Modelism - RHC Forum: Parkzone Radian 2m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parkzone Radian 2m Primul model si totodata prima mea spuma

#151 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2015 - 11:02 PM

Dupa aproape 4 ani si 90 ore de zbor pe statie un servo din Radian a crapat (directia).

La concursul de la Prejmer dupa zborul de incalzire, la prima mansa, am cuplat bateria si nimic, servo nu a mai miscat. Totalmente mort. Norocul meu ca asta s-a intamplat la sol, ghinion ca a fost fix la concurs. M-am scos concurand cu Radianul lui Bogdan (mai batran ca al meu).

Acasa am gasit un servo aprope identic, pana si echia s-a potrivit, reparatie de 5 minute. Servo-ul mort a ramas mort, nu misca, nu zice nimic.

In continuare imi palce mult Radian dar totusi langa un planor de competitie de 3.8m si 1800g pare cam caramida.

Al meu a cam obosit, ma tot gandesc daca ar fi momentul sa cumpar unul nou.
0

#152 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 31 May 2015 - 11:14 PM

Vezi postareastiganas, la 31 May 2015 - 11:02 PM, a spus:

Dupa aproape 4 ani si 90 ore de zbor pe statie un servo din Radian a crapat (directia).

La concursul de la Prejmer dupa zborul de incalzire, la prima mansa, am cuplat bateria si nimic, servo nu a mai miscat. Totalmente mort. Norocul meu ca asta s-a intamplat la sol, ghinion ca a fost fix la concurs. M-am scos concurand cu Radianul lui Bogdan (mai batran ca al meu).

Acasa am gasit un servo aprope identic, pana si echia s-a potrivit, reparatie de 5 minute. Servo-ul mort a ramas mort, nu misca, nu zice nimic.

In continuare imi palce mult Radian dar totusi langa un planor de competitie de 3.8m si 1800g pare cam caramida.

Al meu a cam obosit, ma tot gandesc daca ar fi momentul sa cumpar unul nou.


Un alt Radian ? :rolleyes:
După câte am văzut, nu ai nevoie decât de un planor dedicat, sau cât mai aproape.
Felicitări pentru Prejmer şi rezultate. :clapping:
Tot servo de direcţie a cedat şi la Xtrem-ul juniorului. Probabil că direcţia e cea mai solicitată, mai ales la aterizare. Am pierdut două starturi (unul juniorul şi unul eu), dar am reuşit să-l schimbăm. Ar fi putut zbura şi aşa, dar juniorul nu are destulă experienţă să zboare fără direcţie, iar la aterizări de genul F5J este obligatorie, nu neapărat pentru atingerea punctului, dar ai mari şanse să loveşti pe cineva la cât de aglomerată e linia de start.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#153 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 June 2015 - 08:13 AM

Iti trebuie un curs de "supravietuire", RR era mediul ideal sa iti fi facut un instructaj din asta, si sa vezi valiza de prim ajutor :D

Din cauza plasticului prost care imbatraneste rapid la frig mi s-a dus o parghie de comanda de V, anul asta. Ghici ca am avut de schimb :)
Dar asta a fost nimic fata de anul trecut cand mi s-a rupt un fir de bobinaj la motor de quad, si l-am desfacut acolo pe genunchi, iar ca sa scot tolele cu bobinajul de pe stator l-am incins pe un gratar care tocmai se stinsese, supravegheat cu un termomentru IR, courtesy Ciprian Dughir :) dupa aia mi-am luat si eu unul, nu poti avea totul in trusa pana nu o patesti :p

Stiu, dupa ce nu ai participat e usor sa dai sfaturi :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 June 2015 - 08:14 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#154 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2015 - 08:35 AM

Da mai baieti dar asta e Radian de competitie, are numai componente de top :) fara improvizatii.

Fapt e ca la toate competitiile/intalnirile la care am participat a fost in mod clar cea mai buna spuma si a concurat cinstit cu planoarele in structura clasica.

In fata unui Explorer nu are nici o sanasa cu atat mai mult cu cat cine ajunge sa dea bani pe un Explorer cam stie si cum se piloteaza un planor.

La concursul de la Prejmer cu gandul asta am plecat impreuna cu Bogdan. Sa nu ne bata nici o spuma. Si asa a si fost. La fiecare mansa eram ultima spuma care ateriza. Am fost batuti fair and square de TravelAir cu Graupner ClubStar. Pluteste excelent si stie sa il piloteze.
0

#155 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 13 June 2015 - 02:58 PM

Vezi postareastiganas, la 31 May 2015 - 11:02 PM, a spus:

Dupa aproape 4 ani si 90 ore de zbor pe statie un servo din Radian a crapat (directia).

La concursul de la Prejmer dupa zborul de incalzire, la prima mansa, am cuplat bateria si nimic, servo nu a mai miscat. Totalmente mort. Norocul meu ca asta s-a intamplat la sol, ghinion ca a fost fix la concurs. M-am scos concurand cu Radianul lui Bogdan (mai batran ca al meu).

Acasa am gasit un servo aprope identic, pana si echia s-a potrivit, reparatie de 5 minute. Servo-ul mort a ramas mort, nu misca, nu zice nimic.

In continuare imi palce mult Radian dar totusi langa un planor de competitie de 3.8m si 1800g pare cam caramida.

Al meu a cam obosit, ma tot gandesc daca ar fi momentul sa cumpar unul nou.
Salut Stefan,daca iti mai amintesti, ti-am spus ca am si eu un Radian de vreo 6ani, cumparat de la D-ul Giro de la Brasov,cel cu probleme cu centrul de greutate[acumulatorul langa motor pt.echilibrare].Si lui i-a cedat servoul de pe directie,dar nu cred ca de la uzura lui normala.Aproape la fiecare iesire la camp,cand il puneam sau scoteam din masina,era imposibil sa nu lovesc directia si sa fortez prin asta servoul.Eu cred ca 50% din cauza asta a cedat servoul,fortandu-l prin miscarea brusca pe care o primea.Are pinioane de plastic doar.
0

#156 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 13 June 2015 - 03:26 PM

PS. Ca sa evit sa fortez servoul cu tija de la directie, desfac piesa de legatura de pe echie,lasand tija libera,directia libera ,lovita, nu mai actioneaza prin tija, asupra servoului si astfel nu mai forteaza in pinioanele servoului.
0

#157 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2015 - 08:50 PM

Nea Ilie servo de pe Radian sunt slabe. La unii au tinut trei zboruri la altii sute.
0

#158 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 13 June 2015 - 08:52 PM

Imi pare rau, ca nu pot sa te contrazic.Numai bine.
0

#159 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 14 June 2015 - 10:56 PM

Vezi postareailie F1A, la 13 June 2015 - 03:26 PM, a spus:

PS. Ca sa evit sa fortez servoul cu tija de la directie, desfac piesa de legatura de pe echie,lasand tija libera,directia libera ,lovita, nu mai actioneaza prin tija, asupra servoului si astfel nu mai forteaza in pinioanele servoului.


Salut.
Îmi permiţi o sugestie ?
Chiar dacă nu, eu tot ... . :rofl:
E mai simplu să pui două plăci de placaj subţire de o parte şi alta, prinse cu elastic, sau orice alt sistem de blocare a suprafeţelor de comandă pe timpul transportului.

Zboruri multe, aterizări line.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#160 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 19 November 2015 - 03:24 PM

Pentru cei cu mai multe modele pe stoc :lol:

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/2/6/2/8/2/9/a3833542-142-P2210008.jpg

Aceasta postare a fost editata de Travel Air: 19 November 2015 - 03:26 PM

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#161 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 November 2015 - 03:29 PM

Sau pentru cei rupti intr-o aripa :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#162 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2017 - 06:40 PM

Nu vi se pare ca astia sunt vorbiti ?

Fisier atasat  IMG_7300.JPG (294.34K)
Number of downloads: 29

Con de EzGlider/Cularis pe bot de Radian
0

#163 Useril este offline   cristanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Braşov

Postat 21 May 2017 - 07:37 PM

Ieri dupa concursul de la Brasov am putut admira Radianul lui Stefan .
Mentionez ca am primit unul pentru copil la care am schimbat fuselajul dar nu am gasit nimc de calitate la el .
De la lipituri facute cu un silicon ordinar la servouri cu niste comenzi cu o geometrie defectuoasa , de la un ampenaj orizontal la care se dezlipea toata folia la o constructie fragila pentru un aeromodel dedicat incepatorilor.
Singura piesa de calitate - controlerul de 30 amperi si poate aripa.
Dar toate prejudecatile mele legate de model au fost desfiintate de modelul lui Stefan!
Din prima generatie , cu toate piesele autentice , schimbat doar un servo zbura dumnezeieste!
Si nu glumesc!
Urcat la peste 200 m in 30 s, statea foarte bine fara nici o comanda , foarte bine centrat , iar dupa aproape 8 minute se aseza usor la picioarele lui.
Fantastic , un concurent real pentru alte modele chiar si compozite , cu conditia ca vremea sa fie buna , fara vant!
Aterizarea imprecisa si usor incontrolabila (nu are frane) dar altfel un model fantastic cu conditia sa ai grija de el.
Stefane daca te gandesti sa-l dai cauta-ma te rog!
0

#164 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2017 - 10:20 PM

Multumesc, Radianul meu e destul de ponosit si de stramb de la stat in masina. Sper sa fac rost de unul nou (prima generatie) si atunci poate ma despart de el.

Am scos de pe el Altis-ul care a stat pe model mai mult de doi ani. Am descarcat 435 zboruri.
0

#165 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 July 2018 - 08:25 AM

Radian is back... mai luminos, mai... blingos... :)

https://www.horizonh...-select-efl3650

Esentialul este ca este din nou, modelul basic, fara eleroane, deci vor fi si piese de schimb ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#166 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2018 - 08:48 AM

Sa fi tu sanatos, a reaparut de mult, modelul basic fara eleroane, dar nu e la fel, e mai naspa.

Printre altele, oroarea ororilor, aripile se prind cu suruburi.

Vezi postarearenatoa, la 14 July 2018 - 08:25 AM, a spus:

Radian is back... mai luminos, mai... blingos... :)

https://www.horizonh...-select-efl3650

Esentialul este ca este din nou, modelul basic, fara eleroane, deci vor fi si piese de schimb ;)

0

#167 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 01 August 2018 - 07:17 PM

Nu inteleg de ce le place sa foloseasca suruburi pentru aripi. Parca asa e si la Radianul mare. Sa fie sigur ca dupa cateva demontari sa se manance plasticul si sa nu mai tina? Mai rau, cred ca la cine le-a venit idea, nu au scapat niciodata un surubel sub nas in iarba...

Un tovaras de zbor avea un radian vechi vechi, reparat, refacut, cred ca avea mai mult lipici in el decat polistiren dar nu a avut nici o problema cu aripile. Magentii tineau fara nici o problema. Ba chiar ii placea sa faca 'touch-and-go' cu el pe pista de asfalt... venea cu viteza, il planta si apoi apuca sa-l mai ridice cat sa dea drumul la motor. Maxim de amuzant pentru privitori :)


Vezi postareastiganas, la 14 July 2018 - 08:48 AM, a spus:

Sa fi tu sanatos, a reaparut de mult, modelul basic fara eleroane, dar nu e la fel, e mai naspa.

Printre altele, oroarea ororilor, aripile se prind cu suruburi.

Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 01 August 2018 - 07:17 PM

0

#168 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 04 August 2018 - 08:42 PM

De obicei nu patesc asa ceva. Zilele trecute plangeam ca as vrea si eu un Radian si astazi, la un targ anual de avionase, am pus mana pe unul nezburat cu tot ce-i trebuie cu $100.

Inainte sa-l scot la aer, am auzit ca ar fi unele modificari mai mult sau mai putin necesare. Circula un film pe youtube, de Paul Naton. Intarim coada (unde incepe ampenajul vertical), ar trebui sa scap de servourile originale, si trebuie schimbat unghiul de incidenta la ampenajul orizontal si mutat CG-ul?

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  001.jpeg (140.06K)
    Number of downloads: 17

0

#169 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2018 - 09:16 PM

Am facut toate aceste modificari si au fost o prostie, l-am remodificat in forma originala. Nu trebuie sa schimbi nimic, absolut nimic, servo sunt foarte OK.

Vezi postareavictoras_h, la 04 August 2018 - 08:42 PM, a spus:

De obicei nu patesc asa ceva. Zilele trecute plangeam ca as vrea si eu un Radian si astazi, la un targ anual de avionase, am pus mana pe unul nezburat cu tot ce-i trebuie cu $100.

Inainte sa-l scot la aer, am auzit ca ar fi unele modificari mai mult sau mai putin necesare. Circula un film pe youtube, de Paul Naton. Intarim coada (unde incepe ampenajul vertical), ar trebui sa scap de servourile originale, si trebuie schimbat unghiul de incidenta la ampenajul orizontal si mutat CG-ul?

0

#170 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 04 August 2018 - 09:20 PM

Vezi postareastiganas, la 04 August 2018 - 09:16 PM, a spus:

Am facut toate aceste modificari si au fost o prostie, l-am remodificat in forma originala. Nu trebuie sa schimbi nimic, absolut nimic, servo sunt foarte OK.


:good:
0

#171 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 09 August 2018 - 04:41 AM

A zburat! ...dar ceva e dubios. Pare sa fie extrem de greu de bot.
Cu profundorul drept, in secunda in care am dat drumul la stick, o lua drept in jos, direct, nu stiu cum sa zic, ca si cum as fi impins mult inainte orice alt avionas. Ca sa pluteasca cat de cat, fara motor, trebuia sa tin aproape maxim in sus (cursa profundorului recomandata parca un pic peste 1cm sus/jos). Nici o sansa sa-l trimez in zbor. In poza de mai jos e trimat la maxim, tot mai trebuia sa tin aproape tot restul cursei.

Zic ca e dubios pentru ca s-a nimerit sa se echilibreze exact cum recomanda manualul la 63mm cu un 3s 1800mAh impins cat intra. Nu am avut o baterie mai usoara la mine (incerc data viitoare cu un 3s 1000mAh) si nu i-am pus greutate in coada.


Mut CG-ul mai in spate sau sa mai incerc la ce recomanda manualul dar o sa zboare cu o gramada de profundor?

La unul reglat cum trebuie, cu motorul oprit, zboara cu ceva 'up trim' la profundor sau ar trebui sa fie drept?

.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  002.jpeg (209.24K)
    Number of downloads: 39
  • Fisier atasat  003.jpeg (221.85K)
    Number of downloads: 33
  • Fisier atasat  004.jpeg (140.6K)
    Number of downloads: 29
  • Fisier atasat  005.jpeg (54.52K)
    Number of downloads: 40

0

#172 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 August 2018 - 08:16 AM

Vreo sansa sa fi lipit profundorul gresit ? :unsure:
Sau coada stramba... deformata din transport sau fabricatie...
Toate suprafetele trebuie sa fie la punctul neutru pentru zbor hands free. Altfel creste rezistenta la inaintare.
As pune greutate in coada.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 August 2018 - 08:17 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#173 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 August 2018 - 08:34 AM

Stabilizatorul pare lipit cu bordul de atac prea in sus.
Bafta
Ciao Sorin

0

#174 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 August 2018 - 10:34 AM

Oameni mari ...cica posesori de Radan ...si nu vedeti ca ala e un Radian UMX (mini-planorul de 73 cm si nu ala de 2 m).
Cred ca ala are un receptor cu stabilizare si s-ar putea de ici sa vina unele probleme.

Si la 100 de dolari nu prea e o afacere...de nou obisnuia sa fie 120 si a scazut in ultim vreme la 90.
https://www.horizonh...ASAAEgLKaPD_BwE


Cred ca ala are un receptor cu stabilizare si s-ar putea de ici sa vina unele probleme.


0

#175 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 August 2018 - 10:47 AM

Oamenii mari zboara cu mana lor, nu isi lasa sculele pe mintea softurilor scrise de amatori :p

Noi l-am judecat aerodinamic, asa puteam sa infocam chemarea mamei terra, poate locul unde zboara victorash e bantuit de zamolxe... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#176 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 August 2018 - 01:58 PM

Acum fara misto, eu semnalam faptul ca daca e un Radan UMX (dupa cum pare dupa schema de culori si proportiile fata de obiectele din jur) ar trebui sa faca download la manualul pentru modelul asta (il gaseste la linkul postat mai sus, nu am putut pune tot manualul pentr ca e prea mare) ca sunt ce va schimbari "semnificative" de pozitie CG. Ca sa nu mai vorbim de baterie :).

Fisiere atasate


0

#177 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 August 2018 - 02:06 PM

Iar daca ma insel si e un Radian BNF (alea mai aeau ceva galben pri n paleta) bateria recmandata e de 1300 mAh.


We recommend the E-fl ite® 1300mAh 11.1V 3S 20C Li-Po battery
(EFLB13003S20). Refer to the Optional Parts List for other recommended
batteries. If using a battery other than those listed, the battery should be within
the range of capacity, dimensions and weight of the E-fl ite Li-Po battery packs
to fi t in the fuselage. Be sure the model balances at the recommended CG.


The CG location is measured from the leading edge of the wing at the root.
This CG location has been determined with the recommended Li-Po battery
(EFLB13003S20) installed all the way forward in the battery compartment.

Si CG e la 63 mm si la Radian BNF:

2-1/2 inches
(63mm)
back from the
leading edge at
the root.
0

#178 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 August 2018 - 02:07 PM

Nu e UMX, ar fi fost cat roata masinii... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#179 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 09 August 2018 - 04:46 PM

Nu e UMX. Aș fi zis, doar nu-s atâta de tolomac :)

CG-ul e bine. Bateria într-adevăr e mai mare dar împinsă cât de in spate merge în locas, CG a rămas chiar pe acolo, pe la 63mm.

O sa fac teste să-l mut încet în spate și vedem unde planează bine.
0

#180 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 August 2018 - 06:50 PM

Nu exista sa muti CG mai in spate, modul cum zboara un avion este legat de pozitia CG fata de centrul de presiune al aripii, si ala e fix, de regula pe lonjeron.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 August 2018 - 06:50 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro