Modelism - RHC Forum: Invitatie la concurs Micro Magic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Invitatie la concurs Micro Magic .... pentru toti posesorii de MM

#1 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2010 - 05:41 PM

Stimati colegi posesori de MM

ARMM (Asociatia Romana Micro Magic) va invita la prima regata in organizare proprie. Detalii gasiti in documentul atasat. Este posibil sa apara modificari, le vom aduce imediat la cunostinta.

Multumiri RHC pentru amabilitate

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 19 September 2010 - 01:14 PM

Ma bucur sa vad aceasta invitatie, sper sa reusesc sa fiu acolo.
Doar ca o idee, s-ar putea incerca un poligon un pic modificat, in sensul ca baliza din larg ar putea fi adusa langa cel din vant, astfel s-ar evita o multime de situatii neplacute ce se ivesc la acea baliza din cauza ca e departe si nu se vede. Acest tip de poligon l-am vazut in Croaia, si a fost folosit si la modialele Naviga din 2009. Baliza adusa langa cel din vant mai are si un alt avantaj, barcile care au luat baliza nu intra imadiat peste cei care vin spre baliza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: palya.jpg
  • Imagine atasata: palya1.jpg

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#3 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2010 - 11:02 PM

Vezi postareaGyula, la Sep 19 2010, 02:14 PM, a spus:

Ma bucur sa vad aceasta invitatie, sper sa reusesc sa fiu acolo.
Doar ca o idee, s-ar putea incerca un poligon un pic modificat, in sensul ca baliza din larg ar putea fi adusa langa cel din vant, astfel s-ar evita o multime de situatii neplacute ce se ivesc la acea baliza din cauza ca e departe si nu se vede. Acest tip de poligon l-am vazut in Croaia, si a fost folosit si la modialele Naviga din 2009. Baliza adusa langa cel din vant mai are si un alt avantaj, barcile care au luat baliza nu intra imadiat peste cei care vin spre baliza.



Ai dreptate, Gyula, sunt de acord cu tine, DAR avand in vedere ca este o decizie subiectiva (nu impusa de stiu eu ce considerente din exterior) am sa fac asa: supun la vot la fata locului. In fond relocarea balizei va dura cateva minute. vom decide acolo, de comun acord. Cred ca e democartic asa....
0

#4 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 21 September 2010 - 03:39 PM

Pana acum cati s-au "inscris"?
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#5 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2010 - 10:02 PM

Nu s-a inscris nimeni, inscrierile se fac la fata locului. S-au anuntat ca. 10 persoane, dar cum am experiente triste de la aero, am si rezerve. Sa vedem.... Speram sa fim toti cei 10 care s-au anuntat.

Vom avea racoritoare si cafea la fata locului.

Va asteptam cu placere. Desigur, si spectatorii curiosi sunt bineveniti
0

#6 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 07:35 AM

da' de ce nu se trage pe poligonul "papillon"...? io am auzit ca triunghiul e deja un pic demodat...
..."papillon", adecatelea poligonul ala cu cite doua balize laterale si trei la mijloc, din astea trei la mijloc doo fiind poarta de start si a treia un fel de off-side, in functie de directia de start/vint?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#7 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 22 September 2010 - 08:18 AM

Pentru ca trunghiul o fi demodat pentru unii.Pentru altii care merg prima data la un concurs, triunghiul reprezinta,"state of the art","mama poligoanelor","incercarea suprema" sau cum mai vreti voi...La o etapa urmatoare se poate schimba.

A...si inca o chestie...:Fluturasul de care vorbesti, este asemanator in asezare, cu cel pe care il prezinta gyula in prima poza..doar ca poarta de start vine ceva mai jos din ce inteleg eu din descrierea ta. Daca nu inteleg eu bine, deschide "paint-ul" din windows si fa o schita.Sau doua.

Ca si concluzie o sa-l parafrazez pe Toma Caragiu in "Operatiunea Monstrul": De poligoane ne arde noua acum...? Hai sa tragem asa cum va fi poligonul,dupa ce o sa vedem cum ne asezam, cum bate vantul...cati o sa fie...cati o sa voteze,cati o sa se abtina (daca vor putea sa se abtina),cati or sa fie impotriva,etc.
Homo Nauticus
0

#8 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 08:28 AM

Vezi postareaPletila, la Sep 22 2010, 09:18 AM, a spus:

Pentru ca trunghiul o fi demodat pentru unii.Pentru altii care merg prima data la un concurs, triunghiul reprezinta,"state of the art","mama poligoanelor","incercarea suprema" sau cum mai vreti voi...La o etapa urmatoare se poate schimba.

A...si inca o chestie...:Fluturasul de care vorbesti, este asemanator in asezare, cu cel pe care il prezinta gyula in prima poza..doar ca poarta de start vine ceva mai jos din ce inteleg eu din descrierea ta. Daca nu inteleg eu bine, deschide "paint-ul" din windows si fa o schita.Sau doua.

Ca si concluzie o sa-l parafrazez pe Toma Caragiu in "Operatiunea Monstrul": De poligoane ne arde noua acum...? Hai sa tragem asa cum va fi poligonul,dupa ce o sa vedem cum ne asezam, cum bate vantul...cati o sa fie...cati o sa voteze,cati o sa se abtina (daca vor putea sa se abtina),cati or sa fie impotriva,etc.

asa...io votez "impotriva"...sau, ca-n caragiale, sa se faca...da'sa nu se schimbe nimic...ma rog, aproximativa citatia literara, dar semantic e p-acolo(parca nenea ConuLeonida le zicea...)
ceea ce ne-a aratat gyula e fix jumatate din ce am vazut io ca fiind "papillon"...
si nu am CERUT sa fie "papillon", am INTREBAT...doar...
in schita aproximativa atasata, a treia baliza din cele din mijloc se orienteaza in asa fel incit sa nu poti pleca cu start "semi-furat", prelevindu-te de anumite reguli de navigatie si prioritati...in rest, cu scuzele de rigoare versus o anume inexactitate de simetrie a desenului, cam asa e poligonul "la moda"...
bafta si minuni!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poligon_vele.jpg

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 22 September 2010 - 08:42 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#9 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 22 September 2010 - 08:39 AM

Pai ce am zis eu ca ai cerut? Eu am zis ca vorbesti de fluturas,si ca daca tot vorbesti sa pui o imagine, ca stii tu...imaginea face cat o mie de cuvinte.Asa ca nu te mai inflama atata si a din mouse in paint...sa vedem cum e treaba.

De votat , stim ca votezi "impotriva" din principiu. :rolleyes:
Homo Nauticus
0

#10 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 22 September 2010 - 08:43 AM

Iar ai dormit prost? Ce dracu sunt alea? Balize? Deseneaza ma si liniile dupa care se merge, desi daca ma gandesc ca ai desenat balizele in forma de inimioare...nu vreau sa stiu ce forma o sa aiba liniile...Da totusi.Lamureste-ne ca sa stim ce votam.Desi nici nu cred ca avem atatea balize...
Homo Nauticus
0

#11 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 08:52 AM

Vezi postareaPletila, la Sep 22 2010, 09:43 AM, a spus:

Iar ai dormit prost? Ce dracu sunt alea? Balize? Deseneaza ma si liniile dupa care se merge, desi daca ma gandesc ca ai desenat balizele in forma de inimioare...nu vreau sa stiu ce forma o sa aiba liniile...Da totusi.Lamureste-ne ca sa stim ce votam.Desi nici nu cred ca avem atatea balize...

stai ca-ti pun si "eleptrocardiograma"...cu precizarea ca traseul este altfel, nu cum l-am desenat io...si anume: pleci din poarta centrala. IMPOTRIVA vintului, te duci la dreapta, ocolesti balizele amindoua pe exterior, apoi vii spre stinga, intri printre ele si ocolesti una din ele, ori sus ori jos, te duci iar in dreapta, iar pe amindoua si apoi vii acasa.
bafta si minuni!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poligon_vele.jpg

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 22 September 2010 - 09:04 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#12 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 09:13 AM

sau, asa.
bafta si minuni!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poligon_papillon.jpg


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#13 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 22 September 2010 - 09:59 AM

??????????????
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#14 Useril este offline   ncalemao 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 31-August 10

Postat 22 September 2010 - 10:34 AM

Where exact in Lake Herastru ?? Close to Trattoria Il Calcio ....... or other side (Club Diplomat ??) Thanks

I want to show up, but it's my wife's birthday, so I can't ptomise .... !! What time it will start ?

Thanks and have fun !!

Nuno
0

#15 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 10:38 AM

Stii Mitzi de ce? Pentru ca m-am pregatit cu max 6 balize, nu m-am gandit ca o sa fie nevoie de 7 sau mai multe. Pe de alta parte, poligonul propus de tine se poate face si cu 6 balize, a 7-a e cam degeaba (aia din mijloc de sus, daca ajungem la acest poligon nimeni nu coboara acolo, cand are vant din pupa)

In ceea ce priveste forma in general, am zis sa votam, mi se pare corect si nu cred sa fie probleme. NUMAI CA drept de vot au cei ce vin sambata adica concurentii, cate un vot de caciula. Si am eu grija sa nu fie situatie de egalitate, in caz de numar par de concurenti...

In fond e editie pilot, sa vedem si noi (adica eu) daca sunt in stare sa organizez chestia asta bine, daca totul functioneaza. In viitor om mai vedea, si stiu de acum ca nu va fi toata lumea multumita NICIODATA. In modelism NU SE POATE, Si pentru ca suntem romani...

Te salut si te astept cu placere

Aceasta postare a fost editata de Men: 22 September 2010 - 10:44 AM

0

#16 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 22 September 2010 - 10:48 AM

Vezi postareancalemao, la Sep 22 2010, 11:34 AM, a spus:

Where exact in Lake Herastru ?? Close to Trattoria Il Calcio ....... or other side (Club Diplomat ??) Thanks

I want to show up, but it's my wife's birthday, so I can't ptomise .... !! What time it will start ?

Thanks and have fun !!

Nuno


9.30 Registration of participants
10.00 Start.

The exact location in picture attached.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: satelit.jpg

flying is my life...
0

#17 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 22 September 2010 - 11:05 AM

Unde se poate parca acolo?
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#18 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 11:35 AM

Chiar pe alee, cam unde se termina sageata cu rosu din poza. Aleea e suficient de lata, nu e nici o problema cu parcarea. De acolo, din varful sagetii ne vom deplasa pe mal (betonat) ca. 20-30 m pe jos. Vom stabili baza cam la jumatatea distantei dintre varful sagetii si stavilarul care se vede mai sus in poza. Lacul de concurs este cel din stanga stavilarului, cum se vede in poza
0

#19 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 22 September 2010 - 12:58 PM

In legatura cu amplasarea balizelor, va rog sa tineti cont ca vor fi si participanti fara experienta competitiilor de acest fel. Dupa parera mea, poligonul in triunghi este cel mai potrivit din doua motive:
1. Este simplu de amplasat si se rezolva cu 5 balize
2. Este cel mai simplu de parcurs pentru participantii fara experienta si implica riscul minim de acrosare intre barci navigand din sensuri opuse. In conditiile date nu cred ca se poate gasi o solutie mai sigura dpdv al incidentelor.
0

#20 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 04:11 PM

Vezi postareaMen, la Sep 22 2010, 11:38 AM, a spus:

Stii Mitzi de ce? Pentru ca m-am pregatit cu max 6 balize, nu m-am gandit ca o sa fie nevoie de 7 sau mai multe. Pe de alta parte, poligonul propus de tine se poate face si cu 6 balize, a 7-a e cam degeaba (aia din mijloc de sus, daca ajungem la acest poligon nimeni nu coboara acolo, cand are vant din pupa)

In ceea ce priveste forma in general, am zis sa votam, mi se pare corect si nu cred sa fie probleme. NUMAI CA drept de vot au cei ce vin sambata adica concurentii, cate un vot de caciula. Si am eu grija sa nu fie situatie de egalitate, in caz de numar par de concurenti...

In fond e editie pilot, sa vedem si noi (adica eu) daca sunt in stare sa organizez chestia asta bine, daca totul functioneaza. In viitor om mai vedea, si stiu de acum ca nu va fi toata lumea multumita NICIODATA. In modelism NU SE POATE, Si pentru ca suntem romani...

Te salut si te astept cu placere

aia din mijloc e baliza "mobila", se muta intotdeauna in functie de directia vintului si are rol de "restrictor" la start... nu e deloc "degeaba"...
cel putin io asa stiu...
in alta ordine de idei, dar in acelasi context, mi-a explicat Gyula(danke schonn!) ca varianta mult simplificata a "papillon"-ului este aia in care se coboara in lateral virful triunghiului...si am INTELES(fiindca mi-a EXPLICAT argumentat, TEHNIC...eu fiind foarte probabil deosebit de reticent, de regula, in a lua "ca atare" sau in a "crede si nu cerceta"...)...
vin la concurs, EXCLUSIV din respect deosebit pentru tine andrei: mi-am promis in general mie insumi sa nu mai particip la reuniuni/competitii care nu au reguli clare, corecte ... si mai ales APLICATE...acum fac o exceptie, mai exista o singura nelamurire: de ce atita mister in jurul identitatii arbitrilor, in contextul in care este notoriu ca, mai ales la veliere, interpretarea situatiilor si EXPLICAREA lor nu este la indemina oricui...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#21 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 04:15 PM

Vezi postareaDan Stroie, la Sep 22 2010, 01:58 PM, a spus:

In legatura cu amplasarea balizelor, va rog sa tineti cont ca vor fi si participanti fara experienta competitiilor de acest fel. Dupa parera mea, poligonul in triunghi este cel mai potrivit din doua motive:
1. Este simplu de amplasat si se rezolva cu 5 balize
2. Este cel mai simplu de parcurs pentru participantii fara experienta si implica riscul minim de acrosare intre barci navigand din sensuri opuse. In conditiile date nu cred ca se poate gasi o solutie mai sigura dpdv al incidentelor.

cu deosebit respect spun ca orice incident de navigatie sau neclar cred ca se solutioneaza cooptind in proiect un arbitru CONCIS, COERENT, CLAR, care sa explice inteligibil si sa fie unanim respectat...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#22 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 22 September 2010 - 04:22 PM

Trebuie sa anunt cu regret ca nu reusesc sa vin.
Cat prveste poligonul atasez doua variante din regulamentul ISAF, cu caracter informativ. O prima diferenta fata de ce folosim noi, este linia de start si sosire, care la modele aste acelasi, si e pe la mijlocul poligonului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poligon1.jpg
  • Imagine atasata: poligon2.jpg

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#23 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 22 September 2010 - 04:46 PM

Cat priveste acea baliza mobila, langa linia de start, este una din inventiile Naviga, menit sa reduca aglomeratia la baliza de start. Asa ceva nu am vazut la nici un concurs ISAF. Se plaseaza de obicei ca in desenul atasat,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#24 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 04:48 PM

am inteles. evident, cu EXPLICATII clare si tehnice venite de la tg.mures(csokolom!)...deci, "no standards" la nivel de poligon, e bun oricare.(???).
macar de le-am fi cintarit(cataragele), ca nu e asa greu...ma ofer eu sa le cintaresc...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#25 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 04:55 PM

Vezi postareaGyula, la Sep 22 2010, 05:22 PM, a spus:

Trebuie sa anunt cu regret ca nu reusesc sa vin.
Cat prveste poligonul atasez doua variante din regulamentul ISAF, cu caracter informativ. O prima diferenta fata de ce folosim noi, este linia de start si sosire, care la modele aste acelasi, si e pe la mijlocul poligonului.


mare pacat!
sper sa ne vedem la urmatoarele.
intrebare: linia malului este perpendiculara, sau paralela,(?), cu linia balizelor 1 si 2 respectiv 1 si 3 in cele doua variante?
suplimentar: observ ca locul de start difera de sosire..sau se aplica alta regula fata de desen....despre ce "modele"e vorba?!
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 22 September 2010 - 05:04 PM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#26 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 05:21 PM

Vezi postareaGyula, la Sep 22 2010, 05:46 PM, a spus:

Cat priveste acea baliza mobila, langa linia de start, este una din inventiile Naviga, menit sa reduca aglomeratia la baliza de start. Asa ceva nu am vazut la nici un concurs ISAF. Se plaseaza de obicei ca in desenul atasat,

inteleg ca naviga o foloseste pentru ca regula de la ISAF, aia in care n-ai voie sa vii tangent la baliza de start si sa-i inghesui pe ceilalti, nu prea e clara la ei(naviga); cum p-acilea n-am vazut (asa... "tare"...) reguli sau regulamente scrise si de comun acord constientizate/respectate, cred ca e mai mult decit necesara/utila cea de-a treia baliza la start...in primele regate la care am participat aveam tendinta sa fac aceeasi greseala, ba chiar ne-a pus malescu sa reluam startul de "fro" doo ori, si pe mine si pe altii...am gresit, evident, din lipsa de regulament scris(ma rog, sau neadus la cunostinta...), si in mod clar, daca baliza a treia la start ar fi existat, se gresea mai putin...d-aia, asa cum bine sublinia unul dintre antescriitorii de p-aci, tinind cont de experienta rc mai putin cristalizata a unora dintre noi, d-aia cred ca ne trebuie baliza 3 la start, pe care propun s-o "intitulam" <<baliza vesela>>, deoarece evident va fi cea mai "fisneata"(trebuie mutata dupa cum bate vintul...!)...he-he...mmm...oare unde am mai auzit eu de ceva de la rc care sa fie "vesel"....un servo, ceva?...he-he...!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#27 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 22 September 2010 - 06:07 PM

Vezi postareamizzone, la Sep 22 2010, 05:55 PM, a spus:

intrebare: linia malului este perpendiculara, sau paralela,(?), cu linia balizelor 1 si 2 respectiv 1 si 3 in cele doua variante?

Conteaza doar directia vantului. Adica linia de start sa fie perpendicular (pe cat se poate) pe directia vantului, ca la prima baliza sa se ajunga in volte. Daca se schimba vantu si la prima baliza se poate ajunge fara sa mergem in zig-zag, in mod normal trebuie mutat poligonul. Problema e cand vanul se schimba permanent......

Vezi postareamizzone, la Sep 22 2010, 05:55 PM, a spus:

suplimentar: observ ca locul de start difera de sosire..sau se aplica alta regula fata de desen....despre ce "modele"e vorba?!

Acele desene sunt pentru barci "adevarate" (adica stai in ele), nu modele. La modele se pune de obicei (dar nu obligatoriu) linia de start si sosire la mijlocul poligonului sa fie cat mai vizibil de pe mal.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#28 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 22 September 2010 - 07:48 PM

Mai ,Mizzone , Madame Butterfly , Poligon Papillon , sa inteleg ca cele 50% sanse sau transformat in 100% participare sa traiesti si "vint bun din pupa - am io o banuiala ca 2000 de ani de naviatie au dovedit ca totusi ca zicala are ceva substanta si parca ar fii mai buna decit aia cu traversu..........
Pana sa le pui creierul pe bigudiuri la toti pe acilea hai sa vorbim un pic destre vinturile predominante pe locatia aleasa - adicatele coada lacului Baneasa la stavilarul Herastrau
Vintul bate laminar din doua directii in zona respectiva fie dispre larg ( ca punct de referinta virful sagetii rosii desenate de Silviu in postul pt prietenul bulgar fie invers adica dinspre podul Baneasa . Chiar daca in partea dreapta a locului de start ( in zona blocului circular a lui Felix Motanul ) zona e mai libera acolo nu sint decit curenti turbionari .
Sper ca nu mai e nevoie sa spun ca centura de pomi ce inconjoara lacul si malul ciudat duce la acest efect de horn . Ca nota personala exista un singur loc pe acest lac unde efectele turbionare de la copaci si mal nu se intilnesc - pe mica peninsula din fata fostului sanatoriu CFR -aprox la 80 de metrii in aval de fostul ponton de FSRV din anii 90 ( acolo de unde cica la dus Pikinezu pe Gyuri la spital .................)fostul loc de antrenament al nationalei de velere RC mai tii minte Nicule ..........
Acum sa analizam dispunerea poligonului ( indiferent de tipul lui )
In mod normal pt a avea latura cu poarta de plecare in vint aceata ar trebuii montata PERPENDICULAR pe locul de start ales iar zona de pilotaj ar trebuii pusa pe fostul ponton de viteza ............
probabil se va opta ca latura de start sa fie paralela cu locul ales adicatelea paralela cu malul betonat ( locul de lansare de la FSRV ) si atunci indiferent de tipul poligonului latura cu poarta va fii cu vint traves in loc de strins .
daca detaliem pe tipuri de poligoane situatia sta astfel :
1) triunghi cu virful spre larg - latura cu poarta pe traves si o latura de urcare sau de coborire cu vint strins ( in principiu navigatie cu volte ) adica bate vintul din larg urci cu vint strins latura dinspre intrarea de la CSTA bate invers cobori cu vint strins latura de la Felix ........ relativ usor pt skipperi cu experienta care stiu ca pe laturile triunghiului daca ai avantaj din latura de start cu poarta nu prea mai ai cum sa pierzi ...............si cum in conditiile date latura cu poarta devine facila
2) poligon Papillon , dute -vino , cirnat ....... toate laturile pe travers ( atentie daca e paralel cu locul de start ) - poate un pic de vint strins intre balizele de cap nimic greu
dar mai permisiv cu skipperi fara experienta ............dar o adevarata mana ceresca pt unul cu un pic de mina si experinta de veliere de alea mai mari .................

Deci vorba lui Costache Antoniu " hic.........hic........ coano Joitico eu cu cine votez ? "

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 22 September 2010 - 07:59 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#29 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 22 September 2010 - 08:12 PM

Daca am inteles eu bine, aprobarea pentru locatie este data pentru aceeasi portiune de mal ca si la concursul de FSR de anul acesta, adica la mijlocul digului dintre cele doua lacuri. In aceste conditii, pozitia portii este deja impusa, perpendicular pe dig. In probele pe care pe care le-am facut in acea pozitie dupa terminarea concursului de FSR, nu am putut determina o directie anume a vantului. Pe acel lac si in acel loc, la fel ca si in alte locuri de acolo, vantul isi schimba directia mai tot timpul. Asta este. Bine ca se a intampla ceva pana la urma si multumiri lui Andrei pentru efortul de organizare si umblatura dupa aprobari.
Imi mentin parerea ca forma poligonului sa fie triunghiulara pentru a "imprastia" barcile pe o suprafata at mai mare si a reduce la minimum numarul intalnirilor intre barci avand cursuri opuse. In aceasta faza doar agatari de barci ne lipsesc...
0

#30 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2010 - 08:44 AM

Vezi postareaGyula, la Sep 22 2010, 07:07 PM, a spus:

Conteaza doar directia vantului. Adica linia de start sa fie perpendicular (pe cat se poate) pe directia vantului, ca la prima baliza sa se ajunga in volte. Daca se schimba vantu si la prima baliza se poate ajunge fara sa mergem in zig-zag, in mod normal trebuie mutat poligonul. Problema e cand vanul se schimba permanent......


Acele desene sunt pentru barci "adevarate" (adica stai in ele), nu modele. La modele se pune de obicei (dar nu obligatoriu) linia de start si sosire la mijlocul poligonului sa fie cat mai vizibil de pe mal.


csokolom!
inteles.
simplu.
clar.
ce bine erea daca aveam si reglementu' tot asa...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro