Modelism - RHC Forum: Invitatie la concurs Micro Magic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Invitatie la concurs Micro Magic .... pentru toti posesorii de MM

#31 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 23 September 2010 - 09:37 AM

Poate ca nu exact la asta te-ai gandit, dar daca tot veni vorba de regulament, iata regulile de drept de drum dupa ISAF 2001-2004 preluate si de Naviga

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 23 September 2010 - 09:39 AM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#32 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2010 - 11:31 AM

Ne pare rau ca nu te vom vedea sambata, sper la editii viitoare sa poti participa.

Multumim mult Gyula, ai scutit mult cautat pe net si, mai ales, interpretari generate de intelegerea fiecaruia a limbii engleze. Acuma se pune intrebarea cum naiba introducem aceste regulei la editiile viitoare, TREPTAT. Daca ai timp si chef, poate ne dai niste sugestii.

Inca o data, multumesc mult.

Andrei
0

#33 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 23 September 2010 - 03:23 PM

Bineinteles , ca poligonul va fii cel triunghiular cu latura ce contine poarta paralela cu malul betonat , dar ca ideie nu-l faceti foarte lung sau mai bine zis
un triunghi inalt .
Ori cum vint bun din pupa tuturor participantilor si mult noroc MicroMagic .ro din pacate si eu i-mi declin participarea sint de servici .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#34 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 08:34 AM

Vezi postarearallyman, la Sep 23 2010, 04:23 PM, a spus:

Bineinteles , ca poligonul va fii cel triunghiular cu latura ce contine poarta paralela cu malul betonat , dar ca ideie nu-l faceti foarte lung sau mai bine zis
un triunghi inalt .
Ori cum vint bun din pupa tuturor participantilor si mult noroc MicroMagic .ro din pacate si eu i-mi declin participarea sint de servici .

tiii...
propun ca sustinatorii poligonului "triunghi" sa vina in "bermude" ...da' fara slapi
ufff...gyula(2 servo, barca -"MMI") nu vine...talica(tot doo servo, tot barca-"MMI") nu vii, ...o sa dea statistica momentana apa la moara si vint in vele alora de sustin "the other side of the rules-NO RULES"...o sa fiu doar io si cu pletilian cu doo servo si "MMI"...
urit.
ma simt ca si cum as fi la o competitie la care aliniezi la start vacile cu caprele...e adevarat ca lactatia la vaci e mai lunga, da' laptele de capra are calitati mai bune...ce criterii alegi?...a, am uitat, "no rules"...si-atunci, care mai e "chichirezu' "?...ca vaci si capre am mai vazut...nu sintem la prima "abatere"...
sa mai venim?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#35 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 09:08 AM

Mizzicone taica, sa-ti traduc semnificatia semantica a primei editii? E PILOT, nene, nu ne dam in barci doar ca sa ne spurcam la reguli. Adeca, Mr. Men, care si-a tras pe carca o asemenea anvergura de organizare (unde n-o da domnu' sa avem si noi numar ca in Olanda, cu 3 cifre???), vrea sa vada daca si cum vor aparea probleme inerente lipsei lui de experienta, dar prea-plinului Domniei Sale de (buna) vointa. Asa ca, daca nu te deranjeaza o miutza de incalzire, stim ca vei achiesa la o intalnire in care ideile constructive si experienta unora se vor intalni cu lipsa de experienta a altora, spre propasirea miscarii MModelistice din patria noastra. Capisci?
Imi place sa cred ca stii ca viata e prea complicata ca s-o facem si mai ..., bagandu-ne singuri zahar in rezervor, doar ca sa ne laudam ca am trecut si peste asta...stii, e ca gandul acela despre pilotu' de 747, "cum o fi asta capabil sa...?", uitand ca s-o fi apucat omu sa zboare incepand cu planoare si trecand prin mai multe faze de pregatire, nu direct, cum crede boboru'.
Inchei, amintindu-ti ca la Herastrau (Nautiq), cand ne-am adunat cu velierele de mai multe clase, dimensiuni si mai ales culori, nu au prea fost probleme, desi nu (prea) erau nici reguli.

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 24 September 2010 - 09:17 AM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#36 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 24 September 2010 - 01:59 PM

Atunci eu o sa vin in bermude.Slapi nu am ca nu imi permit.Nici slapi nici al 3-lea servo...deh vremurile sunt grele.

Si sa nu cumva sa iti permiti sa nu vii, la cat ai scris aici,ca dai de dracu.. :).Sa te vedem si la mansa ca la taste vad ca dai bine...
Homo Nauticus
0

#37 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 02:28 PM

Vezi postareaPletila, la Sep 24 2010, 02:59 PM, a spus:

Atunci eu o sa vin in bermude.Slapi nu am ca nu imi permit.Nici slapi nici al 3-lea servo...deh vremurile sunt grele.

Si sa nu cumva sa iti permiti sa nu vii, la cat ai scris aici,ca dai de dracu.. :).Sa te vedem si la mansa ca la taste vad ca dai bine...

vin.
sa va vad!
p.s.: imi aduc foarfecele de la atelier si-ti tai izmenele la lungimea corespunzatoare celebrului triunghi din atlantic, de la sud de Miami...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#38 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 02:31 PM

Vezi postareaBogdanStancu, la Sep 24 2010, 10:08 AM, a spus:

Mizzicone taica, sa-ti traduc semnificatia semantica a primei editii? E PILOT, nene, nu ne dam in barci doar ca sa ne spurcam la reguli. Adeca, Mr. Men, care si-a tras pe carca o asemenea anvergura de organizare (unde n-o da domnu' sa avem si noi numar ca in Olanda, cu 3 cifre???), vrea sa vada daca si cum vor aparea probleme inerente lipsei lui de experienta, dar prea-plinului Domniei Sale de (buna) vointa. Asa ca, daca nu te deranjeaza o miutza de incalzire, stim ca vei achiesa la o intalnire in care ideile constructive si experienta unora se vor intalni cu lipsa de experienta a altora, spre propasirea miscarii MModelistice din patria noastra. Capisci?
Imi place sa cred ca stii ca viata e prea complicata ca s-o facem si mai ..., bagandu-ne singuri zahar in rezervor, doar ca sa ne laudam ca am trecut si peste asta...stii, e ca gandul acela despre pilotu' de 747, "cum o fi asta capabil sa...?", uitand ca s-o fi apucat omu sa zboare incepand cu planoare si trecand prin mai multe faze de pregatire, nu direct, cum crede boboru'.
Inchei, amintindu-ti ca la Herastrau (Nautiq), cand ne-am adunat cu velierele de mai multe clase, dimensiuni si mai ales culori, nu au prea fost probleme, desi nu (prea) erau nici reguli.

intilnire, da. concurs fara reguli, ntz! ca nu pricep care mai e diferenta versus circul federal...
p.s.: la Nautiq a fost alta treaba, de popupularizare...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#39 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 September 2010 - 03:35 PM

Mai, Madame Butterfly ce naiba te tot lamentezi atita , incarca acumulatorii aia de .....g pune receptorul ala de ....g si cu singele pe care
cred ca-l mai ai in instalatie ( ar mai trebuii sa fie la cit ne pui creierii pe bigudiuri cu MMI ) trage-le un recital de Raceman .
Tine minte ca trebuie sa stai in ultimul minut aproape de linia de start -nu tine faza aia cu venitul lansat ...........
No rules - the joy of ..... race sa zicem
Am uitat cu doua (servo ) veti fi mai multi Valterasu nu te-a anuntat ? a renuntat la al treilea ........ si se pare ca l-a convis si pe Dan .......
Un sfat - stai departe de balize .............. ai prieteni buni care se pare ca au trecut Rubiconul si experimenteaza sambata trecerea de la Critic la posibil Criticabil .........
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#40 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 04:23 PM

Vezi postarearallyman, la Sep 24 2010, 04:35 PM, a spus:

Mai, Madame Butterfly ce naiba te tot lamentezi atita , incarca acumulatorii aia de .....g pune receptorul ala de ....g si cu singele pe care
cred ca-l mai ai in instalatie ( ar mai trebuii sa fie la cit ne pui creierii pe bigudiuri cu MMI ) trage-le un recital de Raceman .
Tine minte ca trebuie sa stai in ultimul minut aproape de linia de start -nu tine faza aia cu venitul lansat ...........
No rules - the joy of ..... race sa zicem
Am uitat cu doua (servo ) veti fi mai multi Valterasu nu te-a anuntat ? a renuntat la al treilea ........ si se pare ca l-a convis si pe Dan .......
Un sfat - stai departe de balize .............. ai prieteni buni care se pare ca au trecut Rubiconul si experimenteaza sambata trecerea de la Critic la posibil Criticabil .........

nu ma lamentez...
sint doar profund dezamagit.
si nu, nu mai cred ca e cazul sa incalc nici un principiu sanatos, nici d-al reaq! apropos de "prima data", bla-bla-bla...prin '90, cind dadeam in folosinta anumite instalatii, tot pentru "prima data" p-acilea, nu faceam abstractie de nici o regula tehnica...si tot "la-nceput" ereau su lucrurile alea...da'le-am facut "din prima" corect, si MERG(chiar fac si bani...) si-n ziua de azi...
cit despre "prieteni"...Multe Urari si Iubire Eterna...nici o grija...pe vremea cind eu eram "scos la tabla" ca n-am pus doua din cele 24 de filtre dicroice in ordinea din manualul si REGULAMENTUL de utilizare a instalatiei respective(de exemplu, un "laser" dintr-un ansamblu oarecare de efecte luminoase pentru un spectacol...), dumnealor probabil faceau cunostinta cu sticla de coca-cola de 200 ml...e-adevarat ca aia are mai putine reguli de punere in exploatare, da'ce sa-i faci, asa am fost io ghinionist...
cit despre prostia cu: "...no rules-the joy of race..."...acilea m-ai oripilat direct...
si nu faptul ca-si demonteaza sau nu valterianul al treilea servo ne doare, ci lipsa de pragmatism in adoptarea REGULAMENTULUI STANDARD...! pentru ca ACEST lucru era, repet, unul din argumentele care ar fi facut diferenta CLARA versus circul federal(celebrul uite regulamentul, nu e regulamentul..uite doua, nu, ca-s trei...)
ca d-aia m-am implicat de la inceput in MM si ASTA am sperat: o "expresie" rc FARA neclaritati si ambiguitati, ca inca vreau si mai cred ca se poate face rc CORECT si CLAR si p-acilea...
...deja ...pffff....!!!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#41 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 24 September 2010 - 05:01 PM

Nu mai dau quote ca e regim de criza la mouse-ul lui Valterila .............
ok, vorba unei manele ........nu sint toate la locul lor .......
dar incearca sa gusti placerea navigatiei cu vele -naviga cu placere si incerca sa fii doar tu si modelul (fara trainer personal si alai de admiratori sfatuitori )
s-ar putea sa ai mari si neasteptate multumiri .
Ma tot toci cu regulamente , reguli respectarea lor - sint de acord cu tine ar trebuii respectate dar asta e situatia . Tu esti regulamentar- perfect fii si cel mai bun pe apa si atunci prin puterea exemplului tau poate se vor schimba si mentalitati .
Eplicatia cu privire la sensul corect No rules - the joy of f........ ai primit-o la tel .

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 24 September 2010 - 05:12 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#42 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 05:23 PM

Salutare Dlor.Sincer va spun ca "ma-ti bagat in ceata" total!.Va fi CU sau FARA reguli(Regulament)?!.Eu unul as impartii in doua competitia daca s-ar putea:
1) sa concureze cei care sunt CORESPUNZATORI in prima etapa,
2) sa cocureze cie care sunt IN AFARA regulilor,
iar la final daca se poate si timpul o permite (ca ora) o cursa de PARADA pe un traseu mai simplu,pt a atrage atentia si a spectatorilor asupra Navomodelismului si la ce performante se poate ajunge cu ceva atat de DEOSEBIT!.
A fost doar o parere.
VANT din PUPA.
0

#43 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 06:37 PM

@ Profesorul: Nu se poate, ca si asa, din cate am inteles, vom fi si mai putini. Ma feresc sa dau o cifra (NU NUMAR), pentru ca nimic (in aceasta privinta), nu mai e sigur. Ar fi prea putini participanti (va denumirea CONCURENT deranjaza), la fiecare dintre cele 2 ... ce-or mai fi dar oricum ... PILOT

@ All: Cred ca Bogdan mi-a explicat punctul de vedere foarte bine. Am dorit prin aceasta manifestare, sa testez atat capacitatea de reactie a amatorilor, cat si (de fapt, in primul rand) capacitatea personala de organiza ceva cat de cat civilizat, coerent si legal (ma refer la autoritati locale, nu din cele de tip .org) la care lumea sa se simta bine, folosind resursele pe care le am (ca alea pe care nu le am... nu le am). Deasemenea, asa cum am afirmat de la inceputul inceputului si asa cum scrie si in statutul ARMM, intentia este de afilirea la INT, evident respectand acel regulament. Asta urmeaza sa vina UMPIC mai tarziu, nu foarte mult, dar nu chiar de la inceput. Am fost si sunt partizanul introducerii TREPTATE a regulilor, in asa fel incat sa trecem toti ´printr-un proces firesc de invatare (ma rog, se exclud aia care stiu deja, cei care stiu TOT si nu mai au nimic de invatat. Pe ei ii vom invita, ii vom privi ca pe prieteni si ne-ar onora rabdarea lor ca noi, astia care am inceput mai tarziu, sa invatam SI de la ei).

Deja ma gandesc la regulile de introdus la editia a 2-a. Probabil (cu acordul celorlalti membri ARMM) vom introduce integral restrictiile tehnice referitoare la model, iar in ceea ce priveste navigatia, ma mai gandesc si astept sugestii. Dar, toate la timpul lor... Inclusiv, organizarea unei regate paralele OFF-regulament (de fapt, dupa stilul german, care nu e deloc OFF-regulament, ci are regulament diferit de MMI) dar asta NUMAI daca se atinge un numar semnificativ de amatori. Deocamdata, sa vedem cati vor fi maine.

Ar mai fi multe de spus, de scris, dar nu vreau sa transform acest post in declaratie de intentie si sa ocup timpul cititorilor si spatiul RHC cu asa ceva. Asta se va intampla pe site-ul propriu, cand o da D-zeu sa fie gata (aici, ca tot am pomenit de site, imi ce scuze INCA O DATA fata de cei interesati ca nu am reusit nici pana la acesata data sa-l pun in functiune, mama lui de site.... Dar tot o sa fie pana la urma, speram curand)

Va asteptam cu placere la ora si locul stiut, fie si numai sa priviti cateva "barcute" din astea ... Mie mi se par grozave! Voua?
0

#44 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 06:38 PM

Vezi postarearallyman, la Sep 24 2010, 06:01 PM, a spus:

Nu mai dau quote ca e regim de criza la mouse-ul lui Valterila .............
ok, vorba unei manele ........nu sint toate la locul lor .......
dar incearca sa gusti placerea navigatiei cu vele -naviga cu placere si incerca sa fii doar tu si modelul (fara trainer personal si alai de admiratori sfatuitori )
s-ar putea sa ai mari si neasteptate multumiri .
Ma tot toci cu regulamente , reguli respectarea lor - sint de acord cu tine ar trebuii respectate dar asta e situatia . Tu esti regulamentar- perfect fii si cel mai bun pe apa si atunci prin puterea exemplului tau poate se vor schimba si mentalitati .
Eplicatia cu privire la sensul corect No rules - the joy of f........ ai primit-o la tel .


gresit ca abordare: nu EU sint problema de fond, nu daca sint sau nu EU regulamentar sau ultimul sau primul...eu sustin ideea ca nu UNUL conteaza, ci ANSAMBLUL, cu entitatile componente, oameni si reguli, deopotriva...fara oameni sau fara reguli, apare un dezechilibru, ...si nu e bun...
nu toc pe nimeni cu regulamentele, regulamentele ne "toaca", atunci cind lipsesc sau cind nu sint aplicate...ca-n gluma aia cu definitia zaharului, care zahar "este ceva ce da gust rau ceaiului cind lipseste din el!"....
in ceea ce priveste placerea de a pune in miscare un model rc...mi se pare ingusta abordarea, o joaca...doar a "misca" un model rc, asta seamana a simpla joaca, in schimb, a-l integra(modelul rc) intr-o expresie tip race, a-l face parte integranta dintr-o manifestare "cu cap si coada", asta consider eu ca e placut...
spui ca "asta e situatia"...NU ASTA ne-am propus cind am pornit SI pe drumul MicroMagic...brambureli rc fara reguli exista destule deja, stii bine ca noi am vrut ALTCEVA...ceva CORECT, ECHILIBRAT, COERENT, si asta mai ales prin prisma celebrei si notorii deja minarii federale de la asa zisele regate "nationale" de anul trecut, cu nu mai putin celebra jonglerie DouaSauTreiDinTrei...jonglerie derivata TOCMAI din incoerenta si inconsecventa abordarii versus reguli/regulament...
nu mai zic de prosteala de anul asta, cu micromagic cu doua servo pe hirtie si pe balta cu trei...
nu asa cred ca se fac lucrurile corect...ajutati-ma sa inteleg cu ce deosebim, repet, regata MM de maine de simulacrul competitonal federal...
VA ROG!
pentru cu NU IMI E INDIFERENT.
bafta si minuni

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 24 September 2010 - 06:39 PM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#45 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 09:21 PM

Vezi postareamizzone, la Sep 24 2010, 07:38 PM, a spus:

Citeaza

CITAT(rallyman @ Sep 24 2010, 06:01 PM)
Nu mai dau quote ca e regim de criza la mouse-ul lui Valterila .............
ok, vorba unei manele ........nu sint toate la locul lor .......
dar incearca sa gusti placerea navigatiei cu vele -naviga cu placere si incerca sa fii doar tu si modelul (fara trainer personal si alai de admiratori sfatuitori )
s-ar putea sa ai mari si neasteptate multumiri .
Ma tot toci cu regulamente , reguli respectarea lor - sint de acord cu tine ar trebuii respectate dar asta e situatia . Tu esti regulamentar- perfect fii si cel mai bun pe apa si atunci prin puterea exemplului tau poate se vor schimba si mentalitati .
Eplicatia cu privire la sensul corect No rules - the joy of f........ ai primit-o la tel .

gresit ca abordare: nu EU sint problema de fond, nu daca sint sau nu EU regulamentar sau ultimul sau primul...eu sustin ideea ca nu UNUL conteaza, ci ANSAMBLUL, cu entitatile componente, oameni si reguli, deopotriva...fara oameni sau fara reguli, apare un dezechilibru, ...si nu e bun...
nu toc pe nimeni cu regulamentele, regulamentele ne "toaca", atunci cind lipsesc sau cind nu sint aplicate...ca-n gluma aia cu definitia zaharului, care zahar "este ceva ce da gust rau ceaiului cind lipseste din el!"....
in ceea ce priveste placerea de a pune in miscare un model rc...mi se pare ingusta abordarea, o joaca...doar a "misca" un model rc, asta seamana a simpla joaca, in schimb, a-l integra(modelul rc) intr-o expresie tip race, a-l face parte integranta dintr-o manifestare "cu cap si coada", asta consider eu ca e placut...
spui ca "asta e situatia"...NU ASTA ne-am propus cind am pornit SI pe drumul MicroMagic...brambureli rc fara reguli exista destule deja, stii bine ca noi am vrut ALTCEVA...ceva CORECT, ECHILIBRAT, COERENT, si asta mai ales prin prisma celebrei si notorii deja minarii federale de la asa zisele regate "nationale" de anul trecut, cu nu mai putin celebra jonglerie DouaSauTreiDinTrei...jonglerie derivata TOCMAI din incoerenta si inconsecventa abordarii versus reguli/regulament...
nu mai zic de prosteala de anul asta, cu micromagic cu doua servo pe hirtie si pe balta cu trei...
nu asa cred ca se fac lucrurile corect...ajutati-ma sa inteleg cu ce deosebim, repet, regata MM de maine de simulacrul competitonal federal...
VA ROG!
pentru cu NU IMI E INDIFERENT.
bafta si minuni


Io unul propun ca regula de regulament de necontestat si in permanenta de aplicat, ca by default, Mizzone sa faca la orice regata cate un 360 grade pt. fiecare mesaj de-al domniei sale ce contine un citat integral al mesajului la care raspunde...

Si da, pt. a veni in intampinare, taman ce mi-am dat jos infamul servo suplimentar.
Hai sa ne vedem pe balta la EDITIA PILOT si mai punem tara la cale dupa aia.
Io unul sunt convins ca, treburile vor intra pe un fagas riguros cat de curand, intru satisfactia Mizzoneului.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#46 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 09:50 PM

Vezi postareaValteras, la Sep 24 2010, 10:21 PM, a spus:

gresit ca abordare: nu EU sint problema de fond, nu daca sint sau nu EU regulamentar sau ultimul sau primul...eu sustin ideea ca nu UNUL conteaza, ci ANSAMBLUL, cu entitatile componente, oameni si reguli, deopotriva...fara oameni sau fara reguli, apare un dezechilibru, ...si nu e bun...
nu toc pe nimeni cu regulamentele, regulamentele ne "toaca", atunci cind lipsesc sau cind nu sint aplicate...ca-n gluma aia cu definitia zaharului, care zahar "este ceva ce da gust rau ceaiului cind lipseste din el!"....
in ceea ce priveste placerea de a pune in miscare un model rc...mi se pare ingusta abordarea, o joaca...doar a "misca" un model rc, asta seamana a simpla joaca, in schimb, a-l integra(modelul rc) intr-o expresie tip race, a-l face parte integranta dintr-o manifestare "cu cap si coada", asta consider eu ca e placut...
spui ca "asta e situatia"...NU ASTA ne-am propus cind am pornit SI pe drumul MicroMagic...brambureli rc fara reguli exista destule deja, stii bine ca noi am vrut ALTCEVA...ceva CORECT, ECHILIBRAT, COERENT, si asta mai ales prin prisma celebrei si notorii deja minarii federale de la asa zisele regate "nationale" de anul trecut, cu nu mai putin celebra jonglerie DouaSauTreiDinTrei...jonglerie derivata TOCMAI din incoerenta si inconsecventa abordarii versus reguli/regulament...
nu mai zic de prosteala de anul asta, cu micromagic cu doua servo pe hirtie si pe balta cu trei...
nu asa cred ca se fac lucrurile corect...ajutati-ma sa inteleg cu ce deosebim, repet, regata MM de maine de simulacrul competitonal federal...
VA ROG!
pentru cu NU IMI E INDIFERENT.
bafta si minuni


Io unul propun ca regula de regulament de necontestat si in permanenta de aplicat, ca by default, Mizzone sa faca la orice regata cate un 360 grade pt. fiecare mesaj de-al domniei sale ce contine un citat integral al mesajului la care raspunde...

Si da, pt. a veni in intampinare, taman ce mi-am dat jos infamul servo suplimentar.
Hai sa ne vedem pe balta la EDITIA PILOT si mai punem tara la cale dupa aia.
Io unul sunt convins ca, treburile vor intra pe un fagas riguros cat de curand, intru satisfactia Mizzoneului.

di(n)stinse domn,
cita vreme nu exista un regulament ADOPTAT care sa stipuleze 2 servo-uri, componenta partilor "eleptronice" a ambarcatiunii dumneavoastra nu cred ca are relevanta momentana...ca ai doua sau trei, fara regulament e superflu sa "defilam"...
si hai sa fim seriosi, nu satisfactiile unuia sau altuia conteaza, daca exista regulament, nu e regulament pentru mine, e un minim necesar, elementar si decent care poate da siguranta unei baze de rationament...
ca daca la regulamentul tehnic nu pot fi lucrurile mai simple, sa vezi la conflictele de navigatie ce razboi civil va fi...si atunci, ce te faci?...nu erea mai rational ca macar partea tehnica sa nu aibe briz-briz-uri ?...
de ce nu se considera ca fiind deja "efectuata" editia pilot, in materializarea reuniunii de la Nautiq/Herastrau?....ca maine nu cred ca-s mai multe...(barci...)?
era mult mai SIMPLU si firesc sa incepem cu STANDARD, si numai dupa ce nu mai aveai loc pe ponton de catarge MM sa se complice lucrurile...
nu mai apareau atitea discutii pe marginea servo-ului, ca nu-i numai ala cuiul pepelian: ce faci cu greutatea minima, ce faci cu greutatea ansamblului lest-derivor, cu masuratorile..., cu deschiderile permise-n "coaja"...(sa vezi ce hublouri julesverniene si-a "tras" pletilianul, am fost in seara asta la antrenament pe ior)...
chiar zicea cineva ca la modul cum se forcepsizeaza MM-ul acesta p-acilea, o sa iasa ca la unudoiopt...
nu pot pricepe deloc de ce credem ca e mai firesc sa incercam sa invatam sa facem grafice de functii cu derivata I si a-II-a si abia dupa ce ne ies niste "eleptocardiograme" fara cap si coada sa ne gindim ca poate mai bine era sa invatam DE LA INCEPUT sa numaram si sa socotim cu trecere peste ordin...
ce vrei sa spui cu "... 360 de grade..."?...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#47 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 25 September 2010 - 02:41 PM

Pana la urma a iesit foarte bine.Las organizatorul si concurentii sa-si spuna ei parerile.
Cateva instantanee de astazi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC02765.JPG
  • Imagine atasata: DSC02766.JPG
  • Imagine atasata: DSC02769.JPG
  • Imagine atasata: DSC02771.JPG
  • Imagine atasata: DSC02772.JPG
  • Imagine atasata: DSC02773.JPG
  • Imagine atasata: DSC02778.JPG
  • Imagine atasata: DSC02781.JPG

flying is my life...
0

#48 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 September 2010 - 07:19 PM

Sa traiesti MM.ro sa cresti mare .
Felicitari Concurentilor , organizatorilor si propietarilor asociatiei pt acest prim concurs.
la cit mai multi concurenti va doresc .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#49 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2010 - 10:30 AM

ARMM multumeste pe aceasta cale tuturor participantilor la Regata 1 Bucuresti - Septembrie 2010. Speram ca v-ati simtit bine, ca eforturile de organizare au avut efectul dorit si ca ati petrecut cateva ore placute alaturi de noi
Tot acum as dori sa fac cateva mentiuni:
- Rata de participare a fost scazuta, destul de mult sub cea asteptata (6 modele pe apa)
- Asupra organizarii, fiind implicat direct, nu am sa fac aprecieri, ii rog pe altii sa le faca. Inclusiv critici din care sa invatam toti si sa incercam sa corectam ceea ce nu a fost in regula
- Adresez calde multumirri arbitrilor, care au fost la prima "incercare" de acest gen.
- Felicitari castigatorilor (dora ca, faptul ca au fost buni ii va costa http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif )

Inca o obeservatie persoanala: E cu totul altceva "datu' " cu balize, in prezenta altor participanti fata de navigatia haotica pe lac, de unul singur. Dupa parerea mea, oricine doreste sa evolueze in aceasta ramura TREBUIE sa participe macar o data la un concurs. Apoi, cred ca se poate naviga pe lac si fara balize, realizand un antrenament eficient, imaginand traseul.

Felicitari speciale lui Mihai Cianu (Pletila) care a inteles exact spiritul acestui pseudo-concurs, a participat cu placere si a mentinut atmosfera relaxata, de buna dispozitie, pe care toti ne-am dorit-o.

Aaa, era sa uit: CLASAMENTUL:
1. Mitu Nicu
2. Dumitru Florin
3. Stroie Dan

Sa ne vedem cu bine la urmatoarea intalnire !!!

Multumesc
Andrei Petre - ARMM

PS: Intru-cat eu nu am avut timp sa fac poze, rog pe cei care au facut sa ia legatura cu mine la andrei(at)micromagic.ro si sa ne intalnim cumva sa le am si eu, mi le doresc mult. Inca o data, multumesc
0

#50 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 26 September 2010 - 05:55 PM

Da, foarte disputat ..

Poze:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5208_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5227_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5229_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5238_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5274_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5284_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5285_m.jpg

0

#51 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 26 September 2010 - 05:57 PM

Hinca niste poze :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5313_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5329_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5335_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5336_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5341_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5346_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5347_m.jpg

0

#52 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 26 September 2010 - 05:58 PM

Si tot asa ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5352_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5359_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5363_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5369_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5372_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5374_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5376_m.jpg

0

#53 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 26 September 2010 - 06:02 PM

Mai sint ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5389_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5395_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5397_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5401_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5406_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5410_m.jpg

0

#54 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 26 September 2010 - 06:06 PM

Acuma daca tot am inceput ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5423_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5424_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5425_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5427_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5430_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5439_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5451_m.jpg

0

#55 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 26 September 2010 - 06:09 PM

Poze, pozw ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5456_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5498_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5501_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5502_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5505_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5507_m.jpg

0

#56 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 26 September 2010 - 06:11 PM

Gata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5509_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5510_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5514_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5523_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5527_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_5532_m.jpg

0

#57 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 26 September 2010 - 06:19 PM

Campionul si barca sa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5538_m.jpg

0

#58 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2010 - 07:43 PM

a "iesit", pina la urma, oarecum bine, desi au fost foarte putine barci, mai ales ca numai de notorietate nu a dus lipsa aceasta prima reuniune destinata exclusiv acestei clase.
sa nu uitam ca, practic, exista mult mai multe modele(din informatiile pe care le am, numarul lor e cel putin dublu).
e posibil ca odata cu clarificarea corecta a regulamentului sa se mai limpezeasca si sa se mai simplifice "apele", si sa se prezinte macar 10 barci la urmatoarea reuniune, care am inteles ca e proiectata in curind.
sa speram ca va fi si standard-"regulamentara".
ca o paranteza, m-a surprins placut demersul lui Nicu Mitu pentru NEfolosirea celui de-al treilea servo; ramin foarte surprins insa si de ce oare nu a ridicat problema asta si la "federale"...
nu mai detaliem, a fost, in general, bine, doar ca mie mi s-a parut cumva nepotrivit (din principiu, subliniez, DIN PRINCIPIU!) sa participe la arbitraj unul din concurenti...(???)...sper ca data viitoare sa fie altfel si sa existe arbitru avizat si in cunostinta de cauza(este absolut necesar un arbitru competent si unanim recunoscut deoarece este foarte greu de solutionat un conflict de navigatie...), care sa fie preocupat de ce se intimpla pe apa si SA STIE ce si cum ACOLO, nu la ..."galerie"...
ca si aspect tehnic versus modelul pe care l-am prezentat acum(galben/MOTUL)-desi nu am tras eu cu el, m-a rugat un alt concurent inscris ad-hoc sa i-l pun la dispozitie- fac inca odata precizarea ca este ABSOLUT REGULAMENTAR, nimic din ce e montat pe el nu e neconform regulamentului standard; spun asta deoarece am fost chestionat/interpelat de cineva din cei prezenti, cu observatia ca ar fi cel mai "tunat"MicroMagic din cele prezente: TOT, dar ABSOLUT TOT din ceea ce e montat pe model este STRICT CONFORM regulamentului standard international(dealtfel, cerinta de "standard" a fost poate cea mai invocata cerere atunci cind a fost montat, la "santierele navale barlogeni") .
sper ca se va trece cit mai repede la regulamentul standard, e pacat sa nu se intimple asa. mai ales ca sintem, totusi, putini...
ar fi interesant de stiut/listat clasamentul complet, eventual mentionate si citeva aspecte tehnice particulare ale fiecarui model(greutate, echipare, vele, etc...)
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#59 Useril este offline   ncalemao 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 31-August 10

Postat 27 September 2010 - 09:33 AM

Dear All,

I stopped by for a couple of minutes, you were all very focused in the regattas !! Nice crew there, hope to be able to stay more in the next event .... :)
The gentleman from Galati (MM n. 11) was killing the field ..... :lol:

Congratulations to the organizers ...... good work !!

Regards to all,

Nuno

BTW: I was the guy in blue T-shirt that spoke with the gentleman from MM N.103 and the cameraman !!!

Aceasta postare a fost editata de ncalemao: 27 September 2010 - 09:34 AM

0

#60 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 27 September 2010 - 10:42 AM

Acum am dat si eu de internet, si de poze.

Ma bucur nespus ca am participat,pentru ca m-am simtit foarte bine,am petrecut cateva ore in compania modelistilor cu experienta si am si invatat cate ceva.Organizarea a fost peste asteptarile mele,un mare plus pentru toaleta ecologica dedicata.

Tin sa multumesc celor care m-au ajutat in debutul meu ca velist, lui Mizzone ca mi-a bagat MM-ul in casa,Serban si Bogdan Stancu pentru trainnig-ul de specialitate,Valterash pentru cureau de gat,pe care tre sa o inapoiez,(pleca el si fara velier la sfarsit),si nu in ultimului rand arbitrilor care nu m-au descalificat, plictisiti sa mai astepte sa trec si eu lini de sosire,evident ultimul.

De asemenea ii multumesc lui Men, ca a fost galant si a impartit cu mine ultimul loc (5) ca sa nu ies pe 6.Sincer nu m-am utitat pe foaie de arbitraj la rezultate, deoarece pentru mine a fost in primul rand o "batalie" cu indemanarea mea, si cu noutatea navigatiei R/C,nicidecum o lupta cu ceilalti concurenti.Din cate imi aduc aminte am iesit doar pe ultimul loc, dar asta e ...pana data viitoare poate mai exersez.

@ncalemao: I hope you will join us in the next events...not only on the shore but with the sailbot also...what do you say?
Homo Nauticus
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro