Modelism - RHC Forum: su 37 super flanker - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

su 37 super flanker un nou depron cu tractiune vectoriala

#61 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 07 March 2010 - 10:45 PM

am schimbat motoarele cu D2730 la 3000rot/v de 25g bucata. la 7,4v cu elicele 6x4 am putere mai mare decat cu precedentele motoare dar o usurare semnificativa a modelului, usurare cu 80g rezultata din 2x 10g diferente de greutate motoare si 60g diferenta greutate acumulator. 790g greutate full echipat are acum

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0488.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0483.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0480.JPG

0

#62 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 January 2011 - 04:22 PM

... si cum a fost finalul ?! A zburat bine din prima sau nu ?!

P.S.

Vreau sa il fac si eu cam la 1600 lungime ( un 140 % ). Am luat si depron alb fara striatii de 6 mm super calitate ( 10 placi de 80/62,5 cm cam pe la 76 ron )
O sa am cam mult de taiat la mana dar asta e ( Colegul nostru SerjuRo nu are la el in oras genul asta de depron - mai ca i-as trimite 1-2 pachete daca ar dori ).
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#63 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 07 January 2011 - 02:51 AM

inca nu l-am zburat ca am probleme la balamalele de la tv, ce am facut eu se olareste . trebuie sa fabric niste bolturi de bronz si l-am cam lasat pe planul 2 :unsure: .mai am unul nemontat (originalul facut de steve schumate) primit de la 6mm flyrc din depron de ala alb dar care are conectica de fabrica si dupa care ma inspir la fabricarea bolturilor dar pe care am zis sa nu-l descompletez.

Aceasta postare a fost editata de worms: 07 January 2011 - 02:53 AM

0

#64 Useril este offline   Stratos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 15-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 08:12 PM

Ca un mare admirator (nostalgic) al formelor pe care le-au dat rusii avioanelor m-am bagat si eu sa fac tot dupa planurile lui Schumate un Sukhoi dar fara pretentii de tractiune vectoriala ( am considerat ca e prea complicat pentru mine ) si a iesit ca in poza 1. Dar graba si lipsa de experienta m-a facut sa neglijez un aspect f.f. important - centrul de greutate. Asa ca prima tentativa de zbor a durat vreo 30 secunde foarte chinuitoare si s-a terminat asa cum se vede in poza 2. Dupa reparatie am fost foarte atent la CG si a fost nevoie ca bateria s-o mut in fata plus 15 grame plumb. Pentru pretentiile mele ( fara hoover si alte chestii gen cobra lui Pugachev ) este un parkflyer superb. Mare atentie la centrul de greutate!
Imagine atasata: img_1.JPG Imagine atasata: img_2.JPG Imagine atasata: img_3.JPG
0

#65 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 January 2011 - 08:51 PM

Foarte frumos !
Dar ai facut ceva modificari - parca nu avea eleroane in planul original ?! Totul era din semiprofundoarele independente si din motoare ( avea varianta cu 2 motoare )
Am mai citit cate ceva despre cel de 175% si am inteles ca nu era suficient de eficace fara eleroane ( roll - urile erau lente si pierdea mult din inaltime ) plus ca depronul de 6 mm nu era suficient de rigid si trebuia dublat cu inca unul de 3 mm.
In final cel care la facut dupa ce la dat de pamant , a facut altul cu aripa profilata si cu eleroane ( a facut o structura de lemn pe depron dupa care a acoperit-o cu alta foaie de depron, ia facut si elementul de franare din spatele cabinei care sa se ridice in momentul aterizarii ( cred ca ajuta si tine si botul sus ca sa puna intai trenul spate jos si dupa aceea jamba fata - asa cred )
POZE
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#66 Useril este offline   Stratos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 15-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 09:24 PM

Asa este, in planurile originale nu avea eleroane dar m-a inspirat planul de pe RCG ptr conversie la un singur motor ( http://www.rcgroups.com/forums/attachment....hmentid=1248142 ). Adevarat ca in acel plan avea suprafete de comanda pe directie dar sunt aproape sigur ca nu ar fi fost posibile roll-urile, motiv pentru care am preferat sa-i fac eleroane ( si chiar face roll !!! ). Oricum este un model care cere ceva "nerv" - eu am setat si dual rate si o groaza de expo pe statie si tot mi se pare foarte responsiv. Bineinteles ca e vorba si de lipsa de indemanare.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro