Modelism - RHC Forum: tx-rx range - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

tx-rx range observatii despre acoperire

#1 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 17 June 2010 - 01:31 PM

propun acest topic pentru ca fiecare amator de fpv sa-si expuna ,daca vrea,echipamentul de emisie-receptie video si distanta pe care o acopera in siguranta.un raport de genul : emitator ...mw,frecventa...., antena patch sau dipol la receptie am avut legatura buna la distanta.... , ar ajuta foarte mult pe cei in cautare de seturi tx-rx si in acelasi timp sa nu mai fim offtopic in alte subiecte dar mult mai usor de urmarit. eu cred ca oricine sa impacat mai bine cu un anumit emitator sau receptia mai buna cu o anumita antena si daca doreste sa ne impartaseasca si noua din experiente ar fi ideal.
0

#2 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2010 - 02:21 PM

500mw 2.4 Lawmate + panel 8dbi -> 4600m cu imagine buna
500mw 2.4 Lawmate + bat de 5 dbi -> 2000m cu imagine buna
1W 2.4 Lawmate + bat de 3dbi cross-polarizat -> 1400m pana s-a dus imaginea aproape de tot
Pe tx bat de 3dbi

De la altii 21 km cu 1w lawmate in 2.4 si grid de 22 dbi .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#3 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 17 June 2010 - 03:25 PM

Echipament range video emitator 500 mW in 1040 Mhz si receptor 4 canale
- Cu antena de receptie dipol lambda /2 alimentata de la un capat (antena baston), distanta maxima 400m. Peste 400 de metrii imaginea era puternic influentata de unghiul in care era orientata antena emitatorului pe avion, adica de postura de zbor a avionului, inclinarea lui.
- Cu antena patch 8dB, neorientata, tinuta direct catre cer, am ajuns la 1457 m altitudine o data, sau 1000 m distanta orizontala in conditii de transmisie buna. Daca as fi orientat antena pe directia castigului maxim,catre avion, banuiesc ca as fi ajuns la 2 Km

-Cu emitator video in 2.4Ghz de 200mW si receptor cu 4 canale , antena de stoc, bici, am zburat la vedere fara osd si am aproximat o distanta de 200 metrii cu vizibilitate sigura.

In ambele cazuri, pe emitator a fost antena lambda /2 tip baston

Aceasta postare a fost editata de dramida: 17 June 2010 - 03:30 PM

0

#4 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 17 June 2010 - 05:21 PM

TX 1 W 2.4 Ghz Lawmate 3 db emisie -RX antena yagi 16.5 db receptie - 8 km imagine buna ; 10.8 km imagine de slaba calitate, la limita vizibilitatii: http://www.youtube.com/watch?v=1r_9XHtQw2Y...player_embedded

Aceasta postare a fost editata de marcelmarius9: 17 June 2010 - 05:23 PM

0

#5 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 17 June 2010 - 06:58 PM

Vezi postarearenatoa, la Jun 15 2010, 11:43 PM, a spus:

.
."

Si de ce ar conta, cand unul din tx-urile vandute drept 800mW, ala de 15ch cu display LED, ca sa stiti ce sa nu luati :lol: are la 1280MHz fantastica putere de... 100 si ceva de mW ! de abia la 900Mhz radiind mai onorabil 400mW.
Asa ca ori jucati la loterie, ori luati ce au altii si va spun ca merge.


aici din pacate trebuie sa dau dreptate lui renatoa . am facut un range test ,fara avion, la emitatorul luat de la bevrc si am ajuns la distanta de 80m ;) . o fi si antena de proasta calitate (doar 2db) dar chiar asa de slaba nu poate fi.explicatia cred ca e cea data mai sus dar nici asa nu ma multumeste. in anii 90 am facut un video-sender in 1,3ghz care avea final un bfr-90 si scotea 10mw.cu ala acopeream 50m fara probleme, la receptie avand un receptor de satelit analogic.prezentul tx daca nu e defect de fabricatie e tzeapa pe fata asa ca rog pe cei care vor sa cumpere de acolo sa se reorienteze.

Aceasta postare a fost editata de worms: 17 June 2010 - 06:59 PM

0

#6 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 17 June 2010 - 07:16 PM

Cu 900MHz 500mW si antene stock 999 m , poate mergea si mai mult dar nu am avut curaj :lol: .


"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#7 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 17 June 2010 - 07:38 PM

Vezi postareakempo, la Jun 17 2010, 08:16 PM, a spus:

Cu 900MHz 500mW si antene stock 999 m , poate mergea si mai mult dar nu am avut curaj ;) .

Ce vad eu acolo e radical din (4302+9992) asa ca mai adauga 88,6125m la distanta :lol:
Scuzati ca am poluat...
It's difficult to make things simple!
0

#8 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 18 June 2010 - 12:03 PM

am desfacut emitatorul sa vad ce e cu el si ca prima impresie e lucrat destul de ok la interior asa ca m-am dus direct pe finalul rf .acesta este un tranzistor 79t02 de la motorola la care ce i-am gasit pe net e doar 1w-900mhz. asta daca nu ma insel e frecventa de taiere asa ca asta cred ca e explicatie de ce la 1360mhz bate asa slab.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF1275.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 18 June 2010 - 12:04 PM

0

#9 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 18 June 2010 - 10:55 PM

calculator de distanta in functie de frecventa,putere si antene intr-un link pe care-l consider extrem de util http://www.fpvhobby.com/fpv12.htm
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 June 2010 - 11:20 PM

Atentie la utilizarea lui, va poate da un fals sens de siguranta daca lasati marginea default de 1db.
Se foloseste 15db de regula, putand scadea pana la 9db daca sunteti superoptimist.
Sau daca vreti sa realizati un record fara revenire, si ati aranjat cumva ca la destinatie sa fie cineva care sa preia avionul :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   Catalin123456 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 25-July 08

Postat 24 June 2010 - 09:20 AM

Salut,
Am o rugaminte la voi: ca sa ne putem folosi si noi de experienta voastra, ce-ar fi sa puneti si linkuri exacte catre produsele pe care le-ati cumparat?
Dupa cum stiti, "1.3Ghz / 500mW" poate insemna o gramada de produse, majoritatea cu functionare indoielnica, si daca voua v-au functionat bine, atunci probabil ca si noi o sa vrem exact ce aveti voi :D
Ms.

Diamond 2500 | 2.4Ghz | Quanum Telemetry | Contour HD | Mai nou FPV 1.2GHz / 1W + EzOSD
0

#12 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 29 June 2010 - 07:13 PM

am facut azi un test range cu sistemul de 5,8ghz-200mw. cu antena patch de 12db am atins 3km pe sosea iar cu antena baston stock de 3db si la emisie si la receptie 1,5km. mentionez ca antena patch a fost tinuta in mana directivitatea acesteia si-a facut efectul pe imagine, trebuind sa o reglez in permanenta pentru a obtine un optim.
0

#13 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 29 June 2010 - 07:36 PM

Asa de curiozitate am verificat pe calculatorul semnalat de tine. Ori ai mai mult de 200mW ori receptorul nu e lawmate ori am gresit eu undeva? :rolleyes:
P.S. Pentru patch 12db la receptie da destul de aproape - 2km

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Zen: 29 June 2010 - 07:38 PM

It's difficult to make things simple!
0

#14 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 29 June 2010 - 07:54 PM

la calcule pui -90db sensibilitate la receptor, 0m lungime la cablu antena emisie

Aceasta postare a fost editata de worms: 29 June 2010 - 07:57 PM

0

#15 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 29 June 2010 - 10:53 PM

am reusit si am urcat si video pe youtube http://www.youtube.c...h?v=KeLf3CFTPjo . de la 550m pana la 900m am trecut printr-o vagauna si semnalul video sa pierdut. calitatea de pe youtube este slaba deoarece filmul original are 10,6 gb si a fost convertit pana la 500mb. ce ma mai dezavantajat a fost faptul ca nu am avut nici un trepied la mine si antena patch a fost tinuta in palma si orice dezorientare a ei sa simtit pe film(antena are 8x8cm asa ca e usor de mutat).
0

#16 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 07 September 2010 - 01:00 AM

am facut un nou test range pe sosea cu scop comparativ intre sistemele bevrc 1,3ghz-800mw si 5,8ghz-200mw, antene stoc emisie si receptie. din pacate nu am avut laptopul cu mine pentru inregistrare asa ca trebuie sa ma credeti pe cuvant :D . am inceput cu echipamentul de 1,3. maximul emis a fost pe canalul 6 pe frecventa de 1160mhz (dupa manual) si am obtinut 1800m cu dese intreruperi de semnal si probleme de sincronizare parca as fi avut o autooscilatie pe imagine , probleme ce le-am pus pe seama liniilor de troleibuz aflate in apropierea receptiei. pe masura ce cresteam sau scadeam canalul distanta a scazut , fapt ce ma facut sa concluzionez ca acolo au fost acordate antenele din fabrica 1160-1200mhz.antenele au fost de tip rubber si nu cele micute de metal pe care le consider niste porcarii, cu ele neatingand nici jumatate din distantele testate. am trecut la sistemul de 5,8 si aici problemele pe video au disparut deci ideea mea e ca frecventa e mai putin expusa interferentelor . ce ma surprins in mod placut a fost ca am atins cu antenele stock distanta de 2366m dar ce e drept dupa 2000m cu semnal video la limita inteligibilitatii, super granulat, dar fara interferente .daca vremea i-mi va permite ,am sa refac testul , numai sa gasesc o sosea dreapta, fara trolee sau alte retele perturbatore de data asta cu mostra video pana atunci prezentul reply avand doar rolul de observatie nu si dovada. ce i-mi pare rau ca nu am testat dar poate o fac data viitoare e o confruntare intre bevrc 1,3-800mw si BOB 1,2-700mw.

Aceasta postare a fost editata de worms: 07 September 2010 - 01:06 AM

0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 September 2010 - 08:07 AM

Lasa lenea si iesi afara din oras, nu o sa zbori peste linii de troleu.
Eu imi fac testele pe rocada, numai campuri de jur imprejur (si linii de inalta tensiune :) )

http://maps.google.ro/maps/ms?oe=UTF-8&...68165b&z=14
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 07 September 2010 - 08:47 AM

Vezi postarearenatoa, la Sep 7 2010, 09:07 AM, a spus:

Lasa lenea si iesi afara din oras, nu o sa zbori peste linii de troleu.
Eu imi fac testele pe rocada, numai campuri de jur imprejur (si linii de inalta tensiune :) )


nu premeditasem acest test. am prins doi amici si l-am facut la viteza sa vad de ce am avut probleme la zbor cu emisia video.ce am vrut sa evidentiez a fost de fapt distanta mare pe care am acoperit-o cu 5,8ghz-200mw ;) .
0

#19 Useril este offline   ghost 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras
  • Interests:aeromodelism

Postat 13 September 2010 - 02:54 PM

buna tuturor. nu ma pot abtine sa las un comentariu leagat de comunicatiile wireless pentru ca asta lucrez. spectrul de 2,4 este absolut varza,nu as avea curaj sa lansez un caine telecomandat la apa in 2,4 :rolleyes:. bineinteles nu vorbim de interferare pt ca este foarte putin probabil, dar toate aparatele gen access pointuri wireless, routere, sisteme de alarma, cuptoare cu microunde...etc, realizeaza o reducere drastica a razei de actiune. aici conteaza foarte mult si ecartul in frecventa cu care lucrati. posed un scaner profesional si va pot spune ca si la 15km de un oras banda e tot varza..... nimeni nu tine cont de puteri de emisie, toata lumea emite cu cat vrea si din cauza asta s-a ajuns aici. ce pot sa fac si fac este in 5ghz care e inca un spectru relativ curat si suporta o cantitate mare de informatie trimisa sau receptionata. chiar daca am si eu radiocomanda in 2,4, nu m-as risca pe distante mai mari de 500m. de aceea sfatul meu e sa folositi banda de 5ghz pentru fpv sau alte aplicatii wireless impreuna cu antene directionale si intotdeauna sa tineti cont de zona fresnel

Aceasta postare a fost editata de ghost: 13 September 2010 - 03:04 PM

prea multa munca te tampeste de cap
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 September 2010 - 07:57 AM

Hmmm... asta imi suna ca si cum ar fi postata dintr-un mare oras american...
E zic ca la noi e inca liniste.
Eu am 5km RC in 2.4GHz, realizatie pe rocada de resedinta de judet, in conditiile in care la 100m in spatele meu era turnul de televiziune al orasului, de care se zice ca nu e intelept sa te apropii sub un km.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   ghost 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras
  • Interests:aeromodelism

Postat 14 September 2010 - 09:22 AM

Vezi postarearenatoa, la Sep 14 2010, 08:57 AM, a spus:

Hmmm... asta imi suna ca si cum ar fi postata dintr-un mare oras american...
E zic ca la noi e inca liniste.
Eu am 5km RC in 2.4GHz, realizatie pe rocada de resedinta de judet, in conditiile in care la 100m in spatele meu era turnul de televiziune al orasului, de care se zice ca nu e intelept sa te apropii sub un km.


intr-un spectru curat cu 100mw poti face lejer 20km. in conditiile din zilele noastre poti sa zici merci pt 1km. multi producatori trec in microunde ca si new tehnology. dar nu e new deloc, e extra aglomerat + ca fresnel zone te limiteaza de la conexiuni lungi.

Aceasta postare a fost editata de ghost: 14 September 2010 - 09:26 AM

prea multa munca te tampeste de cap
0

#22 Useril este offline   sebi_p 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 18-June 08
  • Gender:Male

Postat 14 September 2010 - 08:00 PM

Vezi postareaghost, la Sep 13 2010, 03:54 PM, a spus:

chiar daca am si eu radiocomanda in 2,4, nu m-as risca pe distante mai mari de 500m. de aceea sfatul meu e sa folositi banda de 5ghz pentru fpv sau alte aplicatii wireless impreuna cu antene directionale si intotdeauna sa tineti cont de zona fresnel

Cu un RC 2,4 GHz cu frequency-hopping spread spectrum (FASST) fara antena directionala am facut zbor fpv de 2.5 km deasupra orasului (zona aglomerata in 2.4 GHz ) .

Aceasta postare a fost editata de sebi_p: 14 September 2010 - 08:04 PM

0

#23 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 23 September 2010 - 10:11 AM

Vrem sa vedem inregistrarea!
Ai grija ca la sistemele digitale pierzi legatura instant, fara nici un semn, ai nevoie de un autopilot sa ti-l intoarca sau macar de rssi pe osd

Vezi postareasebi_p, la Sep 14 2010, 09:00 PM, a spus:

Cu un RC 2,4 GHz cu frequency-hopping spread spectrum (FASST) fara antena directionala am facut zbor fpv de 2.5 km deasupra orasului (zona aglomerata in 2.4 GHz ) .

0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 September 2010 - 10:45 PM

Vezi postareadramida, la Sep 23 2010, 10:11 AM, a spus:

Vrem sa vedem inregistrarea!
Ai grija ca la sistemele digitale pierzi legatura instant, fara nici un semn, ai nevoie de un autopilot sa ti-l intoarca sau macar de rssi pe osd


Este pe net, o gasesti usor. Sa inteleg ca nu il crezi ?...
Sunt sisteme si sisteme...
Ce zici de 1700m intre doua cladiri din Budapesta, deci 2.4G saturat cat se poate intr-o mare capitala...
http://img824.images...stbudapest.jpg/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   sebi_p 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 18-June 08
  • Gender:Male

Postat 23 September 2010 - 10:56 PM

Vezi postareadramida, la Sep 23 2010, 11:11 AM, a spus:

Vrem sa vedem inregistrarea!
Ai grija ca la sistemele digitale pierzi legatura instant, fara nici un semn, ai nevoie de un autopilot sa ti-l intoarca sau macar de rssi pe osd

Din pacate bateria de pe netbook nu mi-a permis pastrarea zborului dar poti sa vezi in aici http://www.youtube.com/user/psebi?feature=...u/3/mXyJtvuXrTo zborul anterior din aceaasi seara cu 250 de metri mai scurt (rssi in puncul maxim 30% ).
Daca te uiti peste filmarile mele o sa vezi ca zbor in functie de semnalul rssi in cea mai mare parte.Indicatorul Rssi pe remzibi osd imi este calibrat sa imi arate cam cu 5-7% mai putin decat semnalul real ca sa fiu sigur ca nu sar peste cal. Semnalul rc variaza foart mult in functie de zona si de inaltime nu neaparat numai in funcite de distanta , de exemplu la 2.6km am rssi 43% dar la 1.5km pot sa am 20 % .
Limita de distanta imi este impusa de semnalul video care dupa 2.6 km incepe sa slabeasca , trebuie sa pun o antena patch pe rx video .

Sebi
0

#26 Useril este offline   ghost 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras
  • Interests:aeromodelism

Postat 04 October 2010 - 09:22 AM

Vezi postareaghost, la Sep 13 2010, 03:54 PM, a spus:

buna tuturor. nu ma pot abtine sa las un comentariu leagat de comunicatiile wireless pentru ca asta lucrez. spectrul de 2,4 este absolut varza,nu as avea curaj sa lansez un caine telecomandat la apa in 2,4 :). bineinteles nu vorbim de interferare pt ca este foarte putin probabil, dar toate aparatele gen access pointuri wireless, routere, sisteme de alarma, cuptoare cu microunde...etc, realizeaza o reducere drastica a razei de actiune. aici conteaza foarte mult si ecartul in frecventa cu care lucrati. posed un scaner profesional si va pot spune ca si la 15km de un oras banda e tot varza..... nimeni nu tine cont de puteri de emisie, toata lumea emite cu cat vrea si din cauza asta s-a ajuns aici. ce pot sa fac si fac este in 5ghz care e inca un spectru relativ curat si suporta o cantitate mare de informatie trimisa sau receptionata. chiar daca am si eu radiocomanda in 2,4, nu m-as risca pe distante mai mari de 500m. de aceea sfatul meu e sa folositi banda de 5ghz pentru fpv sau alte aplicatii wireless impreuna cu antene directionale si intotdeauna sa tineti cont de zona fresnel



dupa cateva teste se pare ca m-am inselat intr-o oarecare masura, chiar si intr-un spectru 'varza' se pare ca rezultatele sunt bune. se pare ca cativa biti/secunda/comanda sunt suficienti si isi fac loc intr-un specru aglomerat. cred ca succesul tine de cantitatea mica de informatie transmisa... oricum, e interesant
prea multa munca te tampeste de cap
0

#27 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 November 2010 - 01:28 PM

De ce 15 dbi?

MIG-29

Vezi postarearenatoa, la Jun 18 2010, 11:20 PM, a spus:

Atentie la utilizarea lui, va poate da un fals sens de siguranta daca lasati marginea default de 1db.
Se foloseste 15db de regula, putand scadea pana la 9db daca sunteti superoptimist.
Sau daca vreti sa realizati un record fara revenire, si ati aranjat cumva ca la destinatie sa fie cineva care sa preia avionul :D

0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 November 2010 - 04:54 PM

Pentru ca toate acele instrumente calculeaza distanta maxim ideala teoretica, avand antenele perfect paralele.
15 nu e ceva absolut, e o rezerva pe care ti-o iei ca sa ai siguranta mai mare ca la distanta aceea inca mai ai semnalul la care te astepti.
Ca sa te intorci, avionul se inclina, semnalul scade. La o inclinare de 90 grade, adica practic schimbarea polarizarii, atenuarea e de 26dB.
Pentru ca vorbim de range peste vizual, la 2-3 km poti avea ceata si la tine sa fie soare. Ceata e iarasi un factor care iti taie semnalul la aceste frecvente. Etc, etc...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 09 November 2010 - 09:17 AM

Te intreb deoarece cu antena pe receptie de 24 dbi, emitator video 1 Watt/2.4 Ghz cu antena omni (3dbi) am obtinut pe baloane de mare altitudine ranges de 120-150 km...
Si ma gandeam ca in aceste cazuri ar trebui sa ma incadrez la un M de 9 dbi macar (ca n-oi fi tinut eu parabolica chiar spre balonul respectiv, conditiile meteo nu erau cele mai bune pentru propagarea 2.4 Ghz etc.). Ori daca bag M de 9 dbi cu datele de mai sus, calculatorul respectiv nu mi-ar da nici o sansa pentru receptie la 120-150 km :D

Undeva e o galma.

MIG-29

Vezi postarearenatoa, la Nov 7 2010, 04:54 PM, a spus:

Pentru ca toate acele instrumente calculeaza distanta maxim ideala teoretica, avand antenele perfect paralele.
15 nu e ceva absolut, e o rezerva pe care ti-o iei ca sa ai siguranta mai mare ca la distanta aceea inca mai ai semnalul la care te astepti.
Ca sa te intorci, avionul se inclina, semnalul scade. La o inclinare de 90 grade, adica practic schimbarea polarizarii, atenuarea e de 26dB.
Pentru ca vorbim de range peste vizual, la 2-3 km poti avea ceata si la tine sa fie soare. Ceata e iarasi un factor care iti taie semnalul la aceste frecvente. Etc, etc...

0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 November 2010 - 09:32 AM

Cunosti cu certitudine sensibilitatea receptorului tau ?
Banuiesc ca e vorba de transmisii de date, nu? Ce banda ?
Fade margin de 9 db nu este ceva extrem, daca antenele erau bine aliniate, de ce nu?
Am bagat niste numere, si, cu un Watt, 24db la receptie, 9dB margin, ar trebui sa ai -97db sensibilitate receptor pentru 150km acoperire.
Nimic special, unele receptoare RC au -110dB.
Daca insa vorbesti de video, chiar ca as fi curios ce receptor ai folosit, e inca posibil, dar cam totul impins la maxim. Am o banuiala ca unde ai facut testele astea era foarte frig, nu ? :D

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 November 2010 - 09:43 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro