Modelism - RHC Forum: Ce tip de folie? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ce tip de folie?

#1 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 07 April 2013 - 11:40 AM

Salut,sunt nou in lumea modelelor de balsa.As dori sa stiu principalele diferente si caracteristici ale foliilor cu care imbracam modelele de balsa.In special care ar fi mai buna,mai rezistenta si mai durabila.

Din cate am vazut,monokote-ul este cel mai scump din toate,solar/superfilmurile si oratrimul foarte ieftin,iar restul e acceptabil.


Acuma,ce recomandati sa cumpar?Urmeaza sa cumpar folie rosie(ca rosia)opaca si un fier de intins(sau sa raman la fierul de calcat acoperit intr-o panza moale?)Si de care fier?

Astept pareri.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 07 April 2013 - 11:42 AM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 April 2013 - 11:48 AM

Folia cea mai ieftina, ca sa nu strici acum din aia scumpa, plus ca nici nu vei simti diferenta asa mult la inceput.

Eu folosesc un fier de calcat model mic, de voiaj, cu talpa teflonata, fara nici o panza.

Ceva ce ti-ar putea fi util, daca nu ai termometru, cum aflii temperatura optima de lipire: cu talpa in sus pui cateva picaturi de apa si incepi sa cresti temperatura din termostat pana incep sa apara basicile de aer in bula de apa. Cam de acolo incepe zona de lipire, esti pe la 90 grade.
Daca picatura de apa sfaraie cand o pui pe talpa este mult prea mult, reduci temperatura imediat si il racesti cu o carpa uda.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 April 2013 - 11:52 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 April 2013 - 04:59 PM

MonoKote nu este cea mai scumpa. Un exemplu ar fi Ultracote:
http://www.hangar-9....?ProdID=HANU866
acum in special, dar, deobicei mai scumpa. Dar, sa fim drepti, este excelenta.
Ar mai fi foliile tip fabric, cu textura textila:
http://www3.towerhob...p?&I=LXB189&P=0
http://shop.balsausa...egory_s/170.htm
Pentru modele usoare, iti recomand cu multa caldura:
http://www3.towerhob...p?&I=LXGDW0&P=0
Pentru fier, de asemeni, iti recomand ceva dedicat si, daca poti, unul cu termostat electronic. Face toata diferenta. Il vei folosi multi ani si ma vei pomeni de fiecare data. Un exemplu:
http://www3.towerhob...?&P=SM&I=LXB361
O folie iefina, care se pune la temperaturi joase, deci, buna pentru plastic, sau peste MonoKote, dar si de uz general:
http://www3.towerhob...p?&I=LXHX46&P=7
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 07 April 2013 - 05:02 PM

0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 April 2013 - 05:20 PM

Cum intinzi folia in faza a doua cu un fier asa mic ?
Sunt de acord ca la lipit folia pe schelet e inestimabil, dar la intindere, nu ar trebui ceva care sa acopere, sa incalzeasca simultan intreaga suprafata a ochiului dintre doua nervuri? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2013 - 06:12 PM

Pentru folie, musai fier dedicat, ca cel postat de Dan Mitea. Eu mi-am luat unul cu termostat electronic si afisaj de pe Hi-model cu 30$ si e foarte bun. Am lipit si eu la inceput cu fierul de calcat, dar e greu la intins din cauza histerezisului mare al termostatului. Daca ai de infoliat doar cele doua SFG-uri, merge cu fierl de calcat. Ca folie, eu recomand Oracover-ul. Oratrim-ul de care se pomenea mai sus cred ca e autoadeziv si se foloseste pt. detalii pus peste Oracover. Am mai folosit si Solarfilm, dar tot cu Oracover-ul ma impac mai bine. Daca folosesti un fier de calcat normal, pleci cu reglajul de la minim si il cresti progresiv pana incepe sa sfaraie apa pe el. La temperatura de 100 grade lipesti iar la 150 grade intinzi. Intinderea e bine sa o faci progresiv ca sa nu torsionezi piesele.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#6 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 April 2013 - 06:30 PM

Vezi postareaCiprian97, la 07 April 2013 - 11:40 AM, a spus:

As dori sa stiu principalele diferente si caracteristici ale foliilor cu care imbracam modelele de balsa.In special care ar fi mai buna,mai rezistenta si mai durabila.



Piticule - chiar voi nu vorbiti acolo pe la Galati?...ca aveti un topic mare de tot la Jurnal de zbor. Vorbeste totusi cand mai iesi la zbor cu baietii de acolo, si sigur o sa-ti zica ce si cum!...(ca daca au reusit sa faca "chestia" aia roz!!! si "chestia" aia rosie, adica lucrurile mari).

La "chestia" rosie la care ma refeream:
Imagine atasata: 2.jpg

Ma gandesc ca omul, sau oamenii care au cosntruit "dihania" aia stiu sa-ti zica, si mai mult chiar sa te invete ce si cum. Mai mult, sigur au si folie disponibila pentru teste!!!


PS.
ma indoiesc ca nenea cu matura nu te-ar ajuta!!..ca le ramane desula folie rosie cat sa-ti reinpanzesti Calmato ala, de doua ori!!!
Nenea e in poza:
Imagine atasata: 3.jpg



Baffta.
0

#7 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 April 2013 - 06:34 PM

Vezi postareadan_mitea, la 07 April 2013 - 04:59 PM, a spus:





Din pacate costurile foliei de acolo sunt mult peste ce se gaseste pe la noi, ca sa nu mai vorbim pretul de la HK...care nu e de neglijat, doar ca folia de la ei, la 5m e cam grea iar transportul e si el marisor...

Acuma serios - daca amicii tai din Galati nu te ajuta, ia-ti folia de la phoenix daca ai de acoperit suprafete mari, iar pentru chetii finute solarul de la Sierra e mai moale.


Spor la incalzit!.

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 07 April 2013 - 06:34 PM

0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 07 April 2013 - 08:06 PM

Multumesc mult de sfaturile date.Pana acum,am reusit sa stric cam un tub intreg de solarfilm fara sa iasa ce vroiam eu,din varii motive(termostatul din fierul de calcat era cam anemic si-mi topea folia din senin sau se racea de tot fierul si nu se lipea sau nu o intindeam eu bine).Voi lua legatura cu maestrii in folie din Galati sa imi fac si eu modelul aspectuos.Urmeaza achizitia a unui fier dedicat (asta) si mai vedem noi ce iese.Sper ca modelele de spuma sa dispara incetisor incetisor si sa apara mai multe cutii de surcele zburatoare. :clapping:
0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 08 April 2013 - 12:04 AM

Ceea ce ai aratat, in pofida celor scrise, nu cred ca are termostat electronic. Cred ca este cu bimetal si te va necaji datorita histerezisului mare.
Cel mai mare model pe care l-am acoperit cu fierul pe care l-am recomandat este:
http://www.rhcforum....post__p__476835
Il voi folosi si la Spacewalker 1/3.
Cu Heat Gun-ul nu m-am impacat. Il am dar nu-mi place.
Multa, multa bafta.
0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 08 April 2013 - 06:02 AM

Cu tot respectul... :pardon: habar nu am ce are,e clasic cu rotita in trepte.Miercuri o sa imi ajunga unul serios.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 April 2013 - 07:41 AM

Cu toata stima, cred ca toate sunt cu bimetal, nu cred ca se baga electronica in asa ceva, parerea mea...
Doar ca sunt mecanisme si platine cu bimetale si bimetale. Al meu l-am testat cu infrarosu si are 5 grade histerezis.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 08 April 2013 - 07:45 AM

Vezi postarearenatoa, la 08 April 2013 - 07:41 AM, a spus:

Cu toata stima, cred ca toate sunt cu bimetal, nu cred ca se baga electronica in asa ceva, parerea mea...
Doar ca sunt mecanisme si platine cu bimetale si bimetale. Al meu l-am testat cu infrarosu si are 5 grade histerezis.

..am reparat io unul e clasic termostat pe bimetal ca la feru de calcat, de pe vremuri..
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 April 2013 - 08:01 AM

Lasa, ca fu buna discutia asta, imi dadu idei... cat China :D
Fiindca mi-am luat statie cu aer cald, si fieru' cel vechi termostatat electronic zace nefolosit, o sa fac un drum la un compatriot rrom cazangiu, de face opere de arta din ciocan, sa imi faca un fier din asta mic din arama, care sa il montez on locul capului de lipit ;)
Mai ramane sa manaresc termostatul sa ii mut plaja de lucru de la 200-400 grade in zona 80-160, si m-am facut de fier pentru zonele mai "intime" :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 08 April 2013 - 01:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 April 2013 - 07:41 AM, a spus:

Cu toata stima, cred ca toate sunt cu bimetal, nu cred ca se baga electronica in asa ceva, parerea mea...
Doar ca sunt mecanisme si platine cu bimetale si bimetale. Al meu l-am testat cu infrarosu si are 5 grade histerezis.


Acesta:
http://www3.towerhob...?&P=SM&I=LXB361
are electronica in maner.
Multa, multa bafta.
0

#15 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 08 April 2013 - 06:59 PM

Eu am fierul ala de a fost mentionat mai sus. In afara ca s-a facut talpa terci de zgarieturi merge exclent. Mai nou cu el testez ciorapii de bumbac. A lipit cam toate tipurile de folie de pe la noi..doar temperatura de lipire si de contractie difera de la o folie la alta. Inca mai merge excelent. Numai rabarea necesara trebuie si atentia cuvenita. Ce histerezis?, ce termostate electronice?...Daca ne luam dupa masurarea temperaturilor din fiarele de lipit - sa nu cumva sa uitam care e scopul lor...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro