Modelism - RHC Forum: elicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

elicopter treaba de incepator

#1 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2004 - 01:09 PM

imi primul rand vreau sa-mi cer scuze ca postez pe langa atatea somitati intr-ale aeromodelismului..mi-am facut ceva curaj si iata ...

vreau sa realizez ceva in genul acestui chinook...pentru inceput el va semana mai mult cu o jucarie zburatoare decat cu un aeromodel..

m-am gandit ca intai sa fac carcasa (ori din polistiren, ori un schelet din ceva "sarma" mai groasa) si sa montez helicile si motoarele...bateriile vor fi "la sol " pentru inceput...

as avea nevoie de cateva sfaturi :D

io nu as vrea, decat in cel mai rau caz sa cumpar motoare de astea scumpe - am gasit aci la rhc la vreo 230.000 , si ma gandeam sa incep sa-l testez cu motorase de alea "ordinare" cum erau in jucariile rusesti odata ... (apropo' nu stiti de unde sa cumpar )...

la inceput o sa-l vreau doar sa-l ridic de la sol ... dupa, voi incerca sa mai pun doua motorase (stanga - dreapta) ..unii ar zice ca sunt modificari "nesimtite" la adresa originalului..

si dupa , daca totul merge bine, o radio comanda ..oricum el va fi testat in camera, si nu ma gandesc sa-l zbor pe afara..referitor la comanda, stiu pe cineva care a facut o telecomanda infrarosu la o masinuta dintr-o telecomanda de televizor..(dezavantajul ar fi raza mica de actiune)

multumesc anticipat..

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-2-1101208157.jpg

0

#2 Useril este offline   pahguletz 

  • ex. paguletz
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 638
  • Inregistrat: 14-February 03

Postat 23 November 2004 - 01:22 PM

salut!
eu nu sunt o somitate, in nici un domeniu, cu atat mai putzin in ale aeromodelismului :D
dar am invatzat ceva: ca nu e bine sa te joci de-a joaca. hadica, daca vrei sa faci aeromodelism, renuntza la idei gen motorase rusesti si altele ge genul asata surori gemene :D
vrei sa iti faci o jucarie doar asa, ca sa pierzi timpul? e ok! dar in acelasi interval de timp consumat poti face o treaba adevarata. din cate vad iti palce tie un model, in spetza chinock. inseamna ca ai ceva pasiune in tine si nu vrei ceva doar de amorul artei.
radiocomanda din telecomanda de TV? cum ziceam...daca vrei sa il vezi ca se zbate intre viatza de apoi si moarte in fatza ta prin sufragerie <_<
ca si prototip asa, doar pentru teste cum ziceai, nu cred ca iti da o imagine prea buna asupra modelului daca pui un alt motor decat cel pe care il vei folosi in stadiul final (daca vei ajunge acolo).
plus de toate astea, elicopterele sunt lucrudreaq, kiar daca sunt din astea mai "ne-clasice" (adica fara elice in coada, in limbaj comun), si care au doua rotoare mari sus.
mai studiaza, mai citeste ce vor scrie cei super avizati, caci sigur vor scrie aici, si apoi gandeste-te la ce vrei sa faci. sper sa nu iti reteze gatul unul din rotoare doar, si sa te mai vedem pe aici :lol:

cu stima,
păguletz

Aceasta postare a fost editata de pahguletz: 23 November 2004 - 01:23 PM

Ia mai zburati maaaaaai!!!
Laser frate!
0

#3 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 November 2004 - 01:32 PM

deci, eram sigur ca o sa-mi vreti jugulara .....bine ...

virusul io il am inoculat de mult, da acu cred ca-m intrat in faza terminala ca nu mai muncesc nimika la servici, si caut pe net toate "tampeniile" (a mai avut cineva simptomele astea ?)

atunci o sa intreb altel..motoarele de la rhc de aci sunt ok pentru ce imi trebe mie ..motoarele alea cele mai ieftine ..230.000 bucata ? nu de alta da sa le iau si sa nu se potriveasca cu nu stiu ce .. e nasol..

multam...

p.s. motoru care ma tenteaza de la rhc este Electric - Motor Permax 280 7,2v

Aceasta postare a fost editata de costobocus: 23 November 2004 - 01:41 PM

0

#4 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 23 November 2004 - 01:39 PM

nu vrea sa-ti ia nimeni jugulara :D
am vazut un mondial si un european de elicoptere clasice (cu rotor anticuplu) si e lucru' draku' cu ele.. <_<
ce te faci cu doua rotoare portante? (asta vroia sa sublinieze si pahguletz)
No brain, no headache.....
0

#5 Useril este offline   BASARAB 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 05-November 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 23 November 2004 - 02:12 PM

Folosirea a doua portante (Chinook) ridica probleme deosebite de sincronizare si control al turatiei. Eu iti propun sa incerci realizezi mai intai un elicopter conventional si dupa ce capeti experienta sa incerci acest Chinook.
0

#6 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 23 November 2004 - 02:39 PM

Salut
Ca sa continui ideea de mai sus: mai ales ca trebuie sa SINCRONIZEZI EXACT rotoarele. Am vazut asa ceva construit pe discovery si omul zicea clar: Eu nu as putea sa controlez asa ceva: De-aia am pus pe el un "computer" care cand ii zic dreapta modifica exact ce trebuie si cum trebuie ca sa se duca la dreapta. La alea cu un sinmgur motor mai merge dar la astea cu doua e super complicat sa-l zborri de unu sungur fara putin ajutor computerizat

Si eu vreau sa fac asa ceva, dar eu vreau sa incep cu ceva cu un singur motor

Mi se pare imens de greu sa faci asa ceva(chiar si un heli cu un singur rotor) de la 0:
Adica: tre sa stii exact ce greutate o sa aiba si sa stii daca motorul e destul de eficient. Nu puternic este cuvantul, eficient si puternic. Ca degeaba pui un motor nu stiu cat de puternic daca cantareste 1 kil si i trebuie baterii care au inca 2 kile. Intelegi? Apoi tre sa ii calculezi centrul de greutate si toate ansamblele sa fie asezate cum trebuie in elicopter ca sa ai un cg pozitionat corect sa nu stai sa compensezi mereu. De chestia asta iar nu poti sa-ti dai seama decat prin multe experimente/sau lucru cu programe sofisticate.
Dar cel mai naspa lucru: Cum naiba faci tu rotorul principal? (si daca ai vreo idee ca sa realizezi asa ceva in conditii semi-profesioniste sa zicem cu ambele tipuri de comenzi(cyclicu si colectivu) ZI-MI SI MIE te rog)
Firmele care fac asa ceva gata asamblate/kituri au multe teste in spate si le iese de fiecare data. Si eficienta maxima de care am auzit pana acum la elicopt electrice este de 10 minute de zbor:( ma indoiesc ca noi putem sa scoatem mai bine fara banc de teste si aparatura etc.
Eu ma gandeam asa: sa cumpar un semikit daca s-o gasi asa ceva de elicopt cu motor inclus si corp(infrastructura, sasiu..sper ca nu e folosit numa la masini :D ) si mecanismul de comanda al palelor(rotorul principal) Si apoi sa-i modofic partea de electronica, eventual sa-i pun un motor brushless ceva. Partea proasta e ca sunt extrem de scumpe toate si incerc sa fac eu cat mai multe..Dar la partea mecanica..si cel putin prima data nu ma bag...
In alta ordine de idei motorul ala de 230.000 lei nu cred e bun. De fapt depinde de marimea elicopterului, dar la elicopter nu te ajuta nimic(nu poti sa planezi ca la avioane acolo ca sa stai in aer freci motoru tata) si de asta trebuiesc motoare f bune de preferat fara perii(sau cu perii si angrenaje, etc) Ma refer la electrice.
Pt experimente si cu o elice cu pas fix poti sa te joci , eu nu am timp nici de asta dar sa ai grija la greutatea totala si la eficienta motorului. E critica treaba. Si sa ma anunti si pe mine pls ca sunt interesat
Altceva: cu motorase din jucarii m-am jucat eu cand eram mai mic si il alimentam saracu la 12V(el e de 1.5-3V) da tot n-am scos nimic de la el. Au frecari prea mari, au magneti prea slabi etcN-o sa poti sa ridici nimic cu alea :lol:
Telecomanda prin infrarosu poti sa faci ca papa mai putin current da tre sa stai cu ea spre elicopter. Mai ales la elicoptere mici am vazut chestia asta(la un heli de 2.7g(doua virgula sapte grame))

Uite fac o arhiva cu tot ce am strans eu de vreo 5 ani despre elicoptere si modul lor de functionare(pt asta cel mai bine te duci la www.howstuffworks, sectiunea travelling)
O pun pe www.cataphractar.go.ro
Spor la lucru si daca mai afli ceva anunta-ma si pe mine pls..eu acum o sa inceop sa lucrez la o telecomanda despeatpa ca nu vreau sa cada naibii elicoptu dupa ce-l fac :D

___Andrei

Stai asa ca are 30 MB <_<) O sa-ti dau niste linkuri
in primu rand www.howstuffworks.com - informatii de baza despre elicopt
http://www.helicopterpage.com/ - informatii mai detaliate si unele detalii importante(inclusiv despre elicopteru tau)
http://www.vision.ne...sc/elecmod2.htm - niste chestii practice(montaje etc)
http://www.wes-techn.../incredible.htm - link la doua site-uri cu cele mai mici heli
http://www.wes-techn...h/Customers.htm exemple de heli/avioane facute cu materiale de la wes-technik
uite un link foartte misto legat de motoare brushless facute din motoare de cdrom care chiar zboara(chiar la elicoptere
http://216.239.39.104/translate_c?hl=en&ie.../language_tools
este link tradus cu google d-aia arata asa

)

Aceasta postare a fost editata de wingless: 23 November 2004 - 03:06 PM

Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#7 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 November 2004 - 03:58 PM

grea problema ti-ai ales .mai ales pt inceput.
rotoarele nu numai ca trebuiesc sincronizate si se rotesc in sens contrar ca sa anuleze una cuplul celeilalte,dar au si platou ciclic separat deci nu neaparat fiecare rotor are aceeasi tractiune ca sa zic asa.

cat despre motorasele de chinezarii incearca sa uiti.

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 22 January 2007 - 06:15 AM

flying is my life...
0

#8 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 23 November 2004 - 05:13 PM

@Costobocus
scuze ca voi fi transant insa e mai bine sa jucam cu cartile pe fata. Antescriitorii mei au spus cate ceva leagat de subiect, dar eu vreau sa subliniez ca inainte de a te apuca de orice, studiaza bine de tot subiectul. E vorba de citit teorie, carti de aerodinamica, mecanica zborului, aeroelasticitate, tehnica pilotajului, etc. Apoi o iei fain-frumos spre domeniul elicopterelor. Si dupa ce esti doctor in ele, o dai spre birotoare. Dar dupa ce papi atata teorie vei vedea ca ce vrei tu e aproape imposibil din pacate. Insa ai sansa sa ramai in domeniu si sa te bucuri de zbor - ca nu degeaba se zice ca e cel mai frumos vis al omenirii. Altfel risti sa te desumflii imediat si sa depui armele fara sa ajungi sa gusti nici macar o secunda maretia lui.
Iar ideiile alea cu motoare din jucarii si telecomenzi cu IR..... lasa-le . Nu au nici o legatura cu modelismul...

Daca ai stii tu cati au venit pe aici cu idei similare. Nu stiau nimic de aviatie dar au citit ei pe net ca nu-stiu-ce si ei vor sa faca direct un aeromodel care sa zboare cu 2.5 Mach sau elicopter nu-stiu-io-ce-tip. Ei insa habar nu aveau de o polara a profilului, de cum se piloteaza un planor, sau ce inseamna o telecomanda! Nu vreau sa fiu rau, si nu vreau sa descurajez, dar... daca vrei sa ajungi sa zbori, sau sa iti vezi visul cu ochii ia-o incet, metodic, si consecvent. E pacat de domeniul asta extraordinar !

Asa ca:
- incepe cu o statie de telecomanda buna de tot
- apoi cu un planor sau slow flyer
- in timpul asta nasul in carte, ture de pista pe la biblioteci, acrobatie pe net.
- apoi simulator la greu.
- si la urma elicopterul. monorotor si apoi birotor, daca crezi ca o sa poti sau daca o sa mai vrei...

Big.

Aceasta postare a fost editata de Big: 23 November 2004 - 05:18 PM

FROGS CAN FLY!
0

#9 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 November 2004 - 05:33 PM

Big, la 23 Nov 2004, 17:13, a spus:

- incepe cu o statie de telecomanda buna de tot

singurul lucru la care ash avea ceva de obiectat:
nu trebe de la inceput statie de 600 de euro.
ca poate descoperi ca nu-ti place ,nu e de tine sau etc.
si plangi dupa banii dati.
daca vezi ca asta e menirea ta in viatza poti sa zbori si cu prima statie luat fo un an jumad.

in rest nimeni nu le zice mai bine ca BIG

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 23 November 2004 - 05:34 PM

flying is my life...
0

#10 Useril este offline   pahguletz 

  • ex. paguletz
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 638
  • Inregistrat: 14-February 03

Postat 23 November 2004 - 06:17 PM

yeah, BIG rulzzzzzzzzzzzzzz!!!
Ia mai zburati maaaaaai!!!
Laser frate!
0

#11 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 23 November 2004 - 07:07 PM

BigTheGreat!!! :D
0

#12 Useril este offline   eleronu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 27-June 04

Postat 23 November 2004 - 07:27 PM

Ma bag si eu din nou ca musca in cacaO!

Dupa parerea mea omul o sa reuseasca ! Tot dupa parerea mea elicopterele birotor (unul in fata celuilalt ) sunt mai simple decat cele clasice ! Daca ar fi vrut sa construiasca un elicopter birotor in genul elicopterelor Kamov ..atunci da .... huuuuuu nu o sa reusesti ...bla bla bla ..!

DUPA PAREREA MEA TREABA E SIMPLA ...cu o singura exceptie ...elicopterul va trebui ..ORI SA STEA LA PUNCT FIX ..ORI SA AIBA O MICA INAINTARE data DIN CONSTRUCTIE ! Depinde ce vrea omu ..

Controlul lui se va face prin variatia de turatie a celor 2 rotoare !

Ex : Daca unul se roteste o idee mai incet decat celalalt (in acest timp celalalt rotor isi mareste ..tot o idee turatia pentru a compensa pierderea de portanta a rotorului care incetinste) Cuplul celui care are turatie mai mare va invinge cuplul celui care are turatie mai mica si elicopterul se va roti ..stanga sau dreapta.

In cazul asta va fi ceva simplu cu ...sus-jos si stanga-dreapta asa cum vrea omu ..<_< Repet daca vrea ca Helicopteru sa stea la punct fix (mai greu ce e drept) se chinuie ..da de cateva ori cu el de pamant pana le nimereste si fixeaza motorasele in asa fel incat tractiunea sa fie pe verticala. Daca vrea sa aiba o anumita ianintare....le inclina 1 grad 2 spre inainte ...

Daca ar fi sa dau un sfat .....BAGA MARE ! si ai grija numai ca motoarele care le cumperi sa poata functiona in amble sensuri !

Ca sa fiu de acord cu colegi de forum .... si daca nu esti in tema cu alea aviatiei/aeromodelismului baga DOCUMENTATIE LA GREU ! asta ..ca sa intelegi fenomenu ..

Dragi colegi de forum ..daca v-am enervat .... nu ma bagati in seama :D
COPIL CRETIN- PIERDUT BORCAN ZACUSCA !
0

#13 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 November 2004 - 07:42 PM

mai eleroane
cum draq sa controleze el turatia celor doo motoare cand el vrea sa puna chinezarii....
daca-i spunem ca un variator de turatie pt motor costa mai mult ca motoru o sa uite de aeromodelism

si nu uita ca sa variezi turatia unui motor trebuie un sistem ca sa comanzi turatia.(nu ala de mai sus ala e pe model;ala de-l tzii in mana)

Citeaza

Daca vrea sa aiba o anumita ianintare....le inclina 1 grad 2 spre inainte ...


cum le inclina??????? cu deshtu? in zbor sau la sol?

tine minte ca bateriile de zbor sunt pe sol!!!
flying is my life...
0

#14 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 23 November 2004 - 07:45 PM

Treaba cu statia este cam asa cum zice silviu, insa pt elicopter e musai sa ai statie bunicica. Nu iti vine sa risti cu statii facute in bucatarie...

Deci am doar 3 adepti? Silviu, Paguletz si mr Space! ! Hai neamule ca imi place cand ma lauda oamenii! Nu am mai fost laudat de muuult de tot :-)

Big.

Aceasta postare a fost editata de Big: 23 November 2004 - 07:50 PM

FROGS CAN FLY!
0

#15 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 23 November 2004 - 07:55 PM

daca tot e sa dam cu gura...:
- fiecare rotor trebuie sa aiba disc de variatie ciclica. Cu tot cu pas general (sau colectiv i se mai zice). Apoi mai are nevoie omul de macar un giro. Plus de un pic programat sa mixeze toate cele 6 comenzi rezultate, ca sa le aiba cat mai logic la emitator. daca nu are pic, e buna si o statie desteapta care sa aiba un mixer liber si destul de destept.
Varianta cu accu jos si modelul sa zboare la punct fix mi se pare o prostie. pai cel mai greu e sa-l tii la puinct fix! Si fara comenzi profi, plus giro, plus mixer, plus mana de pilot invatat sa zboare elicopter... nici o sansa!

Big.
FROGS CAN FLY!
0

#16 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 23 November 2004 - 08:29 PM

Neaprat sa faci telecomanda cu infrarosu. Stie un tip emiliare si poate te ajuta si eleronu.

Aceasta postare a fost editata de ZOD: 23 November 2004 - 08:34 PM

DT
0

#17 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 23 November 2004 - 08:32 PM

candva am vrut sa fac si eu niste aparate de zbor cu decolare si aterizare pe verticala cu elici de avion cu pas f mic, pe care nule-am facut.
Si eu ma bazam pe faptul ca il controlez din turatia motoarelor, da de cand ma joc cu aeromodelul asta eftin vad ca ele asa greu rectioneaza ca numai control pt elicopter nu se poate face

poate poate (sa nu descurajez) o jucarie de aia ieftina (cum vedeti pe a supermarketuri) cu decolare si aterizare verticala fara nici un control serios ar putea omul sa faca dar tot motoare serioase de modelism (nu chinezarii) si nu cred ca ar iesi ceva super fain.
Sheful meu a luat o dracovenie de asta la 20£ cica zboara :D sa fim seriosi ca de abia se ridica de la sol si merge pe unde abte curentul in camera. ma indoiesc ca costobocul vrea sa faca asa ceva (uite ca nu am poza la bazdaganie sa o pun)

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 23 November 2004 - 08:34 PM

0

#18 Useril este offline   ISIDOR 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 04-January 04

Postat 23 November 2004 - 08:59 PM

Costobocus,

-eu scriu rar pe acest forum, si desi m-am inregistrat tirziu il vizitez destul de des chiar de cind a aparut si am vazut ca de lucrul facut 'dupa ureche' multi au renuntat repede si li s-a stins pasiunea; cel care a avut idea de a renaste jocurile olimpice spunea ca "sportul dezvolta virtuti tehnice si morale" iar modelismul ca sport sau hobby implica cunostinte tehnice temeinice - asta daca vrei ca satisfactia sa fie cit mai mare, asa incit sfaturile lui Big sunt de urmat (totusi nu trebuie sa obtii un doctotrat! a exagerat nitel dar nu ca sa te sperie ci ca sa sublinieze idee de mai sus);

-inainte sa te apuci de construit, ar fi bine sa te uiti pe pagina firmei hirobo - companie japoneza serioasa intr-ale heli r/c (eu nu sunt un fan al lor dar trebuie sa recunosc ca fac lucruri bune), ei produc de ceva timp modelul la scala si care are performante de zbor bune (cineva spunea ca nu exista, ba exista acest model r/c): http://model2.hirobo...lish/index.html

-heli r/c e un hobby scump dar exista produse si preturi pentru toate buzunarele, sfat: invata sa pilotezi folosind un simulator mai serios si dupa aceea cumpara cea mai buna statie cu 6-8 canale pe care ti-o poti permite si un chit de heli pe care ti-l poti permite - eu ma uit cu incintare la heli electrice cu rotor de pina la 500 - 800 mm diametru care au ajuns la performante 3D similare cu cele din clasa 40-60 pentru aproximativ 10 min/acumulator incarcat

Aceasta postare a fost editata de ISIDOR: 23 November 2004 - 09:02 PM

0

#19 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 23 November 2004 - 09:29 PM

Deci cand ti-ai facut o idee cam cat de complicata e treaba, ne zici cam ce vrei sa faca heliul tau(in principal, cate directii de zbor sa aiba) si mai voprbim
Ca asa vorba lui MrSpace, ceva care sa plece pe verticala (adica cu elice cu pas fix, fara colectiv si cyclic) nu e prea greu de facut...desi si aici eu tot zic ca fara teste multe n-o sa gasesti usor combinatia motor/baterii/elice/greutate potrivita...

Spor la lucru si nu te lasa descurajat!(dar de citit tot nu scapi :D) )

___Andrei
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#20 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 24 November 2004 - 09:06 AM

:)
Incerca ceva:
Cumpara 1 FARFURIE zburatoare chinezeasca!
Adapteaz-o la motor normal (marime normala) + accu+ pack+... sa vezi greutate
Fa-i un profil similar cu polistirenul haripioarelor.
Daca o faci sa zboare mergi mai departe! Daca nu las-o balta! :D
NU SE MERITA SA BAGI BANII IN CEVA CARE NU STII CE FINALITATE VA AVEA! ALTFEL AJUNGI REPEDE LA RUBRICA DE VINZARI!

Aceasta postare a fost editata de Picatot: 24 November 2004 - 09:09 AM

Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#21 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 November 2004 - 09:43 AM

IN PRIMUL RAND ..VA MULTUMESC LA TOTI...

Sunt constient ca nu o sa fie usor...dar 1 ora pe zi pot sa-mi aloc pentru teorie si practica(nu e foarte mult, dar recuperez io)..

pentru Pitts : pai jugulara sa nu mi-o atinga elicile, cum ma tachina Pahquletz..

pt wingless...: discutia trebe s-o aprofundam, dar despre centru de greutate, helice si alte astea ma gandeam sa rog un coleg la munca sa faca niste modele in CATIA sau ANSYS (stiu ca modelistii o sa sara iar pe mine, ca tre sa faci tu totu' nu sa dai la altu sa faca, dar eu nu sunt de parerea asta, adica nu vad de ce trebe sa reinventam roata, plus ca salvam foarte mult din timp..)
multumesc foarte mult (mai stiam si io cateva link-uri :D, dar daca poti sa faci vreo 4 arhive si sa le trimiti pe costobocu@yahoo.com , apreciez foarte foarte mult ...

pt silviu 66: exact asta m-a atras la acest model, desi Kamov-ul era initial pe lista mea, mi s-a parut mult mai complicat...

Pt domnu BIG : ce sa spun, decat ca sunteti Big, intr-adevar ; DAR...nu cred ca fac partea din categoria aia de ... care vin pe forum cu idei si dupa isi iau zborul... ( o mica paranteza aci, citesc despre zbor de cand eram mic -nu aeroelasticitate sau alte alea- ma uit la discovery de cand e, discovery science e digerat la greu si atunci m-a lovit- pot englezoii si americanii aia obositi, si io nu ? :) - am o parere proasta despre ei (ei nu i-au avut pe Vuia,Vlaicu,Coanda,Oberth ...sa nu intelegeti ca ma compar cu ei, dar cred ca ei ne dau aripi ..sa nu-l uit pe DORU DAVIDOVICI )
cu pasii tai nu sunt de acord, si-au dat seama si altii de aici..eu vad inceputu ca o bucla ( teorie-experiment, teorie-experiment..) pana cand chestia va ZBURA..de acolo se schimba lucrurile..

pt eleronu :: multumesc de incurajari, imi trebuie :)

iar pt silviu66: am auzit de variator de turatie si stiu ca e mai scump ca un motor :D
cat cu inclinatu' ai perfecta dreptate, de aia io ma gandisem sa mai pun 2 motorase mici de inaintare si directie

pt ZOD: multumiri acestui distins aerohoolic, deci sa inteleg ca se poate ...oricum ultimul montaj l-am facut pe la 12 ani, o sirena pt bicileta (mai merge si-acuma, bicileta n-o mai am)

pt MRSPACE : te-ai prins asta vreau ..ceva in genul unei chinezarii (nu sariti, va rog) pentru a-mi insusi partea de experiment pe bani putini, pentru inceput, si de facut ceva "tunning" la el, zic eu ca o sa-mi vina mai usor..vreau te rog muuuuuuult poza de la bazdagania lu sefu tau..as vrea chiar sa-vad cum e (cat de prost e ) ceva pt indoor...deocamdata eu zic ca pot sa ma apuc pt inceput (teorie si experiment, "parerea mea")

pt ISIDOR mersi ..dar parerea mea e ca jocurile olimpice au stricat ...sportivii nu mai faceau sport pentru ei, ci pentru a castiga , vedem azi cum toti se dopeaza si alte alea, si omu "prost" sta la tembelizor si se ingrasha :D oricum pasiunea nu moare niciodata..practica ne omoara.si de asta am si pus acest post

sper ca nu am uitat pe nimeni , multumesc de sfaturi, si totusi pe langa teorie, o sa incep cu ceva experiment (dar NU de 600 de Euro)
o sa mai am niste intrebari si o sa va mai deranjez putin ..sar'mana
0

#22 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 November 2004 - 09:49 AM

pt picatot: fac turu magazinelor .si nu am gasit : mai fac un tur, metro, carrefour..sper sa gasesc, daca nu poate reusesc sa cumpar de afara...
0

#23 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 24 November 2004 - 10:14 AM

farfuria aia zburatoare de zice picatot o gasesti in cora sigur,si avea si la carrefour
flying is my life...
0

#24 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 24 November 2004 - 12:41 PM

salut costobocule http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
uite am gasit exact ce a luat sheful meu dar cred ca sursa a fost alta.. mai ieftina
http://www.inest.co.....asp?typeid=401
0

#25 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 24 November 2004 - 12:51 PM

Preturile in Ro variaza intre 1 mil si 1,8 mil depinde de bafta si adaos!
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#26 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 November 2004 - 01:03 PM

ok .. multumesc.. in cora e un ozn la 0.9 mil ma duc sa il vad deaproape, si daca nu se merita, adica daca e prea chinezarie nu o iau, si imi iau motoare, rotoare si alte alea...

am inteles ca la magazinul rhc sunt si alte motoare, pe langa cele puse pe site ? si am inteles ca sunt si elici tripale si alte treburi, care iar nu sunt pe site ?
0

#27 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 24 November 2004 - 02:28 PM

Pai daca te duci la adresele alea de siteuri si iei tot de pe-acolo o sa ai cam ce am si eu http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
Nu am auzit de programele alea. Sunt de modelare 3d in general sau special pt heli? Sa ne tii la curent. Bafta


___Andrei

Aceasta postare a fost editata de wingless: 24 November 2004 - 02:54 PM

Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#28 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 November 2004 - 02:53 PM

astea sunt cele mai tari soft-uri de proiectat avioane, helicoptere, si chiar navutze spatiale (am vazut ca multi patricipanti x-prize le multumeau pentru licenta -sponsorizari ) .. o licenta costa jdemii de parai ... noroc ca sunt piratate..bagi date incepand de la structura materialului , urmeaza mecanismele, pui motoarele si faci simulari la greu .. mai multe pot sa-ti spuna inginerii de pe forum, ca io le-am vazut doar asa ..cum ma uit la film http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif ..erau ca un 3dStudio muuuult mai complicat (3dstudio e doar de animatii 3d)

Aceasta postare a fost editata de costobocus: 24 November 2004 - 02:57 PM

0

#29 Useril este offline   thatsme 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 14-January 04
  • Gender:Male
  • Location:Targu Lapus, Maramures
  • Interests:Automodele

Postat 24 November 2004 - 04:01 PM

Citeaza

..bagi date incepand de la structura materialului , urmeaza mecanismele, pui motoarele si faci simulari la greu ..
... ma gandeam sa rog un coleg la munca sa faca niste modele in CATIA sau ANSYS  ...


Ce usor vorbesti la adresa acestor programe .... te asteapta zile grele! Sa nu crezi ca vreau sa te descurajez... dar i-ti recomand sa-l construiesti de baza unor schite si masuratori practice, decat sa pierzi prea multa vreme in proiectare si simulare! :)
Tare bun prieten trebuie sa-ti fie ala care accepta ... BAFTA! :)

Aceasta postare a fost editata de thatsme: 24 November 2004 - 04:02 PM

HPI RS4 Nitro 3.0 CC
HPI Sprint 2 Flux
TD DESC410R
HPI Savage X Nitro 4.6
HPI E-Firestorm
Hot Bodies HPI TC-FD Drift 
0

#30 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 24 November 2004 - 04:15 PM

La elicoptere nu ma pricep dar am vb cu cineva din Constanta care si-a cumparat din State elicopter cu totul, tot ce-i trebuie, ca sa se joace, mi-a zis ca e durere ca daca bate vantul putin se duce naibii si e si foarte greu de pilotat.
Stai cu ochii pe wingless sa-l urmaresti, stiu ca el incepe cu radiocomanda dar are in gand un elicopter.
Eu inca ma chinui sa sculptez o aripa din polistiren asa ca nu ma intreba daca hobby-ul asta e pentru puturoshi sau nu....
...si ca sa fiu in ton: BIG e cel mai tareeee!!! :) :) :)
Boardgame is the future!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro