Modelism - RHC Forum: piese navo ... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

piese navo ... teste lucru ...

#61 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 19 October 2010 - 07:28 PM

Vezi postareakatran, la Oct 19 2010, 07:25 PM, a spus:

Uite ce mi-a iesit ... ce zici ?


in desen tehnic se evita cotarea in varianta pe care ai prezenta-o, in zona in care prezinti cota dupa cota, prin insumare...daca acolo aduni si tolerantele la cote piesa la final nu mai are toleranta de 2 sutimi, ci sa fie mai mare mergand chiar spre zecimi.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#62 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 19 October 2010 - 07:29 PM

Vezi postareaOldMann, la Oct 19 2010, 08:23 PM, a spus:

daca axul motorului are 3,2mm si piesa are 6,5 mm la exterior, nu inteleg unde mai incape cupla care face legatura intre ax motor si ax port elice? doar daca are sub 1mm grosime...



Piesa are 13mm la exterior ... peretele are 1.5mm , gaura din coada ( partea cu flansa ) are 10mm , iar gaura din varf ( partea tesita ) are 7mm ...
Gaura aia de 7 tre'sa fie perfecta ... n-am alezor , asa ca am dat-o de 6.8 ...

Flansa are diametrul de 30mm si grosimea de 3mm . Inaltimea totala are 45 sau 47mm , nu mai stiu exact . Fereastra aia frezata are 27mm lungime
si cam 7-8mm latime .

Multumit ?
0

#63 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 19 October 2010 - 07:33 PM

acum am inteles, in desenul cu cotarea unde ai vederea din fata nu-ti apare figurata flansa...apoi in celelalte desene apare.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#64 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 19 October 2010 - 07:34 PM

Vezi postareaOldMann, la Oct 19 2010, 08:28 PM, a spus:

in desen tehnic se evita cotarea in varianta pe care ai prezenta-o, in zona in care prezinti cota dupa cota, prin insumare...daca acolo aduni si tolerantele la cote piesa la final nu mai are toleranta de 2 sutimi, ci sa fie mai mare mergand chiar spre zecimi.



Ala nu e desen tehnic ... e o modelare 3D in Rhino . Programul asta ma lasa sa fac modelare primara cu o toleranta de 0.02mm ( e un plugin
special dezvoltat , l-am furat si eu de pe net ... ). Eu am nevoie de vectori ca sa fac toolpath-ul in Artcam . Am testat , iese in tolerantele
masinii ( adica in precizia suruburilor de fapt ... ) . Sper ca e suficient pentru ce nevoi sunt in modelism ... Daca nu , e clar ... ma intorc la
construitul de masini ... pentru mine e mai simplu ...

Stima .
0

#65 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 19 October 2010 - 07:37 PM

e OK...
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#66 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 19 October 2010 - 08:17 PM

OldMan , am stat nitel si m-am gandit ... s-ar putea ca tu , cel putin in teorie , sa ai dreptate in legatura cu cotarea ... Vezi tu , eu habar n-am
de Autocad , nu l-am folosit niciodata . Eu ma pricep la modelare ( 3D studio max , Rhino ) . Programele astea nu fac proiectare mecanica , ci
modelare organica ( curbe , vertex-uri ) . Ies modele frumoase de privit , dar nu pot fi executate ... Rhino are un subprogram care emuleaza
ceva ( gen Catia , SolidWorks , NX ) , la o precizie rezonabila ( 0.02-0.04mm ). Eu asta folosesc ... Ce inseamna asta ? Pot sa fac proiectare
la un nivel mediu , fara calcule de masa , torsiune , incarcari , iar din modelul 3D pot sa extrag vectorul ( sectiunea ) care ma intereseaza ...
In baza acestui vector , eu fac toolpath-ul . Acum , vizavi de precizie ... ce pot sa spun este ca limita o reprezinta clasa de precizie a suruburilor
conducatoare ( in cazul meu , suruburi cu bile chinezesti , declarate C7 )... si asta in cazul fericit in care n-ai gresit la montaj , aliniere , etc .

Bineinteles ca daca esti moaca si nu gasesti marginile piesei corect ( X0 , Y0 , Z0 ) , atunci ai imbulinat-o ... Degeaba ai tu masina , desen , scule ...
tot un caca iese ... Precizia devine un fel de fleasca ... muncesti degeaba ca tembelul ( mai frumos e cand nu-ti dai seama de greseala decat
la sfarsit ... n-are limba romana destule injuraturi disponibile ...)

In sfarsit , asta e ... eu o sa incerc sa fac treaba cat mai buna , atat cat pot si cat ma ajuta mintea si sculele ... Cer scuze de pe acum
tuturor celor pe care eventual o sa-i dezamagesc ...
0

#67 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 19 October 2010 - 08:53 PM

Vezi postareakatran, la Oct 19 2010, 06:25 PM, a spus:

Uite ce mi-a iesit ... ce zici ?

Is belea.Numai ca lipseste cea de-a 3a gaura.
Pe schita facuta din profil apare o a3a gaura.Acolo se prinde telescopul.In rest totul este in regula.
Un pret pentru cele 4 bucati?
Transmite-l pe privat.Pentru cei interesati,acestea sunt bascule de savage big blok.4.6cc
Stima
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#68 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 20 October 2010 - 06:59 AM

Vezi postarearaoul_bvand, la Oct 19 2010, 09:53 PM, a spus:

Is belea.Numai ca lipseste cea de-a 3a gaura.
Pe schita facuta din profil apare o a3a gaura.Acolo se prinde telescopul.In rest totul este in regula.
Un pret pentru cele 4 bucati?
Transmite-l pe privat.Pentru cei interesati,acestea sunt bascule de savage big blok.4.6cc
Stima


Pai stai un pic sa vad daca pot sa le fac ... trebuie sa clocesc o strategie de masinare ... sa vad cum prind blocul de prelucrat , de unde incep ...
Ai vreo idee ? Oricum , momentan sunt in toiul mutarii ... O sa dureze un pic pana ce fac set-up-ul atelierului din balcon ... Bine ca stiu ce am de facut ...
Vorbim ...
0

#69 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 20 October 2010 - 07:42 AM

Vezi postareaOldMann, la Oct 19 2010, 08:23 PM, a spus:

daca axul motorului are 3,2mm si piesa are 6,5 mm la exterior, nu inteleg unde mai incape cupla care face legatura intre ax motor si ax port elice? doar daca are sub 1mm grosime...

are 13 la exterior 6,5x2
0

#70 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 20 October 2010 - 11:01 AM

Asa arata cele originale dar cred ca sunt mult mai greu de facut.De aceea am modificat modelul.
Astept sa te aranjezi si sa imi dai un semnal.
Stima si bafta la mutat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 34.00_eur.jpg

Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#71 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 October 2010 - 12:58 PM

Problema asta am intalnit-o si eu, modelele originale fie sunt din plastic injectat cu forme greu de copiat prin frezare, fie din aliaj de aluminiu injectat sub presiune cu forme la fel de complicate. Aproape fara exceptie am fost nevoit sa reproiectez piesa pentru o cat mai usoara prelucrare pe CNC. Trebuiesc pastrate cotele functionale, rezistenta si aspectul placut al modelului, la restul se poate interveni.
Parerea mea, e ca din nefericire data asta modificarea pe care ai facut-o este una nefericita, piesa cu suprafetelele acelea prismatice fiind mult mai complicat de realizat decat originalul. Plus ca nici la capitolul rezistenta nu cred ca sta mai bine decat originalul. Aici e parere subiectiva, fara argumente in cifre. Cred ca o discutie pe tema formei piesei, cu cel care o realizeaza, ar reduce mult complicatiile pentru fiecare parte implicata.
Si ar mai fi un aspect, cel care solicita piesa sa treaca pe cotele din desen (sau schita) fie tolerantele daca le intuieste, fie macar sa precizeze ce cote sau conditii tehnice sunt FOARTE importante pentru functionare, poate le stie cine prelucreaza. Eu nu execut piesele cu cote netolerate, sau fara precizarea clasei de precizie dorita (ca sa le iau eu din tabele). Desenul tehnic e ca un contract. Daca nu e clar de la inceput in cifre, trebuie discutat pana devine clar.
Nu vreau sa supar cu mesajul, nu fac referire la piesele de aici, e la modul general.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#72 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 October 2010 - 06:53 PM

Vezi postarearanet, la Oct 19 2010, 06:47 PM, a spus:

Salut katran,

Ti-am trimis un mail cu schite. Cred ca am omis sa pun cotele. Oricum, sunt facute 1:1.



Am facut una de proba ... n-am bara de 60 asa ca a trebuit sa fac blank-ul pe router ... dupa aia terminat pe strung .
Nu prea am cutite , asa ca am facut ce am putut ... Gaurile alea trebuie sa fie in cota de rulment ? daca da , avem probleme ... n-am alezoare , iar
cu freza e problematic ...

O sa-ti dau mesaj cu pretul ...



...

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

0

#73 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 22 October 2010 - 07:04 PM

Am mai modificat putin piesa.Ma gindesc ca asa va fi mai usor de prelucrat si de prins in masina.
Daca este ok atunci discutam...
Stima si succese

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: modificata.jpg

Aceasta postare a fost editata de raoul_bvand: 22 October 2010 - 07:05 PM

Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#74 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 October 2010 - 07:18 PM

Am mai pritocit un pic ... problemele apar la prinderea piesei in menghina si la lungimea de taiere disponibila a frezei ...
Trebuie sa plec de la un blank la cotele date ( 132 x 67 ) . Apoi fac frezarile . Piesa nu trebuie sucita decat la unghiuri de 90 ,
si trebuie sa-mi ramana posibiliatea sa caut X0 Y0 Z0 , si sa le gasesc corect ... In sfarsit , sunt pe aproape ... Atat ca
piesa o sa iasa un pic altfel ...( aia rosie este ce ar trebui sa iasa conform desenului , iar aia albastra este CE O SA IASA DE FAPT ...)

Nu stiu unde sa dau gaura aia de 3 ... Si conform desenului tau , care ar fi cotele gaurilor de prindere ? 4 sau 6 mm ?

Uitate la poze si spune-mi ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg

0

#75 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 22 October 2010 - 08:35 PM

din ce vad eu pe aici ca te chinuie baietii, cred ca am avut cea mai usoara cererea pt tine cand mi-ai modificat acel minicircular. <_<
0

#76 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 22 October 2010 - 08:50 PM

Acea zona inclina imi trebuieste exact in locul in care vin cele 2 frezari cu,capetele rotunjite.Daca nu iese,atunci o voi face plata in totalitate dar pastram diametrele de la extremitati,acolo unde vine gaurita.Ma gindesc sa renuntam si la cele 2 decupaje.Cred ca daca o voi face plata,atunci acele decupaje,vor slabi rezistenta basculei.Ceea ce am incercuit,este iarasi important de respectat.Acolo chiar nu mai am ce sa mai modific.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: prel.jpg

Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#77 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 October 2010 - 10:08 PM

Maine o sa incerc una din astea 3 ... sa vad care pot s-o fac ( doar una , de proba sa vad daca-mi iese ) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

0

#78 Useril este offline   Lego_Man 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2010 - 10:18 PM

Vezi postarearaoul_bvand, la Oct 22 2010, 09:50 PM, a spus:

Acea zona inclina imi trebuieste exact in locul in care vin cele 2 frezari cu,capetele rotunjite.Daca nu iese,atunci o voi face plata in totalitate dar pastram diametrele de la extremitati,acolo unde vine gaurita.Ma gindesc sa renuntam si la cele 2 decupaje.Cred ca daca o voi face plata,atunci acele decupaje,vor slabi rezistenta basculei.Ceea ce am incercuit,este iarasi important de respectat.Acolo chiar nu mai am ce sa mai modific.


Nu vreau sa ma bag aiurea dar iar ati pierdut gaura unde intra bascula... Sau asa mi se pare mie...
0

#79 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 October 2010 - 10:21 PM

Vezi postareaLego_Man, la Oct 22 2010, 11:18 PM, a spus:

Nu vreau sa ma bag aiurea dar iar ati pierdut gaura unde intra bascula... Sau asa mi se pare mie...



Unde trebuie sa fie gaura aia , mama ei de gaura !!! Nu-mi dau seama si pace ... Help !!!
0

#80 Useril este offline   Lego_Man 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2010 - 10:33 PM

Vezi postareakatran, la Oct 22 2010, 11:21 PM, a spus:

Unde trebuie sa fie gaura aia , mama ei de gaura !!! Nu-mi dau seama si pace ... Help !!!


Vezi ca e la post-ul 54, pagina 2, in prima schita pusa de el... In partea ingusta a basculei, unde sunt doar doua "urechi", in sectiunea laterala apare specificata o gaura de diam 4 mm, dar nu imi dau seama daca trece prin toata bascula sau e partiala...

Cine are Savage poate ne lamureste...

Daca te uiti cu atentie la post-ul 70, la piesele originale, o sa vezi ca resp gaura apare in alta "ureche" si in original sunt 2 gauri, raoul a mutat respectiva gaura in corpul basculei...

Te descurci tu cumva, esti meserias... <_<

PS, later edit: cred ca gaura trece prin toata bascula...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-52203-1287779266.jpg

Aceasta postare a fost editata de Lego_Man: 22 October 2010 - 10:34 PM

0

#81 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 October 2010 - 11:19 PM

Dupa mine, cam spre varianta asta as merge, ca e mai simplu de facut prin frezare, Adica tesituri in loc de ce-i acolo, fete drepte peste tot, modificata grosimea sa reziste si vazut de urechile alea cu cele doua gauri. Se poate poate freza exact ca originalul, sa arate bine. Tot ce-i frezare merge facut dintr-o prindere, pentru doua tesituri se intoarce piesa. Gaurile sunt separat...
Parerea mea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desters.JPG

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#82 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 22 October 2010 - 11:34 PM

Intradevar ,acea gaura strabate perpendicular bascula.
Pe basculele de savage(ma refer la cele stock)nu este decit o gaura in care se introduce boltul sau surubul ce fixeaza capatul telescopului.
Este ok,oricare dintre cele 3 variante.
Aici am facut o modificare.....obligatorie.Nu ma refer la stergerea gaurii de pe schita.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: xxxxxxxxxxx.jpg

Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#83 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 October 2010 - 11:48 PM

Cred ca iti poate face piesa exact ca originalul, sau cum ziceai, ca oricare din variantele propuse. E doar ceva mai mult de munca la unele, doar ca nu-i problema mea.
Am totusi o intrebare, pentru mine. Nu stiu cum este ansamblul montat, de aceea intreb. Ce rol are forma pe care doresti sa o pastrezi? E ceva functional sau doar estetic? Intra ceva in acel locas sau incurca daca nu-i facut? Intreb din curiozitate, nu ma intereseaza deloc cum va fi in final piesa. Din ce banuiesc, degajarea aia marcata cu galben, ar avea mai mult rol estetic. Incerc sa nu ma mai amestec unde nu-i cazul. Scuze.
Spor la treaba si multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 October 2010 - 12:02 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#84 Useril este offline   Lego_Man 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2010 - 12:04 AM

Vezi postareabitex, la Oct 23 2010, 12:48 AM, a spus:

Din ce banuiesc, degajarea aia marcata cu galben, ar avea mai mult rol estetic. Incerc sa nu ma mai amestec unde nu-i cazul.


Eu ma cam amestec aiurea dar, din cite stiu eu, daca debitarea aia nu e facuta, se reduce cursa de miscare trenului de rulare in plan vertical.

:rolleyes:
0

#85 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 23 October 2010 - 12:21 AM

Vezi postareabitex, la Oct 22 2010, 11:48 PM, a spus:

Cred ca iti poate face piesa exact ca originalul, sau cum ziceai, ca oricare din variantele propuse. E doar ceva mai mult de munca la unele, doar ca nu-i problema mea.
Am totusi o intrebare, pentru mine. Nu stiu cum este ansamblul montat, de aceea intreb. Ce rol are forma pe care doresti sa o pastrezi? E ceva functional sau doar estetic? Intra ceva in acel locas sau incurca daca nu-i facut? Intreb din curiozitate, nu ma intereseaza deloc cum va fi in final piesa. Din ce banuiesc, degajarea aia marcata cu galben, ar avea mai mult rol estetic. Incerc sa nu ma mai amestec unde nu-i cazul. Scuze.
Spor la treaba si multa bafta.

Nu ma intereseaza deloc esteticul.In acel locas intra o componenta a sasiului.
Stima si multumesc de intrebare.


PS:Si Lego_Man are dreptate.

Si niste imagini cit de cit mai explicite...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 02_1_.jpg
  • Imagine atasata: 07_1_.jpg
  • Imagine atasata: drivetrain_1_.jpg

Aceasta postare a fost editata de raoul_bvand: 23 October 2010 - 12:28 AM

Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#86 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 October 2010 - 12:25 AM

Foarte posibil sa fie cum spui, nu stiu, n-am avut in mana. Banuiesc ca zona aia este sub model, telescoapele sunt "articulate" de gaurile alea din urechi si mai importanta este fata superioara a basculei, decat aia de sub ea. Nu stiu la ce ar deranja. E totusi o smecherie care imi scapa. Initial credeam ca e vorba doar de estetica, dar fata aia nu se vede decat cu modelul intors, asa ca nu cred ca e numai asta. Cred ca mai degraba ar mai fi de facut o frezare in lungul basculei, pe centru, pe fata superioara, fara de care cursa chiar va fi limitata de contactul planetarei cu bascula.
:rolleyes: Si eu ma cam amestec aiurea, tot sper sa-mi treaca dar n-am sanse sezonul asta. Incerc sa fac mai mult.

PS. scriam lui Lego_Man, n-am prins la timp raspunsul tau.
Multumesc pentru raspuns, m-am lamurit.
M-au lamurit si pozele, s-ar parea ca aproape de articulatii e nevoie de loc si pe fata inferioara, cel putin spre sasiu.
Musai sa-mi cumpar si eu asa ceva, ca tare-i faina mecanica din ea.
Totusi, daca ma iau dupa ultima poza, ar fi loc si fara acea frezare :ph34r: Mai bine ma opresc aici, ca incerc sa o iau pe aratura. Felicitari pentru model si numai bine!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 October 2010 - 12:35 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#87 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 23 October 2010 - 01:40 PM

Sper sa reuseasca aceste piese.
Sigur vor mai veni comenzi si de la alti posesori de Savage.
Pentru viitor ma gindesc si la acestea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: XXX_Savage_Arme2_1__27.90_eur.jpg
  • Imagine atasata: XXX_Savage_C_hub_1__33.50_eur.jpg
  • Imagine atasata: XXX_Savage_Wheelie_Bar_1__60_eur.jpg

Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#88 Useril este offline   RAnet 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 19-January 06
  • Gender:Male

Postat 23 October 2010 - 05:03 PM

Vezi postarearaoul_bvand, la Oct 23 2010, 02:40 PM, a spus:

Sper sa reuseasca aceste piese.
Sigur vor mai veni comenzi si de la alti posesori de Savage.
Pentru viitor ma gindesc si la acestea:


Doar daca iti faci model de expozitie si nu de joaca...
In the laws of nature, there is nothing imposible except the state of your mind!..
--------------------
Locuri de munca - Angajari - Companii: myFirstJob.ro
Publicitate aproape gratuita: tag-uri.ro
0

#89 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 23 October 2010 - 05:19 PM

Am inceput sa lucrez la piesa pe la 12 ( amiaza ) . La 5 seara , arata asa ... Apoi a intervenit ceva si a
trebuit sa las tot balta ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg

0

#90 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 23 October 2010 - 05:22 PM

P.S.

trebuia sa fac ceva si pentru " ranet " ... scuze , n-am mai avut nici timp , nici loc de intors ... data viitoare cand ajung
la Breaza ... Deocamdata o sa ai doar prima piesa ( gyro 1 ) . Sincer , i-mi pare rau , n-a depins de mine ...
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro