Modelism - RHC Forum: Echilibrare ax - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Echilibrare ax am nevoie de echilibrare dinamica pentru un ax

#1 Useril este offline   Poseidon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 14-November 06

Postat 21 August 2010 - 02:30 PM

Salut,

am axul din atasament; cota este data in centrimetri ( deci, 204 mm lungime ). Am nevoie sa fie echilibrat la cca 10000 rpm. Poate cineva sa ma ajute?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ax1.JPG

0

#2 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 21 August 2010 - 09:05 PM

Teoretic, la aceste dimensiuni, probabil ca diametrul cel mai mare este undeva la 30mm, este destul de greu sa gasesti o masina de echilibrat.
Da poti face totul macat static. Pe o bucata de geam care sa fie pozitionata la poloboc pe 2 axe, pozitionezi axul si vezi unde se roteste.
Daca vrei sa fi si mai riguros, lipesti doua lame de cuter pe sticla si sprjini axul pe ele. Vei obine o frecare pe o suprafata punctiforma, si "mama gravitatie" te va ajuta sa gasesti punctul cel mai greu.
Mult success.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#3 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 21 August 2010 - 09:10 PM

Ai omis o cota destul de importanta, diametrul. Din cate stiu eu nu exista masina de echilibrat dinamica care sa faca treaba asta la 10000 de ture. Echilibrarile in general se fac pe la 300-700 rpm. Acum probabil exista si masini mai precise care fac echilibrarea la ceva mai multe RPM da nici cum 10000. Inca ceva: sa nu confunzi turatia de echilibrare ca fiind egala cu cea la care o sa functioneze axul tau :). Cu echilibrare normala la 700rpm pot sa te ajut eu.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#4 Useril este offline   Poseidon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 14-November 06

Postat 21 August 2010 - 09:12 PM

Salut,

mersi de raspuns, in mare am inteles. Axul are 40 mm diametru. De la ce dimensiune de ax as putea gasi o masina de echilibrat si cam cit m-ar costa acea echilibrare?

Mersi

Vezi postareaRadu_, la Aug 21 2010, 10:05 PM, a spus:

Teoretic, la aceste dimensiuni, probabil ca diametrul cel mai mare este undeva la 30mm, este destul de greu sa gasesti o masina de echilibrat.
Da poti face totul macat static. Pe o bucata de geam care sa fie pozitionata la poloboc pe 2 axe, pozitionezi axul si vezi unde se roteste.
Daca vrei sa fi si mai riguros, lipesti doua lame de cuter pe sticla si sprjini axul pe ele. Vei obine o frecare pe o suprafata punctiforma, si "mama gravitatie" te va ajuta sa gasesti punctul cel mai greu.
Mult success.

0

#5 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 21 August 2010 - 09:12 PM

Vezi postareaRadu_, la Aug 21 2010, 10:05 PM, a spus:

i "mama gravitatie" te va ajuta sa gasesti punctul cel mai greu.
Mult success.


Asa este, dar exista posibilitate sa fie dezechilibru si in celalalt plan :). Si este mai greutz de facut doar din lame de cutter, chiar daca este o solutie care de cele mai multe ori da rezultate bune.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#6 Useril este offline   Poseidon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 14-November 06

Postat 21 August 2010 - 09:21 PM

Salut Bughy,

10000 rpm este turatia maxima la care va ajunge, ever, axul meu. Nu prea ma pricep la asemenea operatii de echilibrare, stiu doar ideea, cea cu oscioscopul si 2 semnale de intrare ( fotodioda sau altceva si sensorul de vibratii ).
Daca crezi ca echilibrarea la 700 rpm va functiona si pentru 10 mii si zici ca poti sa ma ajuti, cred ca nu imi trebuie mai mult.

Vezi postareaBughy, la Aug 21 2010, 10:10 PM, a spus:

Ai omis o cota destul de importanta, diametrul. Din cate stiu eu nu exista masina de echilibrat dinamica care sa faca treaba asta la 10000 de ture. Echilibrarile in general se fac pe la 300-700 rpm. Acum probabil exista si masini mai precise care fac echilibrarea la ceva mai multe RPM da nici cum 10000. Inca ceva: sa nu confunzi turatia de echilibrare ca fiind egala cu cea la care o sa functioneze axul tau :). Cu echilibrare normala la 700rpm pot sa te ajut eu.

0

#7 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 21 August 2010 - 09:27 PM

O sa ma duc maine la firma sa studiez un pic prinderea sa vad daca pot prinde axul tau si tinem legatura. Ce cote ai in capetele axului. ?. Eu zic ca ar trebui sa mearga echilibrat si la 700. La diametrul ala nu sunt foarte mari vibratiile. Tinem legatura
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#8 Useril este offline   Poseidon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 14-November 06

Postat 21 August 2010 - 09:40 PM

Salut Bughy,

intentionez sa am 8mm in capete, continuat cu filet M12 si apoi cota de rulment 12 ( rulment 6201 ), apoi axul mare. Ca sa fiu sincer, am facut un ax similar deja, la strung ( ma rog, l-a facut cineva ) si a iesit destul de rau. Bate cam mult, ca sa zic, asa, nu am masurat cit, nu am fost acolo cind s-a facut, dar probabil ca un comparator ti-ar arata vreo 50 de microni.
Intentionez sa-l fac din nou, la cotele pe care ti le-am spus ( cele din imagine, cotele date din nou in centimetri ). Sunt 2 zone de 12 mm diametru, pentru ca una contine filetul M12. O sa mai vina si cu 2 casete de rulment si rulmentii.
Inca o kestie: axul asta antreneaza, printr-un cuplaj de ax DIRECT, un motor brushless care functioneaza ca alternator trifazat. Iti trebuie si alternatorul ( ca sa echbilibrezi tot sistemul )?

Vezi postareaBughy, la Aug 21 2010, 10:27 PM, a spus:

O sa ma duc maine la firma sa studiez un pic prinderea sa vad daca pot prinde axul tau si tinem legatura. Ce cote ai in capetele axului. ?. Eu zic ca ar trebui sa mearga echilibrat si la 700. La diametrul ala nu sunt foarte mari vibratiile. Tinem legatura

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ax2.JPG

0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 August 2010 - 10:57 PM

Daca tot intentionezi sa refaci axul, cauta pe cineva care sa-l faca dintr-o singura prindere (inclusuv filetul sa fie facut din acea prindere) sau macar intre varfuri, fara sa-l intoarca deloc. Singura dezechilibrare o va introduce neuniformitatea materialului in zona filetului, pe care o poti micsora dar nu merita efortul. Pana la urma as inclina spre lucrul intre varfuri si cu un strungar bun. Eventual vezi de o rectificare. Posibil sa iasa treaba buna.
Sper sa te ocupi cu aceeasi minutiozitate si de cuplaj!
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 21 August 2010 - 11:03 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 August 2010 - 07:45 AM

Ventilatorul S.A are mai multe masini de echilibrat dinamic. Este pe platforma de la 23 August poarta 4. Fac si operatia asta contracost.

P.S.

Lai ei echilibrarea se face la o turatie cat mai aproape de cea de functionare reala a ventilatoarelor pe care le produc. Nu cred insa ca se ajunge la 10.000 rot
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#11 Useril este offline   Poseidon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 14-November 06

Postat 22 August 2010 - 07:45 AM

Salut bitex,

am "insistat insistent" sa fie facut dintr-o singura prindere, dar nu am fost acolo cind s-a facut. Pe viitor o sa am grija de acest aspect. Pot sa-ti spun ca in capetele axului se vad niste gauri care au fost, probabil, facute pentru prelucrarea intre centre. Ramine, in cel mai bun caz, bataia din rulmentii strungului, care, avind in vedere dimensiunea si varsta strungurilor de pe la noi, poate sa sara de 25 microni.
Doar dupa ce il fac, insa, voi vedea sigur daca trebuie echilibrat sau nu.

Vezi postareabitex, la Aug 21 2010, 11:57 PM, a spus:

Daca tot intentionezi sa refaci axul, cauta pe cineva care sa-l faca dintr-o singura prindere (inclusuv filetul sa fie facut din acea prindere) sau macar intre varfuri, fara sa-l intoarca deloc. Singura dezechilibrare o va introduce neuniformitatea materialului in zona filetului, pe care o poti micsora dar nu merita efortul. Pana la urma as inclina spre lucrul intre varfuri si cu un strungar bun. Eventual vezi de o rectificare. Posibil sa iasa treaba buna.
Sper sa te ocupi cu aceeasi minutiozitate si de cuplaj!
Spor la treaba!

0

#12 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 24 August 2010 - 12:16 AM

Am verificat azi, din pacate nu pot prinde ax asa mic in masina pe care o am eu. Ceea ce ma face sa subscriu la varianta pe care a spus-o bitex. Daca prelucrarea e facuta frumos dintr-o prindere nu ar trebui sa ai batai foarte mari.


Succes,
Bogdan
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro