Modelism - RHC Forum: tx-rx range - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

tx-rx range observatii despre acoperire

#31 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 09 November 2010 - 09:54 AM

Receptorul era lawmate si link-ul era folosit pentru video. Practic filmam din balon si transmiteam imaginile la sol. Bineinteles analogic. Totul in 2.4 Ghz.

Mai precis era exact sistem video de pe rangevideo- diferenta e ca la receptie se folosea o parabolica. Emitatorul, asa cum ziceam, avea 1 Watt. Foloseam un KX-191 ca si camera video/sursa video pentru tx.

Am facut o eroare in postul anterior; am verificat si gainul parabolicei si nu era de 24 dbi ci de 27 dbi.

Pe site scrie ca un lawmate receiver are -85 dbm sensibilitate. Sa fi fost al meu dintr-o categorie mai buna? Sa fi avut sanse sa aiba un -97 dbm? Daca se stie ca un lawmate are -85 dbm... ar fi o diferenta colosala pana la -97 dbm, nu? Adica sa fi gresit in sensul bun atat de mult producatorii receptorului video?

Totul se petrecea cam acum un an si jumatate in Kiruna-Suedia (dincolo de cercul polar). Temperaturile la vremea respectiva nu scadeau sub -20 C iar ziua (ziua e un fel de a spune acolo) nu urcau peste 2-3 C.

MIG-29

Vezi postarearenatoa, la Nov 9 2010, 09:32 AM, a spus:

Cunosti cu certitudine sensibilitatea receptorului tau ?
Banuiesc ca e vorba de transmisii de date, nu? Ce banda ?
Fade margin de 9 db nu este ceva extrem, daca antenele erau bine aliniate, de ce nu?
Am bagat niste numere, si, cu un Watt, 24db la receptie, 9dB margin, ar trebui sa ai -97db sensibilitate receptor pentru 150km acoperire.
Nimic special, unele receptoare RC au -110dB.
Daca insa vorbesti de video, chiar ca as fi curios ce receptor ai folosit, e inca posibil, dar cam totul impins la maxim. Am o banuiala ca unde ai facut testele astea era foarte frig, nu ? :D

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 09 November 2010 - 09:58 AM

0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 November 2010 - 10:03 AM

Se explica multe atunci.
- 85db au chinezariile de supraveghere, cei care au selectat lawmate au gasit si -93db. Mai mult de -90 e normal.
- Toate acestea sunt valabile la 20grade, frigul scade mult zgomotul electronicii si mai castigi niste dB, nu putini.
- mai pune si o margine mica, de vreo 6db, nu e ceva iest din comun, latitudinile nordice favorizeaza transmisia, prin ionizarea in exces a atmosferei.
Si gata range-ul...

Refacut calcule pentru 27db antena, 6dB margin, cu -93 db la receptie ai 188km.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 November 2010 - 10:05 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 09 November 2010 - 10:05 AM

Unde gasesc detalii despre sensibilitatea receptoarelor Lawmate. Ma gandesc ca nu pot avea o dispersie mare de sensibilitate pentru ca asta inseamna diferente colosale in calitate si nu pot crede ca un proces industrial (ca n-or fi facute manual) poate sa aiba asemenea abateri.

MIG-29

Vezi postarearenatoa, la Nov 9 2010, 10:03 AM, a spus:

Se explica multe atunci.
- 85db au chinezariile de supraveghere, cei care au selectat lawmate au gasit si -93db. Mai mult de -90 e normal.
- Toate acestea sunt valabile la 20grade, frigul scade mult zgomotul electronicii si mai castigi niste dB, nu putini.
- mai pune si o margine mica, de vreo 6db, nu e ceva iest din comun, latitudinile nordice favorizeaza transmisia, prin ionizarea in exces a atmosferei.
Si gata range-ul...

0

#34 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 November 2010 - 10:34 PM

Asta mai lipsea. Sa vina cineva sa se planga ca are range prea mare! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
Concluzia mea: calculatorul il arunci la gunoi...
It's difficult to make things simple!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro