Modelism - RHC Forum: X-1000 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

X-1000 Advanced Head-Movement

#1 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 15 February 2010 - 09:35 AM

Am vazut pe HK urmatorul produs care ma uimit intradevar si cred ca este de mare ajutor in FPV.

http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/u...idProduct=10994

Dupa cateva cercetari am gasit si un filmulet.

http://www.youtube.com/watch?v=9Zel44Stu0Y...layer_embedded#

Intrebarea mea este:are cineva asa ceva ?daca are....sa imi dea si mie mai multe detali in legatura cu sistemul de TX,acolo nu am inteles,zice ca poate fi implementat pe canalul 7-8 care din cate stiu eu nu executa decat ON/OFF.


Oricum,sistemul este foarte TARE'....
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 February 2010 - 09:40 AM

Este acelas vandut si de NG Hobbies:

http://www.nghobbies.com/cart/index.php?ma...products_id=257

Asa ca, din cate il stiu pe Zoltan ca isi selecteaza marfa, trebuie sa fie bun.

Referitor la utilizare, depinde foarte mult ce statie ai !
La un Futaba de 9 canale, de exemplu, o cuplezi pur si simplu la portul de trainer si selectezi in meniul de trainer maparea canaleleor 7 si 8 de la "elev", adica head tracker.
Daca nu ai aceasta facilitate, adica ai o statie JR de exemplu, treaba devine mai complicata...
Pentru cei in aceasta situatie exista alte solutii.
In cazul particular al statiei tale, este total irelevant ce executa ea inainte pe canalele 7 si 8, pentru ca vor fi inlocuite cu semnalul de la HT. Intrebarea este... poate / stie sa faca aceasta inlocuire ? Ai meniu prin care sa iti selectezi ce canale vei primi de la elev ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 February 2010 - 09:43 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 15 February 2010 - 09:54 AM

Multumesc de raspuns,sunt comvine ca se pot face modificari si pentru alte stati,idea este extraordinara si in felul asta se renunta la a doua statie(pilot)pentru camera,sunt comvins ca acest sistem daca va fi cunoscut mai mult va INGROSA randurile FPV-istilor,facand mult mai simplu si mai real zborul FPV,cunosc situati cand aterizarile in sistem clasic au creat probleme prin aprecierea defectuasa a inaltimi,cred ca X1000 acolo va fi de mare ajutor,dealtfel si la fotografi aeriene putand mentine un punct fix.



PS.pretul este derizoriu...zic eu.



Inca un filmulet,,,poate mai explicit
http://vimeo.com/6444127
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 February 2010 - 10:08 AM

Scuze, dar acest sistem ESTE cunoscut de cel putin vreo 2-3 ani, la nivel de amatori / consumer zic.
Exista UAV-uri care aveau asa ceva acum 20 ani.
E adevarat ca pana acum un an erau in zona de 2-300$, fiind mai putin accesibile.
Nu stiu daca m-ai inteles bine, dar daca statia nu are acel mod de mixare al canalelor trainer elev cu master, nu ai ce modificari sa faci in ea. In acel caz iti trebuie in dispozitiv extern de injectie PPM. Exista HT cu acel dispozitiv cu tot pe la 70-80$, si care e mai bun ca cel din HK, nu are drift deloc. Cel din HK, fiind bazat pe gyro, cam are drift semnificativ.
Si nu era necesara a doua statie pentru a implementa ceva similar, eu am facut-o si cu una cu 7 canale, la care stick-ul stanga era dedicat complet camerei.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 February 2010 - 10:08 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 15 February 2010 - 11:12 AM

Ai specificat singur,sistemul este cunoscut de 20 de ani....insa de armata,sunt 2-3 topice pe tot netul cu sistemul actual si alea slab documentate,sigur ca discutia poate continua,eu ne fiind pasionat "inca" de FPV.Visavi de partea cu gyro,nu am observat din filmulete ca ar fi cum spui tu desi e posibil,butonasul de deasupra este pentru a fixa punctul "0" in cazul in care se doreste o noua pozitie.

Referitor la statie,cred ca se poate lega la un stik sau doua al oricarei stati (daca intradevar se vrea).

Eu am deschis o discutie pe care din pacate nu o mai pot continua intrucat nu sunt in domeniua (desi sunt interesat),colegi pasionati FPV cred ca sunt mai avizati......bafta
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 February 2010 - 11:41 AM

Daca prin sistemul actual intelegi cel semnalat de tine, ai dreptate, nu e prea cunoscut.
Eu ziceam de alte HT folosite in FPV ca exista de 2-3 ani, si nu pentru armata.

Referitor la drift, numai faptul ca are acel buton de reset si spune tot, cele bazate pe alte principii nu au asa ceva. Ca cel de mai jos.

Daca te intereseaza intr-adevar, si nu ai o statie capabila sa poti cupla acel HT ieftin din HK, atunci iti recomand asta:
http://www.flytron.com/21-dt-3k-hybrid-hea...ansmitters.html
care merge la orice statie care are pe mufa de trainer atat ppm in, cat si out.
Este disponibil si numai sub forma de placa, ca sa il poti incorpora in casca ta.

Ce as vrea sa remarc, este ca nu lipsa de asa ceva duce la ne-atragerea de mai multi noi amatori de FPV, cel putin la inceput grija ta va fi sa tii avionul in aer, nu sa admiri peisajul... Plus complicatiile care apar pe avion cu capul panoramic pentru camera.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 27 August 2010 - 12:12 PM

http://www.youtube.com/watch?v=AcFAC-hsps8...ture=grec_index
E o improvizatie care mi se pare mult mai ok decat headtrackerele ieftine dar de fapt scumpe.
Nu are drift, iar daca ai la statie 2 canale libere cu potentiometru e perfect.
It's difficult to make things simple!
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 August 2010 - 12:43 PM

Nu e improvizatie, ci chiar este un headtracker, si, fiind bazat pe 2 gyro, ARE drift !
Preferabil insa este cel de la flytron, putin mai scump, 80$ fata de 40-50$, cat este X-1000, sau fata de 200$ cat sunt HT asa zise de marca.
De asemenea, X-1000 singur nu merge decat la statiile peste un anumit nivel, cam de la 9ch in sus, care stiu mixare individual a canalelor de trainer cu cele proprii. Pentru cele care nu stiu, din clasa 6-7ch, pentru X-1000 trebuie sa mai iei un mic accesoriu de vreo 15$.
Cel de la Flytron are acest accesoriu incorporat, si merge cu orice statie, bineinteles mai putin cu Spektrum.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 27 August 2010 - 02:55 PM

Inseamna ca m-am inselat? Am crezut ca sunt 2 potentiometre(iar unde-s potentiometre nu poate exista drift) pe cele 2 axe actionate mecanic de cablu cand misti capul...
It's difficult to make things simple!
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 August 2010 - 03:12 PM

Eu ma refeream la subiectul topicului, nu m-am uitat la filmul pus de tine :lol:
Ala da, nu are drift :lol:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 August 2010 - 05:45 PM

am eu x-1000 . l-am pus pe futaba ff10 si pare sa lucreze ok, nu e montat inca pan-tiltul pe avion, probele fiind facute pe masa.am documentatia lui si atentie ,la anumite statii trebuie alimentat separat .
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro