Modelism - RHC Forum: F4C-Machete scale - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

F4C-Machete scale Informatii pentru concurenti

#121 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 08 June 2012 - 01:05 PM

Vezi postareamantraro, la 07 June 2012 - 09:24 PM, a spus:

Ii multumesc lui George pentru propunere,dar pentru a putea face ceva bine ai nevoie si de experienta. Nu ma vad si nici nu imi doresc sa fiu in postura de arbitru, mai degraba visez la cea de concurent.
In ceea ce priveste arbitrajul, la concursurile anterioare la care am participat pot spune ca, la mine cel putin, toate criticile primite au fost pertinente, chiar daca initial nu am vrut sa recunosc.
Este greu sa faci un campionat de machete cand sunt doar 4-5 concurenti, cu avioane departe de orice nivel international ca executie si care fac primul zbor in concurs (cazul meu).
Pentru a deschide gustul pentru machete eu propun sa poata participa o gama cat mai larga de modele,(inclusiv ARF sau KIT imbunatatite de bun simt) cu un amendament adus regulamentului FAI: punctajul la zbor sa fie inmultit cu procentajul punctelor obtinute la stand. Daca la stand macheta a obtinut 15% din punctajul maxim posibil, atunci punctajul obtinut la zbor se va inmulti cu 15%. De exemplu un ARF care seamana doar 5% cu prototipul, chiar daca face un zbor de punctaj maxim (pilotul nu risca ,modelul este usor ,etc..), va primi doar 5% din acest punctaj si nu se va putea clasa inaintea unei machete cu 90% punctaj la stand dar care zboara doar in linie dreapta, obtine nota 3 la evolutii dar aceste note vor fi inmultite cu 90%.

Stima


Subscriu in totalitate la cele de mai sus . Dincolo ca ma simt flatat de alegerea lui Gicosu - eu nu ma pricep cu adevarat decat la 3D. Chiar daca as avea idee de arbitraj nu as participa in aceasta postura pana ce nu am facut cu 'mana' mea un model scale. Aceste pareri sunt pur personale - asta nu inseamna ca subestimez ,in vreun fel sau altul ,orice arbitru acceptat.
0

#122 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 08 June 2012 - 01:36 PM

Vezi postareagicosu, la 08 June 2012 - 11:54 AM, a spus:

Salut Mada , am o participare la concurs cu modelul facut de mine Fokker DR 1 Triplane . Cred ca a fost ultima intalnire F4C in care au existat competitori buni si am iesit Campion zic eu PE BUNE ! Plangerea mea ramane in continuare. Imi doresc o competitie F4C normala la care sa participe toti cei care lucreaza machete .


Tocmai de-aia ar trebui sa participi la concursul de anul asta. Modelul il ai aproape gata si mai ai si experienta participarii anterioare.
0

#123 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 08 June 2012 - 01:39 PM

Asta si vreau sa fac, problema este ca nu sunt la nici un club . Modelul o sa-l termin si sper sa am timp si de ceva antrenamente .
0

#124 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 08 June 2012 - 04:20 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 07 June 2012 - 08:05 PM, a spus:

Oricum noi nu contam dar Gicosule chiar ai pus degetul pe rana F4C.

Sa fie intr-un ceas bun si rana sa se inchida cat mai repede.

Mugurel

Totusi mesajul asta ramane . Pe mine m-a impresionat . Sper ca si pe cei luati in ....

Aceasta postare a fost editata de gicosu: 08 June 2012 - 04:22 PM

0

#125 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 08 June 2012 - 04:52 PM

Una din laturile acestui mandru si brav popor, scoasa periodic la lumina, este patetismul. Care "noi" nu contam? Spuneti clar ce anume va nemultumeste si/sau ce va impiedica sa participati.
Sincer, daca cineva are vreo super macheta gata de concurs si nu vrea sa participe inseamna ori ca se teme de ceva (gen sa nu o rupa) ori ca nu o poate zbura. Daca e bine realizat modelul are sanse sa bata, cel putin la stand, tot ce a participat pana acum sub o forma sau alta.
0

#126 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 08 June 2012 - 05:23 PM

Vezi postareagicosu, la 08 June 2012 - 04:20 PM, a spus:

Totusi mesajul asta ramane . Pe mine m-a impresionat . Sper ca si pe cei luati in ....


Domnilor,
Personal am crezut ca am trecut de faza "gradinita".
Teo doreste teren ca "afara" dar uita ca FRF care invarte zeci de milioane de euro in cel mai popular sport nu are un stadion in proprietate si doar organizeaza competitii la un nivel mult sub cele ale FRMd pe terenurile/stadioanele cluburilor sportive; FAI considerata federatia federatiilor nu are in proprietate nici un fel de teren de zbor si culmea are tupeul sa organizeze competitii aiurea pe la Buzau in Australia sau aiurea'n tramvai culmea pe un teren privat al unui club sportiv.

Citeaza

Dar poate eu vreau sa fac o macheta doar sa ma uit la ea, nu este neaparat nevoie sa o si zbor ..... la asta nu cred ca te-ai gandit.


Se cheama machete statice,nu au nevoie de nici un fel de teren de zbor,ai gresit forumul.Incearca pe cartula.Federatia si acest subiect nu au nici un fel de legatura cu machetele statice.

Gicos nu ne spune de ce brusc nu mai este inscris la nici un club,fiind campion "en-titre".

Domnilor,
Este foarte usor sa arunci cu rahat in altii in momentul in care esti frustrat.
Frustrarile personale nu cred ca isi au locul aici.

Repet:

Citeaza

Motivele se cunosc...


Va rog frumos puneti motivele aici textual,in ordine sa le discutam.
Rau nu cred ca o sa faca faptul ca discutam aici.

Daca citeste un neavizat vede ca cineva nu are club,altcineva nu are teren (hmmmm..oare asa o fi?) iar aia de la federatie sunt niste idioti....

Cand terminam cu gradinita?
flying is my life...
0

#127 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 08 June 2012 - 05:38 PM

Gicos nu ne spune de ce brusc nu mai este inscris la nici un club.

@ Silviu

Asa brusc nu cred sau intamplat lucrurile :) , Nu stiu de ce nu mai sunt la club ,cred ca poti sa-l intrebi pe Andrei Zincenco , nu am avut nici o explicatie , parca Razvan Bujor imi spunea ca vrea sa desfinteze clubul ca nu-l mai poate intretine .
0

#128 Useril este offline   andu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 743
  • Inregistrat: 14-August 08
  • Gender:Male
  • Location:PUCIOASA
  • Interests:AEROMODELISM















    (Tot ce se ridica dupa Terra) R/C sau Captiv

Postat 08 June 2012 - 06:23 PM

Vreau sa spun si eu ceva:

1.din anii 2004/5/6/7 cand participam la acest CN si aveam o echipa f buna CU MACHETE CONSTRUITE SE INTAMPLA CE SPUNETI VOI ACUM.
2.Apar kit-urile sacAd 15/20%DIN, punctaj la stnd si...Puteai zbura k un inger ,luai ce vrea Albitru....:)

3.Ne am scarbit si noi si baietii din Timisoara care aveau modele d modele.

Anul aceste la F4B Pur si simplu d-nul Marius si a batut joc de noi sa vi in curteA cuiva pe baza sportiva ADMIN de noi si sa faci ce vrei,este INADMISIBIL

Asta pt ca cineva are LIMBA CATIFELATA SI nu vrea sa supere onor Federatia si p cei din ea .
0

#129 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 08 June 2012 - 07:13 PM

Vezi postareaMADA, la 08 June 2012 - 04:52 PM, a spus:

Una din laturile acestui mandru si brav popor, scoasa periodic la lumina, este patetismul. Care "noi" nu contam? Spuneti clar ce anume va nemultumeste si/sau ce va impiedica sa participati.
Sincer, daca cineva are vreo super macheta gata de concurs si nu vrea sa participe inseamna ori ca se teme de ceva (gen sa nu o rupa) ori ca nu o poate zbura. Daca e bine realizat modelul are sanse sa bata, cel putin la stand, tot ce a participat pana acum sub o forma sau alta.


Salut MADA,

personal nu te cunosc si nu pot sa fac nici o afirmatie despre tine in materie de modelism RC. Am vazut ca nu ai nici o experienta in F4C ar fi bine sa te abtii.
Si acum cu FRMd:
Nemultumiri sunt multe una a fost prezentata de GICOSU,
Pe FRMd nu exista regulamentul F4C, dece? Exista doar cel de zbor liber (oare dece?) Putea sa fie pus, chiar si in engleza, in romengleza sau chineza, dar nu e.
La concursurile la care candva am fost, cum a spus si ANDU a existat legea celui ce face legea adica domnul Conu Marius.
Cand am spus ca e contrar F4C am fost luati peste picior, la noi nu se aplica.
Ca modelele au zburat sau nu sau acum zboara sau nu, asta e problema noastra a celor care le fac.
Noi(adica eu si JIMMY din Lugoj) am reinceput modelismul in 2002, in 2005 aveam modele acceptabile, nu zburam bine, nu zburau bine dar concuram. Cand am fost prima data la F4C a fost in 2003, nu erau altii in afara de noi. In 2005 eram 4 sau 5 echipa (dela DEVA, PUCIOASA, BRAILA, 2 sau 3 din BUCURESTI), anul trecut cate au fost?
Iar despre machete acum stiu sa le fac, pot sa le fac, am cu ce sa le fac dar nu le fac. Din cauzele trecute si inca prezente. Jimmy le face si inca foarte bine (dar nu il mai intereseaza concursurile frmd), eu ma concentrez numai pe zbor pe moment asteptand schimbarea.
Cat despre patetic si patetism nu suntem genul, cred ca ai gresit persoanele, si nici GICOSU nu e. Suntem doar realisti si nemultumiti. Am doua ARF care seamana cu doua avioane, as putea sa vin cu ele, tot timpul am avut dar nu vin, nu imi incalc crezurile si principiile in picioare. Si asta cu riscul sa numai fac machete F4C niciodata.

Asa ca MADA iti doresc sa incepi sa lucrezi F4C si sa mergi la concursuri.

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 08 June 2012 - 07:17 PM

0

#130 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 08 June 2012 - 09:11 PM

Citeaza

Teo doreste teren ca "afara" dar uita ca FRF care invarte zeci de milioane de euro in cel mai popular sport nu are un stadion in proprietate si doar organizeaza competitii la un nivel mult sub cele ale FRMd pe terenurile/stadioanele cluburilor sportive; FAI considerata federatia federatiilor nu are in proprietate nici un fel de teren de zbor si culmea are tupeul sa organizeze competitii aiurea pe la Buzau in Australia sau aiurea'n tramvai culmea pe un teren privat al unui club sportiv.


Silviu sincer aveam alta pretentie din partea ta ..... nu ai inteles la ce m-am referit si ca de obicei, cei ce comenteaza nu citesc cu atentie ce se scrie dar probabil ca efectul de gasca isi face din nou prezenta, cand amicul tau MADA a inceput sa-mi tina diverse prelegeri nu ai sarit in sus in schimb cand am inceput eu sa-i explic diverse lucruri referitor la ce am spus, imediat ai tras concluzii si ai considerat de cuviinta sa intervii prompt asa ca nu imi pierd vremea sa-ti explic caci oricum u vei intelege la ce m-am referit.

Citeaza

Se cheama machete statice,nu au nevoie de nici un fel de teren de zbor,ai gresit forumul.Incearca pe cartula.Federatia si acest subiect nu au nici un fel de legatura cu machetele statice.


Stiu ce inseamna machete statice asa ca nu-i nevoie sa-mi explici, te scutesc de a pierde vremea, poate ai altceva mai bun de facut si eu te retin insa eu am spus ca poate fac o macheta si m-am referit la una demna de F4C pe ca poate nu vreau sa o zbor ci doar sa ma uit la ea asa ca nu cred ca era cazul sa ne dam "mari" cu explicatii si ironii chiar ca la gradinita.

Acum sa revenim la F4C si la concurs, de ce oare nu s-a mai tinut mult trimbitata etapa europeana din 2011? Moama, vin americanii frate ..... am vorbin cu Jensen, cu X, cu Y si au spus ca vin, moama ce tare frate ..... organizam concursul in ROMANIA la Strejnic si poc ..... bula de sapun s-a spart si n-a mai venit nimeni si stau si ma intreb de ce oare?

Sincer Silviu te respect pentru ca esti mai deschis la minte fata de multi altii dar nu m-a asteptam sa nu citesti cu atentie ce am scris si sa te iei de mine doar pentru ca am avut o divergenta sau neintelegere cu MADA dar nu te condamn caci este amicul sau prietenul tau .....

In concluzie ..... nu imi doresc eu un teren ca afara dar ar fi frumos sa existe, nu imi doresc sa particip la vreun concurs F4C, prefer sa fac macheta pentru mine si sa o zbor eu sau poate fiul meu cand se face mare, apropo ..... m-a duc sa ma joc cu fiul meu ca intradevar (cum spune Silviu) am gresit forumul.

Am uitat sa raspund la intrebarea "Cand terminam cu gradinita?" ..... raspunsul meu este urmatorul "unii nici nu au inceput-o"

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 08 June 2012 - 09:14 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#131 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2012 - 11:29 PM

O discutie de kkt ca multe altele!
De ce a castigat Alex Sky in 2010 cu Extra? Pt. ca merita, nu a avut concurenta, a zburat cel mai bine!
De ce nu avem un teren de zbor asa cum il dorim? Pt. ca nu punem osu' la treaba ca sa-l facem!
De ce vrem alti arbitrii? Pt. ca nu avem coaie sa recunoastem cand gresim!
De ce vrem alte categorii decat cele din regulamentul FAI (20kg, etc) ? Pt. ca nu suntem in stare sa ne incadram in 15kg!

Exemplele pot continua, dar, in loc sa cautam vinovati, nu mai bine ne intrebam: Oare eu am facut totul perfect?
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#132 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 08 June 2012 - 11:36 PM

:lol: Eram sigur ca nu o sa te abtii !

Aceasta postare a fost editata de gicosu: 08 June 2012 - 11:36 PM

0

#133 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 09 June 2012 - 02:34 AM

Vezi postareaTeo-Costin, la 08 June 2012 - 09:11 PM, a spus:

Silviu sincer aveam alta pretentie din partea ta ..... nu ai inteles la ce m-am referit si ca de obicei, cei ce comenteaza nu citesc cu atentie ce se scrie dar probabil ca efectul de gasca isi face din nou prezenta


deja suntem doi care nu intelegem ce vrei sa spui...o fi din cauza ca suntem amici, sau prieteni (de fapt suntem veri de gradul 5)

Vezi postareaTeo-Costin, la 08 June 2012 - 09:11 PM, a spus:

eu am spus ca poate fac o macheta si m-am referit la una demna de F4C pe ca poate nu vreau sa o zbor ci doar sa ma uit la ea


machetele demne de categoria F4C sunt alea care si zboara

Vezi postareaTeo-Costin, la 08 June 2012 - 09:11 PM, a spus:

Acum sa revenim la F4C si la concurs, de ce oare nu s-a mai tinut mult trimbitata etapa europeana din 2011? Moama, vin americanii frate ..... am vorbin cu Jensen, cu X, cu Y si au spus ca vin, moama ce tare frate ..... organizam concursul in ROMANIA la Strejnic si poc ..... bula de sapun s-a spart si n-a mai venit nimeni si stau si ma intreb de ce oare?


americanii n-au mai venit pentru ca au facut o criza de nervi atunci cand au realizat ca nu pot participa la un campionat european (stiu...n-am inteles ce ai vrut sa spui, de fapt nu te refereai la americani ci la rusi)

Vezi postareaTeo-Costin, la 08 June 2012 - 09:11 PM, a spus:

Sincer Silviu te respect pentru ca esti mai deschis la minte fata de multi altii dar nu m-a asteptam sa nu citesti cu atentie ce am scris si sa te iei de mine doar pentru ca am avut o divergenta sau neintelegere cu MADA dar nu te condamn caci este amicul sau prietenul tau .....


nu te supara pe Silviu, el este intr-adevar ""open minded"" asa cum ai sesizat dar nu are nici o vina...abuzand de prietenia sau amicitia noastra (nu e clar inca la ce nivel suntem) a scris totul la comanda mea; l-am amenintat ca daca nu face asta aduc arbitrii straini la F4C;

Vezi postareaTeo-Costin, la 08 June 2012 - 09:11 PM, a spus:

In concluzie ..... nu imi doresc eu un teren ca afara dar ar fi frumos sa existe, nu imi doresc sa particip la vreun concurs F4C, prefer sa fac macheta pentru mine si sa o zbor eu sau poate fiul meu cand se face mare


in concluzie: nu este volga este bicicleta si nu i s-a dat ci i s-a confiscat
0

#134 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 09 June 2012 - 04:51 AM

Citeaza

Teo doreste teren ca "afara" dar uita ca FRF care invarte zeci de milioane de euro in cel mai popular sport nu are un stadion in proprietate si doar organizeaza competitii la un nivel mult sub cele ale FRMd pe terenurile/stadioanele cluburilor sportive; FAI considerata federatia federatiilor nu are in proprietate nici un fel de teren de zbor si culmea are tupeul sa organizeze competitii aiurea pe la Buzau in Australia sau aiurea'n tramvai culmea pe un teren privat al unui club sportiv.

Citeaza

Silviu sincer aveam alta pretentie din partea ta ..... nu ai inteles la ce m-am referit si ca de obicei, cei ce comenteaza nu citesc cu atentie ce se scrie dar probabil ca efectul de gasca isi face din nou prezenta, cand amicul tau MADA a inceput sa-mi tina diverse prelegeri nu ai sarit in sus in schimb cand am inceput eu sa-i explic diverse lucruri referitor la ce am spus, imediat ai tras concluzii si ai considerat de cuviinta sa intervii prompt asa ca nu imi pierd vremea sa-ti explic caci oricum u vei intelege la ce m-am referit.

Nu ai fost in stare sa raspunzi la o intrebare simpla,am inteles ...ma aburesti cu efect de gasca si alte raspunsuri aiuritoare.
Machete se pot zbura foarte bine la Adunati si tu stii asta.
Ma retrag din aceasta discutie,ca oricum nu duce nicaieri.
flying is my life...
0

#135 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 09 June 2012 - 06:49 AM

Vezi postareaSILVIU66, la 09 June 2012 - 04:51 AM, a spus:

Nu ai fost in stare sa raspunzi la o intrebare simpla,am inteles ...ma aburesti cu efect de gasca si alte raspunsuri aiuritoare.
Machete se pot zbura foarte bine la Adunati si tu stii asta.
Ma retrag din aceasta discutie,ca oricum nu duce nicaieri.


Eu spre deosebire de multi altii nu ma bag in chestiuni care ma depasesc adica FRF, fotbal pentru ca nu ma pricep asa ca nu am ce sa-ti raspund la acea intrebare decat ca da, imi doresc un teren ca "afara" este rau?

Da se poate zbura si la Adunati asa cum ai spus, se poate si la Luica, nu zic nu ci doar banuesc caci acolo nu am fost.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#136 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 09 June 2012 - 12:12 PM

Frumos de la minutul 1:40 parca

http://www.youtube.c...d&v=2haPpyZIVME
0

#137 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 09 June 2012 - 07:01 PM

Frumos filmuletul nu?
In campionatul din 200x s-a procedat ca in filmulet:

1 s-a adunat documentatia(s-a facut poze pentru dosar direct la ARF era o scurtatura ce sa mai cauti per net poze, documentatie)
2 s-a prezentat la concurs(aaaa, a uitat modelul acasa dar a sunat sotia si la adus repede)
3 s-a facut standul - s-a afisat foaia cu rezultate (nu a vazut nimeni foaia-era din X files)
4 s-a trecut la zbor- motorul a pornit dupa vreo 5-10min (exact ca in regulamentul FAI F4C- deh avea vreo 5-6 motoare cu timpul acela de pornit -au scuze era nou motorul)
5 s-a zburat
6 s-a premiat campion national-
A aratat ca un avion, a sunat ca un avion, a zburat ca un avion asta a fost replica.
Scuze noi suntem orbiti de ura contra ARF-urilor.

Concluzia m-a apucat/ne-a apucat o mare mare greata............
A fost cum spunea unul mai destept inaintea mea de "kkt"

Pentru cel care a concurat numai de bine, vinovatii sunt cei care permit asemenea concursuri.
:good: :rofl:

PS 7 dupa premiere -daca sunt contestatii faceti- dar sa mi le trimiteti cumva ca noi deja am plecat.
Ce credeti ca daca acum sunt oameni noi sunt si vremuri noi?

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 09 June 2012 - 07:03 PM

0

#138 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 09 June 2012 - 08:04 PM

Ce an este 200x mai exact? Ce modele au concurat atunci si despre ce ARF este vorba?
0

#139 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 09 June 2012 - 09:22 PM

ba. eu nu inteleg nimic: vreti teren ca afara, da nu faceti nimic, ba... construiti pt voi, dar... vrei alti arbitri. pt ce?

la fel cum a zis si Gore, Sky v-a cam dat clasa cu un model, facut de el. recunosc, nu e f f scale, dar a zburat? a executat figurile dupa regulament? s-a incadrat in greutata? baieti, nu va suparati, dar cred ca va vreti campioni inainte de concurs. decat sa stati in spatele tastaturii, puneti mana si faceti ceva, vreti, vreti, vreti, dar moka. ei bine nu merge asa. terenuri sunt destule, bunicele, bune si f bune pt organizat asemenea evenimente. dar faceti si voi ceva in acest sens, puneti osul la treaba.
am pierdut 1 ora sa inteleg ce vreti. de fapt nu vreti nimic, scrieti de dragul de a scrie si atat.

Mugurel, nu te cunosc, desi mi-ar face placere. ai zis ca iti e scarba de ARF-ri. ei bine, eu is ARF-ist convins. daca vin cu un model, ARF sa zicem, iau punctaj minim la stand, dar maxim la zbor, si as obtine un loc bun in clasament, ce ai zice? ca au tinut arbitrii cu mine? sau ai recunoaste ca am zburat bine? (desi nu e cazul la mine).
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#140 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 09 June 2012 - 09:55 PM

Sa clarific pentru ce am scris eu . Vreau sa vin la concurs si sa am competitori pe masura . Nu numai ARF- uri sau eu mai stiu ce modele foarte slabe . Nu ma satisface sa ies pe locul unu si sa fiu singurul cu o macheta de fapt , mai bine sa nu se tina concursul . As vrea sa participe si Jimmy , Mugurel ,Zippo si care mai sunt cu modele foarte bune . Eu nu am nimic impotriva ARF-urilor , imi plac , nu am destui bani ca mi-as fi cumparat . Terenuri avem si inca pe alese dupa parerea mea .
0

#141 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 09 June 2012 - 11:18 PM

Vezi postareaMADA, la 09 June 2012 - 08:04 PM, a spus:

Ce an este 200x mai exact? Ce modele au concurat atunci si despre ce ARF este vorba?


Nu are importanta anul, pe vremea aceea probabil faceia orice altceva altceva in afara de modelism.
0

#142 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 09 June 2012 - 11:38 PM

Vezi postareaALLEN, la 09 June 2012 - 09:22 PM, a spus:

ba. eu nu inteleg nimic: vreti teren ca afara, da nu faceti nimic, ba... construiti pt voi, dar... vrei alti arbitri. pt ce?

Mugurel, nu te cunosc, desi mi-ar face placere. ai zis ca iti e scarba de ARF-ri. ei bine, eu is ARF-ist convins. daca vin cu un model, ARF sa zicem, iau punctaj minim la stand, dar maxim la zbor, si as obtine un loc bun in clasament, ce ai zice? ca au tinut arbitrii cu mine? sau ai recunoaste ca am zburat bine? (desi nu e cazul la mine).


Concursul F4C nu e numai zbor, e si constructie. Si eu zbor ARF dar nu merg cu ele la concursuri. Te rog sa citesti regulamentul, e ceva despre o declaratie pe proprie raspundere (nu exista regulament la noi) Ideea pe care nu ai inteles-o e ca nu am fost sprijiniti moral de FRMd, nu material, nu aveam si nu avem nevoie. In anii aceia de inceput nu zburam bine, nu faceam machete bune aerodinamic, ieseau grele si submotorizate dar era un inceput( intre 2003, 2004 si 2005 se poate vedea o crestere calitative). Nu trebuia sa iesim campioni, ne trebuia doar ceva incurajari sa continuam. Ei bine nu a existat asa ceva. Ne-am demoralizat si demotivat sa mai lucram sau sa concuram. Sunt 7 ani de atunci, tot atatea concursuri si modele pe care le-am ratat si nu le-am facut. Si nici nu vom mai veni, si ca noi mai sunt si altii care nici nu se obosesc sa mai scrie pe forumuri. Stiu ca e o cauza pieduta.
Daca zbori bine sau foarte bine poti sa mergi la F3A, acolo nu trebuie sa construiesti nimic. Aici e ideia, F4C e concursul in care favoritul principal e modelul nu pilotul.
Acest lucru nu se intelege. Eu nu zbor pentru nivelul F3A, dar pentru F4C probabil e ok. Am inteles ca ar fi aparut si o clasa la care participa ARF cosmetizate. E ok, sa se organizeze si la noi concursuri.
Si mie mi ar face placere sa te cunosc, mai ales ca iti urmaresc cu mare interes toate postarile (poze si in general lucruri facute profi).
Ca sa inchei, FRMd de fapt doreste ca activitea ei sa se rezume numai la ramurile modelistice care aduc rezultate internationale (zbor liber, indor, poate auto, navo,), restul sa nu conteze.

Numai de bine.

Cu aceasta eu am cam terminat. De fapt nu prea aveam ce sa scriu despre subiect, am mai spus aceste lucruri, dar am simtit ca trebuia sa il sprijin pe Gicosu.

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 09 June 2012 - 11:43 PM

0

#143 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 09 June 2012 - 11:41 PM

Salut,

Si pe mine ma intereseaza foarte mult machetele zburatoare desi atunci cand m-am reapucat de aeromodelism am zis ca nu voi mai concura.
Desi ma vor injura multi, si intre ei sunt unii pe care ii consider prieteni, trebuie sa spun ca nu se porneste de la esential: exista organizator ce stabileste regulile si arbitrii si concurenti care trebuie sa respecte regulile jocului.

Din ce am citit in acest topic reiese clar ca nu se cunosc regulile jocului. Un regulament mai clar decat cel FAI pentru machete nu cred sa existe.
Regulamentul spune clar ce machete pot concura si ce concurenti.

Inainte de concurs, concurentul semneaza un document (DECLARATIE) in care specifica ce a facut singur si ce a cumparat. Aici e vorba de buna credinta a participantului.

Se bate moneda pe ARF si pe dispense la regulament pentru depasire de greutate sau mai stiu eu ce.

DOMNILOR, exista categorie de machete pornind de la ARF (F4H) si categorie de machete mai grele de 15Kg - pana la 25Kg - F4G.

La F4H trebuie ca modelul sa fie finisat de catre concurent.
Iei un ARF, il vopsesti conform unei poze pe care o ai si esti concurent valabil la F4H. La stand judecata e sumara si nu se ia in considerare carlinga.
La fel , documentatia e mult simplificata.

La F4G regulamentul e identic cu cel de la F4C, exceptand greutatea maxim admisa.

Zborul se judeca la fel pentru aceste trei categorii.

Singurul lucru pe care cred ca ar trebui sa-l faca federatia e sa anunte (probabil pentru anul asta e prea tarziu):

CONCURSUL DE MACHETE PENTRU ANUL XXXX SE VA TINE LA DATA DE ZZLLAA PE TERENUL XXXXXX LA CATEGORIILE:
F4B
F4C
F4G
F4H


PENTRU F4C SE FACE CLASAMENT PENTRU CAMPIONATUL NATIONAL IAR PENTRU CELELALTE CATEGORII SE FACE CLASAMENT PENTRU .... (cupa???) Romaniei.
CONCURSUL DE TINE DUPA REGULAMENTUL FAI (sau dupa regulamentul publicat de FRMd)


Asa cred ca vom avea mai multi concurenti. F4H ar fi benefica pentru incepatori (desi daca urmariti inscrierile la CM din Spania - http://scale-wc2012.es/f4h-comp.pdf -o sa gasiti si nume grele).

Aici aveti lista cu participantii la F4G - http://scale-wc2012.es/f4g-comp.pdf

Dati o cautare dupa Vitaly Robertus, Yak 130 si o sa aveti o mare surpriza. Rusul declara ca a construit singur acel model. Sper sa gasiti si imaginile cu display-ul la scara al modelului pe care o sa vedeti ca defileaza harta, prezinta situatia tactica pe alt monitor si parametrii motorului pe altul. Acum nu am gasit link-ul dar stiu sigur ca erau niste filme de la un concurs din state pe care l-a castigat.

La F4C, http://scale-wc2012.es/f4c-comp.pdf sunt de data asta mai multi inscrisi. La G si la H s-au retras foarte multi din inscrisii initiali.

Juriul si judecatorii: http://www.scale-wc2...&id=30&Itemid=5

Dupa cum cred ca observati nu se mai tine concursul de F4B, care avea rang de CM pana de curand.

Nu ma injurati prea tare pentru toata aceasta poliloghie dar cred ca trebuie spus lucrurilor pe nume.

Spor la lucru,
Adrian

Aceasta postare a fost editata de atro: 09 June 2012 - 11:44 PM

0

#144 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 10 June 2012 - 12:10 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 09 June 2012 - 11:18 PM, a spus:

Nu are importanta anul, pe vremea aceea probabil faceia orice altceva altceva in afara de modelism.


Ai dreptate, probabil ca nu conteaza. In afara de voi, marii machetisti, toti ceilalti suntem niste ignoranti.
Mi-ai mai scris cu cateva posturi inainte ca ar fi mai bine sa ma abtin; poate as fi facut asta daca Gicosu nu si-ar fi manifestat dorinta ca toti cei implicati in ramura asta, mai noi sau mai vechi, sa ne spunem parerea.
0

#145 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 10 June 2012 - 12:12 AM

Am gasit si filmul cu Yak 130 "facut"de Vitaly Robertus:



Adrian

P.S. Oare asta e viitorul machetelor RC?
0

#146 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 10 June 2012 - 08:01 AM

In momentul de fata nu avem decat doua machete zburatoare in toata tara .Una este Fokker- ul care a iesit anul trecut campion si a doua este Nieuportul adus de mine in stare de zbor . Asta este realitatea . Cat despre ce se intampla in lume cu machetele , nu stiu de unde sau tras concluzii ca nu se mai fac machete sau ca a scazut numarul de comstructori . Eu cred ca nivelul actual in lume este cel mai ridicat ,uitati-va pe RCSB si o sa ramaneti cu gura cascata . La noi mi se pare ca parca s-a nascut moarta treaba si de atatia ani , de fapt zeci de ani lucrurile merg foarte prost . Pentru mine concursul este foarte important , numai prin participarea la concurs ne putem evalua capacitatile . Aici trebuie sa se vada cat si ce putem . Si asta inseamna participanti onesti , nu sa ne pierdem vremea sa facem procese de tot felul .
0

#147 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 10 June 2012 - 09:32 AM

Vezi postareaMADA, la 10 June 2012 - 12:10 AM, a spus:

Ai dreptate, probabil ca nu conteaza. In afara de voi, marii machetisti, toti ceilalti suntem niste ignoranti.
Mi-ai mai scris cu cateva posturi inainte ca ar fi mai bine sa ma abtin; poate as fi facut asta daca Gicosu nu si-ar fi manifestat dorinta ca toti cei implicati in ramura asta, mai noi sau mai vechi, sa ne spunem parerea.


Salut MADA,

poate am fost putin cam dur dar problema nu este la noi cei care incercam sa facem machte. Pana la urma fiecare parere conteaza daca este pertinenta.

De la ATRO citire:
"Desi ma vor injura multi, si intre ei sunt unii pe care ii consider prieteni, trebuie sa spun ca nu se porneste de la esential: exista organizator ce stabileste regulile si arbitrii si concurenti care trebuie sa respecte regulile jocului."

Aici e problema ca exista organizator care chiar stabileste regulile jocului dar nu dupa regulamentul FAI F4C, doar dupa propriile interese, iar arbitrii sunt in rezonanta cu organizatorul.

Cat despre marii machetisti nu ma numar printre ei, nu am mai lucrat nimic din 2005 dar mari machetisti exista aici printre noi.

O duminica frumoasa si linistita.

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 10 June 2012 - 09:33 AM

0

#148 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2012 - 09:56 AM

Starnit de acest topic (mie imi plac scandalurile/controversele/barfele) am dat cateva telefoane sa vad care e treaba. Si am aflat.

Treaba pe forum e ca cei care au nemultumiri legitime se dau dupa corcodus si vorbesc in metafore si parabole fara a avea macar indemanarea lui mizzone.

Firesc ca cei neinplicati direct (allen, mlgore) nu inteleg despre ce e vorba (cum nu am inteles nici eu) si nu arata prea multa bunavointa.

Asa ca in loc sa umpleti topicul cu nemultumiri vagi de genul:

- asa nu se mai poate
- lucruri grave se intampla
- lumea e scarbita, etc.

mai bine spuneti direct, clar si concret ce e in neregula, inclusiv cu nume.

Ar fi caraghios ca unul care n-are nici o treaba cu domeniul (adica eu) sa scrie in 2-3 randuri care sunt problemele.

Later edit:
sau daca va e frica de repercusiuni ma faceti pe mine (sau altul ca mine) purtator de cuvant ca tot nu am nici o treaba cu F4C si federatia

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 10 June 2012 - 09:58 AM

0

#149 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 10 June 2012 - 10:35 AM

Ce sa mai facem Stefan , lucrurile au fost duse departe de tot ...cam pana in Spania . Asa ca in momentul de fata nu cred ca ne-ar face bine sa ne dam singuri la gioale . Ar fi frumos ca cei care au inceput machetele sa le termine si sa ne intalnim la concurs .
0

#150 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 10 June 2012 - 10:50 AM

Exista un domn Victor Stefan. E simpatic, a fost campion la F3A, dar asta e alta poveste, cu alt cantec.
M-am intalnit cu d-lui pe strada acum vreun an, am vorbit vreo 3 minute.
Are niste modele F-15 cu turboreactor. In principiu sunt ARF si datorita unor folii decorative, arata bine de la distanta. Am inteles ca le-a cumparat din Germania.
Acum cativa ani, nu ma intrebati exact, e pe site la FRMd, a iesit campion national cu un asemenea model. Dosarul de concurs cuprindea poze cu modelul, in loc de poze cu avionul real.

Asta e sfidare din partea organizatorului, la adresa celorlalti. Se compromite totul: federatie, FAI, omul care a dat bani, care vrea sa dea in continuare, care a zburat bine, etc.

Alt domn de treaba - Bujor - apropiat al sa zicem FRMd (vedeti poze de la Pucioasa cum coarbitreaza F4B), construieste modelul pentru un alt deja campion national, care isi schimba aripa modelului in anul in curs. Am vazut cu ochii mei cum un fost coleg al d-lui Bujor freza nervurile - pentru dl. Bujor. Am facut legatura intre evenimente mai tarziu, dupa ce au inceput discutiile din cazul de fata.

Totul este deci sub egida federatiei, asa ca sa nu ne mai ascundem dupa deget.
Federatia certifica, semneaza si stampileaza acest mod de lucru, in clar, acordand diplome si titluri de maestru al sportului mai mult sau mai putin emerit. De ce trebuie discreditate toate aceste lucruri? Ma rog, s-a facut deja...

De ce cu niste oameni de treaba trebuie sa iasa pana la urma prost totul?

Concurentilor nemultumiti le raman niste posibilitati de raspuns:
-boicot al campionatului national prin prezenta, dar fara inscriere in concurs, cum am mai discutat cu cineva acum vreun an;
-hartie la minister;
-hartie la FAI.

Iar cei care sunt implicati acum in arbitrare trebuie sa nu-si pateze reputatia cu o isprava de marca, in anul de cotitura 2012.
Daca ati fost la FAI la seminar, asta nu inseamna ca aveti obligatia sa comiteti vreo porcarie in numele FAI sau federatiei.
Vedeti ca la 9 ani de la acel CN din 2003, inca sunt discutii.
Sunteti pregatiti sa aveti asemenea discutii pentru inca nu stium cati ani?
Merita?
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro