Modelism - RHC Forum: TOMY - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

TOMY Sau, ce mai construiesc

#1 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 08 April 2010 - 06:13 PM

Asa cum zice si titlul, m-am gandit sa grupez aici cam tot ce m-am gandit sa mai construiesc in materie de aero. Asta ca sa nu le mai imprastii prin tot forumul.

Incep cu un Yak 54.

Povestea acestui avion incepe anul trecut, cand aveam un motor de 40cc disponibil si-mi doream un Yak. Din pacate n-am gasit decat de 1800 anvergura sau de 2200. Pt. primul model, motorul era prea mare, pt. al doilea, prea mic. Asa ca m-am gandit sa construiesc unul undeva pe la 200 cm anvergura. Am proiectat toata vara in Acad viitorul model in vederea taierii pieselor cu laser. Am taiat piesele pt. fuselaj si l-am asamblat candva inspre toamna.
Intre timp motorul de 40cc pe care il aveam, l-am vandut. Fuselajul il construisem deja dar vanzand motorul din diferite motive, mi-am cam pierdut interesul pt. model, si din cauza ca as fi putut sa-l fac mai mare in momentul asta, pt. motor de 50cc, daca tot nu il mai aveam pe ala de 40cc.
Intre timp fuselajul a devenit obiect de decor in casa.
0

#2 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 08 April 2010 - 06:15 PM

Nu stiu ce are dar nu pot urca atasamente.

Deci, sa continui. Primavara se pare ca mi-a trezit si mie cheful sa continui constructia.
Macar am sa-l tin de rezerva in cazul in care imi voi trosni un alt benzinar pe care il am.


P.S. Se pare ca nu pot urca poze chiar daca sunt mici de tot.
Mai incerc
0

#3 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 08 April 2010 - 09:25 PM

baaaa, sa pui poze cu el asa cum e acum, suport de flori, ca arata tare rau de tot.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#4 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 08 April 2010 - 10:35 PM

I`auzi http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif daca vrei te fac posesor de 40 ca tot am unu care sta degeaba,un GF40i cu vreo 6 litrii la bord.

Aceasta postare a fost editata de shogi: 08 April 2010 - 10:39 PM

0

#5 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 08 April 2010 - 10:38 PM

Vezi postareaALLEN, la Apr 8 2010, 10:25 PM, a spus:

baaaa, sa pui poze cu el asa cum e acum, suport de flori, ca arata tare rau de tot.


Da frate, stiu ca e tare. Asta incerc, sa pun poze
0

#6 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 08 April 2010 - 10:39 PM

Vezi postareashogi, la Apr 8 2010, 11:35 PM, a spus:

I`auzi http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif daca vrei te face posesor de 40 ca tot am unu care sta degeaba,un GF40i cu vreo 6 litrii la bord.


Merci de oferta, dar nu de asta ma impiedic. Pana la urma pot sa-l motorizez si cu 50cc. Ce ar avea?
0

#7 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 08 April 2010 - 10:41 PM

Corect,no problem.Credeam ca si tu esti adeptul regulii fara 50 pe anvergura de 2 metrii...discutie purtata mult de astia de pe afara la care sincer nu prea ii vad rostul.Adica nu zic ca e ok sa pui 50 dar am vazut deja 2 modele cu motoare asa mari,pe 190 si ceva anvergura si n`au nici pe naiba.
0

#8 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 09 April 2010 - 12:08 PM

poze...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piese.jpg
  • Imagine atasata: interior_fuselaj.jpg
  • Imagine atasata: decor.jpg.jpg

0

#9 Guest_TOMYMODELS_*

  • Grup: Guests

Postat 09 April 2010 - 02:39 PM

Vezi postareaoachidori, la Apr 9 2010, 02:29 PM, a spus:

misto suportul pentru bambus... B) B)


Mda, pai de asta m-am hotarat sa-l si continui, ca nu mai puteam scoate bambusul in curand din el.

P.S. Merci Silviu pt. urcatul pozelor ca de la mine inca nu vrea.
0

#10 Useril este offline   typer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 28-April 08

Postat 09 April 2010 - 03:39 PM

O sa iasa usor cred ca, spor.
Sunt curios cum asamblezi aripa ... poze B)
"An engineer once said to build something great is like swimming in honey"

"I have always said i'd rather crash a pretty plane than fly an ugly one..." Dave F.
0

#11 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 09 April 2010 - 04:22 PM

Vezi postareatyper, la Apr 9 2010, 04:39 PM, a spus:

O sa iasa usor cred ca, spor.
Sunt curios cum asamblezi aripa ... poze B)


Ehee, cand ajung acolo , mi-am imaginat un dispozitiv rotativ asezat pe 2 lagare si cu 2 tije de 8mm. Bag nervurile, la care din proiectare le-am facut gauri si in felul asta aripa va fi fixa in momentul lipirii fara sa existe riscul unei torsionari.
Despre dispozitivul asta o sa vb. mai incolo in topic, in momentul in care il voi construi pt. ca acum inca nu il am definitiv proiectat in cap. B)
0

#12 Useril este offline   typer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 28-April 08

Postat 09 April 2010 - 04:42 PM

Vezi postareaTOMY, la Apr 9 2010, 05:22 PM, a spus:

Ehee, cand ajung acolo , mi-am imaginat un dispozitiv rotativ asezat pe 2 lagare si cu 2 tije de 8mm. Bag nervurile, la care din proiectare le-am facut gauri si in felul asta aripa va fi fixa in momentul lipirii fara sa existe riscul unei torsionari.
Despre dispozitivul asta o sa vb. mai incolo in topic, in momentul in care il voi construi pt. ca acum inca nu il am definitiv proiectat in cap. B)


M-am gandit ca ala era scopul gaurilor si mi-am imaginat ca nu vor torsiona, dar cum rezolvi problema flambarii si de unde iei doua tije de 8mm perfect drepte si rigide? Zic asta pt ca desi am folosit lonjeroane de carbon turnate, aveau o usoara curbura chiar si asa ... sunt curios, fa-l mai repede B)

Spor la munca...
"An engineer once said to build something great is like swimming in honey"

"I have always said i'd rather crash a pretty plane than fly an ugly one..." Dave F.
0

#13 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 09 April 2010 - 05:09 PM

Imi place foarte mult cum ies piesele taiate laser. Se imbina ca lego-ul

Typer, curbare nu apare datorita faptului ca piesele se incastreaza in lonjeronul principal si deci el va da tinuta aripii. Tijele cele 2 au doar rolul de a nu lasa sa se torsioneze aripa la lipire. Daca tijele sunt strambe, nu impiedica decat introducerea nervurilor in lonjeron. Dar gandeste-te cam cat de strambe ar trebui sa fie ca sa nu mai lase nervurile sa se aseze pe pozitie.
Rolul lor, al tijelor e doar sa nu lase aripa sa se roteasca in axul ei si deci implicit sa se torsioneze. M-am gandit ca poate mai salvez timp si migala, ca la alelalte avioane stateam juma de zi sa privesc in vf aripii in momentul lipirii ca sa nu fuga de la pozitie. Sigur ca asta va tine si de cat de centrate vor fi capetele tijelor respectiv la baza aripii si la vf ei. Dar sper sa le pozitionez corect.
Oricum cand ajung sa fac dispozitivul ala o sa pun poze cu toata constructia lui

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aripa_1.jpg
  • Imagine atasata: aripa_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de TOMY: 09 April 2010 - 05:23 PM

0

#14 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 09 April 2010 - 10:43 PM

O sa iasa bestial, stiu eu sigur, bravo mai TOMY, de abia astept sa-l vad gata si sus cu el.
Ca si schema de culori cred ca stiu cum va fi :rolleyes:
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#15 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 01:34 PM

Fiind plecat din Bucuresti cateva zile am zis totusi sa nu pierd timpul si mi-am carat dupa mine jumate din debaraua aeromodelistica.
Astfel incat am mai avansat un pic cu constructia.

primul lucru pe lista a fost sa fac profilele de baza ale aripii. Pe astea le-am gandit din 2 straturi , unul de balsa de 2mm si unul din placaj de 1,5.
Fiind deja taiate nu mi-a mai ramas decat sa le lipesc intre ele si sa le pun la presat

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: profile.jpg

0

#16 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 01:38 PM

Al doilea obiectiv a fost realizarea lonjeroanelor si crearea casetei in care acestea vor intra si se vor prinde.
Pt. inceput,..........traforaj :( , pt ca lonjeroanele se vor face din placaj de 7mm in 5 straturi de fag. Laserul nu a putut trece prin el, asa ca doar le-am gravat urmand sa le tai cu traforajul.

M-am gandit sa le tai un pic mai mari decat gravura pt. ca ulterior sa le slefuiesc cu slefuitorul cu banda pana la dimensiunea corecta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: traforat.jpg

0

#17 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 01:40 PM

................dupa 2 ore

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lonjeroane.jpg

0

#18 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 01:43 PM

Cu degetele un pic anchilozate m-am gandit sa lipesc cele 2 fasii de balsa pe fuselaj ca sa ajung la dimensiunea corecta a latimii fuselajului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: balsa.jpg

0

#19 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 01:48 PM

Dupa acest scurt intermezo, mi-am continuat lucrul la lonjeroane si caseta. In primul rand am trasat o linie pe masa de lucru. Am slefuit lonjeroanele dupa care am trasat o linie pe centrul fiecaruia in parte pt. a ma ajuta la centrarea lor intre ele si fata de caseta. Le-am asezat pe masa de lucru avand grija ca liniile sa se suprapuna dupa care le-am unit provizoriu cu un scotch

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg

0

#20 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 01:52 PM

Le-am detasat de masa, ramanand unite cu scotch-ul ca sa-si pastreze liniaritatea. Apoi a venit randul primei fete a casetei. I-am trasat si ei centrele si am asezat-o pe masa, peste ea lonjeroanele si apoi a 2-a piesa a casetei. In tot acest timp am avut grija ca liniile de centrare sa se suprapuna.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 0.jpg

0

#21 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 01:56 PM

Dupa toate astea, am prins sandwich-ul astfel creat cu menghine de masa si am l-am gaurit in locul in care vor veni suruburile de prindere. Avantajul este caci chiar daca dai gaura stramb, ea sigur se va potrivi cu piesa respectiva oricand, avand in vedere ca e un unicat, nu fac productie de serie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

0

#22 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 01:58 PM

Dupa gaurire am desfacut ansamblul din menghine si l-am prins cu suruburi strans .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: caseta1.jpg

0

#23 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 02:01 PM

Din nou am strans ansamblul pe masa cu mengine in vederea slefuirii impreuna a lonjeroanelor si a celor 2 fete ale casetei. Astfel toate piesele implicate vor capata aceeasi dimensiune si vor culisa in interiorul casetei fara problema si fara jocuri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: slefuire.jpg

0

#24 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 02:07 PM

Dupa slefuire am desfacut ansamblul si am izolat capetele lonjeroanelor care vor intra in caseta pt. a nu se lipi de caseta cand voi atasa celelalte 2 fete.
Pt. izolare le-am invelit intr-un banal celofan d'ala care se foloseste la invelirea mancarii. Avantajul e ca e foarte subtire si nu permite crearea de jocuri in momentul lipirii ultimelor fete.
Am montat ansamblul la loc cu tot cu folia de plastic si am lipit ultimele piese

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lonjeron_izolat.jpg
  • Imagine atasata: fatete_caseta.jpg
  • Imagine atasata: caseta_lipire.jpg

0

#25 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 02:09 PM

Dupa lipire am slefuit frumos caseta si cam asta a fost. Am desfacut ansamblul, am scos folia... culiseaza super frumos lonjeroanele in caseta, fara sa aiba jocuri chiar daca nu sunt stranse cu suruburile. Acum caseta isi asteapta randul sa fie centrata in fuselaj iar lonjeroanele sa contribuie la constructia aripii.
Cam aici am ajuns in momentul de fata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lonjeroane_caseta.jpg

Aceasta postare a fost editata de TOMY: 15 April 2010 - 02:11 PM

0

#26 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 10:20 PM

Am mai lucrat un pic in seara asta si anume, lonjeronul stabilizatorului orizontal.
Nici asta n-a putut fi taiat la CNC, ca n-a incaput in masina. Asa "ca cu" Acad-ul in fata l-am desenat pe balsa. Taiat, bla, bla, bla,.........cam asta a iesit

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 21.jpg

0

#27 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 April 2010 - 10:22 PM

Am mai avut un pic de energie si am aliniat si nervurile de baza ale stabilizatorului.

Si le-am si lipit http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 31.jpg

0

#28 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 15 April 2010 - 10:46 PM

Esti un adevarat minitechnicus, intotdeauna mi-a placut ceea ce faci .....de abia astept sa-l vad gata.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#29 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 18 April 2010 - 09:29 PM

felicitari, iese frumos, dar cum tai cu laserul? ai acasa sau exista vrun centru special? Bafta!
0

#30 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 25 April 2010 - 09:31 PM

Cu pasi timizi dar siguri am mai continuat modelul.
Am aliniat nervurile de la stab.orizontal. Intai capetele ca sa-mi dea linia de centraj si apoi am inserat restul de nervuri

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro