Modelism - RHC Forum: Sugestii planor de tip RES - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sugestii planor de tip RES

#1 Useril este offline   Cristy9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 22

Postat 29 September 2023 - 08:48 AM

Salut! De ceva timp ma dorit un planor RC electric mai mare cam de 3M, undeva pe acolo, pentru zbor recreațional și Optimist Electric sau F5J(nu știu daca mă încadrez).Am zis să nu cumpăr unul din Compozite sau EPO cum ar fi ASW-28 de la Volantex https://www.volantex...-pnp-p-273.html , și să-l fac de la zero sau dintr-un kit. Pe parcursul verii am construit 2 RES-uri unul clasic și unul Electric, cel Electric zboara foarte bine totuși cum am zis aș vrea ceva mai mare. M-am orientat la niște planuri, dar unele au puține informații iar altele par complicate. Căutând OPENRes am dat și peste Thermale 3M Aquila(proiectat de aceeași persoană dacă nu mă înșel) https://www.rc-netwo...quila.11804617/ https://www.peterrausch.de/OSP.html un planor de 3.2M de tip RES care avea și o versiune electrică, toate bune și frumoase doar ca unele chestii am incercat să le modific(oferă și un plan in DXF) și este cam greu, precum bordul de atac care are o constructie ciudata, în opinia mea. O să mai incerc totuși să lucrez la aripă. Aștep sugestii, de planoare de tip RES, de preferat electrice și cu o anvergură în jur de 3M, kit-uri sau planuri. Mulțumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Cristy9: 29 September 2023 - 08:50 AM

0

#2 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 29 September 2023 - 09:01 AM

Vezi postareaCristy9, la 29 September 2023 - 08:48 AM, a spus:

Salut! De ceva timp ma dorit un planor RC electric mai mare cam de 3M, undeva pe acolo, pentru zbor recreațional și Optimist Electric sau F5J(nu știu daca mă încadrez).Am zis să nu cumpăr unul din Compozite sau EPO cum ar fi ASW-28 de la Volantex https://www.volantex...-pnp-p-273.html , și să-l fac de la zero sau dintr-un kit. Pe parcursul verii am construit 2 RES-uri unul clasic și unul Electric, cel Electric zboara foarte bine totuși cum am zis aș vrea ceva mai mare. M-am orientat la niște planuri, dar unele au puține informații iar altele par complicate. Căutând OPENRes am dat și peste Thermale 3M Aquila(proiectat de aceeași persoană dacă nu mă înșel) https://www.rc-netwo...quila.11804617/ https://www.peterrausch.de/OSP.html un planor de 3.2M de tip RES care avea și o versiune electrică, toate bune și frumoase doar ca unele chestii am incercat să le modific(oferă și un plan in DXF) și este cam greu, precum bordul de atac care are o constructie ciudata, în opinia mea. O să mai incerc totuși să lucrez la aripă. Aștep sugestii, de planoare de tip RES, de preferat electrice și cu o anvergură în jur de 3M, kit-uri sau planuri. Mulțumesc anticipat!


O propunere poate fi "Introduction F5J", care ar corespunde cerintelor expuse.

Totul despre "Introduction F5J", poti afla AICI! Ma refer la constructie, teste, reglaje, zboruri.


Aterizari fericite !

PopaD
0

#3 Useril este offline   Cristy9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 22

Postat 29 September 2023 - 09:10 AM

Vezi postareapopad, la 29 September 2023 - 09:01 AM, a spus:

O propunere poate fi "Introduction F5J", care ar corespunde cerintelor expuse.

Totul despre "Introduction F5J", poti afla AICI! Ma refer la constructie, teste, reglaje, zboruri.




O să o iau in considerare, se potrviește perfect și cu bugetul meu de 200EUR, pe Hyperflight este 910lei. Totuși va trb să mă gândesc și la un motor potrivit, am un Kavan C2836-915 care trage cam 1050g, modelul cică ar avea 970g mă gândesc că Thrust-Weight ratio este umpic peste 1 deci ar zbura bine?

Aceasta postare a fost editata de Cristy9: 29 September 2023 - 09:12 AM

0

#4 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 29 September 2023 - 09:13 AM

Aici e mai ieftin: https://www.hoellein...49301&c=40&p=40

169 Euro + 27 Euro (transport). DIn UK mai adauga si TVA platit la vama sau posta.

Daca te uiti pe link-ul indicat, afli ce motorizare am folosit eu pe "Introduction F5J" si nu numai ( motpr, servo, ESC, UBEC, baterie, con si elice plianta).

Aceasta postare a fost editata de popad: 29 September 2023 - 09:17 AM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#5 Useril este offline   Cristy9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 22

Postat 29 September 2023 - 12:07 PM

Vezi postareapopad, la 29 September 2023 - 09:13 AM, a spus:

Aici e mai ieftin: https://www.hoellein...49301&c=40&p=40

169 Euro + 27 Euro (transport). DIn UK mai adauga si TVA platit la vama sau posta.

Daca te uiti pe link-ul indicat, afli ce motorizare am folosit eu pe "Introduction F5J" si nu numai ( motpr, servo, ESC, UBEC, baterie, con si elice plianta).


Este posibil cumva să ai vreun plan pentru Introduction to F5J deja scanat intr-un format digital?Dacă nu, este ok.
0

#6 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 29 September 2023 - 12:18 PM

Vezi postareaCristy9, la 29 September 2023 - 12:07 PM, a spus:

Este posibil cumva să ai vreun plan pentru Introduction to F5J deja scanat intr-un format digital?Dacă nu, este ok.


Plan digital nu am. Dar kitul vine cu absolut tot ce-ti trebuie, mai putin folia (eu am folosit Oralight), si adezivii (CA subtire, CA gel - din greu :) , Epoxy 30 minute, Epoxi 5 minuta,
eu am mai folosit pentru lipiturile balsa-placaj, sau balsa-balsa, aracet, daca nu erau alte indicatii expres ).

Pot sa te ajut cu brosura in engleza (pdf). Kitul vine cu originalul in germana.

Eu am construit 3, plus inca doua fuselaje, plus un fuselaj cu teava de carbon - adaptare proprie :), cu care ma antrenez acum.

Aceasta postare a fost editata de popad: 29 September 2023 - 12:21 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#7 Useril este offline   Cristy9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 22

Postat 29 September 2023 - 01:12 PM

Vezi postareapopad, la 29 September 2023 - 12:18 PM, a spus:

Plan digital nu am. Dar kitul vine cu absolut tot ce-ti trebuie, mai putin folia (eu am folosit Oralight), si adezivii (CA subtire, CA gel - din greu :) , Epoxy 30 minute, Epoxi 5 minuta,
eu am mai folosit pentru lipiturile balsa-placaj, sau balsa-balsa, aracet, daca nu erau alte indicatii expres ).

Pot sa te ajut cu brosura in engleza (pdf). Kitul vine cu originalul in germana.

Eu am construit 3, plus inca doua fuselaje, plus un fuselaj cu teava de carbon - adaptare proprie :), cu care ma antrenez acum.


Voiam planul doar ca să-i dau "reverse engineering" ca să nu mai cumpăr kit-ul... :)
0

#8 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 29 September 2023 - 02:30 PM

Vezi postareaCristy9, la 29 September 2023 - 01:12 PM, a spus:

Voiam planul doar ca să-i dau "reverse engineering" ca să nu mai cumpăr kit-ul... :)


Puteti cumpara doar planul.

Mi-a placut acest planor, pentru ca pe langa faptul ca este un floater excelent, producatorul ofera si piese de schimb.

Mult succes !


Aterizari fericite !

PopaD
0

#9 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 29 September 2023 - 05:10 PM

... sau iei programul meu de proiectat kituri de aripa si iti faci un kit dupa pofta inimii (programul poate lucra cu 3 profile aerodinamice la centru-joiner-varf si 3 segmente de aripa si vreo 5 tipuri de asamblare).
Iar cu fuselajul...te descurci.
0

#10 Useril este offline   Cristy9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 22

Postat 29 September 2023 - 07:11 PM

Vezi postareaender67, la 29 September 2023 - 05:10 PM, a spus:

... sau iei programul meu de proiectat kituri de aripa si iti faci un kit dupa pofta inimii (programul poate lucra cu 3 profile aerodinamice la centru-joiner-varf si 3 segmente de aripa si vreo 5 tipuri de asamblare).
Iar cu fuselajul...te descurci.


Problema nu este că nu pot să proiectez o aripă, problema este că nu știu ce parametrii buni să pun, nu mă pricep la profile, unghi diedru, coarda, chestii de genu, la mine să fie cât mai mare, Bigger is Better :)
0

#11 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 29 September 2023 - 11:35 PM

Vezi postareaCristy9, la 29 September 2023 - 07:11 PM, a spus:

Problema nu este că nu pot să proiectez o aripă, problema este că nu știu ce parametrii buni să pun, nu mă pricep la profile, unghi diedru, coarda, chestii de genu, la mine să fie cât mai mare, Bigger is Better :)


Uite planoare de competitie proiectate de un profesor de aerodinamica de la MIT (si cu detalli constructive si planuri si tot ce trebuie):
http://www.charlesri...ledancer-3m.htm
Poti sa te uiti la parametri constructivi (coarda la centru, la imbinare, la varf, profilele la centru , la imbinare si la varf, unghiuri diedre, tipuri de asamblare).
sau poti sa iei un kit de RES (de exemplu Dynamo varianta de anvergura 1.5 m sau varianta mea Dinamic XLS de 2 m) si sa le scalezi.
Sau daca ai incredere poti sa imi spui cam ce parametri vrei (in principiu anvergura si coarda la centru) si iti proiectez eu un kit.
De fapt nu eu personal, le dau tema de casa pustilor de la cercul de modelism de la Palatul copiilor din Ploiesti (unde lucrez ca voluntar) sa proiecteze kitul - deja lucreaza de anul trecut cu programul asta ...si anul asta aveam intentia sa incep chestii mai serioase cu ei (F3K, F5J si F3J) . Priogramul ala facut de mine e facut sa automatizeze exact proiectarea aripilor de tip "Drela" (cu 3- profile aerodinamice).
Dar acum serios vorbind: in proiectarea unui kit intra destula munca (dar care poate fi automatizata in mare parte daca ai programe specializate) si ceva "magie": alegerea profilelor, a planului de aripa, a unghiurilor diedre, a washout-ului si alte asemenea subtilitati. Daca ai access la un laser si ai ceva cunostinte rudimentare de CAD poti sa faci mari economii. Chestiile alea "subtile" le poti copia(de exemplu te utii la planurile lui Drela si folosesti profilele lui sau alte seturi de profile ceva mai "moderne", de exemplu cele utilizate la planoarele RES de 2 m poti sa le foloseti fara probleme si la 3m si chiar si pe la 4m pentru ca de fapt e cam acelasi regim de viteze...cam acelas Reynolds).
De fapt mai aveam o idee: faptul ca ai planurile in format digital nu prea inseamna mare lucru ("digital"e si o imagine de tip bitmap sau jpg). Conteaza sa ai nervurile in format vectorial si asta nu o sa prea gasesti la kiturile fizice (foarte simplu: daca tu ai planurile vectorial poti sa faci cate kituri vrei si chair sa le vinzi si producatorul pierde clienti). Asa ca trebuie sa "furi meserie" de la planurile open-source de pe net. Cam asta e ideea: trebuie sa te decizi daca esti "buyer" sau "maker"




0

#12 Useril este offline   Cristy9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 22

Postat 30 September 2023 - 10:27 AM

Vezi postareaender67, la 29 September 2023 - 11:35 PM, a spus:

Uite planoare de competitie proiectate de un profesor de aerodinamica de la MIT (si cu detalli constructive si planuri si tot ce trebuie):
http://www.charlesri...ledancer-3m.htm
Poti sa te uiti la parametri constructivi (coarda la centru, la imbinare, la varf, profilele la centru , la imbinare si la varf, unghiuri diedre, tipuri de asamblare).
sau poti sa iei un kit de RES (de exemplu Dynamo varianta de anvergura 1.5 m sau varianta mea Dinamic XLS de 2 m) si sa le scalezi.
Sau daca ai incredere poti sa imi spui cam ce parametri vrei (in principiu anvergura si coarda la centru) si iti proiectez eu un kit.
De fapt nu eu personal, le dau tema de casa pustilor de la cercul de modelism de la Palatul copiilor din Ploiesti (unde lucrez ca voluntar) sa proiecteze kitul - deja lucreaza de anul trecut cu programul asta ...si anul asta aveam intentia sa incep chestii mai serioase cu ei (F3K, F5J si F3J) . Priogramul ala facut de mine e facut sa automatizeze exact proiectarea aripilor de tip "Drela" (cu 3- profile aerodinamice).
Dar acum serios vorbind: in proiectarea unui kit intra destula munca (dar care poate fi automatizata in mare parte daca ai programe specializate) si ceva "magie": alegerea profilelor, a planului de aripa, a unghiurilor diedre, a washout-ului si alte asemenea subtilitati. Daca ai access la un laser si ai ceva cunostinte rudimentare de CAD poti sa faci mari economii. Chestiile alea "subtile" le poti copia(de exemplu te utii la planurile lui Drela si folosesti profilele lui sau alte seturi de profile ceva mai "moderne", de exemplu cele utilizate la planoarele RES de 2 m poti sa le foloseti fara probleme si la 3m si chiar si pe la 4m pentru ca de fapt e cam acelasi regim de viteze...cam acelas Reynolds).
De fapt mai aveam o idee: faptul ca ai planurile in format digital nu prea inseamna mare lucru ("digital"e si o imagine de tip bitmap sau jpg). Conteaza sa ai nervurile in format vectorial si asta nu o sa prea gasesti la kiturile fizice (foarte simplu: daca tu ai planurile vectorial poti sa faci cate kituri vrei si chair sa le vinzi si producatorul pierde clienti). Asa ca trebuie sa "furi meserie" de la planurile open-source de pe net. Cam asta e ideea: trebuie sa te decizi daca esti "buyer" sau "maker"


Interesant planul de Bubble Dancer, bănuiesc ca va fi nevoie de un "reactor" pentru construcția aripii? Eu în construcția fuselajelor prefer fuselaje din lemn/balsa, deoarece "frezarea" tubului de carbon este dificilă de executat acasă, care ar fi o metodă de convertire de la tub de carbon la fuselaj din balsa, pot să fac un fuselaj mai scurt?Bănuiesc că o sa fie consecințe asupra avionului...
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2023 - 11:23 AM

Nu frezezi nimic, il iei gata facut de la un magazin de pescari, segmentul numarul 3 de regula, are 12-14mm la fuselaj si 8-9 mm la ampenaj, si aprox 65 grame la 1 metru, se folosesc cam 75 cm la un BD, tu decizi cat tai din el.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Cristy9 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 22

Postat 30 September 2023 - 04:08 PM

Vezi postarearenatoa, la 30 September 2023 - 11:23 AM, a spus:

Nu frezezi nimic, il iei gata facut de la un magazin de pescari, segmentul numarul 3 de regula, are 12-14mm la fuselaj si 8-9 mm la ampenaj, si aprox 65 grame la 1 metru, se folosesc cam 75 cm la un BD, tu decizi cat tai din el.

La RES urile pe care le-am construit unul avea "canturile" pentru direcție și pentru suportul de stabilizator gata "găurite", deaceea am zis că trebuie frezate...

Aceasta postare a fost editata de Cristy9: 30 September 2023 - 04:09 PM

0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2023 - 04:15 PM

Pai ori vrei reverse engineer dupa plan, ori kit... :unsure:
Fuselaj frezat numai in kit iti vine... cu un cost...
Si nu e mare inginerie sa frezezi un cant cu un Dremel/Proxxon.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 01 October 2023 - 07:59 AM

Nu ocoli cu vedereasi proiectul open source RESOPENS.

Dupa parerea mea performantele se ridica la cele de competitie.

Link cu topicul si download din semnatura userului Chiril : RESOPENS

Este tot ce trebuie in arhiva, inclusiv o varianta la aripa geodesica interesanta.
0

#17 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 October 2023 - 04:36 PM

Subscriu si eu la recomandarea de Introduction F5J. Am facut si eu un Build log destul de sumar pt planor. Este si el pe aici prin sectiunea de Planoare. Am folosit electronica "de buget". Linkurile de la constructiile domnului Popa sunt super detaliate si daca te gandesti sa iei in calcul planorul asta, recomand sa parcurgi build urile lui. Ideea de reverse engineering e de apreciat, dar calitatea kitului de Introduction f5j este altceva..merita banii pe care ii dai. Bafta la alegerea modelului, si spor la construit!
-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro