie. In schimb curentul este energie , benzina prin ardere (consum !) elibereaza energie, s.a.m.d
Daca totusi privim si magnetul ca un produs consumabil atunci intradevar realizam un motor cu o rotatie la cateva sute de ani!. Din cate stiu , inca nu s-a gasit metoda sa se consume dintr-o data, dar si asa ar aparea problema de altfel subliniata mai sus, cea a consumului de energie necesara fabricarii magnetilor care pe langa frecari si alte pierderi mai implica si salarii pt angajati!!!

Toate bune si frumoase, deocamdata pe mine m-au costat 120 de magneti fix 100 lei sunt destul de mici si sunt folositi pentru a experimenta, au fiecare 980gr forta. Discutia nu era cat costa angajatii si cata energie consum ca sa-i produc, ci pur si simplu sa-l facem sa mearga. REPET : NU va mai agatati de perpetuum mobile, de productii de costuri de consumuri, ci DOAR de functionalitate, adica sa se invarta, fie el si cu o tura pe minut. Hai sa plecam de la ideea ca un motor electric functioneaza tot pe baza de magnetism , nu ma intereseaza ca voi consuma energie electrica, ci doar pe ce baza se invarte. Utilizez electricitate pentru a creea campul magnetic. Daca il am gata creeat de magnet permanent, nu mai ramane decat sa vad cum il orientez ca sa-l fac sa se invarta.

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 10 December 2010 - 08:53 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#50 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2010 - 09:09 PM

Din pacate singura conspiratie mondiala este conspiratia imbecililor. Altfel peste orice chestie spectaculoasa si miraculoasa se intampla sa pici ori este o traznaie/sarlatanie ori este binecunoscuta si s-a nimerit sa deschizi si tu ochii si sa ai o revelatie. Cele mai multe sunt in domeniul medicinei (de amandoua felurile)

Singurul domeniu in care enunturile spectaculoase cu zero acoperire sunt acceptate ba chiar dorita (oricat de idioate sunt) este religia.

Din pacate acest motor fantastic (despre care nu stiu nimic si nici nu ma abosesc sa ma documentez) intra in prima categorie
0

#51 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 10 December 2010 - 09:38 PM

In astfel de capcane de regula cad oamenii care in genral au cunostinte insuficiente de fizica. La acest subiect s-a explicat destul de clar ca acel motor e un fel de scarpinatura pe dupa cap. Deocamdata cele mai eficiente motoare cu magneti permanenti sunt cele brushless. Deci investitia in acei magneti nu este chiar zadarnica, trebuie doar reorientata spre alt proiect.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 10 December 2010 - 09:42 PM

0

#52 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 10 December 2010 - 09:39 PM

Vezi postareazgr_44, la Dec 10 2010, 07:40 PM, a spus:

De obicei pariurile se fac pe bani, nu pe blana ursului din padure. Chiar asa de greu de abtinut de la discutii inutile


De acord. Dar si obiectul pariului trebuie sa fie diferit de blana ursului din padure. Ceea ce nu este cazul pana acum.
0

#53 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 10:06 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la Dec 10 2010, 09:38 PM, a spus:

In astfel de capcane de regula cad oamenii care in genral au cunostinte insuficiente de fizica. La acest subiect s-a explicat destul de clar ca acel motor e un fel de scarpinatura pe dupa cap. Deocamdata cele mai eficiente motoare cu magneti permanenti sunt cele brushless. Deci investitia in acei magneti nu este chiar zadarnica, trebuie doar reorientata spre alt proiect.

Mda, si daca tot facem pe desteptii, cu toate ca am rugat sa nu o facem, noi cei cu cunostinte asa de avansate de fizica, ne limitam la ceea ce altii au gandit la vremea respectiva. Ca si cum tot ce era de facut in domeniu a fost facut si orice ce apare ca si cum ar putea intr-un fel sau altul sa functioneze este direct catalogat o ineptie. Adica, daca nu se supune legilor fizice cunoscute pana acum, clar nu se poate. Din cate am citit pana acum, pe internet ce e drept, si lui Perendev la incercarea de brevetare i s-a spus ca " nu respecta legea conservarii energiei" si ce daca nu o respecta ??? TOTUL ESTE RELATIV , nimic nu e batut in cuie
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#54 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 10:12 PM

Tot un fel de motor magnetic BREVETAT

Pentru cei ce sunt contra. Ideea e ca FUNCTIONEAZA
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#55 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 10:15 PM

Tot un roman cu cunostinte "precare de fizica"
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#56 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 10 December 2010 - 10:18 PM

Citeaza

http://www.breveteonline.ro/brevet/9900213...c-08081149.html
Pentru cei ce sunt contra. Ideea e ca FUNCTIONEAZA


de unde sti ? :)

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 10 December 2010 - 10:19 PM

0

#57 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 10:28 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la Dec 10 2010, 10:18 PM, a spus:

de unde sti ? :D

de unde sti ca nu functioneaza ?
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#58 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 December 2010 - 10:30 PM

Vezi postareazgr_44, la Dec 10 2010, 10:15 PM, a spus:


...pe mosulica l-am cunoscut personal acum v-o 3-4 ani ,la pescuit in delta ,"deranjat' probabil de generatorul nostru cu benzina ,3 zile mi-a facut capul patrat cu generatorul lui magnetic, urma sa mearga in Elvetia sa-l breveteze, evident pe vremea aia credeam ca bate campii !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#59 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 10 December 2010 - 10:33 PM

Vezi postareazgr_44, la Dec 10 2010, 10:28 PM, a spus:

de unde sti ca nu functioneaza ?

din descrierea "academica" de pe site :D
Iar daca functiona si era breveat nu avea nimic de pierdut daca posta si o schema, aplicatie practica, filmulet , ..etc.
0

#60 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 10 December 2010 - 10:38 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la Dec 10 2010, 10:33 PM, a spus:

din descrierea "academica" de pe site :D
Iar daca functiona si era breveat nu avea nimic de pierdut daca posta si o schema, aplicatie practica, filmulet , ..etc.

Tocmai aia e ceea ce nu ai retinut, ESTE brevetat. Sau nu mai avem incredere nici in cei de la oficiul de inventii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif si de ce ar fi trebuit sa puna poze sau filmulete, parca cineva spunea ca pot fi trucate si cum sa posteze o schema , e ca si cum as da inventia de pomana

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 10 December 2010 - 10:44 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro