Modelism - RHC Forum: twin star fpv - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

twin star fpv setup-ul meu de fpv

#1 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 04 June 2010 - 06:13 PM

in spiritul celor afirmate de Charlie incerc sa prezint setup-ul meu de inceput pentru FPV . nu este cine stie ce dar pe parcurs ce evoluez pot impartasi si altora din informatiile pe care le doresc si bineinteles accept sfaturi pentru eventuale optimizari.platforma de zbor va fi un twin star 2 de la multiplex care sta de vre-o doi ani prin cutiile mele de avioane.propulsia va fi asigurata de doua motoare brushless(nu mai tin minte modelul ca le am demult) cu doua elice 8x4.fiind dedicat fpv-ului acumulatorul are sa fie 3s/5000mA.avionul nu difera cu nimic de un trainer obisnuit asa ca nu am sa insist pe el.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: twin_star.JPG

0

#2 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 04 June 2010 - 06:32 PM

primul meu sistem FPV este in frecventa de 5,8Ghz si are puterea emitatorului de doar 200mw.aceasta putere combinata cu o antena patch de 11db la receptie poate asigura o legatura video pe distanta de 1km , o distanta la care nu pot spera la primele zbouri de acomodare :blink:. e prima mea experienta fpv asa ca voi urma politica pasilor marunti.camera va fi un ccd de 1/4-420linii recuperat dintr-o camera de supraveghere la care nu mai functiona sistemul ir. monitorizarea este compusa dintr-un modul osd Remzibi care ofera optimul calitate pret la ora actuala. la ochelarii am optat pentru myvu 640x480.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fpv.JPG

0

#3 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 05 June 2010 - 07:51 PM

am facut azi probe fara model.camera trebuie schimbata ca are inertia mare la autoiris asa ca am comandat un toshiba camileo s20 cu care are sa se faca si inregistrarea hd direct in aer.al doilea punct care ma nemultumeste e ca receptorul video se alimenteaza la 5v nu 12 cum e uzual. asta presupune un stabilizator si firele aferente in plus. al treilea lucru e legat de semnal si anume antenele stoc. in configuratia de magazin daca ma departez de emitator 5-6 m incepe sa se piarda semnalul, nu mai zic ca daca ma dau dupa un perete a disparut definitiv(asta stiam la 5,8ghz) asa ca am inversat antenele intre ele si am mai castigat cativa metri dar per ansamblu consider dipolii un dezastru :rolleyes: . trebuie sapat ca indiferent ce antena patch pun la receptie in ritmul asta la 100m pierd video-ul daca nu am antena buna si la emisie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF1236.JPG

0

#4 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 06 June 2010 - 12:05 AM

hotarat lucru! ori eu nu stiu engleza ori chinezii astia-s turci :rolleyes: . pe eticheta scrie clar ca se alimenteaza cu 5v iar cand am desfacut carcasa si m-am uitat de curiozitate am ramas masca cand am vazut ca pe alimentare e un stabilizator de 5v 78m05 deci tensiunea de intrare e minim 7v.nu mai inteleg nimic de pe etichetele astea :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: carcasa.JPG
  • Imagine atasata: montaj.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 06 June 2010 - 12:09 AM

0

#5 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 06 June 2010 - 12:58 AM

Vad ca te chinui. Stii ca distanta scade proportional cu cresterea frecventei? adica in 5.8 ghz ai o distanta la jumatate ca in 2.4 ghz la aceiasi putere si sensibilitate la receptie. Plus ca vei fi afectat mult mai mult de pozitia antenei de emisie fata de receptor, ma refer la inclinarea ei.
Eu am un sistem in 2.4Ghz la 200 mW si bate cam 250 m cu antena de stock. Ma astept ca sistemul tau sa bata sub 100 m si sa fie mai sensibil la vreme, obstacole, polarizare (inclinarea antenei).
Asa ca vinde modulele in 5.8 si ia-ti ceva in 900-1300 Mhz. Cu 49$ ai un sistem fpv bun, vezi link-ul lui renato

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?s=&a...st&p=398585

concluzie: 5.8 ghz nu e bun pentru fpv

Aceasta postare a fost editata de dramida: 06 June 2010 - 01:10 AM

0

#6 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 06 June 2010 - 01:22 AM

stiu ca 5,8ghz e mai delicat dar nu imposibil.asta e pana saptamana viitoare cand i-mi ajunge skywalker-ul si sistemul de 1,3ghz/800mw.twin starul i-l vreau doar pentru familiarizare nu pentru performanta. un 300m e supersuficient ca sa-mi fac o idee.pe net sunt setup-uri in 5,8 cu antena patch de 11db la 1km cu 200mw. un exemplu cu 25mw :rolleyes: http://vimeo.com/gro...videos/12009436

Aceasta postare a fost editata de worms: 06 June 2010 - 01:25 AM

0

#7 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 06 June 2010 - 04:27 PM

un patch cu castig de 11 dB are o directivitate de plus minus 25 grade...ai nevoie de asistent cu mana buna si ochi ager sa zbori 1 Km, ca sa poti orienta antena la aceste distante.

Vezi postareaworms, la Jun 6 2010, 02:22 AM, a spus:

stiu ca 5,8ghz e mai delicat dar nu imposibil.asta e pana saptamana viitoare cand i-mi ajunge skywalker-ul si sistemul de 1,3ghz/800mw.twin starul i-l vreau doar pentru familiarizare nu pentru performanta. un 300m e supersuficient ca sa-mi fac o idee.pe net sunt setup-uri in 5,8 cu antena patch de 11db la 1km cu 200mw. un exemplu cu 25mw :unsure: http://vimeo.com/gro...videos/12009436

Aceasta postare a fost editata de dramida: 06 June 2010 - 04:28 PM

0

#8 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 06 June 2010 - 06:14 PM

am testat azi din nou si vreau sa spun ca nu e chiar bau-bau sistemul in 5,8ghz. pozitionarea switch-urilor nu are nici o treaba cu realitatea mie i-mi functioneaza cu ele in 1-2-3 in on si 4 in off iar la emitator cu toate 4 in off.contrar celor afirmate mai sus, penetreaza prin pereti, placi de beton, plecarea am facut-o de la etajul 3 si pana la parter am avut doar mici interferente. distanta pana la care am putut sa probez a fost 107 m , dupa aceasta valoare vizibilitatea nu mai e in camp direct si e blocata de blocuri si pierd semnalul dar dupa ce trec 7-8 m in spatele cladirilor.trece prin verdeata(copaci) cu mici interferente , e adevarat, dar suportabile. calitatea video e ok.testul final va fi efectuat la camp unde nu se mai intercaleaza nimic intre avion si receptor. toate acestea au fost facute cu antenele stoc de 2db despre care am o parere proasta.e clar ca sistemul nu este adresat celor care doresc distante dar nici nu sunt slabe ca performante, 1km fiind usor de atins cu antena patch.apropo de antene patch, sunt la castig de 12db cu 50 grade deschidere orizontala si 45 verticala similar cu un yagi in 1,3ghz.

Aceasta postare a fost editata de worms: 06 June 2010 - 06:18 PM

0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 June 2010 - 07:33 PM

Vezi postareaworms, la Jun 6 2010, 07:14 PM, a spus:

...apropo de antene patch, sunt la castig de 12db cu 50 grade deschidere orizontala si 45 verticala similar cu un yagi in 1,3ghz.


Antevorbitorul a scris plus/minus 25 grade, adica cele 50 grade ale matale.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 09 June 2010 - 12:50 PM

am primit si rx-tx-ul in 1,3ghz/800mw .am sa fac si niste teste comparative d.p.d.v. calitativ video si sa raspund astfel diverselor intrebari legate de avanteje si dezavantaje.am primit si skywalker-ul si intradevar trebuie ramforsat. nu cred ca aripile rezista la un looping :) sau o incercare mai serioasa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: emitatoare.JPG
  • Imagine atasata: skywalk.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 09 June 2010 - 12:51 PM

0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 June 2010 - 01:04 PM

Sa inteleg ca l-ai apucat pe cel EPS ?
Pentru ca ala EPO este acelasi material ca Elapor si altele, nu cred ca trebuie ranforsat.

Te bagi sa desfaci receptorul sa vedem ce filtru SAW are, ca sa stii din start daca e "cel bun" ? :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 June 2010 - 01:06 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 09 June 2010 - 01:56 PM

pai fus-ul este f480-3 iar sinteza tsa-5055t. e un receptor analog de satelit clasic cu plaja mica 1,2-1,3ghz
skywalker e din material exact ca acromasterul sau twinstar2. elapor cred ca-i zice.nu trebuie ramforsat?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fus.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 09 June 2010 - 01:58 PM

0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 June 2010 - 02:11 PM

Aha, asa este, la fel ca al meu. Sursa electronicaRC, sau de unde ?
Mai sunt unele ratacite cu SAW 420, si alea au range nici jumatate din asta.

Eu nu as ranforsa decat daca intentionezi sa il incarci excesiv cu camere grele sau lipo de peste 5000, adica auw > 1500 grame.
Vezi ca sunt 2 threaduri in curs de derulare pe rcgroups, te poti inspira cum l-au intarit diversi.
Varianta lui sander, cu platbanda de 8*1mm mi se pare cea mai cuser.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 09 June 2010 - 02:15 PM

http://www.bevrc.com/ de aici e si setul de 1,3ghz si skywalker-ul
0

#15 Useril este offline   Catalin123456 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 25-July 08

Postat 23 June 2010 - 11:08 PM

Salut,

Ai testat? Cum functioneaza noul tau sistem FPV?
Despre acesta ce credeti: http://www.bevrc.com...800mw-p-55.html ?

Diamond 2500 | 2.4Ghz | Quanum Telemetry | Contour HD | Mai nou FPV 1.2GHz / 1W + EzOSD
0

#16 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 24 June 2010 - 12:57 AM

salut , inca nu am testat sistemul fiindca nu am primit antena patch si cabina pentru fpv de la twinstar2, conform track & trace azi trebuie sa soseasca, cat despre sistemul tau nush ce sa zic, stiu ca cineva de pe forum are asa ceva, personal am cumparat cel de 1,3 ghz care e identic si e o deziluzie(merge dar in nici un caz nu are 800mw ci max 100). nu zic ca e slab cel de 900mhz ca teoretic dupa echiparea electronica ar trebui sa scoata macar 500mw dar al meu nu a vrut sa bata mai mult de 80m ,in conditii de vizibilitate ,nici mort.poate am avut eu ghinion cu emitatorul dar cui sa-l trimiti la garantie?.personal as merge pe sistemul bob recomandat de renatoa, sistem verificat si rasverificat pe diverse forumuri si care e super-ok. nu acuz bevrc de nimic dar tipic chinezesc ,ei vand orice , bani sa iasa ,ctc-ul fiind facut pe incredere nu pe realitate.apropo, nu am gasit nici o stampila, nici o bulina, nimic sa ateste ca a avut loc vre-o verificare pe emitator. receptorul in schimb are toate alea pe el si merge si bine.cred ca nu te-am zapacit prea tare :D .

Aceasta postare a fost editata de worms: 24 June 2010 - 01:11 AM

0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 June 2010 - 07:10 AM

Deci deocamdata nu stii ferm care din componente e cea slaba, Tx-ul sau Rx-ul ?
Ai incercat primele canale sa vezi macar daca in jur de 1Ghz este mai bine?
Bevrc pare sa fie foarte sensibil la capitolul customer satisfaction, ai incercat un retur ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   Catalin123456 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 25-July 08

Postat 24 June 2010 - 08:06 AM

Worms, nu am cumparat inca, intrebam ca sa-mi fac o idee despre sistemul in cauza.
Prin "bob" te referi cumva la http://fpvbob.com/ ?

Diamond 2500 | 2.4Ghz | Quanum Telemetry | Contour HD | Mai nou FPV 1.2GHz / 1W + EzOSD
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 June 2010 - 08:23 AM

Nu, se refera la http://www.bestofferbuy.com/av-wireless-tr...bo-p-15758.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 24 June 2010 - 09:33 AM

Vezi postarearenatoa, la Jun 24 2010, 08:10 AM, a spus:

Deci deocamdata nu stii ferm care din componente e cea slaba, Tx-ul sau Rx-ul ?
Ai incercat primele canale sa vezi macar daca in jur de 1Ghz este mai bine?
Bevrc pare sa fie foarte sensibil la capitolul customer satisfaction, ai incercat un retur ?


de retur nu se poate pune problema atata timp cat am intervenit si am dat ecranajele jos si economic vorbind nu prea e rentabil sa-l trimit la garantie ca la cat am dat pe el ma costa mai mult drumul decat emitatorul :D .maine sau luni soseste si al doilea pachet cu tx-ul de 850mw/1,3ghz si pot sa testez si receptorul.din testele initiale, pe canale ,am observat o imbunatatire in jurul canalului 4 si 5 dar nu spectaculoasa.ce ma enervat de la inceput a fost ca nu i-mi acopera macar distanta pe care o aveam cu sistemul de 5,8ghz -200mw.
0

#21 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 24 June 2010 - 11:35 AM

Eu nu inteleg ceva. Daca recomanzi personal sistemul de la BOB atunci de ce iei din alta parte ?
It's difficult to make things simple!
0

#22 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 24 June 2010 - 12:23 PM

Vezi postareaZen, la Jun 24 2010, 12:35 PM, a spus:

Eu nu inteleg ceva. Daca recomanzi personal sistemul de la BOB atunci de ce iei din alta parte ?


e simplu, si eu sunt in aceeasi cautare ca si altii de pe forum si in nehotararea mea am comandat si pe urma am studiat ce si cum , fiind atras de pret si aparenta putere afisata ( bob-700mw < china 800mw). cat am asteptat coletul neavand ce face am si studiat si m-am lamurit ca nu e chiar ca in reclame si lumea a fost mai multumita de sistemul pe care l-am recomandat. daca i-mi laudam emitatorul de 800mw si altii pateau acelasi lucru ca mine cam ce "urari de bine" i-mi luam? :) uite in linkul asta oamenii au testat cu aparatura adevarata emitatoarele si stiu ce afirma http://www.rcgroups....d.php?t=1258060
0

#23 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 24 June 2010 - 01:01 PM

Eu cred ca imi iau combo-ul de la bob. Daca il recomanda renatoa si din ce am vazut pe rcgroups ca obtii 1km cu antene stock pare ok, parca prea ok to be true.
Sper ca puterea aia(unii zic 700mW,altii parca au masurat 800mW) este disponibila si la 1360MHz :)
It's difficult to make things simple!
0

#24 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 June 2010 - 03:16 PM

am primit cabina twin star-ului si am si ansamblat-o.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cabina_dezansamblata.JPG
  • Imagine atasata: cabina_ansamblata.JPG
  • Imagine atasata: lateral_cabina.JPG

0

#25 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 June 2010 - 03:36 PM

m-am hotarat ca sa montez pe acest avion un sistem de emisie receptie video de 5,8ghz-200mw. la receptie se foloseste pe primul receptor o antena patch de 12db pentru a mari distanta de lucru si un al doilea receptor(care inca nu a sosit) cu antena baston de 3db, toate acestea legate print-un sistem diversity de la eagle tree.vizionarea o realizez cu ochelari myvu si inregistrarea la sol prin dvr EasyCAP si un laptop

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: patch_diversity.JPG

0

#26 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 June 2010 - 03:52 PM

datorita directivitatii antenei am decis sa folosesc un sitem pan tilt antena tracker si am optat pe cel oferit de IMMERSIONRC, fabricantii EZOSD. el este compus din 1 servo gws s125 bb de 360 grade 5kgf care asigura miscarea pe axa x si un servo sg5010 care este folosit pe axa y .electronica de comanda a celor 2 servo este asigurata de ez-antenna tracker.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pan_dezansamblat.JPG
  • Imagine atasata: pan_tilt_antena.JPG
  • Imagine atasata: servo_principal.JPG
  • Imagine atasata: antena_traker.JPG
  • Imagine atasata: tracker.JPG

0

#27 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 June 2010 - 04:52 PM

am ansamblat partial si antena tracker-ul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF1296.JPG
  • Imagine atasata: DSCF1297.JPG
  • Imagine atasata: DSCF1299.JPG

0

#28 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 June 2010 - 06:31 PM

Daca nu esti atent si te rotesti cu avionul in jurul antenei o sa rasucesti firele de la servo... :)
It's difficult to make things simple!
0

#29 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 June 2010 - 06:53 PM

nu se incurca fiinca am limite la servo-uri, nu se invart la nesfarsit :) http://vimeo.com/5263889
0

#30 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 June 2010 - 07:01 PM

Tot aia e. Odata servo-ul ajuns la capat antena va pierde avionul si probabil si legatura. Nu cred ca in timp ce zbori mai poti sa te concentrezi si la antena, sa tii cont cum te-ai invartit pana atunci sa nu ajunga servo in capat. Zic si eu sa nu ai probleme.

Aceasta postare a fost editata de Zen: 25 June 2010 - 07:01 PM

It's difficult to make things simple!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro