Modelism - RHC Forum: elicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

elicopter treaba de incepator

#61 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 27 November 2004 - 10:52 AM

M-am uitat la poza aia de OZN de jucarie de pe internet, pare a avea o elice mare si cred ca da aerul prin niste duze spre sol... oare cum face sa nu se roteasca? Stabilizare? Hummm? Pare ceva pe perna de aer?
Boardgame is the future!
0

#62 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 27 November 2004 - 10:42 PM

Ozn-ul de care vorbesti, in caz ca e ala pus de mine meu are o problema mare la capitorul stabilitate,
Pentru ca pseudo fuselajul sa nu se roteasca odata cu elicea vei observa ca acesta are profilul unei elici mai mari, Cand curentul de aer trece de sus in jos prin acest fuselaj va aparea un moment de rotire ce va compensa momentul elicii.
Evident ca de abia merge sistemul asta dar.. ..
0

#63 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 November 2004 - 10:10 AM

ok ..am inteles ca nu am inteles chiar foarte bine pritzipiile acestui elicopter ..un motiv in plus sa mai studiez..

am inteles si mingea la fileu pe care mi-a ridicat-o valterasu ...sincer, sunt de parerea voastra ca una e sa faci ceva profi, si alta o sarma ..
de placut mi-ar placea ( "calule , mananci ovaz ?") dar poate sunt "tampit" si nu o sa-mi iasa nimic dupa jdemii de experimente ...
dar daca o sa-mi mearga relativ bine, primu pas, urmeaza botezul campului..daca o sa fiu bun..

partea buna este ca am primit o donatie de 2 motorase, seria 200+ de la soare_geo, caruia ii transmit si aci mii de multumiri...si ma apuc de munca..
0

#64 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2004 - 10:34 AM

Costoboace,

Nicidecum nu tre sa renunti! Nu tre neaparat ca ceea ce faci sa fie "profi". De multe ori, intreprinderile la care purcedem, sunt doar de dragul de a astampara piticii de pe cleieri si se stie ca astora nu le poti rezista si nici nu e bine sa li te opui!

Asa ca GO AHEAD!

Dupa ce te joci cu alea doua 200 (280?) si nu abandonezi, iti dau io cacadou doua 400 7,2V.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#65 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 29 November 2004 - 10:36 AM

Valteras, la 29 Nov 2004, 11:34, a spus:

...iti dau io cacadou doua 400 7,2V.

Alea Rondo, cu incarcator rapid Graupner(cu LCD) si trei randuri de packuri pe care mi le faci si mie cadou de trei ani?

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 29 November 2004 - 10:43 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#66 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 29 November 2004 - 10:39 AM

nope
regulatoarele mi le da mie!!
tzie doar motoarele :D
flying is my life...
0

#67 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2004 - 11:57 AM

Costobocus, ca sa te incurajez si eu sa continui, iti pun linkul asta:
http://www.webx.dk/rc/4heli/index.htm

Chiar daca acum nu vrei (poti) sa cheltuiesti bani (destui) pentru o statie cu 4 canale si un microreceptor special pentru slowflyere, acumulator, plus 4 controlere de turatie care si astea trebuie sa fie foarte usoare, poti sa-l faci comandat si alimentat prin 3 fire si bineinteles o electronica adecvata.

Probabil ca nu va merge cu doar 2 motoare (ca la Chinook) caci vei avea dificultati cu manevratul stinga dreapta cind esti in "hover". As pune pariu ca rotoarele la Ch47 se orienteaza si spre stinga si spre dreapta (nu le-am pilotat decit in "Operation Flaspoint" :D ). In plus nu vei avea forta de sustentatie de ajuns. Cum fiecare motor are o forta de sustentatie destul de mica vei avea o rezerva redusa pentru "scheletul de sirme", electronica, si altele.

Povestea lui Valterasu e foarte frumoasa si totodata foarte adevarata. Probabil ca multi am trecut prin ceva asemanator (eu personal da). Concluzia este urmatoarea:
dupa ce o sa te distrezi (si lamuresti) cu motorasele si "sirmele", daca pasiunea nu se va stinge (si sint convins ca nu), incepi sa aduni ban pe ban si cumpara-ti un kit cu un elicopter. E si mai ieftin decit unul gata montat si o sa-ti ofere si placerea de a-l monta chiar tu.
Succes!


0

#68 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 November 2004 - 12:48 PM

mutumiri ... fratzilor ..stiu ca vine craciunu ..cred ca sunteti prinsi in febrra asta ..va multumesc...in primu rand pentru sfaturi ...cat despre restu , sa vedem "ce pot face doua maini dibace " ..si o bucata de creier, as adauga...
0

#69 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 30 November 2004 - 11:30 AM

Am vazut OZN-ul ala de jucarie (costa 1 milion lei). L-am vazut prin cutie si o sa-l descriu in consecinta. Cupola ca sa zic asa este din polistiren si e ca o elice cu vreo 6 pale indoite in jos de seamana cu un castron de ciorba. Palele sunt ca de elice, adica sculpate ca ...niste pale de elice, cu pas, profil...nu am vocabular pentru asa ceva. Sub cupola asta, dedesubt, este o elice pe post de podeaua navei spatiale. Asta se vedea a fi de plastic. Era antrenata de un motorash prins in varful cupolei. Aici se vedea si o mufa ca pentru a baga un alimentator. Acum, prima impresie mi-a dat-o ca ar fi alimentat din afara, cu fire, nu am vazut loc pentru baterii sau altceva asemanator. Pe cutie era desenata o radiocomanda din aia cu tragagi dar nu scria absolut nimic, daca e radiocomanda sau telecomanda, cu fire. Naiba sa-i ia! Nu am stat mult sa-l vad ca eram pe fuga si, oricum, a venit USAF si a ingradit zona zicand ca e un balon meteorologic... :)
Boardgame is the future!
0

#70 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 30 November 2004 - 11:49 AM

cred ca e asta ..se cheama UFO RC AC Sonic Fly ... in bucuresti e doar in cora...

io am ascultat de astia batrani, care au spus ca nu prea se merita ...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-2-1101808171.jpg

0

#71 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 30 November 2004 - 12:29 PM

Da, exact asta e. Eu l-am vazut la sellgross. Si e radiocomandat? Oare care e principiul de functionare? Cum de nu se invarte de la cuplu, ce-l stabilizeaza?
Boardgame is the future!
0

#72 Useril este offline   Marian 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 01-June 02

Postat 30 November 2004 - 02:26 PM

Exista niste elicopterase electrice cu diametrul rotorului 500 mm, produse prin China, Taiwan, sau Hong Kong la pret extrem de atractiv. In 200 de dolari se ofera tot, elicopter, motoare, gyro, servomecanisme, statie cu 6 canale, accu. Li-Ion, tot, RTF. Modelul 3D capabil, zbor pe spate, zice reclama.
O problema ar fi ca oferta este pe ebay. vezi link-ul de mai jos

heli

(Daca nu merge accesati www.ebay.com si la search scrieti "helicopter" si o sa apara vreo 20 de oferte pentru genul asta de elicoptere. )

Problema cu ebay-ul pare rezolvabila. Unii accepta plata prin Western Union, cash, si declara ca "ship worldwide"

Ce ziceti ? Merita incercat ? Ma gindesc si la elicopter (daca merita) si la riscurile legate de forma asta de cumparare.

Si apropo, are cineva cit ar fi de platit vama.
0

#73 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 30 November 2004 - 03:14 PM

Vama in general este 19% pt electronice (pt elicopterashul acela sigur nu stiu)
Dar daca ti-l trimit printr-o agentie gen FedEx sau EuroLine nu mai platesti vama, platesti la respectivii altceva poate (iar nu stiu cat)

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 30 November 2004 - 03:15 PM

0

#74 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 02 December 2004 - 12:35 AM

Asta ar fi cel mai rezonabil heli ptr costobocus:
http://pixelito.reference.be/pic_30.jpg
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#75 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 December 2004 - 10:42 AM

OPEREATIUNEA MONSTRU SE INTOARCE !!

am reusit sa fac rost de cele doua motorase, sunt destul de bune din cate imi dau seama, le-am probat cu 4 baterii de 1,25 si mergeau ok... au o putere buna, zic io, am pus un capac de pix putin oblic pe el, si aproape ca imi sarea motorul din mana ..fostul proprietar,sorin, a zis ca le-a bagat si pe 12 v si nu au avut nimic...

apropo, stiti ce vreau sa pun dupa ce o sa-mi mearga ? am vazut in firmele de afara ca pun radiatoare pe ele, si pot sa iau de la un procesor vechi...

urmeaza sa iau elicile, si sa le pun intr-un cadru de polistiren si sa fac testu..
am inteles ca trebuie sa-mi cumpar niste potetiometre ? cum se numesc exact si de unde le cumpar ?

anexez cateva poze de la motoras !!

p.s. misto elicopteru lu picatot

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-2-1101976947.jpg

0

#76 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 December 2004 - 11:00 AM

a doua poza !!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-2-1101978034.jpg

0

#77 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 02 December 2004 - 11:40 AM

Eu am testat cu un motoras luat de la o masina de jucarie radiocomandata si cand i-am lipit o elice de plastic (de la un model cu motor de cauciuc) si-a dat duhul, cat de iute era la mers in gol pe atat de anemic cand a dat de elice. Nici macar nu l-a clintit din loc pe avion. Sper ca ale tale sa fie mai puternice. Pana nu pui elice la ele nu o sa-ti dai seama.
Uite cu ce am experimentat, chestia neagra de sub el e de plastic, nu face parte din motor.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-2-1101980433.jpg

Boardgame is the future!
0

#78 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 02 December 2004 - 01:26 PM

sunt speed 300 sau 400?
daca nu scrie pe ele intreaba-l pala de tzi le-a dat
flying is my life...
0

#79 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 06 December 2004 - 12:36 PM

Motorasele alea de la jucarii sigur nu merg am incercat eu acum vreo 3-4 ani..le-am dus si la 12V rebobinate etc..e chestia ca magnetii sunt prea slabui suprafata tolelor mica si frecari perii colector mari rau

In schimb astea de aero zic eu ca mai ai sanse cu ele http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#80 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 December 2004 - 01:20 PM

la fata, motorasele seamana cu 280 foarte bine.. le-am probat la silviu cu 7v , tineam motoru in mana, si cu o elice GWS EP_5043 si aproape ca decola ...acu nu stiu ce inseamna aproape..dar am facut comanda la elici, intr-o saptamana o sa am primele rezultate...

daca nu merg cu elicile alea, o sa-mi fac io niste elici, dupa modelul foarte simplu de la quadrocopteru pe care l-am gasit la un link prin posturile astea..ar trebui sa gasesc o marime/greutate optima prin ceva incercari...

oricum io sunt optimist, chiar daca unii de pe aci ar vrea sa ma bage intr-un insectar (as vrea macar sa-i vad cum mor incercand http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
0

#81 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 06 December 2004 - 01:33 PM

Ce face omul cu mina lui ...... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif
Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#82 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 06 December 2004 - 02:30 PM

OOOO, traieste Leo frati tzarani!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#83 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 06 December 2004 - 03:11 PM

costobocus, la 6 Dec 2004, 13:20, a spus:

le-am probat la silviu cu 7v , tineam motoru in mana, si cu o elice GWS EP_5043 si aproape ca decola ...

modificare :
le-am probat la 8,4 v si la 9,6 v adika la 7 si 8 celule/1050 mah
flying is my life...
0

#84 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 December 2004 - 10:13 AM

PSEUDOELICOPTERUL SE INTOARCE !

Din imaginea atasata, se poate observa o caricatura care a servit la testarea modelului de zbor (ce misto suna ) ..

Deci, se scobeste polistirenu asta obosit, se baga motoru, se baga la o baterie de 9V si .. sa vedeti ce se intampla ...

S-A RIDICAT ! Pentru o juma de secunda, cand datorita anticuplului si instabilitatii, ansamblul de zbor a venit in bot (adica in elice )...

Io as cam estima de pe acum, ca instabilitatea o sa fie a draq ... ma gandesc sa-l fac mai aplatizat (pe elicopter ) ca sa aiba centrul de greutate mai jos ...

Inca nu m-am hotarat daca sa fac scheletul din polistiren sau la traforaj din placaj de asta usor, sau din stingghii de carbon ..voi ce ziceti ?

Orice sugestii inainte de constructie scheletului sunt binevenite !!

Concluzia pentru aceasta etapa .."De zburat, Zboara !"
... rectific "de ridicat, se ridica !"

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-2-1103011985.jpg

Aceasta postare a fost editata de costobocus: 14 December 2004 - 11:48 AM

0

#85 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 14 December 2004 - 11:41 AM

Nu zboara!
Se ridica! si atit!
Pina la zbor mai ai! :D
Spor la mesterit
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#86 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 December 2004 - 01:31 AM

Din stinghii de carbon sa murim cu totii de invidie.
Uite si niste idei. http://www.geocities...o/mfm/model.htm Unele din 1800. Stiati ca printre cele mai vechi modele zburatoare au fost elicopterele ? Cel din 1878 ar avea ceva ce-ti trebuie tie sa-ti reduca anticuplul.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 16 December 2004 - 02:43 AM

0

#87 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 23 December 2004 - 09:01 AM

@Raid13:
Pina la urma te dai tu pe brazda si devii dea nostru! ;)
Si pot sa-ti spun din proprie experienta ca odata PRINS MICROBU ..... :( => :angry: => :(
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#88 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 December 2004 - 09:03 AM

Picatot, la 23 Dec 2004, 09:01, a spus:

..... :( =>  :angry: => ;)

sa traduc eu ce inseamna asta:

AI INCURCAT-O!
flying is my life...
0

#89 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

  Postat 23 December 2004 - 02:40 PM

Ha-ha, ca tot nu am mai prins peste de cativa ani, stiti din ce o sa-mi fac tija de fibra de carbon ultra-super-usoara? Din segmentul ala subtire de la capatul unditei - undita din magazin desigur, nu aia din stuf...na!
Boardgame is the future!
0

#90 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2004 - 04:42 PM

daca tot ne punem poalele in cap si bietu Valterashu isi dovedeste ineficienta aici, de ce nu pui 2 motoare care se invart in sens invers? Asa scapi de elicea anticuplu, cresti greutatea pe care o poti ridica. Dezavatajele (folosind common sense-tot Valterasu va lamireste ce e alea) ar fi: necesarul unei baterii mai destepte, mai mari eventual si totusi lipsa unor sisteme care sa faca gogoasa manevrabila de-adevaratelea. In rest, sa ma scuzati, bateti campii cu gratie, in loc sa cumparati un elicopter care chiar ar zbura ! Sau voi aveti Dacia si nu stiti cum sa va faceti un ventilator frumos pentru la vara?
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro